Geiranger - nejkrásnější fjord Norska

Norsko - základní informace, tipy a rady na cestu

ÚvodDokladyPočasíSlovníkZajímavá místaOčkováníCo s sebouBezpečnostZásuvky a internet

ZÁKLADNÍ ÚDAJE O NORSKU

 • Oficiální název země: Kingdom of Norway (Norské království)
 • Hlavní a zároveň největší město: Oslo
 • Vznik státu: 17. 5. 1814
 • Státní zřízení: konstituční monarchie
 • Rozloha: 385 207 km²
 • Počet obyvatel: 5 462 728 
 • Etnické skupiny: etničtí Norové a Sámové
 • Náboženství: křesťanství, evangelická luteránská církev, katolická církev, islám a v menšině i budhismus a hinduismus
 • Hlavní jazyky: norština, sámština a angličtina
 • Měna: norská koruna (NOK)
 • Časové pásmo: UTC +1 (stejné jako v Česku)
 • Celostátní tísňová čísla: 112 (policie), 110 (hasiči), 113 (záchranná služba)
 • Mezinárodní předvolba pro Norsko: +47
 • Volání z Norska do ČR: zadejte na telefonu +420 a telefonní číslo

PROČ NAVŠTÍVIT NORSKO?

Norsko navštíví ročně přes pět milionů turistů. Nejčastěji do této evropské destinace létají lidé z Ameriky, Německa, Nizozemska, Dánska anebo Švédska. Největším lákadlem země je podle statistik rozmanitá norská příroda, kultura, vikingská historie, sledování polární záře a vidina arktického dobrodružství. Zdaleka nejnavštěvovanější je v Norsku vodopád Vøringsfossen (je i neskutečně fotogenický), scénická oblast Trollstigen s úžasnými výhledy do okolí a fjord Geirangerfjorden. Přidejte se tedy k mnoha dobrodruhům a poznejte krásy této severské země na vlastní oči!

Několik přesvědčivých důvodů, proč navštívit právě Norsko:

 • Norsko bylo v roce 2017 označeno nejšťastnější zemí na světě. Poleťte si tedy pro kousek toho pověstného norského štěstí.
 • V Norsku je velmi nízká míra kriminality, a tak je přímo dokonalou destinací pro bezpečné cestování
 • Norsko nabídne překrásnou přírodu a fascinující podívanou na fjordy. Je proto jako stvořené pro pěší turistiku, kempování, plachtění nebo třeba k jízdě na kajaku.
 • V zemi si užijete během léta velmi dlouhé dny. Zajímavostí je, že letní slunce v Norsku téměř nezapadá (na severu v období od května do července vůbec), proto ho můžete spatřit klidně i o půlnoci a užít si noční zábavy do sytosti. 
 • Že jste ještě nespatřili na vlastní oči dechberoucí polární záři? V Norsku se vám to jistě podaří! Budete si připadat jako na jiné planetě.
 • Norsko je země přívětivých a ochotných lidí. S Nory se snadno domluvíte anglicky a také vám rádi poradí v nesnázích na cestách. 
 • V Norsku zažijete tu nejkouzelnější zimu! Země je tak vysloveně rájem pro všechny milovníky zimních sportů. 
 • V zemi se můžete kochat rozmanitou faunou. Když tedy budete mít štěstí, spatříte (z bezpečné vzdálenosti) lední medvědy, vlky, losy a soby! Pozorovat můžete v Norsku dokonce i velryby. 

KDY NORSKO NAVŠTÍVIT?

Zdaleka nejlepším obdobím pro návštěvu Norska jsou měsíce červen, červenec a srpen. Tehdy se zde dočkáte velmi příjemných teplot i dlouhých dnů, neboť přímo ikonické je v zemi tzv. půlnoční slunce. Zejména v červenci tedy můžete podnikat třeba i v noci dobrodružné výpravy za světla. Počítat však musíte s tím, že v tyto turisticky vytížené měsíce mohou být ceny do destinace poněkud vyšší. Nejklidnější jsou pak v Norsku měsíce květen a září (s mírnějšími teplotami) – krajina je totiž téměř liduprázdná, avšak nabízí úchvatné barevné pohledy. A pokud byste snad chtěli spatřit polární záři, musíte do země zavítat od listopadu do února. Jen se dobře vybavte do tuhé zimy!

Norsko na jaře

Norské jaro je velmi kouzelné, neboť hned po roztání sněhu začínají v přírodě růst rozmanité rostliny – jako první rododendrony. Právě zde pocítíte velmi intenzivně, jak se země po dlouhé zimě touží opět nadechnout. Jarní období v Norsku má rozhodně něco do sebe, počítat ale musíte hlavně v březnu s chladnějšími teplotami v maximech jen do 4 °C. S plynoucím časem ale teploty začnou stoupat – v dubnu na 10 °C a v květnu pak na příjemných 16 °C. Dočkat se ovšem můžete nejen slunečných dní, ale i těch deštivých. 

Norsko v létě

Léto v Norsku nabídne příjemné ale nikterak horké klima – je tedy ideální na pěší turistiku, plavení se na kajaku nebo třeba k rybolovu, který v tomto období Norové velmi často praktikují. Oceán, jezera a řeky jsou totiž plné makrel, lososů, tresek nebo pstruhů. V červnu zde naměříte v maximech kolem 20 °C, v červenci pak 22 °C a v srpnu 21 °C. Dočkat se v širé krajině můžete i nádherných výhledů na rozkvetlé chrpy, vlčí máky nebo sedmikrásky. V létě nastává pro Nory také sklizeň nových brambor a jahod, proto si nezapomeňte na těchto dobrotách pochutnat, až sem poletíte.

Norsko na podzim

Pokud chcete zažít tu nejbarevnější podívanou, zaleťte si do Norska právě na podzim. Tamější lesy totiž jenom hrají barvami. Zrak vám bude přecházet ze zlatavé, fialové, červené nebo oranžové. Toto období však vydrží jen první tři podzimní týdny – listy chřadnou velice rychle a následně opadávají. Podzimní čas v Norsku také doprovází velmi často mlhy a déšť, což ale činí krajinu velmi tajemnou a možná i fotogenickou – pozor však na silnicích! V září dosahují teploty v maximech 16 °C, v říjnu 9 °C a v listopadu 3 °C.

Norsko v zimě

Zimní počasí se v Norsku rozlišuje podle toho, kde se zrovna nacházíte. Pokud byste zavítali na jižní pobřeží země, nedočkáte se nikterak tuhé zimy. Teploty se v těchto oblastech pohybují nejčastěji kolem 0 °C (někdy klesnou i pod nulu) a sníh zde padá jen občas. Klima na jihu/pobřeží totiž ovlivňuje z větší části teplý Golfský proud. Tu opravdovou norskou zimu ale pocítíte, když zavítáte do vnitrozemí. Na severu Norska se pak můžete dočkat i polární záře! Průměrné denní teploty v prosinci se pohybují kolem 0 °C, v lednu pak okolo -2 °C a v únoru sahají v maximech ke -1 °C. Zajímavost: Zima je nejdelším ročním obdobím v Norsku. 

Přečtěte si více informací o počasí v Norsku, kde najdete také grafy průměrných denních teplot a počet deštivých dnů.

KDE NAJÍT TURISTICKÉ INFORMACE?

Každý turista může během svého pobytu v konkrétní destinaci občas tápat. Potřebné informace však obvykle zajistí turistická nebo návštěvnická centra. Kde je najít v Norsku? Inspirujte se několika místy:

 • Oslo Visitor Centre: hlavní město Norska vám nabídne návštěvnické centrum, kde zjistíte informace nejen o Oslu a zajímavých atrakcích. Zařídit si zde totiž můžete i tzv. „Oslo Pass“, což je výhodná vstupenka např. do muzeí, galerií a jiných zajímavých míst. Zakoupíte zde také jízdenky na místní veřejnou dopravu či na okružní výlety. S sebou si můžete zdarma odnést mimo jiné i mapy města a různé brožury. Benefitem tohoto centra je i Wifi zdarma. Otevřeno zde mají dle ročního období – pracovní doba však začíná obvykle v 9:00 ráno. 
 • Bergen Tourist Information Centre: častým turistickým cílem v Norsku je také jeho druhé největší město, tj. Bergen, které je také zapsané ve světovém dědictví UNESCO. Toto místo je skutečně kouzelné a rozhodně stojí za vidění! Najdete jej na západním pobřeží Norska. Potřebné informace o oblasti vám zde mohou poskytnout v turistickém informačním centru, které krom jiného nabízí i rezervaci různých aktivit jako jsou okružní jízdy a výlety za fjordy. K dispozici je pro turisty v místě i směnárna. Otevřeno zde mívají od pondělí do neděle v čase 9:00 až 16:00. 
 • Hardangervidda National Park Visitor Center: mnozí turisté míří také do největšího národního parku Skandinávie, kterým je právě Hardangervidda v Norsku. Zde se dozvíte nejen potřebné informace o lokalitě a vyžití v ní, ale spatříte také interaktivní výstavu tamější přírody poukazující zejména na život sobů. Toto návštěvnické centrum je velice moderní a nabízí rovněž prostory kavárny nebo kino. Otevřeno zde mívají od pondělí do pátku v čase 10:00 až 16:00. 

STÁTNÍ SVÁTKY 

 • Første nyttårsdag (Nový rok): 1. ledna
 • Påske (Velikonoce): březen až duben/datum liší se rok od roku, zahrnuje Zelený čtvrtek, Velký pátek, Velikonoční neděli a Velikonoční pondělí
 • Kristi himmelfartsdag (Den Nanebevstoupení Páně): duben až červen/datum se liší rok od roku
 • Arbeidernes internasjonale dag (Svátek práce): 1. května
 • Norges grunnlovsdag (Norský národní den/Den ústavy): 17. května
 • Pinse (Letnice a Svatodušní pondělí): květen až červen/datum se liší rok od roku
 • Første juledag (1. svátek vánoční): 25. prosince
 • Andre juledag (2. svátek vánoční): 26. prosince

FLORA A FAUNA 

Norsko pokrývají až ze 70 % jehličnaté lesy, a to zejména na jihu země a ve vnitrozemí. Zpozorovat však můžete v některých oblastech i listnaté stromy, jako jsou například duby, jasany, jilmy, javory norské nebo lísky a břízy. Pokud zamíříte do vyšších poloh, natrefíte na omezenější vegetaci skládající se zejména z jalovců a zakrslých bříz. Horské pláně jsou pak porostlé nejčastěji vřesem, mechy a lišejníky. Lesy ve vnitrozemí jsou krom jiného bohaté na divoké ovoce (borůvky, lesní jahody nebo maliny). V lesním porostu můžete také v příhodném ročním období nalézt četné množství hub.

Z norské fauny jsou pak nejznámější sobi a losi. Vlky lze spatřit jen zřídkakdy, a když už, jsou to spíše ti, co migrovali do Norska ze Švédska. Medvědi hnědí, rysi nebo rosomáci se v norské přírodě též vyskytují, avšak jsou velmi ohroženými druhy (jejich počty se snižují). Mezi vzácná a chráněná zvířata v Norsku se ale řadí i polární liška, lumík nebo zajíc. V zemi lze zpozorovat rovněž četné vodní ptactvo, jako třeba racky, kachny, guillemoty a papuchalky. Ve vodních tokách i v moři pak žije mnoho různorodých ryb, mezi které lze zařadit makrely, tresky, okouny, pstruhy, štiky, lososy nebo cejny. Plazi se v Norsku vyskytují v menším počtu. Zmiji lze spatřit pouze na jihu země a ještěrku živorodou spíše na severu. Teplejší roční období pak nahrává hlavně komárům, kteří nedají pokoje turistům hlavně v severních oblastech. 

TOP TIPY PRO CESTOVATELE

Norsko se pyšní nespornými přírodními krásami i velice zajímavou historií a kulturou. Tím pádem také nabídne celé spektrum dobrodružných aktivit, ať se jedná o ty outdoorové nebo indoorové. Pojďte se s námi inspirovat, co dělat v příjemném slunečném počasí i během deštivých dní. Nudit se nebudete!

OUTDOOROVÉ AKTIVITY

 • Zalyžujte si v létě! Zní vám to jako žert? Skutečně není. Norsko je země samých příjemných překvapení. Není nic lepšího, než svižná lyžovačka a následné slunění hřejivými paprsky s drinkem v ruce. Na extra teplé zimní oblečení však v tomto případě můžete klidně zapomenout. Na sjezdovkách uvidíte dokonce i odvážné lyžaře pouze v šortkách. Skvělou lokalitou pro letní lyžování v Norsku je například lyžařské středisko Stryn Sommerski, kde si užijete alpskou lyžovačku na ledovci Tystigbreen. Podobných oblastí ale můžete nalézt v Norsku daleko víc! Poznámka: Sezóna letního lyžování začíná koncem května a končí zpravidla koncem července.
 • Vydejte se na pěší túru k útesu Trolltunga. Máte rádi svižné procházky panenskou přírodou s batohem na zádech? Potom se můžete vydat na fyzicky náročnější trasu dlouhou zhruba 22 km (trvá asi 11 hodin), díky které dojdete až k fascinujícímu skalnímu útvaru Trolltunga. Dechberoucí výhled z tohoto visutého útesu (v nadmořské výšce 1 100 metrů) bude určitou odměnou za vykonanou námahu. Na cestu je nejlepší se vydat od poloviny června do poloviny září. Nezapomeňte se však plnohodnotně vybavit i teplým oblečením, svítilnou, tekutinami, svačinou, kvalitním obutím a případně i mapou. 
 • Zajezděte si na sněžném skútru. Tato outdoorová aktivita je jako dělaná pro svobodomyslné dobrodruhy. Jestli vás láká samostatná jízda zasněženou krajinou, jděte do toho! Díky skútru se dostanete na místa, kam byste jen těžko pěšky došli. Dokonce můžete objevovat i oblasti, kde lze pozorovat překrásnou polární záři. K pronájmu sněžného skútru ovšem potřebujete platný řidičský průkaz a nesmíte požít alkohol!
 • Plavte se po norských vodních tocích. Norsko je domovem mnoha divokých i rychle plynoucích řek, proto láká například k raftingu nebo plavbě na kajaku. Využijte této příležitosti a spatřete kouzelnou severskou zemi z jiné perspektivy. Dopřejete si ty nejkouzelnější zážitky. 
 • Naučte se řídit psí spřežení. Toužili jste vždycky po tom, nastoupit do saní a nechat se táhnout psím spřežením podél zasněžené krajiny? Pak můžete absolvovat kurz s instruktorem, díky kterému se během pár minut naučíte saně řídit. Ideální období pro tuto aktivitu je od poloviny listopadu do dubna. Právě v tyto měsíce máte také největší šanci vidět polární záři. 

INDOOROVÉ AKTIVITY

 • Poznejte krásy Norska z vlaku. Jste nejen dobrodružná ale i romantická duše? Potom nasedněte do jednoho z norských vlaků a kochejte se krajinou pohledem z okýnka. Tato pohodlná aktivita se náramně hodí klidně i v nepřízni počasí. V Norsku je k dispozici více jak 3 200 km železničních tratí, a tak máte skutečně z čeho vybírat. Zdaleka nejvýznamnější je v zemi Bergenská železnice (Bergen Railway), díky které se pokocháte třeba náhorní plošinou Hardangervidda.
 • Zamiřte do katedrály v Oslu. Chcete na vlastní oči spatřit první kostel, který byl založen v Norsku (kolem 11. století)? Potom navštivte katedrálu v hlavním městě země. Toto místo dnes využívá primárně norská královská rodina nebo tamější vláda ke konání svateb či pohřbů. Za vidění zde stojí zejména nástěnné malby, mohutné varhany nebo zdobená kazatelna. V katedrále můžete absolvovat prohlídku s průvodcem (nutná rezervace předem) či přijít na mši a koncert. 
 • Prohlédněte si hrad Akershus. Pokud se budete vyskytovat v Oslu a počasí vám nebude příliš přát, můžete zavítat na prohlídku původně pevnosti a středověkého hradu Akershus (založen roku 1299) – měl chránit před nepřátelskou invazí. Ten byl následně v 17. stoleté přestavěn na renesanční zámek a jistý čas sloužil i jako vězení. Aktuálně jej využívá ministerstvo obrany v Norsku. Prohlédnout si můžete v interiéru například královské mauzoleum, hodovní místnosti, vládní přijímací místnosti či kapli. 
 • Prozkoumejte Fram Museum v Oslu. To je věnované polárním průzkumníkům původem z Norska. Dominantou muzea je dřevěná loď Fram, která je jednou z nejodolnějších, co kdy byla postavena – a vy si ji můžete nejen prohlédnout, ale také se po ní projít! V interiérech lze krom jiného prozkoumat i expozice reflektující tvrdý život posádky, která se plavila v drsné Antarktidě a arktickou faunu na fotografiích. Zajímavostí muzea je pak to, že návštěvníci si mohou vyzkoušet tzv. polární simulátor, díky němuž mohou „okusit“ chlad a zároveň nebezpečí, které polární expedice pociťovala. 

Výše uvedenými indoorovými aktivitami to samozřejmě nekončí. Mnoho dalších oblastí Norska (kromě Osla) nabídne pestré možnosti vyžití v galeriích, muzeích, aquaparcích, botanických zahradách, mořském světě, zámcích či hradech. Stačí jen hledat to, co byste chtěli poznat. Za vidění tak stojí třeba ještě Atlantic Sea Park s obřím akváriem ve městě Alesund, KODE Art Museum v Bergenu nebo bergenské mystické jeskyně s nádechem magie Bergtatt Opplevelser, kde občas pořádají i koncerty

TOP MÍSTA 

Cesta Trollů

Představte si velmi úzkou a strmou horskou silnici s jedenácti ostrými zákrutami – to je Cesta Trollů (Trollstigen), která spojuje vesnice Adalsnes a Valldal na západě Norska. Tato oblast patří mezi jedny z nejoblíbenějších mezi turisty a není skutečně divu! Jděte se přesvědčit na vlastní oči, jak moc je výjimečná. Podél silnice můžete jet nejen automobilem, ale také vykonat pěší túru, anebo si zajezdit na kole. Místní pověst hovoří o tom, že právě kolem Cesty Trollů žijí neobvyklé postavičky zvané trollové. Když budete mít trochu štěstí a možná i fantazie, třeba je uvidíte! Během putování po Cestě Trollů pak budete odměněni úchvatnými výhledy do okolní krajiny a probudí se ve vás i adrenalin při pohledu ze srázů dolů! Nenechte si ujít tohle fascinující místo.

Nordkapp

Severní mys neboli Nordkapp je místo, které by měl navštívit snad každý zapálený cestovatel. Jak již sám název napovídá, jedná se o bod, který leží na severu čili respektive v nejsevernější části Norska. Představit si jej můžete jako 307 metrů vysoký útes, který se tyčí nad Severním ledovým oceánem. Do oblasti se snadno dostanete automobilem – v zimě však bývá silnice kvůli počasí uzavřena. Mezi jiné možnosti dopravy k Nordkappu pak patří buď autobus z nedalekého města Honningsvåg, pěší turistika, jízda na kole, letadlo nebo loď. Historickou zajímavostí je, že Nordkapp býval velmi známým a důležitým orientačním bodem především pro lodě a jejich posádky. 

Tromso

Městu ležícímu na severu Norska se také přezdívá „Paříž Severu“ či „Brána do Antarktidy“. V Tromsu můžete ostatně zažít opravdu skvělé momenty své dovolené, tj. spatřit panenskou divokou přírodu, rybařit, chodit na procházky nebo se jen nechat unášet pohledem na půlnoční slunce a polární záři. Není to ovšem jen obdivuhodný ráz krajiny, co turisty láká na tomto malém norském městečku. I když zde žije necelých 80 tisíc obyvatel, v ulicích to překvapivě překypuje energií. Noční život je v Tromsu opravdu pověstný a bujný. Veselých večírků se dočkáte zejména na hlavní ulici Storgata. 

Pokud hledáte další nápady, podívejte se na náš kompletní výběr TOP míst v Norsku.

DOPRAVA DO NORSKA A PO NORSKU

Pokud se rozhodnete strávit dovolenou v Norsku, můžete zvolit buď vlastní dopravu automobilem/obytným vozem nebo tu leteckou, která je podstatně rychlejší. Jen pro představu, cesta osobním vozem z Prahy do Osla trvá přibližně 15 až 16 hodin (vzdálenost mezi městy je něco kolem 1 400 km), za to letadlem jste v Oslu už za cca 2 hodiny. Záleží tedy na vás, co preferujete. Z Prahy, Brna a Ostravy poskytují pravidelné lety do Norska například tyto letecké společnosti: SmartWings, Scandinavian Airlines, Eurowings nebo Norwegian. Letět můžete napřímo buď do Osla či s mezipřistáními do Bergenu, Trondheimu, Stavangeru, do města Tromsø a dalších.

Ceny zpátečních letenek z Prahy do Osla se dle termínu pohybují od 2 000 Kč do 8 000 Kč. K vyhledávání nejlevnejších letů můžete využít internetové srovnávače jako jsou Momondo, Skyscanner, či Kiwi.

Doprava po Norsku

Norsko nabízí široké možnosti vnitrostátní dopravy. Přepravovat se můžete mezi jednotlivými oblastmi buď vlastním/zapůjčeným automobilem, vlakem, autobusem nebo trajektem/lodí. Pojďme si tedy představit jednotlivé možnosti dopravy detailně:

 • Automobil: dálnice mezi velkými městy, jako jsou např. Oslo, Bergen, Tronheim, Stavanger a Halden jsou velmi dobře sjízdné. Nejvyšší povolená rychlost na norských dálnicích se pohybuje mezi 90 až 110 km/h. Mimo města jsou spíše jednoproudé silnice s rychlostním limitem 60 až 80 km/h. V odlehlých oblastech je nutné počítat s velmi úzkými a klikatými vozovkami. Řidiči musí mít platný řidičský průkaz vydaný v rámci EU. Také je důležité dodržovat místní dopravní předpisy, tj. např. dodržování rychlostních limitů a zákaz používání mobilů za volantem. Alkohol v krvi je tolerován do 0,2 promile. 
 • Vlaky: železniční systém v Norsku je velmi rozsáhlý a spojuje velká města včetně metropole Oslo. Ze země se tak snadno dostanete vlakem třeba i do Dánska nebo Švédska. Zdaleka nejlepší tratí je Bergenská železnice vedoucí z Osla do Bergenu přes náhorní plošinu Hardangervidda. Tato trať se následně napojuje na Flåm Railway, která je jednou z nejstrmějších na světě. Jízda vlakem v Norsku je rozhodně okouzlující záležitostí, neboť díky ní můžete pozorovat dechberoucí krajinu posetou fjordy, horami, venkovskými oblastmi či jezery. 
 • Autobusy: po Norsku se pohodlně přepravíte i autobusovými linkami, které najdete v podstatě v každém velkém městě i městečku. Vybírat můžete mezi expresními a dálkovými autobusy a některé z nich vás dopraví i do norských vesniček. Tento způsob cestování je v Norsku podstatně levnější ve srovnání s vlakovou dopravou nebo tou leteckou. Dopravní společnosti totiž nabízí mnohdy i četné slevy pro děti, studenty, rodiny a seniory. Ve velkých městech pak můžete počítat i se spolehlivou městskou hromadnou dopravou. 
 • Lodě/trajekty: protože je Norsko přímořským státem, jedná se o jednu z nejdůležitějších sítí dopravy v zemi. Trajekty jsou k dispozici nejen mezi norskými městy, ale spojují zemi i s Dánskem, Německem, Švédskem či Nizozemskem. Norové a turisté velmi často spoléhají na automobilové trajekty a expresní lodě, neboť Norsko je doslova obklopené fjordy a ostrovy. Využít můžete i četné slevy na vstupenky, které trajektové nebo lodní společnosti nabízejí. K dispozici jsou krom jiného v mnoha oblastech i okružní plavby, díky nimž poznáte Norsko z jiné perspektivy.

V hlavním městě Norska, v Oslu, pak můžete využít i dopravy metrem (Oslo T-bane či Oslo Tunnelbane), které má k dispozici aktuálně šest linek se stovkou stanic. Zvolit však můžete ve větších norských městech i pohodlnou přepravu taxíky. 

CESTOVÁNÍ S DĚTMI

Norsko je země jako stvořená pro cestování s dětmi. Nabízí totiž celé spektrum volnočasových aktivit, ať se jedná o návštěvy zajímavých muzeí, aquaparků, dětských hřišť nebo divoké přírody. Vaše ratolesti se v této překrásné severské zemi rozhodně nudit nebudou. Pobyt si můžete ozvláštnit různými způsoby. Ponořte se třeba se svými ratolestmi do pověstí o trollech, kteří údajně „straší“ v norských lesích, nebo děti zasvěťte do historie někdejších smělých obyvatel Norska, jimiž bývali Vikingové! Tato země má co nabídnout, a tak z toho vytěžte co nejvíc. Užít si můžete i zvýhodněné vstupné pro ty nejmenší do celé řádky památek či výhodné ubytování a slevy na jízdné. Norsko je zkrátka k rodinám velmi otevřené a přívětivé.

CESTOVÁNÍ VE STARŠÍM VĚKU/SENIOŘI

Dovolené v Norsku se nemusíte obávat, pokud jste v seniorním věku. Naopak vám nabídne mnoho příležitostí k vyžití, ať už je vaše fyzická kondice jakákoliv. Zdatnější senioři mohou například zdolat kdejakou pěší túru v divoké norské přírodě a ti, co se raději nechají unášet zážitky, aniž by se museli bůhví, jak namáhat, mohou nasednout na elektrokolo (případně i Segway) či absolvovat okružní plavbu. Dobrou zprávou pro lidi ve starším věku (67 let a více) je také to, že se v Norsku dočkají až 50 % slevy na jízdné do vlaku. Mohou tak podél železničních tratí procestovat třeba celou zemi – a že je to vskutku zážitek. Zvýhodněné vstupné pak mají senioři také do některých památek, muzeí, galerií či norských atrakcí. 

CESTOVÁNÍ S HANDICAPEM

Norsko je pro turisty s handicapem skvěle přizpůsobené, a to především, co se týká možností cestování. Na letišti jsou naprostou samozřejmostí bezbariérové zóny a mile překvapí i leckteré expresní/dálkové autobusy, vlaky a trajekty – ty totiž nabízí speciální plošiny nebo výtahy pro pohybově handicapované. Na základě předchozí rezervace jsou možné ve vlacích i bezplatné asistenční služby. Velká města, jako Oslo a Bergen navíc provozují nízkopodlažní tramvaje, do kterých se vozíčkář pomocí rampy snadno dostane. Metro v hlavním norském městě není také žádnou potíží – k dispozici jsou pro vozíčkáře výtahy a také rampy, díky nimž se handicapovaní dostanou snadno do vlakové soupravy. 

CESTOVÁNÍ SE PSEM

V případě, že chcete do Norska cestovat se psem (nebo i s kočkou), musíte splnit několik podmínek vstupu:

 • zvíře musí mít mikročip
 • majitel zvířete musí mít u sebe tzv. Pet pass schválený EU (funguje také jako očkovací průkaz)
 • zvíře musí být očkované proti vzteklině (minimálně 21 dní před odletem)
 • stáří cestujícího zvířete musí být minimálně 3 měsíce
 • psi pak musí být veterinářem ošetřeni proti nákaze Echinococcus multilocularis (Echinokokóze), a to aspoň jeden až pět dní před vstupem do Norska
 • dovezené zvíře musí projít kontrolou na norské celnici/v rámci hraničního přechodu

Majitelé psů by také měli brát na vědomí, že do Norska je zakázáno dovážet přesně určená plemena, tj. pitbulteriéry, americké stafordširské teriéry, argentinské dogy, československé vlčáky a také psy rasy toso-inu a fila brasilerio. Za potenciálně nebezpečné jsou pak považovaní i kříženci vlka a psa. Více informací o cestování do Norska se zvířaty naleznete na webových stránkách Státní veterinární správy ČR.

ZDRAVOTNÍ PÉČE 

V Norsku funguje univerzální systém zdravotního pojištění, který je financován z daní a příspěvků z mezd. Zahrnuje nejen primární péči, ale také tu ambulantní a nemocniční. Pojištění vzniká Norům automaticky po narození. Hradit je z něj možné i některé vybrané léky. Ostatní pomůcky a služby fungují na principu spoluúčasti pacienta. Asi deset procent obyvatel Norska má však soukromé pojištění, které může zlepšit přístupnost péče zejména u soukromých poskytovatelů. Jinak, co se týká obecně zdravotní péče v Norsku, je považována za jednu z nejlepších na světě a poskytují ji jak veřejné nemocnice, tak i soukromá zařízení.

Turisté cestující do Norska mohou v případě potřeby akutního ošetření (úraz, stavy ohrožující život a podobně) využít kartičku zdravotního pojištění, tzv. EHIC vydávanou v rámci EU. Uplatnění karty EHIC však není možné u běžných vyšetření v případě náhlé nemoci – např. chřipka, průjem, angína atd. Proto je nanejvýš doporučováno zřízení komplexního cestovního pojištění, které pokryje případné náklady na poskytnutou péči a pomůže i při ztrátě zavazadla či zrušených letech. 

CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ 

Ministerstvo zahraničních věcí ČR doporučuje turistům z Česka zřízení cestovního pojištění do Norska, i přesto, že není povinné v rámci cestování v Schengenského prostoru (pouze s cestovním dokladem a bez pohraničních kontrol). Poznámka: ti, co potřebují k vycestování do Norska schengenské vízum, mají zřízení cestovního pojištění povinné. To, jakou pojišťovací společnost zvolíte, je zcela na vás. V rámci pojištění však můžete získat například tyto výhody: krytí léčebných výloh, nepřetržitou lékařskou pomoc v angličtině (v naléhavých případech) a možnost repatriace i transportu v případě potřeby.

STRAVOVÁNÍ 

Norsko je zejména rájem pro milovníky mořských plodů a ryb. Na své si ale přijdou i ti, co rádi experimentují, neboť země nabízí i maso sobí, losí, velrybí či tulení. Vegetariánských a veganských možností stravování v Norsku ovšem moc nenajdete. Je jich skutečně pomálu. Obecným faktem a možná tak trochu menším šrámem na norské gastronomické scéně je to, že jídla v restauracích se dost často prodraží. I proto dávají ledasjací turisté přednost stravování po vlastní ose, tedy ze supermarketů anebo v rámci kaváren, pouličních stánků a bufetů. A co Norové vlastně jedí k snídani, obědu a večeři? Můžete se inspirovat:

Snídaně 

Jako turisté můžete snídani samozřejmě absolvovat v rámci svého ubytování v hotelu – můžete si být jistí, že se poctivě nasytíte. Pakliže ale zatoužíte po dobrodružství a přiblížení se Norům, vyjděte do ulic. V letních měsících si dopřejte třeba piknik v parku s potravinami zakoupenými v supermarketu. Za výhodné ceny tedy pořídíte přesně to, na co máte chuť. V norském stylu to bývá obvykle sýr, chléb, jogurt, sezónní ovoce, uzeniny, nakládané ryby, vejce, sušenky, káva a čaj. Využít lze ale i pouliční stánky s rychlým občerstvením zvané gatekjøkken, díky kterým si můžete dopřát populární párek v rohlíku (varm pølse) anebo o něco nákladnější a možná i chuťově lepší smørbrød, což je sendvič z rozmanitými náplněmi dle preferencí zákazníka. 

Oběd

Norové využívají k naobědvání zejména samoobslužné restaurace nebo také bufety (místní jim říkají kafetérie). Denní menu těchto podniků zahrnuje standardně masový nebo rybí pokrm podávaný s bramborami nebo zeleninou. V menu bývá obvykle zahrnutý i nápoj, chléb nebo káva. A kde že ony kafetérie najdete? Zpravidla jsou ukryté nad kancelářemi nebo obchody. Jejich otevírací doba končí kolem 18:00. Daleko zajímavější jsou pak klasické kavárny či bary, kde si můžete dopřát cenově dostupná a pestřejší jídla v podobě salátů, sendvičů, těstovin, polévek a podobně. A konečně, možné je zajít i do norských restaurací – v době oběda mnoho z nich nabízí výhodné ceny! 

Večeře

Tomuto pokrmu dávají Norové nejvíce času a možná i peněz. Stejně tak na tom můžete být i vy, když budete samozřejmě chtít a bude to ve vašich možnostech. Norské restaurace jsou obecně skvělé a nabízí nejen skandinávské jídlo, ale i to čínské, indické, perské, marocké nebo japonské. Norsko je zkrátka gastronomicky multikulturní. A co si dopřát? Za ochutnání určitě stojí nakládaní sledi, losos, obecně uzené ryby, uzeniny či masové kuličky a odvážlivci mohou okusit i sobí či losí maso. Výtečné bývají v Norsku také mořské plody. 

Norské speciality

 • Fenalår: marinované skopové maso (často kýta), které se udí, prosoluje, suší a podává naporcované obvykle s knäckebrotem, míchanými vajíčky a pivem
 • Fiskeboller: rybí kuličky vyrobené z mleté bílé ryby, vajíček, mouky a mléka. Nejčastěji se podávají s bílou omáčkou nebo v sendvičích
 • Fiskekabaret: krevety, zelenina a ryby v aspiku
 • Gravetlaks: marinovaný losos v soli, cukru, brandy a kopru
 • Reinsdyrstek: sobí steak, který se obvykle podává s vařeným bramborem a s brusinkovou omáčkou

Dezerty v Norsku

 • Tilslørte bondepiker: vrstvený dezert s jablky a smetanou
 • Trollkrem: brusinkový krém (skutečný překlad je však „trollí krém“ – podle místních byl dezert pojmenován takto proto, že v lesích, kde rostou brusinky, žijí trollové)
 • Semulepudding: kukuřičný pudink vyráběný z plnotučného mléka, směsi krupice a cukru
 • Bløtkake: vrstvený krémový dort z piškotového těsta (zdobený obvykle šlehačkou a jahodami)
 • Dronning Maud-fromasj: vaječná pěna s čokoládou a portským vínem

Nápoje

V Norsku je možné zakoupit různé druhy nealkoholických a alkoholických nápojů. Z těch nealkoholických se nejčastěji v zemi konzumuje káva. Norové ji milují a konzumují ve velkém množství kdykoliv během dne. V kavárnách i restauracích pak natrefíte také na široký výběr čajů, a to od těch bylinkových, až třeba po ty ovocné s příchutí jablka a medu. Dalším oblíbeným nápojem bez obsahu alkoholu je v Norsku i tzv. Solo, což je v podstatě pomerančová limonáda podobající se tak trochu klasické Fantě. Voda je samozřejmě základ a pitná je jak z kohoutku, tak balená. Nejznámější značkou je Voss.

Prodej alkoholu v Norsku reguluje přísný zákon. V hotelech jej prodávají sice sedm dní v týdnu (primárně víno a pivo), avšak tvrdý alkohol je k dostání jen v čase 15:00 až 23:45 (v neděli se neprodává). A co Norové pijí nejraději? Je to zejména pivo. V zemi lze zakoupit hned několik značek – pro našince je nejznámější Pilsner, což je světlý ležák s nižším obsahem alkoholu. Lagerøl pak obsahuje ještě menší množství alkoholu (asi 2,5 %). Dalšími běžně dostupnými značkami je i Brigg a Zero. Mezi silnější norská piva patří Export, který je o dost dražší. Tradiční norskou pálenkou je Akvavit vyráběný z brambor a obilí. V chladných dnech vás pak zahřeje nápoj ze svařeného vína glogg, medovina nebo punsch, což je skandinávský nápoj z vody, cukru, alkoholu, ovoce a koření.

KOUŘENÍ A ALKOHOL NA VEŘEJNOSTI 

V Norsku platí zákon, který omezuje kouření ve veřejných prostorách. Kouřit se tedy nesmí ve vnitřních prostorách pracovišť, ve veřejných budovách, v městské hromadné budově, v restauracích, v barech, nočních klubech a také venku – kam spadá okolí jeslí, základních škol, středních škol, nemocnic a úřadů. Kouření je povoleno jen na vyhrazených a označených místech. Tabákové výrobky je možné prodat pouze osobám, kterým je 18 a více let. Na norském trhu pak kuřáci nezakoupí cigarety se specifickými příchutěmi, podobně jako v Česku. Od 1. července 2023 byl také uzákoněn zákaz prodeje i dovozu veškerých e-cigaret a náplní s nikotinem. Pokud kouříte e-cigarety, jejich užívání je regulováno zákonem stejně tak, jako kouření klasických cigaret. 

Pití alkoholu na veřejnosti je v Norsku nezákonné, proto je také pokutováno. Dopřát si svůj oblíbený drink tak můžete výhradně na hotelu, v restauraci, v nočním klubu, v baru či jiných podobných podnicích. Prodat alkohol vám v zemi mohou obchodníci jen tehdy, pokud je vám 18 a více let. V případě, že ale chcete koupit lihoviny s obsahem alkoholu 22 % a více, je věk pro možný prodej navýšen na 20 let. Mějte na také na paměti, že tvrdý alkohol je v Norsku zatížen poměrně vysokou spotřební daní, a tak může stát ve výsledku dost peněz. 

Obchody s potravinami podléhají regulaci prodeje alkoholických nápojů, tj. nesmí prodávat žádné zboží s obsahem alkoholu nad 4,7 % a po 20:00 je prodej alkoholu zcela zakázán (ve všední dny). V sobotu si pak alkoholické nápoje nekoupíte po 18:00 a v neděli či o svátcích vůbec

PENÍZE, SPROPITNÉ, NAKUPOVÁNÍ A CENY 

Norskou měnou je norská koruna (zkratka NOK). Za 1 českou korunu tedy koupíte 0,49 NOK – nebo dle aktuálního kurzu. 1 NOK se pak rovná 2,06 Kč. V zemi však není hotovost převažující platební metodou. Lidé spíše využívají platby kartou anebo mobilem. I přesto je vhodné, abyste si s sebou jako turisté vzali norské koruny v hotovosti – jiná měna není běžně akceptována. Hodit se vám může hotovost na drobnější nákupy či na spropitné. Co se týká samotných platebních karet, jsou běžně akceptovány u většiny prodejců. V některých obchodech s potravinami, na poštách či v supermarketech se však můžete setkat s odmítnutím platby kreditní kartou. Debetní karty jsou ale obvykle ochotně přijímány. 

Spropitné 

V Norsku není předávání spropitného běžné, s výjimkou restaurací a barů. V případě spokojenosti s jídlem a obsluhou lidé nejčastěji nechávají dýško pohybující se mezi 5 až 15 % z celkové útraty. Je to však o osobním pocitu a ochotě, nějakou tu korunu navíc dát. Spropitné tak můžete předat dle svého uvážení klidně i pokojské či taxikáři. 

Nakupování a ceny v Norsku

Každý turista si chce odvézt z dovolené nějaký ten suvenýr nebo dárky pro blízké. Norsko jakožto „Země půlnočního slunce“ vám v tomto ohledu nabídne nepřeberné možnosti. Ať už zajdete na stylové trhy nebo do obchodních domů, vždy si vyberete. Typickými norskými produkty jsou například norské hřejivé svetry z kvalitního materiálu, vikingské misky na pití, lékořicové čokoládky, sobí klobásy, lidové malby zvané Rosemaling, figurky trollů, norské šperky, ovčí a sobí kůže, designové sklo a podobně. Zajímavostí je, že mnoho obchodů vám vrátí DPH při odjezdu ze země, nezapomeňte se tedy prodejců zeptat, zda je to u nich možné. Můžete tak ušetřit pár korun. Otevírací doba většiny obchodů je pak od pondělí do soboty v čase 10:00 až 17:00. V neděli bývá standardně zavřeno, kromě obchůdků se suvenýry a některých „večerek“. 

Jaké ceny čekat v Norsku?

 • lahev vody (0,33 l): 26,80 NOK (55 Kč)
 • cappuccino: 44,45 NOK (92 Kč)
 • točené pivo (0,5 l): 100 NOK (205 Kč)
 • lahvové pivo/dovoz (0,33 l): 98 NOK (201 Kč)
 • lahev vína (střední kategorie): 160 NOK (329 Kč)
 • cigarety (20 ks): 150 NOK (308 Kč)
 • jídlo ve fast foodu (pro 1 osobu): 120 NOK (247 Kč)
 • jídlo v levnější restauraci (pro 1 osobu): 200 NOK (411 Kč)

Rozpočet

O Norsku kolují neblahé informace týkající se drahoty. A skutečně může být pobyt v Norsku nákladnější než v ostatních evropských zemích. Když ale budete chtít, můžete samozřejmě utratit co nejméně. Záleží především na tom, jaký komfort si chcete během dovolené dopřát. Pojďme si představit tři druhy rozpočtů a možnosti, které vám nabídnou:

 • 600 NOK na den (cca 1237 Kč): s tímto rozpočtem se můžete ubytovat v norském hostelu, vařit si primárně své jídlo, cestovat veřejnou městskou dopravou, omezit pití alkoholických nápojů a věnovat se pěší turistice anebo plavání. Pakliže byste chtěli ochutnat v Norsku více drinků, připočtěte si k dennímu rozpočtu 50 až 150 NOK.
 • 1 500 NOK na den (cca 3091 Kč): s tímto rozpočtem se můžete ubytovat v Airbnb či v soukromém hostelu, jíst občas i v restauraci, užít si pár alkoholických nápojů, povozit se párkrát taxíkem či navštívit placené aktivity, jako muzea, galerie a podobně. 
 • 2 600 NOK za den (cca 5358 Kč): s tímto, dá se říct, luxusním rozpočtem máte vesměs dveře otevřené ubytování v hotelu, stravování v restauracích a popíjení drinků. Také si můžete pronajmout automobil a absolvovat více aktivit třeba i s průvodcem. 

Možnosti slev pro turisty 

Protože je Norsko pro turisty poměrně nákladnou zemí, jistě se budou hodit i nějaké ty slevy, díky nimž ušetříte. Existuje několik možností:

 • Pořiďte si Oslo Pass. Tento výhodný průkaz vám umožní volný vstup do třiceti památek a muzeí v hlavním městě Norska. K tomu všemu pokrývá i vstupenky do veřejné městské dopravy, a tak můžete po Oslu cestovat prakticky neomezeně z jednoho koutu do druhého. Skvělým benefitem je také to, že díky Oslo Passu získáte slevy do vybraných restaurací nebo třeba v půjčovně lyží! Vybrat si můžete jednodenní, dvoudenní nebo třídenní variantu. Jen pro představu: cena Oslo Passu pro dospělého na jeden den činí 495 NOK (cca 1018 Kč) a pro dítě pak 265 NOK (cca 545 Kč). Zakoupit ho můžete buď přes aplikaci Oslo Pass anebo na několika prodejních místech ve městě.
 • Zvažte FJORDcard. Pokud se budete pohybovat v okolí Bergenu, jistě stojí za pořízení tzv. FJORDcard, díky které můžete cestovat neomezeně po dobu pěti dní na expresních lodích kolem Hardangerfjordu, Sognefjordu a oblasti Fjordcoast. Díky tomu si užijete více dobrodružných aktivit za výhodné částky. Můžete provozovat pěší turistiku, plavit se na kajaku anebo jezdit na kole. Cena karty na 5 dní pro dospělého se pohybuje kolem 1695 NOK (3462 Kč) a pro dítě 900 NOK (1840 Kč). Kartu zakoupíte přímo v Bergenu či na palubě lodi.

SIM KARTA (TELEFONNÍ SIGNÁL) 

Norsko je překrásná země plná majestátních fjordů, rozmanité přírody a nabídne i pestré možnosti pro lyžaře či jiné sportovce. Mnohé cestovatele tak neodrazují ani vysoké ceny v této severské destinaci. Pakliže se chcete do Norska také podívat, zvažte místo předraženého roamingu od svého mobilního operátora zakoupení místní SIM karty k volání, zasílání SMS a přístupu na internet. Můžete tak ušetřit nemalé peníze. Telefonní signál: díky sítím GSM, 4G a 5G je pokrytí telefonním signálem v Norsku velmi dobré, a to nejen ve velkých městech, ale i na vesnicích. Setkat se však můžete s kolísáním signálu v údolích venkovů.

Jaké jsou ceny SIM karet v Norsku a kde je zakoupit?

V Norsku si můžete SIM karty zakoupit u tří operátorů. Mycall je nabízí za zhruba 49 NOK, Telia za 29 NOK či 99 NOK a Lycamobile za 49 NOK, 99 NOK a 199 NOK. SIM karty lze pořídit jak na velkých letištích (Oslo, Bergen, Stavanger) tak i v samoobsluhách a obchodech s potravinami. Norští mobilní operátoři však vyžadují od kupujících identifikaci (buď cestovní pas nebo ID pro cestující v EU). Vyhnout se ale můžete této byrokratické proceduře nákupem eSIM z pohodlí domova – tak si aktivujete data ještě před odletem do Norska. eSIM nabízí Holafly, Nomad a Airalo. Nezapomeňte, že váš telefon musí být s tímto druhem SIM karty kompatibilní. 

POŠTOVNÍ SLUŽBY 

Norská poštovní služba se nazývá „Posten“. Díky ní můžete v podstatě ze všech koutů země posílat pohledy, dopisy nebo třeba balíky. Otevírací doba poboček je obvykle od pondělí do pátku v čase 9:00 až 18:00. Poštovní známky však zakoupíte nejen na pobočkách norské pošty, ale i ve vybraných hotelech, obchodech s potravinami, v turistických centrech anebo v knihkupectvích.  

SPECIÁLNÍ INFORMACE O NORSKU

 • V Norsku se můžete projet nejdelším silničním tunelem na světě (Lærdal Tunnel). Jeho délka je 24,5 kilometrů. Pro podporu psychické pohody řidičů se nachází každých 6 kilometrů jeskyně. Na silnici i v jeskyních se pak osvětlení pravidelně mění, aby rozptýlilo stereotypní jízdu. 
 • Díky Norům se podává i lososové sushi. I přesto, že je sushi typickým japonským pokrmem, Norsko má své zásluhy v tom, že se menu rozšířilo i o lososovou náplň (v 80. letech minulého století jej navrhla norská delegace v Japonsku). 
 • Věděli jste, že norština má vlastně dvě verze? Bokmål je norský jazyk využívaný v drtivé většině a Nynorsk se spíš ke komunikaci používá na venkovech. 
 • V Norsku žije největší evropské stádo divokých sobů. Nejčastěji je pozorováno v oblasti náhorní plošiny Hardangervidda (zde žije kolem 7 000 sobů a celkově v zemi pak 25 000 sobů).
 • Etnicky nejrozmanitější je v Oslo. Téměř 200 tisíc lidí se zde narodilo imigrantům. Nejrozšířenější etnickou menšinou žijící v hlavním městě Norska jsou Pákistánci. Hned po nich je pak v Oslu nejvíce Švédů, Somálců či Poláků. 
 • Hlavní město Norska se ne vždy nazývalo Oslo. V roce 1040 mu lidé říkali Ânslo či Áslo. Vše pak změnil rozsáhlý požár v roce 1624, který zničil většinu městské struktury. Město tedy bylo následně přestěhováno a přestavěno poblíž pevnosti Akershus. Jeho název zněl tehdy Christiania na počet tehdejšího panovníka Kristiána IV.
Geiranger - nejkrásnější fjord Norska Hanzovní domky v BergenuSlavná cesta Trollů v Norsku Moderní Opera v Oslu SEN v Norsku Lofoty, Norsko Hrdí Norové v Oslu Budova norského parlamentu v Oslu Fram muzeum - výstavu polárních výpravSochy v norském parku VigelandNorský BergenPlavba po norských fjordech Norská dřevěná architektura Jízda železnicí FlamsbanaZápad slunce na NordkappuOchutnávka norského kraba
zobrazit zájezdy do Norska
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací

Mám zájem o "Speciální akci" na poznávací zájezdy do celého světa se SLEVOU AŽ 35%.


Zadejte prosím váš e-mail:

Povinné pole