Folklórní muzeum v královském paláci.
sleva first minute až 39%

Jižní Korea, Čína komfortněji

Seoul, Peking, Šanghaj

Ultramoderní, tradiční, holistická, konfuciánská taková je Jižní Korea. Země současnosti a země budoucnosti. Jediná cesta svého druhu která Vás provede Jižní Koreou. K Pop, K drama nezapomeneme ani filmové či hudební hity. Oppa gangnam style! K tomu si přidejte nejrychlejší vlaky na světě a velkoměsta Peking a Šanghaj a máte fantastickou zážitkovou dovolenou.

  • spojení dvou asijských zemí s bohatou historií
  • moderní velkoměsta plná nejnovějších technologií
  • velká čínská zeď vybudovaná k ochraně před Mongoli
  • to nejlepší korejské BBQ – víme, kde chutná nejlíp!
  • poradíme, kde najdete tu nejlepší jihokorejskou kosmetiku
Čti více

Tel.: 224 250 138, 608 482 877   |   Email: cksen@cksen.cz

Termíny a cenyProgram a mapaFotogalerieReference klientůZážitky ze zájezduTOP místa zájezdu

Cena zahrnuje:

  • mezinárodní letenku (odlet dle vlastního výběru z Prahy nebo Vídně)
  • letištní poplatky
  • přelet Seoul - Peking v economy class
  • 7 x ubytování ve 3* a 4* hotelích v pokojích pro dvě osoby  Více o ubytování - zde.
  • snídaně v Jižní Koreji a Číně
  • doprava po Koreji pronajatým klimatizovaným mikrobusem (velká výhoda!)
  • prohlídku Pekingu
  • prohlídku Šanghaje
  • rychlovlak Peking - Šanghaj 
  • SEN průvodce během poznávací části
  • pojištění proti insolventnosti.
  • SEN asistenční služby

Cena nezahrnuje:

  • stravu kromě uvedené 
  • fakultativní aktivity,
  • vstupné do památek a atrakcí nad rámec programu
  • cestovní pojištění 
  • osobní výdaje (kapesné doporučujeme ve výši 500 EUR) 

Ubytování:

 
Na tomto zájezdu nemusíte připlácet za 1 lůžkový pokoj (pokud vás
nedoubytujeme), více informací ZDE.
 
Během celého zájezdu je ubytování zabezpečené v 3* a 5* hotelích.
  • Seoul - Four Points by Sheraton Josun***, 4 noci
  • Peking- The Dongfang hotel Beijing***, 2 noci
  • Šanghaj - Holiday Inn Express Shanghai in Zhabei***, 1 noc
Hotely na konkrétních termínech můžou být i jiné. Závisí to na dostupnosti, obsazenosti a na včasném přihlášení.
 
„Hvězdičkování“ není součástí obchodního jména hotelu, ale hodnocením jeho kvality od velkých nadnárodních rezervačních systémů jako booking.com, agoda.com, v některých případech podle oficiálního hodnocení samotného hotelu.
 
Jednotlivé pokoje v hotelích se mohou lišit, uvedené fotografie jsou ze standardních dvoulůžkových pokojů.
Hotely v základní ceně zájezdu
Doplňkové služby - SEN premium

1. den: Odlet do země Squid games, Samsungu, K popu a barbecue

 
LETADLO 
 
Odlet z Evropy na korejský poloostrov. 
 

2. den: Seoul

 
INCHEON – SEOUL
 
Prilietame do Južnej Kórei na jedno z najlepších letísk na svete podľa Skytraxu. Hlavné medzinárodné letisko ICN je skutočne kapitolou samou o sebe. Neskôr, pri odlete domov tu môžete nakupovať v najväčšom letiskovom Louis Vuitton obchode na svet a samozrejme aj mnohých ďalších. Ešte v lietadle ste vyplnili vstupné karty do Južnej Kórei a po imigračnom a colnom procese môžeme konečne povedať, že sme tu! Privátne letiskový transfer po špičkovej diaľnici z Incheonu až do Seoulu a check in v hoteli podľa výberu. Úroveň hotelov je vysoká, ak ste nároční tak odporúčame naše prémiové hotely. Prvá noc v Seoule. Možno už dnes vyrazíte do nočného mesta, alebo si oddýchnete a zvyknete si na časový posun. Každopádne zajtra nás čaká nádherný deň.
 

3. den: Najstráženejšia hranica na svete a tradičný Seoul

 
SEOUL-DMZ-SEOUL
 
Dnes navštívíme nejstřeženější hranici na světě se zkratkou DMZ. Demilitarizovaná zóna leží na 38. rovnoběžce a je jednou z posledních světových památek studené války. Nejsevernější vlakové nádraží v Jižní Koreji a místo odkud dalekohledy dohlédneme do Severní Koreje. Odusan unification observatory a hledat budeme také největší vlajku na světě. Zaposlouchejte se do zvuků, které vycházejí z druhé strany. Občas jsou to budovatelské písně, občas zavíjející útočící vlky, všechno to má říci, že Severní Korea je silnější a komunismus lepší. Bohužel. Uvidíme vojáky severokorejské armády? Pokud ne, musíte se s námi vydat na zájezd Severní Korea. Celá oblast je přísně střežena a samotná návštěva DMZ se může kdykoli uzavřít. Garantujeme však, že Severní Koreu uvidíte a ze smutných příběhů DMZ mrazí. Odpoledne se vrátíme do Seoulu.
Seoul. Město, kde se mísí historické královské paláce s moderními výškovými budovami. Velkolepé nákupní centra a labyrint asijských trhů. Nejprve navštívíme rezidenci dynastie Čoson (1392-1910) v paláci Gyeongbokgung s barevnou výměnou stráží. Krásný a rozlehlý palác prošel několika rekonstrukcemi vždyť teprve nedávno ho zničila severokorejská armáda. Právě v tomto paláci vzniklo moderní korejské písmo, které nahradilo čínské a dynastie Čoson (Joseon) je nejvýznamnější vůbec.
Před námi Myeongdong korejská odpověď na Piccadily Circus. Změť uliček s množstvím korejských obchodů a restaurací s nezaměnitelnou příchutí Soulu. Vyrážíte na street food nebo dáte přednost kvalitní restauraci? Nákup korejské kosmetiky si nechte na později!
 

4. den: Moderná Seoul 

 
SEOUL-GANGNAM
 
Z historie se přeneseme do moderní současnosti a přejdeme na opačnou stranu kde se zastavíme na K star road. Právě zde sídlí více než polovina z nejznámějších korejských filmových společností a cestu lemují postavičky GangnamDols. Kstar road má také přezdívku "místo kde se rodí hvězdy" či hrdý titul nejluxusnější ulice města, něco podobného jako tokijská Ginza.
Korejská hudba, filmy, móda a kosmetika dominují modernímu světu. Všechno to však začal jeden člověk, jeden klip, jeden tanec..."oppa Gangnam style!" Jsme v Gangnamu a fotíme se v tradiční póze před gigantickým rukama rapera Psi, který katapultoval Koreu do mediálních výšin. Uvnitř CoEx mall si přijdou na své fanoušci Instargramu a pořídíte si záběry ve fantastické knihovně Starfield, které Vám bude každý závidět.
Vrátíme se na opačný břeh řeky Han a tady nás čeká Namdaemun je největším tržištěm země, kde ochutnáme ženšen, který do Koreje chodili odjakživa kupovat i Číňané. Starobylá brána města Sungnyemun je označována jako národní památka číslo jedna. Před námi Myengdong korejská odpověď na Piccadily Circus. Změť uliček s množstvím korejských obchodů a restaurací s nezaměnitelnou příchutí Soulu. Vyrážíte na street food nebo dáte přednost kvalitní restauraci? Nákup korejské kosmetiky si nechte na zítra!
 

5. den: Kórejské filmy, kozmetika, hudba - deň určený súčasným trendom

 
SEOUL 
 
Dnešní den je možnost celodenního fakultativního výletu do města Busan.Busan je druhým největším městem země, položené na jihu Korejského poloostrova na březích Japonského moře. Korejským rychlovlakem KTX se přesuneme rychlostí 300km/h za 2 hodiny ze Soulu do Busanu. Program odstartujeme v kulturní vesnici Gamčeon, kterou kdysi vybudovali trestanci. Dnes je to místo plné barev, pouličního umění a zajímavých kaváren s přezdívkou korejské Machu Picchu vám bude připomínat jihoamerickou favelu. Diamantový most s moderními mrakodrapy čtvrti Haeundae a ohromné druhy mořských živočichů na rybím marketu Jagalchi, vás uchvátí více než na japonském Tsukiji marketu.Večerní návrat zpět do Soulu.
Seoul si zamilují všichni fanoušci korejské moderní kultury. Ať už jsou to filmy, seriály, hudba, hry, kosmetika, tak si každý přijde na své. Program začneme společně a půjdeme na fantastickou vyhlídku na N Seoul tower. Pohled na město z ptačí perspektivy a odpoledne volný program. O Seoulu už všechno víte a teď je už jen na Vás co se podíváte. Využijte druhé nejlepší metro na světě a dostanete se rychle kamkoli chcete. Máte rádi seriál Squid games? Mnohá místa z první i druhé série se nacházejí přímo v Seoulu a snadno se k nim dostanete. Hudební studia a místa kudy chodí megavezdy korejské pop kultury? Není problém. Fandíte korejské kosmetice, chcete skvělé ceny a takříkajíc neomezený výběr? I v tomto případě jste na správném místě. Nikdo Vás nebude honit (kromě manžela) a vyberete co jen chcete. Sledování Netflixu už bude vždy jiné, protože víte přesně jak to „tam vypadá“.
Korejská kuchyně je samostatným tématem a v BUBO doporučujeme abyste alespoň jeden večer šli do některé z restaurací s Michelinskou hvězdičkou. V Seoulu je máte nepočítaně. Le Yeon, Soigné, Kwonsooksoo, Yungsik, Muni a další...je jich zde 31! (počet se průběžně mění).
Seoul je prostě cool město, město které vstalo z popela. Město žijící ve stínu Pchongjangu, město udávající světové trendy, město hudby, filmu a radosti, město největších světových korporací, město kde je naprosto vše možné.
 

6. Největší náměstí, největší mauzoleum a Zakázané město čínských císařů 

 
SEOUL-PEKING
 
Peking s jeho moderní architekturou, největším náměstím světa a Maovým mauzoleem na jedné straně a uzoučkými uličkami s čínskými restauracemi na druhé. Projdeme se v Zakázaném městě v sídle císařských dynastií.
 

7. den: Velká čínská zeď, palác nejsilnější ženy

 
PEKING – VELKÁ ČÍNSKÁ ZEĎ – PEKING
 
Ráno vystoupíme na VELKOU ČÍNSKOU Zeď a odpoledne ochutnáme pekingskou kachnu. V Letním paláci budeme obdivovat upravené čínské zahrady a jezírka. Uvidíme OLYMPIJSKÝ STADION i moderní operu. Vše s místním průvodcem a pronajatou dopravou!
 

8. den: Vlakem do Šanghaje

 
PEKING – ŠANGHAJ
 
Poté, co jsme strávili v Pekingu a v okolí několika dní, se můžeme vydat na super moderní železniční stanici a nasednout na rychlovlak, aby nás odvezl do Šanghaje. Před námi je 1318 kilometrů, ale bude to jen několik hodin cesty! Zde pochopíme, jak moc je Čína, co se týče dopravy před námi. Vlak spojí dvě ikonická města. Peking vs. Šanghaj. Na této cestě si obě vychutnáme a porovnáme. Jsou rozdílné a zatímco v Pekingu bije srdce císařské Číny a příběhy se ukrývají do chrámů či palácových místností, Šanghaj se zaobalil do moderní krásy, kde vás uchvátí mrakodrapy a futuristickými vizemi. Večerní příjezd do Šanghaje a první procházka městem. Vybereme se do oblastí, kde leží koloniální Bund se svými nádhernými budovami. Co vám tato místa připomínají? Přes řeku Huangpu se zvedají ikony moderního města. Právě tam za řekou leží Pudong se svými mrakodrapy. Hned poznáte Oriental Pearl Tower se svými obrovskými koulemi i Jin Mao Tower připomínající tužku. Večer vše krásně svítí a vy cítíte to nadšení z toho, kde jste se ocitli. Takové kontrasty jste nečekali, že? Procházka nábřežím a nakonec i rušnou ulicí Nanjing Road, kterou se přišel projít celý Šanghaj. Dejte si něco na zub v místních stáncích či podnicích a zítra si Šanghaj užijeme ještě víc!
 

9. den: Svět z nejvyšší vyhlídkové plošiny a Bund

 
ŠANGHAJ
 
Po snídani se pustíme do poznávání tohoto unikátního města, kde se mísí evropský vliv a čínská duše. Byla léta, kdy se o Číně mluvilo jako o zaostalé zemi, ale Šanghaj je odpovědí na to, kde je moderní Čína dnes. Tam, kde kdysi rostla rýže dnes stojí čtvrtě poseté mrakodrapy a Šanghaj se dnes stal nejbohatším a nejdražším městem v miliardové zemi. Už z okna našeho pronajatého autobusu sledujeme nejednu zajímavost. Ve změti moderní zástavby pohledáme oázu odpočinku – zahrady Yu, které jsou zapsány v UNESCO. Toto místo jste zde nečekali! Zahrada zapustila své kořeny již v 16.století během vlády slavné dynastie Ming. Byla místem nekonečného odpočinku, setkávání elit a odehrávala se zde i mnohá kulturní představení. Dnes si budete připadat jako v jiném světě. Malé, pohádkové pavilony, jezírka s vodou, stromy, keře i květiny a do toho to ticho a klid. Tyto atributy jsou v Šanghaji vzácné. Nadechneme se atmosféry starého Šanghaje a vybereme se za řeku Huangpu, abychom se podívali na svět z výšky. Výhled na město z nejvyšší vyhlídkové plošiny v Číně - Shanghai Tower. Výtah nás za 50 vteřin vynese na 118. patro do výšky 546 metrů. Schody lze vyjít o patro výš do výšky 552 metrů. Je to jen o tři metry nižší než nejvyšší vyhlídka na Burj Khalife v Dubaji. Ze zahrad rovnou do nebes. Po vyhlídce nás čeká oběd. Ještě nekončíme, protože si chceme vychutnat britský Bund jako vystřižený z Londýna. Promenáda podél řeky, lemovaná nádhernými koloniálními budovami z přelomu 19. a 20. století. Do doby, než se ze Šanghaje nestalo město mrakodrapů, bylo to právě panorama Bundu, které symbolizovalo toto město. Budete mít čas na procházky, i na nákupy nebo si jen sednete někde na dobrou kávu a budete sledovat, jak se těmito místy prolévá život. Nanjing Road má obrovskou atmosféru, která vás doslova spolkne. Na konci dne opouštíme bohaté východní pobřeží letíme domů.
 

10. den: Vítejte zpátky!

 
EVROPA 
 
Odlet a přílet domů ze zážitkové cesty. Sdílení dojmů s rodinou a přáteli.
 
Jižní Korea, Čína
<
>
Jihokorejská architektura.Lotte tower v Seoulu je symbolem hospodářského růstu a tvrdé práce v momentálně snad nejkonfuciánštější zemi na světě.Seoul je město, kde se mísí historické paláce s moderními mrakodrapy.Seoul - pulsující hlavní město Jižní Koreje, kde se potýká high-tech budoucnost s tisíciletou tradicí.Královský palác v Seoulu.Most sjednocení.Demilitarizovaná zóna na 38. rovnoběžce, je hranicí mezi Severní a Jižní Koreou.Jihokorejští vojáci.Vstup do třetího tunelu, který vykopali vojáci Severní Koreje.Výhled z Jižní do Severní Koreje.Jihokorejský vojenský výcvik.Koupíte si z něj vyrobený čaj?Seoul je město, kde se mísí historické paláce s moderními mrakodrapy.Krásný a rozlehlý palác prošel několika rekonstrukcemi vždyť teprve nedávno ho zničila severokorejská armáda.Barevná stráž. Noční N Soul Tower na vrchu hory NamsanBrána Sungnyemun byla kdysi nejdůležitější vstupní branou do města Seoul.Vyhlídka na hlavní město Soul z hory Namsan.N Soul Tower.Privátní letištní transfer Vás po špičkové dálnici z Incheonu až do Seoulu doveze do hotelu dle výběru.K-star road.Toto je Gangnam! Toto je gangnam style, který v Koreji odstartoval kulturní revoluci.Chcete-li být na Instagramu někdo, tak musíte mít fotku či video z knihovny Starfield library.Gurmáni si v Koreji přijdou na své.Jihokorejské gastronomické hody.První komunistický starosta Šanghaje Chen Yi stojí tváří v tvář modernitě.I návštěvníci z čínského venkova umí být úžasným kontrastem k městu, které prezentuje nejmodernější tvář říše středu.Kromě moderní výstavní skříně je Šanghaj také finančním centrem Číny. Symbolizuje to i býk, který je záměrně okopírován přímo z Wall Street.Šanghaj, čtvrť Pudong, hledíme do očí moderní a dravé Číny. V 80. letech zde byly zeleninové zahrady, dnes zde stojí jedna z nejznámějších mrakodrapových čtvrtí planety.Noční Peking je opravdová podívaní. Když odbočíte z hlavních ulic objevíte plně jiný Šanghaj.Při Pekingu navštívíme Velkou Čínskou Zeď (UNESCO) a projdeme se po ní do sytosti.Pokocháme se olympijským areálem a jeho dominantou, slavným stadionem Ptačí Hnízdo.Z této brány vyhlásil Mao vítězství čínské revoluce.Letní palác je nádhernou ukázkou estetického vkusu poslední císařské dynastie Qing.Pokocháme se také nejkrásnějším historickým komplexem města, kterým je Nebeský chrám (UNESCO).Budova opery je kontroverzní připomínkou toho, že Čína není jen jednou z nejhistoričtějších zemí světa, ale zároveň i moderní velmoc.Nebeský sklad je posvátným skladištěm v chrámu nebes. Zde byly uloženy nejdůležitější rituální potřeby říše středu.Kromě architektury si vychutnáme i čilý život, který pulzuje v rámci areálu Nebeského chrámu a podíváme se jak zde místní hrají společenské hry, cvičí nebo tančí.I když je nebeský chrám obrovský, tak sem mají zákaz vjezdu všechny motorové dopravní prostředky včetně údržby parku. Vše se zde vybavuje pěšky nebo na nákladních kolech.Čeká nás Zakázané město, největší palác na světě. Důkladně si jej prohlédneme a detailně si vysvětlíme jeho symboliku a význam v rámci čínských dějin.Velké finále naší cesty je Peking.

Japonsko - velké poděkování

Tento zájezd je úžasný a téměř 2 týdny po návratu si uvědomuji, jak je Japonsko a
jeho fungování návykové. A toto je asi jediná negativní věc na tomto tripu - zjistíte, že
věci, které by měly u nás fungovat úplně přirozeně, Vám chybí a vracíte se do
evropské reality (tedy spíše do té české). Vyjadřuji velké poděkování a obdiv
Martinovi za parádní 2 týdny, úžasné zážitky a možnost poznat tuto fantastickou zemi.

Jarda

Čti více

Japonsko – zlatá cesta , zájezd vřele doporučuji!

S ohodnocením srpnového zájezdu napříč Japonskem jsem mínila pár dní počkat. Počkat dokud se myšlenky neutřídí, dojmy vstřebají a následně u šálku zeleného čaje sepsat konstruktivní a sofistikované hodnocení absolvovaného zájezdu. Z Tokia jsme přiletěli už před týdnem a této naděje se definitivně zříkám, cesta Japonskem bude asi vždy příjemně chaotickou směsí skvělých zážitků a pozitivních obrazů, z nichž je obtížné vybrat jeden jediný. Bylo úžasně osvěžující přesvědčit se, že se i v době, kdy už téměř nic není tajemné a nepoznané se možná cítit jako dítě, pro které je všechno zcela nové a fascinující. Obdiv patří perfektnímu průvodci Martinovi Navrátilovi, díky kterému jsme nebyli až tak ztraceni v překladu :) Objevování na vlastní pěst má své neoddiskutovatelné kouzlo, ale pokud průvodce dokáže přiblížit danou zemi a zároveň navodit příjemný pocit domova, tak je to dokonalé. Martin to zvládl bez chybičky. Zájezd vřele doporučuji! Méně příjemná je následná opětovná adaptace na českou mentalitu a zejména pražskou MHD :)

Romana J.

Čti více
Folklórní muzeum v královském paláci.

Jižní Korea, Japonsko - zážitek z dovolené

Po návratu z dovolené a aklimatizaci začínám rekapitulovat zážitky předešlých dní. Jednoznačně jsme se setkali s jinou kulturou, milými a uctivý lidmi, neustále se uklaňajucími Japonci, je to nakažlivé, takže uklánění jsme podlehli i my. První dotek s Asií začal přistáním v moderním a obrovském Soulu. Naše první kroky vedly do demilitarizované zóny, kde jsme viděli tunely vyhloubené Severokorejci vedoucí k Jižní Koreji, travnaté hrobky s vstupem do jedné z nich, velký rybí trh, kde jsme ochutnali rozčtvrcené, ještě se hýbající chobotnice (po snědení jsem měl pocit, že se chce vrátit ven ze žaludku). Obrovské Tokyo nás přivítalo vedry, které jsme při prohlídce moderního města ani navnímali. Človek až žasne, že tak velké město je tak čisté, měli bychom si brát příklad od Japonců. Zde jsem poprvé jedl sushi, talířky se sushi byly na jedoucím pase. Překrásný chrámový komplex v každém zanechává nezapomenutelný dojem. Hirošima - obhlídka torza jediné budovy, která zůstala po výbuchu atomové bomby do dnešních dnů s návštěvou muzea je smutné. Zde jsme byli i na baseballu, kde atmosféra byla neuvěřitelná. Kjóto dýchá historií, překrásné uličky plné turistů, můžete zde potkat gejšy a vyfotit se s nimi, množství suvenýrů, ze kterých si určitě něco koupíte. Nara s fascinujícím bronzovým budhou.V chrámu se nachází také dřevěný sloup s otvorem, přes který když prolezete, splní se vám vaše přání a budete osvícení. Já jsem se pokoušel, ale nepodařilo se mi to.
Takže osvícenosti už nedosáhnu a má přání nebudou vyslyšena. Nebo se ještě jednou vrátit do Japonska a opět se pokusit prolést otvorem? Osaka, další moderní velkoměsto Japonska. Opět čisté se svědomitými lidmi a návštěva hradu, ze kterého je nádherný výhled na Osaku. Závěrem musím zmínit našeho průvodce Martina Navrátila. Jeho odbornost, profesionalita, humor a ochota ve všem pomoci nám zážitek z dovolené ještě více umocnila. Jak se říká lépe je jednou vidět než stokrát slyšet. A je co vidět.

Josef

Čti více
Jihokorejská architektura.

Japonsko předčilo naše očekávání

Už dávno jsme toužili vidět a poznat Japonsko alespoň na krátký čas a jsem rád, že jsme byli ve skupině, která vyjela do Japonska jako první po nešťastném tsunami a událostech ve Fukušimě. Obavy z této cesty jsme však neměli. Nepodléháme bombasticky působícím zprávám, které - posuzovány očima geograficky malinkého státu - často vyvolávají představu, že celý svět je pouze řetězec katastrof se střelbou, uragány, záplavami a zemětřeseními. Tudíž ani tomu, že pokud je v Japonsku tsunami, tak celá země je určitě zničena, nebo pokud je lokální problém s elektrárnou Fukušima, tak všech 127 milionů Japonců je ozářených a nemohou konzumovat žádné potraviny. Ty zprávy falešně hladí duši nejednoho našince, že pokud takto "světově" hodnotí katastrofy, tak i on má světový rozhled.
Japonsko jsme tedy navštívili a skutečnost předčila naše očekávání. Tokio, Hirošima, Kjóto, Nikkó, Ósaka a všechna ta okolní místa se šintoistickými a buddhistickými památkami a krásnou zahradní architekturou působí klidně a důstojně. Vše funguje, vše je čisté, upravené, šinkanzen odjede na minutu přesně, aby se pak s vámi rozběhl 300 km rychlostí. Budete obdivovat moderní výstavbu výškových domů s rozhlednou a rychlovýtahy. Zalíbí se vám krásné šaty gejš, které vám předvedou sympatické modelky. Prohlédnete si zápasníky sumo, kteří trénují a zápasí jako obvykle, milé a zdvořilé děti ve školních stejnokrojích vás pozdraví, zamávají a vyfotí se s vámi, prodavačky se několikrát ukloní, když se přiblížíte k jejich zóně, koupené tričko či košili vám odnesou k východu a tam se s vámi rozloučí, v restauracích vám předem dají vlhký teplý ubrousek, abyste si před jídlem očistili ruce, v arkádových ulicích najdete obchody se stovkami, možná tisíci pestrých pochutin, zákusky, dorty, ovocnými poháry, posedíte si při dobrém japonském pivu a vyberete si některé talířky suši, které krouží kolem pultu. A toalety jsou tam čisté, často tak jako laboratoře. A vždy zdarma. A pokud si tam odskočíte, batůžek si můžete klidně nechat na lavičce, když se vrátíte, bude tam.
Určitě byste dostali výčitky svědomí, pokud byste odhodili nějaký papírek či nedopalek cigarety, protože tamní ulice jsou absolutně čisté. A protože psa tam obvykle uvidíte pouze v maličké velikosti, i to pouze v košíku na kole nějaké Japonky, naše domácí poměry vám zde nehrozí. A výčitky svědomí téměř dostanete i tehdy, jestliže chcete nechat nějaké spropitné číšnici v restauraci. Uvedete ji totiž do rozpaků, protože ona chuděra nedokáže pochopit, co to děláte.
Těch zážitků je množství, a všechny jsou jen příjemné, případně příjemně šokující. Třeba je opravdu vše zažít přímo tam, v Japonsku, mezi těmi milými, zdvořilými, svědomitými, čistotnými a přesnými obyvateli tisíců ostrovů, co jsou zvyklí na přírodní katastrofy a co se s nimi umí vypořádat. Vypořádat tak důsledně, že nepocítíte, že tam vůbec nějaký problém byl.

Josef a Alenka

Čti více
Lotte tower v Seoulu je symbolem hospodářského růstu a tvrdé práce v momentálně snad nejkonfuciánštější zemi na světě.

Jižní Korea, Japonsko - úžasné dva týdny

Byla to moje první cesta se SNEM, a přesto nevydařenému opožděnému návratu domů, za což můžeme vděčit "prý nejlepší" letecké společnosti, určitě ne poslední. Byly to úžasné dva týdny ve dvou úžasných zemích. Mě jako milovnici historie tam přitahovaly hlavně historické artefakty, které vidět živě bylo něco neskutečné a nezapomenutelné. V Koreji bylo opravdu velkým plusem mít vlastní dopravní prostředek (a k tomu jako grátis vynikajícího řidiče: D), protože jsme si mohli beze spěchu vychutnat vše, co nás zaujalo. Zajímavé bylo vidět, jak se mohou tři města v téže zemi, tak lišit od sebe. Jsem ráda, že jsem na vlastní oči mohla vidět a zažít Jižní Koreu a život v ní, co jsem dosud znala jedině přes jejich TV seriály. Od Japonska jsem nečekala žádné překvapení, protože to byla odjakživa země mých snů a měla jsem o ní nastudované až-až, přesto jsem během cesty získala takové informace, o kterých jsem neměla ani ponětí, a viděla místa, v které jsem už ani nedoufala (údolí Owakudani), takže i Japonsko mě dokázalo něčím překvapit, za což jsem opravdu vděčná. Mými nejočekávanějšími zastávkami byly nesporně Kjóto a Nara, které nejenže nezklamaly, ale mě přímo uchvátily. Samozřejmě i všechna ostatní místa, která jsme navštívili, zanechali ve mně samé pozitivní dojmy. Cesta přejezd šinkansenem byla úplně super (i díky našim úžasným spolucestujícím, kteří se vždy postarali o zábavu) a cestování metrem v mých vzpomínkách se už vždy bude rovnat zábavnému chaosu (hlavně hledání správného východu - kde kromě správné cesty člověk dokáže "ztratit" ještě i průvodce :D). Pohodová atmosféra a zaběhnuté bezchybné fungování všeho v Japonsku mi už teď chybí (není snadné vrátit se do české reality). Co se týče ubytování, pronajaté dopravy a japonských průvodců - nemohu si na nic stěžovat, všechno bylo takové, jaké to mělo být. Přestože hotelové pokoje byly mnohem menší oproti těm korejským, vybavení bylo dořešeno tak, že člověk nepociťoval, že by byl v nějakém stísněném prostoru (Japonci to mají pořádně promyšlené). Stravování bylo také na úrovni (už teď přemýšlím nad tím, jak si doma připravit okonomiyaki, které by bylo alespoň zpola tak dobré, jako v Japonsku). A na závěr, co se týče našeho průvodce, jsem ráda, že jsme měli právě Jirku Jobánka. Svou práci vykonává opravdu profesionální - byl vždy usměvavý, maximálně trpělivý (s milým úsměvem dokázal odpovědět i na tu nejhloupější otázku), nabitý informacemi a ochotný, za což mu patří obrovská díky.
Erika Vandová

Čti více
Projdete si svatyni Fushimi Inari

Doporučuji všem cestovatelům.Zlatá cesta Japonskem a Jižní Korea -

Zájezd ...Zlatá cesta Japonskem a Jižní Korea byl moc hezký. Krásná místa jsme viděli, ochutnali zas trošku jinou kuchyni a naše milá a vždy ochotná Katka nám se vším ráda pomohla. Doporučuji všem cestovatelům.
Verča

Čti více

Peking - zapomenutá Čína

Často se hovoří o tom, jaká je Čína moderní. Nikdo si to ale nedokáže představit, dokud zde není. Peking nás uchvátil již od příletu. Zapomeňte na vousaté dědečky v hedvábném pyžamu srkající čaj na zahrádce. Čína je dravá, akční, průbojná i civilizovaná. Již od začátku na nás působí exoticky a vzdálená našemu světu.Brzy ráno se vydáváme směrem k největší čínské památce – Velké čínské zdi. Jsme zde brzy a tak máme část zdi sami pro sebe. Vyplatilo se přivstat si. Jsme tu sami, procházíme se po zdi zahalené do ranní mlhy. Člověk ani nepočítá s tím, že by někde v Číně mohl být sám. Je to však velmi příjemné. Odpoledne trávíme touláním po Zakázaném městě, procházíme náměstí a chrámy, kde se procházelo 24 císařů a kde se odehrávaly rituálu staré Číny. Večer patří čínské gastronomii. Na pekingské ulici Wangfujing ochutnáváme vše možné i nemožné, hady, štíry, tarantule i beraní penis, ovoce, rýži a různé druhy masa i nemasa na všelijaké způsoby, voňavé, smradlavé, chutné i nechutné. Je to neskutečný zážitek. Někdy sice člověk musí zatnout zuby, aby se mohl zakousnout do pavouka na špejli, o to větší radost z toho má, že ochutnal něco, co je na čínském jídelníčku naprosto běžné. 

Čti více

Asijský Manhattan - Šanghaj

Asijský New York vás ohromí! Počasí je výborné, ihned se vrháme na nejvyšší vyhlídku na světě, která má 474 m, ve známém mrakodrapu, který místní přezdívají "otvírák" - to proto, že vypadá, jako otvírák na pivní láhve. Loďkou se vozíme po řece Huang Pu a obdivujeme asijský Manhatan z jedné strany, britský koloniální Bund z druhé strany a vysvětlujeme si opijové války, které se zde odehrály v 19. století. Samozřejmě nechybí ani jízda jedním z nejrychlejších vlaků na světě (431km za hodinu). V Šanghaji si každý přijde na své, toulání se ultramoderním městem, výborná kávička, shopping, prohlídky umění a skvělá místní kuchyně. 

Čti více

Nejstřeženější hranice světa - Korea

Nejstřeženější hranice na světě! Dvě země, které rozděluje v okolí 38. rovnoběžky demilitarizovaná zóna a my jsme ZDE. Díváme se na největší vlajku na světě, která váží sama o sobě přes 300 kg. Chtělo by se vám ji vyměňovat a čistit? Severo-korejští vojáci se snaží své kolegy z jihu ve všem předstihnout. I proto na ostrahu hranice v místě, které jsme navštívili, vybírají vojáky, kteří musí být vyšší, silnější, hezčí, než jihokorejští a nosí přitom stále sluneční brýle! Prostě cool, to že je v podstatě z jižní strany nikdo nevidí, jim nevadí, jde přece o princip! Rozdíl je také v povinné vojenské docházce. Na jihu ji absolvují pouze muži a trvá 21 měsíců. Na severu i ženy, a to 7 let, přičemž muži až 10 let a začínají ji v podstatě už jako chlapci. Toto místo je plně paradoxů: stanice, která nevypravuje vlaky, tunel, který měl sloužit podle Severokorejců na těžbu uhlí, přitom se zde žádné uhlí není. Končí ale za hranicí a pravděpodobně by vedl až k Soulu, kdyby ho včas neodhalili! V místním obchůdku si kupujeme i pálenku vyrobenou u severních sousedů. To že každá láhev byla naplněna jinak, nás v podstatě až tak netrápilo. Důležité je, že má nad 40%. Takže na zdraví!

Čti více

Snědli jsme živou chobotnici! Jižní Korea

Když to chcete jíst, tak prosím, je to na Vaši vlastní zodpovědnost. Může Vás to udusit. Před pár lety vzal přítel svou milou na tuto pochoutku a ta se při ochutnávce udusila. Chobotnice jí zůstala v krku a nebylo jí pomoci. Ani silný korejský alkohol nepomohl, který jinak pomáhá. Přesto to chceme zkusit. O co jde? Sníst živou chobotničku. Větší než je průměr vašeho hrdla. Třeba se posílit. Potom nám přinesou bílou chobotnici. Bereme ji, překousneme a polykáme. Mně se to chytá na krku, ale nakonec padá do žaludku. Kromě mně tuto delikatesu zkouší ještě jeden člen naší výpravy. Jeho matka nevěří vlastním očím, ale co může dělat. Hodně návštěvníků zkusí tuto jihokorejskou delikatesu. Někdo z nás prohlásí, že cítí, jak se mu svíjí chobotnička v žaludku. Ano, prý je to normální. Skvělý adrenalin. Neskutečný pocit, jak vám něco leze v útrobách těla. Už jsem zkusil živé srdce hada, koláčky z much, ale toto je něco, na co řeknete jen WAU a je třeba to zapít.

Čti více

Čínské hedvábí

Z moderního a dravého Šanghaje se přesouváme za čínskou tradicí do starobylého města Suzhou (má již 2500 let), abychom navštívili také výrobnu jedné z nejtradičnějších čínských komodit – hedvábí. Tento proces jsem viděl několikrát v různých zemích orientu, ale nikdy mě nepřestane udivovat. Uznejte, koho by napadlo odmotávat zakuklené housenky a z jejich vlákna vyrábět niť? A jak člověk na takový postup vůbec přijde? Číňané na to mají jasnou odpověď – jednoho krásného dne seděla manželka mýtického Žlutého Císaře pod morušovým stromem, pila čaj a zničehonic jí do šálku spadla housenka. Když se ji pokoušela prstem vylovit, objevila koneček vlákna a zjistila, že z housenky se dá oddělit jemné, ale zato pevné vlákno. Tak se jí to zalíbilo, že se rozhodla tento proces naučit i prostý lid a od té doby Číňané umí vyrábět hedvábí. Tato bajka asi pravdivá nebude, ale pravdou zůstává, že Číňané pracují s hedvábím už přes 5000 let. Proces zpracování je zdokonalený, jak to jen jde, využívá se všechno a nic nezůstane na zmar. Ještě i exkrementy housenek se používají na vložky do polštářů a údajně jsou velmi dobré na krční páteř. Housenky žijí 23 dní. Mají ideální život na postýlce z morušových listů a vlastně nic jiného nedělají jen jedí. Po několika dnech dokonce už ani nespí. Po 23 dnech se začnou kuklit. Zde je potřeba přeložit je na speciální konstrukce, aby se nekuklili ve dvojicích. Pokud se zakuklí dvě housenky spolu, tak je nikdy nikdo neodmotá. Pokud se dvojčata přece jen vyskytnou, tak je Číňané nevyhodí. Kuklu rozeberou a využije se do přikrývek. Když se housenky zakuklí, tak je potřeba je rychle zabít. Pokud se to nestihne, tak housenka vypustí toxin a kuklu propálí, tehdy naruší vlákno a nedá se už odmotat. Housenky se zabíjejí párou nebo vařící vodou. Ve vroucí vodě se uvolní vlákno a můžeme ho odmotat. Věděli jste, že jedna housenka vyprodukuje až 1 kilometr vlákna? Je to úžasné. Vlákno z pěti až pětadvaceti housenek se spřádá dohromady a výsledným produktem je hedvábná nit. Je to neskutečný proces, a právě v Suzhou, tradičním centru výroby hedvábí a brokátu, si ho člověk může celý prohlédnout. Od housenky, přes kuklu až po hedvábné šátky s pestrými vzory, kterými je čínská kultura tak známá. Možná se ptáte, co s mrtvými housenkami, které vymotají z jejich hedvábných rouch. Tak ty putují do kuchyně a můžete je najít na mnoha trzích Číny. I taková je jedna z mnoha tváří země středu - 5000 let tradice výroby hedvábí.

Čti více

Busan – město, které nespí, Jižní Korea

Přijíždíme do 3,5 milionového města Busan, které je druhým největším městem Jižní Koreji, hned po hlavním městě Soul. Žije zde obrovská komunita mladých lidí, kteří dávají městu obrovské množství energie. Hned po příjezdu se touláme po úzkých uličkách dnes kulturní vesnice Gamcheon, která je přezdívaná jako korejské Machu Picchu. Je to část města, kde kdysi žili trestanci a uprchlíci. V posledních letech se sem nastěhovaly běžné rodiny, které zde začaly otevírat malé kavárny. A dnes? Dnes je to centrum umělců a umění, kde na vás na každém rohu číhá buď krásná vyhlídka do centra Gamcheon nebo nějaká zajímavá hipsterská kavárna plná uměleckých děl. Z kulturní vesnice Gamcheon se přesouváme do parku Igidae, ze kterého máme krásný výhled na panorama nejmodernější části města Haeundae, kde stojí futuristické mrakodrapy. Z parku Igidae se k nim táhne nejkrásnější most města – Gwangandaegyo. V překladu to znamená diamantový most, který dostal tuto přezdívku díky nádhernému třpytivému nočnímu osvícení. V parku Igidae nás čeká krásná 30minutová túra po skalách na pobřeží Japonského moře. Den ukončujeme na největším rybím trhu v Busanu, kde ochutnáváme delikatesu Jižní Koreji – Sannakji. Jde o malou čerstvou chobotnici, která je zabita těsně před tím, než ji dostanete na talíři. Díky nervovým zakončením se její chapadla kroutí ještě na talíři a později i v žaludku. Je to obrovský zážitek. Pozor, aby se vám nezachytila ​​v krku!

Čti více
Jižní Korea - Soul

Soul

Soul je hlavním a největším městem země, obecně je to vůbec jedno z největších měst na planetě. Protéká jím řeka Hangang. Populace činí více než 10 milionů obyvatel. Je to velice příjemné město s jedním z nejvyšších indexů kvality života. Je domovem mnoha firem a technologických společností, sídlí zde mj. Samsung, LG či Hyundai. Je to i místo mnoha mezinárodních sportovních utkání, za všechny jmenujme například LOH 1988 či Asijské hry v roce 1986, z politických summitů můžeme zmínit třeba místní setkání G20 v roce 2010. Soul je samozřejmě i centrem nákupním, gastronomickým a kulturním. Turisté se zde tak rozhodně nudit nebudou. Za návštěvu určitě stojí palác Gyeongbokgung, N Seoul Tower, Válečný památník, Národní muzeum, Lotte World nebo čtvrtě Insadong či Gangnam. Nenechte si ujít ani tradiční vesničku Bukchon Hanok Village!

Čti více

Busan (Pusan)

Druhé největší korejské město najdeme na jihovýchodě země, domov zde našlo zhruba 3,5 milionu obyvatel. Pusan je také největším korejským přístavem a významným dopravním uzlem. Křižují se zde autobusy, metro, železnice, najdeme zde i mezinárodní letiště Gimhae. Trajektové trasy pak fungují mezi Pusanem a několika japonskými přístavy. Žádnému návštěvníkovi by neměl uniknout most Gwangan, rybí trh Jagalchi, Haedong Yonggungsa Temple, vesnice Gamcheon nebo pláž Haeundae.

Čti více

Kjongdžu (Gyenongju)

Město bylo hlavním centrem Království Silla a dnes je domovem významných památek zapsaných na Seznamu světového dědictví UNESCO. Bývá také označováno za živoucí muzeum korejské historie a kultury. Navštívit zde můžete například Tumuli Gongwon, Bulguksa či Seokguram. Ty, kteří mají blíže spíše k živé přírodě, pak jistě zaujme zdejší hojná růžová tráva Muhlenbergia capillaris a Sakurový festival, který se tady koná každý rok na přelomu března a dubna.

Čti více
Přistoupíme blíže a dostaneme se až k plotu Demilitarizované zóny

Demilitarizovaná zóna

Pro všechny, které zajímají mezinárodní vztahy a konkrétně i korejský konflikt, je pak povinnou zastávkou zdejší Demilitarizovaná zóna. Nachází se u pravděpodobně nejkontrolovanějších státních hranic na světě, tj. těmi jihokorejskými a těmi severokorejskými! Najdeme ji zhruba hodinu jízdy od Soulu a je nutné mít na paměti, že je možné ji navštívit pouze v organizované skupině. Je to fakticky pás území nikoho o šířce asi 4 km. 

Je to samozřejmě také turistická atrakce, můžete odtud z observatoří nahlédnout do Severní Koreje, dozvědět se více o dlouhotrvajícím konfliktu a dokonce se projít tajným tunelem. 

Navštívit byste měli i Park Imjingak či Most svobody, po kterém v roce 1953 přešlo 12 773 osvobozených jihokorejských válečných zajatců. Z observatoře Dora můžete nahlédnout do severokorejské pohraniční vesnice Kijong – dong. 

Čti více
Návštěva Nebeskému chrámu v Pekingu

Síň modliteb v Pekingu

Jižně od Zakázaného města se nachází velkolepý Chrám nebes (UNESCO), který je největším císařským a náboženským komplexem budov v Pekingu. Za dynastie Ming a Čching do tohoto chrámu chodívali císaři a modlili se v něm za dobrou úrodu. Samotná budova pak vznikla již v roce 1420, kdy byl Peking znovu ustanoven hlavním městem Číny za vlády císaře Jung-leho – ten zde pořádal obětní obřady k uctívání nebe a Země. Mezi nejvíce velkolepé stavby komplexu patří právě Síň modliteb (kromě Císařské klenby nebes a Kruhového mohylového oltáře), v níž se lidé modlili za dobrou úrodu. Tato budova patří také mezi nejstarší v areálu Chrámu nebes, neboť se má za to, že byla postavena již roku 1420. Hala síně má kuželovitý tvar, trojité okapy, v průměru měří 32 metrů a na výšku má 38 metrů. 

Obdivovat v Síni modliteb můžete zejména její fascinující vnitřní konstrukci, jež sestává z osmadvaceti masivních dřevěných sloupů a šestatřiceti čtvercových krokví (součást krovu, nese střešní latě), které drží pospolu překvapivě bez použití hřebíků, cementu anebo oceli. Uprostřed síně se pak tyčí čtyři dračí sloupy o výšce 19 metrů, které mají představovat čtyři roční období. 12 zlatých sloupů ve středním kruhu pak symbolizuje 12 měsíců v roce a dalších 12 sloupů ve vnějším kruhu předznamenává 12 částí dne a noci.

Čti více
Peking, Čína

Zakázané město, Peking

V samém srdci Pekingu se nachází nejvýznamnější čínský komplex budov známý jako Zakázané město (Císařský palác nebo také Zǐjìnchéng). Jeho vznik se datuje do doby dynastie Jüan, která se na území vyskytovala v letech 1271 až 1368. Mnohé budovy, které zde uvidíte, však byly dostavěny až v letech 1406 až 1420 – právě od těchto let sloužil komplex zejména císařům z dynastií Čching a Ming. Vstup do oblasti byl tehdy prakticky zapovězen všem „obyčejným“ lidem. Výjimku měli jen členové císařské rodiny anebo třeba kurtizány. Až sem zavítáte, budete naprosto ohromeni rozlohou Zakázaného města, která činí až 720 tisíc metrů čtverečních! Komplex je pak obehnán desetimetrovou zdí se strážními věžemi a příkopem – tento způsob ochrany míval v dřívějších dobách svůj účel. Na prohlídku si vyhraďte určitě několik hodin a neopomeňte navštívit například pět mramorových mostů zvaných Jinshui Qiao (Golden River Bridges), císařský hodovní sál nebo Palácové muzeum s artefakty dávných čínských dynastií. 

Poznávací zájezdy do Pekingu

Čti více

Ulička Nanluoguxiang v Pekingu

Pokud vás bude zajímat historie Pekingu, určitě nemůžete opomenout prohlídku tzv. hutongů, což jsou staré ulice čínské metropole. Mezi nejslavnější patří právě Nanluoguxiang – ulice s více než 800letou historií (postavena byla za dynastie Jüan vládnoucí mezi lety 1271 až 1368). Kdysi právě zde žily královské rodiny ale i úředníci, neboť to bylo blízko k Zakázanému městu. Dnes můžete v ulici dlouhé asi 1 kilometr obdivovat unikátní architekturu a lépe poznat tradiční život starých Číňanů. V oblasti se také nachází četné restaurace, kavárny nebo obchůdky se suvenýry a řemeslnými výrobky. Toto místo je rozhodně pastvou nejen pro oči ale i pro ostatní smysly, tak jej nevynechte! Vyčleňte si na procházku podél ulice aspoň pár hodin, abyste nasáli tu správnou atmosféru.

Čti více
Street food na promenádě Wangfujing

Ulice Wangfujing v Pekingu

Ulici Wangfujing při své návštěvě Pekingu určitě nevynechte, pokud jste dobrodruhy a gurmánskými experimentátory. Ochutnat zde totiž můžete ty nejzvláštnější pokrmy, mezi které patří například smažený škorpion, hadí kebab či restovaný hmyz na tyčkách. Nechcete-li však experimentovat s jídlem, samozřejmě nemusíte. I pro vás se něco v kilometr a půl dlouhé ulici Wangfujing najde, neboť je jednou z nejznámějších nákupních oblastí v čínské metropoli. Pořídit zde můžete třeba značkové oblečení, suvenýry, řemeslné výrobky nebo i elektroniku. 

Čti více
Noční plavba kolem Šanghaje

Šanghaj

Přezdívku „Paříž Východu“ nezískala Šanghaj náhodou. Věhlasnému evropskému městu může totiž hrdě konkurovat co do smyslnosti, hříšnosti a také atraktivnosti. Nejlidnatější a nejbohatší město na východě Číny vás nenechá ani na vteřinu vydechnout, pokud se jím budete procházet. Obrovská panoramata mrakodrapů jsou doslova hypnotická, stejně tak jako omamná vůně pouličních pokrmů a bujarý noční život. To, a ještě více je zahrnuto v západovýchodním kulturním koktejlu, který si budete chtít vychutnávat zas a znova plnými doušky. Tak neváhejte a vyrazte za nejdobrodružnějšími zážitky!

Poznávací zájezdy do Šanghaje

Čti více

Chrám nebes v Pekingu

Tato památka založená v 15. století a zapsaná v světovém dědictví UNESCO je známá také jako Císařský obětní oltář v Pekingu. Chrám nebes je v podstatě komplexem dvaadevadesáti starobylých kultovních staveb, které jsou zasazené do zahrad s borovicovými lesy. Uspořádání jednotlivých budov má duchovní význam – představuje vztah mezi lidským a Božím světem, plus se dotýká čínského učení zvaného kosmologie, v němž hráli roli i čínští císaři z dynastií Ming a Čching. Ti se zde modlili v Síni modliteb za lepší úrodu a přinášeli oběti nebesům. V komplexu je však k vidění např. i Síň abstinence, kde se císaři postili po obřadu obětování. 

Čti více

Věž CCTV v Pekingu

V Pekingu se však nachází ještě jedna atrakce spojená s Čínskou televizí. Je jí CCTV věž vysoká včetně špičky a antény 405 metrů. Může být často zaměňována s budovou ústředí – jde ale o dvě odlišné stavby! S touto televizní věží se totiž pojí daleko delší historie. Postavena byla již v roce 1994 a od téhož roku otevřena i veřejnosti. Nejoblíbenější je zde vyhlídková plošina, na kterou se dostanete výtahem až do 238 metrů (22. patro). Získáte tak skvělý panoramatický pohled na Peking. Jakmile se pokocháte čínskou metropolí z jiné perspektivy, můžete také sjet do 19. patra a navštívit TV kulturní sál, prohlédnout si expozice a dozvědět se něco málo o historii televizní věže – CCTV má tu nejvyšší na světě. Toť ale není vše! Pokud vás přemůže hlad, v 18. patře je možné zavítat do otáčivé restaurace, kde si vychutnáte čínskou ale i západní kuchyni. Věž bývá otevřena každý den od 8:30 do 22:00.

Poznámka: Pod CCTV věží se též nachází Pacifický podvodní svět – tedy obří akvárium se stovkami mořských živočichů.

Čti více

Ptačí hnízdo v Pekingu

Pekingský národní stadion je známý v Číně a také po celém světě pod přezdívkou „Ptačí hnízdo“. Navržen byl jako primární stadion pro olympijské hry konané v roce 2008 – využíval se pro závody na dráze a v poli, k fotbalu nebo například k hodu diskem. Po ukončení olympiády se budova otevřela veřejnosti a začala sloužit k sportovním soutěžím či rekreačním aktivitám. O unikátní design Pekingského národního stadionu se postarali tři architekti (dva ze Švýcarska a jeden z Číny), tj. Pierre de Meuron, Li Xinggang a Jacques Herzog – ti měli svým návrhem zajistit nejen výjimečný a inspirativní vzhled, ale i odolnost proti případnému zemětřesení. Sami tak můžete posoudit, zda se pánům umělcům podařilo tyto požadavky zrealizovat. Vnější plášť budovy je opravdu originální, neboť na jeho vytvoření byla použita mohutná ocelová konstrukce (její rozložení připomíná právě ono „ptačí hnízdo“). 

Čti více

Úhelný vrh

Přímo za Zakázaným městem v Pekingu se nachází uměle vytvořený kopec známý též jako Úhelný vrh (Coal Hill), Prospect Hill nebo park Jingshan. Vytvořen byl v roce 1420 z navršené hlíny, jež se nahromadila po vyhloubení příkopů kolem Zakázaného města (Palácového muzea). Pokud byste si ale mysleli, že se jedná o obyčejný „kopec“, byli byste na omylu. Vybudován byl totiž v souladu s principy feng-shui, a navíc měl chránit císařský palác před chladnými severními větry. Coal Hill neboli Uhelný vrch je spojován především s dynastií Ming, neboť právě zde si vzal život dle legendy poslední císař dynastie Čchung-čen – údajně, když se blížila mandžuská vojska. Zajímat vás ale bude nejspíš i důvod názvu „Uhelný“. Ten je odvozen ze skutečnosti, že se na úpatí kopce kdysi často hromadilo uhlí. Chcete-li vidět Zakázané místo z jiné perspektivy a stojíte o bezkonkurenčně skvělé foto snímky, vystoupejte na vrchol kopce za časných ranních hodin a kochejte se. Dokonalá panoramata vám poskytne i tamější Pavilon věčného jara (Wanchungting)! Otevírací doba parku Jingshan je od dubna do října stanovena na 6:00 až 21:00 a od listopadu do března na 6:30 až 20:00.

Čti více

Chrám Jadeitového Buddhy

Buddhistický chrám Jade Buddha najdete v západní části Šanghaje, kde stojí již od roku 1882 (postaven byl za dynastie Čching) – v roce 1918 byl však přestavěn kvůli ničivým následkům války. Nejvíce jej proslavily dvě sochy Buddhů z jadeitu, které přivezl z Barmy do chrámu mnich Huigen. První sedící Buddha je vysoký 1,95 metru a druhý ležící měří na délku 0,96 metru. Kromě těchto fascinujících soch můžete v budově vidět i jiné – například Velká síň je domovem tří zlatých soch, které představují inkarnace Buddhy, tj. minulost, přítomnost a budoucnost. Jakmile sem zavítáte, mějte na paměti, že fotografování soch Buddhů je zakázané. Nejlepší je přijít ráno, kdy se vyhnete davům. Na prohlídku budete potřebovat ideálně 1 až 2 hodiny. Otevřen je chrám 8:00 do 16:30.

Čti více

Náměstí Nebeského klidu v Pekingu

Mezi světově nejznámější veřejná prostranství patří bezesporu Náměstí Nebeského klidu v Pekingu. Svůj název získalo po stejnojmenné Bráně nebeského klidu, která odděluje náměstí od Zakázaného města. I přesto, že je na první pohled toto místo obyčejným betonovým polem, nese v sobě hodně výjimečného. Náměstí totiž představuje domov pro mnoho zajímavých čínských památek (krom nedalekého Zakázaného města). Jsou jimi například Čínské národní muzeum, Velká síň lidu, Památník lidových hrdinů a Mausoleum Mao Ce-tunga. Oblast má však i důležitý historický význam – v roce 1949 zde vyhlásil Mao Ce-tung založení Čínské lidové republiky a roku 1989 se na náměstí odehrály studentské protesty a následný masakr ze stran Lidové osvobozenecké armády. Při němž zcela zbytečně zahynulo mnoho demonstrantů. Až na toto veřejné místo zamíříte, připravte se po většinou na davy lidí a vysoké množství čínských strážníků. 

Čti více
Velká čínská zeď

Velká čínská zeď

Jedno oblíbené čínské přísloví zní takto „Nikdo nemůže být skutečným hrdinou, dokud nebyl na Velké čínské zdi.“ Tato slova jasně deklarují to, co pro Číňany zmíněná starověká památka znamená. Její výjimečnost ostatně pochopíte, až ji uvidíte na vlastní oči. Název Velká čínská zeď zní v čínštině „Changcheng“, což je v překladu „Dlouhá zeď“ – její délka přesahuje více než 6 000 kilometrů! Táhne se od pevnosti Shanhaiguan na východu až po Jiayuguan na západu a spatřit ji můžete i v těchto místech: Peking, Hebei nebo Tientsin. Průměrná výška zdi je pak zhruba šest až osm metrů a na šířku po ní přejde bez problémů až pět koní anebo deset mužů. Nejvíce návštěvníků zavítá tradičně do průsmyku Badaling, kam se snadno dostanete z Pekingu veřejnou dopravou. Za návštěvu však stojí i úsek Mutianyu vzdálený od hlavního města Číny asi 70 kilometrů. Zajímavostí je, že některé nejstarší úseky Velké čínské zdi byly postavené již v 7. století před naším letopočtem – a tak zde na vás dýchne opravdová čínská historie!

Poznávací zájezdy na Velkou čínskou zeď

Čti více

Máte předběžný zájem o tento zájezd? Budeme Vás kontaktovat, rádi zodpovíme všechny Vaše dotazy a zašleme kalkulaci zájezdu na Váš email.







Povinné pole

Formulář byl odeslán, děkujeme.