Cesta je fajn a okolí úžasné

Pamír Highway (Expedice)

Afganistán, Tadžikistán, Kyrgyzstán

Křížem Wakhanským koridorem po stopách Alexandra Makedonského a Marca Pola. Dva tisíce tři sta let staré hrady, čtyři tisíce pět set let staré zorastriánské svatyně a sedm tisíc leté petroglyfy. Pamír Highway je expedicí po jedné z nejkrásnějších cest naší planety.

  • po Hedvábné cestě s TOP servisem
  • sedmitisícovky v Pamíru, Hindúkuši a Kun Lune
  • opravdový život hluboko v horách
  • bezpečná, ale dobrodružná náročná expedice jednou z nejkrásnějších cest světa
Čti více

Tel.: 224 250 138, 608 482 877   |   Email: cksen@cksen.cz

Termíny a cenyProgram a mapaFotogalerie

Cena zahrnuje:

Mezinárodní letenku, letištní poplatky, ubytování v hotelích (Hilton Dushanbe, Karon Palace v Kalai-Khumbu, jinak jednoduché podle možnosti), snídaně během celé cesty, plná penze od 3. dne do 6. dne, komplet pronajatou dopravu, SEN průvodce, osobního řidiče, pojištění proti insolventnosti

Cena nezahrnuje:

Víza se zvacím dopisem, permit do GBAO, vstupné do památek a atrakcí, PCR testy a antigenní testy

Ubytování:

Dušanbe – Hotel Hilton Dushanbe*****, 1 noc

Kalai-Khumb – Hotel Karon Palace****, 1 noc

Khorog – Hotel Lal, 1 noc

Iskašim – Ubytování u domácích „Anis“, 1 noc

Langar - Homestay Davlankh, 1 noc

Murgab - Homestay Ibragim, 1 noc

Oš – Hotel Classic****, 2 noci

 

Hotely v základní ceně zájezdu

1. den: Odlet do nejchudší země bývalého SSSR

Praha/Vídeň – Dušanbe

Odlet do nejchudší země bývalého Sovětského svazu. Přistáváme na letišti v rovinatém Dušanbe, což je v Tádžikistánu, kde je 93 % země položené ve vysokých nadmořských výškách, totální unikátnost. Transfer do hotelu Hilton v absolutním centru města. Každý den na tomto zájezdu spíme v hotelu a často v tom nejlepším, co existuje, ale úroveň ubytování je velmi nízká. Tento hotel je nejlepším v celém státě.

2. den: Ze Stalinabádu na Pamír Highway

DUŠANBE – KALAI-KHUMB

Po kvalitní snídani, ranní prohlídka hlavního města, které se kdysi nazývalo Stalinabád. Věděli jste, že Dušanbe znamená v překladu pondělí? Už na první pohled má město překvapivě mnoho parků, zeleně, volných nezastavěných ploch. Projdeme Rudaki Avenue, která je jednoznačnou „páteří“ metropole, kolem které najdete vše podstatné. Ulice je pojmenována podle tádžického básníka (859-941), zakladatele perské literatury a moderní perštiny. Nejznámější a nejfotografovanější socha poeta Rudakiho, i 165 metrů vysoký stožár s vlajkou, připomínající nezávislost Tádžikistánu. Tento stožár dokonce v letech 2010-2014 držel rekord nejvyšší žerdi se zástavou na světě. Pokud chcete vidět nejvyšší, musíte se s námi vydat do Saúdské Arábie. V blízkosti sochy a stožáru se nachází tzv. bílý dům Dušanbe – oficiální sídlo tádžického prezidenta, které najdete i na tádžických bankovkách. Bývalé Leninovo náměstí a socha zakladatele Tádžikistánu panovníka Ismaila Somoniho, která pod obeliskem vystřídala Lenina. Je vysoká pětadvacet metrů a byla zde umístěna v roce 1999, na počest výročí 1100 let prvního svobodného státu Tádžiků. Somoni byl moudrý a osvícený panovník, který podporoval chudé, umělce, národní literaturu a vědu, a není divu, že je dodnes největším hrdinou Tádžikistánu. Monument je velkolepý, zdobený zlatem, svědčící o tom, jak si i dnes domácí tuto část své historie váží a vzhlížejí k ní. Před památníkem je i umělecky ztvárněná mapa, znázorňující, kam kdysi sahala velká říše Tádžiků. Moudrý král tehdy vládl i částem dnešního Afghánistánu, Íránu, Turkmenistánu, Uzbekistánu, Kyrgyzstánu ... zamáváme tádžickému parlamentu, odbočíme na cestu M 41, která se říká i Pamir Highway a vydáme se na 350 km dlouhou pouť do městečka Kalai-Khumb. Vše právě začíná. Ubytování v slušném hotelu.

3. den: Doprostřed Pamíru

KALAI KHUMB – KHOROG

Ráno se vzbudíme v Kalai-Khumb, kolem nás hory a za řekou Pandž je už Afghanistan. Pandž nebo Amudarija se za dob Alexandra Makedonského nazývala Oxus a vždy tvořila předěl mezi říšemi. Zde je řeka široká a dravá a nedá se přehodit kamenem ani přebrodit. Ale i tak je úchvatné, že Afghanistan je tak blízko. Doporučujeme prohlédnout si film Leaving Afghanistan (Братство), který natočil ruský režisér Pavel Lungin podla skutečné události. Sovětský svaz opouštěl Afghánistán právě tudy. Pamír Highway je jednou z nejkrásnějších cest světa a dnes pochopíme proč. Doplníme královskou, organickou platinovou vodku Šohona. Popřejeme si po tádžicku šťastnou cestu (mějte dlouhou cestu) a jdeme přání naplnit. Procházíme 260 km drsnou přírodou, vstupujeme branami, které oddělují jednotlivých sedm distriktů. U města Rushán se řeka Bartang vlévá do řeky Pandž. Bartang je napájen z ledovců, ale začátek má v jezeře Chaqmaqtin v Afghánistánu. Našim cílem je KHOROG, které je hlavním městem hrdého Gorno-Badakšanského regionu (GBAO) a na vstup do kterého potřebujete speciální permit. Žijí zde úplně jiní lidé než v hlavním městě, mluví jinými (tzv. Pamírskymi) jazyky, nejsou to sunité, ale šíti, jsou hrdí a skromně tvrdí, že oni dávají Tádžikistánu kulturu. Obyvatelé středoasijských zemí jsou turkického či mongolského původu. Tádžikové odsud z hor zůstali Indoevropany, hovořící nejčistší perštinou. Do hor Pamíru se totiž žádná armáda nedostala na dlouho, a proto zde vše zůstalo prapůvodní.

Jít Pamir Highway tímto směrem je moudrý nápad, protože se postupně aklimatizujeme na výšky. Turisté, kteří z neznalosti začínají z druhé strany z Osha, trpí často těžkou výškovou nemocí. Khorog leží ve výšce 2000 m.n.m.

4. den: Hedvábnou cestou do Hindúkuš

KHOROG – ISKAŠIM

Prohlídka města, pěkně upravený městský park, centrum Ismaelitů, které získalo prestižní světovou cenu za architekturu. Řekneme si o miliardáři a filantropii Aga Khanovi a jeho ohromném vlivu. I o dvou větvích islámu, sunitech a šítech, a hlavně rozdíl budete vidět v praxi.

Nám nestačí samotná Pamír Highway a tak si dáme zajížďku a odbočíme ještě na užší a náročnější cestu. Jdeme po Hedvábné cestě k horám Hindúkuša, do městečka Iskašim. Čínské kamiony jsme nechali na hlavní silnici a tu jsme už úplně sami. Troufnete si ponořit se do termálních lázní, které zmiňuje už Marco Polo? Tento cestovatel tvrdil, že jeho nejtěžší úsek putování byl právě zde. Před námi se objeví zasněžený Nošak (7492 m) vzdálený 35 km, nejvyšší vrch Afghánistánu. Je o tři metry nižší než Pík Somoni (kdysi Pik Komunismu) který je nejvyšším vrchem tádžického Pamíru.

Podaří se nám navštívit afghánský trh? Afghánští muži v čepicích Lva z Pandšíru, (Ahmad Shah Massoud), který byl etnickým Tádžikem, ale i ženy, které zde nechodí zahalené v čádorech, ale pouze se šátky na hlavách. V Afghánistánu žijí čtyři miliony etnických Tádžiků. Trh navštívíme v případě pozitivní bezpečnostní situace.

5. den: V kraji zoroastriánů

ISKAŠIM – YAMČUN

Jsme na absolutním jihu Tádžikistánu, na mobilech nám naskočil kábulský čas. Dnes vstoupíme do WAKHANSKÉHO koridoru, který je velkým skalpem každého cestovatele.

Navštívíme svatyni, která je zde od dob Hedvábné cesty. Rohy horských koz, prastaré zoroastriánské symboly, tato svatyně nemá s islámem společného nic. Cestovatel dnes musí putovat takto daleko a takto náročně, aby se dopracoval k prapodstatě. Výhledy na Pik Marxe a Engelse (Marx je trošku vyšší) a smlouva mezi Ruskou a Britskou říší z roku 1895, (která ukončila tzv. Velkou hru), v praxi. Tádžikové házejí přes řeku vodku a Afghánci na oplátku nejkvalitnější hašiš.

Začíná nejlepší část naší cesty, jsme daleko, velmi daleko. Pozorujeme život jako před staletími. Budeme mít štěstí na svatbu? Nebo jinou tradiční oslavu? Mějte oči otevřené. Práce na polích jako ve středověku. Hudba, kroje, jazyk, tradiční architektura, vše je totálně unikátní. Vstoupíme do tradičního pamírského domu, který má specifickou architekturu, kterou jinde nenajdete. Vždy pět pilířů, svastiky (to není hákový kříž), speciální otvor uprostřed střechy je převzat ještě ze zoroastriánství a z doby, kdy domy neměly žádné okno.

Hrad (pevnost) Yamčun je největším ze všech dvanácti hradů Wakhanského koridoru. Šlo o hlavní sídlo krále Kušanské dynastie. Nejznámějším králem byl král Kaniška sídlící v afghánském Balkhu, který říši budoval na základech, které položil Alexander Makedonský. Říše sahala z dnešní Číny (provincie Sin ťiang) přes sever Indie až po Bangladéš. Z hradu jsou nádherné výhledy do nekonečna. Lázně Bibi Fatima dělené na mužskou a ženskou část. Když se v lázních žena vykoupe, do roka otěhotní. Oběd u domácích v tradičním wakhanském domě s rovnou střechou. Vynikající polévka, maso, salát (maximálně bio), už jsme zapomněli, že zelenina může chutnat takto dobře.

Jedna z teorii říká, že árijci (bílá rasa – nejvyšší civilizace) pocházejí odsud. Dnes i přespíme v tradičním domě u domácích. Odpočinek na tapčanech.

6. den: Do výšky 4.344 m.n.m.

YAMČUN – MURGAB

Pamírská kaše s meruňkovými povidly, sytá omeleta a zelený čaj k snídani. Zasněžené hory Hindúkuš a vzácné buddhistické stupy vysoko nad údolím, které přetrvaly staletí. Přesouváme se dál a nad vesničkou Langar stoupáme na dvacetiminutové procházce k petroglyfům, umění našich předků na těchto skalách přetrvalo 3 až 7 tisíc let. Trekking na místo, kde vidíte začátek řeky Pandž, kde se do ní vlévá řeka Pamír. Putujeme dál a Afghánistán je teď, co by kamenem dohodil. Vyzkoušíte? Říčka oddělující Tádžikistán od Afghánistánu je zde mělká a uzoučká. Baktrijští (dvouhrbí) velbloudi přecházejí z jednoho státu do druhého bez jakýchkoliv problémů. Stoupáme našimi auty stále vyšš a vyšš, přecházíme přes průsmyk Khargush (4344 m) a průsmyk Nayza Tash (4137 m). Máme šanci (za dobrého počasí) vidět nejdelší ledovec světa Fedčenko, dlouhý sedmdesát kilometrů a dva nejvyšší vrchy země Somoni a Nezávislosti. Po cestě uvidíte bílou horu Muztagh Ata (7546 m). Přicházíme do městečka Aličur, které už pro tvrdé počasí vzpomínal šíitský prorok Alí a oběd v restauraci Zlatá rybka. Příroda se mění, dostáváme se na vysokou suchou plošinu. Večer přicházíme do městečka Murgab, zpět na Pamír Highway, kde se jako by zastavil čas, na hlavní ulici na nejlepším místě stále stojí socha Vladimíra Iljiče Lenina. Před nejlepším hotelem města (ve kterém spíme) jsou postavené jurty, typický příbytek Kyrgyzů. V hotelu je mnoho turistů, ti, co jdou z Ošu, budou mít ráno výškovou nemoc a bude jim strašně špatně. Na každém pokoji máte radiátor, abyste si v případě zimy přitopili.

7. den: Od Černého jezera po průsmyk Bílý kůň

KARAKUL – AK BAITAL

Přes náhorní plošinu ve výšce nad 3 500 metrů vyrážíme k jezeru KRAKUL (Černé jezero). Domácí tvrdí, že v jezeře žijí démoni, ale v září se zde koná nejvyšší regata na světě. Slané jezero a kolem zasněžené hory a ledovce, skutečná Střecha světa, jak Peršané nazývali Pamír. Průsmyk Ak Baital (Bílý kůň), který byl s výškou 4655 m nejvyšším průsmykem v celém Sovětském svazu. Fotografie s tabulí, vždyť jde o slušnou výšku, jsme jen o 153 metrů níže, než je Mt. Blanc. Vyjedete ještě pár metrů výše a prolezete dírou v plotě do Číny? Opravdu je všechno tak blízko. Přejdeme přes hranice a ocitneme se v další středoasijské zemi v Kyrgyzstánu. Najednou se vše změní a okolo jsou louky (džailó), na nich jako žampiony roztroušené bílé jurty a pastýři pasou stovky koni. Otočíme se a vidíme Pik Lenina (7134 m). Večer po dlouhém dni přicházíme do města Oš, které je kulturním centrem jihu země.

8. den: Památka UNESCO na hoře Suleiman Too

Prohlídka tři tisíce let starého města. Vyjdeme po stovkách schodů na vrchol Suleiman Too (UNESCO), kde kromě obrovské červené vlajky Kyrgyzstánu nejdeme Dům Bábura, malou mešitu, kterou dal postavit velký dobyvatel a zakladatel mogulské říše, která vládla staletí Indii (postavily i slavný Taj Mahal). Všude kolem je rovina a my vidíme úrodnou Ferganskou dolinu do nekonečna. Uzbekistán je od nás pět kilometrů. Pod námi se otevírá město jako na dlani. Ošská univerzita, bazar i nejstarší mešita města. Ochutnáte sušené meruňky a vlašské ořechy? Šašlik nebo proslulý ošský plov?

9. den: Odlet domů

OŠ – EVROPA

Odlet domů nebo pokračování v cestě Centrální Asie. Zeptejte se u nás v kanceláři na cenu.

Pamír Highway
<
>
Začátek naší přehlídky hlavního města, památník nezávislostiSocha Rudakiho - uctívaného umělce, zakladatele moderní perštinySocha moudrého krále Ismoili SomoniA vyrážíme! Pamir Highway je jedna z velkých cestovatelských výzev a nejnáročnějších cest na naší planetě.Přehrada Nurek postavená na řece Vachš je hodinu cesty z Dušanbe7 000 let staré petroglyfy vyryté na skalách, žádné zábrany, jen musíte vědět, kde se nacházejí neboť žádné směrovky (a tedy ani žádné vstupné) tu neexistuje4 500 let starý chrám a ani jeden turistaAhura - Mazda je dvojbohem. Oheň je základem bytí. Artefakty hodnoty miliony dolarů se povalují na zemi.Zoroastrianské symboly v tradičním pamírském domě, kdysi to bylo jediné okno v doměTady se koupal Marco Polo, voda je horká, ale jde o příjemnou zkušenost, samozřejmě koupání není povinnéDěvčátko s kozičkouV každém pamírském pokoji musí být pec, protože v zimě jsou teploty hluboko pod nulouSvatyně. Nejmilejší muslimové (ismaeliti), vodka a šamanské svatyně. Odtud pocházejí Indoevropané. Deja vu - cítíme se jako doma.Odsud pochází Indoevropané. Lidé jsou největší devízou Pamíru.Mladé tádžické ženy, stydí se, ale jsou zvědavéTakto se umí zabavit malé děti, svatba je velkou událostí, která trvá minimálně dva dnyUdržování historie, ani Stalinovi se ji nepodařilo zlikvidovatVýborná momentka patroly na hranicíchAtmosféra na afghánském trhuSušené ovoce a ořechy na trhu v Oši chutnají sladce, a my si je zasloužímePokračujeme do Kyrgyzstánu

Máte předběžný zájem o tento zájezd? Budeme Vás kontaktovat, rádi zodpovíme všechny Vaše dotazy a zašleme kalkulaci zájezdu na Váš email.Povinné pole

Formulář byl odeslán, děkujeme.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací

Proměňte vysněný zájezd za
zájezd na celý život


VSTUPTE