Turistický průvodce Norskem

Hlavní město: Oslo, Rozloha: 385 199 km2

Počet obyvatel: 5 400 000

Jazyk: norština, sámština

Náboženství: luteráni 85,7 %, římští katolíci 1 %, další křesťané 3,4 %

Státní zřízení: konstituční monarchie

Měna: norská koruna NOK

Čas: +1 hodina

Důležitá telefonní čísla: policie 112, záchranná služba 113, hasiči: 110

Mezinárodní předvolba: +47

Čti více
Základní údaje o zemiCestovní doklady a vízaPraktické informacePočasíRady na cestuStručný slovníkZajímavá místa

Norsko, země s nejvyšším životním standardem, ale i nejkrásnější země Evropského severu. Hory a ledovce, malebná údolí, drsné náhorní plošiny, jezera, mohutné vodopády, překrásné fjordy, nezapomenutelné přírodní scenerie, tundra porostlá lišejníkem a letní světlé noci i půlnoční slunce. Okouzlující země, která je tou pravou kulisou pro severské ságy a pověsti.

Norsko sousedí se Švédskem na většině jihovýchodní hranice, s Finskem a Ruskem na severovýchodě. S Ruskem vede spor o dělící linii teritoriálních vod v Barentsově moři. Pod norskou suverenitu patří rovněž arktické souostroví Svalbard (Špicberky) a ostrov Jan Mayen, jež leží nedaleko Islandu. Administrativně dosud patří Norsku také ostrov Bouvetøya v jižním Atlantiku. Země si činí nárok i na Ostrov Petra I. v jižním Pacifiku a teritorium Země královny Maud (Dronning Maud Land) v Antarktidě.

Norsko je převážně hornatá země, nejvyšší hora Galdhøpiggen měří 2469 metrů. V její blízkosti také leží dva norské ledovce Jostedalsbreen a Jotunheimen, lákající každý rok tisíce turistů. Na mezinárodní silnici E16, spojující Oslo s Bergenem na západním pobřeží Norska, se nachází nejdelší silniční tunel na světě (Lærdalský tunel, 24,5 km dlouhý).

Dvě století vikingských vpádů upoutaly pozornost Evropy na severské země, v roce 994 přijalo Norsko s králem Olafem Trygvassonom křesťanství. Trvalo však ještě několik desetiletí, než se stalo křesťanství obecně akceptovaným. V roce 1397 se Norsko dostalo do tzv. Kalmarské unie, jejíž členy byly všechny skandinávské země pod taktovkou Dánska. Postupně se Norsko stalo součástí Dánska a tento stav trval až do roku 1814. Tehdy se Norsko dostalo do unie s druhou skandinávskou zemí, Švédskem, a přijalo vlastní ústavu. Švédsko norskou ústavu neodmítlo s podmínkou, že Norové budou akceptovat unii se Švédskem a švédského krále. Rostoucí národní požadavky během 19. století však vyústily v roce 1905 do referenda, ve kterém rozhodlo Norsko o své nezávislosti. Přestože vyhlásilo v první světové válce neutralitu přišlo o velkou část svého loďstva. Neutrálním se vyhlásilo i na začátku druhé světové války, i tak bylo na 5 let obsazeno nacistickým Německem. V roce 1949 se stalo členem NATO. Až nálezy ropy a plynu v 60-tých letech nastartovaly obrovský ekonomický boom. V současnosti se veřejné diskuse týkají zejména plánování na období, kdy dojdou zásoby ropy. Ve dvou referendech 1972 a 1994 Norové odmítli pro svou zemi vstup do EU.

zobrazit zájezdy do Norska
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací
ZÁJEZDY 2021 - 2022 SE SLEVOU AŽ 15 %
Lovte zážitky s CK SEN bez rizika.
Záloha pouze 5 000 Kč/osoba.  Více ZDE ➔