Poušť Wadi Rum září barvami
sleva first minute až 30%

Jordánsko – velký okruh komfortněji

od Jerashe k Rudému moři

Hledáte bezpečnou, sluncem zalitou a atraktivní dovolenkovou destinaci, do níž nepoletíte více jak tři a půl hodiny? Pak si dopřejte jordánský týden v Hášimovském království s nepřeberným množstvím zážitků pro každého! Uvidíte novodobý div světa – město Petra, vykoupete se na nejníže položeném místě planety, budete stát na stejném místě jako Mojžíš a projdete se malebnými ulicemi ve starobylém městě Jerash. Závěr cesty však bude také velkolepý, neboť vás čeká přesun pouštní dálnicí k pobřeží Rudého moře, kde si užijete dokonalý odpočinek u korálových útesů!

 

Čti více

Tel.: 224 250 138, 608 482 877   |   Email: cksen@cksen.cz

Termíny a cenyProgram a mapaFotogalerieZážitky ze zájezduTOP místa zájezdu

Cena zahrnuje:

mezinárodní letenku v economy class, letištní poplatky, 8 x ubytování v 3 * - 5 * hotelech v pokojích pro dvě osoby, late check out v Aqabě, 8 x snídani, privátní dopravu klimatizovaným autobusem během celého zájezdu, SEN průvodce během 1-4 dne, tj. během poznávací části, asistenční služby, pojištění proti insolventnosti, letištní transfery v Jordánsku, místní průvodce podle potřeby, jordánská víza a jejich vyřízení, vstupné do památek a atrakcí (Jarash, Mt. Nebo, Mrtvé moře, Petra, Wadi Rum)

Cena nezahrnuje:

stravu mimo uvedené, cestovní pojištění a individuální výdaje, PCR testy, PCR testy a antigenní testy

Ubytování:

Petra – Hotel Panorama****, 2 noci
 
Mrtvé moře – Ramada Resort Dead Sea****, 2 noci

Mövenpick Resort & Spa Tala Bay Aqaba *****, 4 noci

 
Hotely na konkrétních termínech můžou být i jiné. Závisí to na dostupnosti, obsazenosti a na včasném přihlášení.
 
„Hvězdičkování“ není součástí obchodního jména hotelu, ale hodnocením jeho kvality od velkých nadnárodních rezervačních systému jako booking.com, agoda.com, v některých případech podle oficiálního hodnocení samotného hotelu.
 
Jednotlivé pokoje v hotelích se mohou lišit, uvedené fotografie jsou ze standardních dvoulůžkových pokojů.

Poznámka:

Přečtěte si Blog Proč navštívit Jordánsko nebo Blog o Jerashi

Hotely v základní ceně zájezdu
Doplňkové služby - SEN premium

1. den: Let do království

PRAHA/VÍDEŃ – AMMÁN – PETRA

Odlétáme vstříc jordánským zážitkům. Přílet je plánován v hlavním městě Jordánska, v Ammánu. Před námi se rozprostírá pouštní království s bohatou historií a nádhernou přírodou. My však pokračujeme do legendárního města Petra, kde máme zařízený nocleh. Pojedeme zhruba tři hodiny po pouštní dálnici, podél které nás čeká první zážitek – Mojžíšův pramen. Zde podle pověsti udeřil Mojžíš holí do skály a z té vytryskla voda

2. den: Div světa, úžasná Petra

PETRA

Jeden z divů světa – to je dechberoucí Petra. Švýcarský cestovatel Burckhardt objevil toto město v přestrojení v roce 1812. Tajemnou, ba přímo magickou atmosféru si tohle místo udrželo dodnes. Před námi je přímo snová celodenní prohlídka Petry, která je ukryta hluboko v horách – těm dominuje Áronova hora s hrobkou Mojžíšova bratra. Cesta do Petry není dlouhá, v nohách budeme mít pouhé 2 kilometry. Míjet však budeme úseky široké jen pár metrů a hluboké až 80 metrů. Během túry začneme vnímat i poměrně rušný okolní život. Téměř na každém kroku uvidíme oslíky a kočáry, jež odvezou za poplatek unavené turisty. Potkáme například i beduínské děti, jejichž snahou je prodat různé drobnosti nebo unaveně toulavé psy, kteří hledají kousek stínu pro odpočinek. 

Zažijeme jedinečné místo, které nám poskytne ty nejkrásnější vzpomínky. To nejlepší nás ale stále ještě čeká! Přes legendární kaňon se dostaneme před červenou pokladnu Khazneh, známou z filmu Indiana Jones. Celá pokladna je vytesaná do skály tak důmyslně, že je prakticky nepoškozená erozí nebo jinými povětrnostními vlivy. Kultura antického kmene Nabatejců se nám ukáže v celé své kráse. Město mrtvých, kolonády, divadlo a do toho hra světla na červeném pískovci se postarají o fascinující snímky pro nadšené fotografy. Ti aktivnější pak vystoupají až na úplný konec, ke klášteru Ad Deir – největší místní památce. 

Ke klášteru se dostaneme úžasnou kolonádovou ulicí. Pokračovat pak budeme magickými schody (je jich až 800), které nás dovedou až k monumentální památce postavené na náhorní plošině – odtud získáme úžasný výhled na okolní poušť. Ve vstupních dveřích, jejichž výška je celých 8 metrů, se budeme cítit téměř jako mravenci. A nakonec se vrátíme zpět přes hlavní vchod zvaný Siq a zavřeme za Petrou dveře. Zůstane skrytá v těchto tichých červených horách. TIP: Chcete-li tento den zažít ještě akčněji, tak si do programu přidejte výstup na Áronovu horu, na místo hrobu Mojžíšova bratra a starozákonného proroka. Cenu naleznete v doplňkových službách.

3. den: Beduíni a nejníže položené místo na světě

PETRA – WADI RUM – MRTVÉ MOŘE

Z Wadi Musa, města ležícího v těsné blízkosti Petry, se přesuneme (asi 1,5 hodiny) na nejjižnější bod naší cesty po stopách Mojžíše. Ocitneme se v údolí Wadi Rum s nádhernou pouštní scenérií. Právě zde působil v období první světové války i britský voják, cestovatel a arabista T. E. Lawrence, jehož příběh je znám z knihy a filmu Lawrence z Arábie. Wadi Rum překvapí svou barevností, bizarními skalními útvary, ale i petroglyfy (pravěké obrazy) ukrytými ve skalách a v kaňonech. V úžasu pak budeme i z obrovitánských písečných dun kolem. Ostatně údolí poutá pozornost svou jedinečností již několik tisíciletí, leží totiž v místě důležitých obchodních cest. Prameny na okraji pouště a také skály nabízejí již od nepaměti příjemný stín v poměrně nehostinném prostředí. Dnes tu však najdeme trvalé obyvatele v podobě beduínů, kteří žijí v černých stanech, ručně tkaných z kozí vlny. Mnozí z nich se ale přestěhovali kvůli lepšímu přístupu ke vzdělání a zdravotní péči do zděných domů ve městech a vesnicích. 

Vnitřek beduínského stanu je velmi překvapivý. Na zemi totiž najdeme koberce a matrace určené k sezení a vychutnání si kávy nebo čaje. Oba nápoje jsou v poušti velmi oblíbené, a i v teple umí být osvěžující. Sladký černý čaj se pije z malých skleněných pohárů a občas ho domorodci míchají s bylinami (zvláště s mátou). Tohle místo přímo svádí k ochutnávce lahodného beduínského čaje v typickém příbytku pouštních nomádů! A až vyjdeme ven posilněni čajovým dýchánkem, možná některým z nás připomene tamější poušť planetu Mars. I proto se zde natáčely scény z filmů jako Červená Planeta, Prometheus, Transformers, remake série Dune či novější díly ze série Star Wars. Největší stopu ale zanechalo natáčení úspěšného filmu Marťan od R. Scotta. Místním podnikatelům se totiž zalíbila forma výzkumné stanice natolik (Matt Damon v ní přebýval během pobytu na Marsu), že se ji rozhodli využít pro svůj prospěch. 

V místě filmové výzkumné stanice zcela stylově poobědváme. Velká kupole má mimochodem úžasnou akustiku a je z ní skvostný výhled na okolní poušť! A pokud si k tomu připočteme i vůni úžasného jídla a kávy, vyjde nám z toho zcela bezkonkurenční atmosféra! Po jídle nás ale čeká další dobrodružství. Povozíme se totiž v džípech po poušti a navštívíme původní obyvatele kruté pouště – beduíny. Kromě atraktivní jízdy džípem bude čas i na svezení se na velbloudu! Pak ale nastane čas posunout se dál. 

Vyrazíme pouštní dálnicí k biblické hoře Nebo, kde je pohřben prorok Mojžíš. 40 let putování z Egypta po poušti ho přivedlo přímo sem, odkud zahlédl vytouženou Zemi zaslíbenou. Zde například zjistíme, proč mu nebylo umožněno do ní vkročit a pokocháme se fascinujícím výhledem, který byl kdysi dávno dopřán z hory Nebo i samotnému Mojžíšovi. Opojeni slunečními paprsky se následně přesuneme na nejníže položené místo naší planety, k Mrtvému moři. U něj nás čeká i přenocování. TIPY: Dopřejte si vyšší úroveň ubytování v hotelu Kempinski Ishtar a zažijte nevídaný luxus na břehu Mrtvého moře. U pouště pak můžete prožít nevídané dobrodružství. CK SEN nabízí i tzv. sandboarding na obrovské pískové duně. Vyzkoušíte?

4. den: Římský Jerash a bahno z Mrtvého moře

MRTVÉ MOŘE – JERASH

Noc u Mrtvého moře je za námi, a tak se vydáme posilněni snídaní na sever – do nejzachovalejšího antického města v zemi, do Jerashe. Zde uvidíme necelých 20 procent původní městské struktury. Kochat se budeme například dokonale zachovalou starobylou ulicí Cardo Maximus s vyjetými stopami od římských kočárů, byzantskými mozaikami, divadlem či tetrapylony. Městu na křižovatce karavanových cest se dařilo a sami se o tom přesvědčíme. Úrodná okolní krajina s olivovými sady a drobným zemědělstvím však bude velmi kontrastovat s tím, co nás čeká další den na jihu země. A pak si užijeme příjemné koupání v údolí Mrtvého moře. Nejslanější moře na světě nás skutečně přesvědčí o tom, že není voda jako voda a někde se plavat opravdu nedá. Na vlastní kůži si vyzkoušíme nemožné – třeba číst noviny ležíc na vodě!

Nastává čas pro relaxaci, odpočinek a léčebné procedury v Mrtvém moři. Kvalitní hotel s výtečným servisem, skvělá strava a fantastické místo dotvoří naprostou idylku! Zajímavost: Mrtvé moře je jedinečný fenomén, který připraví kdekomu nezapomenutelný zážitek. Má rozlohu 1 050 km2 a je nejníže položenou vodní plochou na zeměkouli. Voda v Mrtvém moři obsahuje 10x více solí než obyčejná mořská voda. Na pobřeží jsou nánosy bahna, které mají stejně jako voda, významné léčebné účinky na lidský organismus. Na nervový systém působí kombinace vody, vzduchu a bahna s velkým množstvím jódu a bromu, dále síra a hořčík pomáhají léčit kožní choroby a draslík působí na artritidu a revma. 

TIP: Abyste naplno využili potenciál léčebné síly Mrtvého moře, dodržujte následující pravidla:

1: Plavte, lépe řečeno, nadnášejte se ve vodě Mrtvého moře 10 až 15 minut. Nesnažte se ponořovat hlavu pod vodu a nedělejte prudké pohyby, abyste nešplíchali na sebe nebo jiného člověka.

2: Vyjděte na břeh a natřete se bahnem. Bahno nedávejte do těsné blízkosti očí, úst, nosu a uší.

3: Počkejte na břehu 15 až 20 minut, dokud bahno na těle dokonale neuschne.

4: Vraťte se do moře a smyjte ze sebe všechno bahno. Zůstaňte ve vodě maximálně dalších 10 minut.

5: Vyjděte z moře a použijte sprchu na břehu k pečlivému osprchování celého těla. Tuto proceduru proveďte ideálně 2x denně. Pokud si chcete užít více koupání, využijte širokou škálu bazénů s méně slanou mořskou vodou nebo i se sladkou vodou na břehu.

5. den: Vyměníme moře za moře

MRTVÉ MOŘE – RUDÉ MOŘE

Další den si ještě aspoň chvíli vychutnáme sluneční paprsky a horké počasí u Mrtvého moře. Natřeme se léčivým bahnem a pohoupeme ve slané vodě, kde nelze plavat. A až uplyne dopoledne, vyrazíme na chutný oběd. Následně si sbalíme věci a sjedeme na jih země, kde se nachází nejjižnější město Jordánska – Aqaba. Zajímavostí je, že se rozprostírá na hranicích čtyř zemí (Jordánska, Egypta, Izraele a Saúdské Arábie) a teplota tu (po celý rok) neklesne nikdy pod 20 °C! Brzy nás ale osvěží známé Rudé moře plné života a oslní poušť za našimi zády či nejrůznější biblická místa. Po prvotní aklimatizaci se tedy přesouváme do rezervovaného hotelu – luxusního resortu Mowenpick Tala Bay se soukromou pláží, skvělým SPA a množstvím osobního prostoru. „Ahlan wa sahlan bikum!“ (arabsky – Vítejte!) Zajímavost: Aqaba je místem, kde bývaly neznámo kde měděné doly krále Šalamouna a vybudován tu byl dokonce i nejstarší kostel na světě! 

6. – 9. den: Relax na pobřeží Rudého moře

AQABA

První noc v luxusním resortu na břehu Rudého moře je za námi. Určitě se vyplatí, pokud si přivstaneme a pokocháme se prvními paprsky slunce, které dopadnou na mořskou hladinu a osvětlí kamenité hory v okolí. Výhled na čtyři země, které spojuje jedno moře, je dechberoucí! Čeká nás příjemný odpočinkový den na privátní a 150 metrů dlouhé pláži, jenž si kdekdo může zpestřit šnorchlováním a objevováním pestrého podmořského světa či skvělým lázeňským rozmazlováním v Zara Spa. Doporučujeme vypnout WI-FI, televizi, telefony a oddávat se nekonečné relaxaci venku! Avšak program je připraven i pro ty, co neradi lenoší! Co takhle vydat se za objevováním přímořské Aqaby? SEN průvodci jsou všem zájemcům k dispozici.

10. den: Rozlučka s Jordánskem

EVROPA

Poslední den božské dovolené v Jordánsku je tu. Čeká nás tedy odlet domů a sdílení těch nejkrásnějších zážitků z Jordánského hášimovského království s rodinou a přáteli.

Jordánsko – velký okruh
<
>
Blízký východ a jeho magická krajina všude kolemPetra se svojí Pokladnicí patří k nejkrásnějším památkám světaV Mrtvém moři si mohou zaplavati i neplavciRuiny jordánského JarashuNa poušti Wadi Rum dodnes žijí BeduíniPoušť Wadi Rum a beduínská tradiceVydejte se za krásami Jordánska se SEN průvodcemČeká vás koupání v Mrtvém mořiUžijeme si bahenní procedury u Mrtvého mořeNa Blízkém východě je mnoho k objevováníNabatejská Petra - nejočekávanější místo naší cestyVychutnáme si sladký mátový čajSetkání s místními BeduínyNa Wadi Rum prožijeme příbeh slavného Lowrence z ArábieSkalní město Petra je TOP památkou JordánskaDokonalý odpočinekMagické skalní město Petra v Jordánsku vás ohromí svojí krásouBeduínská tradice na pouštiSEN průvodce vám ukáže to nejlepší z Blízkého východuBlízký Východ poznáme dokonale díky SEN průvodci, který se v oblasti dokonale vyznáBazilika zvěstování leží přímo v srdci NazaretuVstup na pláž a pobřeží Rudého moře Mövenpick Resort & Spa Tala Bay AqabaExkluzivní hydro pool bazén v Zara SpaRodinný pokoj v Mövenpick Resort & Spa Tala Bay AqabaTerasa v grand suite sea view, jedna z nejlepších pokojů v Mövenpick Resort & Spa Tala Bay AqabaHlavní hotelový bazén, který potěší každého - Mövenpick Resort & Spa Tala Bay AqabaHlavní hotelový bazén, který potěší každého - Mövenpick Resort & Spa Tala Bay AqabaHlavný hotelový bazén, ktorý poteší každého. Mövenpick Resort & Spa Tala Bay AqabaSuite sea view room v Mövenpick Resort & Spa Tala Bay AqabaSuperior pokoj s výhledem na moře v Mövenpick Resort & Spa Tala Bay AqabaHlavní hotelová restaurace Najel v Mövenpick Resort & Spa Tala Bay Aqaba Velký resort s množstvím atrakcí a prostoru  Mövenpick Resort & Spa Tala Bay Aqaba Velký resort s množstvím atrakcí a prostoru  Mövenpick Resort & Spa Tala Bay Aqaba Velký resort s množstvím atrakcí a prostoru  Mövenpick Resort & Spa Tala Bay Aqaba Koupelna v Grand Suite, pokoj Vám rádi naceníme

Jordánský div světa (Petra)

Přistáli jsme v Hašemitském království, tedy v Jordánsku, jak se země jmenuje podle starobylé dynastie, která zemi dnes vládne v podobě moderního arabského monarchy Abdulláha II. Jeho portréty společně s portréty jeho otce a korunního prince si nás přeměřili ještě na letišti a už  jsme uháněli na jih do starobylé země Edem, kde se nachází v údolí jedna z nejpozoruhodnějších a nejkrásnějších památek celého Blízkého Východu. Petra! Do Mojžíšova údolí nebo tedy do Wadi Musa, jak zní jeho arabský překlad, jsme přijeli téměř se západem slunce. Nezaháleli jsme a hned první večer jsme ochutnávali speciality tradiční jordánské či beduínské kuchyně. Máme za sebou už vynikající mansaf z jehněčího masa, maklabeh z masa kuřecího doplněného o dušenou zeleninu, ale dostali nás předkrmy v podobě perfektního humusu nebo salátů tabouleh a baba ganúš. Začít cestu gastronomickými zážitky není vůbec špatné. Dnešní den je jeden z těch, na který se nezapomíná. Ráno jsme se vydali do starobylého města Petra. Představuje orientální pohádku, dobrodružství, které nepřestává fascinovat již několik generací. Nabatejci zde mezi kopci ukryli úžasné místo, kudy proudil obchod z Arabského poloostrova, Egypta, Mezopotámie či dokonce z dalekého Říma. Kráčíme a kolem nás se mihnou první nabatejské hrobky, vyhloubené jeskyně, první Beduíni a každým krokem odkrýváme více a více z fascinující historie Nabatejců. Kráčíme úzkým Siqom a přejít ho po vlastních je skutečným zážitkem. Vše je jiné než na obrázcích. Hezčí, barevnější, živější a člověk je rád, že se zde ocitl. Už jen krok, dva a najednou se na konci úzké štěrbiny poodokryje snad nejznámější obrázek celé země. První pohled na slavnou Pokladnu, která pokladnou nikdy nebyla je ten, co se vryje do paměti. Je to přesně stejný silný moment, jako když člověk poprvé uvidí samarkandské náměstí Registan, vysvícený Esfahán, Modrou mešitu nebo vejde do jeruzalémské Baziliky svatého hrobu. Prostě na to nezapomene. Poseděli jsme si na beduínském čaji s mátou, kávě s kardamonem či pomerančovém džusu a vyšlapali několik schodů až nahoru ke Královským hrobkám, abychom odtud nasávali pohledy na centrum celé Petry. Jsme překvapeni, jaká je Petra obrovská, a kolik tady toho je a jsme z ní doslova nadšeni. Kapky potu se promíchávají s prachem a pískem Petry a člověk má na rtech úsměv, neboť se zde ocitl. Petra to je láska na celý život!

Čti více

Nejbarevnější poušť Blízkého Východu (Wadi Musa)

Neskutečný den. Během několika hodin jsme si Jordánsko vychutnávali plnými doušky. Ještě ráno při odjezdu z Petry jsme s úžasem hleděli na Mojžíšovo údolí plné zajímavých skal a mezi nimi jsme rozpoznávali některá místa, které jsme si v Petře prošli po vlastních. Překonali jsme kopce a před námi se otevřelo další údolí, tentokrát vyplněné pouští Wadi Rum. Hovoří se o ní jako o nejbarevnější a nejfotogeničtější poušti celého Blízkého Východu, a tak jsme ji prostě nemohli minout. Přesedli jsme do džípů a vydali jsme se za dobrodružstvím nehostinné země hledat stopy dávných civilizaci, karavan a dnešních beduínů. Na skalách jsme rozeznávali petroglyfy staré 2500 let a vylezli na obrovskou oranžovou dunu, která neskutečně kontrastuje s prostředím. Představte si, že se díváte do dálky a před vašima očima se střídá písek oranžové barvy s červeným pískem a najednou se vše slije do žluté barvy, kterou ozdobilo několik zelených keřů. Nad hlavami rostou vysoké kopce, které tisíciletí a miliardy pískových zrnek zvětraly natolik, až se začaly roztékat a připomínají rozteklý vosk. 

Čti více

Pompeje Jordánska (Jerash)

Ocitli jsme se v úrodných místech, kde je Jordánsko zelené a poseté pahorky. Žádná poušť jako na jihu, všude je život a právě zde se ve starověku zdomácnělo několik důležitých míst. Místo zvané Jerash má lichotivou přezdívku "Jordánské Pompeje" díky tomu, jak je krásné a neobyčejně zachovalé. Nejezdí sem mnoho turisů, ale my ve SNU víme, že toto místo patří k top historickým památkám Blízkého Východu. Jerash má všechno. Divadla, starověké silnice s vyjetými kolejemi od dávných vozů, chrámy pro nejdůležitější římských bohy fontány či kolonády. I my kráčíme mezi starověké kameny a ty nám říkají příběhy ztraceného města. Nejen Římané ho znali, ale i během byzantské říše zde lidé žili a nechali po sobě několik kostelů ozdobených mozaikami. Sedneme si do obrovského divadla a abychom si vychutnali dokonalou akustiku ozve se zvuk tradičních skotských dud. Jak se dostali sem do Jordánska? Jerash je příjemným spestretním naší cesty a vy poznáte další fantastické místo tohoto světa.

Čti více

Moře plné soli - Jordánsko

Za Ammánem a městem Madaba se vynoří maličký pahorek Mt.Nebo, ozdobený kostelem a příběhem, který vzpomíná Mojžíše i zaslíbenou zem. Právě sem, na pahorek Nebo, měl totiž po 40 letech přivézt Izraelce, ukázat jim zem kvůli záplavě tak kráčeli tolik let a začal se psát jiný příběh. Náš poznávací zájezd se také vydává tím směrem, ale ještě předtím na nás čeká další dobrodružství. Nedaleko odtud, pod pahorkem se zaleskly břehy moře, které Římané nazvali Mare Mortum, tedy Mrtvé moře, protože v něm nikdy neviděli plavat ryby. Ty zde chybí kvůli obrovské slanosti, ale ta na straně druhé připraví zážitek z koupání. Stačí přijít do vody a ona si s vámi už poradí. Zpočátku nevíte, jak se na vodu položit, pak zase nevíte jak se v ní chovat, ale všechno je to jeden unikátní zážitek. Exotiku dotvářejí palmy, teplo, vlhko a luxusní hotely na jeho březích. Tam na opačné straně leží biblická Palestina. 

Čti více

Římský Jerash v Jordánsku

Horké ráno u Mrtvého moře nám dnes moc nevadilo, protože se vydáváme na sever Jordánska, hledat krásu v biblické krajině Gileadu tam, kde ze zelené a zvlněné krajiny vyrůstají ruiny starověkého města Gerasa. Dnes ho většina z nás nazývá Jerash nebo Džeraš. Pro mne je to nejfantastičtější soubor římských památek na celém Blízkém Východě. Myslím si, že kdyby nemělo Jordánsko Petru, davy by proudily sem, do Jerashu. Já jsem ale celkem ráda, že tomu tak je, nemám moc ráda přeplněná turistická místa. Proto také ráda jezdím na zájezdy se SNEM. Počasí se mění každých pět minut a za chvíli na Hippodrom padají těžké kapky deště. Nějak to ale nevnímám. Hadriánovým obloukem vcházím do starověkého města. Hned začíná ožívat před očima. Začíná pracovat má fantazie a vidím koňské spřežení, tržiště kolem Oválného náměstí… Pokud jste byli v Pompejích, tak Jerash se na vás zapíše velkými písmeny. To se alespoň stalo mě. Nakouknu do divadla, poslechnu si zvu dud, které tu zanechali Britové v časech mandátu a vyšlapanou cestičkou kráčím nad městem, abych si užila panoráma. Únorový Jerash je živý, naplněný zelenou barvou, pronikavou zelenou, že silnější odstín už snad ani neexistuje. V bujné trávě se objevují žluté hlavičky květin a vše má krásnou atmosféru. Průvodce nás informuje, že v létě bude Jerash šedý, žlutý a na podzim vypálený od žhavého blízkovýchodního slunce. Poté jdu do chrámu Artemidy a spatřuji v úžasu pohyblivý sloup, až se mi z toho zamotala hlava. Je zvláštní kráčet po hlavní ulici Cardo Maximus. Ještě stále tu můžu vidět poklopy od kanalizace, vyježděné koleje od vozů. Chybí mi tu jen ty fontány a tehdejší lidé. Jerash jsem si opravdu vychutnala a před odchodem jsem si neodpustila nákup několika jordánských suvenýrů, vypila jsem si kávu z granátového jablka, jehož chuť jsem si zamilovala a plná zážitků jsem zase sestoupala 1.200 výškových metrů zpět k břehu Mrtvého moře. Úžasný a nezapomenutelný den.

Čti více

Nebo - biblická hora Jordánska

Blížíme se k jednomu z nejdůležitějších poutnických míst Jordánska. Je jím hora Nebo (arabsky Jebel Nibu nebo Siyagha). Které společně uctívají víceré náboženské představy. Tato biblická hora se nachází necelých 10 kilometrů východně od Madaby. Opouštíme Mrtvé moře a projíždíme krajinou se skalnatými kopci a mnohými údolími, při které musíme překonat více než 1000 výškových metrů. Už cesta k tomuto mystickému místu mě dostala. Po cca hodinové jízdě zastavujeme na parkovišti, které je na úbočí hory. Napršená voda naplnila vyprahnuté wádi a tak sem tam zhlédneme malou říčku, ze které, jak nás informoval průvodce, mají radost nejen kočovní pastýři, kteří křižují tyto končiny se svými malými stády. Pár metrů za vchodem vidím oázu plnou stromů, která působí velmi pokojným dojmem. Vítá nás pomník s latinským nápisem ,, Unus deus, pater omnium, super omnes.“ Vedle stojí kámen s označením posvátného místa v arabštině a v latince. Procházíme se po hoře a obdivujeme krajinu, která se nám rozkládá pod nohami. Právě tam, na místě, kde jsem stála, se po 40 letech putování dostal Mojžíš a ukázal Izraelitům zaslíbenou zem. Kopec je nasáknutý historií a biblickými příběhy přitahuje i dnes, moře lidí, kteří chtějí alespoň chvíli vidět to, co spatřil Mojžíš před svou smrtí. Podle křesťanské a židovské tradice se hora stala místem jeho posledního odpočinku ale muslimové věří, že jeho tělo bylo přeneseno za řeku a dnes leží v hrobě mezi Jeruzalémem a Jerichem. Ať je to tak či ona, dnes je Mojžíšova hora příjemným pokojným místem s nádhernými výhledy na biblickou krajinu, která mne naprosto očarovala. Krásné zvlněné pahorky hnědé a šedé barvy se rozbíhají až po horizont. V údolí jsou zelené obláčky stromů ztracené na této šedivé obloze. Staré olivovníky osamoceně stojí a sem tam se jejich listy pohnou poryvem větru, který o sobě dává vědět už ráno. Pohled mi sklouzává až ke břehům Mrtvého moře, za kterým se rozkládá sen o svobodné Palestině. Několik kilometrů tím směrem stojí Jeruzalém, biblické Jericho či palestínský Ramallah. Zastavuji se u olivovníku, který zasadil Jan Pavel II. při své návštěvě Mojžíšovy hory. Stojí nedaleko starého kostelíka s neodmyslitelnými mozaikami. Krásnější bych asi všude jinde v Jordánsku, hledala marně. My jsme měli to štěstí, že jsme zrovna narazili na bohoslužbu. Mladý kněz promlouval k asi dvaceti věřících, kteří seděli na lavicích. Nenápadně jsme si sedli dozadu a zaposlouchali se do modlitby přednášené v latince. Po mši si kapli chceme prohlédnout. Byla postavena nad pozůstatky původního kostela, který tu byl postaven ve čtvrtém století pro připomínku místa, kde Mojžíš zemřel. Na podlaze kostela tak můžeme vidět pozůstatky barevné mozaiky se zvířecími motivy. Dále nalézáme v rožku, asi tak metr pod úrovní podlahy, jednoduchý náhrobek, postavený z hrubě opracovaných kamenů. Tento hrob by mohl být jedním z míst, kde by mohl odpočívat Mojžíš. Zvláštní pocit. Procházíme kolem dalších historických staveb, některé z nich jsou v rekonstrukci a poté přicházíme na terasu, která je přímo na vrcholu hory. Je lehký mlžný opar a my se díváme na rozsáhlé údolí Jordánu, které je okouzlující.

Čti více
skalní chrám Petra, Jordánsko

Petra

skalní město a archeologické naleziště v Jordánsku. Od roku 1985 je zařazena na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. V Bibli je označováno jako Selá a Arabové mu dali jméno Mojžíšovo údolí. Město původně vzniklo jako pohřebiště v dokonale krytém místě, kde se setkávají tři údolí (Vádí al-Araba). Město bylo založeno pravděpodobně mezi 3. století př.n.l. a 1. století n.l. V tuto dobu zde žili Nabatejci a Petra se stala hlavním městem jejich království. Všechny stavby byly vytesány do pískovce. Město dosáhlo největšího rozkvětu a významu kolem roku 62 př. n. l., kdy tu žilo kolem třiceti tisíc lidí.

Čti více
Mrtvé moře, Jordánsko, Izrael

Mrtvé moře

Vytouženou destinací odpočinku je na našem putování Izraelem a Jordánskem pobyt u Mrtvého moře. Ať už si vyberete "základní" hotel s nadstandardními službami nebo Ishtar Kempinski, ve kterém se cítíte jako sultán či princezna z pohádek Tisíce a jedné noci, jedno je jasné - budete si chtít dovézt jako suvenýr fotku, na které buď čtete noviny na hladině moře nebo jste celý černý, natřený léčivým bahnem. Pokud je Vám to málo, hotely nabízejí řadu procedur či volnočasového programu a v případě, že byste si chtěli zaplavat v méně slané vodě, můžete tak učinit v hotelových bazénech. Abychom se ale vrátili zpět k Mrtvému moři, v první řadě by bylo dobré ujasnit si jeho jméno - už velmi dlouhou dobu to není moře, ale jezero. Jeho slanost je 34.2 procenta, což je přibližně 10x vyšší než jakou má Středozemní moře. Přesto není nejslanější vodní plochou světa - toto prvenství aktuálně patří jezírku Don Juan v Antarktidě. Slanost vody Vám umožní číst noviny na jeho hladině, ale pozor - je možné utopit se, zejména když se vlivem větru nebo neopatrným otočením, nadýcháte slané vody a budete mít potíže se otočit zpět. Naštěstí jsou na hotelových plážích stále přítomni plavčíci dohlížející právě na tyto případy. Slanost Mrtvého moře je způsobena přírodními podmínkami - řeka Jordán, která ho naplňuje, mu nedodává dostatek vody, a i ta trocha je v horkých a suchých podmínkách odpařována mnohem rychleji, což způsobuje zvýšenou slanost. Odhadem je v moři 37 miliard tun soli, část se těží pro kosmetické a zdravotní účely. To z něj zároveň činí největší volně přístupné léčivé lázně světa. Mrtvé moře je známé i díky své poloze - nejen že přes něj vede hranice mezi Jordánskem a Izraelem, ale zároveň je to nejníže položené místo světa (s ohledem na "nadmořskou" výšku 393 metrů pod mořem). Ani Mrtvé moře se nevyhnulo problému globálního oteplování. Každým rokem se sníží jeho hladina až o jeden metr, a za posledních 100 let se jeho velikost zmenšila o polovinu. Dobrou zprávou je společný projekt Izraele a Jordánska, pro které jsou řeka Jordán i Mrtvé moře strategické zdroje. V roce 2015 podepsaly dohodu k investování 9 milionů dolarů na udržení vodní hladiny pomocí nových možných přítoků. Toto místo a jeho úžasné účinky na lidské zdraví a krásu znaly již starověké národy, a dokonce těžily nerosty., které vyvážely až do Egypta. I přes název není jezero mrtvé - sice na jeho pobřeží nenajdete pulzující život, ale ve slané vodě a nehostinných podmínkách dokáží přežít bakterie a mikroorganismy (pro lidi ale nejsou škodlivé). Také Vás nepotěšíme v případě, že máte rádi vodní sporty - ty si na hladině Mrtvého moře neužijete. Ale krásný západ slunce a klidné prostředí s mystickým nádechem Vám vynahradí případné zklamání z akční dovolené. Kromě toho budete po našem intenzivním lovu zážitků rádi za tento moment odpočinku u finalisty hlasování o novodobých sedmi divech světa.

Čti více

Wadi Rum

Wadi Rum, známé také jako Měsíční údolí je přírodní rezervace na jihu Jordánska o rozloze 700 km2. Geograficky je součástí Arabské pouště, která pokrývá většinu rozlohy Saudské Arábie a část Jordánska. Úžasná oranžová poušť Wadi Rum je tak trochu neprávem ve stínu největšího turistického magnetu Jordánska – skalního města Petra. Skalnaté hory zde vyrůstají z jemného písku a hrají všemi barvami. Ve svých roklích ukrývají sezónní prameny vody, staré skalní rytiny i téměř původní beduínský národ. Původní obyvatele Wadi Rum, nomádský kmen Thamud tady zanechal petroglyfy – tajuplné odkazy vepsané do skal jazykem, který již dávno upadl do zapomenutí. Nabatejci, kteří přišli po nich se živili obchodem a doprovodem karavan po Kadidlové stezce, tento hluboce nábožný lid zde zanechal chrám zasvěcen jejich ženské bohyni Allat. Záběry z Wadi Rum ve filmu Lawrence v Arábii od roku 1962 nastartovaly Jordánský turistický průmysl. Oblast je oblíbená i mezi horolezci. Beduíni lezli v pískovcových horách Wadi Rum po mnoho generací. Mnoho z jejich beduínských lezeckých cest bylo nově objeveno a zdokumentováno moderními lezci.

Čti více

Jerash

Jerash je město nacházející se 48 km severně od hlavního města Ammánu a je proslavené díky pozůstatkům římské architektury. Antické rozvaliny města Jerash (Gerasa) naleznete v biblických Gileadských horách a jsou jednou z hlavních zajímavostí, která vám Jordánsko nabízí. Na počátku 3. století se Gerasa dočkala svého rozkvětu, který byl však narušen křesťanskými a muslimskými invazemi a zemětřesením v roce 747. Od té doby město začalo upadat. Vstup do Gerasy zajišťoval ve starověku Vítězný oblouk postavený roku 129. př. Kr. k příležitosti návštěvy císaře Hadriána. Dnes je hlavním vstupem Jižní brána. Mezi nejvýznamnější místa Gerasy patří Diův chrám a Oválné fórum, jejichž ruiny dnes můžete obdivovat v centru města. Fórum je ohraničeno 160 jónskými sloupy. Gerasa je dokonalou ukázkou římského provinčního města na Blízkém východě, je považována za nejlépe dochované město z konfederace Decapolis. Městu se také přezdívá Pompeje Východu.

Čti více

Mojžíšova hora Nebo

Hora Nebo kromě honosného názvu v sobě ukrývá kus biblického příběhu. Podle Starého Zákona to mělo být totiž zde odkud se Mojžíš po letech putování měl dívat na zaslíbenou zem a hleděl do dálky tam, kde se rozbíhají pahorky Palestiny. Pokud bude krásné počasí uvidíme odsud nejen Jericho, ale i Mrtvé moře, a dokonce Olivovou horu, která roste nad svatým Jeruzalémem. Na Hoře Nebo na vás čekají i krásné byzantské mozaiky v zrekonstruovaném kostele, ale i olivovník Jana Pavla II., který ho zde zasadil během své důležité návštěvy v roce 2000. Sami uvidíte, že toto místo má v sobě kus krásné magie.

Čti více

Máte předběžný zájem o tento zájezd? Budeme Vás kontaktovat, rádi zodpovíme všechny Vaše dotazy a zašleme kalkulaci zájezdu na Váš email.Povinné pole

Formulář byl odeslán, děkujeme.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací

Proměňte vysněný zájezd za
zájezd na celý život


VSTUPTE