Můžete ho vidět 100 x na fotkách, ale nedá se to srovnat s pocitem, když zde stojíte tváří v tvář
sleva first minute až 28%

Peru, Bolívie, Amazonie komfortněji

Objevte tajuplnou Jižní Ameriku, která je spjata nejen s latinskoamerickým temperamentem, ale i s indiánskou kulturou a zvyky! Přidanou hodnotou tohoto nezapomenutelného zájezdu pak budou i přírodní skvosty v Peru, zasněžené sopky Bolívie, Cuzco, Machu Picchu nebo dobrodružství uprostřed Amazonského pralesa! To vše vám zajistí neopakovatelnou dovolenou plnou intenzivních zážitků.

  • Machu Picchu, Titicaca, Nazca
  • kultura Inků v Peru
  • příjemné 3* a 4* hotely
  • renomovaní průvodci a Amazonský prales
Čti více

Tel.: 224 250 138, 608 482 877   |   Email: cksen@cksen.cz

Termíny a cenyProgram a mapaFotogalerieReference klientůZážitky ze zájezduTOP místa zájezdu

Cena zahrnuje:

mezinárodní letenku, letištní poplatky, přelet Cuzco – Puerto Maldonado, přelet Puerto Maldonado – Lima, ubytování ve 3* a 4* hotelech ve dvoulůžkových pokojích se snídaní, ubytování v pralese 2 noci s plnou penzí v 4* lodge, kompletní dopravu autobusem a mikrobusy, vstupné a vláček na Machu Picchu, loďku na Islas Ballestas a jezero Titicaca, plavbu po řece Tampobata, SEN průvodce (návštěvu Amazonského pralesa organizujeme s místním anglicky  hovořícím průvodcem), letištní transfery, všechny hraniční poplatky, pojištění proti insolventnosti

Cena nezahrnuje:

stravu kromě uvedené, fakultativní výlety

Ubytování:

Paracas – San Agustín Paracas****, 1 noc
 
Nazca – Casa Andina Standard Nasca***, 1 noc
 
Arequipa – Hotel La Hosteria Arequipa***, 2 noci
 
Puno – Hotel Hacienda Puno***, 1 noc
 
La Paz – Hotel Mitru****, 2 noci
 
Cuzco – Royal Inka***, 2+1 noc
 
Machu Picchu Pueblo – El Mapi By Inkaterra****, 1 noc
 
Puerto Maldonado, Amazonie – Sandoval Lake Eco Lodge***, 2 noci
 
 
Hotely na konkrétních termínech můžou být i jiné. Závisí to na dostupnosti, obsazenosti a na včasném přihlášení.
 
„Hvězdičkování“ není součástí obchodního jména hotelu, ale hodnocením jeho kvality od velkých nadnárodních rezervačních systému jako booking.com, agoda.com, v některých případech podle oficiálního hodnocení samotného hotelu.
 
Jednotlivé pokoje v hotelích se mohou lišit, uvedené fotografie jsou ze standardních dvoulůžkových pokojů.

Poznámka:

Jedná se o zájezd zahrnující vstup na Machu Picchu, o které je momentálně enormní zájem a vstupenky je nutné kupovat s velkým předstihem. Prosíme Vás tedy o zaslání scanu pasu společně s úhradou zálohy, abychom pro Vás vstupenky stihli včas zajistit a předešlo se nutnosti si lístek kupovat až přímo na místě. Zároveň si zkontroujte, dostatečnou platnost Vašeho pasu, tedy alespoň 6 měsíců po návratu ze zájezdu.

 

U některých termínů mohou být tozdílné ceny odletů z Prahy o 2500 Kč z důvodu vyšších nákladů za letenky:

Odlety z Vídně jsou bez příplatku, v ceně publikované na webu.

 

Pro vstup do zemí není povinné žádné očkování. Pouze doporučujeme vakcínu proti hepatitidě typu A a B, břišnímu tyfu, žluté zimnici a tetanu. 

Hotely v základní ceně zájezdu
Doplňkové služby - SEN premium

1. den: Odlet do Jižní Ameriky

LIMA

Odlet z Evropy kvalitními leteckými společnostmi.

2. den: Francisco Pizzaro a první caviche

LIMA - PISCO

„Bienvenidos al Peru!“ (překlad – „Vítejte v Peru!“) Přílet do Limy, které se také přezdívá „Město králů“. Většina turistů toto město z neznámých důvodů raději obchází (což je velká škoda), my se však do jeho historie a života ponoříme důkladně. Společně objevíme kouzlo bývalé metropole španělského místokrálovství v Jižní Americe, která platí i za centrum Nového světa. Právě odsud vyráželi španělští conquistadoři na další výpravy směrem na jih kontinentu. A my pochopíme už během prvních kroků překrásným koloniálním centrem, proč se Limě také říká „Město balkonů“. Jsou jich tu stovky, a některé z nich představují opravdové umělecké skvosty – ručně vyřezávané. Naší prohlídku ale oficiálně zahájíme v klášteře San Francisco, jenž patří k nejkrásnějším v Novém světě, a to hlavně díky originálním i zachovaným kachličkám „azulejos“. Kdekdo z nás bude mít náhle pocit, že se nachází v kouzelné Andalusii. Španělé sem totiž přivezli kromě své kultury i ony autentické dlaždice azulejos.

Až se pokocháme fascinujícím klášterem se španělským nádechem, vydáme se také do tajemných katakomb, které patří k nejzachovalejším na kontinentu. Opomenout ale nemůžeme v nedalekém parku i prohlídku sochy, jež vyobrazuje významného dobyvatele Francisca Pizarra. Z tohoto místa budeme mít ovšem i skvělý výhled na rozsáhlou čtvrť chudých, tzv. "Pueblos Jove". Lima je totiž učiněným kontrastem bohatých a chudých čtvrtí. Zde si třeba zodpovíme, proč jich je tolik a kdy vznikly. A pak vyrazíme klikatými uličkami Limy dál, než dojdeme k nejstarší univerzitě v Novém světě, známé jako Universidad San Marcos. Mezi její absolventy patří ku příkladu známý představitel avantgardy César Vallejo nebo držitel Nobelovy ceny Mario Vargas Llosa. 

Při obdivování historického „srdce“ Limy ale mnohým z nás vyprahne, proto bude naší další zastávkou obchůdek či stánek s čerstvými ovocnými šťávami, které místní prodávají za pár soles. Zdárně osvěženi však pokročíme a náhle se ocitneme na náměstí Plaza San Martín. V tomto místě si například vysvětlíme, kdo to byl onen známý Libertador ("Osvoboditel"), a proč má uprostřed náměstí sochu. Magické náměstí Plaza San Martín si ostatně mnozí z nás zamilují nejen pro úžasnou atmosféru a historii, ale i pro republikové budovy z 19. století. Jeho kouzlo nás pohltí zejména večer po setmění, třeba s chutným peruánským drinkem v ruce! Kdo vyzkouší lahodný koktejl Pisco sour? 

Naše objevování ale zdaleka nekončí! Po obchodní ulici Jirón de la Unión se opět přesuneme do koloniálního centra a ocitneme se záhy na nejznámějším náměstí zvaném Plaza Mayor. Zde se budeme kochat palmami, prezidentským palácem nebo i katedrálou, v níž jsou uloženy ostatky Francisca Pizarra, pokořitele říše Inků a prvního místokrále. Donedávna se zde nacházela i jeho socha. A pak nás čeká chutný oběd v TOP restauraci, doslova pár metrů od náměstí! Zajímavost: Málokdo ví, že peruánská kuchyně patří k těm nejlepším na světě, a že samotné Peru získalo několikrát za sebou ocenění TOP gastronomická destinace světa!

Teď už ale zpět k lahodnému obědu. Dobrotami se to bude jen hemžit! K ochutnávce se nabídne například "peruánské sushi" Ceviche (marinované ryby v limetkové nálevu) nebo například typické jídlo Lomo saltado (smažené maso se zeleninou). Hlad v Peru nás zkrátka nezastihne, to si můžeme být jistí. Za nedlouho totiž ochutnáme další kulinářský skvost! Ještě předtím se ale musíme přesunout. Odpoledne tedy zamíříme skrz pouštní krajinu až na jihovýchod země, konkrétně po známé dálnici Panamericana. Během cesty pak dojde na onu avizovanou ochutnávkovou zastávku – tentokrát nás čeká nejznámější rychlý pokrm Jižní Ameriky zvaný Empanadas. To jsou vlastně jakési kapsy plněné masem, šunkou, sýrem a dalšími lahůdkami. Zdárně občerstveni nakonec nasedneme zpět do autobusu a za tmy dojedeme k městečku Paracas. Před námi je poslední drink dne a následně odpočinek v posteli. 

3. den: Malé Galapágy a tajemné obrazce v poušti

ISLAS BALLESTAS – NAZCA

Další den se probudíme v nejkrásnějším hotelu z celé oblasti, který současně nabídne i bezkonkurenční výhled na Tichý oceán. Obklopeni peruánskou pouští se budeme cítit jako ve zcela jiném světě. Před námi však budou ještě výjimečnější zážitky! Vydáme se totiž na místo, jenž navštíví minimum turistů. Nedaleko poloostrova Paracas, kde kdysi žila stejnojmenná předkolumbovská kultura, se nacházejí ostrovy Islas Ballestas. A my je společně navštívíme! Díky jedinečné fauně a flóře jsou též nazývané jako Malé Galapágy. Zde budeme moct spatřit zdaleka největší koncentraci mořských ptáků v rámci pobřeží Jižní Ameriky. Při troše štěstí uvidíme pelikána peruánského, tereje guánového i kormorána červenoploutvého. Do objektivů nám ale zapózují třeba i ​​lachtani a tuleni. 

A protože budeme ubytovaní v hotelu nedaleko přístavu, dopřejeme si rovněž unikátní a nezapomenutelný výlet na lodi. Při plavbě si například vysvětlíme, jak to vlastně bylo s pacifickou válkou, a jak souvisela právě s touto oblastí. Příčiny války jsme měli ostatně možnost pocítit už na ostrovech, a tak si o tom řekneme víc. Následně ale všichni nastoupíme kolem poledne do autobusu a přepravíme se do legendárního Nazca. V tomto městě se nachází jedno z největších tajemství Jižní Ameriky – záhadné linie a obrazce Nazca v pobřežní poušti. Díla málo známé stejnojmenné kultury vznikla před dvěma tisíci lety a jejich význam se dodnes nepodařilo uspokojivě objasnit. 

Každý z nás může polemizovat, jak to ve skutečnosti s těmi obrazci bylo, všichni se však zanedlouho přesvědčíme o tom, že nejkrásnější pohled na ně je z ptačí perspektivy. Jakmile totiž dojedeme do města Nazca, čeká nás ještě přejezd na místní letiště Maria Reiche (německá archeoložka, která zasvětila svůj život zkoumání obrazců Nazca), odkud mohou zájemci přeletět malým letadlem přes rozhlehlé abstraktní obrazce (fakultativně – doporučujeme). Kdo v nich uvidí psa, opici či kosmonauta? A nakonec se unavení ale nadšení přepravíme do hotelu v centru města Nazca, kde se také ubytujeme. Ti, kteří budou mít zbytky sil a dostanou hlad, si mohou krom jiného dopřát večeři ve výborné peruánské restauraci v pěší dostupnosti od hotelu – doporučujeme!

4. den: Známá Panamericana, Tichý oceán a postupné stoupání do bílého města

NAZCA – AREQUIPA  

Noc strávená na náhorní plošině v peruánské poušti je za námi. Kdekdo z nás ještě vzpomíná na úžasný doplňkový zážitek z přeletu nad obrazci (který si vždy objedná téměř 100 % klientů). S brzkými ranními hodinami však vyrazíme za dalším dobrodružstvím do Arequipy, která je největším městem oblasti a zároveň druhým největším městem Peru. Záhodné bude nastartovat především fotoaparáty, neboť se dostaneme do extrémně fotogenické lokality! Naše cesta povede z náhorní plošiny opět na pobřeží Tichého oceánu, odkud budeme pokračovat po známé Panamericane, což je autostráda spojující po pobřeží celou Jižní Ameriku, od Kolumbie až po Chile. 

Po cestě se samozřejmě nezapomeneme zastavit na pláži, kde budeme úplně sami. Tento neuvěřitelný pocit volnosti musí zažít každý! Možná se dokonce najde i pár odvážlivců, kteří se při té příležitosti smočí v oceánských vlnách! Ti, co dají přednost odpočinku, si pak zajdou na pivo Cusqueña a užijí si skvostné výhledy na oceán. Nakonec ale všichni nastoupíme opět do autobusu a vydáme se podél vod k cíli. Míjet budeme pravděpodobně i desítky kamionů, které se přesouvají mezi Chile, Arequipou a Limou. Naše cesta se také občas stočí více do vnitrozemí a projedeme serpentinami doslova vysekanými ve skále. Z čeho tu lidé žijí? Co se tu pěstuje? Řekneme si více. 

V podvečer se odkloníme od pobřeží a začneme stoupat na sever, do Arequipy. Z úrovně oceánu (0 m) „vyšplháme“ postupně do výšky 2 335 metrů, což zhruba odpovídá výšce slovenských Tater. Ubytování máme zajištěné v samotném centru města, tedy na velmi strategickém místě. I přesto, že mnozí z nás budou unavení, hned spát nejspíš nepůjdeme. Kdekoho totiž zaujme pohled na osvětlené hlavní náměstí Plaza de Armas, které patří k těm nejkrásnějším na světě! Budeme se cítit jako v pohádce. 

5. den: Bílé město pod třemi sopkami a Dáma z Ampato

AREQUIPA

S dalším novým dnem nás čeká fascinující prohlídka „Bílého města“ Arequipa, které platí za 2. největšího město Peru. Usazené je mezi sopkami El Misti, Pichu Pichu a Chachani. Najdeme jej ovšem i v seznamech UNESCO! Mnohým z nás bude tohle místo připomínat známá španělská města. Zajímavost: Během nadvlády Španělů bývala Arequipa nazývaná jako – La ciudad muy leal (Věrné město), v revolučním 19. století se stala ohniskem odboje a ve 20. století centrem umělců a spisovatelů. 

Poznávací výlet tedy započneme na centrálním náměstí Plaza de Armas. Zde bude na první pohled vidno, odkud vznikla přezdívka „Bílé město“. Při budování centra Arequipy totiž místní použili bílou sopečnou horninu, jež se těží v okolí města Sillar. Dostatečně oslněni ale pokračujeme dál k místnímu tržišti San Camillo, kde budeme pravděpodobně jedinými turisty. Kolem spatříme skutečný život místních, kteří si vyřizují své klasické denní nákupy. Místo však nabídne svou otevřenou náruč i našim nevšedním nákupům! Zastavíme se například v uličce s nekonečným množstvím klobouků. Arequipa, jakožto i celá oblast jižního Peru, se těší z dostatku slunečních paprsků. Proto se stal právě klobouk symbolem celé této oblasti. Koupíme si „Panamák“ nebo snad „Western“? 

S intenzivním sluncem však dostane kdekdo z nás chuť na osvěžující čerstvou šťávu z ovoce. Tu dokonce místní prodejci připraví přímo před námi. Po krátké občerstvovací přestávce se ale přesouváme dál. Čeká nás totiž prohlídka známé Juanity, které se také říká „Dáma z Ampata“. Oč konkrétně jde? Je to nejzachovalejší mumie Jižní Ameriky, kterou magazín Time vybral mezi TOP 10 objevů. Všichni budeme fascinováni! 

Pak se čas nachýlí k obědu, a tak si dopřejeme skutečnou perličku – najíme se v restauraci s výhledem na celé náměstí. CK SEN v lokalitě již dobře znají, proto zasedneme k těm nejlepším stolům! Za ochutnávku rozhodně stojí pokrm zvaný Rocoto relleno, což je místní specialita připomínající naši plněnou papriku (rocoto je druh papriky). Jídlo mile překvapí svou mírnou pikantností, ohnivý dech však spláchneme třeba peruánským pivem Arequipeña (v překladu "Dívka z Arequipy") - následný pivní souboj Arequipeña versus Cusqueña může začít! 

Dostatečně nasyceni peruánskými dobrotami se následně vydáme do hor, kde budeme moct pozorovat zvyšující se koncentraci alpak a lam, stejně tak produktů z nich vyrobených. Po příjezdu na další kýžené místo dostaneme volný prostor nejen na první nákupy. CK SEN doporučuje zájemcům také návštěvu unikátního ženského kláštera Montasterio Santa Catalina, který je doslova městem ve městě – rozprostírá se totiž na ploše o rozloze více jak 20 tisíc m2! Je to dechberoucí podívaná! S blížícím se večerem však začneme přemýšlet nad tím, co dobrého zakousneme k večeři v centru Arequipy. Doporučení: Pokud jste opravdoví gurmáni, CK SEN vám zajistí rezervaci stolu například v restauraci Chicha. Její majitel Gastón Acurio je světoznámým peruánským šéfkuchařem, TOP gurmánský zážitek je zde tedy garantovaný. Zamilujte se do tohoto okouzlujícího města stejně tak, jako se do něj zamilovali SEN průvodci!

6. den: Nejvýše položené splavné jezero světa

AREQUIPA – JAZERO TITICACA

Ráno bude opět ve znamení přesunu. Znovu tedy vystoupáme do výšin. I když Arequipu budeme opouštět opravdu neradi, čeká nás ještě mnoho dalších skvělých zážitků. Po přejezdu majestátních And se před námi jako první rozprostře „kolébka“ významné andské civilizace – jezero Titicaca. Náramnou podívanou ovšem velmi brzy vystřídá ještě daleko úchvatnější místo. Za ním se vydáme na sever, přičemž za sebou pomalu a jistě necháme pouštní Peru, o kterém většina lidí ani netuší. My jej však také projdeme a „ulovíme“ unikátní záběry. A pak se konečně ocitneme v cíli – uvítá nás Národní přírodní rezervace Salinas, kde budeme moct spatřit tzv. vikuňu. Tento druh lamy žije ve vysokých nadmořských výškách (až 4 000 m. n. m. i výše) a z dálky bude kdekomu připomínat naši srnku. Zajímavost: Víte, jaký je rozdíl mezi vikuňou, alpakou a lamou? Naši SEN průvodci vám vše trpělivě vysvětlí, a rázem každý tato zvířata bez problémů rozezná. Zároveň se dozvíte, která vlna je nejlepší na šál či svetr. Ostatně, odejít z Peru bez svetru s lamou by byl hřích! Pořídíte si nějaký?

Při našem horském putování se dokonce dostaneme až do nejvyššího bodu, který se nachází ve výšce 4 550 metrů nad mořem! Postupně ale začneme scházet dolů. Závratnou nadmořskou výšku kdekdo z nás mírně pocítí, SEN průvodce však předá rady, jak se s ní bez problémů vypořádat (klienti CK SEN to pokaždé zvládnou bez obtíží). Jakmile se dostaneme o trochu níž, budeme míjet město Juliaca, které je největší v oblasti a má poněkud nelichotivou přezdívkou „Nejodpornější město Peru“. 

Naše cesta ovšem povede dál, do Puna – největšího peruánského města na břehu jezera. Zde se vydáme přímo do přístavu, abychom navštívili unikátní plovoucí ostrovy vyrobené z rákosu totora. Na těch dosud žije pár potomků pomalu mizející původní generace indiánů. Mnozí z nás se k nim budou chtít nějakým způsobem „přiblížit“, a tak se zaposlouchají do zvláštního indiánského jazyka Aymara, a naučí se alespoň základní pozdrav nebo uctivý dotaz „Jak se máte?“ („Kamisaraki?“) A na závěr nám průvodce také vysvětlí, jak se takový plovoucí ostrov poskládá, a kam že vlastně chodí mladí, pokud chtějí mít soukromí jen pro sebe.

Naprosto uchváceni původní indiánskou kulturou se zaměříme i na okolní krajinu, která s sebou přinese úžasně fotogenická místa! Fotoaparáty do pohotovosti! Pak se ale začne stmívat a od jezera postupně ochlazovat – to bude ten pravý čas k návratu do přístavu a k následnému přesunu do hotelu. Nebudeme to mít ovšem daleko, neboť ubytování je zajištěné v centru. Doporučení: Přemýšlíte nad tím, jaký nápoj si dát na zahřátí? Zkuste třeba čaj z koky, který zde podávají v každém hotelu. K večeři pak můžete zvolit ku příkladu chutnou rybu s názvem Trucha (čti truc – pstruh) z jezera Titicaca! A co takhle jedna romantická procházka po jídle kolem hotelu? Příjemná, téměř přímořská atmosféra města Puno vás dokonale ukolébá ke spánku.

7. den: Nejindiánštější země Jižní Ameriky

PUNO – LA PAZ

Další den (v časných ranních hodinách) dáme městu Puno sbohem, s jezerem se však nebudeme zdaleka loučit! Naše cesta do Bolívie totiž povede právě kolem něj. Nejprve mineme peruánský venkov, cihlové domy bez omítky či všudypřítomné nápisy z minulých nebo následujících voleb. A pak to přijde – naše první zastavení na vyhlídce Mirador, odkud se pokocháme nejen jezerem Titicaca v celé své kráse, ale i neskutečnými panoramaty kolem. Doporučení: K jezeru Titicaca si mohou vzít věční otužilci plavky a ručník! Teplota vody se zde pohybuje kolem 9 °C, a tak nic nebrání tomu, dát si i pár temp. Téměř v každé skupině se najde alespoň jeden odvážlivec! A nebojte se, na zahřátí budeme mít s sebou peruánský destilát Pisco!

Kolem nejvýše položeného splavného jezera světa se nakonec přesuneme k hraničnímu přechodu v městečku Desaguadero, které získalo název podle řeky kopírující samotnou hranici. Tato řeka je zároveň jediným odtokem z jezera. Jakmile se dostaneme na místo, vystoupíme z autobusu a se zavazadly nám pomohou místní usměvaví mládenci pomocí speciálně upravených nákladních kol (za pár soles, samozřejmě). Následně peruánskou měnu ve směnárně vyměníme za tu bolívijskou zvanou boliviano a dořešíme i zbylé administrativní věci. Dříve bylo čekání na hranicích dlouhé, dnes už to jde rychleji, a tak se po nějaké té chvíli konečně vydáme na cestu do Bolívie. Během cestování se však nezapomeneme zastavit v Tiwanaku, kde si budeme moct prohlédnout nejdůležitější archeologickou lokalitu a nejvýznamnější památku předkolumbovských indiánských kultur v Bolívii (prohlídka již v ceně). Zajímavost: Věřili byste, že až sem sahalo jezero Titicaca? 

V městečku Tiwanaku ovšem stihneme i chutný oběd a dostatečně nasyceni se opět vydáme na cestu. Naším cílem totiž bude nejvýše položené hlavní město na světě zvané La Paz. Jak se budeme přibližovat, řekneme si třeba, kdo to vlastně býval Evo Morales – ten je s touto lokalitou silně spjat. Následně projedeme předměstím El Alto, jenž je domovem mnohem většího množství obyvatel, než které má samotné hlavní město, pokocháme se četnými cihlovými domy, a nakonec se před námi rozprostře tolik očekávaný La Paz. Tohle město ležící v údolí nás zcela uchvátí. A to nejen pro monumentální panoramata zasněžených vrcholků hor! La Paz zkrátka patří mezi nejkrásnější města světa a my ho další den důkladně poznáme. Ke konci dne nás už ale čeká pouze přesun do luxusního hotelu nedaleko centra, odkud budeme mít překrásný výhled na celé město. Zde pocítíme, že nadmořská výška už nám téměř nedělá problém, a někteří z nás si na zahřátí před spaním dopřejí i čaj z koky. 

8. den: Nejvýše položené hlavní město na světě

LA PAZ

Naše další ráno bude patřit pohledům na úžasný La Paz. Čeká nás dobrodružné poznávání jeho zajímavých zákoutí. Propleteme se tedy klikatými cestami a začneme v uličce čarodějnic – Mercado de las Brujas, kde místní prodávají nejen výrobky z koky, ale i různé rituální předměty. Najdeme tu však i produkty z vlny alpaky a baby alpaky. Prostor na nákupy nás jistě nemine, o to nemusíme mít obavy. Nákupní horečku pak vystřídá návštěva místa, kde La Paz vznikl. Konkrétně tedy zamíříme na náměstí San Francisco. Zde si například vysvětlíme, proč město dostalo název „La Paz“, který v překladu znamená „mír“. Obohaceni dalšími historickými vědomosti se následně vydáme za dalšími památkami. Svou návštěvou poctíme též místní oslnivou katedrálu, klášter nebo moderní tržnici. Ve městě La Paz se vyskytuje celé spektrum různých budov. 

Při procházce městem budeme vnímat všudypřítomný chaos, a to hlavně při přecházení přes silnici. Ani to však neubírá tomuto místu na kráse. Náš výlet má ovšem pokračování, tudíž se přesuneme skrz nejrušnější ulici města a pomalu vystoupáme k náměstí Murillo. Mnohé z nás bude jistě zajímat socha uprostřed – průvodce nám detailně vysvětlí, o koho vlastně jde. Posléze se ale vydáme ke „Spálenému paláci“ - Palacio Quemado, který několikrát vyhořel (naposledy v roce 1875 téměř do základů). Možná o to větší kouzlo dneska má. Uchváceni místní kulturou budeme nasávat výjimečnou atmosféru, kterou dokreslí všudypřítomní indiáni s typickými malými klobouky. 

Zájemci se pak budou moct svézt dokonce i lanovkou! La Paz mimochodem disponuje ultramoderními lanovkami, které jsou ideální do hornatého terénu města. Zdejší lanovkový systém je dokonce nejdelší na světě! Zajímavost:Pouze ve městě La Paz tvoří lanovky nosný systém veřejné dopravy! Tohle místo je zkrátka samé překvapení. Budeme v úžasu! Zážitky ale zdaleka nekončí! Ti nejodvážnější si totiž z Bolívie odvezou také trochu toho adrenalinového dobrodružství. Kdo se přesvědčí a absolvuje šedesátikilometrový sjezd na kole z výšky 4 700 m. n. m. do výšky 1 200 m. n. m.? Po takovém prožitku kdekomu vyhládne! Nakonec si tedy všichni zajdeme na večeři s výhledem na celé město. Dokonalý závěr dne je před námi. Ve městě, které bylo zařazeno mezi sedm novodobých městských divů světa, strávíme další noc. SEN průvodci tuto lokalitu milují – zamilujeme se i my!

9. den: Zemí indiánů

LA PAZ-CUZCO

Předchozí den jsme zodpovědně prozkoumali okouzlující La Paz. Plni dojmů však pokračujeme dál, čeká nás totiž celodenní přesun do města Cuzco. Vyrazíme v brzkých ranních hodinách, abychom se na hranice dostali včas. Nejprve projedeme náhorní plošinou Altiplano, která se rozprostírá mezi Peru a Bolívií. Ta je hned po tibetské druhou nejrozsáhlejší náhorní plošinou na světě. Poté se dostaneme do města Desaguadero – stále bude časně ráno. Zde přejdeme pěšky přes hranici a své poslední bolivianos vyměníme zpět na peruánské soles (pokud jsme je všechny neutratili předchozí večer za bolivijské pivo Paceňa). 

A pak už jen nastoupíme na autobus a vyrazíme směr severozápad. Ani na jídlo však nezapomeneme. Zájemci budou moct po cestě ochutnat dokonce lahodný hamburger z alpaky! Už po prvních kilometrech si ovšem povšimneme, že se okolní krajina značně promění. Pouště z jižního Peru totiž vystřídají zelené scenérie a louky s pasoucími se lamami, alpakami či ovcemi. Následně se přiblížíme k nejvyššímu bodu našeho přesunu, kterým bude průsmyk La Raya. Ocitneme se v úctyhodné výšce 4 335 m. n. m. Byla by škoda, nezvěcnit se zde na fotografii s informační cedulí! Kolem se pak budeme kochat až pětitisícovými vrcholky nebo několika peruánskými indiány stojícími ve svých stáncích. Mineme však i fascinující peruánská městečka a spatříme též život jejich indiánských obyvatel. O těch si řekneme daleko více. Dozvíme se například, jaké mají postavení ve společnosti a co je trápí nejvíce.

Naše cesta do Cuzca bude ubíhat poměrně rychle. Autobus se proplete vcelku rovinatým povrchem a se setměním se přiblíží k cíli. Před námi se zanedlouho zjeví v celé své kráse hlavní město říše Inků, které je rozložené po okolních údolích. Zajímavost: V Cuzcu si kdysi dávno vytvořili Španělé základnu pro své další objevy. Konečně dojedeme na místo! Zastavíme v centru města, kde máme zajištěné ubytování. Čeká na nás hotel v koloniálním stylu, jenž stojí coby kamenem dohodil od hlavního náměstí Plaza Mayor. Další intenzivní den je za námi. Je až neuvěřitelné, že se opět nacházíme na jiném dechberoucím místě. Doporučení: Milovníci luxusu si mohou objednat prémiový boutique hotel JW Marriot El Convento, který je umístěn v historické budově kláštera z 16. století. Ten krom jiného získal ocenění World Travel Awards 2018 v kategorii Nejlepší hotel kulturního dědictví! 

10. den: Impérium Inků

CUZCO

Vítá nás Cuzco, město, jehož název se překládá jako „Pupek světa“. V tento den si užijeme dokonalou prohlídku bývalého impéria Inků a největší indiánské říše, která se zrodila na americkém kontinentu! Právě tady se nacházejí nejkrásnější pozůstatky staveb, jež nám Inkové zanechali. Prohlédneme si ku příkladu čtyři nejznámější z nich – Cuatro Ruinas (Čtyři ruiny) – tato prohlídka je v ceně zájezdu. Naše zážitková „jízda“ ovšem začne v převýšení asi 200 metrů nad městem, konkrétně na pevnosti Sacsayhuaman. Jedná se o majestátní stavbu, o níž Španělé prohlásili, že musí být dílem ďábla. No, posoudíme sami. 

Při výletování se naskytne také příležitost, vyfotit se s živou lamou! Zájemci si musí dát ovšem pozor, aby nebyli popliváni. Takto se totiž tato na první pohled roztomilá zvířata brání, pokud se cítí v ohrožení. Čas kvapí, proto s lamím selfie pokračujeme dál. Následně tedy prozkoumáme posvátný chrám Qenqo, jenž byl vytesán z vápencové skály a obsáhne dokonce i jeskyně a tunely. Zde některým z nás trochu vyhládne, proto se přesuneme pro něco malého „na zub“. Ti nejmlsnější si dopřejí třeba chocolate con queso (čti čoklo kon keso), což je velice netradiční forma „horké čokolády“. Tu místní obvykle konzumují s kukuřičným pečivem a ovčím nebo jiným sýrem, který v nápoji nechají rozpustit. 

Po zajímavém občerstvení míříme opět za zážitky! Dále se tedy vydáme ke spirituálním lázním Tambo Machay, kam údajně vládce Inca přicházel s celým svým doprovodem pro rady od Bohů – a to zejména při problémech souvisejících s říší. Po prohlídce se ale zastavíme také v nedaleké červené pevnosti Puca Pucara, která střežila okolí, jakož i cestu do Cuzca. Odpoledne pak bude patřit kochání se historickým centrem Cuzca. Na každém rohu budeme obdivovat přímo mistrovskou stavební zručnost starých Inků a nakonec posoudíme, že náměstí Plaza Mayor (též Plaza de Armas) patří určitě k nejkrásnějším náměstím v Novém světě. 

Na náměstí ale nesmíme opomenout ani oslnivou krásu tamější katedrály s barokní koloniální fasádou, která je známá jako Iglesia de la Compañía de Jesús (Kostel Společnosti Ježíšovy)! Fascinováni ovšem budeme i stovkami okolních domů stojících na kopcích, jejichž světla po setmění připomenou kdekomu oblohu. S příchodem večera pak už jen usedneme příjemně unaveni k večeři v ověřené restauraci – doporučujeme ochutnat gurmánskou specialitu z And, tj. mořské prasátko Cuy. Garantujeme TOP gurmánský zážitek!

11. den: Jsme skoro tam!

CUZCO – AGUAS CALIENTES

Před námi je velmi dobrodružný a dlouho očekávaný zážitek! Kufry tedy necháme v hotelu a na záda nasadíme batohy. Na jednu noc opustíme Cuzco a vyrazíme směr Machu Picchu – bude to jeden z vrcholných okamžiků našeho putování. Přes údolí řeky Urubamba se přesuneme do města Ollantaytambo (možnost fakultativního výletu přes magické posvátné údolí Inků), kde započne naše bájná a velmi nezapomenutelná cesta vláčkem do městečka Machu Picchu Pueblo. Vlak je ostatně jediná možnost, jak se k Machu Picchu přepravit. Cestující na místě lístky nekoupí, my je však budeme mít zajištěné již několik dní předem.

Nakonec dorazíme do malebného městečka, které kdekomu připomene lyžařské středisko. Všude kolem nás se totiž budou tyčit vysoké skalní masivy. Oproti Cuzcu jsme sešli o více než tisíc výškových metrů, a tak se nám bude i lépe dýchat. V místě se dokonce naskytnou zájemcům léčivé termální prameny (plavky se budou hodit) – ostatně díky jejich zásobám se městu také říká „Aguas Calientes“. A pak už si jen dáme jednu skleničku před spaním, aby nám Pacha Mama (Matka Zem) druhý den zajistila pěkné počasí a pokusíme se usnout. Tam kdesi nad námi se ovšem tyčí Machu Picchu, které nám vzrušením téměř nedá spát! Fotoaparáty se budou následující ráno hodit – nesmíme tedy zapomenout na přípravy a pak vzhůru do říše snů. 

12. den: Machu Picchu – jeden ze sedmi novodobých divů světa

MACHU PICCHU – CUZCO

Po brzkém ranním probuzení nás čeká vyvrcholení naší cesty, slavné Machu Picchu, které je zároveň zapomenutým inckým městem. Z hotelu vyrazíme v časných hodinách. Ti aktivnější budou mít možnost pěšího výstupu po Cestě Inků až k samotným ruinám. Druhou poněkud pohodlnější alternativou pak bude využití autobusové dopravy za malý příplatek 12 USD (doporučujeme). Až se následně všichni dostaneme na vrchol, rozprostře se před námi nezapomenutelné panorama se štítem hory Huayna Picchu v pozadí. I přesto, že jej kdekdo viděl dosud jen na fotografiích, nad vlastní prožitek skutečně nebude. 

Ocitáme se na místě, ze kterého doslova sálá energie starobylé kultury Inků. Je téměř k neuvěření, v jak dobrém stavu se toto město zachovalo. Hlavou se nám nejspíš začnou honit všetečné dotazy, jako „Proč nebylo nikdy dobyto?“ nebo „Na jaké účely sloužilo?“ Naši TOP průvodci ale na všechny naše otázky trpělivě odpoví. Jdeme si užít prohlídku, ze které si odneseme nespočet kouzelných fotografií! Kdo nejlépe zachytí výraz pózující lamy? Pak se ale naskytne příležitost pro ty, kteří pohybu stále nemají dost. Budou moct absolvovat jeden ze dvou nenáročných treků v okolí ruin. Ti unavenější však dají přednost rozjímání na vskutku magickém místě. Jakmile se ale čas nachýlí k odpoledni, bude před námi zpáteční cesta do Ollantaytamba a následný přesun zpět do Cuzca. Zajímavost: Machu Picchu bylo prohlášeno za novodobý div světa a věřte, že vás nezklame ani na vteřinu! Zažijete vyvrcholení zájezdu, jak se patří.

13. den: Amazonský prales

CUZCO – PUERTO MALDONADO

Předchozí den byl plný intenzivních okamžiků, a tak budeme s ranním probuzením zpracovávat dechberoucí TOP prožitky. V dopoledních hodinách se však přesuneme dál. Čeká nás totiž odlet z Cuzca do malého pralesního města Puerto Maldonado. Po příletu ponecháme většinu věcí uložených v Puerto Maldonado a do lodge (pralesní chatky) si vezmeme jen nejpotřebnější věci. V přístavu se následně nalodíme na člun, kterým se poplavíme dolů po proudu řekou Tambopata (cesta potrvá cca 3 hodiny). Oběd pak absolvujeme velmi stylově ve člunu. Během plavby budeme mít příležitost spatřit některé druhy místní fauny, tj. například kajmany nebo největšího hlodavce světa – kapybaru. První velké zážitky jako z jiného světa plynule přejdou v noční výlet do pralesa a na závěr si užijeme večeři i noc v lodge (pralesní chatce). 

14. den: Pěší výprava k pralesní laguně

AMAZONIE

Probouzíme se uprostřed kouzelné džungle. Vydatně nasnídaní se tedy vydáme na pěší výpravu do vnitrozemí pralesa, odkud dojdeme až k pralesní laguně. Panenská příroda však nabídne i úchvatné pohledy na pestrou faunu (například opice, papoušky či prasátka pekari). Někteří z nás budou hledat dokonce také stopy jaguára. Místní průvodci nám k tomu všemu ukážou mnohé zajímavosti v pralese a rovněž pohovoří o neuvěřitelných vlastnostech některých stromů. Zážitky tím ale zdaleka neskončí. Následně se totiž poplavíme člunem po laguně a při pádlování uvidíme při troše štěstí hoacíny, volavky či dokonce anakondu! Na závěr nás čeká už jen návrat do lodge, oběd a odpočinek. Večer pak bude jako dělaný pro pozorování mladých kajmanů černých na březích řeky (mají kratší hlavu než krokodýl a jinak postavené zuby). Čas zde poplyne tak trochu jinak. Možná pomaleji, než jsme zvyklí. Nakonec si tedy dáme večeři a ulehneme ke spánku. 

15. den: Z džungle do hlavního města

Dobrodružná cesta se přiblíží pomalu a jistě ke svému konci. A tak se po toku řeky vrátíme zpět do Puerto Maldonado, kde na nás bude čekat odlet z letiště do Limy. Opouštíme kouzelný prales a zanedlouho se opět ocitneme v peruánské metropoli.

16. den: Přelet přes Atlantik

LIMA – EVROPA

Po příletu do Limy si užijeme ještě krátce poslední nákupy (toto je rezervní den pro špatné počasí v pralese) a pak vzhůru na transfer k letišti, odkud se přepravíme letadlem z Peru do své domoviny. 

17. den: Opět doma!

EVROPA

V tento den přiletíme zpět do Evropy. Exotické dobrodružství bude sice za námi, domů si ale dovezeme ty nejdobrodružnější zážitky, které rádi a s láskou nasdílíme s rodinou a přáteli. 

Peru, Bolívie, Amazonie
<
>
Cestu začneme v majestátním městě králů, v LiměV Limě si prohlédneme ty nejhezčí památky v centru městaKatakomby v klášteře San Francisco, které patří k nejzachovalejším v zemiV Nazca se nachází největší tajemství Jižní AmerikyPrezidentský palác a katedrála v LiměVitejte v Cuzcu, pupku světaProcházky romantickým CuzcemBývalé hlavní město říše Inků ve výšce 3 400 m n.m.Cuzco má i v noci báječnou atmosféruCuzco a jeho španělská koloniální architekturaOkolí Cuzca zahrnuje majestátní stavbyArcheologické naleziště Moray, incké terasy, které mají své tajemství7 div světa s CK SENMachu Picchu se právem řadí mezi 7 novodobých divů světaSEN průvodci na Machu PicchuNeopakovatelné výhledy na Machu Picchu Průvodce CK SEN vám poví o Machu Picchu přímo na místěV Ollantaytambu začíná naše bájná cesta vlakem na Machu PicchuPlavba lodí po jezeře Titicaca, kolem desítek ostrůvkůUnikátní plovoucí ostrovy na jezeře TiticacaNahlédneme do života místníchTiticaca - nejvýše položené splavné jezero světaŽivot na ostrovech z rákosuMístní zde stále žijí tradičním životemPopulace původních Indiánů Los UrosVíte, jaký je rozdíl mezi lamou a alpakou? Místní zvyky a tradice stále přetrvávajíUkážeme vám, jak se zde žijeSetkání s místnímiPohledy, které jinde nazažijeteNakoupíme si pravé peruánské suvenýryTradiční trhy s peruánskými barevnými tkaninamiČeká nás cesta nejkrásnějšími místy Jižní AmerikyNaši noví kamarádiPlavba na malé Galapágy - Islas BallestasLa Paz je nejvýše položené hlavní město na světěČeká nás důkladná prohlídka La Paz Město v údolí, v pozadí zasněžené 6 tisícové štítyPeru má stovku druhů kukuřiceVyzkousíme i místní specialituCeviche - peruánské sushi, které rozdhodně stojí za vyzkoušeníPo řece Tambopata směřujeme do Sandoval LodgePři plavbě se kocháte všude přítomnou džunglí Tarantule v Amazonské džungli
Můžete ho vidět 100 x na fotkách, ale nedá se to srovnat s pocitem, když zde stojíte tváří v tvář

Peru, Bolívie, Amazonie, Peruánské sny nás ještě neopustily

Když se účastníci zájezdu Peru, Bolívie, Amazonie setkali na letišti v Limě s průvodcem Ivanem Strápekem, přivítal nás všechny na Kubě. Tento malý přebret jsme mu odpustili velmi rychle, jelikož Ivan byl skvělý průvodce po celou dobu našeho pobytu. Díky jemu jsme prožili celou cestu v pohodě a dobré náladě. Měl nadhled, smysl pro humor, zodpovědnost, rozvahu a hlavně velkou trpělivost a znalost reálií. Při psaní mého příspěvku běží na ČT 2 dokument o Peru, je to náhoda nebo Pacha Mama působí na nás i po návratu? Peruánské sny nás ještě neopustily a my přemýšlíte, kam pojedeme příště. Ivane, díky.

Zuzana a Václav Rybákovi

Čti více
Cestu začneme v majestátním městě králů, v Limě

Peru, Bolívie, Amazonie - odnáším si mnoho poznatků a nezapomenutelných zážitků

Dobrý den do CK SEN,
jen před pár dny jsem se vrátila z dobrodružné cesty po Jižní Americe. Poprvé jsem cestovala s Vaší cestovkou do Peru, Bolívie a Amazonie. Byla to moje vysněná cesta, velmi jsem se na ní těšila. Ale to, co jsem zažila na tomto zájezdu, předčilo všechna moje očekávání. Každý den byl pro mě neuvěřitelný a nádherný. Nechtělo se mi odejít nejen z Machu Picchu, ale těžko se mi odcházelo i z Los Uros, Cusca nebo La Paz ci Amazonie. Přechod z Peru do Bolívie ... na to se prostě nedá zapomenout. Tuto pro mě kouzelnou atmosféru umocnil Robert, náš průvodce, který byl doslova nabitý znalostmi o historii, lidech, zvycích a byl ochoten odpovídat na každou naší otázku. Navíc z něj vyzařuje klid, pohoda, dobrá nálada a především trpělivost. Právem mu patří velký dík. Z této cesty si odnáším mnoho nových poznatků a nezapomenutelných zážitků. Děkuji. A už přemýšlím o další cestě.

Jiřina Moravcová

Čti více
V Limě si prohlédneme ty nejhezčí památky v centru města

Peru, Bolívie - můžete nás považovat za vaše spokojené klienty

Vážení přátelé,
dovolte nám, abychom tímto poděkovali za krásné zážitky na vašem zájezdu Peru, Bolivie. Ocenili jsme zejména kvalitu ubytování, pronajatých autobusů a itinerář celého zájezdu. S cestováním máme bohaté zkušenosti, a proto můžeme posoudit celou koncepci zájezdu, a opravdu byla bez chyby. Celkový dojem ještě více umocnil náš průvodce Robert Reitmaier, který byl nejen velmi fundovaným průvodcem, co se týče dějin a života v těchto zemích, ale je to i velice obětavý, vtipný a sympatický muž. Můžeme říci, že jsme se s takovým průvodcem ještě nesetkali. Proto i jemu patří náš dík. Ještě jednou děkujeme a i nadále nás můžete považovat za vaše spokojené klienty.

Ivana a Petr Holubovi

Čti více
Katakomby v klášteře San Francisco, které patří k nejzachovalejším v zemi

Peru, Bolívie - zájezd je perfektně koncipován

Absolvovali jsme zájezd Peru-Bolívie. Návštěva těchto zemí (zejména Peru) je dobrým tipem na bourání předsudků o evropské představě jihoamerického života. Zájezd je perfektně koncipován, viděli a zažili jsme hodně ať už po stránce přírodně-zeměpisné (ptačí ostrovy, oceán, poušť, pohádkové zelené údolí, Andy, dálnice Panamericana) nebo po stránce kulturní (předkolumbovské Inkové a množství jejich zajímavých staveb, o jakých jste ani netušili; muzea, koloniální památky). Využili jsme více fakultativních aktivit: určitě doporučuji přelet nad obrazce v Nazce a také výstup na horu Chacaltaya v Bolívii. Nadmořské výšky se netřeba bát, pokud posloucháte pokyny průvodců: kruhový výhled odtud stojí za to (zasněžené vrcholy hor, sopky, jezera, La Paz). Ubytování a strava byly přiměřené (hlavně milovníci smaženice si přijdou na své). Samozřejmě nemohlo chybět hodně různého čerstvého ovoce a nápojů z něj; v přímořské části byly výborné ryby. O plynulý chod se starali výjimečně dva průvodci: Petr Hliničan a Jiří Lakatoš. Oceňuji jejich pracovní nasazení a velkou míru ochoty všechno vysvětlovat, poradit, vyzkoušet, dávat množství tipů a alternativ bez ohledu na část dne/noci :) Zájezd určitě patří k těm, ze kterých se vracíte obohaceni a spokojeni. Bohdan Cagáň

Čti více

Peru, Machu Picchu

Ráno vstáváme velmi brzy, i přesto je řada na minibusy vozící turisty z vesničky Aguas Calientes u řeky Urubamba vysoko na Machu Picchu, stále delší. Touha vidět nejkrásnější památku nejen Peru, ale celé Jižní Ameriky, nás však žene vpřed a za chvíli nastupujeme. Vesnička se vzdaluje a my začínáme stoupat do kopce. Řeka se stáčí vlevo za kopec a ztrácí se nám z dohledu. V údolí je ještě tma, ale vrcholky kopců jsou už osvětlené. Po 20 minutách přijíždíme nahoru a vstupujeme do komplexu s obrovským očekáváním. Je to i ve skutečnosti tak pěkné, jako na obrázku? Průvodce ví, že v této chvíli je výklad zbytečný a směřuje klienty na výhled. Wow! Otevřeme ústa a přestáváme dýchat. Je to nádherné, božské, jako by to nepostavil ani člověk. Pod námi vidíme klikatící se Urubambu, nad ní prudké kopce a ty úplně v dáli jsou zasněžené, vysoké přes 5500 metrů. A po pár kilometrech to celé prudce klesá a začíná amazonská džungle. Opravdu, na světě by se nenašlo krásnější místo na postavení tohoto nádherného chrámového komplexu. Focení trvá půl hodiny, z každého úhlu, fotíme se dvojice, parta, s průvodcem, selfie ... a přesouváme se pomalu k horní bráně, kde začíná prohlídka. Toto je chrám Slunce a observatoř, na tomto místě obětovali zvířata, zde žili řemeslníci, z těchto obrovských kamenných bloků postavili celé Machu Picchu, tady seděl nejvyšší Inka a zde se našly mumie ... Naštěstí to španělští dobyvatelé nikdy nenašli. I my jsme za to velmi rádi. 3 hodiny utekly jako voda a my si dáváme volno na nasátí atmosféry. Kdo se chce vykoupat v horkých lázních dole ve vesničce, odchází, a ostatní se procházíme a debatujeme o tom, zda si tuto krásu nejvyšší Inka dokázal užít, a jak často tu asi byl. Není dochovaná žádná písemná zmínka a tak naše představy a fantazírování o životě zde v 15. - 16. století nemají konce. Užíváme si atmosféru tohoto tajemného místa a naše exotická dovolená graduje právě zde. 

Čti více

Amazonie v Peru

Vystupujeme z letadla v městečku Puerto Maldonado, nasedáme do motorových člunů a po řece Madre de Dios, která pramení mezi Cuzcem a jezerem Titicaca v jižním Peru a později se v Brazílii vlévá do Amazonky, se hodinu plavíme dolů směrem po proudu. Vystupujeme na pravém břehu a cca hodinu jdeme po vyšlapaném chodníku přes prales k jezeru Sandoval. Stmívá se, vytahujeme baterky, nasedáme do člunů a plavíme se téměř v absolutním tichu po jezeře k naší lodgii. Já úplná tma, jen hvězdy svítí nad našimi hlavami a z pralesa sem tam zazní nějaký skřekot. Ráno je kupodivu celkem chladno a my se vydáváme pozorovat zvířata v jezeře a na březích. Kajmani, vydry, množství opic nad našimi hlavami, chroptící papoušci a další nádherní ptáci ... ano a tohle je tukan ... už zmizel v houští. Vysedáme z člunu a vydáváme se do hlubin pralesa. Přes den vypadá docela mírumilovně, ale vkročit pár metrů do jeho nitra ..., už by člověk nenašel cestu zpět. A tak raději zůstáváme s naším průvodcem, který nám ukazuje různé druhy stromů, ptáků a opic. Jen je třeba být úplně ticho, zvířata jsou plachá. Je večer a chystáme se na noční pochod. Netušíme zatím, co to bude, ale vždyť přes den to bylo v pohodě, myslíme si. Mýlíme se, v noci prales ožívá a jen pár metrů od chatek vidíme tarantuli. Po pár metrech zase jedovatého štíra. "Kdyby vás bodl, tak vás bolí tělo 2 dny, ale přežijete", říká místní ranger. 15 centimetrová mnohonožka, největší mravenec světa, nepřeháním, ten má 4 cm! Ze stromu se na nás spouští pavouk. "Tomu se raději vyhněte", říká průvodce. Radši se neptáme, co by znamenal střet s ním. Na zemi před námi se plazí nádherný červený had. Dovídáme se, že není jedovatý. Nezdá se nám to, jeho barva jedovatě vypadá. Na břehu jezera zasvítíme do houštiny baterkami a před námi množství červených teček. "To jsou oči kajmanů, pojďte blíže". Naštěstí v mělkých vodách loví pouze mláďata a ty jsou titěrné. Je to nádhera, jiný svět, amazonský prales, dobrodružství a zážitek na celý život. Takto si přestavuji exotickou dovolenou v Jižní Americe, plnou intenzivních zážitků. 

Čti více

Výstup na horu nad Machu Picchu

Prohlídka incké citadely Machu Picchu patří k tomu nejlepšímu, co jsme na našich cestách zažili. Avšak málo co předčí zážitek vidět tento div světa jako na dlani. Proto se hned po prohlídce vydáváme od Strážního domku směrem k Bráně Slunce, která byla jedním ze dvou vstupů do tohoto bájného města. Asi po tři sta metrech zahýbáme doprava do husté vegetace a po pár metrech se zapisujeme na 

Čti více

Jízda lanovkami v La Paz

Hlavní město Bolívie La Paz je proslulé jako nejvyšší položené hlavní město světa. Málokdo však ví, že v něm kvůli jeho poloze v úzké kotlině není možné postavit tak velmi potřebné metro. Proto inženýři vymysleli systém, který jsme se rozhodli vyzkoušet. Přicházíme na modrou stanici a kupujeme si lístek na jednu jízdu v hodnotě asi 8 korun. Jdeme po schodech do druhého patra a stoupáme si do delší řady domácích. Budíme značnou pozornost, ale většina lidí je přátelských, usmívají se a ptají se nás, odkud jsme. Totiž tady, na konečné stanici lanovky v průmyslovém El Alto, mnoho turistů nepotkáte. Jsme tu stejnou atrakcí, jako je tento největší světový systém městských lanovek pro nás. Procházíme turnikety, odevzdáváme lístky a po skupinkách nastupujeme do samotných kabinek. Ta pomaličku vyjíždí ze stanice a v tom nastane obrovská změna. Jako kdybychom se mávnutím magické hůlky dostali do jiného světa. Vnímáme ho tak jako nikdy předtím. Hluk, špína a chaos bolivijských ulic najednou zmizely a změnily se na fascinující spleť barev, obrazů a výhledů. Sněhem pokryté šesti tisícovky obklopující La Paz, ostře kontrastují s barevnými střechami plnými sušícího se oblečení a křiklavými fasádami domů. Ten pohled z ptačí perspektivy je úplně jiný a my se nedokážeme nabažit. Přestupujeme na červenou linku a tehdy přichází největší sok. Po absolutní plošině El Alta začínáme najednou hned po vyjetí ze stanice prudce klesat do magického města La Paz. Opět jsme v úžasu. Je to ještě podmanivější, vidět toto město, které se táhne po strmém úpatí okolních kopců. Konečně chápeme, proč byl La Paz vyhlášen za jeden ze sedmi městských divů světa. První pohled na něj je ohromující zážitek.

Čti více

Let nad Nazca v Peru

Už hodiny procházíme fascinující pouští, kde se scenérie mění každých pár minut. Hory jsou nahrazeny pískovými dunami, které se následně mění na kamenitou a vyprahlou poušť. Slunce příjemně hřeje, na obloze ani mráček a vítr pofukuje jen symbolicky. Zastavujeme před závorou ​​a po kontrole přecházíme na nevelké parkoviště. Bereme si pasy a foťáky a vcházíme na letiště Marie Reiche, která městečko Nazca proslavila po celém světě. Byla to německá vědkyně, která zkoumala tajemné obrazce v této vyprahlé poušti. My jsme se rozhodli nevidět je jen z nedaleké pozorovací věže, ale podívat se na ně i z ptačí perspektivy. Proto platíme letištní poplatek, pro jistotu vynecháváme oběd a vstupujeme na váhu, která určí naše místo v maličkém letadle. Procházíme bezpečnostní kontrolou, dostáváme ilustrační mapku s nákresem obrazců, které budeme moci vidět a sluchátka, přes které s námi komunikuje pilot. Nastupujeme do letadla a dobrodružství může začít. Při odletu to s námi trošku hází a my jsme mírně nesví. V tom se však ozve pilot a vysvětluje nám, že se nemáme ničeho obávat a svou pozornost máme zaměřil na místo mezi kolem a křídlem, kde uvidíme obrazce. Zpočátku je opravdu těžké v té obrovské spleti čar a řečišť najít ty správné linie. Každým dalším obrazcem se to však zlepšuje a naše nadšení roste. Vidíš velrybu? A co kosmonaut či kolibřík? Nebo opice... V němém úžasu však zůstáváme, když se dostáváme nad obrazec Stromu života, který se nachází nedaleko cesty. Právě kolem projíždí autobus a vypadá při něm jako mravenec. Tehdy si uvědomujeme, jak neskutečně velké tyto obrazce jsou. Nejsem si jistý, zda je vytvořily starobylé civilizace, ale i tak nám v hlavě vyvstává obrovské množství otázek. Pokud ne oni, tak kdo? Proč a jak? Jak je možné vytvořit něco, tak geometricky přesné a o takové velikosti?

Čti více
Jižní Amerika - Peru

Machu Picchu

Ruiny Machu Picchu patří díky své jedinečné atmosféře k vrcholným cestovatelským zážitkům v Peru. Zapomenuté ruiny ukryté hluboko v nepřístupných Andách byly objeveny teprve v roce 1911. Dnes patří k nejnavštěvovanějším památkám Jižní Ameriky. Tento architektonický skvost říše Inků je obklopen tmavě zelenými kopci porostlými bujnou vegetací a v dálce lze pozorovat zasněžené vrcholky ledovců. Unikátní zážitek z návštěvy podtrhuje jízda vláčkem skrz divoké údolí řeky Urubamby až k samotným ruinám. Machu Picchu je zahalené mnohými tajemstvími a dodnes se vedou nekonečné dohady ohledně jeho původním účelu.

Čti více

Amazonské pralesy

Amazonské pralesy na území Peru zabírají takřka polovinu této obrovské jihoamerické země. Velká část je nedostupná nebo dostupná jen po řekách (či letecky). Poplavíte se po proudu řeky Tambopata a během plavby budete mít příležitost spatřit některé druhy místní fauny jako jsou kajmani či kapybary. Při pěší výpravě do vnitrozemí pralesa k pralesní laguně zažijete její faunu přímo v panenské přírodě. Místní průvodci Vám ukáží mnohé zajímavosti v pralese a popovídají o neuvěřitelných vlastnostech některých stromů.

Čti více
Cuzco, Peru

Cuzco

Na základech indiánských paláců a budov bylo po podmanění města vybudované španělské koloniální Cuzco. Bývalé hlavní město říše Inků si do dnešní doby zachovalo mnoho ze své slavné minulosti a lze jej jednoznačně zařadit mezi nejkrásnější místa Jižní Ameriky. Od roku 1983 figuruje jeho historické centrum na Seznamu světového dědictví UNESCO. Okolí Cuzca je bohaté na incké ruiny, přičemž mezi nejpozoruhodnější patří majestátní pevnost Sacsayhuaman incké koupele Tambo Machay a posvátné naleziště Kenko.

Čti více
jezero Titicaca, jižní Amerika

Jezero Titicaca

Nejvýše položené splavné jezero světa leží v nadmořské výšce 3 810 metrů na hranici mezi státy Peru a Bolívie. Oblast kolem jezera je považována za nejvýznamnější kolébku indiánských kultur v andské oblasti Jižní Ameriky a byla vyhlášena za Národní přírodní rezervaci. Hlavní atrakcí jezera jsou unikátní rákosové plovoucí ostrovy Los Uros, kde žijí příslušníci stejnojmenného vymírajícího etnika. Na cca 40 ostrovech se navíc nacházejí podivné věžovité hrobky Chullpas pocházející z období incké říše. Jednotlivé ostrovy byly vytvořeny z několika na sebe položených vrstev rákosu „tortora“.

Čti více
Peru - Lima

Lima

Hlavní a současně největší město Peru bylo založeno v roce 1535 Franciscem Pizzarem, španělským dobyvatelem a známým pokořitelem říše Inků. V dobách španělské nadvlády byla Lima významným sídlem peruánských místokrálů. Z tohoto období pochází i její původní název Ciudad de los Reyes neboli Město králů. Za pozornost návštěvníků stojí především historické centrum města, jež bylo zapsáno na seznam Světového dědictví UNESCO, náměstí Plaza Mayor včetně jeho okolí, kostel a klášter San Francisco s unikátními katakombami, prezidentský palác, hlavní katedrála a další zachovalé budovy z dob kolonialismu.

Čti více
V Nazca se nachází největší tajemství Jižní Ameriky

Nazca

Nedaleko města Nazca se nachází jedna z největších záhad Jižní Ameriky – tajemné obrazce a linie Nazca. Jejich význam a původ se dosud nepodařilo rozluštit. Mezi nejznámější obrazce patří: kolibřík, opice, pavouk a postava připomínající člověka – astronaut. Linie Nazca použil Erik von Däniken jako jeden z hlavních argumentů na obhajobu své vesmírné teorie. Podle něj linie sloužily údajně jako navigační zařízení pro kosmické rakety. Pro zájemce organizujeme vyhlídkový let nad obrazce.

Čti více
La Paz v Bolívii, jižní Amerika

La Paz

Jedno z dvou hlavních měst Bolívie, leží v nadmořské výšce 3 636 metrů, díky čemuž se jedná o nejvýše položené hlavní město světa. Většinu jeho obyvatel tvoří indiáni z etnik Kečua a Aymara. Zajímavostí je, že mnohé ze starých indiánských tradic jsou dodnes v Bolívii živé, a tak se s nimi lze setkat přímo v ulicích La Pazu. Za pozornost návštěvníků stojí v tomto městě krom jiného také náměstí Plazza Murrilo, na němž se nachází zajímavosti jako budova Národního kongresu, katedrála či Prezidentský palác. Impozantní je pak pohled z vyhlídky na La Paz s masivní sopkou Illimani v pozadí.

Čti více

Arequipa

Milionové město jižního Peru leží v příjemném klimatu ve výšce 2325 m pod majestátní sopkou El Misti (5822 m). Mnohé významné stavby i koloniální domy jsou postaveny z bílého sopečného tufu, proto se Arequipa také nazývá i Ciudad Blanca (Bílé město). Chloubou města je velkolepé náměstí Plaza de Armas a barokní kostely postavené v mestickém stylu.

Čti více

Tiwanaku

Tiwanaku (Tiahuanaco) - Nejvýznamnější indiánské ruiny v Bolívii. Pocházejí z mnohem staršího období než incké stavby. Tiwanacká kultura ve svém vrcholném období mezi 8. a 10. stoletím ovlivňovala rozsáhlé území v okolí jezera Titicaca. K nejpozoruhodnějším objektům ceremoniálního komplexu Tiwanaku patří slavná Sluneční brána.

Čti více

Isla Ballestas

230 km na jih od Limy leží nevelké město Pisco. Necelou půlhodinu plavby člunem od Pisca v Tichém oceánu se nacházejí maličké ostrovy Islas Ballestas, které patří k velkým atrakcím Peru. Ostrovy za svou přitažlivost vděčí jedné z největších koncentrací mořského ptactva na pobřeží Jižní Ameriky. Můžete zde pozorovat nesčetné kolonie kormoránů, pelikánů, mořských racků, tučňáků a jiných ptáků. Ze savců jsou zde velmi četné lachtani.

Čti více

Máte předběžný zájem o tento zájezd? Budeme Vás kontaktovat, rádi zodpovíme všechny Vaše dotazy a zašleme kalkulaci zájezdu na Váš email.







Povinné pole

Formulář byl odeslán, děkujeme.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací