INFORMACE O NORSKU
ZÁKLADNÍ ÚDAJE O NORSKU
PROČ NORSKO NAVŠTÍVIT? / KDY NORSKO NAVŠTÍVIT?
TOP TIPY PRO CESTOVATELE DO NORSKA
ZÁKLADNÍ ÚDAJE O NORSKU
PROČ NORSKO NAVŠTÍVIT? / KDY NORSKO NAVŠTÍVIT?
TOP TIPY PRO CESTOVATELE DO NORSKA
Norsko navštíví ročně přes pět milionů turistů. Nejčastěji do této evropské destinace létají lidé z Ameriky, Německa, Nizozemska, Dánska anebo Švédska. Největším lákadlem země je podle statistik rozmanitá norská příroda, kultura, vikingská historie, sledování polární záře a vidina arktického dobrodružství. Zdaleka nejnavštěvovanější je v Norsku vodopád Vøringsfossen (je i neskutečně fotogenický), scénická oblast Trollstigen s úžasnými výhledy do okolí a fjord Geirangerfjorden. Přidejte se tedy k mnoha dobrodruhům a poznejte krásy této severské země na vlastní oči!
Zdaleka nejlepším obdobím pro návštěvu Norska jsou měsíce červen, červenec a srpen. Tehdy se zde dočkáte velmi příjemných teplot i dlouhých dnů, neboť přímo ikonické je v zemi tzv. půlnoční slunce. Zejména v červenci tedy můžete podnikat třeba i v noci dobrodružné výpravy za světla. Počítat však musíte s tím, že v tyto turisticky vytížené měsíce mohou být ceny do destinace poněkud vyšší. Nejklidnější jsou pak v Norsku měsíce květen a září (s mírnějšími teplotami) – krajina je totiž téměř liduprázdná, avšak nabízí úchvatné barevné pohledy. A pokud byste snad chtěli spatřit polární záři, musíte do země zavítat od listopadu do února. Jen se dobře vybavte do tuhé zimy!
Norské jaro je velmi kouzelné, neboť hned po roztání sněhu začínají v přírodě růst rozmanité rostliny – jako první rododendrony. Právě zde pocítíte velmi intenzivně, jak se země po dlouhé zimě touží opět nadechnout. Jarní období v Norsku má rozhodně něco do sebe, počítat ale musíte hlavně v březnu s chladnějšími teplotami v maximech jen do 4 °C. S plynoucím časem ale teploty začnou stoupat – v dubnu na 10 °C a v květnu pak na příjemných 16 °C. Dočkat se ovšem můžete nejen slunečných dní, ale i těch deštivých.
Léto v Norsku nabídne příjemné ale nikterak horké klima – je tedy ideální na pěší turistiku, plavení se na kajaku nebo třeba k rybolovu, který v tomto období Norové velmi často praktikují. Oceán, jezera a řeky jsou totiž plné makrel, lososů, tresek nebo pstruhů. V červnu zde naměříte v maximech kolem 20 °C, v červenci pak 22 °C a v srpnu 21 °C. Dočkat se v širé krajině můžete i nádherných výhledů na rozkvetlé chrpy, vlčí máky nebo sedmikrásky. V létě nastává pro Nory také sklizeň nových brambor a jahod, proto si nezapomeňte na těchto dobrotách pochutnat, až sem poletíte.
Pokud chcete zažít tu nejbarevnější podívanou, zaleťte si do Norska právě na podzim. Tamější lesy totiž jenom hrají barvami. Zrak vám bude přecházet ze zlatavé, fialové, červené nebo oranžové. Toto období však vydrží jen první tři podzimní týdny – listy chřadnou velice rychle a následně opadávají. Podzimní čas v Norsku také doprovází velmi často mlhy a déšť, což ale činí krajinu velmi tajemnou a možná i fotogenickou – pozor však na silnicích! V září dosahují teploty v maximech 16 °C, v říjnu 9 °C a v listopadu 3 °C.
Zimní počasí se v Norsku rozlišuje podle toho, kde se zrovna nacházíte. Pokud byste zavítali na jižní pobřeží země, nedočkáte se nikterak tuhé zimy. Teploty se v těchto oblastech pohybují nejčastěji kolem 0 °C (někdy klesnou i pod nulu) a sníh zde padá jen občas. Klima na jihu/pobřeží totiž ovlivňuje z větší části teplý Golfský proud. Tu opravdovou norskou zimu ale pocítíte, když zavítáte do vnitrozemí. Na severu Norska se pak můžete dočkat i polární záře! Průměrné denní teploty v prosinci se pohybují kolem 0 °C, v lednu pak okolo -2 °C a v únoru sahají v maximech ke -1 °C. Zajímavost: Zima je nejdelším ročním obdobím v Norsku.
Přečtěte si více informací o počasí v Norsku, kde najdete také grafy průměrných denních teplot a počet deštivých dnů.
Každý turista může během svého pobytu v konkrétní destinaci občas tápat. Potřebné informace však obvykle zajistí turistická nebo návštěvnická centra. Kde je najít v Norsku? Inspirujte se několika místy:
Norsko pokrývají až ze 70 % jehličnaté lesy, a to zejména na jihu země a ve vnitrozemí. Zpozorovat však můžete v některých oblastech i listnaté stromy, jako jsou například duby, jasany, jilmy, javory norské nebo lísky a břízy. Pokud zamíříte do vyšších poloh, natrefíte na omezenější vegetaci skládající se zejména z jalovců a zakrslých bříz. Horské pláně jsou pak porostlé nejčastěji vřesem, mechy a lišejníky. Lesy ve vnitrozemí jsou krom jiného bohaté na divoké ovoce (borůvky, lesní jahody nebo maliny). V lesním porostu můžete také v příhodném ročním období nalézt četné množství hub.
Z norské fauny jsou pak nejznámější sobi a losi. Vlky lze spatřit jen zřídkakdy, a když už, jsou to spíše ti, co migrovali do Norska ze Švédska. Medvědi hnědí, rysi nebo rosomáci se v norské přírodě též vyskytují, avšak jsou velmi ohroženými druhy (jejich počty se snižují). Mezi vzácná a chráněná zvířata v Norsku se ale řadí i polární liška, lumík nebo zajíc. V zemi lze zpozorovat rovněž četné vodní ptactvo, jako třeba racky, kachny, guillemoty a papuchalky. Ve vodních tokách i v moři pak žije mnoho různorodých ryb, mezi které lze zařadit makrely, tresky, okouny, pstruhy, štiky, lososy nebo cejny. Plazi se v Norsku vyskytují v menším počtu. Zmiji lze spatřit pouze na jihu země a ještěrku živorodou spíše na severu. Teplejší roční období pak nahrává hlavně komárům, kteří nedají pokoje turistům hlavně v severních oblastech.
Norsko se pyšní nespornými přírodními krásami i velice zajímavou historií a kulturou. Tím pádem také nabídne celé spektrum dobrodružných aktivit, ať se jedná o ty outdoorové nebo indoorové. Pojďte se s námi inspirovat, co dělat v příjemném slunečném počasí i během deštivých dní. Nudit se nebudete!
Výše uvedenými indoorovými aktivitami to samozřejmě nekončí. Mnoho dalších oblastí Norska (kromě Osla) nabídne pestré možnosti vyžití v galeriích, muzeích, aquaparcích, botanických zahradách, mořském světě, zámcích či hradech. Stačí jen hledat to, co byste chtěli poznat. Za vidění tak stojí třeba ještě Atlantic Sea Park s obřím akváriem ve městě Alesund, KODE Art Museum v Bergenu nebo bergenské mystické jeskyně s nádechem magie Bergtatt Opplevelser, kde občas pořádají i koncerty.
Představte si velmi úzkou a strmou horskou silnici s jedenácti ostrými zákrutami – to je Cesta Trollů (Trollstigen), která spojuje vesnice Adalsnes a Valldal na západě Norska. Tato oblast patří mezi jedny z nejoblíbenějších mezi turisty a není skutečně divu! Jděte se přesvědčit na vlastní oči, jak moc je výjimečná. Podél silnice můžete jet nejen automobilem, ale také vykonat pěší túru, anebo si zajezdit na kole. Místní pověst hovoří o tom, že právě kolem Cesty Trollů žijí neobvyklé postavičky zvané trollové. Když budete mít trochu štěstí a možná i fantazie, třeba je uvidíte! Během putování po Cestě Trollů pak budete odměněni úchvatnými výhledy do okolní krajiny a probudí se ve vás i adrenalin při pohledu ze srázů dolů! Nenechte si ujít tohle fascinující místo.
Severní mys neboli Nordkapp je místo, které by měl navštívit snad každý zapálený cestovatel. Jak již sám název napovídá, jedná se o bod, který leží na severu čili respektive v nejsevernější části Norska. Představit si jej můžete jako 307 metrů vysoký útes, který se tyčí nad Severním ledovým oceánem. Do oblasti se snadno dostanete automobilem – v zimě však bývá silnice kvůli počasí uzavřena. Mezi jiné možnosti dopravy k Nordkappu pak patří buď autobus z nedalekého města Honningsvåg, pěší turistika, jízda na kole, letadlo nebo loď. Historickou zajímavostí je, že Nordkapp býval velmi známým a důležitým orientačním bodem především pro lodě a jejich posádky.
Městu ležícímu na severu Norska se také přezdívá „Paříž Severu“ či „Brána do Antarktidy“. V Tromsu můžete ostatně zažít opravdu skvělé momenty své dovolené, tj. spatřit panenskou divokou přírodu, rybařit, chodit na procházky nebo se jen nechat unášet pohledem na půlnoční slunce a polární záři. Není to ovšem jen obdivuhodný ráz krajiny, co turisty láká na tomto malém norském městečku. I když zde žije necelých 80 tisíc obyvatel, v ulicích to překvapivě překypuje energií. Noční život je v Tromsu opravdu pověstný a bujný. Veselých večírků se dočkáte zejména na hlavní ulici Storgata.
Pokud hledáte další nápady, podívejte se na náš kompletní výběr TOP míst v Norsku.
Pokud se rozhodnete strávit dovolenou v Norsku, můžete zvolit buď vlastní dopravu automobilem/obytným vozem nebo tu leteckou, která je podstatně rychlejší. Jen pro představu, cesta osobním vozem z Prahy do Osla trvá přibližně 15 až 16 hodin (vzdálenost mezi městy je něco kolem 1 400 km), za to letadlem jste v Oslu už za cca 2 hodiny. Záleží tedy na vás, co preferujete. Z Prahy, Brna a Ostravy poskytují pravidelné lety do Norska například tyto letecké společnosti: SmartWings, Scandinavian Airlines, Eurowings nebo Norwegian. Letět můžete napřímo buď do Osla či s mezipřistáními do Bergenu, Trondheimu, Stavangeru, do města Tromsø a dalších.
Ceny zpátečních letenek z Prahy do Osla se dle termínu pohybují od 2 000 Kč do 8 000 Kč. K vyhledávání nejlevnejších letů můžete využít internetové srovnávače jako jsou Momondo, Skyscanner, či Kiwi.
Norsko nabízí široké možnosti vnitrostátní dopravy. Přepravovat se můžete mezi jednotlivými oblastmi buď vlastním/zapůjčeným automobilem, vlakem, autobusem nebo trajektem/lodí. Pojďme si tedy představit jednotlivé možnosti dopravy detailně:
V hlavním městě Norska, v Oslu, pak můžete využít i dopravy metrem (Oslo T-bane či Oslo Tunnelbane), které má k dispozici aktuálně šest linek se stovkou stanic. Zvolit však můžete ve větších norských městech i pohodlnou přepravu taxíky.
Norsko je země jako stvořená pro cestování s dětmi. Nabízí totiž celé spektrum volnočasových aktivit, ať se jedná o návštěvy zajímavých muzeí, aquaparků, dětských hřišť nebo divoké přírody. Vaše ratolesti se v této překrásné severské zemi rozhodně nudit nebudou. Pobyt si můžete ozvláštnit různými způsoby. Ponořte se třeba se svými ratolestmi do pověstí o trollech, kteří údajně „straší“ v norských lesích, nebo děti zasvěťte do historie někdejších smělých obyvatel Norska, jimiž bývali Vikingové! Tato země má co nabídnout, a tak z toho vytěžte co nejvíc. Užít si můžete i zvýhodněné vstupné pro ty nejmenší do celé řádky památek či výhodné ubytování a slevy na jízdné. Norsko je zkrátka k rodinám velmi otevřené a přívětivé.
Dovolené v Norsku se nemusíte obávat, pokud jste v seniorním věku. Naopak vám nabídne mnoho příležitostí k vyžití, ať už je vaše fyzická kondice jakákoliv. Zdatnější senioři mohou například zdolat kdejakou pěší túru v divoké norské přírodě a ti, co se raději nechají unášet zážitky, aniž by se museli bůhví, jak namáhat, mohou nasednout na elektrokolo (případně i Segway) či absolvovat okružní plavbu. Dobrou zprávou pro lidi ve starším věku (67 let a více) je také to, že se v Norsku dočkají až 50 % slevy na jízdné do vlaku. Mohou tak podél železničních tratí procestovat třeba celou zemi – a že je to vskutku zážitek. Zvýhodněné vstupné pak mají senioři také do některých památek, muzeí, galerií či norských atrakcí.
Norsko je pro turisty s handicapem skvěle přizpůsobené, a to především, co se týká možností cestování. Na letišti jsou naprostou samozřejmostí bezbariérové zóny a mile překvapí i leckteré expresní/dálkové autobusy, vlaky a trajekty – ty totiž nabízí speciální plošiny nebo výtahy pro pohybově handicapované. Na základě předchozí rezervace jsou možné ve vlacích i bezplatné asistenční služby. Velká města, jako Oslo a Bergen navíc provozují nízkopodlažní tramvaje, do kterých se vozíčkář pomocí rampy snadno dostane. Metro v hlavním norském městě není také žádnou potíží – k dispozici jsou pro vozíčkáře výtahy a také rampy, díky nimž se handicapovaní dostanou snadno do vlakové soupravy.
V případě, že chcete do Norska cestovat se psem (nebo i s kočkou), musíte splnit několik podmínek vstupu:
Majitelé psů by také měli brát na vědomí, že do Norska je zakázáno dovážet přesně určená plemena, tj. pitbulteriéry, americké stafordširské teriéry, argentinské dogy, československé vlčáky a také psy rasy toso-inu a fila brasilerio. Za potenciálně nebezpečné jsou pak považovaní i kříženci vlka a psa. Více informací o cestování do Norska se zvířaty naleznete na webových stránkách Státní veterinární správy ČR.
V Norsku funguje univerzální systém zdravotního pojištění, který je financován z daní a příspěvků z mezd. Zahrnuje nejen primární péči, ale také tu ambulantní a nemocniční. Pojištění vzniká Norům automaticky po narození. Hradit je z něj možné i některé vybrané léky. Ostatní pomůcky a služby fungují na principu spoluúčasti pacienta. Asi deset procent obyvatel Norska má však soukromé pojištění, které může zlepšit přístupnost péče zejména u soukromých poskytovatelů. Jinak, co se týká obecně zdravotní péče v Norsku, je považována za jednu z nejlepších na světě a poskytují ji jak veřejné nemocnice, tak i soukromá zařízení.
Turisté cestující do Norska mohou v případě potřeby akutního ošetření (úraz, stavy ohrožující život a podobně) využít kartičku zdravotního pojištění, tzv. EHIC vydávanou v rámci EU. Uplatnění karty EHIC však není možné u běžných vyšetření v případě náhlé nemoci – např. chřipka, průjem, angína atd. Proto je nanejvýš doporučováno zřízení komplexního cestovního pojištění, které pokryje případné náklady na poskytnutou péči a pomůže i při ztrátě zavazadla či zrušených letech.
Ministerstvo zahraničních věcí ČR doporučuje turistům z Česka zřízení cestovního pojištění do Norska, i přesto, že není povinné v rámci cestování v Schengenského prostoru (pouze s cestovním dokladem a bez pohraničních kontrol). Poznámka: ti, co potřebují k vycestování do Norska schengenské vízum, mají zřízení cestovního pojištění povinné. To, jakou pojišťovací společnost zvolíte, je zcela na vás. V rámci pojištění však můžete získat například tyto výhody: krytí léčebných výloh, nepřetržitou lékařskou pomoc v angličtině (v naléhavých případech) a možnost repatriace i transportu v případě potřeby.
Norsko je zejména rájem pro milovníky mořských plodů a ryb. Na své si ale přijdou i ti, co rádi experimentují, neboť země nabízí i maso sobí, losí, velrybí či tulení. Vegetariánských a veganských možností stravování v Norsku ovšem moc nenajdete. Je jich skutečně pomálu. Obecným faktem a možná tak trochu menším šrámem na norské gastronomické scéně je to, že jídla v restauracích se dost často prodraží. I proto dávají ledasjací turisté přednost stravování po vlastní ose, tedy ze supermarketů anebo v rámci kaváren, pouličních stánků a bufetů. A co Norové vlastně jedí k snídani, obědu a večeři? Můžete se inspirovat:
Jako turisté můžete snídani samozřejmě absolvovat v rámci svého ubytování v hotelu – můžete si být jistí, že se poctivě nasytíte. Pakliže ale zatoužíte po dobrodružství a přiblížení se Norům, vyjděte do ulic. V letních měsících si dopřejte třeba piknik v parku s potravinami zakoupenými v supermarketu. Za výhodné ceny tedy pořídíte přesně to, na co máte chuť. V norském stylu to bývá obvykle sýr, chléb, jogurt, sezónní ovoce, uzeniny, nakládané ryby, vejce, sušenky, káva a čaj. Využít lze ale i pouliční stánky s rychlým občerstvením zvané gatekjøkken, díky kterým si můžete dopřát populární párek v rohlíku (varm pølse) anebo o něco nákladnější a možná i chuťově lepší smørbrød, což je sendvič z rozmanitými náplněmi dle preferencí zákazníka.
Norové využívají k naobědvání zejména samoobslužné restaurace nebo také bufety (místní jim říkají kafetérie). Denní menu těchto podniků zahrnuje standardně masový nebo rybí pokrm podávaný s bramborami nebo zeleninou. V menu bývá obvykle zahrnutý i nápoj, chléb nebo káva. A kde že ony kafetérie najdete? Zpravidla jsou ukryté nad kancelářemi nebo obchody. Jejich otevírací doba končí kolem 18:00. Daleko zajímavější jsou pak klasické kavárny či bary, kde si můžete dopřát cenově dostupná a pestřejší jídla v podobě salátů, sendvičů, těstovin, polévek a podobně. A konečně, možné je zajít i do norských restaurací – v době oběda mnoho z nich nabízí výhodné ceny!
Tomuto pokrmu dávají Norové nejvíce času a možná i peněz. Stejně tak na tom můžete být i vy, když budete samozřejmě chtít a bude to ve vašich možnostech. Norské restaurace jsou obecně skvělé a nabízí nejen skandinávské jídlo, ale i to čínské, indické, perské, marocké nebo japonské. Norsko je zkrátka gastronomicky multikulturní. A co si dopřát? Za ochutnání určitě stojí nakládaní sledi, losos, obecně uzené ryby, uzeniny či masové kuličky a odvážlivci mohou okusit i sobí či losí maso. Výtečné bývají v Norsku také mořské plody.
V Norsku je možné zakoupit různé druhy nealkoholických a alkoholických nápojů. Z těch nealkoholických se nejčastěji v zemi konzumuje káva. Norové ji milují a konzumují ve velkém množství kdykoliv během dne. V kavárnách i restauracích pak natrefíte také na široký výběr čajů, a to od těch bylinkových, až třeba po ty ovocné s příchutí jablka a medu. Dalším oblíbeným nápojem bez obsahu alkoholu je v Norsku i tzv. Solo, což je v podstatě pomerančová limonáda podobající se tak trochu klasické Fantě. Voda je samozřejmě základ a pitná je jak z kohoutku, tak balená. Nejznámější značkou je Voss.
Prodej alkoholu v Norsku reguluje přísný zákon. V hotelech jej prodávají sice sedm dní v týdnu (primárně víno a pivo), avšak tvrdý alkohol je k dostání jen v čase 15:00 až 23:45 (v neděli se neprodává). A co Norové pijí nejraději? Je to zejména pivo. V zemi lze zakoupit hned několik značek – pro našince je nejznámější Pilsner, což je světlý ležák s nižším obsahem alkoholu. Lagerøl pak obsahuje ještě menší množství alkoholu (asi 2,5 %). Dalšími běžně dostupnými značkami je i Brigg a Zero. Mezi silnější norská piva patří Export, který je o dost dražší. Tradiční norskou pálenkou je Akvavit vyráběný z brambor a obilí. V chladných dnech vás pak zahřeje nápoj ze svařeného vína glogg, medovina nebo punsch, což je skandinávský nápoj z vody, cukru, alkoholu, ovoce a koření.
V Norsku platí zákon, který omezuje kouření ve veřejných prostorách. Kouřit se tedy nesmí ve vnitřních prostorách pracovišť, ve veřejných budovách, v městské hromadné budově, v restauracích, v barech, nočních klubech a také venku – kam spadá okolí jeslí, základních škol, středních škol, nemocnic a úřadů. Kouření je povoleno jen na vyhrazených a označených místech. Tabákové výrobky je možné prodat pouze osobám, kterým je 18 a více let. Na norském trhu pak kuřáci nezakoupí cigarety se specifickými příchutěmi, podobně jako v Česku. Od 1. července 2023 byl také uzákoněn zákaz prodeje i dovozu veškerých e-cigaret a náplní s nikotinem. Pokud kouříte e-cigarety, jejich užívání je regulováno zákonem stejně tak, jako kouření klasických cigaret.
Pití alkoholu na veřejnosti je v Norsku nezákonné, proto je také pokutováno. Dopřát si svůj oblíbený drink tak můžete výhradně na hotelu, v restauraci, v nočním klubu, v baru či jiných podobných podnicích. Prodat alkohol vám v zemi mohou obchodníci jen tehdy, pokud je vám 18 a více let. V případě, že ale chcete koupit lihoviny s obsahem alkoholu 22 % a více, je věk pro možný prodej navýšen na 20 let. Mějte na také na paměti, že tvrdý alkohol je v Norsku zatížen poměrně vysokou spotřební daní, a tak může stát ve výsledku dost peněz.
Obchody s potravinami podléhají regulaci prodeje alkoholických nápojů, tj. nesmí prodávat žádné zboží s obsahem alkoholu nad 4,7 % a po 20:00 je prodej alkoholu zcela zakázán (ve všední dny). V sobotu si pak alkoholické nápoje nekoupíte po 18:00 a v neděli či o svátcích vůbec.
Norskou měnou je norská koruna (zkratka NOK). Za 1 českou korunu tedy koupíte 0,49 NOK – nebo dle aktuálního kurzu. 1 NOK se pak rovná 2,06 Kč. V zemi však není hotovost převažující platební metodou. Lidé spíše využívají platby kartou anebo mobilem. I přesto je vhodné, abyste si s sebou jako turisté vzali norské koruny v hotovosti – jiná měna není běžně akceptována. Hodit se vám může hotovost na drobnější nákupy či na spropitné. Co se týká samotných platebních karet, jsou běžně akceptovány u většiny prodejců. V některých obchodech s potravinami, na poštách či v supermarketech se však můžete setkat s odmítnutím platby kreditní kartou. Debetní karty jsou ale obvykle ochotně přijímány.
V Norsku není předávání spropitného běžné, s výjimkou restaurací a barů. V případě spokojenosti s jídlem a obsluhou lidé nejčastěji nechávají dýško pohybující se mezi 5 až 15 % z celkové útraty. Je to však o osobním pocitu a ochotě, nějakou tu korunu navíc dát. Spropitné tak můžete předat dle svého uvážení klidně i pokojské či taxikáři.
Každý turista si chce odvézt z dovolené nějaký ten suvenýr nebo dárky pro blízké. Norsko jakožto „Země půlnočního slunce“ vám v tomto ohledu nabídne nepřeberné možnosti. Ať už zajdete na stylové trhy nebo do obchodních domů, vždy si vyberete. Typickými norskými produkty jsou například norské hřejivé svetry z kvalitního materiálu, vikingské misky na pití, lékořicové čokoládky, sobí klobásy, lidové malby zvané Rosemaling, figurky trollů, norské šperky, ovčí a sobí kůže, designové sklo a podobně. Zajímavostí je, že mnoho obchodů vám vrátí DPH při odjezdu ze země, nezapomeňte se tedy prodejců zeptat, zda je to u nich možné. Můžete tak ušetřit pár korun. Otevírací doba většiny obchodů je pak od pondělí do soboty v čase 10:00 až 17:00. V neděli bývá standardně zavřeno, kromě obchůdků se suvenýry a některých „večerek“.
O Norsku kolují neblahé informace týkající se drahoty. A skutečně může být pobyt v Norsku nákladnější než v ostatních evropských zemích. Když ale budete chtít, můžete samozřejmě utratit co nejméně. Záleží především na tom, jaký komfort si chcete během dovolené dopřát. Pojďme si představit tři druhy rozpočtů a možnosti, které vám nabídnou:
Protože je Norsko pro turisty poměrně nákladnou zemí, jistě se budou hodit i nějaké ty slevy, díky nimž ušetříte. Existuje několik možností:
Norsko je překrásná země plná majestátních fjordů, rozmanité přírody a nabídne i pestré možnosti pro lyžaře či jiné sportovce. Mnohé cestovatele tak neodrazují ani vysoké ceny v této severské destinaci. Pakliže se chcete do Norska také podívat, zvažte místo předraženého roamingu od svého mobilního operátora zakoupení místní SIM karty k volání, zasílání SMS a přístupu na internet. Můžete tak ušetřit nemalé peníze. Telefonní signál: díky sítím GSM, 4G a 5G je pokrytí telefonním signálem v Norsku velmi dobré, a to nejen ve velkých městech, ale i na vesnicích. Setkat se však můžete s kolísáním signálu v údolích venkovů.
V Norsku si můžete SIM karty zakoupit u tří operátorů. Mycall je nabízí za zhruba 49 NOK, Telia za 29 NOK či 99 NOK a Lycamobile za 49 NOK, 99 NOK a 199 NOK. SIM karty lze pořídit jak na velkých letištích (Oslo, Bergen, Stavanger) tak i v samoobsluhách a obchodech s potravinami. Norští mobilní operátoři však vyžadují od kupujících identifikaci (buď cestovní pas nebo ID pro cestující v EU). Vyhnout se ale můžete této byrokratické proceduře nákupem eSIM z pohodlí domova – tak si aktivujete data ještě před odletem do Norska. eSIM nabízí Holafly, Nomad a Airalo. Nezapomeňte, že váš telefon musí být s tímto druhem SIM karty kompatibilní.
Norská poštovní služba se nazývá „Posten“. Díky ní můžete v podstatě ze všech koutů země posílat pohledy, dopisy nebo třeba balíky. Otevírací doba poboček je obvykle od pondělí do pátku v čase 9:00 až 18:00. Poštovní známky však zakoupíte nejen na pobočkách norské pošty, ale i ve vybraných hotelech, obchodech s potravinami, v turistických centrech anebo v knihkupectvích.