ZAJÍMAVOSTI O BAJA CALIFORNIA
Na území Baja California, podél jejího pacifického pobřeží, byly objeveny fosilie dinosaurů z období pozdní křídy.Paleontologické výzkumy zde probíhaly zejména v 60. a 70. letech 20. století a v novém tisíciletí byly opět obnoveny. Jedním ze zástupců, kteří oblast Baja California obývali před více než 70 miliony let, byl například druh Labocania anomala. Jméno tohoto středně velkého masožravce bylo odvozeno od místa, kde byly jeho pozůstatky nalezeny – La Bocana Roja.
Poloostrov Baja California patří k nejdelším poloostrovům světa, jeho délka je 1247 km. Odděluje Cortézovo moře od Tichého oceánu a jeho šířka se pohybuje od 40 km v nejužším do 320 km v nejširším místě.
Baja California se stala 29. mexickým státem v roce 1952, v křesle guvernéra stanul Braulio Maldonado Sández z Partido Revolucionario Institucional.
Baja California je dle rozlohy 12. největší stát Mexika. Jeho povrch je rozmanitý - od pláží po lesy a pouště. Pomyslnou páteří státu je pak Sierra de Baja California, kde se nachází i nejvyšší bod celého poloostrova Picacho del Diablo (3096 m n. m.).
Po mexické válce (1846 - 1848) přidělila mírová smlouva Guadalupe - Hidalgo Kalifornii Spojeným státům americkým a Mexiku připadla Dolní Kalifornie – tedy poloostrov Baja California. Byly tak vymezeny nové hranice mezi Mexikem a USA.
Oblast Kalifornského poloostrova bývá výjimečně zmítána hurikány, ač daleko více je dotčena jižní část, tedy Baja California Sur. Za posledních 50 let zaznamenala zhruba dvě desítky hurikánů a přes 30 tropických bouří. Jedním z nejničivějších hurikánů byl v roce 1967 Oliva, Liza v 1976 a v roce 1989 Kiko. Bouře, která napáchala v regionu mnoho škod, pak nese název Odile a udeřila v roce 2014. Mezi poslední ataky můžeme zařadit i hurikán Kay, který zde řádil v září 2022.
Plocha Kalifornského zálivu je asi 160 000 km2 s maximální hloubkou 3000 metrů.
Rostlinným endemitem, kterého kromě oblasti Baja Califonia a s výjimkou malého území v mexickém státě Sonora, nikde na světě nenajdeme, je strom bojum. Rostou pouze na poušti a mohou dosahovat výšky až 20 metrů. Jsou to vlastně vysoké chlupaté široké stonky či kmeny tyčící se k nebi, jindy zase kvůli své váze povalující se po vyprahlé zemi. Stromy bojum jsou pojmenovány podle charakterů z díla „Lovení Snárka“ od Lewise Carrolla. Jméno stromu vybral Godfrey Sykes z Desert Laboratory v Tucsonu v Arizoně.