Nejkrásnější vodopády Islandu

Island je nejčastěji přezdívaný jako země ohně a ledu, ale právě z ledovců jsou napájeny jeho největší řeky. Ty spolu se svými přítoky vytvořily působivou krajinu plnou těch nejkrásnějších vodopádů na světě. Které vodopády, byste na vaší cestě Islandem neměli rozhodně vynechat a jak se k nim dostat?

Island oplývá přírodní krásou, jakou najdeme jen na málo místech na světě. Mnoho fotografů si tuto zemi spojuje i s nejfotogeničtějšími vodopády Evropy. Ty jsou zasazeny do skutečně krásných scenérií a každý z nich je zajímavý něčím jiným. Většina z nich je relativně jednoduše dostupná z hlavní silnice č. 1. No najdou se i takové, ke kterým se jen tak jednoduše nedostanete. My však máme i tyto poklady zahrnuty na trasách našich zájezdů a víme, kdy je nejlépe se k nim dostat tak, abyste si je užili bez davu turistů.

Autor: Róbert Taraba

10.05.2021

Čti více
Duha na vodopádu.
Duha na vodopádu.

Gullfoss – Zlatý vodopád

Jeden ze základních půldenních výletů, které najdete na našich zájezdech na Islandu se nazývá Zlatý okruh (Golden Circle). Ten vás provede přes národní park Thingvellir, Gejzír Geysir a Strokkur, a vaši cestu zakončíte na vodopádu Gullfoss, nebo pokud chcete – Zlatém vodopádu. Nachází se na horní části řeky Hvítá, která je v pořadí třetí největší na Islandu. Skládá se ze dvou kaskád, které mají výšku 11 a 22 metrů. Vodopád ústí do 2,5 km dlouhého čedičového kaňonu, který byl vytvořen povodňovými vlnami na konci poslední doby ledové. Průtok řeky Hvítá na vodopádech se mění v závislosti na ročním období. Nejsilnější je na jaře a počátkem léta, v zimě naopak část vodopádů i zamrzá.

Padající voda vodopádu Gullfoss do čedičového kaňonu.
Padající voda vodopádu Gullfoss do čedičového kaňonu.

S vodopády je spojen i příběh první environmentalistky na Islandu. Sigríđur Tómasdóttir byla dcerou farmáře, na jehož pozemku farmy se v minulosti vodopády nacházely. Pracovala také jako průvodkyně pro návštěvníky z různých koutů světa, kteří chtěli vodopády vidět. Sigrídur neměla vzdělání, ale byla přirozeně sečtělá a umělecky založená. Narodila se v roce 1874 v Brattholte a žila zde celý svůj život. Právě Sigridur se svou sestrou nechaly vybudovat první cestu, vedoucí ke Zlatému vodopádu.

Na přelomu 19. století chtěli zahraniční investoři podvodnou koupí pozemku, na kterém se vodopád nacházel, vybudovat hydroelektrárnu, a vodopád tak zničit. Proti tomu se postavila právě Sigríđur Tómasdóttir. Prohlásila, že pokud místní úřady nezakročí, na znak protestu z vodopádů skočí. Naštěstí, díky pomoci jejího advokáta Sveinna Björnssona se podařilo vodopád zachránit. Vodopády Gullfoss se staly majetkem lidu Islandu, pod podmínkou, že tu nikdy nebude žádná elektrárna postavena. Sigríđur Tómasdóttir zemřela v roce 1957 a stala se tak první environmentalistkou Islandu, která bojovala za zachování přírodních krás tohoto ostrova. Dodnes se na ni vzpomíná jako na zachránkyni vodopádu a na její počest byl u vodopádů postaven i památník.

Zasněžená krajina a divoká voda vodopádu Gullfoss.
Zasněžená krajina a divoká voda vodopádu Gullfoss.

Seljalandsfoss – vodopád prodané země

Vodopád Seljalandsfoss je jedním z nejznámějších a nejoblíbenějších vodopádů Islandu. Nachází se na jižním pobřeží ostrova, mezi městečkem Selfoss a vodopádem Skógafoss. Je jednoduše dostupný z cesty č. 1, která při něm vybočuje na cestu 249, vedoucí do oblasti Þórsmörk. Z Reykjavíku se k němu dostanete po přibližně dvouhodinové jízdě autem / autobusem. Je napájen řekou Seljalandsá a padá z bývalých útesů z výšky 60 metrů.

Zelené islandské kopce a cesta pod vodopádem Seljalandsfoss.
Zelené islandské kopce a cesta pod vodopádem Seljalandsfoss.

Nejoblíbenější atrakcí tohoto vodopádu je, že se můžete projít zpoza něj a zažít tak pocit padající vody zevnitř vodopádu. No třeba se na to připravit a pokud fouká silný vítr, můžete skončit do nitky promoknutí. Doporučujeme vydat se cestou z jeho pravé strany směrem doleva. Jednodušeji tak překonáte malý úsek do kopce a schody dolů. Pokud máte štěstí a bude svítit slunce, vodopád se vám odvděčí i duhou.

Pohled přes padající vodu zpoza vodopádu.
Pohled přes padající vodu zpoza vodopádu.

Vodopád Gljufrabui

Pokud chcete zažít opravdové dobrodružství, tak se vydejte 15 minut dál a přes úzký kaňon, kde musíte přeskakovat po kamenech a v některých případech i kráčet přes vodu, přijdete ke krásnému vodopádu Gljufrabui. Myslím, že fotografie odpovídá na všechny otázky, proč se sem těm dobrodružnějším opravdu vyplatí zajít ...

Pohled na vodopád Gljufrabui ze spodu úzkého kaňonu.
Pohled na vodopád Gljufrabui ze spodu úzkého kaňonu.

Skógafoss – Lesní vodopád

Za půl hodiny autem / autobusem se dostanete k dalšímu z nejslavnějších vodopádů. Při vesničce Skogar vytvořila řeka Skog jeden z ikonických vodopádů, a nejen to. Vodopád padá z bývalých pobřežních útesů, které se dnes nacházejí asi pět kilometrů od moře. Táhnou se stovky kilometrů a oddělují pobřeží od islandské vysočiny. Legenda říká, že první místní osadník Þrasi Þórólfsson, skryl poklad v tomto vodopádu. Po letech ho našel jiný místní rolník, ale byl schopen vybrat z truhly jen jeden prsten. Ten se nyní nachází v místním muzeu vesničky Skogar. Skógafoss je 25 metrů široký a 60 metrů vysoký. Díky vodní tříšti, která vodopád obklopuje, je zde možné za slunečného počasí pozorovat jednoduchou či dvojitou duhu. Nejkrásnější pohled na vodopád je ze spodní části od řeky, ale pokud chcete, nad vodopád vedou i schody, po jejichž zdolání si užijete výhled z horní vyhlídky.

Útes obrostlý mechem, s krásným Lesním vodopádem Skogáfos uprostřed.
Útes obrostlý mechem, s krásným Lesním vodopádem Skogáfos uprostřed.

Východně od vodopádu vede turistická stezka ze Skógaru do vnitrozemí. Prochází průsmykem Fimmvörðuháls, který leží mezi ledovci Eyjafjallajökull a Mýrdalsjökull, a končí v údolí Þórsmörk, kde se napojuje na slavnou cestu Laugavegur, vedoucí až do oblasti Landmannalaugar. Pokud se vydáte turistickou stezkou ze Skógaru směrem k ledovcům, odměnou vám budou jedny z nejkrásnějších pohledů na kaňon, plný vodopádů a dech vyrážející zeleně.

Kaňon nad vodopádem zasazeno do krásné zelené islandské přírody.
Kaňon nad vodopádem zasazeno do krásné zelené islandské přírody.

Svartifoss – Černý vodopád

Na jižním pobřeží Islandu ještě nekončíme! Po dvou hodinách jízdy se dostanete do Skaftafell, což je bývalý národní park, dnes součást národního parku Vatnajökull. Cesta k němu od parkoviště vám zabere přibližně 30-40 minut, v závislosti na tempu. Svartifoss v překladu znamená černý vodopád. Je tvořen krásnými čedičovými skalami, které připomínají varhany. Čedičové skály jsou samozřejmě vulkanického původu a byly i inspirací při výstavbě slavného kostela Hallgrímskirkja v centru Reykjavíku.

Čedičové skály připomínající varhany s vodopádem Svartifoss.
Čedičové skály připomínající varhany s vodopádem Svartifoss.

Dettifoss – Propadající se vodopád

Dettifoss je vodopád, nacházející se v oblasti Mývatn na severu Islandu, na řece Jökulsá á Fjöllum, která je ledovcového původu a je napájena z největšího islandského ledovce Vatnajökull. Je pokládán za druhý nejsilnější vodopád v Evropě a jeho síla je opravdu ohromující, s průtokem vody mezi 200 až 500 m³ / s (průtok závisí na roční době, zejména v létě je průtok vysoký díky tajícímu ledovci). Vodopád je široký 100 metrů a padá z výšky až 44 metrů. Národní park Jökulsárgljúfur se nachází patnáct kilometrů severně od vodopádů.

Dostanete se k němu dvěma cestami: Cesta č. 862 z jeho západní strany je dostupná celoročně i pro zájemce, kteří by chtěli vodopád navštívit i v zimním období. Neasfaltová zpevněná cesta č. 864 je naopak průjezdná pouze v letních měsících.

Divoká voda Propadajícího se vodopádu.
Divoká voda Propadajícího se vodopádu.

Godafoss – Vodopád bohů

Vodopád bohů se nachází přibližně 40 minut jízdy od města Akureyri na severu Islandu. Voda z řeky Skjálfandafljót padá z výšky dvanáct metrů a vytváří tak krásné, až třicet metrů široké vodopády. Vodopád získal pojmenování poté, co kolem roku 1000 bylo na sněmu Althing (Islandský parlament) demokraticky přijaté křesťanství. Po tom, co se jeden z vrcholných představitelů starého severského náboženství Þorgeir Ljósvetningagoði vrátil zpět do této oblasti, rozhodl se poházet sošky severských bohů do tohoto vodopádu. Pro Island se tak započala zcela nová etapa, staré náboženství vystřídalo nové. Tento akt je znázorněn i na skleněných vitrážích katedrály v Akureyri.

Nádherně tyrkysová voda s útesy u Vodopádu bohů.
Nádherně tyrkysová voda s útesy u Vodopádu bohů.

Kirkjufellsfoss – Vodopád kostelní hory

Nakonec se přesuneme na poloostrov Snæfellsnes, kde se nachází jedna z nejikoničtějších a nejfotogeničtějších hor Islandu. Jmenuje se Kirkjufell, což v překladu znamená Kostelní hora a je vysoká 463 metrů. Najdete ji nedaleko městečka Grundarfjordur. Jedná se o jednu ze známých islandských filmových lokací, která si 'zahrála' například ve slavném seriálu Hra o trůny. Pohled na samotnou horu doprovází nádherný kaskádovitý vodopád, bez kterého si fotografové horu Kirkjufell neumějí představit.

Island je zemí více tváří, můžete ho poznávat na různé způsoby a nikdy nebudete zklamáni! Vydat se cestou islandských vodopádů je jeden nezapomenutelný zážitek, který vás definitivně přesvědčí, že Island je jedna z nejatraktivnějších zemí planety ...

Zelená krajina s horou a klidným Kostelním vodopádem.
Zelená krajina s horou a klidným Kostelním vodopádem.

Všechny články autora

Róbert Taraba

Robo je dlouhá léta velký cestovatelský fanda a nejpravděpodobněji vás bude provázet v celém regionu jižní Afriky, na Madagaskaru, ale také v Thajsku, Indonésii, Filipínách, na Novém Zélandu, USA a když se potřebuje zchladit a odpočinout si od exotiky, rád provází Island a země severní Evropy. Tím, jak je zcestovalý, dokáže nejen vyprávět o zemi, ale také ji začlenit a porovnat s širším regionem, světem. Klienti si ho váží pro jeho empatii, trpělivost, řešení a zvládání krizových situací, schopnost rozesmát lidi a udržet je v dobré náladě. Miluje fotografování, adrenalinové sporty a poznávací zájezd Vanuatu a Nová Kaledonie ve spojení s Austrálií. Jeho oblíbenou pochoutkou je thajské Masaman kari.


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací