1. den: Let do kultivované Bogoty
EVROPA – BOGOTA
Odlet přes Atlantský oceán a týž den přistáváme 4 stupně od rovníku ve výšce 2640 m na nejlepším letišti Jižní Ameriky. 8 milionová Bogota je 3. nejvýše položeným hlavním městem světa. Transfer do absolutního centra, do hotelu, který jsme pro vás vybrali na základě našich osobních zkušeností. Nádherné hypermoderní letiště, útulný hotel, kultivovanost. Kolumbie se Vám hned bude líbit a vy uvidíte, že jste v jedné z nejvyspělejších částí Latinské Ameriky.
2. den: Město zlata
BOGOTA
Po kvalitní snídani a ranní kávičce se vydáme na prohlídku hlavního města. Cestu začneme zubačkou na nejsvětější vrch Monserrate. Z výšky 3200 m budeme mít hlavní město Kolumbie pod sebou jako na dlani. Jižně jsou chudé čtvrti, na severu bohaté, na západě u letiště žije střední třída. Projdeme všechny 3 části – rozdíl v kvalitě prohlídky je markantní! Ochutnáte čaj z lístků koky? Čaj z koky není kokain, ale pomáhá při výškové nemoci. Následně lanovkou dolů do města. Kolem paláce, kde žil revolucionář Simon Bolívar na náměstí Plaza Bolívar. Toto je absolutní střed města. Hlavní katedrála je pro katolickou krajinu důležitá a je nejstarší budovou náměstí. Casa de Narino je sídlem prezidenta, v Capitolio, zasedají obě komory parlamentu. Nejkrásnější budovou je Palác Liévano a nejzajímavější příběh má budova Justičního paláce, který v roce 1985 napadly marxistické jednotky M-19 placené Pablem Escobarem. Vypálily tehdy archiv a zničily důkazy. Procházíme pěšky historickou čtvrtí La Candelaria, kde Bogota vznikla. Malé barevné domky a sochy postav, které na nás hledí z okolních střech. Zde sídlila DNA – protidrogová jednotka, a právě tuto budovu dal před 30 lety vyhodit do vzduchu Pablo Escobar. Oběd na nejkrásnějším místě ve staré Bogotě. Toulání se romantickými uličkami La Candelaria. V plánu mámei prohlídku historického paláce, jeho nádvoří, balkonů, vnitřních zahrad, jednotlivých místností a vy takto získáte pocit, jak se žilo bohatým španělským kolonizátorům. Rovněž navštívíme nejsvětější bílý kostel se sochou "padla Krista", která má prý magickou a léčitelskou moc. Prohlídka Bogoty by nebyla kompletní bez návštěvy dvou muzeí. Muzeum Botero vzdává hold modernímu malíři a sochaři, kolumbijskému géniovi. Jeho "tučná" díla se prodávají dnes za miliony. Botero je pro Kolumbii to, co Salvator Dali pro Katalánce. Bogota společně se San José či Johannesburgem patří mezi města zlata. Muzeum Zlata je tím nejlepším svého druhu na světě. 55 000 artefaktů a my pro vás vybereme ty nejlepší. Nádherné výrobky z čistého zlata. A právě to hledali v 16. a 17. století dobrodruzi, když směřovali do bájného Eldoráda. Na závěr prohlídky vejdeme v muzeu do speciální místnosti, kde se demonstruje rituál El Dorada = zlatého náčelníka, který vkládá zlaté poklady do bájného jezera. Pro cestovatele bylo legendární jezero pokladů Eldorado magickým místem, kvůli kterému podstupovali nebezpečné výpravy. Kde přesně Eldorádo leží?
3. den: Kde leží El Dorado?
BOGOTA – EL DORADO – ZIPAQUIRA – BOGOTA
Dnes se k Eldorádu vypravíme. Máme pronajatý luxusní klimatizovaný autobus a profesionální průvodce vám osvětlí souvislosti ohledně Kolumbie. Ze žádných knížek se toto nedozvíte, to prostě musíte zažít. Dnes máme v plánu krátkou procházku po stopách indiánů z kmene Muisca. Vejdeme do chráněného parku a pohybujeme se v nádherné přírodě. Navštívíme rekonstrukci indiánského dřevěného domu odkud vycházel náčelník El Dorado ke svatému jezeru. A následně půjdeme po jeho stopách. S domorodou Indiánkou pomalu stoupáme až na římsu jezera, ve kterém se našlo mnoho pokladů. Zde probíhal rituál s náčelníkem pokrytým zlatým prachem, a právě zde se házeli do jezera drahokamy a zlaté předměty. Zde vznikla legenda o Eldoradu a vy už víte co El Dorado je. Jsme rozděleni na dvě skupiny, a tak hodinovou procházku zvládne absolutně každý. Po obědě směřujeme k další atrakci, která vám vyrazí dech. Solné doly Zipaquira jsou místem zázraků. V hloubce 120 metrů najdeme monumentální katedrálu ze soli. Spustíme se dolů a tento unikát si dokonale vyfotíme. Katedrála je obrovských rozměrů a my přejdeme křížovou cestu až k 20 m vysokému kříži. Krystalové lustry, vstupy pro hříšníky, katedrála je fascinující i pro nevěřící. Právě v této oblasti jsou i největší doly na světě na smaragdy (kámen lásky a krásy). Přes Zona Rosa směřujeme zpět. Pili jste už čokoládu se sýrem? Džus z ovoce lulo či guanabana? Víte, že kolumbijský systém adres je jedním z nejlepších na světě? Co v Bogotě znamená BBC? Dnes se dozvíme, co je to Burundanga – droga pravdy a ukážeme i keře a zvonovité květy této drogy. Kdysi je používali indiáni Muisca, dnes ji sypou v barech nezkušeným turistům do nápojů. V Kolumbii všechno roste lépe, ovoce je větší, rostliny mají sytější chuť. Kolumbie je rájem.
4. den: Domov nejlepší kávy na světě
PERREIRA – SALENTO
Kolumbie je rájem na zemi a my si to dnes potvrdíme. Směřujeme do centra And, do místa nazývaném Kávový trojúhelník. Pokud je dobrá viditelnost, v pozadí jsou vidět zasněžené přes 5000 m vysoké hory a kolem nás je tropická hustá sytě zelená příroda. Směřujeme do nejkrásnější přírody Kolumbie, kde je teplota příjemnější v porovnání s vysoce položeným hlavním městem Bogota. Nasedáme do tradičních barevných džípů (Willys) z II. světové války a vyrážíme do hor, do údolí Cocora. Rozdělíme se opět na dvě skupiny, protože Údolí Cocora si můžete vychutnat pěšky nebo i na koni, pro ty, co chtějí zažít úplně všechno. Údolí je známo úchvatnou přírodou, nejvyššími palmami na světě a orchidejemi. Toto chceme vidět! Procházíme tropickým rájem, územím indiánského kmene Quimbaya. Nejvyšší palma na světě "vosková palma" dosahuje výšky neuvěřitelných 65 až 80 m. Tyto palmy jsou 2 až 3 x vyšší než jakákoli palma, kterou jste viděli dosud a vy se jich budete dotýkat. Jako oběd doporučujeme místního pstruha, který patří mezi proslulé lahůdky. Jsme v regionu kávy: oficiálně se jmenuje "Zona Cafetera". Vše zde roste lépe, i káva. Kolumbie pěstuje zásadně Arabicu, tedy nejkvalitnější sortu a my uvidíme, jak káva roste, která je zralá, jak se trhá a ochutnáme tu nejlepší kávu Kolumbie z provincie Quindio. Poslední super atrakcí dne bude návštěva městečka, kde se jako by zastavil čas a žil zde Juan Valdez, typický Kolumbijec, který oděný v ponču na mezcích nosí přes Andy pytle s kávou. Vyjdeme na vyhlídku Cerro Mirador nad Salentem, odkud je nádherný výhled na krajinu. O tomto městečku jste dosud neslyšeli, ale mnozí říkají, že to je nejkrásnější kolumbijský venkov. Městečko je malé a romantické, jeho centrem je náměstí Plaza Bolivar s kostelem Nuestra Señora del Carmen a množstvím příjemných barů na posezení. Pokud máte rádi nákupy, ulice Calle Real je tím pravým místem. Můžete si tu zakoupit ručně vyráběné šperky, náramky, pončo, sombrero a jiné řemeslné výrobky. Na nákup suvenýrů a dobrou kávičku budeme mít dostatek času. Zájemci si dokonce zahrají domorodou národní hru Tejo. Základem je pivo Club Colombia, a potom už házíte jako indiáni disk na plotnu před vámi a snažíte se, aby deska vybuchla. Jednoduché a plné zábavy. Další neuvěřitelně den plný zážitků.
5. den: Bandeja paisa v Medellínu
SALENTO – MEDELLÍN
Ráno procházíme plantážemi kávy, slunce vychází a v dálce se rýsují kopce Los Nevados. Tato nádherná oblast tropických hor, plantáží kávy a městeček s tradiční architekturou, s červenými střechami je od roku 2011 pod patronátem UNESCO. Oblečeni do tradičního ponča si vyzkoušíme sběr kávy a řekneme si více o jejím pěstování. Ještě před tím, než přejdeme k prohlídce kávové plantáže, nás místní pohostí šálkem kávy ze 100 % arabiky, která se v Kolumbii pěstuje. Pocítíte v ní jemnou kyselost a výraznější ovocné tóny. Pokud si chcete zakoupit kolumbijskou kávu, tak teď je ten správný čas. Uvidíte jen to nejlepší z Kolumbie, díky perfektní organizaci stihneme během našeho zájezdu ulovit množství zážitků.
Odpoledne se z města Pereira budeme přesouvat autobusem přibližně 6 hodin do města Medellín, které je druhým největším městem Kolumbie. Procházíme údolím Cauca, protéká jím stejnojmenná řeka a kolem obdivujeme pohoří And, které se v Kolumbii rozděluje na 3 masivy: Východní (Cordillera Oriental), Střední (Cordillera Central) a Západní (Cordillera Occidental).
Nacházíme se v Jižní Americe, vzdálenosti mezi městy se kvůli hornatému terénu překonávají o něco déle, ale díky našim zkušeným průvodcům vám i tento jediný autobusový přesun zájezdu uplyne rychleji. Budete mít možnost sledovat kolumbijský venkov, povíme si další zajímavosti o této latinskoamerické zemi a večer se ocitneme v Medellínu, který je vyhlášen nočními kluby a unikátní taneční scénou. Cestou ochutnáme jídlo Bandeja Paisa, které miloval Pablo Escobar, nejlepší kolumbijské rumy Medellin a Dictador si porovnáme s nejpopulárnějším místním destilátem s anýzovým aroma, Aguardiente, který je nejlepší právě zde v oblasti Antioquia, přes kterou právě procházíme. Pozorujete krajinu, vychutnáváte třtinový rum a průvodce Vám osvětluje detaily z historie a reálií Kolumbie. Každou minutu využíváme naplno. Pro lvy salonu tento večer zdaleka nekončí – v noci vyrazíme do města, které se pyšní nejlepší noční zábavou na naší planetě. Náš hotel je situován v nejlepší čtvrti El Poblado a do centra nočního života Medellínu to máme doslova jen pár kroků. Na tento latino-večer nikdy nezapomenete!
6. den: Nejkrásnější město Kolumbie
MEDELLÍN – CARTAGENA DE INDIAS
Probouzíme se v neskutečném Medellínu, který je vskutku fantastický a bezpečný. Dnes už umíte rozpoznat charakteristické rysy děl malíře a sochaře Fernanda Botera, protože jsme v Bogotě navštívili jeho muzeum. Prohlédneme si jeho 23 soch, které jsou umístěny na náměstí Plaza de Botero v Medellínu, odkud kolumbijský národní umělec pochází. Na přelomu století byl Medellín statisticky nejnebezpečnějším městem na světě. Dnes CNN popisuje Medellin jako velké překvapení, bezpečné město s největším potenciálem pro turismus. Poznáme město, kde vládl medellínský kartel a osvětlíme si téma Narcos. Co je v této úspěšné sérii od Netflix pravda a co mýtus? Věřili byste, že s námi můžete navštívit chudou Favel, která má nesmírně smutnou a krvavou minulost? Comuna 13 byla za dob Pabla Escobara jednou z nejnebezpečnějších částí Medellínu, ale dnes do ní přicházejí lovci zážitků, aby viděli, jakými změnami si místní obyvatelé procházejí. Projedeme křížem přes město a uvidíme místo rezidence, kde žil nejbohatší Kolumbijec a zločinec Pablo Escobar se svou rodinou a zároveň místo, kde Cali kartel odpálil největší bombu a dcera Pabla Escobara ohluchla na jedno ucho. Uvidíme hrob zločince, který v 80. letech minulého století patřil k nejbohatším lidem světa. Medellin prošel za poslední léta obrovskou transformací. Dávají ho za příklad úspěšného urbanismu. V roce 2013 ho výzkumná organizace Urban Land Institute prohlásila za nejinovativnější město světa. Ptáte se, jak se to podařilo? Máme na to odpověď v perfektní propracované prohlídce tohoto města. Projdeme se parkem Conmemorativo Inflexión v luxusní čtvrti Santa María de los Ángeles. Následně vyrazíme na jih Medellínu do čtvrti Itagui. Kdybychom neměli vlastní pronajatou dopravu, neměli bychom ve městě, kde má Urbanna zóna až 4 miliony obyvatel, šanci na takový široký záběr. Projdeme se centrem Medellínu v okolí Plaza Cisneros a prohlédneme si Monumento a La Raza, památník věnovaný vývoji kolumbijského národa, jehož autorem je Kolumbijec Rodrigo Arenas Betancuria. Plaza Alpujarra, Palacio Nacional, Palacio De La Cultura Rafael Uribe Uribe, historicky působící budova z počátku 20. století od známého belgického architekta Agustína Goovaertsa. Hlavně se nadýcháme atmosféry tohoto města a ukážeme vám ho ze všech stran. Největší chudobu, ale také největší bohatství. Všude budete cítit naději, odhodlání a hrdost města věčného jara, kde se všichni domácí usmívají a tvrdí, že zde stále svítí slunce. Jeli jsme dosud naplno a je čas trošku si odpočinout. Večer přicházíme ke Karibiku. Jsme v nejkrásnějším městě Kolumbie, v kolumbijské Florencii. Bienvenido a Cartagena de Indias. Dosud jsme se setkali hlavně s bělochy a mestici, nyní rapidně narostl počet černochů. Jako kdybychom byli v jiné zemi. Hory vystřídaly tropy a teploty dosahují až 30 stupňů. Hotel máme přímo u moře, a tak se hodíme do teplých vln Karibiku a dopřejeme si vytoužený odpočinek.
7. den: Magický realismus a západ slunce nad Karibikem
CARTAGENA
Prohlídka Cartageny. Dejte si prosím do fotoaparátu novou kartu. Město je neuvěřitelně fotogenické. Z Bocagrande, přezdívané "malé Miami" se přesuneme k symbolu města Torre del Reloj. Vejdeme bránou v 11 km dlouhých hradbách dovnitř starého města a padne nám čelist. Na náměstí Plaza de los Coches se prodávaly otroci a dosud se zde jezdí na kočárech tažených koňmi. Přesuneme se na Plaza de la Aduana, kde bylo uloženo největší bohatství města. Nádherný dům piráta Francise Drakea, který město dobil, nevypálil, a tak ta nádhera tu pro nás zůstala. Procházíme se magickým městem a cítíme se jako v románech Gabriela Garcii Marquez, nositele Nobelovy ceny za literaturu, který Cartagenu miloval. Ukážeme si Marquez dům a popovídáme si obsahu jeho děl. Už jste v Kolumbii déle a chápete magický realismus, pověry, legendy, které zde ožívají na každém kroku. Vše je silnější, barevnější, voňavější! Pokračujeme v prohlídce. Nádherná katedrála, následně budova, kde se vyhlašuje Miss Colombia, vždyť Kolumbijky patří mezi nejkrásnější ženy světa a každoročně na Miss UNIVERSE končí v první trojce. Víte, která misska je nejznámější? Palác inkvizice je nejkrásnější budovou města. Nevynecháme kostel Saint Peter Claver se sochou otroků ani sochu Mujer Reclinada na Plaza Santo Domingo. Po zorientování se ve městě, které vám ušetří spoustu času, máme plánované volno na individuální procházky. Rádi vám poradíme. Zájemci skočí na pevnost či do bývalé židovské čtvrti Getsemanech, která je hned před hradbami. Ve městě je mnoho kavárniček, zmrzlináren, butiků a také tímto město připomíná Florencii. Doporučujeme prohlédnout si guayabera, bílou lněnou košili, v níž si G.G. Marquez přebíral Nobelovu cenu, či kvalitní kožené výrobky firmy Velez. Vše je velmi vkusné a kvalitní. Bezpečným městem se procházíte či jezdíte na kočáru. Restaurace jsou skvělé a některé mají michelinské hvězdy či v nich vaří známí kuchaři: například (Patanegra Paca Roncera má 2 michelinské hvězdy a Magog má hvězdu dostat). Západ slunce budeme pozorovat na hradbách. Slunce zapadá do teplého Karibského moře, kolumbijská vlajka se hrdě zmítá v teplém vzduchu, všude vůně, barvy, pohoda. Obchody i restaurace jsou otevřeny dlouho do noci. Zatančíte si večer u Fidela? Každopádně zažijete jeden z nejromantičtějších večerů ve svém životě.
8. den: Relax v Cartageně
CARTAGENA
Odpočinek na plážích Karibiku. Zasloužený relax. Když dostanete chuť, projdete se po pláži 20 minut do starého města nebo pojedete 5 minut taxíkem. Vyzkoušíte autobus plný zábavy? Za jednotnou cenu (cca 15 eur) jezdíte vyhlídkovým autobusem a pijete (rum, pivo, colu) 3 hodiny kolik vám hrdlo ráčí, zažijte Chiva party! V ceně i vstup na diskotéku. Nebo vyrazte luxusní motorovou jachtou na karibský ostrůvek v souostroví Rosario. Plážičky s bílým pískem a na oběd čerstvá ryba. Návrat do hotelu cca 16.00h. Takže stihnete i Chiva bus a večer můžete opět skočit na kávičku do starého města.
9. den: Hasta luego!
CARTAGENA – EVROPA
Toto je váš čtvrtý den u Karibiku. Poslední drink, poslední nákupy suvenýrů. Už vás v Cartageně každý zná a v plážovém stánku si s boxerskou legendou Bonym tykáte. V Kiosco el Bony dělají nejlepší ceviche (marinované ryby v limetkovém nálevu) a máte to 5 minut od vašeho hotelu, cena 3 eura. Poslední drink, transfer na letiště a odlet do studené Evropy.
10. den: Vítejte doma!
EVROPA
Přílet domů.