Uhuru - nejvyšší vrchol Kilimandžára
sleva first minute až 28%

Perfektní totální Keňa komfortněji

safari v jižní a severní Keni

Na této safari cestě se vydáme na travnaté pláně, které poskytují život milionům zvířat a patří k nejvíce fascinujícím oblastem naší Země. Zebry, antilopy, pakoně, lvi, hyne, nosorožci, plameňáci, o každém se něco dozvíte od našich vysoce kvalifikovaných průvodců a partnerů. Keňa není pouze Masai Mara a Kilimandžáro, ale i parky, které jsou méně známé. Právě tyto Vás dokonale překvapí. Bude se Vám více líbit exotické Samburu nebo hornaté a zalesněné Aberdare?

  • Pravé africké safari s otvíratelnou střechou na autě, Samburu i Aberdare

  • Světoznámé národní parky Masai Mara, Amboseli pod Kilimandžárem

  • Velká pětka i pakoně, hyeny, antilopy, nosorožci, žirafy...

  • Luxusní kvalitní lodge a hotely často s bazénem, perfektní gurmánské zážitky

Čti více

Tel.: 224 250 138, 608 482 877   |   Email: cksen@cksen.cz

Termíny a cenyProgram a mapaFotogalerieReference klientůZážitky ze zájezduTOP místa zájezdu

Cena zahrnuje:

Mezinárodní letenku v economy class, letištní poplatky, 9x ubytování ve 4* a 5* hotelu a lodgích v pokoji pro dvě osoby, plnou penzi během šesti dní na safari (3,4,5,7,8,10), dopravu mikrobusem a terénním autem během safari, vstupné do národních parků a rezervací (Masai Mara, Samburu, Amboseli, Aberdare), SEN průvodce během safari v Masai Mara a Amboseli, letištní transfery v Africe, pojištění proti insolventnosti, SEN COVID garanci

Cena nezahrnuje:

Víza do Keni, spropitné řidičům, SEN průvodce v Samburu a Aberdare, výdaje osobního charakteru, aktivity mimo program, pojištění.

Ubytování:

Nairobi –  Somerset Westview Hotel **** a nebo Tamarind Tree Hotel****, 1/1 noc
 
Samburu - Sopa lodge****, 2 noci
 
Aberdare - The Ark*****, 1 noc
 
Masai Mara – Mara Simba Lodge ****, 2 noci
 
Amboseli – Ol Tukai Lodge*****, 1 noc
 
Hotely na konkrétních termínech můžou být i jiné. Závisí to na dostupnosti, obsazenosti a na včasném přihlášení.
 
„Hvězdičkování“ není součástí obchodního jména hotelu, ale hodnocením jeho kvality od velkých nadnárodních rezervačních systému jako booking.com, agoda.com, v některých případech podle oficiálního hodnocení samotného hotelu.
 
Jednotlivé pokoje v hotelích se mohou lišit, uvedené fotografie jsou ze standardních dvoulůžkových pokojů.

Poznámka:

Od srpna 2017 se Keňa vydala cestou ochrany životního prostředí a přijala zákon, který zakazuje prodej, a tedy i dovoz jednorázových plastových a mikrotenových sáčků/pytlíků/sáčků. Myslete na to při balení. Pokud nakoupíte na letišti s přestupem a váš nákup bude zabalen v plastových sáčcích, musíte tyto sáčky rozbalit a nechat je na palubě letadla před odletem. Tento zákon se s účinností od 1. června 2019 vztahuje také na Tanzanii.
 

U některých termínů mohou být rozdílné ceny odletů z Prahy o 3000 Kč - 10 000 Kč z důvodu vyšších nákladů za letenky:

Odlety z Vídně jsou bez příplatku, v ceně publikované na webu.

Hotely v základní ceně zájezdu
Doplňkové služby - SEN premium

1. den: Odlet do Afriky

LETADLO

Odlet z Prahy/Vídně podle Vašeho leteckého itineráře směrem do nejvyspělejší země východní Afriky, Keni.

2. den: Přistáváme na rovníku

NAIROBI

Čeká Vás safari, moře a nejlepší dovolená v Africe. Přistáváme téměř přímo na rovníku. Hlavní město Keni NAIROBI. Transfer do našeho hotelu. Večeři si dáme v restauraci U masožravců – Carnivor, kde vyzkoušíte mimo jiné krokodýla nebo pštrosa. Restaurace se stylem. Nemusí se zde bát ani vegetariáni, restaurace myslí i na nich. Po vynikajícím mase, si nechte, pokud je to možné, místo i na dezert. Stejně jako hlavní chod, i ty stojí za to. Odpočiňte si před nastávajícími dny strávenými v divočině. Cikády, žáby, steaky, Redds a začíná se naše africká cesta. Do roku 1907 bylo Nairobi jen obrovským močálem a za necelých 100 let z něho vyrostlo jedno z největších afrických měst. Mnoho cestovatelů dodnes vzpomíná na hon Teddyho Roosevelta, který si odnesl více než pět set trofejí. Co uvidíme my zítra? Toto je Afrika.

3. den: Za lvicí Elsou

NAIROBI – SAMBURU

Ráno odjíždíme z Nairobi a po obědě přicházíme do Samburu. Malá rezervace s mimořádně bohatou faunou. Je součástí většího celku společně s rezervací Buffalo Springs a Kora. Právě Kora a Samburu byly místem, kde George a Joy Adamsovi vypouštěli do volné přírody lvici Elsu, známou z knihy a filmu Volání divočiny. Rezervace Kora byla později místem, kde George úspěšně vypustil desítky dalších lvů. Dnes zde působí Saba Douglas-Hamilton – filmařka a ředitelka výzkumné stanice na slony. Je dcerou zakladatele organizace Save the Elephants Iana Douglas-Hamiltona. Právě ona v Samburu natočila krátký fascinující příběh, jak si lvice osvojila mládě přímorožce. Tento národní park je jedinečný kvůli své flóře a fauně. Keňa má základní rozdělení na parky pod rovníkem a parky nad rovníkem. Hlavně fauna se zde odlišuje. V Samburu budeme hledat zebry Grévyho, žirafy síťové, perličky supí, prase bradavičnaté (pouštní forma), psi hyenovité a gerenuky – žirafí gazely. V této oblasti se vyskytuje i pštros somálský, sup palmový a další zvířata, které jinde v běžných parcích nenajdete. Kromě těchto "specialitek" zde žijí i tradiční africké druhy. Množství slonů, paviánů a kočkodanů, gepardi, hyeny, lvy a je zde největší šance na leopardy z celé Keni.

4. den: Hledáme gerenuka a Beisu

SAMBURU

Celodenní safari v Samburu. Pokračujeme v hledání skvostů tohoto parku. Budeme procházet suchými oblastmi, ale i podél řeky, kde rostou endemické palmy. Uvidíme v řece Ewaso Ngiro hrochy a velké krokodýly? V noci se opět zaposloucháme do zvuků africké divočiny.

V Samburu žijí zvířata, typická pro suché oblasti severně od rovníku. Hlavním lákadlem je populace žiraf síťových, které mají na první pohled jinou kresbu než ostatní žirafy. Gerenuk – gazela žirafí, je unikátní antilopa. Dlouhé nohy, dlouhý krk a malá hlava z ní dělají velmi zajímavého tvora. Dokáže se zcela vzpřímit na zadních nohách a předními si přidržuje větve, aby se nakrmila. Další zajímavou antilopou je přímorožec Beisa, jehož tu najdete na otevřených prostranstvích. Unikátní zebra Grévyho se rovněž vyskytuje pouze na malém území Keni a Etiopie a možná v Jižním Súdánu. Je největší ze tří druhů zeber a má nejjemnější pruhování. V parku také najdete somálský poddruh pštrosa afrického. Na rozdíl od běžného pštrosího samce se v době toku somálskému poddruhu zabarví krk a běháky do modra. Toto už dokáže pouze masajský poddruh, kterému se krk a běháky zbarvují do růžova. Na palmách "Doum" (Hyphaene Thebaica), které lemují řeku Ewaso Njiro, hledejte orlosupa strakatého – vzácné bílé supi, kteří sem zalétají až ze Somálska. V řece žije velká populace hrochů obojživelných a krokodýlů nilských. Hroši každou noc opouštějí řeku a vydávají se za pastvou. Často zajdou až deset kilometrů od vody a cestu si značkují trusem. Krokodýli, jako všude jinde, čekají pod hladinou na svou příležitost a stáhnou pod vodu cokoli – od perličky po mladou žirafu. Samburu je i domovem perličky supí a "neviditelného" rýpoše lysého, žijícího pod zemí. O jeho přítomnosti svědčí typické "krtince" poseté po celé rezervaci. Samburu je také jedním z nejlepších míst v Keni na pozorování leopardů a psů hyenovitého. V blízkosti vody najdete i skupiny lvů a samotářských gepardů.

5. den: Pojďme v noci na slony

SAMBURU – ABERDARE

Rozloučíme se s oblastí lvice Elsy a přesuneme se do národního parku Aberdare. Je to horský park s různou nadmořskou výškou a biotopy. Je tu nížinný les, horský les, otevřené savany a náhorní plošina. V parku jsou dva takzvané Treetops hotely. Hotel Treetop je známý tím, že v roce 1952 sem přišla britská princezna na safari, během kterého se dozvěděla, že jí zemřel otec, král Jiří VI. Od té doby se říká, že Elizabeth II vešla do parku jako princezna a vyšla jako královna. Druhý hotel je The Ark (Archa), který má večer před pohodlným sezením v baru nasvícené napajedlo. Nejčastějšími návštěvníky jsou sloni a buvoli. Při troše štěstí uvidíme nosorožce dvourohého, leoparda (v Aberdare je i černá forma), prase pralesní nebo antilopu bongo. Pokud víte kde, naleznete zde leopardy přímo na silnici. Jeden samec je známý tím, že každý den o 18:00 vychází na obhlídku svého revíru a prochází se po cestě jakoby vás ani neviděl. Toto je hlavní cíl cesty do NP Aberdare. Během jízdy přes den je možné vidět lobélie obrovské, rostliny typické pro vysokohorské regiony Mt.Kenya, Kilimanjaro, Ruvenzori a Virunga. N se a budeme čekat na signál, a poběžíme na terasu nad nasvícené napajedlo a budeme věřit, že se ukáže některý ze vzácnějších obyvatel.

6. den: Z džungle do 4000 metrů

ABERDARE – NAIROBI

Na východě parku jsou nížinné oblasti savanového typu, kde se občas vyskytnou vzácné psi hyenovití. Les přechází do mlžného pralesa, kde se nacházejí velké stromy, které jsou domovem různých primátů. Nejčastěji uvidíte kočkodan diadémového, ale dobře se hledají i kontrastní guerézy pláštíkové. Les je plný zvířat, i když to na první pohled nevypadá. Otevřená prostranství jsou vždy plné zvěře a zvířata často využívají cesty jako své chodníky. Obecně sem nechodí mnoho turistů, a tak zde mají klid. V parku je velké množství slonů, kteří jsou spíše příbuzní pralesních slonů z konžské pánve. Mají tu i jednu dospělou samici s třemi nohami. Buvoli jsou přítomni všude a nakolik je v parku i několik pěších stezek, třeba se mít při procházce na pozoru. Žije zde i prase pralesní, které je typické spíše pro konžskou nížinu. Je zde i populace antilopy bongo, je však velmi vzácné jejich vidět. Park je také záchrannou stanicí nosorožců dvourohého a probíhá zde jejich výzkum. Nad hranicí lesa jsou rašeliniště a nad nimi už jen alpská oblast s lobéliemi a čtyřtisícovými horami. projdeme několika oblastmi. Z džungle s guerézy, přes bambusový les až po otevřené rašeliniště. Projdeme napříč parkem a vyjdeme na jihovýchodě, abychom se napojili na cestu do Nairobi, kde nás už čeká hotel, odpočinek a další den odjezd do Masai Mara.

7. den: Parádní safari v Masai Mara

NAIROBI – MASAI MARA

Snídaně formou švédských stolů, oblečeme se do safari úboru a vyrážíme za zvířaty. Jdeme za Afrikou, jak jste si ji vysnili. Otevřená savana s ojedinělými akáciemi, kde se prohánějí antilopy, žirafy, sloni a na všechno dohlížejí lvi. Toto je Afrika, jakou jste vždy chtěli vidět. Z Nairobi si to namíříme na okraj Velké východoafrické příkopové propadliny, abychom mohli sejít na její dno. Z okraje se nám naskytne nádherný pohled. Na dně propadliny uvidíme první velké stáda masajského dobytka. Po vstupu do skutečného Masailandu na pravé straně silnice je vybudované umělé napajedlo, kam přicházejí Masajové ze širokého okolí. O pár kilometrů dál už hledejte první gazely Thompsonové a grantové, zebry a dlouhé žirafí krky trčící nad akácie. Přejdeme městečkem Narok a dostáváme se do zóny přilehlé k nejlepšímu safari v Keni.

Masai Mara, přírodní rezervace, je mylně označována jako národní park. Je spravována regionální vládou ve městě Narok, hlavním městě Masailandu. Její název je složen z názvu dominantního kmene Maasai a slova Mara, které charakterizuje krajinu posetou keři a stromy. Mara v jazyce maa znamená i "tečkovaná". Stejné jméno nese i hlavní řeka, tekoucí tímto územím. Rezervace byla založena na ochranu přírody a zejména zvířat deset let po vzniku sousedního národního parku Serengeti v Tanzanii, založeného německým zoologem Gerhardem Grzimekem. Vnější hranice těchto dvou chráněných území vytyčují migrační koridor pakoňů a zeber během tohoto přírodního zázraku. Migrující pakoně se v Maasai Mara pobývají přibližně od června do října. Právě velká migrace je hlavním lákadlem obou parků. První exempláře přicházejí koncem června a řeku Mara přecházejí postupně až do září. Postupně spásají savanu od západu na východ a v polovině října se sdružují a vyrážejí na pochod směrem na jih do Tanzanie, ke kráteru Ngorngoro. Zde koncem ledna odrodí své mladé a pokračují kolem jezera Ndutu na sever Serengeti. V polovině června se v severní části Serengeti pakoně páří a postupně přecházejí do Keni do Maasai Mara a Mara Triangle, aby kruh migrace uzavřeli. V oblasti Keekorok a dále na jihovýchod rezervace je možné na hranici lesa vidět nosorožci dvourohého. Jsou velmi plaší a jejich počty jsou relativně nízké. Podél řek a říček hledejte na vhodných stromech leopardy. Je zde zdravá populace, spatříte je však těžko, protože se přes den skrývají a na lov vyrážejí v noci. Celá oblast od řeky Mara po Keekorok je oblíbená mezi gepardy. Samci zde tvoří skupinky 3-5 jedinců, pokud si nedobijí své území, což je přibližně v šesti letech života. Samice jsou samotářská a jsou vidět jen občas, s mláďaty. Nejčastěji je zahlédnete v oblasti kolem Fig Tree. Večer rekapitulujete zážitky uprostřed skutečné divočiny.

8. den: Den v nejkrásnější africké divočině

MASAI MARA

Plná penze během celého dne a safari na savaně. Masai Mara je jen naše. Hledáme stáda slonů, hrochy zívající ve vodě, obrovské krokodýli vyhřívajíc se na slunci, lvice pečující o lvíčata, štíhlého geparda, splývavého s trávou nebo statnou hyenu, hledající zbytky. V Masai Mara máte šanci vidět všechny vytoužená zvířata. Tento park je také součástí ekosystému, kde se odehrává Velká migrace. Migruje zde 1,2 milionu pakoňů, 500 tisíc zeber a 400 tisíc gazel. Mimo migrace se v parku také nacházejí zvířata a mají tak větší klid. Vždy tak zažijete výjimečné safari. Hledáme zde všechny i ty nejvzácnější zvířata a šance je zde vždy. Ať už to je noční leopard, nebo největší antilopa losí, savana Vám vždy ukáže něco zajímavého. Třeba být jen trpělivý a hledat. A když Vás už bolí oči, zavřete je, vdechněte čistý vzduch divočiny a sněte. O chvíli Vás někdo i tak probudí s výkřikem, tam je! Že by nosorožec? Noc strávíme v kvalitní 4 * lodge přímo v národním parku. Večer nám před oknem budou běhat paviáni a pod nohama se válet damani.

9. den: Pohlaďte žirafu

MASAI MARA – NAIROBI

Návrat do Nairobi. Cestou z naší lodge ještě budeme hledat zvířata. Rána jsou nejlepší na nalezení skupin hyen vracejících se z nočního lovu nebo lví rodinu nad čerstvě ulovenou kořistí. Budeme mít čas dokončit započaté safari v nejlepší rezervací ve Východní Africe a možná i v celé Africe. Vracíme se stejnou cestou do hlavního města. Po příjezdu do Nairobi se v muzeu Karen Blixen dozvíte více o životě prvních afrických pionýrů z Evropy. Jednou z nich byla i Dánka Karen Blixenová, zvěčněna ve filmu Vzpomínky na Afriku. Shlédněte tento film před cestou a umocněte tak pocit z tohoto místa. Nedaleko, ve čtvrti Langata nakrmíme žirafy, které Vám čtyřiceticentimetrovým jazykem vyvolají příjemné mrazení. Toto žirafí centrum je dalším úspěšným projektem, který vypouští odchovaní žirafy Rothschildovy do volné přírody. Vy budete vidět chovnou skupinu, některé z jejich potomků jste možná viděli předešlý den u jezera Nakuru. Návrat do hotelu a osvěžení se v hotelovém bazénu.

10. den: Safari pod Kilimandžárem

AMBOSELI

Ráno opouštíme Nairobi a o pár hodin vstupujeme do fantastického světa, do národního parku Amboseli.

Park byl založen v roce 1974 a v roce 1991 byl zapsán na seznam UNESCO. Jeho název pochází z maasajského výrazu EMPUS, což znamená "slané a suché místo". Park chrání jedinečný přírodní ekosystém na úpatí nejvyšší hory Afriky. V minulosti byl park tvořen savanou, lesem a rozlehlým jezerem Amboseli. Toto však koncem minulého století vyschlo a v dnešní době se občas po silných deštích mění na silně alkalické jezero. Les, který pokrýval většinu území dnešního parku byl zdecimovaný sloními stády. Dodnes je vidět zbytky kořenů velkých akácií, rozházených po savaně a polopoušti. Les se takto postupně zmenšuje a ustupuje směrem ke Kilimandžáro.

Amboseli bylo vždy známé množstvím slonů. Při obrovském několikaletém suchu, které skončilo v roce 2009, velká část populace slonů opustila park spolu s dalšími zvířaty. Dnes se zvířata postupně vracejí, život v parku nabíhá do svých původních kolejí a safari je zde opět velkolepé. Není divu, že právě zde v roce 1972 vznikl projekt sledování a výzkumu slonů pod dohledem bioložky Cynthie Mossové. Sledovala několik slonů, ale slonice Echo její obzvlášť přirostla k srdci. O ní a její rodině bylo natočeno několik výborných dokumentárních filmů. Bohužel, Echo uhynula během sucha v roce 2009 

Uprostřed parku je bažina Longinye, který je domovem hrochů a buvolů. Sem se chodí dennodenně napít i téměř celá místní populace slonů. Podvečer jich zde tak můžete pozorovat tisíce, a je to opravdu pohled k nezaplacení! Právě zde si uděláte úžasné fotky slonů v pozadí s Kilimandžárem, které tak obdivujeme v nejkrásnějších cestovatelských katalozích. Kolem močálu a jezera Leakey se koncentrují zvířata. Hyeny často okupují odvodňovací kanály a trubky, kde se schovávají před slunečním žárem. Pod lesem se často ukrývají gepardi a lvi, které tu loví zebry, pakoně a gazely. Jediné atraktivní zvíře, které se zde nevyskytuje, je nosorožec, který zde byl pytláky bohužel kompletně odloven. V buši na severním okraji parku však najdete vzácné gerenuky a občas i přímorožce.

11. den: Loučíme se s Afrikou

AMBOSELI – NAIROBI

Z Amboseli, ze safari pod Kilimandžárem, se pomalu vracíme do Nairobi. Po cestě ještě máme šanci vidět zvířata a naposledy si tak užít safari. Po návratu do Nairobi budeme mít do odchodu na letiště k dispozici odpočinkovou zónu v kanceláři našeho místního partnera. Večerní odlet domů.

12. dne: Vítejte doma!

Přílet domů a sdílení zážitků s rodinou a přáteli.

Perfektní totální Keňa
<
>
Pravá Afrika na dosahTěšit se můžete na Safari pod vrcholem KilimandžáraPakoně překračující řeku MaraV Masai Mara zahlédnete leopardy i v korunách stromůUvidíte, že tu zvířata žijí v symbiozeStřetnete se i s králem zvířatZebry se v Masai Mara pohybují ve velkých stádechV  Masai Mara potkáte nejvyšší obyvatele této oblastiUvidíte bohatý život u napajedelZažijte pravé africké safari s CK SEN Nosorožce budete na Safari potkávat přímo u cestyS CK SEN budete pozorovat sloní rodinky V Masai Mara uvidíte nejvyšší obytelé AfrikyBudeme pozorvat gepardy při odpočinkuUvidíte, jak se kočkují gepardiS CK SEN se podíváte králi zvířat zblízka do očíBudete pozorvat gepardy, jak číhají na svou kořistUvidíte koupající hrochy v korytách řekTěšit se můžete na nosorožce v jejich přirozeném africkém prostředíPotkáte hyeny číhající na svou kořistLevhart v AberdareV Masai Mara budeme sledovat i lví rodinkyTěšit se můžete i na pštrosyUvidíte i Jeřába KrálovskéhoŽirafy si Vás doslova zamilujíUvidíte jak se Masajové starají o svá zvířataTěšit se můžete na západy slunce nad africkou SavanouVelká migrace zvířat na vlastní očiMigrují zde pakoni, zebry i gazelyPřipravte si fotoaparáty!Africká zvířata spatříte v jejich přirozeném prostředíČíhat na vás budou všudeSlon v Masai MaraStáda zeber jsou velmi fotogenickáHrátky s mladýmiNosorožci v Ol PejetaVodopád v AberdarePoznáte zvědavost Masajů při Vaší návštěvěMasajové se s vámi rádi vyfotíTypické oblečení MasajůUvidíte typický Masajský tanecOblast Masai Mara- masajské ženy připravené k tanciMezi Masaji máme své přáteleMasajské ženy s dětmiMezi Masaji máme své přáteleAfrickou přírodu budete pozorvat přímo z džípuTěšit se můžete na skvělé drinkyV hotelu ochutnáte lahodné koktejlyPoznáte typické výrobky místních kmenůTurkanské kmenyDomorodé tanceZvířatům budete opravdu na blízkuFig Tree Camp v Masai MaraMount Meru lodgeOl Tukai Lodge v AmboseliTamarind Tree Hotel v NairobiNaše lodge v TurkaněUbytování v Ol Pejeta
Uhuru - nejvyšší vrchol Kilimandžára

Keňa – safari a oceán - byl to nezapomenutelný zážitek

Zdravím všech 7 spolucestovatelů ze zájezdu Keňa, safari, oceán. Samozřejmě zdravím i průvodce Standu a Martina. Byl to nezapomenutelný zážitek, na noc za řevu hrochů se nedá zapomenout. Hakuna matata !! A nezapomenutelné byly samozřejmě i ostatní dny a noci a klobouk dolů před Standovo vědomostmi o zvířatech!! Asante sana.
Andrea

Čti více
Pravá Afrika na dosah

Keňa - Safari a oceán - nádherný výlet

Už jsme pár dní doma z dovolené v Keni. Postupně se aklimatizujeme našemu počasí a začínáme si zvykat, že zde není 35 stupňů. Hotel byl neuvěřitelný, čistý, sen luxusu. Za branami hotelu na nás čekala realita Keni, běžný keňský život se vším, co k tomu patří. Bída, chudoba, špína… ale to je přesně to, co je tak exotické na této zemi. Lidé jsou milí, i když za každým úsměvem se skrývá neustálý boj o život. Krajina je velmi pěkná, zažili jsme neuvěřitelné zážitky ze safari v Tsavo East jakož i potápění a šnorchlování, krokodýlí farmy a mnoho dalších "atrakcí". Nádherný výlet. Robert a Daniela

Čti více
Těšit se můžete na Safari pod vrcholem Kilimandžára

Keňa - zážitky máme na celý život

Před 2 dny jsme se vrátili z Keni. Super organizovaný zájezd s perfektním průvodcem Standou, který o zvířatech věděl neuvěřitelné věci a kromě toho byl vždy milý, usměvavý a ochotný ve všem poradit a pomoci. Průvodce na 110%! Byli jsme výborná parta a zážitky máme na celý život. SEN jako vždy nezklamal. Děkujeme.
Renata

Čti více
Pakoně překračující řeku Mara

Keňa - SEN nás jako vždy nezklamal

Před 2 dny jsme se vrátili z Keni. Super zorganizovaný zájezd s perfektním průvodcem Standou, který o zvířatech věděl neuvěřitelné věci, a kromě toho byl vždy milý, usměvavý a ochotný ve všem poradit a pomoci. Průvodce na 110 %! Potkali jsme se výborná parta a zážitky máme na celý život. SEN nás jako vždy nezklamal. Děkujeme! Renata a Standa

Čti více
V Masai Mara zahlédnete leopardy i v korunách stromů

Keňa nás úplně nadchla

Před dvěmi týdny jsme se vrátili z Keni, která nás úplně nadchla. Chtěli bychom poděkovat za krásný zájezd, který byl skvělý díky lidem, kteří se ho účastnili a především díky našemu průvodci Martinu Karnišovi, na kterém je vidět, že Afriku a zvířata má velice rád a který je hlavně velice milý a schopný. Už se těšíme na další zájezd se Snem příští rok. Pěkné Vánoce a díky. Dáša a Radek Trávníčkovi ze Znojma

Čti více
Uvidíte, že tu zvířata žijí v symbioze

Neuvěřitelný zájezd s CK SEN na safari

Zúčastnili jsme se s dcerou úžasného zájezdu a safari do východní Afriky. Nevěřili jsme, co jsme viděli za zvířata, které jsme mohli zblízka pozorovat a fotit. Chtěl bych vyzdvihnout znalosti Vašeho průvodce Martina, a to jak znalosti o zemích, kde jsme cestovali, lidech, zvířatech i rostlinách. A zvláště jeho organizační schopnosti a lidský přístup. Ještě jednou děkuji a těším se na nějaký další zájezd. S přátelský pozdravem Ing. Stanislav Rajtmajer s dcerou

Čti více
Střetnete se i s králem zvířat

Nejkrásnější cestovatelské zážitky na safari v Keni

Absolvovala jsem s CK SEN už několik zájezdů a ani tento poslední, ze kterého jsem se vrátila před týdnem, mě nezklamal. Jde o zájezd ve východní Africe, od kterého jsem očekávala zejména úžasné safari. Stalo se! Neskutečná plejáda zvířat ve volné přírodě, krásná příroda, úchvatný pohled na horu Kilimanjaro a krásné pláže Zanzibaru. Tento zájezd patří k mým nejkrásnějším cestovatelským zážitkům vůbec. Musím vyzdvihnout nejen obsahovou stránku zájezdu, ale i výborných průvodců. Marku, ještě jednou velice děkuji za perfektní znalosti a lidský přístup ke klientům. Budu poctěna, pokud se opět setkáme i na dalším zájezdu s CK SEN. Blanka, Jaroměř

Čti více

Národní park Masai Mara

Projíždíme nádhernou krajinou národního parku Masai Mara v terénním autě a ranger se nás ptá: "Kolik lvů chcete vidět?" Dva? Tři? Myslíme si. To by bolo celkem dost pro nás. Odbočujeme z cesty a len par metrů vedla v trávě na malém palouku se válejí 2 samice s devíti lvíčaty. Kdybych se naklonil z okýnka, mohl bych si je pohladit. Ale bojím se vystrčit jen nos. 11 lvů jen pár centimetrů od nás. Neuvěřitelné. A to jsme jen vstoupili do parku. Po půl hodině kochání směřujeme k řece. Na kraji řeky na nás čeká statný černoch a jdeme se projít kolem řeky Mara, kde pozorujeme hrochy. Vždy, když se hroch pohne, ranger je ve střehu. Jdeme dál, když se najednou před námi vynoří z vody obrovský krokodýl.  Připlave ke břehu a leze ven z vody. Je klidný, rozevře tlamu a sluní se. Stojíme deset metrů od pětimetrového krokodýla a sledujeme ho, jak si tak majestátně leží, on pozoruje nás. Člověku se zastaví dech a ztuhnou mu nohy. Pozorováním zvířete z dob dinosaurů si každý z nás uvědomí, jak je příroda dokonalá, a jak člověk je malý a zranitelný. Ani nevíme jak, ale už je pozdě odpoledne, a my směřujeme k našim chatkám uprostřed parku, kde zastavujeme u nádherného stromu, osamoceného na travnaté pláni. "Toto je leopardí strom", říká náš průvodce a vytahuje dalekohled.  Usměje se, podá mi ho a kývne beze slova hlavou.  Vzrušením ani nedýchám, na stromě asi 7 metrů nad zemí vidím houpat se ocas. A když pořádně zaostřím, vidím i leoparda. Je od nás jen 20 metrů, my však blíže jít nesmíme. Slunce už téměř zapadá, musíme jít a leopard se ještě ani nepohnul. Určitě seskočí po západu slunka, je to noční lovec. Lovu zdar! Jsme teprve první den na safari a zažili jsme neuvěřitelné věci. Už se těšíme na další den.

Čti více

Čtyři králové – našli jsme nejsilnější smečku Masai Mara

Silně oranžový koberec vycházejícího slunce postupně pokrývá travnaté savany národního parku Masai Mara na jihu Keni. Pod námi už začali snídat impaly, zebry a pakoně. Později se přidávají gazely, a jako poslední se objevili buvoli. Celé to divadlo sledujeme z vyhlídkové plošiny, postavené vysoko v korunách stromů, kde nám už za několik minut přinesou naši snídani. Africká idylka jako z pohádky. Kromě kuchaře, který už na plotně připravuje chutnou omeletu, je s námi nahoře i Edga – naše ochranka s prakem. Jeho úkolem není ani tak chránit nás, jako naše jídlo, které už se slinami v ústech pozorují jen několik metrů od nás vzdálené opice. Inu, budou si muset najít něco vlastního. Dnes je před námi další den v národním parku Masai Mara. Ten včerejší předčil i naše očekávání. Narazili jsme na obrovské stádo buvolů. Pozorovali jsme krmící se sloni. Gepard, jako bychom ho sami zavolali, si přišel lehnout až k našemu autu. Jezdili jsme mezi stády zeber, pakoňů a mnoha druhů antilop, včetně největší antilopy světa – antilopy losí (může vážit až tunu). A na závěr – večeře smečky lvů v přímém přenosu, kolem které netrpělivě pobíhalo několik šakalů, doufajíc, že ​​pro ně něco také zůstane. Uvidíme tedy, co přinese dnešek. Cestou do vesničky Masaiů potkáváme dalšího geparda. Tentokrát jde o samici... pořádně nažranou samici. Samozřejmě v takovém stavu má dnes v plánu jediné. Dojít pod nejbližší strom a odpočívat. U místních Masaiů strávíme zhruba hodinku. Představí nám své tance, zpěv, ukáží svůj způsob života i své příbytky, postavené z kravských výkalů. Dokonce nám nabízejí, že bez problémů můžeme spát přímo u nich doma. (Kdo by měl tedy zájem, hlaste se.) Z vesničky směřujeme k řece Mara. Mnozí určitě znáte snímky statisíců zvířat (převážně pakoňů), které hromadně migrují ze sousedního parku Serengeti a snaží se přebrodit řeku plnou krokodýlů. Právě jsme na tom místě, kde se tento velkolepý přírodní úkaz každoročně děje. Na břehu řeky Mara, kam už za měsíc tato zmíněná největší suchozemská migrace zvířat dorazí. Predátoři si přijdou na své a místo se promění v krvavé lázně. I proto má Mara často přezdívku „krvavá řeka“. Dnes tu vidíme jen jednoho krokodýla, který požírá hada, a desítky hrochů. Po obědovém pikniku u řeky (opět na nás slintaly opice, jedna nám i sedla za volant) pokračujeme dále, chceme odhalit, co ještě Masai Mara ukrývá. Téměř hodinu jezdíme bez většího zastavení. Občas mineme nějakou antilopu, ale to je všechno. Že by se nám štěstí obrátilo zády? Konečně, přece něco – „Hyena, tam, na devítce!“ Se svým typickým úsměvem se dívá na diváky, kteří si ji přišli obhlédnout. Není vůbec plachá, ba máme dojem, že to naše fotografování si přímo užívá jako modelka. Tipuji, že zbytek její skupiny bude někde velmi blízko. Zhruba za 15 minut stojíme znovu. Zaujme nás oranžově hnědá hříva trčící z vysoké trávy. Krásný lví samec, střežící svou kořist – buvola, nebo lépe řečeno, ty zbytky, co z něj ještě zůstaly. Sám určitě nebude. Buvol je na jednoho lva příliš silný soupeř. V tom se zhruba 40 metrů od nás začnou pod stromem zvedat další hlavy – zbytek skupiny. Popojíždíme blíž a vidíme odpočívat dámskou část skupiny a další tři velké samce. Dohromady tedy čtyři lví bratři! Ohromná síla! Není ničím neobvyklé, pokud skupině vládnou dva bratři. Dokonce jsem slyšel o třech, ale čtyři? „Za 15 let tady jsem jednou viděl tři bratry, ale čtyři ještě nikdy,“ říká místní průvodce Joseph, který je tam právě s námi. Pro čtyři bratry nepředstavoval ten už polo snědený buvol žádný problém. O zbytek kořisti, který ještě zůstal, se bát také nemusí. Ačkoli hyeny dokáží lvům ukrást jejich potravu, tomuto bratrství určitě ne. (A čekající supi na stromě si také ještě chvíli počkají, aby posbírali alespoň kosti.) Bratry z trůnu také nesesadí žádný lev, ani dvojice, a dokonce ani trojice, kdyby náhodou v Masai Mare nějaká byla. Ba naopak, tito zdatní bratři si dokážou vzít téměř cokoliv, na co dostanou chuť. Toto je jednoznačně nejsilnější skupinka Masai Mary. Jejím skutečným králem. Do západu slunce nám ještě zbývá posledních pár hodin. Zítra je naším cílem jezero Nakuru, známé hlavně díky svým plameňákům a desítkám nosorožců, kteří žijí v jeho okolí. Snad se nám bude dařit jako dosud. Hakuna matata.

Čti více

Druhý den zájezdu v Masaj Mara

Chtěli byste někdy vidět pláně poseté pakoni, zebrami a dalšími kopytníky Afriky, které vidíte 
v televizi? Kolikrát se lidem poštěstí projít kolem řeky, která je plná hrochů a krokodýlů? Jak často se dá vidět lví smečka odpočívající uprostřed savany, a kdo se může pochlubit, že mu slon prošel kolem auta? My jsme dneska zažili všechno z toho, co by chtěl každý dobrodruh vidět na vlastní oči, a to za pouhé dva dny zájezdu v Masai Mara. Právě začala migrace a s tou přišla neuvěřitelná stáda pakoní a zeber, následované spoustou šelem a tohle vše je k vidění právě teď tady v Keni. Teprve nám to začalo a už jsme toho tolik viděli, teď se budeme těšit na to, co nám nachystá zítra jezero Nakuru!!! Držte palce.

Čti více

Masaiové

Afrika je úžasný kontinent. Proto chci zmínit právě jeden z nejzajímavějších kmenů na černém kontinentu. První dojem může být pro někoho dost šokující. Při návštěvě masajské vesnice na našem safari ve Východní Africe uvidíme realitu. Navštívil jsem mnoho míst na světě, kde se zastavil čas. Někdy si myslím, že ani nežijeme v 21. století. Ale najednou Masaj vytáhne z pod Shukla (masajský tradiční oděv, nejčastěji v červené barvě) smartphone a ptá se na moje číslo. Mnoho století dozadu přišli kočovní Masajové se svými stády krav na území Maasai Mara. Jejich největším bohatstvím jsou krávy a jejich děti. Velmi houževnatě si vydobyly své postavení jak v zemi, tak i mezi okolními kmeny. Vždy vás přivítájí křivolaké úsměvy od ucha k uchu. Jsou společenští, tolerantní, a svůj způsob života milují. My jako turisté chodíme do jejich domova na exkurze. Pro ně jsme vždy byli blonďáci. Chtějí se podobat Evropanům, či Američanům. Chtějí jít do Evropy nebo do Ameriky. Ukázali nám a naučili nás úžasné věci. Povídali jsme si právě při černém čaji z jejich domova o jejich a našem světě. Byla to velmi zajímavá debata. Oni by chtěli jít k nám a my k nim. Proč? Jejich svět nezná hodinky, termíny, či dedlajny. Náš zase nezná stopy afrických zvířat, které čtou jako noviny. Zpěv ptáků na savaně, podle jejichž načasování zpívá každý ptáček v jinou dobu, a tak vědí kolik je hodin. Jejich svět se točí kolem dětí, krav a putování po savaně. Jenže to je jen zlomek. Jejich svět vidíme našima očima. Oni jsou zážitkem pro nás a my jsme zážitkem pro ně. Už se těším na jejich zpěvy, tance, smích, i na naše debaty. Vždy jsou nezapomenutelné. 

Čti více

Vzpomínky na Afriku

Román, který nejednomu čtenáři nebo divákovi utkvěl v paměti. I to se dá říct o světoznámém románu slavné dánské spisovatelky Karen Blixen, "Vzpomínky na Afriku" (Out of Africa). Její život a její začátky nejsou tak známé, jako samotný průřez jejího žití v Africe, v Keni. Karen Blixen je dodnes považována za jednu z nejznámějších osobností, která kdy v Keni žila. Je den, kdy se SEN skupinou přesouváme z Nairobi do Národního parku Amboseli, ale ještě před jeho návštěvou nás čeká prohlídka "muzea", resp. domu, ve kterém spisovatelka bývala. Muzeum Karen Blixenové se nachází v oblasti Karen, která je pojmenována právě na její počest. Dnes tato oblast v Nairobi patří mezi ty nejluxusnější čtvrti, kde se ceny majetků pohybují v rozmezí od 500 tisíc do 2 milionů dolarů. Muzeum je oficiálně otevřeno od 9:30 hod. Celý tento areál se nachází na hoře Ngong, která je vysoká cca 2000 m.n.m. Díky této vysoké nadmořské výšce nebyla půda vhodná pro pěstování kávy a Karen Blixenové to nevyšlo tak, jak si představovala. Když začala s manželem pěstovat kávu, netušili, že oblast, ve které žijí, na její pěstování není vhodná. Káva by se měla pěstovat v nadmořské výšce od 1200 do 1800 m. Pokud je to méně nebo více, káva může být napadána různými plísněmi, parazity a jinými chorobami. Kromě kávy však pěstovala i různé druhy zeleniny, kterým se zde dařilo. Ve svém nejznámějším díle, které publikovala v roce 1937, popisuje nejen začátky a život na farmě, ale zejména každodenní povinnosti a problémy s místními kmeny Kikuyu a Maasai nebo somálskými chlapci. Román Karen Blixenová dodnes zůstává bestsellerem a její farma je v Nairobi otevřena pro veřejnost. Vláda zde zřídila střední školu výživy a muzeum bylo nejprve používáno jako dům ředitele. V roce 1985 se zde natáčel film podle autobiografie samotné autorky a Národní muzeum Nairobi projevilo zájem o dům s cílem vytvoření muzea. To bylo oficiálně otevřeno v r. 1986 a funguje až dodnes. Je velmi pěkné dívat se na dům při představě, že byly doby, kdy chátral. Tento dům nebyl nikdy vyrabován nebo zničen, i přesto, že na tu dobu byl považován za extrémně přepychový. Pro Keňany to však nemělo žádnou hodnotu, a tak i proto zůstalo mnoho věcí v původním stavu. My máme možnost nahlédnout do místností, kde Karen žila, spala, jedla, psala a prožívala krásné, ale i velmi bolestivé chvíle. Jelikož je dům významnou součástí Národního muzea Keni, tak je zakázáno fotografovat interiér. Exteriér však není problém vyfotit. Po zhruba 45 minutové návštěvě tohoto domu jsme nabaženi luxusem tehdejší doby, a s pocitem, že jsme tu byli jako první a během prohlídky jediní, odcházíme.

Čti více

Sloni v lijáku

Afrika je horká zem. Ale v rovníkové Africe i dost lije. Přirozeně, musí přijít monzuny. Vyprahlá zem musí pít. Měli jsme akorát konec celodenního safari a v terénu jsme byli od 6 rána. Vraceli jsme se pomalu do kempu, a začalo lít. Pršet, ale ne jako u nás, ty rychlé a krátké bouřky, co po sobě zanechají ledové kroupy. Dlouhý souvislý liják. To znamená hodně bláta, že klouže i našim džípem, zvěř se seskupuje do stád. Zebry, pakoně, antilopy ve skupinkách postávali kolem, když jsme kolem nich procházeli. A věru klouzaly jsme se i my. Pak jsem v dálce uviděl stádo slonů, jak pomalu jdou k místnímu napajedlu. Liják neustával, a začala se tvořit mlha. Na Maasai Mara dost neobvyklá atmosféra. Sloni se stále přibližovaly. Vytáhl jsem foťák a cvakl pár záběrů. Fotka i tak nevystihne ty krásné okamžiky.

Čti více

Samburu

Malá rezervace s mimořádně bohatou faunou. Je součástí většího celku společně s rezervací Buffalo Springs a Kora. Právě Kora a Samburu byly místem, kde George a Joy Adamsovi vypouštěli do volné přírody lvici Elsu, známou z knihy a filmu Volání divočiny. Rezervace Kora byla později místem, kde George úspěšně vypustil desítky dalších lvů. Dnes zde působí Saba Douglas-Hamilton – filmařka a ředitelka výzkumné stanice na slony. Je dcerou zakladatele organizace Save the Elephants Iana Douglas-Hamiltona. Právě ona v Samburu natočila krátký fascinující příběh, jak si lvice osvojila mládě přímorožce.
V Samburu žijí zvířata, typické pro suché oblasti severně od rovníku. Hlavním lákadlem je populace žiraf síťovaných, které mají na první pohled jinou kresbu jako ostatní žirafy. Gerenuk – gazela žirafa, je unikátní antilopa. Dlouhé nohy, dlouhý krk a malá hlava z ní dělají velmi zajímavého tvora. Dokáže se zcela vzpřímit na zadních nohách a předními si přidržuje větve, aby se nakrmila. Další zajímavou antilopou je přímorožec Beisa, jehož tu najdete na otevřených prostranstvích. Unikátní zebra Grévyho se rovněž vyskytuje pouze na malém území Keni a Etiopie a možná v Jižním Súdánu. Je největší ze tří druhů zeber a má nejjemnější pruhování. V parku také najdete somálský poddruh pštrosa afrického. Na rozdíl od běžného pštrosího samce se v době toku somálskému poddruhu zabarví krk a běháky do modra. Toto už dokáže pouze masajský poddruh, kterému se krk a běháky zbarvují do růžova. Na palmách "Doum" (Hyphaene Thebaica), které lemují řeku Ewaso Njiro, hledejte orlosupy strakaté – vzácné bílé supy, kteří sem přilétávají až ze Somálska. V řece žije velká populace hrochů obojživelných a krokodýlů nilských. Hroši každou noc opouštějí řeku a vydávají se za pastvou. Často zajdou až deset kilometrů od vody a cestu si značkují trusem. Krokodýli, jako všude jinde, čekají pod hladinou na svou příležitost stáhnou pod vodu cokoli – od perličky po mladou žirafu. Samburu je i domovem perličky supí a "neviditelného" rypouše lysého, žijícího pod zemí. O jeho přítomnosti svědčí typické "krtince" poseté po celé rezervaci. Samburu je také jedním z nejlepších míst v Keni na pozorování leopardů a psů hyenovitých. V blízkosti vody najdete i skupiny lvů a samotářských gepardů.

Čti více

Aberdare

Aberdare je jedinečný park pár desítek kilometrů na sever od Nairobi. Zabírá velkou část pohoří Aberdare, jehož nejvyšší vrchy dosahují 4000 m.n.m. Samotný park byl založen v roce 1950, aby ochránil různorodou přírodu této oblasti. Park je známý také tím, že v roce 1952 zde byla na safari tehdejší britská princezna Alžběta. Během této návštěvy zemřel její otec, král Jiří VI, a Alžběta opustila tento parku již de facto jako královna. Na východě parku jsou nížinné oblasti savanového typu, kde se občas vyskytnou vzácní psi hyenovitý. Les přechází do mlžného pralesa, kde se nacházejí velké stromy, které jsou domovem různých primátů. Nejčastěji uvidíte kočkodan diadémového, ale dobře se hledají i kontrastní guerézy pláštíkové. Les je plný zvířat, i když to na první pohled nevypadá. Otevřená prostranství jsou vždy plné zvěře a zvířata často využívají cesty jako své chodníky. Obecně sem nechodí mnoho turistů, a tak zde mají klid. Pokud víte kde, naleznete zde leopardy přímo na silnici. Jeden samec je známý tím, že každý den v 18:00 vychází na obhlídku svého revíru a prochází se po cestě jakoby vás ani neviděl. V parku je velké množství slonů, které jsou spíše příbuzní pralesních slonů z konžské pánve. Mají tu i jednu dospělou samici s třemi nohami. Buvoli jsou přítomni všude a nakolik je v parku i několik pěších stezek, třeba se mít při procházce na pozoru. Žije zde i prase pralesní, které je typické spíše pro konžskou nížinu. Je zde i populace antilopy Bongo, je však velmi vzácné je vidět. Park je také záchrannou stanicí nosorožců dvourohých a probíhá zde jejich výzkum. Nad hranicí lesa jsou rašeliniště a nad nimi už jen alpská oblast s lobéliemi a čtyřtisícovými horami.

Čti více

Tsavo

Jeden z nejstarších východoafrických parků je rozdělen na dvě části – West a East. Byl založen v roce 1948. Managment parku byl základem pro vznik organizace, která dnes spravuje všechny národní parky Keni – Kenyan Wildlife Service. Oblast dnešního parku nechvalně proslavili "lidožravý lvi z Tsavo", kteří v roce 1898 během stavby železnice z Kisumu do Mombasy údajně zabili více než 130 dělníků. Podplukovník John Henry Patterson zastřelil oba v prosinci 1898 a vypracované kůže později prodal za pět tisíc dolarů chicagskému muzeu, kde jsou dodnes vystaveny. Tsavo East je místem, kde jsou vypouštěni osiřelý a vyléčení sloni z celé země. Je zde vytvořen systém výběhů, kam přicházejí mladí sloni. Jsou zde vytvářeny nové rodiny, které jsou nakonec vypuštěny do volné přírody. Systém je velmi úspěšný. Tento park je známý i slony s extrémně velkými kly. Tímto se v angličtině říká "Tusker", a tento přívlastek dostanou, pokud jejich kly váží každý více než 45 kg. Tsavo má v dnešní době přibližně deset Tuskerů, což je polovina počtu z celé Afriky.
Tsavo je domovem velké pětky a množství dalších druhů. Vzácně se zde objeví zebra Grévyho, gerenuk a Hiro. Tsavo West je hornatější park, který přímo navazuje na tanzanský národní park Mkomazi, kde probíhá projekt na ochranu nosorožců dvourohých a psů hyenovitých. V Tsavo West je i pramen, známý jako Mzima. Pramen je tak vydatný, že neustále přitékající křišťálová voda je zde čistá a národní park zde vybudoval podvodní pozorovatelnu. Se štěstím zde pod hladinou v průzračné vodě budete pozorovat rodinu hrochů, krokodýli, nebo velké ryby. Pod jedním z pohoří se nachází čerstvý lávový splaz Shetani. Láva tu tekla ještě v druhé polovině 19.století, a tak je velmi čerstvá. Na jejich ostrých hřebenech hlídkují skalolezy, malé antilopy přizpůsobené životu na skalách. Pod úrovní země se nachází několik lávových tunelů, do kterých se dá jít podívat. Kromě toho je Tsavo West nejlepší park na hledání leopardů. Jedna část parku se jmenuje Malé Serengeti a zde najdete stáda pláňových zvířat.

Čti více
safari v Masai Mara v Africe

Masai Mara

Vyhlášená rezervace Masai Mara leží v jihovýchodní části Keni ve Velké příkopové propadlině, kde převládají otevřené travinné porosty přerušované vodními toky. V západní části rezervace se pak četně vyskytují mokřady, které slouží místní zvěři jako vydatná napajedla. Rezervace je slavná především díky každoročnímu stěhování nekonečných stád kopytníků pronásledovaných smečkami šelem. V červenci stáda putují z jihu na sever za potravou právě do Masai Mary, zatímco v listopadu pak masově rezervaci opouštějí a směřují na jih.

Čti více
Těšit se můžete na Safari pod vrcholem Kilimandžára

NP Amboseli

Národní park Amboseli je druhým nejnavštěvovanějším národním parkem v Keni. Vznikl roku 1974, jeho předchůdce rezervace Ukamba Game zde byla již v roce 1890. Park je lákavý především tím, že je z něj výhled na nejvyšší horu Afriky – Kilimandžáro (5 985 m.n.m.), která parku vytváří úžasná panoramata. Nejrozšířenějším zvířetem je slon, ale spatřit můžeme taky desítky druhů ptactva (pelikáni, ibisové, pštrosi, supové či ledňáčci) a jiných savců (hyeny, antilopy, šakalové, buvoli, zebry či žirafy aj.). Území od nepaměti obývají Masajové, jejichž pasoucí se dobytek parku škodí. Národní park Amboseli dostal své jméno podle stejnojmenného suchého jezera. Okolí jezera je pusté, ale může se pyšnit, díky podzemní vodě, i kvetoucími loukami, palmovými a akáciovými háji, skalnatými oblastmi, bažinami a nekonečnými savanami. Koncentrace zvířat je zde v období sucha poměrně vysoká. Odhaduje se až na 900 slonů ve stádech, mnohdy čítajících i přes sto zvířat.

Čti více
Afrika, Keňa, Nairobi

Nairobi

Nairobi je hlavním a největším městem Keni, které se nachází na jihozápadě země. V posledních letech se město proměnilo v rušnou metropoli s četnými mrakodrapy a moderními budovami. Prakticky hned za branami města se rozprostírá stejnojmenný národní park o rozloze 117 km2. Metropoli odděluje od parku pouze elektrické oplocení, a tak zde lze pozorovat místní zvěř s mrakodrapy v pozadí. Park se může chlubit poměrně rozsáhlou a pestrou populací volně žijících živočichů. Je domovem více než 400 druhů ptáků, lvů, žiraf či nosorožců.

Čti více

Máte předběžný zájem o tento zájezd? Budeme Vás kontaktovat, rádi zodpovíme všechny Vaše dotazy a zašleme kalkulaci zájezdu na Váš email.







Povinné pole

Formulář byl odeslán, děkujeme.