Slon v oblasti Kavango - Zambezi
sleva first minute až 21%

Zimbabwe – země historie a divočiny komfortněji

Zimbabwe patří mezi málo navštěvované země. Rozhodně však má co nabídnout. Navštívíme tam nejdůležitější místa země. Metropoli Harare, Velké Zimbabwe, národní park Matobo s hrobem Cecila Rhodese a se skalními malbami. Na závěr přidáme vynikající safari v národním parku Hwange, kde najdete celou velkou pětku, ale i mnoho dalších zajímavých zvířat. Volný den na Viktoriiných vodopádech si můžete zpestřit fakultativními výlety a aktivitami. Navštívíme čtyři z pěti UNESCO památek v této zemi. Čeká vás nenáročná cesta do skutečné a krásné Afriky.

  • Komfortní cesta napříč Zimbabwe
  • Originální africké dobrodružství napříč turisticky málo známou částí Afriky
  • Čtyři památky UNESCO během pár dní
  • Dvě safari v nejlepších parcích země
  • Stopování nosorožců v Matobo
Čti více

Tel.: 224 250 138, 608 482 877   |   Email: cksen@cksen.cz

Termíny a cenyProgram a mapaFotogalerieTOP místa zájezdu

Cena zahrnuje:

mezinárodní letenku v economy class, letištní poplatky, dopravu minibusem během celého zájezdu, průvodce CK SEN, ubytování se snídaní, all inclusive během dní strávených v národních parcích Matobo a Hwange, safari v národních parcích Matobo a Hwange, stopování nosorožců v Matobo, plnou penzi během dní na safari, všechny cestovní poplatky, asistenční služby CK SEN, nejlepší pojištění proti insolvenci, šťastnou visačku na zavazadla

Cena nezahrnuje:

.víza, ostatní stravu a nápoje, vstupné do památek, atrakcí a národních parků, zpropitné místním řidičům a průvodcům, PCR testy.

Ubytování:

Ubytování v základní ceně:

Harare: New Ambassador hotel***, 1 noc

Masvingo: Great Zimbabwe hotel***, 1 noc

Bulawayo: Big Cave Camp Matobo***+, 2 noci

Hwange: Hwange Lodge, 2 noci

Victoria Falls: Pamusha Lodge****, 2 noci

Doplňkové služby - SEN premium

1. den: Hurá do Afriky!

LETADLO

Odlet z Evropy před rovník až na jih Afriky.

2. den: Vzpomínky na Rodézii

HARARE

Přilétáme do Harare: kdysi jedno z nejbohatších míst Afriky, hlavní město Jižní Rodézie. Roky bídy město změnily, ale i tak zůstalo výkladní skříní Zimbabwe. Downtown Harare působí uvolněným dojmem. Architektura pamatuje koloniální časy a moderní architektura tu byla vystavěna v osmdesátých a devadesátých letech. Od té doby se tu mnoho nezměnilo. Ulice Samora Machel, Juilius Nyerere, Sam Nujoma a Robert Mugabe ohraničují centrální část města, kudy se projdeme i my. Všichni tito pánové, po kterých jsou ulice v centru města pojmenované (a jejich mnohem více), byli důležitými osobnostmi v období osamostatnění jednotlivých zemí. Od prezidentského paláce, který je za zády našeho hotelu, kolem nejvyššího soudu, finančního centra až po trhovou ulici. Procházka městem nabere obrátky. Politické centrum je téměř prázdné, ale jakmile se přiblížíme k ulici Julia Nyerere, lidí bude přibývat. Tam na nás nastoupí pouliční prodejci a pravý africký ruch. Nádherné koloniální budovy různě po městě poukazují na bývalé bohatství této krajiny. Prohlédneme si například architektonicky zajímavou Eastgate Centre, která se zjevně liší od ostatních jak uvnitř, tak zvenčí. Pak už přicházíme na náměstí Africké jednoty s parčíkem. Na jeho severozápadním rohu je hlavní anglikánská katedrála z roku 1914 a po pravé straně katedrály stojí zimbabwský parlament. Den zakončíme chutnou večeří podle vaší volby.

3. den: Památky UNESCO – hledali byste je tu?

HARARE – MASVINGO

Z Harare se vydáme na jih: opustíme největší město země a ubyde i lidí. Celá tato oblast se nachází na náhorní planině a my se budeme pohybovat v průměrné nadmořské výšce 1200 metrů. Počítejte s tím, že na cestách nás budou pravděpodobně stavět policejní kontroly. Jsou vždy na hranicích jednotlivých „okresů“. Projedeme městem Masvingo a sjedeme z hlavní cesty. Po třiceti kilometrech dorazíme do hotelu Great Zimbabwe, a to už jsme jen na krok od jedné z nejzajímavějších památek Afriky. Great Zimbabwe bylo na seznam UNESCO zapsáno v roce 1986. Celé osídlení se pravděpodobně rozkládalo až na osmi stech hektarech, bylo vybudováno mezi lety 1100 a 1450 našeho letopočtu s největší pravděpodobností lidmi z kmene Shona, nebo jejich předky, kteří tuto oblast obývají do dnešních dní. Celá památka se skládá z vícero částí. Na kopci se pravděpodobně nacházela „královská rezidence“. Pod kopcem pak najdete více pozůstatků. Nejznámějším z nich je takzvaná Great Enclosure (Velká Ohrada) s věží, jejíž účel není dodnes zcela jasný. Zeď Velké Ohrady je sama od sebe fascinující stavbou.

Celkově je Velké Zimbabwe, od kterého je odvozen i název země, vedle pyramid v Egyptě a Súdánu největší kamennou stavbou Afriky. Během největšího rozkvětu této kultury měli místní lidé zjevně čilý obchodní kontakt s arabskými obchodníky. Našly se tu pozůstatky porcelánu, arabských mincí, skleněných korálků a podobných artefaktů, které pocházejí z tehdejší Persie a Číny.

U informačního centra se potkáme s našim místním průvodcem, který nás provede celými ruinami a vysvětlí nám detaily. Toto místo ve vás bezpochyby zanechá silný dojem. O to silnější bude, když se tu potuluje jen hrstka turistů.

4. den: Khami ruins a Matobo. Další památky UNESCO

MASVINGO – BULAWAYO

Opustíme památku, která dala jméno celé této zemi, a pokračujeme na západ. Projíždíme mírně zvlněnou a suchou krajinou, která se zazelená jen v průběhu období dešťů. To se mění na nádherně zelenou a úrodnou zemi. Přijíždíme do města Bulawayo, druhého největšího města Zimbabwe a hlavního města regionu Matabaleland. Na okraji města se nachází Nessbit Castle, neogotický hrad z dvacátého století. Od roku 2017 tu probíhá rekonstrukce a než bude ukončena, vstupujeme do jeho restaurace a dáme si drink v nejluxusnějším prostoru města. Každý, kdo tu něco znamená, tu upořádá svým dětem svatbu.

Centrum města si zachovalo pár koloniálních budov, ale většina z nich byla nahrazena stavbami z osmdesátých let dvacátého století. Stát tu zůstala zachovalá historická budova železniční stanice, kde najdete i železniční muzeum. Město je totiž důležitou železniční křižovatkou.

Na opačném konci milionového města se pak nachází přehrada a na jejím břehu druhá památka UNESCO na naší cestě – ruiny Khami. Poté, co upadlo království Velkého Zimbabwe, odkud jsme ráno odešli, nastoupila dynastie Torwa a Kami bylo jejich centrem a hlavním městem. Stalo se centrem obchodu, což dokazují i nálezy artefaktů pocházejících z Evropy, Číny a dalších oblastí světa. Úpadek pak přišel v 16. století. Kromě těchto nálezů se v oblasti našly i pozůstatky osad z období přes 100 tisíci lety. Khami je tak velmi významným archeologickým nalezištěm a zaslouženě je zapsáno na seznam světového dědictví.

Z Bulawayo to máme jen třicet kilometrů k bráně národního parku Matopos (UNESCO). Vstoupíme na území, kterému původně dominovali Sanové (Křováci), ale později tu kontrolu převzali lidé kmene Nbedele, původně známí jako Matabale. V roce 1926 na žádost Cecila Rhodése zde bylo vytyčeno chráněné území, které bylo daleko rozsáhlejší, než je dnes. Tímto se Matopos, nebo jak ho dnes nazývají, Matobo, stal nejstarším národním parkem dnešního Zimbabwe. Park má bohatou faunu i flóru, o čemž se následující den sami přesvědčíme.

5. den: Cecil Rhodes a skalní malby

NÁRODNÍ PARK MATOBO

Po snídani nasedneme do auta a vydáme se objevovat krásy a zvířata tohoto parku. Kromě různých druhů antilop je tu i zdravá populace nosorožců a pravděpodobně nejvyšší hustota leopardů skvrnitých na světě. To ale samozřejmě nezaručuje, že je uvidíme. Hledání nosorožců je specialitou tohoto parku a my se vydáme po jejich stopách. Pokud to bude možné a bezpečné, kombinujeme jízdu autem a pěší stopování – zažijete tak zcela jiné safari! Budeme hledat vzácné antilopy vrané, lvy, slony a buvoly. Zdejší park nabízí skutečně dobré safari, vše je tu jen o štěstí.

Po sanských lovcích a sběračích tu zůstaly památky ve formě skalních maleb. Je tu několik jeskyň a skalních převisů, kde se uchovaly pěkné sbírky tohoto uměleckého projevu starého mnoha tisíc let. Asi neznámější a nejkrásněji vyzdobenou jeskyní je Inanke. Pokud to bude možné, navštívíme ji. V parku je také několik zajímavých skalních útvarů a „balancujících“ skal.

Na jednom z kopců pak narazíme na důležitý památník: je jím hrob muže, po kterém byly v koloniálních časech nazvány Zimbabwe a Zambie. Cecil Rhodes je považován za kontroverzní osobnost. Na jednu stranu je mu zazlíváno imperialistické smýšlení, kapitalistický postoj k obchodování a těžbě, do které se v těchto končinách zapojil, jeho druhá stránka však byla filantropická. Vybudoval školy, nemocnice a dal práci místním obyvatelům. Snažil se také vybudovat železnici, která by spojila Kapské město a Káhiru, a do jisté míry se mu to povedlo. Dá se o něm vyprávět a polemizovat hodně dlouho – na to budeme mít dost času během jízdy autem. V každém případě se k jeho hrobu půjdeme podívat. Odtud je totiž i nádherný výhled na celý park a za hranice parku.

Po celodenním safari nás čeká návrat na naši lodge a snění pod hvězdnou oblohou.

6. den: V zemi zimbabwských slonů

MATOBO – HWANGE

Z Matobo, kde jsme potkali s mnoha obyvateli, se přesuneme do dalšího parku. Hwange je jedním z parků, které si producenti dokumentárních filmů často vybírají kvůli jeho diverzitě prostředí a pestrosti druhů zvířat. Je největší chráněnou oblastí v Zimbabwe s rozlohou téměř 15 tisíc kilometrů čtverečních a je součástí přeshraničního chráněného území Kavango – Zambezi Transfrontier Conservation Area. Založený byl v roce 1928 mladým, tehdy dvaadvacetiletým prvním strážcem parku Tedem Davisonem. Území se v průběhu let rozrostlo na dnešní rozlohu, dnes je domovem velkého množství druhů zvířat a rostlin. Park se stal nechvalně známým v roce 2015, když zde americký rekreační lovec smrtelně zranil a následně zabil slavného lva Cecila, který byl symbolem tohoto parku a také ochrany velkých šelem v Zimbabwe vůbec. Lovec Walter Palmer měl všechna povolení pro lov v pořádku a nebyl za tento skutek souzen. Problémy však měl jeho průvodce, který jej měl upozornit na toto konkrétní zvíře a lov mu nepovolit. O dva roky později postihl jeho osud i jeho syna Xanadu. Tyto události pak rozproudily diskuzi o povolenkách na lov a dodnes se o této legislativě polemizuje.

Park má několik biotopů včetně polopouště na okraji Kalahari, lesnaté oblasti porostené stromy mopane a typické savany. Voda je tu spíše vzácností a jezera se tu naplňují s příchodem dešťů. Už dnes budeme mít šanci podívat se zblízka na jeho obyvatele.

7. den: Hwange – přírodní zázrak

NÁRODNÍ PARK HWANGE

Dopolední a odpolední safari v Národním parku Hwange. Nasedneme do stylových safari aut a jedeme hledat zvířata. Tvůrci fascinujících dokumentárních filmů, které doma sledujeme na specializovaných televizních kanálech, si často jako místo natáčení vybírají právě Hwange. Diverzita zvířat je tu výjimečná a najdete tu všechny druhy patřící do této oblasti. Více než sto druhů savců a čtyři sta druhů ptáků mluví sami za sebe. Hwange je jediné místo v Zimbabwe, kde se v malých počtech vyskytují i přímorožci jihoafričtí (oryx, gemsbok) a hyena hnědá, která je známá ze suchých oblastí Jihoafrické republiky, z Botswany a Namibie. Důvodem jejich přítomnosti je blízkost pouště Kalahari. Park je však filmaři vyhledávaný hlavně kvůli zdravé populaci psů hyenovitých. Právě tady spolu s Krugerovým národním parkem v JAR a NP Nverere v Tanzánii najdete tu nevyšší koncentraci těchto nejohroženějších afrických šelem.

Lvi se vyskytují po celém národním parku a i za jeho hranicemi: ochranáři vytvořili organizaci na záchranu lvů v této oblasti společně s deltou Okavanga v Botswaně. Žijí tu i leopardi a gepardi, kteří jsou často cílem lovců s fotoaparáty.

Hlavním a nejpočetnějším druhem je tu však slon. Je jich tu takové množství, že v šedesátých až osmdesátých letech byli v parku nucení přistoupit k utrácení. Po ukončení snižování populace v roce 1986 se za pět let populace slonů opět zdvojnásobila. Slonům se tu daří dodnes a vláda Zimbabwe si v podstatě neví rady s jejich počtem, jen v tomto parku jich totiž žije přibližně padesát tisíc. Mají s nimi podobné problémy jakou sousední Botswana, která se pyšní největší sloní populací.

Park kromě samotného safari však nabízí i několik archeologických nalezišť, skalních rytin nebo maleb původních obyvatel země – křováků. Hwange je tak jedinečné, že musí okouzlit každého milovníka přírody. Jeho další velkou devízou, a možná největší přidanou hodnotou Hwange, je minimum turistů.

8. den: Od napajedel k vodopádům

HWANGE – VICTORIA FALLS


Dnes nás čeká přesun až na hranice se Zambií. Vcelku kvalitní cesta, která bude na většině úseků zcela prázdná, jen místa v blízkosti vesnic nám zpestří místní lidé a domácí zvířata na cestě a kolem ní. Victoria Falls je městečko na zimbabwské straně vodopádů s přibližně 50 tisíci obyvateli. Ještě před rokem 2008 bylo navštěvováno množstvím turistů. Po konfliktech, které v zemi vyvrcholily extrémní inflací a pádem ekonomiky, sem turisté přestali ve velkém jezdit.

Hlavním lákadlem jsou tu vodopády. V roce 1855 sem přišel jako první evropský cestovatel a misionář David Livingstone. Místní mu ukázali toto krásné místo, které v jazyce Lozi dodnes nazývají Mosi Oa Tunya – dým, který hřmí. Toto jméno je zaznamenáno jako jeden z oficiálních názvů místa i v seznamu UNESCO. Viktoriiny vodopády, jejichž hrana je dlouhá 1700 metrů a voda padá do hloubky více než sto metrů, se řadí spolu s Niagáry a Iguazu k nejkrásnějším na světě.

My se projdeme po okraji vodopádů a užijeme si burácení Ďáblova chřtánu z několika desítek metrů. Zde se nachází i socha objevitele vodopádů. Samotné vodopády jsou oproti dvěma vzpomínaným výjimečné v tom, že je tu minimum turistů. Budeme tu téměř sami a můžeme si tak v klidu vychutnat velmi naturální prostory: na většině míst totiž není vybudováno ani zábradlí, takže se budete cítit skutečně jako Livingstone tehdy v roce 1855. Na konci stezky se podíváme na most, který tu vybudoval Rhodes jako součást zmíněné železnice. Po tomto mostě se další den projdeme do Zambie. V naší oblíbené lodge si pak dáme chutnou večeři a dopřejeme si trochu odpočinku.

9. den: Rafting na Zambezi? Bungee? Procházka se lvy? To vše se tu smí.

VICTORIA FALLS

Dnes nás čeká volný den na vodopádech, během kterého můžete absolvovat různé fakultativní aktivity. Pokud se řadíte mezi aktivní lidi, kteří neradi během cest odpočívají, zvolte si balíček 3 v 1. Absolvujete vyhlídkový let vrtulníkem nad vodopády, procházku se lvy v soukromé rezervaci a při západu slunce se budete v národním parku plavit po klidné řece Zambezi nad vodopády. Zde máte šanci vidět slony, žirafy, antilopy, hrochy i krokodýly, ať už na břehu, nebo ve vodě.

Let vrtulníkem nezabere příliš mnoho času. Viktoriiny vodopády byly v roce 2008 zapsané na seznam sedm divů přírody. Proletíte se nad tímto zázrakem a užijete si pohled na „Dým, který hřmí“ z výšky 600 metrů. Za dvanáct minut uděláte nad vodopády dvě osmičky, odlety za tímto zážitkem jsou každých 30 minut. Proletíte se nad horním tokem řeky nad vodopády, a poté nad samotnými vodopády k místu, kde začíná úžasný kaňonový systém řeky Zambezi. Vstupné do národního parku ve výši 15 USD se hradí přímo na místě.

Venčili jste už psa? Pojďte se projít se lvy. Strávíte s nimi přibližně padesát minut a v rámci malé skupinky se budete střídat při chůzi a focení, každý se na chvíli ocitne se lvy zcela sám. Už desetiměsíční lev má výšku dospělého, menší lvíčata jsou zase neuvěřitelně roztomilá. Celá aktivita sebere z vašeho dne přibližně tři a půl hodiny. Kromě jedinečného zážitku navíc podpoříte program věnující se vypouštění těchto ohrožených šelem do volné přírody v Zimbabwe. Více se dozvíte přímo v místě. Tato aktivita je určená pro osoby starší patnácti let a s výškou nad 150 centimetrů.

Splavování řeky Zambezi je považováno za nejdivočejší komerční rafting na světě. To znamená, že je určený téměř pro každého. Množství peřejí a kilometrů zvládnutých za jeden den určuje hladina řeky. Garantujeme vám však skvělý zážitek, ať už peřejí projedete čtrnáct nebo sedmnáct. Tato půldenní aktivita bývá vůbec nejsilnějším zážitkem zájezdu a zvládne ho běžně zdatný člověk bez strachu z vody. Zažijte pocit splavu teplé, ale i dravé vody, vneste do své dovolenky adrenalinové momenty. Cena zahrnuje dopravu, rafting a výstroj. Poplatek za vstup do národního parku je ve výši 10 USD na osobu a každý jej platí přímo na místě. Minimální věk účastníků je patnáct let.

Pokud chcete zažít další zemi, vydejte se na půldenní výlet do Zambie. Navštívíte městečko Livingstone i stejnojmenné muzeum, které se věnuje přírodě a historii této oblasti. Nedaleko něj se pak nachází ukázková tradiční vesnice, kde naživo uvidíte, jak kdysi žili lidé u Victoria Falls. Cestou si můžete prohlédnout i vodopády ze zambijské strany. Ze které jsou krásnější? Na to asi neexistuje odpověď, z každé jsou úplně jiné. Ani lepší, ani horší…

Máte rádi spoustu adrenalinu a ještě nemáte dost? Skočte si bungee do 111metrové  rokliny, kde se téměř dotknete vody v Zambezi. A pokud chcete ještě více adrenalinu, dejte si kombo. Za zip line překonáte kaňon Zambezi, a navíc se zhoupnete na houpačce z mostu. Udělejte krok do neznáma a pohoupejte se na laně jen kousek nad hladinou.

Jezdili jste v Thajsku, v Indii, nebo na Srí lance na indických slonech? Vyzkoušejte, jaké to je projet se na africkém slonovi. Není to běžný zážitek, protože afričtí sloni nebyli používaní na práci a chybí tu tradice. O to více je tento zážitek unikátnější.

Potápěli jste se se žraloky? A co takhle krokodýl? V malém nákupním centru Elephant walt to můžete zažít. Ponořte se do bazénu s obrovskými krokodýly nilskými.

Máte rádi nákupy? Na místním trhu nebo v obchůdcích na hlavní ulici si užijete. Tady dokoupíte vše, co vám schází. Hledejte a smlouvejte. Koneckonců… Victoria Falls je pro tyto aktivity tím nejlepším místem v Africe. Stačí si vybrat.

10.  den: Out of Africa

VICTORIA FALLS – DOMOV

Náš pobyt v Zimbabwe končí. Do odjezdu na letiště ještě můžeme stihnout vše, co se nám nevešlo do plného programu uplynulých dní. Let vrtulníkem, nebo návštěva projektu se lvy jsou aktivity, které máte možnost zažít. Anebo si dopřejete klidné ráno s omamnou vůní červené africké půdy, nakoupíte poslední suvenýry a připravíte se na odjezd na letiště uprostřed divočiny… po obědě odlétáme a pokračujeme na naší cestě domů.

11.  den: Přílet domů

DOMOV

Přílet do Evropy.

Zimbabwe – země historie a divočiny
<
>
Symbol Zimbabwe Koloniálnín budova v Harare Hlavní katedrála na náměstí Africké jednoty, Harare Hotel Meikles, nejluxusnější hotel v Harare Nákupní centrum  Eastgate Centre v Harare Pahorkatiny u města MasvingoVelká ohrada, nejznámější část Velkého Zimbabwe Tajemné stavby v ZimbabweGreat enclosure, ZimbabweČásti komplexu Velká ohrada Tradiční vesnice kmene Shona  Setkání s místními v Zimbabwe Místní děti ve vesnici  v ZimbabweNárodní park MatoboHrob Cecila RhodesaRuiny Khami, nedaleko BulawayoPrehistorické skalní umění Skalní malby a rytiny, Zimbabwe Dr. Livingstone, objevitel Viktoriiných vodopádů Ikonický strom baobabLeopard v MatoboGepard v HwangeLev v MatoboSlon v Hwange Bůvol v národním parku Hwange Pes hyenovitý, jedna z nejohroženějších šelem světa   Nosorožec v západní části parku Matobo Pakoni jsou v NP Matobo vzácností Pavián v Zimbabwe Zebra na africkém safari Žirafa, největší suchozemský tvor Rodinka prasete bradavičnatého v Zimbabwe Pták takatra, Zimbabwe Brouk Hroši ve vodě, nejnebezpečnější zvířata v Africe Přechod chameleona přes silnici v Africe Afická fauna Hroši žijí ve vodě, i přestože neumí plavat Impaly, nejpočetnější druh antilopKudu velký, největší antilopa jižní Afriky Řeka Zambezi v NP Zambezi Letecký pohled na Viktoriiny vodopády Bungee jumping v Zimbabwe Rafting na řece Zambezi
Koloniálnín budova v Harare

Harare

Centrum zimbabwské metropole silně kontrastuje s divokostí okolních přírodních oblastí. V Harare totiž natrefíte na četné moderní budovy, rozsáhlou silniční síť a také nespočet restaurací, barů, klubů, památek a jiných turistických atrakcí. Až se tedy nabažíte klidného afrického safari, určitě toto rušné místo neopomeňte navštívit! Obdivovat zde můžete po celé dny zajímavá muzea, zahrady či parky. Nezapomeňte si však nazout pohodlnou obuv! Dokonalé počasí (v podstatě po celý rok) přímo svádí k nekonečným procházkám. Své toulky můžete zahájit třeba v Národní galerii Zimbabwe a plynule pokračovat do Zimbabwského muzea humanitních věd, kde uvidíte zajímavé exponáty z historie Zimbabwe. Skvělá je ovšem také chráněná oblast Mukuvisi Woodlands, kde si budete připadat jako v jiném světě (neuvěříte, že jste stále ve městě). V parku totiž uvidíte např. zebry, slony, žirafy, nosorožce a mnoho druhů ptactva. Dokonalý odpočinek od městského shonu si ale užijete také v Botanické zahradě Harare nebo v chráněném území Wild Is Life & ZEN, kde můžete dokonce nakrmit žirafy! Dejte tedy městu Harare šanci, aby vám ukázalo své dvě pozoruhodné tváře.

Čti více
Slon v Hwange

Národní park Hwange

Hwange je největším i nejoblíbenějším národním parkem v Zimbabwe a představuje zároveň přírodní rezervaci. Svým návštěvníkům nabízí dokonalé zážitky z pozorování divoké zvěře, mezi kterou lze zařadit nejen ikonickou „Velkou pětku“ (slona afrického, nosorožce dvourohého, lva, levharta skvrnitého a buvola afrického), ale i jiné druhy africké fauny včetně ptactva. Rozloha této oblasti je skutečně úctyhodná – Hwange se rozprostírá na zhruba 14 600 kilometrech čtverečních mezi městem Bulawayo a Viktoriinými vodopády. Fascinující ovšem není jen rozměr národního parku, ale i jeho rozmanitost co do krajiny. Obdivovat zde můžete jak sezónní mokřady, tak i polopouštní oblasti (poblíž se rozkládá poušť Kalahari), řídké lesy a pastviny. A co konkrétního obejít v této fascinující lokalitě? Určitě neopomeňte dvě malebné oblasti Národního parku Hwange, jakými jsou Big Toms (s hustými lesy, kam často míří lvi či sloni) a Little Toms (s pastvinami a mokřady, kam chodí antilopy, buvoli a další zvěř). V tamější krajině si ale povšimněte také míst jako Salt Pan (Solná pánev), Crocodile pools (Krokodýlí bazény), Mahohoma Seeps (mokřady Mahohoma) či Detema Dam (přehrada Detema). 

Čti více
Leopard v Matobo

Národní park Matobo

Poblíž města Bulawayo se rozprostírá Matobo – nejstarší národní park v Zimbabwe. Jedním z jeho největších pokladů jsou žulové skalní formace zvané Matobo Hills, které byly dle všeho vytvořené přírodními vlivy před více než 2 miliardami let. Právě tato skalní oblast se také stala před 40 tisíci lety domovem prvních obyvatel Zimbabwe, kteří se nazývali „Sanové“ (křováci). Tito domorodci obývali jeskyně a štěrbiny vybudované v žulových útvarech. O dvacet let později začali tito lidé také tvořit jeskynní malby, jež se dochovaly až do dnešní doby. Výjimečnost a historický přínos Matobo Hills s časem ocenilo i UNESCO, a tak je tato část parku od roku 2003 pod jeho patronací. Při pohledu na některé žulové balvany vám zde půjde hlava kolem. Doslova balancují, a přesto po mnoho let odolávají gravitaci! Vystoupat pak také můžete například na žulový „velrybí“ hřbet zvaný World’s View, ze kterého získáte skvělé výhledy na okolní krajinu. Na vrcholu se krom jiného ukrývá hrobka britského koloniálního podnikatele Cecila Johna Rhodese. A co dalšího je možné v lokalitě zažít? Oblíbené je mezi turisty třeba stopování bílých nosorožců, pro které je Matobo přirozeným domovem (stejně jako pro hbité a rychlé leopardy). 

Čti více
Great enclosure, Zimbabwe

Great Zimbabwe – ruiny

Největší starověká stavba jižně od Sahary a druhá nejvýznamnější po egyptských pyramidách co do majestátnosti a velikosti – to jsou ruiny Great Zimbabwe (Velké Zimbabwe). Tato oblast byla postavena někdy mezi 11. až 15. stoletím a představovala dle všeho domov pro pastevce dobytka či obráběče kovů. Dle prastaré legendy ale bývaly ruiny Velkého Zimbabwe hlavním městem královny ze Sáby. V místě lze obdivovat žulové zdi doplněné věžičkami, věžemi, plošinami a zajímavými schodišti. Dle historických poznatků toto opevnění nemívalo obrannou funkci a dodnes zůstává tak trochu záhadou (co se týká účelu). Navštívit poblíž ruin můžete například malé muzeum s úlomky perské keramiky, mosaznými ozdobami nebo čínskou psací soupravou. Celá oblast ruin Great Zimbabwe je od roku 1893 chráněná a od roku 1986 zapsána také do UNESCO jako národní památník. 

Čti více
Ruiny Khami, nedaleko Bulawayo

Khami – ruiny

Ruiny Khami se nachází na západním břehu stejnojmenné řeky Khami, asi 10 km západně od města Bulawayo v jižní Zimbabwe. Tato oblast představuje vše, co zbylo z hlavního města jedné z velkých jihoafrických říší prosperujících v letech 1450 až 1650 (království Butua z dynastie Torwa). Oblast s terasovitými kopci kamenných platforem není tak zachovalá jako ruiny Velkého Zimbabwe, je však velice pozoruhodná. Největší ruina se skládá ze tří stupňovitých platforem, které byly domovem krále a jeho rodiny. Návštěvníci si mohou lokalitu prohlédnout prostřednictvím stezek. K dispozici je v místě také menší muzeum provázející historií památky. Od roku 1986 jsou ruiny Khami zapsány jako světové dědictví UNESCO. 

Čti více
Místní děti ve vesnici  v Zimbabwe

Zimbabwe

Království jedinečného afrického safari ve vnitrozemí jižní Afriky vás rozhodně nenechá chladnými. S 365 slunečnými dny v roce, přátelským obyvatelstvem, zajímavou kulturou, nedotčenou přírodou, úchvatnou faunou i bohatou historií se Zimbabwe řadí mezi jedny z nejpozoruhodnějších zemí světa. Zde nebudete vědět, co navštívit dřív. Budou to snad mohutné Viktoriiny vodopády, u kterých si užijete adrenalinový rafting na divoké vodě? Nebo dáte raději přednost příjemné procházce v Národním parku a přírodní rezervaci Mana Pools? Ať už zamíříte kamkoliv, vězte, že zažijete ty nejkouzelnější okamžiky svého života. Vždyť výjimečnost Zimbabwe ocenilo i UNESCO, které má pod svou patronací hned několik fascinujících přírodních památek. Kromě výše zmíněných Viktoriiných vodopádů a Národního parku Mana Pools můžeme zmínit například i Národní park Matobo, Velké Zimbabwe nebo ruiny Khami. Tato divoká a nespoutaná africká země ale dokáže nabídnout daleko více! Potřebujete si odpočinout? Pak zamiřte na břeh jezera Kariba. A pokud chcete vidět aspoň jednou v životě Africkou velkou pětku, do níž patří slon africký, nosorožec dvourohý, lev, levhart skvrnitý a buvol africký, zamiřte do Národního parku Hwange. Tato oblast je perfektní pro pozorování divoké zvěře. Opomenout ale nelze ani hlavní město Harare, které oslní nepřebernými možnostmi zábavy i dokonalým počasím.

Čti více

Máte předběžný zájem o tento zájezd? Budeme Vás kontaktovat, rádi zodpovíme všechny Vaše dotazy a zašleme kalkulaci zájezdu na Váš email.







Povinné pole

Formulář byl odeslán, děkujeme.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací