Mexiko - základní informace, tipy a rady na cestu

ÚvodDoklady a vízaZásuvky a internetPočasíStručný slovník Zajímavá místaBezpečnostCo s sebouOčkování

ZÁKLADNÍ ÚDAJE O MEXIKU

Oficiální název země/území: Estados Unidos Mexicanos 

Hlavní město: Ciudad de México

Největší město: Ciudad de México

Nejvyšší bod: Pico de Orizaba 5675 m

Vznik státu/získání autonomie: 1821

Státní zřízení: federativní republika 

Rozloha: 1 973 000 km² 

Počet obyvatel: 128 milionů

Hustota zalidnění: 54, 3 obyv./km²

Etnické skupiny: Mesticové, Indiáni, běloši evropského původu

Náboženství: katolické 89 %, protestantské 6 %

Hlavní jazyky: španělština

Měna: mexické peso

Časové pásmo: 

Mexiko má čtyři časová pásma

 • jihovýchodní zóna UTC-5
 • centrální zóna UTC-6
 • acifická zóna UTC-7
 • severozápadní zóna UTC-8

Celostátní tísňové číslo (záchranná služba, hasiči, policie): 911

Mezinárodní předvolba pro Mexiko: +52 Volání do Evropy z Mexika: zadejte na telefonu mezinárodní evropský přístupový kód 00 a také kód země (420 pro ČR) 

PROČ NAVŠTÍVIT MEXIKO? 

Mexiko je velkou zemí a takřka každý její kout má co nabídnout. Ať už hledáte historické památky starých Mayů, bělostné pláže, rušný noční život, neodolatelnou mexickou kuchyni či jedinečnou přírodu bohatou na často endemickou faunu a floru. Mexiko uspokojí i kavárenské povaleče (zejména Ciudad de México), plážové povaleče (například Mayská riviéra, Acapulco, Puerto Vallarta atd.), nadšence do muzeí a stejně tak i ty, co chvíli neposedí a příroda je jejich druhým domovem. Pohled na známý Popocatépetl vám jistě vyrazí dech!

KDY MEXIKO NAVŠTÍVIT? 

Mexiko je velká země, a proto podnebí závisí vždy na poloze konkrétního místa. Najdeme zde pás tropický a subtropický a obecně se dá říci, že vyjma vysokých nadmořských výšek je podnebí teplé, v období od května do září i vlhké, zimy bývají naopak suššího rázu. Sníh je vyjma horských pásem v Mexiku vzácností. Jistým problémem spojeným s klimatem je pak výskyt hurikánů, které se mohou vyskytovat každoročně během měsíců července až října. Bohužel nejeden již o své ničivé síle Mexičany přesvědčil. Za všechny můžeme jmenovat například Wilmu, která Mexiko pustošila v roce 2005.

Mexiko na jaře 

Jaro je ideálním obdobím k návštěvě Mexika, ač samozřejmě jednotlivé teploty se stát od státu liší. Nicméně obecně lze říci, že teploty jsou vysoké a přeháněk minimálně. Celkově je období od prosince do dubna považováno za hlavní sezónu, což je umocněno i vánočními prázdninami a jarními prázdninami kanadských a US turistů, kteří ke svému odpočinku mexickou riviéru hojně vyhledávají. Teploty například na poloostrově Yucatán šplhají v této době průměrně ke 30 °C (moře zde je vyhřáté na 27 °C). Častou jarní nepříjemností turistů na karibském pobřeží bývají přemnožené mořské řasy, jejichž velké množství každé ráno lemuje pobřeží. Správci pláží se je však snaží dennodenně odklízet.

Mexiko v létě 

Mexiko během letních měsíců zažívá vysoké teploty v rozmezí  30 až 40 °C a zároveň také mnoho deštivých dnů. Problémem bývají v tomto období i hurikány, které zejména karibským pobřežním oblastem hrozí od července do září. Léto není považováno za high – season, proto však může být pobyt v Mexiku v těchto měsících ekonomicky výhodný.

Mexiko na podzim 

Podzim na mexickém pobřeží je teplý (30 °C), ač vnitrozemí může zažívat již trochu chladnější dny. Říjen a listopad nebývají přeplněné měsíce a jsou tak ideálními pro poznávání jak přírody, tak památek. Hotely mají v této době ceny na svém minimu.

Mexiko v zimě 

Ač severní a vnitrozemské státy mohou během zimy zažívat teploty pod nulou a dokonce i sníh, na pobřeží panuje příjemné klima s teplotami průměrně kolem 28 °C. Moře vám nabídne vodu s teplotou jen o málo nižší, kolem 27 °C. Zimní měsíce bývají v přímořských oblastech tou největší sezónou, a proto počítejte s vyššími cenami.

KDE NAJÍT TURISTICKÉ INFORMACE V MEXIKU? 

Tourist Information Center, C. Corregidora 14, Centro, 76000 Santiago de Querétaro, Qro., Mexiko 

Tourist Information Jalisco, P.º Degollado 105, Zona Centro, 44100 Guadalajara, Jal., Mexiko 

Consejo Turístico de San Miguel de Allende, Principal 14, Zona Centro, 37700 San Miguel de Allende, Gto., Mexiko 

Kiosko de Información Turística, Calle Gral. I. Zaragoza 101A, Centro, 37000 León, Gto., Mexiko

Mexico City Tourist Information Booth (Basilica), Plaza de las Americas 1, Col. Villa de Guadalupe, 07050 Mexiko

Mexico City Central Tourist Office, Avenida Nuevo Leon 56. Col. Hipodromo Condesa, 06100 Mexiko

Státní a významné svátky v Mexiku

06. 01. – Día de los Reyes/Tři králové

05. 02. Día de la Constitución/Den ústavy

20. 03. Natalicio de Benito Juárez/Výročí narození prezidenta Benita Juáreze

Velikonoce – pohyblivý svátek

01. 05. Día del Trabajo/Den práce

05. 05. Cinco de Mayo/Výročí bitvy u Puebly

16. 09. Día de la Independencia/Den nezávislosti

12. 10. Día de la Raza/Den rasy

02. 11. Día de los Muertos/Svátek všech mrtvých

20. 11. Día de la Revolución/Revolution Day 

12. 12. Día de la Virgen de Guadalupe/Svátek Panny Marie Guadalupské 

25. 12. Navidad/Svátek vánoční

FLORA A FAUNA MEXIKA

Fauna a flora jsou v Mexiku zastoupeny opravdu hojně. Najdeme zde velké množství druhů živočichů i rostlin, část z nich tvoří dokonce endemité. Ze zástupců živočišné říše se zde můžete setkat například s nosály (častí návštěvníci hotelových areálů na Yucatánu), mravenečníky, tapíry, vřešťany, plameňáky, krokodýli, želvami, velrybami či žraloky. Mezi méně známé patří pak třeba kynkažu či fret malý. Bohužel je Mexiko zemí zaslíbenou také pro plazy, hady zde najdeme neškodné, ale stejně tak i ty jedovaté, proto se vyplatí mít se na pozoru, zejména při procházce pralesem či naopak na rozehřáté poušti. Rádi se také vyhřívají na žhavých kamenech v areálech archeologických nalezišť jako například Palenque, Chichén Itzá apod.

Bylo by naivní domnívat se, že Mexiko je symbolem pouze pro kaktusy. Ač je jich zde zastoupeno vrchovatě, najdeme tady také mnoho vzácných dřevin (borovice, mahagony, cedry...), které zde mohou dosahovat výšky několika desítek metrů, ale zrovna tak i vonné a barevné květiny. Známou a pro mexickou ekonomiku významnou rostlinou je pak zejména agave, ze kterého se vyrábí vývozní artikly jako tequila či mezcal. Velice zajímavým endemitem je „sci - fi“ strom boojum, který se vyskytuje prakticky jen na poloostrově Baja California.

Národním stromem Mexika je tisovec Montezumův. 

TOP TIPY PRO CESTOVATELE DO MEXIKA

Mexiko je opravdu turistickým rájem. Užívat si zde můžete nepřeberné množství outdoorových aktivit, například absolvovat různé treky kolem vysokých mexických sopek, surfovat, potápět se, vydat se do džungle, botanických zahrad (např. Jardin Etnobotanico de Oaxaca, Vallarta Botanical Gardens) či navštívit jeden z mnoha zábavných parků (Xcaret, Xel - Há), které nabízejí často adrenalinové zážitky. Pozadu nezůstávají však ani indoor aktivity. Zejména ve větších městech máte možnost vybírat z mnoha tématických muzeí a také exkurzí do výroben tradičních mexických gastronomických produktů (např. tequila).

OUTDOOROVÉ AKTIVITY V MEXIKU

Mexiko je i díky své rozloze zemí, co má svým návštěvníkům mnohé co nabídnout, venkovní aktivity nevyjímaje. Každý si zde určitě vybere dle svého zaměření a možností. 

 • Nadšenci do potápění jistě zamíří k ostrovu Isla Mujeres nedaleko města Cancún, kde kromě plavání v průzračné tyrkysové vodě a pozorovaní mořské fauny můžete navštívit i podmořské muzeum. Museo Subacuático de Arte - MUSA je zcela průkopnický projekt z roku 2010 navržený tak, aby čelil účinkům změny klimatu na oceány a systémy útesů. Sochy se v průběhu času adaptují a mění, jak rostou korály a vyvíjí se mořský život. Úchvatné a originální skulptury na dně moře má „na svědomí“ britský sochař Jason deCaires Taylor.
 • Pokud vás láká plavání, ale dáváte přednost stojatějším vodám, rozhodně se vydejte na Yucatánu k alespoň jednomu z mnoha místních cenotes. Tato typická jezírka jsou vlastně zatopený závrt krasového původu nacházející se ve velmi hlubokých jeskyních. V důsledku eroze se stropy vodou naplněných jeskyní zhroutí a právě tyto otvory pak nazýváme cenotes. Voda v nich je naprosto průzračná, osvěžující a zcela čistá. V některých se dá koupat a je možné se zde setkat dokonce i s místní faunou, společnost vám mohou dělat rybičky či želvy. Pokud jich chcete vyzkoušt více na jednom místě, ideální je ecopark Kantun Chi nedaleko Playa del Carmen.
 • Jestliže vám však nestačí rybičky, ale chtěli byste spatřit trochu větší „kolos“, rozhodně využijte jednu z agentur na karibském pobřeží, které nabízejí jedinečné potápění s dobráckým žralokem velrybím. Jedná se o životní zážitek, který je samozřejmě umocněn velikostí této paryby – žraloci velrybí mohou mít až 17 metrů a vážit kolem 20 tun. Nicméně nemusíte mít obavy, i když se to nezdá, jsou to citliví a zranitelní živočichové, kteří se živí planktonem a člověk je absolutně nezajímá (a už vůbec ne coby potrava). Rádi si jen tak poklidně plavou a okolí je nechává lhostejnými. 
 • Pokud milujte vodu a mořské vlny, rozhodně si v Mexiku vyberete tu svou pláž pro surfování. Lokalit vhodných k chytání vln je zde nepřeberné množství (například Ensenada, Baja Norte, Puerto Escondido, Oaxaca  či Todos Santos, Baja Norte).
 • V případě, že se naopak smočit vůbec netoužíte, zkuste veselou projížďku na lodi tzv. Xochimilco. Je dokonce na seznamu světového dědictví UNESCO a užít si ji můžete v mexické metropoli. Je to typ mexické zábavy pořádané na pestrobarevných lodích a jde o velice populární turistickou atrakci, která je však plná mexických tradic a stylu života. Projedete se po vodních kanálech čtvrti Xochimilco, které jsou posledními pozůstatky rozsáhlého vodního dopravního systému postaveného Aztéky. Nejenže si užijete skvělou hudbu, ale budete si také během ní moci vychutnat lahodné mexické delikatesy. Kromě Ciudad de México lze tuto projížďku zažít rovněž v Cancúnu. 
 • Stejně tak z lodi nebudete muset sestoupit ani během oblíbené turistické kratochvíle v Mexiku – whale watchingu. Asi nejlepší lokalitou pro pozorování velryb je poloostrov Baja California na severozápadě Mexika, kde v období od ledna do dubna jsou zdejší vody doslova nabity těmito majestátními kytovci. K vidění zde je mj. keporkak, plejtvákovec šedý, plejtvák obrovský, kosatka, vorvaň či plejtvák Brydeův.
 • Kdo by se jen tak chtěl procházet po místech, kde zanechali svoji stopu herci jako Jean – Paul Belmondo či Richard Burton, může tak učinit v městě Puerto Vallarta, které se rozkládá na pacifickém pobřeží a kde byly natáčeny filmy jako Noc s leguánem či Muž z Acapulca.
 • Temazcal je unikátní očistný rituál, relaxační a ozdravná kúra. Ať už máte nějaké problémy duchovního či fyzického rázu nebo si jen chcete odpočinout a zkusit něco nového, rozhodně si místní temazcal nenechte ujít. Jedná se o silný spirituální zážitek, který můžete absolvovat sami, jako pár či jako skupina. Při tradiční prehispánské koupeli si můžete užít třeba aplikaci bahna a čokolády na tělo nebo obličej, anti stress masáž, vonné esence a ručně vyráběné mýdlo. Temazcal čaj a všudypřítomná vůně bylinek vás jistě pohladí na duši. Temazcal je hojně nabízen například v pobřežním městě Tulum.
 • Při návštěvě Mexika by jen málokdo mohl minout perly archeologie jakými jsou archeologická naleziště Palenque, Teotihuacán či jeden z novodobých divů světa Chichén Itzá. A vůbec nezáleží, nakolik vám je historie původních civilizací blízká, tady zkrátka pocítíte dějiny a silného genia loci tak jako tak.
 • Velkým zážitkem bývá i cesta vlakem do Měděného kaňonu. Ten se nachází ve státě Chihuahua a je to jedna z největších turistických atrakcí celé země. Kaňon (Las Barrancas del Cobre) je dokonce rozsáhlejší a i hlubší než jeho „dvojče“ na území USA Grand Canyon.  
 • Pro notorické plážové povaleče zde uvádíme seznam těch nejhezčích pláží a plážových destinací Mexika: Cancún, Akumal, Acapulco, Puerto Vallarta, Isla Holbox, Cozumel, Playa del Carmen, Playa Delfines, Playa del Amor a Isla Mujeres. Poslední uvedený je krásný, klidný ráj přímo naproti Costa Mujeres (Pobřeží žen) u Cancúnu. Tento ostrov je uvolněnější a výrazně klidnější než Cancún. V předkolumbovských dobách byl ostrov Isla Mujeres zasvěcen mayské bohyni lásky a plodnosti Ixchel, jejíž svatyně zde stála. I na mnoha dalších místech ostrova stály sochy žen. Když na ostrov v roce 1517 připluli španělští conquistadoři a sochy viděli, pojmenovali jednoduše ostrov Isla Mujeres (Ostrov žen). Původní sochy se do dnešních dob však nedochovaly. Ostrov vyniká svými překrásnými plážemi, z nichž dvě – Playa Norte a Playa Centro – obdržely v létě 2022 Modrou vlajku. Voda je opravdu průzračná a písek připomíná skoro hladkou mouku. Isla Mujeres je trochu svět sám pro sebe se zcela jedinečnou atmosférou. Mísí se zde velice přátelští místní obyvatelé s expaty, umělci, potápěči a rybáři. Jako málokterá jiná lokalita na světě se může ostrov pyšnit podmořským muzeem. Dalším lákadlem Isla de Mujeres je určitě zdejší želví záchranná stanice Tortugranja. Je to farma a záchranná stanice, kde se setkávají různé druhy želv, nejčastěji zde své útočiště však naleznou karety obrovské, karety pravé a karety obecné. K nejhezčím plážím ostrova patří Playa Norte, která se každoročně umísťuje na předních příčkách seznamu nejlepších pláží světa na Tripadvisoru. A není divu, kombinace bělostného písku, moře, které hraje všemi modrými odstíny a výrazně zelenými palmami činí z tohoto místa doslova ráj.
 • Pro ty, co hledají více aktivit na jednom místě, je ideální návštěva parku Xcaret na Yucatánském poloostrově ve státu Quintana Roo. Najdete zde mnoho mexických zvířat, kterým zde můžete být opravdu na blízku, překrásné cenotes, tradiční taneční představení, želví centrum, jeskyně a mnoho dalších.

INDOOROVÉ AKTIVITY V MEXIKU

Mexiko oplývá celou řadou indoorových aktivit. Nejpopulárnější jsou však asi tématická muzea, která můžeme najít po celé zemi. Mezi ty nejzajímavější v Ciudad de México musíme rozhodně zařadit Casa Azul, které je věnované asi nejznámější mexické ikoně Fridě Kahlo. Pokud jste jejím fanouškem, rozhodně toto muzeum neboli Casa Azul (Modrý dům), kde trávila chvíle se svým manželem a neméně známým umělcem Diego Riverou, navštivte. Věřte, že díky jeho barvě toto muzem nemůžete minout.

Stejně tak je zajímavé Museo Soumaya, tuto soukromou a neziskovou kulturní instituci najdeme v exkluzivní čtvrti Polanco v hlavním městě. Budova má čistý futuristický vzhled, je 46 metrů vysoká a je pokryta zhruba 16 000 šestihrannými hliníkovými dlaždicemi. Sbírka obsahuje přes 66 000 uměleckých děl mj. z prehispánské Mezoameriky, stejně jako tvorbu významných evropských umělců, jakými byli třeba Rodin, Salvator Dalí, Bartolomé Esteban Murillo či Tintoretto.

Museo Mural Diego Rivera, kde najdeme soubor nástěnných maleb Diega Rivery, se nachází v historickém centru metropole a bylo slavnostně otevřeno v roce 1988. Cílem muzea je uchovávat a šířit povědomí o Riverově dílu, ale pořádají se zde výstavy i jiných umělců.

Tradiční mexickou kratochvílí je také známý zápas Lucha Libre. Tato podívaná možná není pro slabší povahy a vůbec návštěvníky odmítající násilí v jakékoli podobě, ale faktem je, že je to jedinečný mexický kulturní zážitek. Stojí při něm v aréně v záři reflektorů proti sobě dva bojovníci, kteří ve snaze vyhrát používají kombinaci zápasu, akrobacie a divadelních prvků. Mají na sobě masky a někdy jsou doprovázeny drag - queens. Budova se nazývá „katedrála Lucha Libre“. 

Muzeí je však po celé zemi bezpočet a záleží jen na vámi preferovaném tématu a lokalitě, kde se budete zrovna nacházet.

TOP MÍSTA V MEXIKU

Chichen Itza

Chichen Itza je zřícenina mayského města na mexickém poloostrově Yucatán na území stejnojmenného spolkového státu Yucatán. Pochází z pozdně klasického až pozdně postklasického období (cca 600–1500). Název Chichen Itzá pochází z mayského Chich'en Itza, což znamená V ústech studny. V červenci roku 2007 byla zařazena do novodobého seznamu sedmi divů světa. Kukulkánova pyramida má dokonalé matematicko-astronomické vlastnosti. Pyramida má čtvercový půdorys a na vrchol vede z každé strany 91 schodů. Během jarní a podzimní rovnodennosti při západu slunce vytváří světlo speciální efekt, díky kterému sochy hadů po stranách schodiště vypadají, jako by se plazily po boku pyramidy.

Teotihuacan 

Jedna ze starých mezoamerických kultur, mezi 1. a 8. stol. n. l. nejvýznamnější náboženské centrum celé Střední Ameriky. Teotihuacán je nejen v mexických mýtech popisován jako zvláštní, magické, posvátné místo skrývající mnoho tajemství a ohromující svojí monumentalitou. Okouzlí vás třetí největší pyramidou na světě, pyramidou slunce, jen o něco menší pyramidou měsíce a cestou mrtvých dlouhou několik kilometrů.

Cancun

Cancun leží na severo-východním pobřeží poloostrova Yucatán v mexickém státě Quintana Roo. Jedná se o světově proslulou turistickou destinaci. Cancun je také vstupní branou do Riviera Maya a na Yucatán, kde je mnoho archeologických nalezišť, jako je Chichen Itza, Tulum a Coba. Přímo ve městě můžete navštívit ruiny z doby mayské civilizace. Je to prostě tropický ráj a je jednou z předních světových turistických destinací. To není žádným překvapením, když si uvědomíte, kolik toho Cancun nabízí. Pokud hledáte místo se skvělým počasím, bohatým nočním životem, spooustou možností skvělého ubytování, je to místo, kde chcete být. Cancún má vše, co hledáte. Je zde druhý největší bariérový útes na světě, je ideálním místem pro potápění a šnorchlování. Cancún je krásné místo, které stojí za návštěvu.

Pokud hledáte další nápady, podívejte se na náš kompletní výběr TOP míst v Mexiku.

PRAKTICKÉ RADY PRO CESTOVATELE DO MEXIKA

Co si zabalit/bez čeho do Mexika neodjet

 • pasy
 • vytištěná zpáteční letenka
 • zdravotní pojištění
 • platební karta + hotovost
 • potvrzení o ubytování (mějte při sobě při přistání)
 • opalovací krém
 • španělský slovník
 • mobil, nabíječka
 • rozhodně si nebalte žádné jídlo, které během letu nezkonzumujete, do Mexika je zakázáno dovážet potraviny (až na pár výjimek)!

Pokud hledáte další nápady, inspirujte se našimi radami, co si zbalit do Mexika.

DOPRAVA

Dostat se do Mexika lze mnoha leteckými společnostmi, záleží vždy na konkrétním destinaci. Nicméně letenky do větších měst se pohybují jíž od 15 000 Kč například s British Airways, KLM či Iberia. Časový posun oproti České republice je - 6 až  - 9 hodin, opět záleží na konkrétní lokalitě. Každopádně nejfrekventovanější letiště je přímořský Cancún a dále pak metropole Ciudad de México. Přímé lety do Mexika v současné době z ČR neexistují, i s přestupem počítejte s cestou okolo 15 hodin.

Níže uvádíme několik možností, jak cestovat po Mexiku:

Mexiko nabízí širokou škálu možností dopravy, které pomáhají návštěvníkům a místním obyvatelům pohybovat se po zemi rychle a bezpečně. 

Vnitrostátní lety

S téměř dvěma miliony čtverečních kilometrů pevniny pokrývá Mexiko velké území a často je tak létání tím nejlepším a nejefektivnějším způsobem cestování. Země má rozsáhlou síť moderních letišť a řadu leteckých společností, ze kterých si můžete vybrat, včetně low cost dopravců. 

Autobus

Mexiko má propracovanou síť vysoce kvalitních meziměstských silnic spojujících všechna hlavní města jednotlivých států, každoročně přibývají i silnice, které spojují jinak odlehlé oblasti Mexika. Například dostat se ze Ciudad de México do Oaxacy bývalo takřka nadlidským úkonem. Dnes lze tuto cestu zvládnout za méně než šest hodin na bezpečné, moderní meziměstské silnici. Rozvoj mexické silniční sítě dal vzniknout velmi profesionálně provozované a spravované národní autobusové síti. Cestování executive - class autobusem nebo autobusem první třídy v Mexiku je ve srovnání například s Greyhoundem v USA a National Express ve Velké Británii luxusním a komfortním zážitkem. Mexiko nabízí cestujícím tři třídy služeb na nejoblíbenějších trasách a nejméně dvě třídy služeb na většině tras. 

Vlaky

Jedním z největších železničních projektů na světě bude již v brzké budoucnosti mexický Maya Train. Zamýšlené náklady na stavbu se sice navýšily a časový plán se také posunul, nicméně výsledek bude velkolepý a efektivita vysoká. Za navýšením financí na Maya Train stojí také zdejší archeologicky bohatá oblast, výstavba odkryla totiž další naleziště a plánovaná trasa tak musela být upravena. První úsek Mayan Train začne fungovat v prosinci 2023 a bude přepravovat místní obyvatele i návštěvníky. Vlak ujede 1545 kilometrů a spojí státy Chiapas, Tabasco, Campeche, Yucatán a Quintana Roo. Velký profit z trati budou mít zejména turisté na Yucatánském poloostrově.

Automobil

Na letišti, ve městě nebo přímo v hotelu si lze samozřejmě také vypůjčit automobil. V Mexiku najdeme renomované rent a car společnosti jako Sixt, Hertz, Alamo, Thrifty atd.Pozorně si vždy přečtěte podmínky dané půjčovny, u mnohých najdete v základním tarifu pojištění s vysokou spoluúčastí (v případě nehody či odcizení). Vyplatí se připlatit si za plné krytí, obzvláště chcete - li auto plně využívat a projet i odlehlejší části a často tak i prašné nezpevněné silnice.

Auto si může v Mexiku vypůjčit řidič, kterému je minimálně 21 let, vlastní řidičský průkaz a kreditní kartu. Při přebírání automobilu si řádně vše zkontrolujte a upozorněte pracovníka v půjčovně na veškeré oděrky a jakékoli defekty na automobilu způsobené předchozími řidiči. Vše si můžete také zdokumentovat na mobil a pracovník by si měl také vše zaznamenat do formuláře, aby pak při vracení nebyly škody na vozidle účtovány vám.

Další možnosti přepravy po Mexiku

Využít k cestování po mexických městech můžete kromě výše uvedeného i taxi. Jsou relativně levnou variantou přepravy a obzvláště ve městech a kolem turistických oblastí jich najdete velké množství. Další budgetový způsob přepravy jsou pak minibusy tzv. collectivos, které operují bez jízdních řádů a fungují tzv. na mávnutí. Nelze mluvit o nějakém komfortu, nicméně svůj účel splní.

Metrem se pak přepravíte rychle a levně po:

 • Mexico City Metro
 • Monterrey Metro (Metrorrey)
 • Guadalajara light rail system: SITEUR

CESTOVÁNÍ DO MEXIKA S DĚTMI

Mexiko resp. její přímořské oblasti na Yucatánském poloostrově jsou pro rodinnou dovolenou s dětmi vhodnou destinací. Lokality kolem Cancúnu a Tulumu nabízí nepřeberné množství zážitků pro děti všech věkových kategorií. Ať už se jedná o různé zábavní parky či parky se zvířaty, delfinária apod. Starší děti už pak může zaujmout plavání v cenotes, šnorchlování či poznávání starodávných památek. Každopádně zdejší překrásné rezorty s průzračným mořem a prostornými bazény nadchnou jistě všechny věkové kategorie. Jídla se nemusíte obávat, obzvláště rezorty se čtyřmi hvězdičkami a více nabízí opravdu velký výběr kvalitního jídla, nejen s mexickou kuchyní, ale i tou mezinárodní, cílenou na Severoameričany a Evropany. Pokud možno, tak ale rozhodně nenechte děti pít vodu z vodovodu, lepší je rozhodně ta balená nebo podávaná v restauraci/hotelu. Mexičané mají děti rádi a v hotelích jsou pro ně připraveny různé venkovní aktivity (hřiště, ping pong atd.), výjimkou nejsou v rámci rezortu ani obchody s plyšáky atd. 

CESTOVÁNÍ DO MEXIKA VE STARŠÍM VĚKU/SENIOŘI

Do Mexika se můžete bez obav vydat i v seniorském věku. Je však nutné brát na zřetel několik náležitostí. V první řadě informujte svého ošetřujícího lékaře, že chcete odjet na dovolenou do Mexika a konzultujte s ním před cestou svůj zdravotní stav. Zvažte také delší dobu letu. 

Co se týká samotného pobytu v zemi – seniorům je doporučováno, aby zásadně nepili vodu z kohoutku a nejedli pouliční jídla. Pro zachování dobrého zdraví je vhodné stravování pouze v restauracích či hotelích a konzumace vody jedině z kupovaných lahví či v rezortu. Výlety do okolí je pak vhodné absolvovat jedině s průvodcem a brát v potaz aktuální fyzickou kondici. V Mexiku není radno podceňovat zdejší parné počasí a netrávit příliš času na přímém slunci. Základem je pak hydratace a dostatečná aplikace slunečního krému, vhodná je i pokrývka hlavy.

CESTOVÁNÍ DO MEXIKA S HANDICAPEM

Pokud se rozhodnete vydat na dovolenou s handicapem, jistě vám nic nebrání. Záleží ovšem na tom, jaké speciální požadavky máte. Lidé se smyslovým handicapem většinou žádná omezení v destinaci nečekají. Složitější to však mohou mít v některých lokalitách vozíčkáři. Problém může být v horských vnitrozemských oblastech a často i ve městě. Nicméně v turisticky frekventovaných oblastech většinou bývá situace příznivá a hotely poskytují pro handicapované veškeré vybavení a zázemí (např. bezbariérové pokoje atd.)

CESTOVÁNÍ DO MEXIKA SE PSEM

Pokud cestujete do Mexika se zvířetem je nutné splnit následující podmínky, které uvádí na svých stránkách Ministerstvo zahraničí ČR:

Při cestování do Mexika je nutné pravdivě deklarovat na hranicích všechna zvířata, která s sebou přivážíte, a nechat je prohlédnout příslušnými úředníky. 

Není dovoleno převážet spolu se zvířetem více potravy, než kolik na dobu cestování nezbytně potřebuje. Není dovoleno převážení pelechu v přepravce spolu se zvířetem. V případě, že přivážíte více než tři zvířata, je třeba uhradit náklady na zvířecí zdravotnický dovozový certifikát (Certificado Zoosanitario de Importación). 

Předpisy pro zvířata zahraničního původu přivážená do Mexika

Je vyžadován: zdravotní certifikát potvrzující platné očkování proti vzteklině s vyjádřením, že dané zvíře je zdravé a není nositelem vnějších parazitů, a také že podstoupilo léčení proti ektoparazitům a endoparazitům v období nepřesahujícím šest měsíců od podání žádosti. Tuto podmínku nemusí splňovat zvířata původem z USA a Kanady.  

Předpisy pro zvířata mexického původu přivážená do Mexika (s výjimkou USA a Kanady)

Je vyžadován: zvířecí zdravotnický vývozní certifikát ne starší šesti měsíců, který zahrnuje platné očkování proti vzteklině (pokud je přivážené zvíře starší tří měsíců), nebo zdravotní certifikát vydaný příslušným zvěrolékařem. 

Předpisy pro zvířata mexického původu přivážená z USA nebo z Kanady

Je vyžadován: zdravotní certifikát vydaný v době nepřesahující šest měsíců před příjezdem do Mexika příslušným veterinářem. Tento certifikát by měl potvrzovat platnost očkování proti vzteklině, nicméně pokud tomu tak není, může majitel zvířete předložit pouze očkovací průkaz zvířete, která platnost tohoto očkování dokládá. 

Co se týká přepravy mazlíčka letadlem, každá letecká společnost má odlišné podmínky. Proto se informujte konkrétně u ní. Zpravidla to bývá tak, že na palubu letadla si mohou cestující vzít pouze zvíře vážící do 8 kg. Ta těžší musí být přepravována za specifických podmínek v zavazadlovém prostoru.

ZDRAVOTNÍ PÉČE V MEXIKU

Zdravotní péči poskytují v Mexiku jak veřejná, tak i soukromá zdravotnická zařízení. Zdravotní péče je v Mexiku na dobré úrovni, nicméně může se také velmi prodražit. Proto je všem turistům doporučeno uzavřít vhodné cestovní pojištění. Výdaje za lékařské služby je však nutno uhradit hned na místě hotově či kreditní kartou. V případě nějaké nenadálé situace je proto vhodné kontaktovat asistenční službu a informovat se, zda má konkrétní/nejbližší lékařské středisko uzavřenou smlouvu s vaší pojišťovnou. Zakládání veškerých dokumentů, zpráv a účtenek by mělo být pro následnou refundaci samozřejmostí!

CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ DO MEXIKA

Tím, že Mexiko samozřejmě není součástí Evropské unie, tak s českým zdravotním pojištěním (Evropský zdravotní průkaz) zde nepochodíte. Proto se raději před cestou řádně pojistěte. Můžete se i připojistit pro nenadálé situace jako ztráta zavazadel atd. Pozor si však vždy dejte na smluvní podmínky a výběr konkrétního pojištění pečlivě promyslete. Informujte se o možnostech krytí těchto událostí přímo u preferované pojišťovny nebo u cestovní kanceláře, se kterou do Mexika odlétáte.

BEZPEČNOST V MEXIKU

V Mexiku je nutné dbát zvýšené opatrnosti. Více o bezpečnosti v Mexiku se dočtete v kapitole o bezpečnosti.

STRAVOVÁNÍ V MEXIKU

Mexická kuchyně je celosvětově vyhlášená a velice populární. Je považována za zdravou a sytou! Častými ingrediencemi bývá kukuřice, chilli papričky, různé koření a také maso. Ne nadarmo byla tradiční mexická kuchyně v listopadu 2010 zařazena na seznam nehmotných památek lidstva UNESCO. Příprava jídla a jeho konzumace je pro Mexičany svátkem a u stolu se rozhodně nespěchá.

Mezi pokrmy, bez jejichž ochutnání byste rozhodně Mexiko neměli opustit, patří také.:

Ceviche

Ceviche je tradiční mexický pokrm z ryb, který je populární zejména v přímořských oblastech Jižní a Střední Ameriky. Připravuje se ze syrového rybího masa (nejčastěji žralok či tuňák), které se nakrájí na malé kousky a marinuje se v citronové nebo limetkové šťávě a pak se smíchá s nakrájenou cibulí, chilli papričkami a dalšími ingrediencemi a lahodný osvěžující pokrm je na světě!

Cochinita Pibil

Cochinita pibil je tradiční mayské pečené vepřové maso (ze selete) z poloostrova Yucatán. Příprava tradiční cochinity zahrnuje marinování masa v silně kyselé citrusové šťávě a pak jeho pomalé pečení. Pokud máte rádi masové pokrmy, cochinitu si zamilujete!

Camotes

Tento tradiční pokrm ze sladkých brambor se podává horký s kondenzovaným mlékem a jahodovou marmeládou. Je to jedna z nejstarších tradic pouličního jídla v Mexiku, které jen málokdy odolá. Prodáván bývá prodejci s typickými pískajícími vozíky, ve kterých je funkční „pec“, a tak si můžete být jisti čerstvostí vašich „cemotes“. Toto street food je nejčastěji k vidění v Ciudad de México.

Mole Poblano

Mole není pokrm sám o sobě, ale jedná se o velmi hustou, tmavě hnědou až černou výraznou omáčku, z dálky připomínající tekutou čokoládu. Ta je také jednou z hlavních ingrediencí, doplňují ji pak rovněž rajčata a mnoho druhů koření. Mole existuje vícero druhů a každý region má svou vlastní variantu. Každopádně to „pravé“ tradiční mole má svůj původ ve státě Puebla. Mole bývá podáváno nejčastěji k různým druhům masa a tortillám. 

Chapulines

Pro odvážnější gurmány jsou v Mexiku k dispozici luční kobylky z rodu Sphenarium, které zde jsou v mnoha státech běžně konzumované. Kobylky jsou smažené na pánvi a většinou dochucené citronovoušťávou, česnekem či chilli.

Dezerty a ovoce v Mexiku

Ovoce je v Mexiku snadno dostupné, v hotelích je nabízeno ve velkém a pestrém množství, stejně tak v obchodech či u stánků. Nejčastěji je zde konzumován meloun, papaya, maracuja, pithaya, avokádo či druh kaktusu nopale. Z dezertů rozhodně nezapomeňte na churros. Pod tímto názvem se skrývají tvarované válečky těsta dochucené cukrem a skořicí, které jsou na povrchu křupavé a vevnitř lahodně měkké. Často jsou podávány v kombinaci s horkou tekutou čokoládou. Skvěle chutná i chimbo, který je typickým dezertem státu Chiapas, je to sladká „buchta“ namočená do lahodného skořicovo – anýzového sirupu. Oblíbené jsou také dezerty s dulce de leche – tradiční druh karamelu podávaný v Latinské Americe.

NÁPOJE

Mexiko je kolébkou mnoha celosvětově známých nápojů, zejména těch alkoholických. Zrodila se zde díky bohatým plantážím agáve tequila, comiteco, mezcal či koktejl Margarita. Za vyzkoušení stojí také mexické pivo Corona. Všude v Mexiku jsou samozřejmě k dostání i klasické nápoje jako Coca Cola, Sprite, Fanta atd.

Nealkoholické nápoje

Základem je voda, kterou byste měli pít v Mexiku z kupovaných lahví. Místní pochutinou je pak speciální tradiční úprava kávy - Café de olla. Ta je slazená piloncillem a kořeněná skořicí, hřebíčkem a badyánem. Vaří se v olla de barro, neboli mexické hliněné nádobě, která dává kávě jedinečnou zemitou chuť. 

KOUŘENÍ A ALKOHOL NA VEŘEJNOSTI V MEXIKU

Cestovatelé, kteří v Mexiku rádi popíjejí vychlazené pivo a kouří k tomu cigaretu, budou muset před další návštěvou změnit zvyky. Populární prázdninová destinace totiž nyní zakázala kouření na veřejných místech, včetně venkovních. Od ledna 2023 je zakázáno kouření na všech veřejných místech! To zahrnuje pláže, parky, hotely a restaurace. Jedná se o jeden z nejpřísnějších antitabákových zákonů na světě! Součástí tohoto kroku je rovněž zákaz tabákové reklamy. 

Alkohol může v Mexiku konzumovat osoba starší 18 let.

PENÍZE, SPROPITNÉ, NAKUPOVÁNÍ A CENY V MEXIKU

V Mexiku se platí mexickým pesem (1 MXN = 1, 19 CZK, kurz k 03/2023), nicméně na většině míst se dá platit i kartou. To samozřejmě neplatí u stánků, kde však málokdy platí fixní cena a prodejci jsou připraveni ke smlouvání. Pokud budete mít při sobě kromě karty také hotovost v pesech i v dolarech, bude to ideální. Americké dolary jsou samozřejmě vítanou měnou. Co se týká bankomatů, ty jsou obvykle dobře dostupné na většině míst v Mexiku/zejména v turisticky frekventovaných destinacích

Ohledně cenovek na zboží – mějte na paměti, že místní používají značku $ pro dolary i pro pesa!

Spropitné

Spropitné je samozřejmě v Mexiku vítaným bonusem, ostatně stejně jako jinde ve světě. Pokud tedy budete spokojeni se službami obsluhy v restauraci, se službami řidiče taxíku, s průvodcem nebo třeba s pracovníkem hotelu (nosič zavazadel, uklízečka), předání spropitného je dobrý způsob, jak vyjádřit uznání. Můžete použít pesa či americké dolary. 

V restauraci bývá obvyklé nechat číšníkovi 10 – 20% útraty, pokud však již spropitné nebylo automaticky do finální ceny zaúčtováno.

Nakupování a ceny v Mexiku

Když pomineme shopping malls v hlavním městě, asi nejvíce turistů využije služby prodejců suvenýrů. Ty najdete u všech exponovanějších míst a atrakcí, ať už v podobě stánku či kamenného obchodu. Stánkaři jsou zvyklí na smlouvání, kamenné obchody mají ceny fixní. Pokud se například projdete po archoelogickém areálu Chichén Itzá s cílem zakoupit konkrétní náramek, zjistíte, že u každého stánku vám je nabídnuta jiná cena (často i dvojnásobná). Proto rada zní: nikdy se neukvapujte a pokud vám cena přijde příliš vysoká, zkuste rozhodně smlouvat či zkusit štěstí u jiného prodejce.

Běžné obchody s potravinami nabízí základní suroviny a nižší ceny oproti ČR, větší supermarkety, zejména ty v turistických oblastech, však často překvapí i vyšší cenou. Jsou zaměřeny ale převážně na turisty. 

Jaké ceny čekat v Mexiku?

Níže uvádíme orientační přehled některých produktů, které lze nakoupit v Ciudad de México a jejich průměrnou cenu v mexických pesos (MXN):

 • láhev vody (1,5 l): 15 MXN  (18 Kč)
 • cappuccino:  50 MXN (60 Kč)
 • mexické pivo (0,5 l): 30 MXN (36 Kč)
 • lahev vína (střední kategorie): 220 MXN  (260 Kč)
 • cigarety (20 ks): 70 MXN    (84 Kč)
 • jídlo v levnější restauraci (pro 1 osobu): 120 MXN  (144 Kč)
 • benzín (Premium): 25MXN/l  (30 Kč)

Rozpočet

Výše rozpočtu potřebného do Mexika záleží jen na vás. Prvně si musíte říct, zda preferujete spíše komfort, anebo se uskromníte a vystačíte si na dovolené i s málem. Rozhodujícím kritériem je také fakt, zda budete po celý pobyt ubytování v hotelu s all – inclusive, a tak jediné výdaje půjdou na výlet a suvenýry či zda se budete po Mexiku pohybovat na vlastní pěst a v ubytování bez jídla a pak musíte do rozpočtu zahrnout právě potraviny či restaurace, zmíněné výlety a vstupné a benzín. Rozdíl v cenách je i dle lokality, za dražší platí rozhodně Mayská riviéra a mexická metropole.

Možnosti slev pro turisty cestující po Mexiku

V mexické metropoli můžete značně ušetřit nákupem tzv. City Passport Mexico City, který je vlastně balíčkem zvýhodněných aktivit, vstupů a výletů. Na turisticky rušném Yucatánském poloostrově zas můžete využít Cancun Explorer Pass a zažít za zvýhodněné ceny mnohé zdejší atrakce. Jejich kombinace a počet závisí pouze na vaší volbě.

Studenti profitují na mnoha místech v Mexiku ze studentského průkazu ISIC, proto by jej rozhodně měli mít vždy u sebe.  

U pokladen si vždy pozorně pročtěte ceny, pro turisty platí jiné/vyšší než pro místní obyvatele. Pokud byste chtěli uplatnit slevu například na dítě (většina turistických atrakcí ji uznává), je nutné prokázat věk dítěte cestovním pasem.

SIM KARTA (TELEFONNÍ SIGNÁL) V MEXIKU

Pokrytí telefonním signálem je obecně dobré v mexických městských oblastech. Pokud se vydáte do hor či do džungle, signál nemusí být dostupný. Na turisticky atraktivních místech, na letišti či v různých veřejných institucích bývá k dispozici wi – fi. Proto je asi nejjednodušší a nejvýhodnější formou komunikace s ČR například email či zprávy/hovor přes aplikaci Whatsapp, samotné volání a sms je do Evropy drahé.

POŠTOVNÍ SLUŽBY V MEXIKU

Mexický národní poskytovatel poštovních služeb, který doručuje doporučenou poštu, vnitrostátní zásilky a zásilky speedpost (EMS), se jmenuje Correos de México. Poštu najdete v každé větší obci, každopádně doba přepravy do Evropy se minimálně u běžných dopisů či pohlednic pohybuje v řádu několika týdnů až měsíců. Cena za známku na pohled do Evropy činí 13, 50 MXN.

LETENKY DO MEXIKA

Pokud se rozhodnete letět na dovolenou do Mexika, rezervujte si letenky s dostatečným předstihem. Ideální doba je 4 - 6 měsíců před odletem. Ceny letenek se odvíjejí od období, kdy chcete zemi navštívit. Hlavní sezóna, tj. prosinec až duben, je samozřejmě nejnákladnější. Cena zpáteční letenky pro dospělou osobu se pohybuje okolo 15 000 Kč. K vyhledávání nejvýhodnějších letenek lze využít různé internetové srovnávače, jako např. Skyscanner, Kiwi nebo Letuška.

SPECIÁLNÍ INFORMACE O MEXIKU

 • Na území Mexika se mluví 69 jazyky, 68 jazyky původních obyvatel a španělštinou.
 • Mexičané jsou jedním z největších konzumentů Coca Coly.
 • Mexiko je v rámci Latinské Ameriky nejnavštěvovanější zemí.
 • Meteorit, který před 65 miliony let vyhubil dinosaury, zasáhl mexický poloostrov Yucatán.
 • V roce 2010 zařadilo UNESCO mexickou kuchyni na seznam nehmotného světového kulturního dědictví.
 • Oficiální název státu není Mexiko ale Spojené státy mexické.
 • Na seznamu světového dědictví UNESCO je zapsáno 35 mexických pozoruhodností.
 • První tiskařský stroj v Severní Americe byl použit v Mexico City v roce 1539 v Domě první tiskárny v Americe (Casa de la Primera Imprenta de América).
 • Hlavní vánoční svátek a předávání dárků se koná na Tři krále dne 6. ledna.
 • Universidad Nacional Autónoma de México je nejstarší univerzitou v Severní Americe, byla založena v roce 1551. V rámci obou Amerik je pak na místě druhém, ještě o 12 let starší je univerzita v peruánské Limě.
 • Na území Mexika se nachází nejmenší sopka světa. Cuexcomate se nachází přímo v centru města Puebla a měří 13 metrů. Tento minivulkán je neaktivní, vytvořil se v roce 1664 po erupci svého „o něco“ většího bratra Popocatépetlu.  
 • O existenci antikoncepčních pilulek se zasloužil i mexický chemik Luis Ernesto Miramontes Cárdenas. V roce 1951 se zasloužil o syntetizaci norethisteronu, jednu ze složek prvních antikoncepcí.
 • Stát Mexiko dostal své jméno po městě Mexiko. Slovo Mexico pochází z jazyka Nahuatl, kterým mluvili Mexikové neboli Aztékové. Význam slova je jen dohadem, ale pravděpodobně je tvořeno třemi nahuatlskými slovy: „metztli“ čili „měsíc“; „xictli“ čili „pupík“ nebo „střed“; a přípona „-co“ označující „místo“. Úplný překlad by tedy mohl být „v pupíku měsíce“ nebo spíše pak „uprostřed měsíčního jezera“.
 • Každou zimu se stát Michoacán stává dočasným domovem pro tisíce obřích motýlů monarchů stěhovavých.
 • Chihuahua je nejmenší pes na světě a je pojmenován podle mexického státu.
 • Hranice mezi Mexikem a Spojenými státy je druhá největší hranice světa (pouze hranice mezi USA a Kanadou je delší).
 • Kukuřice byla domestikována domorodými obyvateli v jižním Mexiku zhruba před 10.000 lety.
 • Mexická vlajka se skládá ze tří svislých pruhů. Levý zelený proužek znamená naději, střední bílý pruh představuje čistotu a pravý červený pruh představuje krev těch, kteří zemřeli v boji za nezávislost Mexika. Obraz orla pojídá hada je založen na aztécké legendě.
 • Mexické děti nedostávají dárky na Vánoce. Děti dostanou své dárky teprve 6. ledna. Jedná se o den, kdy Mexičané oslavují El Dia De Reyes (Královský den), příchod tří moudrých do Betléma.
 • Mexico City pomalu klesá - Vzhledem k tomu, že mexické hlavní město bylo postaveno na jezeře, klesá 15-20 cm ročně. Během 20. století se město Mexiko “potopilo” mezi 9 - 11 m.
 • Mexiko dalo světu čokoládu a chilli - čokoláda byla objevena v Mexiku a byla vyrobena mezoamerickými Indiány do sladkého nápoje s použitím přírodních sladidel. Slovo "čokoláda" pochází z jazyka aztéků.
 • Mexiko je domovem "sopečného králíka" - jedná se o velmi vzácný druh, který žije v blízkosti mexických sopek. Je to druhý nejmenší králík na světě.
 • Mexiko je největší španělsky mluvící zemí světa.
 • Mexiko je největším výrobcem stříbrného kovu na světě. Veta madre, 6,8 mil dlouhá stříbrná žíla byla objevená v roce 1548 v Guanajuato.
 • Mexiko je pojmenováno po aztéckém bohu, Mexitli. Španělský conquistador Hernán Cortés si podmanil aztéckou říši v květnu 1521 a pojmenoval ji Nueva España (Nové Španělsko). Aktuální oficiální název země je "Spojené mexické státy".
 • Největší pyramida na světě je Velká pyramida Choluly v Mexiku. To je také největší památka někdy postavená na světě.
 • Národní univerzita Mexika je nejstarší univerzitou v Severní Americe.
 • Salát Caesar byl vynalezen v Tijuanu, v kuchyni šéfkuchaře Caesara Cardiniho.
 • V Mexico City je největší aréna na býčí zápasy světě s více než 41 000 místy.
Slavná pyramida Chichen Itza při západu slunce Stále živá sopka Popocatepel Historický Tulum na pláži Prohlédnete si koloniální památky v Oaxaca Světoznámý Teotihuacán v Mexiku SEN v Mexiku Katedrálu v Mexico cityMayské pyramidy v Palenque Tyrkysové moře v Cancunu Koupání v mexickém cenote Výhled na metropoli Mexico City Pyramidy Palenque ukryté v džungli Vodopády Agua AzulDetail v mayské kultuře S CK SEN nesmíte zapomenout na návstěvu AcapulcaBělostné pláže v mexickém Karibiku
zobrazit zájezdy do Mexika
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací

Mám zájem o "Speciální akci" na poznávací zájezdy do celého světa se SLEVOU AŽ 35%.


Zadejte prosím váš e-mail:

Povinné pole