Přes himalájská sedla
sleva first minute až 22%

Tibet, Nepál komfortněji

Lhasa, Yamdrok Tso, Shigatse, Káthmándú

Fascinující Lhasa, kde vás ohromí bývalé sídlo Dalajlamy – Potala, himálajská sedla, šťavnaté Káthmándú. Poznávací Cesta, která vám obohatí život. Tibetskou duchovní atmosféru nasajeme v mnoha chrámech a klášterech a obdivovat budeme i dřevěnou architekturu Nepálu. 

  • Tibet – cesta v pohodlí, dokonalý program v zemi, o které jste snili
  • 2 týdny v zemi mnichů a modlitebních mlýnků ve stínu Himálají
  • k nejvyšším vrcholům planety přes himálajské sedlo (5 200 m n. m.)
  • rozšiřte si cestu o safari v jižním Nepálu
Čti více

Tel.: 224 250 138, 608 482 877   |   Email: cksen@cksen.cz

Termíny a cenyProgram a mapaFotogalerieReference klientůZážitky ze zájezduTOP místa zájezdu

Cena zahrnuje:

mezinárodní letenku, letištní poplatky, přelet Peking - Lhasa, ubytování v pokojích pro dvě osoby kvalitních hotelů (na hranici jednoduchý hotel), pronajatý autobus na celou dobu, tibetské permity, SEN  průvodce a místní průvodce, množství prohlídek a výletů, pojištění proti insolventnosti

Cena nezahrnuje:

stravu kromě uvedené, víza 3 100 Kč + 30 EUR/USD přímo na místě, let přes hoty s výhledem na Mt.Everest (cca 190USD)

Ubytování:

Peking – Xihua Jade hotel***, 1 noc
 
Lhasa – Yak Hotel***, 3 noci
 
Gyantse – Yutuok hotel***, 1 noc
 
Shegar – Tingri Roof of the World Grand Hotel***, 1 noc
 
Gyirong – Sichuan Grand Hotel***, 1 noc
 
Kathamandu – Hotel Excelsior Kathmandu***, 3 noci
 
Hotely na konkrétních termínech můžou být i jiné. Závisí to na dostupnosti, obsazenosti a na včasném přihlášení.
 
„Hvězdičkování“ není součástí obchodního jména hotelu, ale hodnocením jeho kvality od velkých nadnárodních rezervačních systémů jako booking.com, agoda.com, v některých případech podle oficiálního hodnocení samotného hotelu.
 
Jednotlivé pokoje v hotelích se mohou lišit, uvedené fotografie jsou ze standardních dvoulůžkových pokojů.

Poznámka:

U některých termínů mohou být rozdílné ceny odletů z Prahy o 2000 Kč z důvodu vyšších nákladů za letenky.

Odlety z Vídně jsou bez příplatku, v ceně publikované na webu.

Hotely v základní ceně zájezdu
Doplňkové služby - SEN premium

1. den: Odlet do Pekingu

PRAHA/VÍDEŇ – PEKING 

Odlet do Pekingu a začátek naší krásné cesty.

2. den: Peking – největší náměstí světa, hutongy a noční trhy

PEKING

Přílet do Pekingu. Krátký úvod v hlavním městě Číny. Náměstí nebeského klidu.

3. den: První kroky na střeše světa, ubytování ve staré Lhase, jsme v pohádce

PEKING – LHASA 

Krásný let a přistání na tibetské náhorní plošině. LHASA – konečně v Tibetu. Ubytování kousek od Barkhoru, který je nejposvátnějším okruhem a kam přicházejí poutníci z celého Tibetu. Náš pobyt v této úchvatné zemi začíná. Pomalejší den, který nám umožní zvyknout si na nadmořskou výšku. Nejsvětější chrám Tibetu Džókhang, magické místo, kde v silné atmosféře nahlédneme i do víry Tibeťanů.

4. den: Lhasa – sen každého cestovatele, Potala a největší klášter na světě 

LHASA – POTALA – NORBULINKA 

Palác Potala – sídlo Dalajlámů a pýcha a sláva Tibetu byl budována jako nejkrásnější stavba Asie. Ve skutečnosti je velkolepější než na fotografiích. Potalu si prohlédneme důkladně a můžete porovnat, zda je krásnější přes den nebo v noci. Norbulinka – nevynecháme ani letní sídlo dalajlámů a u paláce toho posledního si vysvětlíme, proč v něm už více než půl století nepobývá.

5. den: Výlet k dalajlámovu klášteru a výstup na posvátnou horu 

LHASA – GANDEN – LHASA 

Odjíždíme do kláštera Ganden (4300 m. N. M.), kde před 600 lety vznikl důležitý řád tibetského buddhismu Gelukpa, jehož nejznámějším představitelem je Dalajláma. Nahlédneme do zákoutí kláštera, projdeme se po kóru poutníků. Kdo má dobrou kondici, udělá si túru na posvátnou horu a uváže zde modlitební vlaječky lungta s buddhistickými sutrami. Magické výhledy na rozlehlou tibetskou krajinu a povodí řeky Kyu-Chu. Procházíme tibetským venkovem. Potkáme stáda jaků, či nomády, jejichž každým rokem ubývá? Vyprávění o nebeském pohřbu. Návrat do Lhasy.

6. den: Blankytné himálajské jezero a atmosféra z filmu Sedm statečných 

LHASA – YAMDROK TSO – GYANTSE  

Opouštíme Lhasu a vyrážíme na západ. Naše první cesta směřuje do GYANTSE – města hrdinů. Zastavíme se u krásného jezera Yamdrok, které je jedním z přírodních skvostů Tibetu. Neskutečně tyrkysová barva a nádherné fotografie. Troufnete se vyfotit na jakovi? Projíždíme dech beroucími průsmyky a poprvé stoupáme nad 5000 m. Příjezd do Gyantse, procházka kouzelným starým městem. Atmosféra jako z filmu Sedm statečných nebo Game of Thrones. Prohlídka kláštera Pelkor Chode se stúpou Kumbum, která má 108 kapliček a nádherně zrestaurované malby. Na závěr vyhlídka na město při západu slunce a osvětlenou pevnost.

7. den: Posvátná kora kolem sídla pančenlámů 

GYANTSE – SHIGATSE – SHEGAR 

Krátký přesun do SHIGATSE, které je druhým největším městem Tibetu. Jak se vyrábí tsampa? Důkladně si prohlédneme chrám Tashilhumpo (sídlo Pančenlamy) a u hrobky 10. Pančenlamy si řekneme více o životě tohoto velkého muže. Pokračujeme dále na západ a obdivujeme jedinečnou, ale drsnou tibetskou přírodu, stejně tak vynalézavost a pracovitost místních, míjíme stany nomádů se solárními články. Na čem se ty ovce a jaci vůbec pasou?

8. den: Uvidíme i letos Mt. EVEREST?

SHEGAR – KYRONG 

Tibet se s námi loučí velkolepě. Nacházíme se v národním parku Qomolangma a Himaláje jsou na dohled. Postupně se nám ukáže jedna osmitisícovku za druhou. Uvidíme i letos Mt. Everest? Zdoláváme nejvyšší průsmyk a směle překonáváme majestátní Himaláje. Nocleh v pohraničním městečku Kyrong, které se připravuje na nával turistů. Zatím jsme tu sami. Začíná se nám lépe dýchat a po dlouhém čase vidíme stromy. Jsme opravdu ještě v Tibetu?

9. den: Neuvěřitelná změna, zelený svět a příchod do Káthmándú 

TIBET – NEPÁL 

Po dnech strávených v nehostinném Tibetu se svět kolem nás najednou začne měnit. Na hranicích nás čeká nepálský autobus. Nezapomenutelný sjezd do tropického pralesa Nepálu. Vše je jiné: klima, vegetace, náboženství a vzhled domorodců. Barevným světem vcházíme do Káthmándú. Odpočinek ve velmi příjemném městě v kvalitním hotelu. První nepálská večeře a Everest Beer.

10. den: Nejfotogeničtější město na světě, vysmátí Nepálci a žijící bohyně Kumari

KÁTHMÁNDÚ

KÁTHMÁNDÚ: bylo kdysi podhorskou vesničkou, dnes nás překvapí typickým ruchem křivolakých uliček, kde je stezka cestou a cesta chodníkem. Budeme se prodírat ruchem ulice a pod typickou patinou hledat ty nejfotogeničtější zákoutí pro naše fotoaparáty. Směs staré dřevořezbářské-cihlové architektury, pestrobarevně oblečení Nepálci, obchodnický duch a výjevy jako z Jakubiskova filmu. Vůně a pachy, špína a duchovní čistota. Naše pouť povede z Thamelu plného pašmínových a outdoorových obchůdků přes místa, které mnozí jednotliví cestující marně hledají v knižních turistických průvodcích, až na královské náměstí Durbar, kde potkáme svatých mužů, krávy, holubi, ale i jedinou žijící bohyni naší planety Kumari. Kdo ta Kumari vlastně je? Proč je tak důležitá? Kde vybrnkával svá kytarová sóla zkouřený Jimmy Hendrix? Který dřevěný sloup téměř zaručeně vyléčí všechny vaše bolístky? To vše na jednom místě!

11. den: Největší stúpa, spalování mrtvých a let k Everestu

KATHMANDU – BODNATH – PASHUPATINATH 

Osm z deseti himalájských osmitisícovek leží v Nepálu. Chcete je vidět? Máme dva ranní pokusy letět k Everestu. Kdy se sem vrátíte a kdy budete mít možnost vidět majestátnost Himálají z ptačí perspektivy? Pro zájemce, letí se vždy brzy ráno, kdy bývá nejlepší viditelnost. Dnešní den však věnujeme poznání nepálského "Nej". Výlet do káthmándského údolí. Začínáme u jedné z největších stúp světa (větší pouze na Srí Lance) se vševědoucíma Buddhovýma očima, místě, kde žije tibetská populace Nepálu, místě, ze kterého jde neskutečné duchovno a buddhistický klid. Boudnath, nebo nejbudhističtější místo Nepálu a oběd ze střechy s výhledem na tuto majestátní stavbu. Pokračujeme do Pashupatinatu, k přesvatému městu nepálského hinduismu. Zde totiž stoji chrám zasvěcený Pashupatimu. Přítomnost jogínů či Sádhů, všudypřítomných opic, ale hlavně skutečnost, že se zde máme možnost setkat s ceremonií spalování hinduistických zesnulých. Pohřeb je tu obecnou a veřejnou záležitostí. Dnes už končíme? Ještě ne! Vzpomínali jsme už Jimmyho Hendrixe? Zkusíme najít jeho odkaz v jednom z rockových barů naší thamelské čtvrti.

12. den: Poslední pašmínové šály, rozloučení s Nepálem a odlet domů

KATHMANDU – EVROPA 

Rozloučení s Asií, transfer na letiště a odlet domů.

13. den: Vítejte doma!

EVROPA 

Přílet domů.

Tibet, Nepál
<
>
Úchvatná cesta z Pekingu až do KáthmándúBudeme obdivovat architekturu NepáluOsmitisícovky budeme mít na dosahNavštívíme mnichy v klášteřeBuddhistický Bodnath se vševědoucíma Buddhovýma očimaV chrámu Jokhang si vysvětlíme souvislosti buddhismu5. Dalajláma stavěl Potalu v 17. století 50 letChrám Jokhang, mekka tibetského buddhismuModlitební vlaječky nás budou doprovázet celým TibetemVysvětlíme si, proč zde Dalajláma již více než půl století nepobýváCelou cestu vás bude doprovázet zkušený SEN průvodceDalajlámův palác - PotalaPotala v noci má báječnou atmosféruSe SNEM navštívíte mnoho buddhistických chrámůNáš SEN průvodce Vám poví o místních zvycíchModlitby místních na BarkoruMístní chodí po Barkoru ve směru hodinových ručiček s modlitebními mlýnkyUvidíme pravý život TibeťanůSetkání s místními Tibeťany nás obohatíLidé jsou zde usměvaví a milíBuddhismus v Tibetu žije velmi silněHistorické centrum Lhasy dýchá silnou atmosférouZúčastníme se vyučování v klášteřeSetkáme se zblízka s místními mnichySídlo Dalajlámy si prohlédnete ze všech stranTyrkysová voda jezera YamdrokZastavíme se u krásného jezera YamdrokPřes himalájská sedla míříme na východUkážeme Vám to nej z tohoto konce světaUživáme si nekonečně krásně výhledyProjíždíme dech beroucími průsmykySEN pod Everestem Projedete se na jakovi? Putujeme dál na západ přes malé vesničkyS CK SEN poznáte tibetskou kulturuBudete obdivovat místní architekturuAtmosféra Tibetu je velmi silnáRoztočíme modlitební mlýnkyVesnička pod EverestemFakultativní let nad Himalájemi - pohled pro bohyUkážeme Vám cestu přátelstvíTakové výhledy Vás neomrzíDozvíte se, jak Tibeťané říkají Mt. EverestuPo cestě z Tibetu do NepáluTato cesta je zážitkem sama o soběNepál si můžete vychutnat i ze střechy autobusuScénický rafting na řece Trisuli v NepáluČeká nás velmi různorodý zájezdDíky SEN průvodci se potkáte s místnímiBuddhistický BodnathNa trhu v BhaktapureDřevěná architektura KáthmandúI v Nepálu vás provede profesionální SEN průvodceProcházky po Káthándú si zamilujete od prvního dneDozvíte se zajímavosti o nepálské historiiSe SNEM poznáte opravdový NepálTěšit se můžete na nepálské rituálySetkání se živou bohyníPotkáte se s obyvateli KathmandúPotkáte se se svatými muži SadhuiSvatí muži v ulicích Hinduistického Pašupatinathu  Nejvyšší hory světa na dotykTěšit se můžete na zasněžené HimalájeTibetské momo knedlíčky nám připraví mniši v chrámuOchutnáme místní kuchyni,která je velmi pestrá po celou dobu cestyOchutnáte místní delikatesu, dim sum?Nesmíte si nechat ujít ani originální čínu
Přes himalájská sedla

Tibet, Nepál - fantastický zážitek ....

První částí je hluboce spirituální Tibet se svým všude přítomným buddhismem, velmi, velmi skromným životním stylem Tibeťanů a kontroverzním tématem duchovně-likvidačního, ale přitom ekonomicky pozdvihujícího vlivu Číny na Tibet. Tato tři témata Vás budou provázet po celou dobu pobytu v Tibetu a donutí Vás přemýšlet o tom, co vlastně skutečně v životě potřebujeme a na jakých hodnotách máme postavený ten „svůj“ svět. Hraniční přechod mezi Tibetem a Nepálem Vám při zabavování Vašich knih a upomínkových předmětů s vyobrazením dalajlámy dá pocítit rozdíl mezi Vaší současnou a „totalitní svobodou“ , kterou většina z nás ještě pamatuje.

Přejezdem do Nepálu se ocitnete ve zcela jiném světě, rušném, plném barev. Přestože obě země jsou ekonomicky velmi chudé, rozdíl v „auře“ a kultuře, který budete cítit je markantní. Snad je to i tím subtropickým nepálským podnebím ....

Třetím dílem skládačky je Chitwanský národní park, který Vám dá zapomenout na vážná a složitá politická, kulturní a ekonomická témata, která Vás budou provázet v obou zemích, respektive umožní Vám je v klidu „strávit“ a nabídne Vám zážitky „z džungle“ v podobě koupání se slony, procházkou subtropickým pralesem, plavení se v dřevěné kánoi po řece okolo krokodýlů ...

Zájezd jako celek je dobře vymyšlený a dává smysl. Během relativně dlouhého pobytu ve Lhase jsem v duchu vyčítal našemu průvodci, že nás nevzal nikde na večerní zábavu a držel nás v „esoterické náladě“, ale s odstupem času se mu musím v duchu omluvit – na nic nespěchejte, užijte si duchovní Tibet s jeho skromností takový jaký je, protože všechno má svůj čas a pokud budete chtít - vše si mnohonásobně vynahradíte v Nepálu. V Nepálu bylo totiž slovo „žúrka“ po pojmu „hinduismus“ druhé nejčastěji skloňované slovo :-) a věřte tomu, že vyřádit se v káthmandském klubu s výhledem na pohoří Himalaya na takové pecky jako je „Satisfaction“ od Rolling Stones v podání neuvěřitelně dobré nepálské rockové kapely je fantastický zážitek ....
Chitwan byl pěkný závěr celé dovolené. Abych nebyl úplně zaslepeně nekritický myslím, že by potřeboval trochu víc propracovat, aby byl opravdu ve stylu „SEN absolut total“ a v souladu s typickou hláškou – „jdeme dál kam ostatní už nejdou“ . Jinými slovy - raději než „procházku“ do džungle bych snad příště chtěl absolvovat „výpravu“ do džungle ... Snad by se mohl pobyt v Chitwanu i o jeden den prodloužit aby se jinak obtížná a nudná mnohahodinová cesta „vyplatila“. Ale to je můj soukromý pohled na věc.
Ohromné poděkování Petrovi Blažkovi !! Výborný průvodce, který se se svým charisma, pohodou a klidem , které z něj vyzařují do této duchovní oblasti perfektně hodí. Naservíruje Vám takové množství informací, že si nebudete stačit psát poznámky a vše Vám ukáže v pravý čas, takže mu můžete naprosto důvěřovat. Takže za mě – díky Peťo a díky SEN, bylo to super ! Martin

Čti více
Úchvatná cesta z Pekingu až do Káthmándú

Tibet, Nepál - musím pochválit za profesionální přístup jak Vaší agentury tak i Vašich průvodců

Dobrý den,
Letos jsme byli s Vámi na již druhém poznávacím zájezdu (Tibet,Nepál). Už loni mne po Japonsku svrběly prsty, abych Vám napsal pochvalnou ódu. Nakonec zvítězila lenost. Letošní zkušenost mne však již nemůže nechat lenivět a tak píšu. Musím poděkovat a pochválit za profesionální přístup jak Vaší agentury tak i Vašich průvodců. Číňané nám to trochu zkomplikovali, ale Vaše řešení bylo absolutně super a zcela mimo to, v co by člověk mohl doufat.
Z vašich zájezdů, které mají vždy velmi odborně a kvalitně připravený program, dělají skutečně mimořádnou službu Vaši průvodci. Mám zkušenost s Markem (Japonsko) a letos s Martinem. Martin byl prostě vynikající. Dokázal vyřešit všechny komplikace, které nás potkaly. Měl značné znalosti, o které se s námi neustále dělil a stal se vůdčím členem kolektivu, o který se staral 24 hodin denně. Byl jedním z nás a při loučení nám bylo líto, že už s námi nebude. Každý zaměstnavatel by chtěl mít takové zaměstnance. Člověk se ze zájezdu vrací sice unavený, ale nadšený a už plánuje, kdy a kam pojede příště.

Božena a Vladimír Menšíkovi.

Čti více
Budeme obdivovat architekturu Nepálu

Tibet, Nepál, Chitwan - do dnešního dne zpracovávám zážitky z této úžasné cesty

Přeji pěkný den, před týdnem jsem se vrátila ze zájezdu Tibet-Nepál-Chitwan a do dnešního dne zpracovávám zážitky z této úžasné cesty. Patří k nejvydařenějším zájezdům, který jsem s Vámi absolvovala. Sešla se dobrá parta lidí, kteří byli naladěni na stejnou vlnu. Všichni jsme chtěli všechno vidět, byli jsme dochvilní, aktivní a díky Bohu (anebo díky Buddhovi) nikdo neměl žádný vážný problém. Modlitební mlýnky jsme točili do omdlení, a tak jsme měli ukázkové počasí v průběhu celé dovolené. Osmitisícovky jsme měli z každé světové strany jako na dlani. Dovolte mi, poděkovat našemu průvodci Peťovi Blažkovi, který nás během pobytu neustále a neúnavně zasypával novými a novými vědomostmi, je to chlapec na správném místě. Díky němu bude tato cesta pro mě ještě dlouho nezapomenutelná. Také bych chtěla poděkovat holkám ve Vaší CK, které mi vřele doporučily cestu do Chitwanu, byla to pověstná třešnička na dortu. Přejeme Vám pouze spokojené cestovatele a mnoho úspěchů ve Vaší práci. Olga Becíková

Čti více
Osmitisícovky budeme mít na dosah

Tibet, Nepál, Chitwan - vše bylo úplně super

Po delším čase zdravím CK SEN se zájezdem Tibet, Nepál. Nedá mi to nenapsat o nádherných poznatcích tibetského budhismu a nepálského hinduismu, za které vděčím neúnavným výkladům průvodce Peti Blažka. Vše bylo úplně super, krásný Tibet a nádherný Nepál, všechno bylo jako mimozemské, lidé, kultura a náboženská filozofie. Nesmím zapomenout také na Thamel a rockové kluby v Káthmándú :-) Ještě jednou bylo to super! Dobrá organizace a výborný průvodce. Doufám, že se ještě někdy potkáme na dalších zajímavých cestách. Katka Rantová

Čti více

Tibetská atmosféra

Stačily dvě hodiny letu a ocitáme se v úplně jiném světě. Přelet nad Himálají z Chengdu do Lhasy je jedním velkým zážitkem. Konzumní a civilizovanou tvář Číny jsme nechali daleko za sebou a nyní se už přibližujeme tibetské kultuře, jak nejvíc je to jen možné. Lhasa má nepopsatelnou atmosféru, kterou je třeba zažít. Nádherné chrámy, modlící se buddhističtí mniši, všude hrající mantry a vysokohorské slunce. Procházíme slavnou Potalou, nejproslulejší památkou regionu, bývalým sídlem dalajlámů, pozorujeme život místních na posvátném okruhu Barkhor i život mnichů v nejposvátnějším chrámu země Džokhang. Poté už naše kroky směřují do nedaleké restaurace na vyhlášený steak z jaka, který zapíjíme čajem s jačím máslem. Klid tohoto duchovního místa vnímáme všemi smysly. Míříme k dalším buddhistickým klášterům Drepung a Ganden ve výšce 4 500 m.n.m., kde se právě odehrává tradiční tibetský pohřeb.  Obdivujeme horskou tibetskou přírodu. Projíždíme himálajskými sedli v 5 000 m.n.m. a úchvatné osmitisícovky se nám ukazují v plné kráse. V klášteře ve městě Shigatse si roztáčíme modlitební mlýnky a necháváme se unést všudypřítomnou atmosférou v průvodu mnichů odříkávajících mantry.

Čti více

Káthmándu a NP Chitwan

Nepál je úplně jiný, zatím největší exotika na naší cestě. Mysleli jsme si, že Tibet nic nepřekoná, ale to jsme ještě nevěděli, co nás čeká v Nepálu. Nádherný dobrodružný přesun tibetsko-nepálskými kaňony v exotickém pralesním prostředí se stovkami vodopádů nám bere dech. Cesta přes tři pětitisícová sedla, přes dvě sedla v 4500 m.n.m. a pod šesti osmitisícovkami je neskutečným zážitkem. Cesta z posledního sedla je jako z učebnice geografie. Sjíždíme z výšky téměř 5200 m.n.m., z tibetské pustiny do nížin nepálských tropů ve výšce 1400 m.n.m. Projeli jsme systémem údolí, kde se mění klimatické podmínky od jaků až po banány. Káthmándu s rušnou, leč nepopsatelnou atmosférou, desítkami hinduistických chrámu i exotickou přírodou kolem, je fascinující. Káthmándské údolí kdysi tvořila tři království. My dnes navštěvujeme nejautentičtější z nich. V 18.stoletní podřimující Bhaktapur. Krásné stavby, legendy a příběhy o usekaných rukou mistrů sochařů, kteří přišli o své horní končetiny pouze kvůli tomu, aby v sousedním království nevystavěli nic lepšího a hezčího než zde. Nepálci jsou velmi příjemné lidé, žádní barbaři. Přijali mezi sebe množství Tibeťanů, ať už těch, kteří zde jsou díky obchodu anebo těch, kteří se sem dostali po útěku Dalajlamy z Tibetu po čínské okupaci. Přesvědčujeme se o tom v malém Tibetu v Nepálu, na místě, kde se nachází jedna z největších stup na světě Bodnath. V Pashupatinath, kde stojí nejsvatější chrám celého Nepálu, a kde se spalují hinduističtí mrtví, nám začíná pršet. Nikomu to však nevadí. Pozorování spalování mrtvol je neskutečným zážitkem. Déšť nikdo nevnímá. Ranní vyhlídkový let k Everestu a k ostatním velikánům Himálaje, za jasného počasí a azurové oblohy, nám vše vynahrazuje. Přesouváme se na nepálské safari a po cestě raftujeme na himálajské řece Trisuli. Další jedinečný zážitek do sbírky. Nádhernou nepálskou přírodu si vychutnáváme i ze sloního hřbetu v národním parku Chitwan, kde během safari pozorujeme nosorožce. Procházíme se džunglí, plavíme se na lodičkách, ze kterých vyhlížíme krokodýly a vrcholným zážitkem je pro všechny koupání se slony v řece. Západ slunce si vychutnáváme u řeky, v příjemném plážovém posezení s Gorkha pivem v ruce, a kousek od nás si možná plavají 4metroví krokodýli. 

Čti více

Východ slunce nad nepálskou Annapurnou

Himaláje, střecha světa. Jen těžko lze popsat kouzlo těchto velehor, pokud je člověk nezažil na vlastní kůži. Právě dnes jsme prožili jednu z nejkrásnějších výhledů, které Himaláje nabízejí. Vyrážíme ráno už v pět. Venku je ještě tma, ale my víme, že pokud chceme stihnout východ slunce, tak musíme být na vyhlídkách ještě za hluboké tmy. A dnes nás nečeká jen nějaký východ slunce, ale chceme zachytit první sluneční paprsky, jak se dotknout jednoho z největších Himalájských masivů, Annapurny. Čas máme dobrý a pronajatý mikrobus nás veze po rozbitých nepálských cestách na nejznámější výhled Pokhary, Sarankot. Když přijíždíme na místo, tak se doprava zhušťuje, ale na naší pozorovatelně není takřka nikdo, a tak zaujímáme "bojové pozice" a čekáme na slunce. Nad ránem je na úpatí Himalájí chladno, i přesto, že dny jsou teplé a teplota dosahuje až 25 stupňů, se nám ranní zima zarývá až do morku kostí. Nikomu to nevadí, před námi se začínají objevovat první obrysy Annapurny. Zdá se šíleně blízko. Vždyť z Pokhary je to k úpatí jeho masivu jen 20 kilometrů. A masív je správné slovo, není to jen jeden kopec, ale soubor šestnácti 6 tisícovek, třinácti 7 tisícovek a hlavní vrchol je ve výšce 8091 metrů. Obloha se pomalu rozjasňuje a viditelnost je skvělá. Příroda si dnes připravila nádherné přírodní divadlo. První paprsky slunce se začínají opírat do mohutných útesů legendární hory. Její vrcholy hrají všemi odstíny růžové, jaké si jen dokážete představit. Trvalo dlouhých 15 minut, než jsme slunce uviděli nad horizontem, ale od té doby byly už vrcholky celého masivu od slunce až oslepující. Už chápeme, proč se říká, že nejkrásnější východ slunce je v Himalájích. Je to úžasný zážitek a lze ho popsat jen těžko. Člověk má před horami nekonečný respekt, ale v takovémto okamžiku současně pochopí, proč horolezci riskují životy, aby je pokořili. S těžkostí od tohoto divadla odtrháváme oči, ale je čas jít. Na hotelu nás čeká snídaně a následně krátká túra nad jezero Phewa, abychom se pokochali tímto majestátním horstvem i za denního světla. Dáváme sbohem ranní Annapurně a už se nemůžeme dočkat té denní.

Čti více

Když pohřbívají nebesa - Tibet

Slyšeli jste už někdy o nebeském pohřbu? Je to typický způsob pohřbívání v Tibetu. Dnes je velmi vzácný a dříve byl dokonce zakázán. Proč? Neboť nebeský pohřeb znamená, že nebožtíka dáte doslova pozřít divoké zvěři! Pokud se divíte nad takovým způsob pohřbívání, tak je důležité si uvědomit, že Tibet je silně buddhistický. V rámci Buddhismu tělo není důležité a po smrti není vůbec podstatné, co se s ním stane. Tradičně se buddhisté spalují, ale v nehostinných podmínkách Tibetu to nepřichází v úvahu – prostě na to nejsou stromy. A tak se začali mrtví nosit na speciální místa ve skalách, kde si je snadno najde divoká zvěř, především draví ptáci. My jsme jedno takové místo navštívili i navzdory tomu, že turisté sem dnes přístup nemají. Chrám Ganden, nedaleko od Lhasy. Je to jedno z nejprominentnějších míst nebeského pohřbu v Tibetu. I den před naší návštěvou zde pohřbívali jednoho nebožtíka. Když ale přicházíme na místo, tak nic nenaznačuje, jaká zvláštní ceremonie se zde odehrávala. Na malém pahorku za chrámem najdeme jen kamennou plochu asi 3x3 metry, kolem níž je množství modlitebních vlaječek a při níž je velké ohniště. Kolem jsou poházené nože, sekera a kladiva, a zem je pokrytá jakýmsi bílým práškem. Teprve po bližším prozkoumání si uvědomujeme, že bílý prášek jsou rozdrcené úlomky kostí. „Nebožtíka nejprve nařežou, aby měli dravci snadnější práci. Po pohřbu se kosti rozdrtí kladivy a spálí, aby po ceremonii nic nezbylo,“ vysvětluje náš místní průvodce Dhondhup. Celou ceremonii přitom sledují pozůstalí a jen ti, co nebohého znali mají přístup na pohřeb. Pro Evropana je to velmi zvláštní myšlenka, svého blízkého dáte sežrat ptákům, a ještě se jdete podívat. Ale i takový je daleký východ, a i toto je jeden z úžasných kulturních rozdílů, které zde najdeme – to, co by pro nás bylo nepředstavitelné znesvěcení, je pro místní zcela běžná praxe. A právě tyto rozdíly dělají tato místa tak nádherné a podnětné a vyplatí se sem přijít!

Čti více

Vrtulníkem k Annapurně - Nepál

Ráno nás auto přiváží na malé letiště v Pokhaře. Nad přistávací dráhou se líně plazí mlha a v dálce je vidět obrovský masiv jakoby v oparu. Personál nám říká, že neví, jestli se poletí. Vše záleží na dispečerovi. Ten se o sedmé rozhodl, dostáváme zelenou. Přichází zřízenec helikoptérové společnosti. „Rychle, pojďme nato, počasí je dobré, pojďte letět, dokud to vydrží!“. Rychle se přesouváme na heliport a letíme. 20 minut letu k Annapurně je skutečně jeden z opravdu nádherných zážitků této planety. Opar se rozplývá a jak se helikoptéra blíží k hoře, tak si člověk uvědomuje její skutečné rozměry. Cesta vede přes údolí a vrtulník letí přímo mezi skalami. Pak se otevírá kotlina známá jako "Annapurna Sanctuary" - útočiště Annapurny. Okolo tohoto údolí se tyčí šesti a sedmi tisícové hory a přímo před námi se otevírá pohled na jižní stranu desáté nejvyšší hory planety. Počasí je nádherné. Slunce zalévá okolní hory i ledovec dole v údolí. V tomto okamžiku chápeme, proč tuto jízdu místní nazývají "nejlepším letem života". Vrtulník nás vysazuje v základním táboře a my máme 45 minut jen pro sebe. Světlo je dokonalé, pocitová teplota je asi 10 stupňů a my zažíváme jedno z nejkrásnějších ran našeho života. Procházíme se na vyhlídku, fotíme, dokud to jen jde. Všude kolem nás jsou hory, společnost nám dělá několik vysokohorských turistů a my si užíváme Himaláje. Čas jsme využili naplno a teď čekáme na let zpátky. Právě včas, pomalu začínáme cítit fyzickou zátěž, kterou přinášejí výšky. S pocitem dokonalého zážitku nasedáme do helikoptéry a čeká nás krásný let zpátky. I když celý výlet trval jen hodinu a tři čtvrtě, tak všichni na něj budeme vzpomínat jen v tom nejlepším. Ulovili jsme zážitek doslova světových rozměrů.

Čti více

Kouzlo Lhasy

Co je na Tibetu tak magického, že si ho většina lidí hned na první pohled zamiluje? Jsou to majestátní hory, které ve vás vyvolají posvátnou úctu a pocit zanedbatelnosti člověka? Nebo náboženské rituály, které člověk vidí všude okolo sebe a stačí málo, aby se do nich zapojil? Anebo milí usměvaví Tibeťané, kteří mají dodnes velkou radost ze zahraničních turistů? Zřejmě to bude kombinace všech těchto faktorů, které dělají tuto zemi tak přitažlivou. Dnes zažíváme nádherný den v Lhase. Je až podezřivě teplo – přes den více jak 20 stupňů. Sluníčko nám krásně hřeje a my se procházíme a kocháme na každém kroku. Po obědě obdivujeme hrobku pátého Dalajlámy, na které je 3727 kilogramů zlata, nacházíme ho v paláci Potala, neuvěřitelném a mystickém chrámu Jokhang v srdci města, plného prastarých Buddhů a neuvěřitelných příběhů. A v podvečer se procházíme spolu s modlícími se Tibeťany po posvátném okruhu Barkhor. To, co dělá Lhasu krásnou, jsou modlící se poutníci okolo paláců a chrámů. Kdybyste se zeptali našeho dlouholetého místního kolegy Dhondhupa, určitě by vám řekl, že Tibet jsou lidé. Ti tu často žijí ještě jako před staletími, a když se na ně díváte, tak si uvědomíte, že by žili stejně, i kdybyste tu nebyli. Vůbec se nepřetvařují, na nic si nehrají a dělají věci tak, jak je dělali jejich předkové. A to je právě na „zemi sněhu“ to kouzelné. Stačí se ztratit mezi poutníky na hlavním náměstí Barkhor, nechat se omámit všudypřítomnou vůní vonných bylinek a tlumenými modlitbami a nechat se unášet davem valícím se okolo hlavního chrámu. Z této perspektivy člověk lehce zapomene na všechen pokrok okolo, čínskou železnici, paneláky, zábavné parky,  všechny vymoženosti ustupují do pozadí a opravdu cítíte kolem sebe atmosféru živé historie. Tibet se ale zároveň rychle mění, a i za tři roky, co sem jezdíme, vidíme stopy přeměny. Proto je otázkou, dokdy nám tento magický kraj vydrží v současné podobě. Proto pokud ho chcete zažít v co nejautentičtější podobě, doporučujeme si pospíšit.

Čti více

Himaláje jako na dlani

Opět jednou jsme navštívili Everest base camp. Počasí jsme měli velmi příjemné, viditelnost slušnou a horu hor jsme si užili jako málokdo. Nám ji ale zastínily okolní vrchy. O čem mluvím? Řeč je o nádherném panoramatu Himálaje, která se nám ukázalo. Cestou do Base campu jsme zdolali vždy horský přechod Pang-La (5025 mnm), ráno jsme jim prošli za tmy a cestou zpět nám poskytl panorama Himalájí. Rozhodl se nám dokázat jaké umí být největší pohoří světa nádherné. Už když jsme šplhali serpentinami k horskému sedlu tak se nám místy otevírala vyhlídka na některé z největších hor světa. "Podívejte, kompletní masiv Cho Oyu!" Upozorňoval skupinu průvodce "Dnes se ukazuje jako málokdy!". Když jsme přicházeli na vyhlídku, tak se nám otevřel kompletní pohled. Na obzoru před námi najednou stálo sluncem zalité 5 ze 14 osmitisícovek planety. Vidíme Nejen Everest (8848 mnm) a jeho souseda Lhotse (8516 mnm) ale i pátou nejvyšší horu světa Makalu (8485 mnm), impozantní masiv Cho Oyu (8188mnm), a nejnižší osmitisícovku Shishapangmu (8027mnm). Na obloze ani jeden obláček pouze z vrchu Everestu se táhl oblak mísící se s rozfoukaným sněhem. "To na vrcholu bohové pálí vonné bylinky." S úsměvem konstatoval náš místní průvodce Dhondhup. Možná to byla pravda a bohové nám poskytli tento nádherný pohled. Možná to bylo i chladným ale čistým listopadovým počasím. To ale člověk v mystickém Tibetu nikdy nemůže dokonale posoudit. Ať to bylo tak či onak bylo to pro nás irelevantní. Při pohledu na obří masivy se člověk cítí zároveň malý a bezvýznamný ale zároveň i mocný, že se mu to podařilo vidět. Po desítkách fotografií a panoramat jsme se konečně odtrhli a vrátili jsme se směrem do Hlavního města regionu Shigatse. Panorama himálajských obrů nám všem ale zůstalo před očima a pravděpodobně ho tak brzy nic nepřekoná.

Čti více

Káthmándú - nejkrásnější hlavní města světa?

Neznám člověka, který by nebyl káthmándským údolím s třemi majestátními městy v těsné blízkosti nadšený. Káthmándú, Bhaktapur a Patan kdysi bojovaly o prestiž a předháněly se, které bude krásnější. Chválabohu pro nás. Tři bývalá královská města, jedno hezčí než druhé, všechny pod patronátem UNESCO. Tolik chrámů a paláců na tak malém území činí toto místo opravdu výjimečným. Sexuální část života hrála i zde významnou roli a Šivovy chrámy jsou posety erotickými plastikami. Jediná žijící hinduistická bohyně Kumari se na nás dívá z nádherného vyřezávaného okna a před jejím chrámem se prochází svatý muž Sadhu. Hinduismus zde cítíte na každém kroku a Pašupatinát, nejposvátnější místo Nepálu, kde se odehrává spalování mrtvých je toho důkazem. Těla zabalená v bílém rouchu kladou synové na hranici, do úst vkládají peníze a drahokamy a hranici zapalují. Aby tělo dobře shořelo, přidávají olej, máslo a pokrývají ho slámou. Když je rodina bohatší, může si dovolit více kvalitnějšího dřeva a z těla nezůstane nic. Pokud rodina na pohřeb nemá tolik financí, ohořelé části těla plavou v řece. Dřevo dohořívá, popel a neshořelé zbytky házejí synové do vody. Houf dětí se vrhá do vody k zůstatkům a hledají mince, zlaté zuby či šperky. Tento výjev je pro turistu šílený. Máme scvrklé žaludky a v očích slzy. A nad ghátem, v těsné blízkosti tohoto procesu se mladí Nepálci drží za ruce, procházejí se parkem a usmívají.

Buddhismus je v Nepálu také velmi rozšířený, a to nejen v podhorských oblastech, ale hlavně v hlavním městě, kde se zdržují celé tibetské komunity. Nejvíce jich žije v okolí největší buddhistické stúpy indického subkontinentu Bodnath, vzdálené od centra města 5 km na východ. Pronikavé Buddhovy oči vás prosvítí dovnitř a vaše duše vám říká: "Sem se ještě jednou vrátím."

 
Čti více

Nepálský Pashupatinath v Káthmandú

Pashupatinath je místo, kudy protéká posvátná hinduistická řeka Bagmaty, která se v Indii vlévá do Gangy. A proto má pro hinduisty ohromný duchovní význam. O Ganze se říká, že pramení v nebesích a na zem stékat po vlasech boha Šivy, který je ničitelem celého vesmíru. V Pashupatinath jsou úžasné chrámy zasvěcené právě Šivovi a společně s výjevy kamasutry, detailně znázorněné na vyřezaných dřevěných trámech všude kolem, přidávají tomuto místu ještě víc na zvláštnosti. Chcete autentičtější obraz o tomto místě? Co tak představit si místo, kde vedle dřevořezeb s kamasutrou jsou Šivovi lingamy, které muži i ženy polévají vodou nebo mlékem na znak plodnosti? A co tak si do toho představit hned vedle toho čekárny na smrt, kam přicházejí lidé zemřít, když už cítí v kostech, že nadešla jejich hodina? A co tak, kdyby hned vedle umývali v řece mrtvá těla? A kdyby hned vedle stavěli dřevěnou hranici potřenou máslem a olejem, aby lépe hořela? A hned vedle by mrtvé tělo hořelo v plamenech a jeho zápach se šířil po celém okolí? A vedle zase by už zbytky ohořelých těl házeli do řeky? A v tom okamžiku by do řeky skočily malé děti, které by lovily zbytky těl a hledaly zlaté zuby nebo peníze, které rituálně při pohřbu vkládají do úst zesnulého? A do toho všeho ještě opice, psi a svatí muži, kteří mají celé tělo potřené popelem ze spálených lidských těl? Že je to absolutně šílená představa? Běžný den v Káthmándú... hinduisté se musí spálit 24 hodin po smrti a pohřeb je veřejná událost. Nespalují se akorát děti, těhotné ženy, nemocní leprou a ti, které uštkl had. Ti se rovnou pustí dolů po řece. My jsme dnes ráno byli svědky pěti pohřbů, a přitom jsme si prohlíželi kamasutru vyřezanou na stěnách chrámů hned u spalovacích ghátech. Ne každý na to měl žaludek a někteří raději odešli do nedaleké kavárny. Ale toto je život a smrt v Káthmándú. Vše na jednom místě, jedno vedle druhého. Bez sexu není život a bez smrti bychom nevěděli, co to znamená žít. Před očima se nám promítá film ze středověku a my jsme jeho součástí.

Čti více
palác Potala v Tibetu

Palác Potala

Nachází se na Červeném pahorku ve městě Lhasa, které je centrum Tibetské autonomní oblasti. Je nejen náboženským a politickým centrem celého regionu, ale také pokladnicí tibetského umění. Mnozí tuto stavbu pokládají za nejkrásnější stavbu na světě a určitě očaruje i Vás. Nechal ji postavit 5. Dalajláma na kopci Marpo Ri (vysokém 130 m), na místě starého hradu prvních tibetských králů. Se stavbou Bílého paláce se začalo v roce 1645 a dokončena byla o tři roky později. O rok později se do Potaly nastěhoval a od roku 1649 se stala sídlem dalajlámů. Červený palác byl dokončen až 12 let po Dalajlámově smrti v roce 1694. 12 let tajili Tibeťané jeho smrt, aby palác mohli dokončit.

Čti více
Mt. Everest, nepál

Základní tábor Mt. Everest

Základní tábor pod nejvyšší horou světa – Mount Everest (poprvé byl zdolán v roce 1953 a to Tenzingem Norgayem a sirem Edmundem Hillarym). Mnoho lidí sní o dosažení tohoto vrcholu, ale jen velmi málo jich uspěje. Mnoho lidí přichází do základního tábora, aby se mohli blíže podívat do míst, kde horolezecké výpravy začínají své dobývání Everestu. Užijete si zde výhledy na další osmitisícovku jakou je Lhotse, Cho Oyu, Makalu. Noc strávíte v nejvýše položeném klášteře na světě ( Rongbuk, 4 980 m.n.m.) Tábor leží v nadmořské výšce 5 364 metrů. Severní základna je přístupná i pro vozidla. Horolezci zde zůstávají po dobu několik dní, aby se aklimatizovali a snížili riziko výškové nemoci.

Čti více
Lhasa, Tibet

Lhasa

Lhasa - hlavní město Tibetu a magické místo přitahující návštěvníky z celého světa. Lhasa se mění, ale ve starém městě se zastavil čas. I Vy budete mít možnost dýchat atmosféru posvátného okruhu Barkor, přidat se ke starým poutníkům, točícím své modlitební mlýnky, smlouvat na trhu s exotickými suvenýry a poznat jedno z nejexotičtějších míst Asie. Srdcem města je chrám Jokhang s nejsvětější podobou Buddhy v celém Tibetu, která je stará 1400 let. Chrám založil 33. král dynastie Yarlung Songtsen Gampo pro podobiznu Buddhy, kterou mu přinesla jeho nepálská manželka Bhrikuti.

Zájezdy do Tibetu

Čti více

Pokhara

Jde o malebné údolní město obklopené himalájskými velikány, známé jako centrum dobrodružství a adrenalinu. Pokhara je považována za druhé největší město Nepálu a díky své klidné atmosféře, krásnému jezeru a bezprostřední blízkosti oblasti Annapurna patří k jedné z nejoblíbenějších turistických destinací. Najdeme ji dvě stě kilometrů západně od Káthmandú na břehu jezera Fewa, přímo pod pohořím Annapurna. Město je rozděleno do dvou hlavních částí: turisticky příjemné čtvrti Lakeside, která obklopuje jezero Phewa Tal, a starého města. Díky své výhodné poloze je Pokhara vstupní bránou k himalájským osmitisícovkám Dhaulagiri, Manaslu a pohoří Annapurna. Snad nikde jinde v Nepálu není tak dobře vidět kontrast mezi subtropickou přírodou a sněhem pokrývajícím vrcholky Himalájí jako právě v tomto jezerním městě.

Čti více
Zúčastníte se vyčování v kláštěře

Kláštery Ganden, Drepung, Drigung

Trojice klášterů řádu Gelukpa v tibetském buddhismu v Lhase a okolí. Založeno byly po vzniku řádu v letech 1416, 1417 a 1419 a začátkem 20. století v nich pobývalo spolu přes 20.000 mnichů. Atmosféra modlitebních místností, kaplí a tajemných zákoutí Vás nadchne.

Čti více

Údolí Káthmandu (Bhaktapur, Bodnath, Pašupatinath)

Údolí v okolí Káthmándú patří mezi nejzajímavější historické a kulturní oblasti centrálního Nepálu. Během celodenního výletu se podíváte, jak vypadá historické město Bhaktapur, kde se zastavil čas ještě v 17.století a náměstí Durbar patří mezi nejkrásnější v celém Nepálu. Tradiční, vyřezávaná okna newarské architektury, chrámové stavby, skvělý čaj s mlékem a příjemné uličky či náměstí poseté hrnčíři. V Pašupatinath na vlastní oči uvidíte zajímavé rituály hinduistů, kteří spalují své mrtvé na břehu řeky Bagmati. Obrovský chrám a vyhlídka na celý komplex bude skvělým a nezapomenutelným místem. Pro jeho posvátný význam přezdívají Pašupatinath někdy i jako "malé Varanasi". Chcete-li fotku se Sádhuem, zde si ji uděláte. Třetím skvělým místem je buddhistický Bodnath s obrovitánskou stúpou, na níž uvidíte Buddhovy oči. Budete mít pocit, že jste se ocitli v Tibetu, ale není to jen pocit, protože tu dnes sídlí tibetská, exilová komunita. Užijete si výhledy na stúpu z okolních střech a cinkání buddhistických zvonků či roztáčení modlitebních mlýnků. Památky v údolí Káthmándú jsou pod ochranou UNESCO.

Čti více

Shigatse

Druhé největší město Tibetu Shigatse leží v nadmořské výšce 3900 metrů. Historické centrum ilustruje tibetskou architekturu a kulturu, ačkoliv ho stejně jako další města částečně pohltilo moderní čínské stavitelství v podobě betonových budov. V Shigatse stojí klášter Tašilhünpo z roku 1447, sídlo druhého nejvyššího duchovního země pančhenlamy. Nad město vystupuje znovu postavená pevnost Žikace. Původní památka podlehla ničení během tibetského povstání v roce 1959.

Čti více

Gyantse

Gyantse bylo kdysi významné místo na obchodní stezce mezi Tibetem, Indií a Barmou a jedno z největších tibetských měst. Město samo bylo vyhlášeno výrobou koberců, které se po obchodní stezce dostávaly dále do světa. Dnes je to město s jednou z nejzachovalejších zástaveb s tradiční tibetskou architekturou, i když dnes již obestavěnou čínskými „moderními“ budovami s bílými kachlíky a modrými kouřovými skly. K nejvýznamnějším a nejkrásnějším památkám městečka patří obrovská několikapodlažní stúpa Kumbum se spirálovitým průchodem z r. 1440, stojící v komplexu kdysi 15 klášterních budov nazývajících se Palkhor-čchöde.

Čti více
Peking, Čína

Zakázané město, Peking

V samém srdci Pekingu se nachází nejvýznamnější čínský komplex budov známý jako Zakázané město (Císařský palác nebo také Zǐjìnchéng). Jeho vznik se datuje do doby dynastie Jüan, která se na území vyskytovala v letech 1271 až 1368. Mnohé budovy, které zde uvidíte, však byly dostavěny až v letech 1406 až 1420 – právě od těchto let sloužil komplex zejména císařům z dynastií Čching a Ming. Vstup do oblasti byl tehdy prakticky zapovězen všem „obyčejným“ lidem. Výjimku měli jen členové císařské rodiny anebo třeba kurtizány. Až sem zavítáte, budete naprosto ohromeni rozlohou Zakázaného města, která činí až 720 tisíc metrů čtverečních! Komplex je pak obehnán desetimetrovou zdí se strážními věžemi a příkopem – tento způsob ochrany míval v dřívějších dobách svůj účel. Na prohlídku si vyhraďte určitě několik hodin a neopomeňte navštívit například pět mramorových mostů zvaných Jinshui Qiao (Golden River Bridges), císařský hodovní sál nebo Palácové muzeum s artefakty dávných čínských dynastií. 

Poznávací zájezdy do Pekingu

Čti více
Káthmándú v Nepálu

Káthmándú

Nepálské hlavní město je největším městem země a často patří mezi nejoblíbenější města celého regionu. Poznáme tu čtvrt Thamel protkanou obchůdky, suvenýry, malými chrámy či domy s krásnou, tradiční architekturou. Zamilujete si náměstí Durbar s jeho chrámovými stavbami, paláci a historický střed okolo náměstí Durbar Square je zapsáno v seznamu světového dědictví UNESCO. Podíváte se také tváří tvář na živou bohyni Kumari. Je to chaotické, barevné město, které disponuje takovým šarmem, že mu určitě dříve či později podlehnete.

Čti více

Máte předběžný zájem o tento zájezd? Budeme Vás kontaktovat, rádi zodpovíme všechny Vaše dotazy a zašleme kalkulaci zájezdu na Váš email.







Povinné pole

Formulář byl odeslán, děkujeme.