Pozůstatky Nabatejců
sleva first minute až 25%

Saudská Arábie komfortněji

Jedna z nejuzavřenějších zemí světa. Do země, kde kamkoliv se podíváte, spatříte prastarou historii, kamkoliv se podíváte, uvidíte exotiku, která nikde jinde na naší planetě není. Destinace bez masového turismu, která píše svou historii už od Abrahama a Izmaela. Saudská Arábie je bezpečným místem, které vás zaručeně překvapí.

  • nejposvátnější místa Islámu
  • hrobka proroka Muhammada a prvních chalífů
  • největší velbloudí trh na světě a nejkvalitnější datle
  • UNESCO památky
  • nejstarší mešita v Arábii
  • skvělý program napříč Arábií

 

Čti více

Tel.: 224 250 138, 608 482 877   |   Email: cksen@cksen.cz

Termíny a cenyProgram a mapaFotogalerieTOP místa zájezdu

Cena zahrnuje:

mezinárodní letenku, odbavené zavazadlo, letištní poplatky, 7x ubytování ve 3*-4* hotelech ve dvoulůžkových pokojích, snídaně, privátní dopravu během celého zájezdu, SEN průvodce, letištní transfery v rámci Saudské Arábie, jedinečný poznávací program, prohlídku Rijádu a Džiddy, prohlídku Mediny, prohlídku Madain Saleh, vstupné do památek, pojištění proti insolventnosti, SEN asistenční služby  

Cena nezahrnuje:

stravu kromě uvedené, víza do Saudské Arábie 

Doplňkové služby - SEN premium

1. den: Let do tajemného pouštního království 

PRAHA/VÍDEŇ – RIJÁD

Odlet přes Turecko a Perský záliv až k pískům Arábie.

2. den: Zrození wahhábismu a Rijádu 

RIJÁD

Cesta do země, kde nebyl během posledních 1440 let skoro žádný turista. Už při nasedání do letadla je vše jiné. Důslednější kontroly, ukazatele směru, kde se právě nachází Mekka, a i naši spolucestující – poutníci jsou exotičtější. My se k nim přidáme, vždyť i my jdeme na velkou pouť do absolutního neznáma. Je tu teplo a nikdy neprší. Nudná rovina a všude písek. Jsou bohatší než Dubaj. Ferrari a Lamborghini na každém rohu. Arabové jsou nepříjemní a nebudou si s vámi povídat. Toto slýcháváte všude.

Vše je ale naopak! Velmi pravděpodobně zažijeme déšť, přejedeme nádherné hory, potkáme jedny z nejpříjemnějších lidí, na jaké jste doposud na svých cestách narazili.

Brzy ráno doletíme do Saúdské Arábie. Přímo z letiště zamíříme do míst, kde Saúdská Arábie vznikla, do místa vzniku tvrdého muslimského směru, wahhábismu. Starý Dir´aiyah je pod patronátem UNESCO. Západně od hlavního města leží starými zdmi obehnané hliněné a kamenné město, bašta královské rodiny Saúd, kde vznikly všechny 3 státy. První hlavní město emirátu Diryah zde bylo mezi lety 1744 až 1818. Právě tehdy Ibn Saúd implementoval religiózní pravidla Muhammada ibn Abd al-Wahhaba. Váš SEN průvodce Vám vysvětlí, kde a proč se ty černé burky a nejtvrdší pravidla v muslimském světě vzaly. Toto místo a přilehlé parky jsou zároveň oblíbeným piknikovým místem obyvatel Rijádu. Oranžová hlína nádherně kontrastuje se sytou zelení datlových palem. Obraz, který viděl i Lawrence z Arábie. Kolem jsou hory, kaňony a úžasný klid. Muezzin náhle přeruší naši procházku, obchody se zavřou, vše kolem ustane. Je čas odpočinku, čas rozjímání, čas modlitby. Nyní jste v šoku, nikde jinde jste toto nezažili. Ale brzy si zvyknete. Jsme v jedné z nejexotičtějších zemí dnešního světa, v zemi, která si na běžné turisty zatím nezvykla. Zároveň jde o zcela bezpečnou destinaci s velmi milými obyvateli.

Následně zamíříme do centra Rijádu, které si v roce 1932 zvolil za hlavní město první král dnešní Saudské Arábie, Abd al-Azíz ibn Saud. Vládní administrativa se sem přesunula teprve v roce 1982 z Džiddy. V době vzniku, začátkem 20. století, mělo město 30 000 obyvatel. Nyní má Velký Rijád přes 8 milionů. Obrovský rozvoj, obrovský chaos, vše se buduje.

Mamlaka, věž království, je nejkrásnějším mrakodrapem a symbolem moderní Saúdské Arábie. Nám připomíná otvírák na pivo, avšak alkoholické pivo v této zemi nenajdete. Vystoupáte nahoru na vyhlídku? (cca 15 euro). Jdeme se najíst. Ženy jsou na jedné straně v části "Family", svobodní muži jsou v jiné části restaurace "Singles". Opět šok, který jinde nezažijete, jedině snad v židovských částech Jeruzalému. Nejluxusnější nákupní centrum státu. Procházíme kolem dalších mrakodrapů do nejluxusnějšího hotelu města, do Ritz Carlton. Začátkem roku 2018 zde korunní princ Mohamad bin Salman (MBS) věznil své příbuzné, a tak je hotel přezdíván "nejkrásnější a nejluxusnější věznice". Ochutnáte poprvé arabskou kávičku a k tomu nejsladší datle z oblasti Al Qassim, proslulé sukkary. Rijád projdeme křížem krážem. Trhy s dobytkem, univerzity, vládní budovy, šokující svět západní civilizace.

3. den: Nadžd

RIJÁD - USHAIGER – BURAIDAH

Metropoli Rijád necháme za sebou a vnoříme se dovnitř tajemného Nadždu. Tady 200km severozápadně od Rijádu je už život pomalý. Oázu Ushaiqer spatřili před 1500 lety kočující beduíni a začali využívat dary přírody (datlové palmy a olivy). Ushaiqer se stal zastávkou karavan na cestě do Mekky a dnes v něm budeme obdivovat lokální architekturu typickou pro Nadžd. Projedeme se labyrintem stinných uliček a v tomto živém muzeu si zavzpomínáme na starou Arábii. Den zakončíme v Buraidah, které se pyšní přezdívkou město datlí. Koneckonců, tady se koná největší festival datlí na světě. Aby toho nebylo málo, tak na předměstí Buraidah najdeme i největší velbloudí trh na světě. Možnost pořídit si svého velblouda budete mít i vy! No možná dáte přednost pouze místní delikatese z velbloudího masa nebo skvělé zmrzlině z velbloudího mléka.

4. den: UNESCO Jabal Umm Sinman (Jubbah)

BURAIDAH - HA´IL - JABAL UMM SINMAN (JUBBAH)

Směřujeme do Ha'ilu. Města, které bylo zastávkou na trase velbloudích karavan během pouti do Mekky. Světové renomé si získalo dobrosrdečností a charitou. V Ha'ilu  se každý cítil dobře. Dnes tady budeme my. Opět žádní turisté a hlavní atrakcí budeme my. Vezmou nás do mešity? Sedneme na qahwu na rohu bin Rashid a popovídáme se s usměvavými místními? Toto je svět, který teprve čeká na objevení. Město historicky obývala rodina, která byla hlavním rivalem dynastie Saúdů a těžila z obchodu a zemědělství. Podzemní voda, tak vzácná v poušti, je zde v hojném množství. Je hlavním zemědělským regionem, a ať je to datle, rajče nebo nakládaná okurka, bude pravděpodobně z Ha'ilu. Kousek za Ha'ilem v poušti al Nafúd se skrývá světové dědictví UNESCO. Skalní malby, které se datují až do období 9000 let př.nl, patří mezi nejstarší lidské stopy na naší planetě. Pradávní obyvatelé pouště si takto nechávali důležité odkazy, mapy a dnes je můžeme obdivovat i my. Příroda se změní, objeví se také pískové duny, opuštění vesnice a hory. Petroglyfy v okolí Jabal Umm Sinman ( Jubbah) budeme obdivovat společně.

5. den: Hegra (Madain Saleh)

HA´IL - HEGRA - AL ULA

Země se postupně mění a jaksi nám „zkrášlívá“. Jsme v poušti, které kdysi dominovali Nabatejci a různé jiné kočovné beduínské kmeny. Kdo jsou to beduíni? Jak žili? Věděli jste, že Eskymáci a beduíni měli kdysi stejný zvyk, zabíjet novorozené dívky, pokud jich bylo v kmeni příliš mnoho? Teprve když přišlo křesťanství, resp. islám, tak se tyto zvyky změnily. Kmen Nabatejců, jehož domovem byly písky Arábie od Jeruzaléma po Džiddu, zanechal po sobě několik skalních míst. Petru už znáte, ale Saudi mají něco rovnocenného. Madain Saleh - město ztracené v poušti, které čas ohlodává už celá staletí, a lidé se mu vyhýbají. V rámci vize 2030, Saúdská Arábie město rekonstruuje a tato fantastická památka bude opět přístupná turistům. Budeme přitom! Okolní příroda patří mezi nejkrásnější části Saúdské Arábie s množstvím pískovcových formací obsypaných červeným, žlutým a purpurovým pískem. Prohlídka skalního města Hegra, které je tak fantastické, jak si ho představujete. Je lepší než Petra? To už posoudíte sami.

6. den: Osvícené město - Madína al Munawwarah

AL ULA – MADINA

Po snídani se vypravíme na vyhlídku Harrát v parku krále Abdulazíza a po zdolání klikaté, strmé cesty se dostaneme na vrchol, odkud se nám otevře fantastická vyhlídka na Al Ula a okolní krajinu. Opoštíme Al Ula a přes poušť směřujeme do svatého města. Naším cílem je Medina, nebo přesněji Al Madinah Al Munawwarah tj. osvícené město, druhé nejposvátnější místo Islámu. Důležitost Mediny se nedá ani popsat a v důležitosti nad ní je pouze Mekka. Prohlídka města a příběhy prvních chalífů. Městu dominuje prorokova mešita v jeho absolutním centru. Právě zde je pohřben prorok Muhammad i kalifové Abú Bakr či Umar. Vstup do mešity je povolen pouze muslimům, nic to však nezmění to, že zde zažijete nesmírně autentickou atmosféru a společně stojíme na místech, kde se tvořily dějiny. Osvícená Medina jako první otevřela své dveře proroku Muhammadovi poté, co ho zamítli v Taifě a vyhnali z Mekky. Právě v Medině začal Islám svou cestu a právě zde je pohřben poslední prorok, který kráčel po zemi. Součástí Mediny je i mešita Quba, kde Muhammad položil základní kámen nejstarší mešity na světě (tento titul se snaží vzít i jiné mešity, ale faktem zůstává, že Quba je nejstarší mešitou v Saúdské Arábii). V horách kolem Mediny je i místo slavné bitvy u Uhudu, kde se muslimové setkali s armádou z Mekky a zároveň je jedinou, kterou nevyhráli. Zavzpomínáme si zde společně na všechny tři velké bitvy a o to více pochopíme význam Mediny. Nocleh ve svaté Medině.

7. den: Město, kde zemřela první žena

MEDINA – MEKKA – DŽIDDA

Džidda je nejkosmopolitnějším městem Saúdské Arábie. Setkávají se zde Afrika a Arábie, imigranti a místní obyvatelé. Město zde existovalo od nepaměti, koneckonců právě tady je prý pohřbena Adamova Eva. První žena zemřela právě tady, ve starozákonní Džiddě. Jen si to představte. Exotický přístav, který vždy lákal dobrodruhy a obchodníky sloužil jako mořská vstupní brána do svatých měst Mekka a Medina. Suq al Alawi a jeho dech beroucí atmosféra. V momentě svolávání k modlitbě se zde svět zastaví a tisíce lidí se pomodlí přímo před vámi.

Nevynecháme ani Naseef house jeden z nejstarších domů ve městě postaveném z korálů či Beit al Balad. Procházka starým městem, kde turismus teprve začíná. Nesmělé úsměvy, nevinné rozhovory a čistá radost z toho, že jste tady. Saúdská Arábie je něco úplně jiného než zbývající země zálivu.

Na corniche ochutnáme migalgal, madfun či kibdah. V Džiddě najdete také největší fontánu na světě a také nedokončenou budovu, která měla ambice stát se nejvyšší budovou světa. Džidda tower se měla dotýkat nebes, měřit přes 1km. Bohužel peníze stačily pouze do cca 312 metrů a poté došly. Projekt si prohlédneme během naší prohlídky Džiddy.

8. den: Starobylý Džidda

DŽIDDA

Náš poslední den v Arábii. Prošli jsme toho nesmírně mnoho a vzpomínky budeme třídit až doma. Dnešní den věnujeme relaxaci a odpočinku ve starobylé Džiddě. Ranní jogging na promenádě, odpolední nákupy a večerní čaj. Nyní je čas a prostor zpomalit a vychutnat si atmosféru města, které symbolizuje celou Arábii. Po celá tisíciletí byla vstupní a výstupní branou ze země. Džidda má také svoji nejlepší restauraci a možná i vy chcete zakončit tuto fantastickou cestu ve velkém stylu. Projděte se starou Džiddou a zastavte se v Brioché. Tady zažijete saúdskoarabské fusion. Perfektní lokalita ve staré Džiddě, která navazuje na ty nejlepší gurmánské tradice. Ty se v tomto starém městě tradují už přes 4000 let. Šéfkuchař Hakim spojil kouzlo staré Džiddy, dokonalost francouzské kuchyně a přidal tomu orientální šmrnc. Výsledek? Jedna z nejlepších restaurací. Velbloudí toast, šafránové tagliatelle, jehněčí kotlety či quinoa salát?

Pokud ale stále toužíte po poznávání, tak vyzkoušejte krásný fakultativní výlet do historického města Taif, které je známé také jako město růží. Po východu slunce a skvělé snídani nasedneme do auta a poté, co opustíme Džiddu, nás čekají klikaté horské cesty, které nás dovedou až do cíle. Taif je město, které kdysi odmítlo proroka Muhammada. Ten kdysi uprchl z Mekky a hledal útočiště právě v Taifě. Místní se však báli pomsty Mekky, a tak ho požádali, aby Taif opustil. Prorok nakonec skončil v Medině, kterou jste již viděli. Dnešní Taif nikoho neodmítne. Město je neoficiálním hlavním městem země během letních měsíců. Díky vysoké nadmořské výšce je zde v létě velmi příjemně, zatímco Rijád či Džiddu spaluje nemilosrdné slunce. V zimních měsících zde můžete pro změnu zažít také sníh a led! V okolí města je přes 900 farem pěstujících růže. Přes 300.000.000 růží putuje do nejdražších parfémů světa. Přivoňte si k nim na místním trhu či farmě. Produkty z růží jsou zároveň velmi milým suvenýrem. Taif si vychutnáme také z výšky, z vrcholu Jabal Daka s úžasnými panoramatickými výhledy a samozřejmě nezapomeneme ani na palác Shubra, který používal král Abdulazíz. Po skvělém dni se vrátíme zpět do Džiddy a jsme si jisti, že se ještě jednou vypravíte na promenádu a pro další gastro zážitky.

9. den: Mír s tebou

DŽIDDA – PRAHA/VÍDEŇ

Rozloučení se s Arábií a odlet domů. Přivítání se s rodinou a přáteli a sdílení společných zážitků. Jako správní Lovci zážitků jste jich zaručeně ulovili obrovské množství!

 

Saudská Arábie
<
>
Skalní útvary v Saudské Arábii Slavná sloní skála, Jabal al Fil Skalní města Saudské Arábie Skalní město Hegra Nabatejské hrobky Skalní pouštní město Nabatejců Archeologické naleziště Madain SalehVelbloud přechází silnici v Saudské Arábii SEN v Saudské Arábii Velbloud v Saudské Arábii Rijád, vstupní brána do Saudské Arábie Ikonický mrakodrap v Rijádu Noční výhled na mešitu Qalat al Bahrain, 3500 let staré vykopávky Cesta do Mekky, V arabském světě Hliněné a kamenné budovy v DiriyahSEN ve starobylém městečku DiriyahArabská architektura Setkání s místními Tradiční řemesla a trhy ve staré Džidde Na místním trhu Saudské ženy na nákupech Běžný den v Saudské Arábii Nákup tradičních suvenýrů Exotické plody na místním trhu Cesta napříč pouští Cesta údolím do Mekky

Al Ula

Město Al Ula bylo založeno v 6. století před naším letopočtem, oáza v údolí pouště, s úrodnou půdou a dostatkem vody. Byla hlavním městem starověkých lihyanitů (Dedanitů). Jedná se o jedno ze tří nejlépe zachovaných islámských měst na světě. Staré město bylo obklopeno mohutnými zdmi se 14 branami, které se na noc zamykaly. Uvnitř se nacházelo kolem 500 domů. Hliněné domy jsou dvoupatrové a jejich střešní koridory jsou odděleny, přesto tvoří dohromady jednolitou masu. Skvostné dveře byly vyrobeny z palmových kmenů. Také Mohammed se zastavil v Al-Ule při své cestě do Tobuku, kde se odehrála významná bitva. Prorok se zde modlil jak při cestě tam, tak při cestě zpátky a na těchto místech vyrostly později dvě mešity. Jednou z nich je mešita Al-Azm.

Čti více

Rijád

Město obklopené pouští, které ještě před sto lety nikdo neznal. Město obrovských kontrastů. Původní osídlení v centru města je nyní bydlištěm chudiny, naopak bohatí obyvatelé města našli svůj domov na moderních, komfortních předměstích s typickou hitech architekturou. V současnosti má saudská metropole přibližně 6 miliónů obyvatel. Staré městské hradby byly 50. letech 20. století strženy, aby vznikl nový prostor pro výstavbu, ale i přesto zde najdete mnoho památek, které určitě stojí za podívání. Mezi památky, které určitě stojí v Rijádu za zhlédnutí, je monumentální hliněná pevnost Al-Masmak z roku 1865. Chrání ji zdi jsou tlusté až 1,25 metru se střílnami a čtyřmi strážními věžemi o výšce 18 metrů. Pevnost se nachází v jedné z nejstarších čtvrtí jménem Al-Bathaa, byla postavena na místě staršího opevnění a návštěvníky překvapí původní hradní brána, obrovské nádvoří i krásně malované interiéry. Kromě pevnosti mohou turisté obdivovat také palác Murabba, sloužící jednak jako pevnost, jednak jako rezidence, kterou nechal v roce 1946 postavit král Abdul Azíz ibn Saud. Jste-li zvědaví na tradiční arabský bazar (súk), doporučujeme procházku po nejstarší části Rijádu ve čtvrti Al-Dirah. Kromě tržiště Al-Mu’eiqilia je zde umístěna obchodní budova Královského paláce a Velká mešita.

Čti více

Madain Saleh

Archeologické naleziště na severozápadě Saudské Arábie, přibližně 20 km severně od města Al Ula. Jedná se o pozůstatky města a hrobek Nabatejské říše, civilizace, která postavila slavnou Petru v Jordánsku. Bylo to jejich druhé největší město a leželo na kdysi velmi důležité obchodní cestě, která spojovala jih Arábie a východní Afriku s Blízkým východem. Naleziště bylo díky svému významu zapsáno na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Čti více

Diriyah

Hlavním městem vládnoucí dynastie Saudů, založeným v roce 1447, bylo původně Darijah. Vzniklo kolem oázy ležící v údolí Wadi Hanifah a svého rozkvětu dosáhlo během období prvního saúdského státu, tj. ve druhé polovině 18. století a na počátku 19. století. V roce 1818 jej zničili Turci a tak se status hlavního města přemístil do přibližně 20 km vzdáleného Rijádu. Darijah je od roku 2010 zapsáno do seznamu světového dědictví UNESCO. Přesněji řečeno jde o jeho obytnou čtvrť At-Turaif, postavenou na okraji oázy ad-Dirija. Uvnitř mohutných hradeb se strážnými věžemi mohou návštěvníci obdivovat zrestaurovaný palác, mešitu, stejnojmennou pevnost i úzké malebné úzké uličky města s domy, to vše postavené ze sušených hliněných cihel, přičemž některé stavby mají základy z vápence těženého v nedalekém kamenolomu

Čti více

Jeddah neboli Džidda

Město Jeddah, které je česky nazýváno také Džidda, se nachází v blízkosti svatých měst Mekky a Mediny a přístup sem je umožněn všem, včetně nemuslimů. Jedná se o druhé největší město v zemi a díky svému přístavu je zároveň velmi důležitým obchodním centrem země ležícím na břehu Rudého moře. Právě Rudé moře poskytlo stavitelům krásné korály, které byly použity k výstavbě tradičních domků situovaných v historickém centru města. Na pobřeží se rozprostírá mnoho překrásných pláží a přímořských středisek, které nabízejí náhled na fascinující podmořský život v blízkosti rudomořských útesů. Jiddah má také jedno z nejlepších tržišť v celém království – Souk Al-Alawi. Táhne se napříč starým městem a ve stovkách krámků nabízí všechny myslitelné druhy zboží, ať už chcete koupit suvenýry nebo ovčí vlnu.

Čti více

Máte předběžný zájem o tento zájezd? Budeme Vás kontaktovat, rádi zodpovíme všechny Vaše dotazy a zašleme kalkulaci zájezdu na Váš email.







Povinné pole

Formulář byl odeslán, děkujeme.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací