Fun Facts Osla
Obyvatelé Osla jsou nejzdravějšími obyvateli Norska
Podle oficiálních vládních statistik má město Oslo nejvíce zdravých lidí z celého Norska.
Většinu rozlohy Osla tvoří lesy
Oslo je sice tepající metropolí, nicméně hned nedaleko centra se zde nachází překrásná norská příroda. A místní si ji hýčkají, norská láska k přírodě je zde všudypřítomná. Kolem města je rozlehlý hustý les, kam se dá dostat bezproblémově MHD za méně než půl hodiny.
Les nese název Oslomarka (Oselský les), je chráněn proti většině forem rozvoje a je domovem mnoha zvířat – žije zde rys, vlk, bobr, los či srnec.
Město se dříve jmenovalo Christiania
Když Oslo v roce 1624 zachvátil požár, dánský a norský král Kristián IV. nařídil město znovu postavit poblíž hradu Akershus. Název pak dostalo na jeho počet - Christiania.
Oslo bylo pro rok 2019 vyhlášeno Evropským zeleným hlavním městem
Norsko může být jedním z největších světových producentů ropy a plynu, ale jeho hlavní město je kompletně zelené a eco – friendly. Šéfové měst plánují do roku 2030 snížit emise o velice ambiciózních 95 %. A to navzdory skutečnosti, že Oslo je jedním z nejrychleji rostoucích evropských měst.
V Oslu se uděluje Nobelova cena za mír
V Oslu se od roku 1901 koná každý podzim slavnostní udílení Nobelovy ceny za mír, a to konkrétně dne 10. prosince, což je výročí úmrtí Alfreda Nobela (21. října 1833 Stockholm – 10. prosince 1896 Sanremo). Příjemce ceny vybírá Norský Nobelův výbor.
Vánoční strom na Trafalgar Square je dárek z Osla
Od roku 1947 Oslo každý rok obdarovává obyvatele Londýna vánočním stromkem s nápisem „Tusen takk“ (doslova „Tisíceré díky“) za podporu Británie během druhé světové války.
Strom, obvykle 50 - 60letý norský smrk, se vybírá z hustých lesů, které město obklopují.
Oslo hostilo zimní olympijské hry v roce 1952
Od 14. do 25. února 1952 se zraky sportovního světa a fanoušků ze všech kontinentů upřely na Oslo, kde se konalo napínavé olympijské klání. Všechny disciplíny se konaly v metropolitní oblasti kromě alpského lyžování, které probíhalo v Norefjell.
Oslo je etnicky nejrozmanitější město Norska
Oslo má větší procento přistěhovalců a norských dětí s rodiči přistěhovalci než kterýkoli jiný region v Norsku. Oslo je opravdovým multi – kulti městem.
Město ostrovů
Zatímco centrum města a většina obytných oblastí leží na norské pevnině, Oslo má v rámci svých městských hranic rovněž mnoho ostrovů (například Bleikøya, Gressholmen, Hovedøya, Lindøya, Nakholmen …).
Elektrika, elektrika, elektrika
Oslo je známé jako hlavní město elektromobilů. Díky dlouhodobé politice podpory používání elektromobilů nyní Norsko celosvětově vede v přechodu na ekologičtější formu jízdy.
Genderová rovnost
Gender tématika je na předním místě agendy mnoha podniků v Oslu. Natolik, že 40 % vedoucích pozic je v současné době obsazeno ženami, což je nejvyšší procento, jaké kdy bylo v Norsku zaznamenáno.
Podnebí v Oslu
Průměrná zimní teplota v Oslu je jen asi - 2°C, což je o něco tepleji než zimní teploty většiny amerických a některých evropských měst. Návštěvníci by se měli připravit na zimu od konce října do konce března/začátku dubna. Jen ojediněle je však hluboký mráz pod minus 15 °C.
V létě je Oslo příjemně teplé. Občas město zažije vlny veder od května do srpna s teplotami až 33°C. Oslo není nijak zvlášť deštivé, jako například Bergen (jedno z nejdeštivějších měst Evropy), ale déšť je možné vidět zkrátka po celý rok.
Během měsíců června, července a srpna zažijete s největší pravděpodobností dobré počasí s příjemnými průměrnými teplotami, které se pohybují mezi 20 až 26°C.
Oslofjord - průměrná teplota vody v Oslofjordu v zimě dosahuje 2,9°C, na jaře 6°C, v létě průměrná teplota stoupá na 17,3°C a na podzim je 11,5°C. I když své tělo zde můžete smočit, ani v létě zde žádný „Karibik“ nečekejte. Nicméně na rychlé osvěžení či jako bobříka odvahy lze jistě doporučit.