1. den: Země filozofie, kalokagathie a antiky
PRAHA/VÍDEŇ – SOLUŇ
Odlétáme do Řecka. Letadlo směřuje na sever do Soluně, který zná svět i jako Thessaloniki. Krátký dvouhodinový let a začínáme lovit zážitky v zemi, která dala světu demokracii, filozofii, kalokagathii a antiku. Procházka Soluní přes její lákavou promenádu s Bílou věží a sochou Alexandra Velikého. S jeho postavou se na této cestě ještě setkáme a o jeho životě se dozvíte více! Soluň je metropolí severního Řecka a budete cítit, jak krásně toto město pulzuje. Římské i byzantské stopy se mísí s tržišti, kavárničkami, vůní grilovaných souvlaki a hned v prvních momentech Řecku podlehnete. Věděli jste, že nejen Istanbul má svou Haghiu Sofii? Proč si právě zde římský císař Galérius postavil svou rezidenci? První noc v Řecku.
2. den: Kde je pochovaný Alexander Veliký?
SOLUŇ – PELLA – VERGINA – METEORA
Den nabitý nejen starověkými zážitky. Opustíme Soluň s její příjemnou polohou a po snídani se vydáme po stopách starověké Makedonie, na místě, kde se zrodila legenda jménem Alexandr Veliký. Jeho postava nás fascinuje, stopujeme ji od Řecka až po Pamír a nyní se ocitneme ve starověké Pelle. Právě zde se ve 4.století př.Kr. Alexandr Veliký narodil a vy se projdete těmito místy. Jdeme ke kořenům věcí a příběhů! Po prohlídce se přesuneme do Vergina, hlavního města starověkých Makedonců, kde přišel o život Alexandrův otec Filip II. Slyšeli jste o jeho okázalé hrobce plné zlata? Její nález by se dal přirovnat k objevení Tutanchamona! Právě zde ve starověké Vergině (UNESCO) měl být pohřben i Alexandr Veliký, ale nikdy k tomu nedošlo. Unikátní příběhy na unikátních místech a pokračujeme dále k slavným klášterům v Meteoře. Meteora je symbolem severního Řecka a my hned v prvních momentech pochopíme proč je to tak. Nestojí tu jen jeden klášter, ale za staletí zde vyrostlo až 24 dokonalých klášterů. Kdysi se zde na pláních staré Tesálie proháněli kentauři a dnes zde vládne ticho a klid. První kláštery vznikly na skalách již v 11.století a od té doby lidi fascinují. Jak vznikly? Kdo je vůbec postavil? Prohlédneme si ty nejkrásnější a uděláme zde fotografie na které budete ještě doma dlouho vzpomínat.
3. den: Orákulum z Delf a pupek starověkého světa
METEORA – DELFY – ARACHOVA – PATRAS
Po zdolání nejkrásnějších řeckých klášterů se vydáme na jih. Opustíme starobylou krajinu Thesálie a směřujeme na nejposvátnější místo Řeků, do tajemných Delf. Thermopyly se staly symbolem řecko-perských válek a udatnosti Sparťanů bojujících proti Xerxésovi. Znáte někoho, kdo toto místo viděl na vlastní oči? My se jím projdeme a povíme si příběhy legendárních válek. Tato cesta je cestou po nejslavnějších starověkých místech Řecka. Pokračujeme do krásné vesničky Arachova. Dramatická poloha na vrcholu kopce z ní činí jednu z nejzajímavějších panoramat a přesně takto si Arachovu vychutnáme. Pokud jste o ní ještě nikdy neslyšeli, budete velmi překvapeni. Dáte si dnes na oběd mousaku, gemistu nebo upřednostníte stifado? Pohárek ouza snad neodmítnete. Znáte nápoj Rakomelo? Starověké Delfy se vynoří z kopcovité krajiny Fokáie a krásnou kulisu nám dotvoří pohoří Parnasos. Věštírna v Delfách fascinuje generace lidí dodnes, ale ve starověku se nic důležité a významné bez ní neobešlo. Proč tak starověcí lidé věřili na věštby a proč byly právě Delfy tak důležité? Projdeme fotogenický Tholos, Apollónův chrám, který proslavila Pýthie, ruiny pokladen a najdeme slavný Omfalos. Napadlo by vás, že "pupek starověkého světa" ležel právě zde? Ve starověkém divadle si uděláme krásné panorama, a nakonec prozkoumáme i antický stadion na kterém závodil i slavný Delfský vozataj. Po prohlídce Delf se vydáme na Peloponés, kam se dostaneme téměř 3 kilometrovým mostem, který otevřeli den před zahájením olympijských her v Aténách v roce 2004. Noc v Patrasu.
4. den: Zaběhat si na oválu přímo v Olympii
PATRAS – OLYMPIA – MYSTRA
Ráno se vydáme na jedno z nejznámějších míst starověkého světa. Legendární Olympia a příběh prvních Olympijských her. Můžete je sledovat v televizi, ale až toto místo do vás vdechne duši Olympiády. Ta první se zde konala v roce 776 př.Kr., ale její legenda zde poletuje stále. Vydáme se s odborníkem objevovat ruiny unikátního místa. Ukážeme si, kde stála dílna sochaře Feidia a kde vytvořil svůj div starověkého světa. Věděli jste, že jím byla Chryselefantinova socha Dia Olympského? Obrovský Diův chrám, pokladny pod pahorkem Kronos a olympijský stadion. Ulovíme zážitek a přeběhneme si jednu délku tak jako běžci staletí před námi. Na toto budete vzpomínat! Cestou do byzantské Mystry se na chvilku zastavíme v ruinách starověké Mesénie, kde budeme obdivovat okázalý stadion i odeon. Po skvělém obědě v řecké taverně na nás čeká fantastická Mystra. Neslyšeli jste ještě o tomto místě? O to více budete překvapeni, jaké poklady Peloponés skrývá. Mystra v sobě nese odkaz zapomenuté Byzance a po pádu Konstantinopole v 15.století dokonce na chvilku byla hlavním městem celé říše. Když uvidíte ten kopec posetý kláštery, paláci či ruinami budete si připadat jako v nějaké hře, a ne v realitě. Dlouhá léta si toto místo lidé zaměňovali s bájnou Spartou, ale to jen proto, že nechápali, jak by mohla být Mystra tak unikátní. Vydáme se za nejkrásnějšími byzantskými kláštery a budeme mezi nimi téměř úplně sami. Nejkrásnější fresky, pevnost s výhledem na starobylou krajinu Lako Lakónie posetou horami Taygetos a neskutečný klid.
5. den: Zlatá maska krále Agamemnona
SPARTA – EPIDAUROS – MYKÉNY – KORINT – ATÉNY
Dnešní den se bude nést ve znamení nejznámějších starověkých míst Řecka. Legendární Sparta s jejíž příběhem jsme se setkali už u Thermopyl. Konečně se projdeme jejími ruinami a posedíme si s výhledem na divadlo a mohutný Taygetos. Proč mají Atény tak mnoho starověkých památek a Sparta se téměř ztratila z map? Proč neměla Sparta žádné hradby a jak to ve městě vypadalo během její největší slávy? Toto je lepší, než dějepis ve škole, protože zde se těch míst můžete dotknout! Po Spartě nás čeká severní Peloponés a nejdokonalejší antické divadlo země. Epidauros! Vítejte ve městě, rodišti boha Asklépia, které znalo nejznámější řecké tragédie či komedie. Za léčbou sem přicházeli lidé z celého starověkého světa. Vysvětlíme si proč. Víte jak se jmenovala Asklépiova dcera? Hygieia. Během moru v Aténách orákulum z Delf povýšilo Hygieiu na bohyni. Byla zodpovědná za čistotu, zdravé prostředí a tedy vlastně za hygienu. Dnes se bohyně jistě těší protože celý svět volá po hygieně, slovo které pochází z jejího jména. Doporučujeme koupit si krásné alabastrové hlavy Asklépia i Hygiei. Budou se pěkně vyjímat ve vašem obývacím pokoji. Epidauros proslavily chrámy a divadlo. Opravdu slyšíte spadnout špendlík, pokud sedíte na nejsvrchnějších sedadlech divadla? Argolida v sobě skrývá i další překvapení a tak pokračujeme směr Mykény. Všechna místa jsou od sebe vzdáleny jen krátké přesuny mikrobusem, ale budeme létat mezi staletími. Takový den jste si neuměli ani představit. Bájné Mykény a zlatá maska krále Agamemnona. Kam se poděla? To, že Heinrich Schliemann vykopal Troju jste věděli, ale víte, že svou stopu zanechal i zde? Projdeme se městem krále Agamemnona, který se stal nesmrtelným v Trojské válce. Lví brána, Atreova pokladna i slavné šachtové hroby. Je čas vydat se do Atén, ale na to, abychom se do nich dostali musíme projít Korintem. Zastavíme se při Apollonovu chrámu, ale stejně nás nadchne i unikátní Korintský průplav, který si vychutnáme z vyhlídky. Budeme mít štěstí na trajekt, který se pomaličku plaví úzkým průplavem? To budou fotografie! Před tím, než splyneme s Aténami zastavíme u byzantského kláštera Daphni, který se dostal i na seznam UNESCO. Bude to už naše 9.UNESCO památka na celé cestě a to máme před sebou ještě aténskou Akropoli! Ubytujeme se v Aténách a první procházka tímto zajímavým městem. Večeře v řecké taverně, táhlé melodie řecké hudby, ouzo a aténská atmosféra.
Pokud chcete zažít ještě více vyberte si náš elitní hotel Grande Bretagne v Aténách. Nádherná historická budova přímo naproti parlamentu s nejlepší polohou ve městě. Elizabeth Taylor, Sean Connery, Greta Garbo, Jay-Z, Maria Callas či Winston Churchil. Seznam osobností je nekonečný a stejně exkluzivní je hotelová historie.
6. den: Místo kde Poseidon okouzlil Lorda Byrona
ATÉNY – MYS SUNION – ATÉNY
Po aténské snídani vyrazíme na výběžek pod Aténami, abychom objevili unikátní místo zvané Mys Sunion. Scénická cesta kolem míst, kam chodí Athéňané za odpočinkem ze svého města. Sunion zdobí Poseidonův chrám, vzpomínka na zlatý věk starověkých Atén. Athéna a Poseidon kdysi soupeřili o to, kdo bude chránit Athény a dozvíme se, jak to s jejich soubojem bylo. Chrám okouzlil i Lorda Byrona, který do jeho kamenů vyryl své jméno. Krásné panoramata, výhled na ostrůvek Patrokles a po unikátním místě se vracíme do Atén. Projdeme se čtvrtí Monastiraki, věčně živou, rušnou částí Atén, kde se naobědváme v stařičké taverně Bairaktaris z roku 1879. Dnes drží podnik šestá generace a umí zde připravit skutečně vynikající řecká jídla. Nejen gyros, ale i soutzoukakia, mousaka či pastitsio! Projdeme se byzantským kostelem Kapnikarea, známým bleším trhem, nahlédneme na římskou Agoru s Věží větrů a zabloudíme i na Kerameikos. Řecká Agora se svým Theseionomem, ruinami a muzeem v místech, kudy se procházeli stoický filozofové. Krásně zachován chrám zasvěcený Hefaistos, kde dodnes máte pocit, že antika neskončila, antika trvá. Před západem slunce vyjdeme na pahorek Filoppapos hledat zážitky. Právě zde na vás čeká nejkrásnější výhled na Akropoli. Večer v lákavých uličkách Plaky a volno v snad nejmalebnější čtvrti celých Atén. Posedíte si tu na řeckém víně a promítnete si zážitky z předešlých dní?
7. den: Místo, kde vznikla demokracie
ATÉNY
Ráno zasvětíme Aténám a začneme hned na nejznámějším místě celého Řecka. Slavná Akropole! Kdo ji postavit a proč je tak důležitá? Vyjdeme nahoru přes mramorové Propylae a ocitneme se na posvátném místě, kde vyrostl chrám bohyně Athény, známý Parthenón. Z Erechtheionu se na nás budou dívat svůdné Karyatidy a okouzlí nás i divadlo Heroda Attika či panoramatické výhledy na Athény. Vidíte v dálce i známý přístav Pireus? Užijeme si super moderní muzeum pod Akropolí a ocitneme se i ve stínu Olympeionu a jeho impozantních ruin. Kráčíme místy, které znal Perikles, Sokrates, i Platón. Cítíte to?
Rozhodnete se prohlédnout si poklady v Národním archeologickém muzeu nebo se raději odvezete zubačkou na pahorek Lykavittos a dáte si kávu s výhledem na Atény? Možností je mnoho a rádi vás zorientujeme tak, abyste si své poslední odpoledne vychutnali přesně podle vaší chuti. Poslední doušky ouza a poslední noc ve městě, které dalo světu demokracii.
8. den: Nejkrásnější ostrov Řecka
ATÉNY – MYKONOS
Poznávací část máme za sebou, ale s Řeckem ještě určitě nekončíme. Jaká by to byla cesta bez pořádného odpočinku na nejkrásnějších řeckých plážích? Kratičký let z Atén a přistaneme na hédonistickými ostrově Mykonos. Bílé domy v ostrém kontrastu s tyrkysově čistým mořem to je Mykonos. Dost bylo chození, je čas na lehátko a písek. Transfer do hotelu dle výběru a zasloužený relax. Moře je zde nesmírně čisté, průzračné a příjemně chladivé.
9. den: Slunce, moře, vítr
MYKONOS
Odpočinek na pláži u nádherného moře.
10. den: Kde se narodili nejslavnější dvojčata na světě?
MYKONOS
Odpočinek na pláži u nádherného moře.
11. den: Slunce, moře, vítr
MYKONOS
Odpočinek na pláži u nádherného moře.
12. den: Opět doma
ATÉNY – PRAHA/VÍDEŇ
Alexander, Hygeia, Apolón, Zeus, Perikles, Stavros Niarchos ty všechny a mnohé další osobnosti či bohy jsme na naší cestě poznali. Plná chuť kalamatských oliv nám zůstala v ústech a možná si ještě jedno balení koupíte na moderním a čistém aténském letišti. Sedneme do letadla a přes místa po kterých jsme ještě před pár dny chodili odletíme domů. Dívejte se z okénka na levé straně letadla či neuvidíte bájný Olymp. Přílet a sdílení zážitků s rodinou a přáteli.