1. den: Odlet do Jižní Ameriky
LIMA
Odlet kvalitními leteckými společnostmi a 12hodinový let přes 6 časových pásem na opačný konec naší planety. Stále více lidí si i tuto cestu chce užít a využije možnost doplacení Business class. Vyzkoušejte to i vy a na tento let se budete těšit. Večerní přílet do Limy, hlavního města Peru a druhého největšího města Jižní Ameriky (10 milionů obyvatel). Přistáváme na moderním letišti Jorge Chávez v části Callao a soukromým transferem se přesuneme do centra města. Měníme Nuevos soles (v překladu Nové slunce), místní měnu, kterou budeme v nejbližších dnech platit. Naši průvodci sem cestují několikrát do roka a místo tak dokonale znají. Už po příletu Vás Lima zaujme. Chaotická doprava a řidiči, kteří díky své obratnosti určitě patří k nejlepším na světě. Bienvenidos al Peru! Ochutnáte už tento večer známé pivo Cusqueña (v překladu "dívka z Cusca")?
2. den: Francisco Pizzaro a první caviche
LIMA
Kde jinde začít než v majestátním Městě králů. Většina turistů Limu obchází (což je velká škoda), ale my ve SNU chceme tomuto městu věnovat čas a pochopit tak souvislosti. Bývalá metropole španělského místokrálovství v Jižní Americe a centrum Nového světa. Právě odsud vyráželi španělští conquistadoři na další výpravy směrem na jih kontinentu. Už během prvních metrů krásným koloniálním centrem pochopíte, proč se Lime mluví také město balkonů. Jsou jich tu stovky a některé z nich jsou opravdu umělecké vyřezávané skvosty. Prohlídku začínáme v klášteře San Francisco, který patří k nejkrásnějším v Novém světě, i díky originálním zachovaným kachličkami azulejos. Máte najednou pocit, že se nacházíte v kouzelné Andalusii? Španělé přivezli kromě své kultury i originální azulejos právě z tohoto španělského regionu. Po prohlídce kláštera nemůžeme vynechat vzrušující katakomby, které patří k nejzachovalejším na kontinentu. V nedalekém parku si prohlédneme jedinou sochu Francisca pizzaria ve městě a z tohoto místa uvidíme i rozsáhlé čtvrti chudých, tzv. "Pueblos Jove". Lima, to je kontrast bohatých a chudých čtvrtí. Proč jich je tolik a kdy vznikly? Pokračujeme uličkami Limy, až přijedeme k nejstarší univerzitě v Novém světě, Universidad San Marcos. Mezi její absolventy patří např. známý představitel avantgardy César Vallejo nebo držitel Nobelovy ceny Mario Vargas Llosa. Pokračujeme, na osvěžení si na ulici pořídíme čerstvé ovocné šťávy za pár soles a přijdeme na náměstí Plaza San Martín. Kdo byl tento známý Libertador ("osvoboditel") a proč má uprostřed náměstí sochu? Magické náměstí, kde koloniální budovy vystřídaly ty republikové z 19. století, má úžasnou atmosféru, hlavně večer po setmění a je to přímo ideální místo na vychutnání si nejznámějšího peruánského drinku, Pisco sour. Po obchodní ulici Jirón de la Unión se opět dostáváme do koloniálního centra přímo na nejznámější náměstí, Plaza Mayor. Palmy, prezidentský palác a katedrála, v níž jsou uloženy ostatky Francisca Pizarra, pokořitele říše Inků a prvního místokrále. Donedávna se zde nacházela i jeho socha. Oběd v TOP restauraci doslova pár metrů od náměstí. Málokdo ví, že peruánská kuchyně patří k nejlepším na světě a Peru získalo několikrát za sebou ocenění TOP gastronomická destinace světa. Ochutnáte "peruánské sushi" Ceviche (marinované ryby v limetkové nálevu) nebo dáte přednost typickému jídlu Lomo saltado? Hladovět určitě v Peru nebudete. Kde se v Limě nachází národní fotbalový stadion? Pokud máte po vydatném obědě chuť na něco lehčí, ochutnáme nejznámější rychlý pokrm Jižní Ameriky, empanadas, kapsy plněné masem, šunkou, sýrem apod. Návrat do hotelu a večerní poslední drink dnešního dne. V Limě navíc nabízíme i možnost objednat si prémiový hotel Sheraton, vzdálený jen pár stovek metrů od historického centra. Nadšeni lehneme do postele.
3. den: Impérium Inků
LIMA – CUZCO
Ranní budíček a opět se přesouváme na letiště. Tentokrát letíme na severovýchod Peru, do města Cuzco. Město, které vyrostlo na inckých základech, rozložené po okolních údolích a ze kterého si Španělé udělali základnu pro další objevy. Jsme ubytováni v absolutním centru, v hotelu koloniálního stylu, doslova několik metrů od hlavního náměstí, Plaza Mayor. Možnost objednat si prémiový boutique hotel JW Marriot El Convento umístěn v historické budově kláštera ze 16.století, který získal ocenění World Travel Awards 2018 v kategorii nejlepší hotel kulturního dědictví (doporučujeme). Cuzco, v překladu pupek světa, bývalé centrum impéria Inků, největší indiánské říše, která se zrodila na americkém kontinentu. Právě tady ve městě a okolí se nacházejí nejkrásnější pozůstatky staveb, které nám Inkové zanechali. Prohlédneme si čtyři nejznámější z nich, které se nazývají Cuatro Ruinas (čtyři ruiny). Prohlídku čtyř ruin už máte v ceně. Začínáme pouze dvě stě výškových metrů nad městem, na pevnosti Sacsayhuaman. Majestátní stavba, o níž Španělé prohlásili, že to musí být dílo ďábla. Vyfotíte se s lamou? Ale pozor, když budete dělat selfie, když se příliš přiblížíte, tak plivou. Následuje posvátné Q`enko, vápencová skála, kterou Inkové zakomponovali do svého chrámu, přičemž využili i jeskyně a tunely pod skálou. Máte chuť na něco malého? Dáme si choclate con queso (čti čokl kon keso), velkozrnnou andskou kukuřici, která se jí s ovčím nebo jiným sýrem. Pokračujeme k spirituálním lázním Tambo Machay, kde Inka přicházel s celým svým doprovodem, když se potřeboval poradit s bohy o problémech souvisejících s říší. Nedaleko se ještě zastavíme u pevnosti Puca Pucara, červené pevnosti, která střežila okolí, jakož i cestu do Cusca. Odpoledne pokračujeme prohlídkou historického centra Cusca, kde můžeme na každém rohu obdivovat nepochybně mistrovskou stavební zručnost starých Inků. Náměstí Plaza Mayor patří určitě k nejkrásnějším náměstím v Novém světě. Katedrála s barokní koloniální fasádou, Iglesia Compañía de Jesus (kostel Společnosti Ježíšovy) a na kopcích kolem nás stovky domů, jejichž světla po setmění připomínají oblohu. Večer určitě doporučujeme ochutnat gurmánskou specialitu z And, mořské prasátko Cuy. Jdeme do kvalitní a ověřené restaurace. Garantujeme TOP gurmánský zážitek.
4. den: Návštěva Ollantaytamba – místo posledního odporu Inků
CUZCO-OLLANTAYAMBO-AGUAS CALIENTES
Kufry necháváme v hotelu a bereme si batohy. Přichází den, na který jsme se všichni těšili. Na jednu noc opouštíme Cusco a vyrážíme směr Machu Picchu, jeden z vrcholných okamžiků našeho putování. Přes údolí řeky Urubamba se přesuneme do města Ollantaytambo (možnost fakultativního výletu přes magické posvátné údolí Inků). V Ollantaytambo začíná naše bájná cesta vláčkem do městečka Machu Picchu Pueblo. Tato cesta je vždy zážitek. Vlak je jediná možnost, jak se na Machu Picchu přepravit. Na místě lístky nekoupíte, ale my už je máme několik dní předem zajištěné. Přijíždíme do malebného městečka, které nám bude připomínat lyžařské středisko. Vysoké štíty jsou všude kolem nás. Oproti Cuscu jsme sjeli o více než tisíc výškových metrů, a tak se dýchá dobře. Vyzkoušíte i termální prameny? Plavky jsme si přibalili. Městu se říká také Aguas Calientes, kvůli termálním pramenům, které velmi dobře padnou po celém dni. Očekávání narůstají a naše cesta graduje. Jedna sklenička před spaním, aby nám Pacha Mama, matka zem, druhý den zajistila pěkné počasí. Tam kdesi, nad námi, je Machu Picchu a vzrušením se ani nedá usnout. Nezapomeňte si promazat fotky, uvolnit paměť a dobít baterie!
5. den: Machu Picchu – jeden ze sedmi novodobých divů světa
MACHU PICCHU – CUZCO
Dnes dospějeme k vyvrcholení naší cesty, ke slavnému MACHU PICCHU! Zapomenuté město Inků. Z hotelu vyrazíme brzy ráno. Pro aktivní zájemce je zde možnost pěšího výstupu po Incké stezce k samotným ruinám. Případně můžete zvolit pohodlnější alternativu a za malý příplatek se svézt autobusem (doporučujeme). Nezapomenutelné panorama se štítem hory Huayna Picchu v pozadí. Na fotografiích ho můžete vidět stokrát, ale pocitu, který zažijete, když ho uvidíte osobně, se to nevyrovná. Místo, kde na člověka dýchne energie dávné incké kultury a téměř se mu nechce věřit, v jak dobrém stavu je zachovalé. Proč nebylo nikdy dobyto? A k jakému účelu sloužilo? Na tyto otázky vám odpoví naši špičkoví průvodci.
Prohlídka, při které pořídíte desítky fotografií. Kdo dokáže nejlépe zachytit výraz pózující lamy? Odpoledne se vydáme vlakem zpět do Ollantaytamba a poté se přesuneme zpět do Cusca. Machu Picchu bylo vyhlášeno novodobým divem světa a věřte, že vás nezklame ani na vteřinu! Vyvrcholení zájezdu, jak má být.
6. den: Nejvýše položené splavné jezero světa
CUSCO – PUNO – JAZERO TITICACA
Dnes máme na programu zajímavý přesun. Budeme projíždět náhorní plošinou mezi Peru a Bolívií, Altiplanem. Po tibetské je to druhá nejrozsáhlejší náhorní plošina na světě. Odjíždíme brzy ráno, abychom v dobrém čase přišli do našeho dnešního cíle – do Puna. Už po prvních kilometrech vidíme, že dnešní průjezd bude jiný. Poušť z okolí Limy vystřídaly zelené scenérie, lamy, alpaky a ovce. Víte, jaký je rozdíl mezi lamou, alpakou a vikuní? Naši průvodci to jasně vysvětlí a rázem je každý bez problému rozezná. Zároveň se dozvíte, která vlna je nejlepší na šálu či svetr. Odjet z Peru bez svetru s lamou by byl hřích. Pomalu se blížíme k nejvyššímu bodu dnešního přesunu – průsmyk La Raya. Jsme ve výšce 4 335 m n.m. Povinna fotka s tabulí musí být. Okolo nás 5tisícové vrcholky a pár peruánských indiánů, kteří stojí při svých stáncích. Peruánské městečka po cestě, život indiánských obyvatel. Jaké mají postavení ve společnosti? Co je trápí? Vše se dozvíte. Cesta ubíhá rychle, žádné ostré zatáčky, jen relativně rovná cesta. Jedli jste už hamburger z Alpaky? Budete mít možnost ho ochutnat. Nadmořskou výšku už postupně cítíme, ale dáme vám rady, jak tento pobyt přežít bez problémů Naši klienti to bez obtíží zvládnou. Pro bližší info si přečtěte pokyny k zájezdu. Procházíme město Juliaca, největší město oblasti s nelichotivou přezdívkou Nejodpornější město Peru. Pokračujeme do Puna, největšího peruánského města na břehu jezera. Směřujeme přímo do přístavu, abychom navštívili unikátní plovoucí ostrovy vyrobené z rákosu totora, na kterých přežívají zbytky mizející populace původních Indiánů Los Uros. Zaposloucháme se do místního, zvláštního indiánského jazyka Aymara, a naučíme se alespoň pozdrav. Jdeme přece na návštěvu a pozdravit je základní slušnost: "Kamisaraki". Neuvěřitelně fotogenická místa, vysvětlíme si, jak se takový ostrov poskládá, a kam chodí mladí, pokud chtějí mít soukromí. Postupně se stmívá a my už cítíme nastupující chlad z jezera. Vracíme se do přístavu a přesouváme se do hotelu. Bydlíme v centru a vše máme v pěší dostupnosti od hotelu. Vítáme možnost dát si čaj z koky, který zde podávají v každém hotelu. Přemýšlíte, co si dát k večeři? Je téměř povinnost si dát rybu s názvem Trucha (čti truc – pstruh) z jezera Titicaca. Po večeři ještě krátká procházka k hotelu. Příjemná, téměř přímořská atmosféra, to vše Vám nabízí Puno. Vzpomínáte si ještě, že jsme ráno vyrazili z Cusca? Další intenzivní den.
7. den: Nejindiánštější země Jižní Ameriky
PUNO – LA PAZ
Opouštíme ranní Puno, ale s jezerem se ještě neloučíme. Budeme vedle něj projíždět do další země, do Bolívie. Ideální vyrazit co nejdříve, abychom v dobrém čase přijeli na hranici. Teď už to jde relativně rychle, ale pamatujeme si časy, kdy jsme tam čekali hodiny. Peruánský venkov je skutečně zajímavý, cihlové domy bez omítky, všude kolem nápisy z minulých nebo následujících voleb. Zastavujeme na jednom vyvýšeném místě, nazvěme ho Mirador, a tedy vyhlídka. Pod námi jezero Titicaca v celé své kráse a my se nestačíme vynadívat a zároveň dělat panorama. V jezeře je chovná stanice, kde chovají pstruhy. Ano, ty, které Vám včera tak chutnali. Kolem nejvýše položeného splavného jezera světa se pomalu přesouváme k hraničnímu přechodu v městečku Desaguadero, podle řeky, která tvoří hranici a zároveň je to jediný odtok z jezera. Vystupujeme, se zavazadly nám pomohou místní mládenci na speciálně upravených nákladních kolech, kteří nám kufry s úsměvem přenesou na druhou stranu (za pár soles, samozřejmě). Soles zaměňujeme za Bolivianos a jdeme vyřešit administrativní věci. Někdy jsme tu čekali několik hodin, nyní to jde rychleji. Po cestě zastavujeme v Tiwanaku, prohlédnout si nejdůležitější archeologickou lokalitu a nejvýznamnější památku předkolumbovských indiánských kultur v Bolívii (prohlídka již v ceně). Věřili byste, že až sem sahalo jezero Titicaca? Stihneme i oběd v městečku Tiwanaku a pokračujeme do nejvýše položeného hlavního města na světě, do La Pazu. Kdo to je vlastně ten Evo Morales? Projíždíme předměstím El Alto, které má ale, více obyvatel než samotné hlavní město. Cihlové domy, kam oko dohlédne. A najednou – před námi La Paz. Město v údolí, v pozadí zasněžené 6tisícové štíty. Nestačíme se vynadívat a už teď víme, že La Paz patří mezi nejkrásnější města, jaké jsme kdy viděli. Přesun do luxusního hotelu nedaleko centra, s výhledem na celé město. Nadmořská výška už nám téměř nedělá problém, ale čaj z koky si dáme. Už jsme si na něj zvykli a před spaním přijde vhod.
8. den: Nejvýše položené hlavní město na světě
LA PAZ
Budíme se v úžasném La Pazu a dnes budeme toto město poznávat. Město v údolí, to je samá úzká ulička nahoru a dolů. Začínáme na Mercado de las Brujas, v uličce čarodějnic, kde prodávají vše, co se dá vyrobit z koky, ale i různé jiné, rituální výrobky. A samozřejmě krásné výrobky z vlny alpaky a baby alpaky. Nebojte se, bude prostor i na nákupy. Pokračujeme dolů na místo, kde La Paz vznikl. Na náměstí San Francisco. La Paz znamená mír. Proč se tak jmenuje? Řekneme si více. Krásná katedrála, klášter, ale hned vedle moderní tržnice a jiné budovy. La Paz je jeden velký mix budov. Všudypřítomný chaos, hlavně při přecházení přes silnici. Procházíme přes nejrušnější ulici města a tentokrát stoupáme. Jdeme pomaličku, přece, jsme ve vysoké nadmořské výšce. Přicházíme na náměstí Murillo. Kdo je ten pán, který má sochu uprostřed náměstí? Palacio Quemado, v překladu, Spálený palác, který vyhořel několikrát, naposledy v roce 1875 téměř do základů. Na každém rohu indiáni s typickými malými klobouky. Svezeme se i lanovkou? Vidíme zde ultramoderní lanovky, které jsou ideální do hornatého terénu města. Věděli jste, že systém lanovek v La Pazu je nejdelší na světě? Zároveň je to jediné město na světě, kde lanovky tvoří nosný systém veřejné dopravy. La Paz nás nepřestává překvapovat. Pro odvážlivce možnost adrenalinového bonbónku, o kterém budete roky vyprávět všem známým – absolvování 60 km dlouhého sjezdu na kole z výšky 4700 m n.m. do výšky 1200 m n.m. Zážitek, který je možný pouze v Bolívii! Už jste hladoví? A co tak večeře s výhledem na celé město? Ideální zakončení ideálního dne. Ve městě, které bylo zařazeno mezi sedm novodobých městských divů světa. Ve SNU La Paz milujeme a věříme, že vy budete také.
9. den: Vysokohorská Bolívie
AUTOBUS LA PAZ – UYUNI
Budíme se do dalšího dne v La Pazu. Dnes ještě máme možnost koupit různé bolivijské výrobky, které mají trošku jiné vzory a barevné kombinace než ty peruánské. Svezeme se i lanovkou? Vidíme zde ultramoderní lanovky, které jsou ideální do hornatého terénu města. Věděli jste, že systém lanovek v La Pazu je nejdelší na světě? Zároveň je to jediné město na světě, kde lanovky tvoří nosný systém veřejné dopravy. La Paz nás nepřestává překvapovat. Pro skutečné dobrodruhy je možnost i výstupu na sopku Chacaltaya, která se nachází nedaleko La Pazu. Jaká výška je Váš osobní rekord? V okolí města se bez větších obtíží dostanete výšky více než 5400 m n.m. Podvečer naložíme zavazadla a přesuneme se autobusovou stanici, k našemu autobusu. Loučíme se s La Paz a čeká nás noční přesun bolivijskou krajinou do městečka Uyuni v délce cca 10 hodin (může se měnit od aktuální situace na silnici, počasí atd.) Právě nám začíná ta skutečná, expediční část cesty, na kterou jste se tak těšili. Pohodlně se usaďte, sedadla si upravte na ležení a dobře si odpočiňte. Než usnete, vymažte si nepovedené záběry a uvolněte paměť ve foťáku a mobilech. Salar je velmi fotogenický. Nad ránem se dostaneme k našim terénním vozům a třídenní přejezd největší solnou planinou na světě může začít. Náročnějším doporučujeme doplatit si přelet tohoto úseku. Získáte jednu noc navíc v La Paz, kterou můžete využít na příjemnou večeři a případnou večerní procházku. Ráno budete mít transfer na mezinárodní letiště El Alto – La Paz a proletíte do Uyuni. Se skupinou se znovu setkáte v Uyuni, ještě před příjezdem terénních vozidel.
10. den: V srdci Salar de Uyuni
SALAR DE UYUNI
Přijíždějí naše vozidla. Nejbližší tři dny to bude zajímavé. Jen si to představte, vše si vozíme na střeše našeho auta – zavazadla, jídlo, benzín. Nastoupíme a můžeme vyrazit. Přicházejí naši známí řidiči. Jezdíme sem několikrát za rok, a tak se už dobře známe. Před odjezdem ještě rychle myjí své Toyoty, které vydrží asi všechno. Sůl všechno doslova rozežere, ale tyto vozy stále jezdí. Naložíme vše důležité a odjíždíme z města Uyuni. Vyrážíme a naše první zastávka je zvláštní místo nedaleko města – hřbitov vlaků. Zní to děsivě, pravda je však taková, že je to velmi fotogenické místo, kde si nafotíte opuštěné rezavé vlaky, které v minulosti jezdily odsud až do přístavu na pobřeží Tichého oceánu. Přesouváme se na samotný Salar a čeká nás vyvrcholení programu – Salar de Uyuni – bílá solná planina, největší svého druhu na světě, ve výšce 3650 m. 10 miliard soli kolem Vás. Nic podobné jste dosud neviděli! Bizarní krajina na jejíž vychutnání potřebujete ty nejkvalitnější brýle. Odraz slunce je tu několikrát silnější než na sněhu. Zastavujeme na různých místech a využíváme tuto úžasnou rovnou plochu na zajímavé prostorové fotky. Je to doslova hřiště pro fotografy. Kreativitě se meze nekladou a zde to platí dvojnásob. Pokud byste potřebovali rychlou školu fotografie, naši řidiči i průvodce Vám rádi poradí. V případě sjízdné cesty a vhodných podmínek zastavujeme i na ostrově uprostřed Salar - Isla del Pescado - ostrov v bílém moři soli porostlý obrovskými kaktusy. Tipnete si jejich věk? Jak se postupně připozdívá, směřujeme na jih na kraj Salaru. Dnes budeme ubytováni v zajímavém solném hotelu. Stěny, postel a jídelna ze soli. Stravu máme zabezpečenou (plná penze) během celého expedičního přesunu. Jídlo si vozíme s sebou a naši řidiči spolu s kuchaři nám vždy připraví výborné jídlo. Usínáme v objetí soli.
11. den: Ze Salaru přes Altiplano
LAGUNA COLORADA
Budíme se na jihu Bolívie. Vyspalí, v místnosti ze soli se spí výborně! Dnes uvidíme krásné přírodní scenérie. Jestliže na konci dne nebudete mít alespoň dvě stě záběrů, tak se dnešní den ani nepočítal! Po snídani nasedáme na naše vozy a začínáme náš přesun přes Altiplano. Je to náhorní plošina mezi Peru a Bolívií, druhá nejrozsáhlejší na světě (po tibetské). Nehostinné prostředí ve výši více než 4000 m n.m. Zastavujeme se u laguny Canapa, kde vidíme první plameňáky. Krásné a elegantní ptáci nám, ačkoli v dálce, pěkně zapózují. Směřujeme k laguně Honda a po ní následuje laguna Hedionda, kde se zastavíme na oběd. Co nám dnes naši řidiči spolu s kuchaři připraví? Posadíme se na lavičku a neumíme se vynadívat. Kolem pouze čistá příroda. Sami, uprostřed jižní Bolívie, není zde ani mobilní signál. Příjemně najedení nastupujeme a projíždíme Cestou Inků. I po této cestě projížděli před více než 500 lety Inkové, když cestovali na jih říše. Co tu žije? A kdo jako první uvidí Viscachu? Stoupáme pomalu, ale stále výš a výš. Stoupá nejen nadmořská výška, ale i intenzita větru. Co to je, ty zvláštní kamenné útvary? Zastavujeme se i Kamenného stromu, nejznámější kamenné sochy, kterou zde vítr vytvořil. Pozor, stále intenzivně fouká, takže si v autě nezapomeňte brýle a šátek na obličej. Přijíždíme až k Laguna Colorada, laguně, která mění svou barvu, a která je zároveň vstupní branou do přírodní rezervace Andské fauny a flóry Eduardo Avaroa (vstup do rezervace máte v ceně). Jsme uprostřed divoké přírody. Luxusní hotely zde nehledejte. Spíme v jednoduchém hotýlku. Všimněte si tu jasnou noční oblohu bez světelného smogu. Kdo první najde jižní kříž?
12. den: Skoro nikdy neprší
SAN PEDRO DE ATACAMA
Spíme pár hodin a odjíždíme brzy ráno. Máme namířeno totiž ke gejzírům Sol de la mañana (ranní slunce) a ty jsou nejkrásnější při východu slunce, jak jejich název napovídá. A co tak snídaně po horké lázni? Ležet v termální vodě, kdy se všechno kolem probouzí, je opravdu zážitek. Proto mějte po ruce plavky a ručník! Krásné scenérie všude kolem. Zastavujeme u Dalího pouště. Máte pocit, že jste to už viděli na Dalího obrazech? A byl tu Salvador Dalí někdy, aby se inspiroval? Pokračujeme, čekají na nás laguny, které patří k nejkrásnějším na Altiplanu. Laguna Verde, v překladu Zelená laguna přímo pod majestátní sopkou Licancabur. Proč je zelená? Laguna Blanca, Bílá laguna, kde uděláme určitě jedny z těch nejkrásnějších záběrů. Ještě uděláme pár fotek plameňáků, kteří nám zapózují a zamávají na rozloučenou. Pomalu opouštíme Bolívii a jsme nadšení z této krásné, stále nedotčené krajiny. Chile je už doslova za kopcem. Přijíždíme na hranici, dostáváme výstupní razítko, zaplatíme výstupní poplatek a opouštíme tento magický svět v nadmořské výšce více než 4000 m n.m. Ještě rychlá rozloučení s našimi řidiči, se kterými jsme strávili poslední tři dny, měníme naše terénní auta za autobus a přejedeme rampu. Najednou se ocitneme na pěkné, moderní silnici. Vítejte v Chile, nejmodernější zemi Jižní Ameriky. Postupně sjíždíme až do nadmořské výšky 2500 m n.m. do nejsušší pouště světa Atacama. Zde prý nikdy neprší. A co pak ty mraky na obzoru? Jdeme do městečka San Pedro de Atacama a přesuneme se do hotelu. Tento luxus nám přijde vhod po expedičních dnech, které jsme právě absolvovali.
Projdeme si spolu hlavní ulici, rozměníme první chilské pesos a užíváme si tuto atmosféru vesnice sedmi statečných. Fotíme Licancabur z opačné strany a nevěříme, že jsme ráno ještě byli u lagun na bolivijské straně. Pamatujete si ještě na ranní termální koupel? Návštěva nezapomenutelného Údolí mrtvých a úchvatného Údolí měsíce, kde vystoupáme i na obrovskou písečnou dunu.
13. den: Měsíční údolí a hlavní město
SAN PEDRO – CALAMA-SANTIAGO DE CHILE
Budíme se v městečku San Pedro, v poušti Atacama. Čeká nás výlet do Měsíčního údolí. Bude velmi teplo, jedeme přece do pouště! Nezapomeňte si pevnou obuv (aby se Vám dobře chodilo v písku), brýle, vodu. Měsíční údolí nedaleko San Pedra v minulosti leželo na území indiánského kmene Atacameños. Vylezeme na Duna Mayor, obrovskou písečnou dunu, odkud uvidíme magické, dechberoucí scenérie. Poušť a v pozadí zasněžené několikatisícové štíty And. Velmi fotogenické. Projdeme se také po hřebeni duny? Pohled na kráter, i amfiteátr. Zde se testují vozidla, která NASA vysílá do vesmíru. Pokračujeme do Údolí mrtvých. Podle čeho dostalo své jméno? Vyhlídka ze Skály Kojotů. Velmi zajímavý výlet, který máte v ceně zájezdu. Ti, kteří by si raději zvolili odpočinek, mohou využít tento čas například na opalování u bazénu. Vracíme se do hotelu, bereme zavazadla a směřujeme na letiště, do města Calama, vzdáleného přibližně 100 km. Calama je centrum těžby mědi v severním Chile, a proto létá mnoho letů denně do hlavního města Santiago de Chile. U sklenice chilského červeného vína nebo kávy počkáme na náš odlet. Tímto přeletem ušetříme spoustu času. Pokud bychom jeli autobusem, trvalo by to 20 hodin. Let trvá přibližně dvě hodinky a už přistáváme v Santiagu. Bienvenidos a Santiago. Moderní město, 5. největší město Jižní Ameriky, kde už vidíme mrakodrapy, moderní auta a různé obchody západních značek. Vítejte nazpět v civilizaci. Soukromým transferem se přesouváme z letiště Nuevo Budahuel přímo do centra města, kde jsme ubytováni v moderním hotelu. Zvládnete ještě jednu sklenku chilského červeného vína před spaním?
14. den: Nejmodernější město v Jižní Americe
SANTIAGO DE CHILE
Budíme se v hlavním městě a dnes nás čeká prohlídka. Moderní "evropské" město, které Vám bude připomínat Madrid nebo Barcelonu. Zároveň je živou vzpomínkou na kulturní, politické a sociální změny, které se v zemi udály. Začínáme u prezidentského paláce, který je znám pod názvem La moneda. Právě zde se uskutečnil vojenský puč vedený generálem Augustem Pinochetem. Kdo to byl Pinochet? Řekneme si více. Pokračujeme kolem budovy Národního kongresu, dnes už bývalé budovy parlamentu. Kde se nachází parlament teď? Přicházíme na hlavní náměstí Plaza de armas. Velmi pěkné náměstí se vzácnými chilskými palmami. Metropolitní katedrála, historická budova pošty, i jezdecká socha zakladatele Pedra de Valdivia. Nedaleko odtud se nachází Mercado Central, tržiště, kde každý den přivážejí čerstvé ryby. Tichý oceán je vzdálen pouhých 80 km od Santiaga a ryby, které zde připravují v místních restauracích, jsou opravdu výborné. Přes městský park Parque Forestal, okolo Národního muzea výtvarných umění se dostaneme do umělecké čtvrti Pío Nono. Kavárničky, vinárny, galerie, naleznete zde vše. Přicházíme přímo ke lanovce na vrch Cerro San Cristobal vysoký 850 metrů. Kromě sochy Panny Marie vysoké 22 metrů nabízí i krásné výhledy na celé město. Dáme si kávičku a užíváme si Santiago pod námi a majestátní Andy v pozadí. Vracíme se do města a pár stovek metrů se nachází dům zároveň muzeum La Chascona, kde žil jeden z nejznámějších chilských spisovatelů a držitel Nobelovy ceny za literaturu, Pablo Neruda. Později odpoledne možnost vyhlídky z Costanera, nejvyššího mrakodrapu Latinské Ameriky a 2. nejvyššího na jižní polokouli. Máte chuť na dobré jídlo? Výborně. Na večeři půjdeme do kvalitní restaurace, kde připravují špičkové steaky a mají bohatý výběr chilského vína. Gurmánský zážitek jako ideální zakončení dne.
15. den: Loučíme se s Jižní Amerikou
SANTIAGO DE CHILE – EVROPA
Pomalu se balíme, ale stále ještě využijeme pár hodin na procházku po Santiagu, případně na nákupy posledních dárků pro blízké. Fakultativně možnost návštěvy vinic Concha y Toro, případně jiných v blízkosti Santiaga (konzultovat předem s průvodcem, který Vám dá bližší informace). Dokonalé rozloučení s Jižní Amerikou. Odpoledne soukromý transfer na letiště Nuevo Budahuel, kde si počkáme na let do Evropy. Utratíte poslední chilské pesos a stále nemůžete uvěřit, kolik zážitků jste ulovili za poslední dny. Před sebou máme přelet přes celý Atlantik a dostáváme se domů.
16. den: Opět doma
EVROPA
Přílet domů.