Zebry se v Masai Mara pohybují ve velkých stádech
sleva first minute až 10%

Nejlepší safari v Keni a Tanzánii komfortněji

Masai Mara, Amboseli, Ngorongoro, Serengeti

Afrika od dávná lákala cestovatele z celého světa. Jako magnet přitahuje milovníky přírody. Vždyť je také proč. Život na otevřených pláních Masai Mara a Serengeti patří mezi nejkrásnější divadla na světě. Stovky druhů zvířat v jejich přirozeném prostředí, které žijí podle vlastních cyklů. Budeme mít možnost být alespoň na chvíli němým pozorovatelem v tomto světě. Zájezd, kde můžete zažít nebývalý luxus a zároveň dotyk s panenskou přírodou. Styl a luxus patří k Africe, která vymyslela cestovní ruch.

  • Světoznámé národní parky Masai Mara, Amboseli, kráter Ngorongoro a Serengeti
  • Pravé africké safari s otvíratelnou střechou na autě
  • Velká pětka i pakoně, hyeny, antilopy, nosorožci, žirafy...
  • Luxusní kvalitní lodge a hotely často s bazénem, perfektní gurmánské zážitky
  • Cesta vhodná pro každého, kdo miluje přírodu a africká zvířata
Čti více

Tel.: 224 250 138, 608 482 877   |   Email: cksen@cksen.cz

Termíny a cenyProgram a mapaFotogalerieReference klientůZážitky ze zájezduTOP místa zájezdu

Cena zahrnuje:

mezinárodní letenku do Nairobi a zpět z Kilimandžára v economy class, letištní poplatky, přelet Serengeti - Kilimandžáro / Aruša, 10 x ubytování ve 4 * hotelech a lodgích v pokojích pro dvě osoby, plnou penzi téměř během celého zájezdu,  dopravu terénním autem Toyota Landcruiser / Nissan Urvan a podobným během celého pobytu, SEN-průvodce kromě Serengeti, všechny letištní transfery, vstupné do národních parků, pojištění proti insolventnosti, asistenční služby

Cena nezahrnuje:

Víza do Keni a Tanzánie, spropitné řidičům, výdaje osobního charakteru, aktivity mimo program, pojištění.

Ostatní:

Zájezd je organizován naší partnerskou BUBO travel agency

Ubytování:

Nairobi – Tamarind Tree Hotel****, 1/1 noc
 
Masai Mara – Mara Simba Lodge ****, 2 noci
 
Amboseli – Ol Tukai Lodge*****, 1 noc
 
Ngorongoro – Ngorongoro SOPA Lodge****, 1 noc
 
Serengeti – SOPA Lodge****, 3 noci
 
Hotely na konkrétních termínech můžou být i jiné. Závisí to na dostupnosti, obsazenosti a na včasném přihlášení.
 
„Hvězdičkování“ není součástí obchodního jména hotelu, ale hodnocením jeho kvality od velkých nadnárodních rezervačních systému jako booking.com, agoda.com, v některých případech podle oficiálního hodnocení samotného hotelu.
 
Jednotlivé pokoje v hotelích se mohou lišit, uvedené fotografie jsou ze standardních dvoulůžkových pokojů.
 

Poznámka:

Na tento zájezd budete potřebovat očkovací průkaz s potvrzením o očkování proti žluté zimnici.

U některých termínů mohou být rozdílné ceny odletů z Prahy o 2000 Kč z důvodu vyšších nákladů za letenky.

Odlety z Vídně jsou bez příplatku, v ceně publikované na webu.

Od srpna 2017 se Keňa vydala cestou ochrany životního prostředí a přijala zákon, který zakazuje prodej, a tedy i dovoz jednorázových plastových a mikrotenových sáčků/pytlíků/sáčků. Myslete na to při balení. Pokud nakoupíte na letišti s přestupem a váš nákup bude zabalen v plastových sáčcích, musíte tyto sáčky rozbalit a nechat je na palubě letadla před odletem. Tento zákon se s účinností od 1. června 2019 vztahuje také na Tanzanii.
 

 

Hotely v základní ceně zájezdu
Doplňkové služby - SEN premium

1. den: Odlet do vysněné Afriky

DOMOV – NAIROBI

Odlet z Prahy/Vídně podle Vašeho leteckého itineráře směrem do nejvyspělejší země východní Afriky, Keni.

2. den: Čeká Vás nejlepší dovolená v Africe

NAIROBI

Čeká vás krásné safari a nejlepší dovolená v Africe. Přistáváme téměř přímo na rovníku. Hlavní město Keni NAIROBI. Transfer do našeho hotelu. Večeři si dáme v restauraci U masožravců – Carnivor, kde vyzkoušíte mimo jiné krokodýla nebo pštrosa. Restaurace se stylem. Nemusí se zde bát ani vegetariáni, restaurace myslí i na nich. Po vynikajícím mase, si nechte, pokud je to možné, místo i na dezert. Stejně jako hlavní chod, i ty stojí za to. Odpočiňte si před nastávajícími dny strávenými v divočině. Cikády, žáby, steaky, Redds a začíná se naše africká cesta. Do roku 1907 bylo Nairobi jen obrovským močálem a za necelých 100 let z něho vyrostlo jedno z největších afrických měst. Mnoho cestovatelů dodnes vzpomíná na hon Teddyho Roosevelta, který si odnesl více než pět set trofejí. Co uvidíme my zítra? Toto je Afrika.

3. den: Rodná krajina safari a jeden z nejlepších národních parků na světě

NAIROBI – MASAI MARA

Snídaně formou švédských stolů, oblečeme se do safari úboru a vyrážíme za zvířaty. Jdeme za Afrikou, jak jste si ji vysnili. Otevřená savana s ojedinělými akáciemi, kde se prohánějí antilopy, žirafy, sloni a na všechno dohlížejí lvi. Toto je Afrika, jakou jste vždy chtěli vidět. Z Nairobi si to namíříme na okraj Velké východoafrické příkopové propadliny, abychom mohli sejít na její dno. Z okraje se nám naskytne nádherný pohled. Na dně propadliny uvidíme první velké stáda masajského dobytka. Po vstupu do skutečného Masailandu na pravé straně silnice je vybudované umělé napajedlo, kam přicházejí Masajové ze širokého okolí. O pár kilometrů dál už hledejte první gazely Thompsonové a grantové, zebry a dlouhé žirafí krky trčící nad akácie. Přejdeme městečkem Narok a dostáváme se do zóny přilehlé k nejlepšímu safari v Keni.

Masai Mara, přírodní rezervace, je mylně označována jako národní park. Je spravována regionální vládou ve městě Narok, hlavním městě Masailandu. Její název je složen z názvu dominantního kmene Maasai a slova Mara, které charakterizuje krajinu posetou keři a stromy. Mara v jazyce maa znamená i "tečkovaná". Stejné jméno nese i hlavní řeka, tekoucí tímto územím. Rezervace byla založena na ochranu přírody a zejména zvířat deset let po vzniku sousedního národního parku Serengeti v Tanzanii, založeného německým zoologem Gerhardem Grzimekem. Vnější hranice těchto dvou chráněných území vytyčují migrační koridor pakoňů a zeber během tohoto přírodního zázraku. Migrující pakoně se v Maasai Mara pobývají přibližně od června do října. Právě velká migrace je hlavním lákadlem obou parků. První exempláře přicházejí koncem června a řeku Mara přecházejí postupně až do září. Postupně spásají savanu od západu na východ a v polovině října se sdružují a vyrážejí na pochod směrem na jih do Tanzanie, ke kráteru Ngorngoro. Zde koncem ledna odrodí své mladé a pokračují kolem jezera Ndutu na sever Serengeti. V polovině června se v severní části Serengeti pakoně páří a postupně přecházejí do Keni do Maasai Mara a Mara Triangle, aby kruh migrace uzavřeli. V oblasti Keekorok a dále na jihovýchod rezervace je možné na hranici lesa vidět nosorožci dvourohého. Jsou velmi plaší a jejich počty jsou relativně nízké. Podél řek a říček hledejte na vhodných stromech leopardy. Je zde zdravá populace, spatříte je však těžko, protože se přes den skrývají a na lov vyrážejí v noci. Celá oblast od řeky Mara po Keekorok je oblíbená mezi gepardy. Samci zde tvoří skupinky 3-5 jedinců, pokud si nedobijí své území, což je přibližně v šesti letech života. Samice jsou samotářská a jsou vidět jen občas, s mláďaty. Nejčastěji je zahlédnete v oblasti kolem Fig Tree. Večer rekapitulujete zážitky uprostřed skutečné divočiny.

4. den: Brutálně krásné safari

MASAI MARA

Plná penze během celého dne a safari na savaně. Masai Mara je jen naše. Hledáme stáda slonů, hrochy zívající ve vodě, obrovské krokodýli vyhřívajíc se na slunci, lvice pečující o lvíčata, štíhlého geparda, splývavého s trávou nebo statnou hyenu, hledající zbytky. V Masai Mara máte šanci vidět všechny vytoužená zvířata. Tento park je také součástí ekosystému, kde se odehrává Velká migrace. Migruje zde 1,2 milionu pakoňů, 500 tisíc zeber a 400 tisíc gazel. Mimo migrace se v parku také nacházejí zvířata a mají tak větší klid. Vždy tak zažijete výjimečné safari. Hledáme zde všechny i ​​ty nejvzácnější zvířata a šance je zde vždy. Ať už to je noční leopard, nebo největší antilopa losí, savana Vám vždy ukáže něco zajímavého. Třeba být jen trpělivý a hledat. A když Vás už bolí oči, zavřete je, vdechněte čistý vzduch divočiny a sněte. O chvíli Vás někdo i tak probudí s výkřikem, tam je! Že by nosorožec? Noc strávíme v kvalitní 4 * lodge přímo v národním parku. Večer nám před oknem budou běhat paviáni a pod nohama se válet damani.

5. den: Pohlaďte žirafu

MASAI MARA – NAIROBI

Návrat do Nairobi. Cestou z naší lodge ještě budeme hledat zvířata. Rána jsou nejlepší na nalezení skupin hyen vracejících se z nočního lovu nebo lví rodinu nad čerstvě ulovenou kořistí. Budeme mít čas dokončit započaté safari v nejlepší rezervací ve Východní Africe a možná i v celé Africe. Vracíme se stejnou cestou do hlavního města. Po příjezdu do Nairobi se v muzeu Karen Blixen dozvíte více o životě prvních afrických pionýrů z Evropy. Jednou z nich byla i Dánka Karen Blixenová, zvěčněna ve filmu Vzpomínky na Afriku. Shlédněte tento film před cestou a umocněte tak pocit z tohoto místa. Nedaleko, ve čtvrti Langata nakrmíme žirafy, které Vám čtyřiceticentimetrovým jazykem vyvolají příjemné mrazení. Toto žirafí centrum je dalším úspěšným projektem, který vypouští odchovaní žirafy Rothschildovy do volné přírody. Vy budete vidět chovnou skupinu, některé z jejich potomků jste možná viděli předešlý den u jezera Nakuru. Návrat do hotelu a osvěžení se v hotelovém bazénu.

6. den: Safari pod Kilimandžárem

NAIROBI – AMBOSELI

Ráno opouštíme Nairobi a o pár hodin vstupujeme do fantastického světa, do národního parku Amboseli.

Park byl založen v roce 1974 a v roce 1991 byl zapsán na seznam UNESCO. Jeho název pochází z maasajského výrazu EMPUS, což znamená "slané a suché místo". Park chrání jedinečný přírodní ekosystém na úpatí nejvyšší hory Afriky. V minulosti byl park tvořen savanou, lesem a rozlehlým jezerem Amboseli. Toto však koncem minulého století vyschlo a v dnešní době se občas po silných deštích mění na silně alkalické jezero. Les, který pokrýval většinu území dnešního parku byl zdecimovaný sloními stády. Dodnes je vidět zbytky kořenů velkých akácií, rozházených po savaně a polopoušti. Les se takto postupně zmenšuje a ustupuje směrem ke Kilimandžáro.

Amboseli bylo vždy známé množstvím slonů. Při obrovském několikaletém suchu, které skončilo v roce 2009, velká část populace slonů opustila park spolu s dalšími zvířaty. Dnes se zvířata postupně vracejí, život v parku nabíhá do svých původních kolejí a safari je zde opět velkolepé. Není divu, že právě zde v roce 1972 vznikl projekt sledování a výzkumu slonů pod dohledem bioložky Cynthie Mossové. Sledovala několik slonů, ale slonice Echo její obzvlášť přirostla k srdci. O ní a její rodině bylo natočeno několik výborných dokumentárních filmů. Bohužel, Echo uhynula během sucha v roce 2009 

Uprostřed parku je bažina Longinye, který je domovem hrochů a buvolů. Sem se chodí dennodenně napít i téměř celá místní populace slonů. Podvečer jich zde tak můžete pozorovat tisíce, a je to opravdu pohled k nezaplacení! Právě zde si uděláte úžasné fotky slonů v pozadí s Kilimandžárem, které tak obdivujeme v nejkrásnějších cestovatelských katalozích. Kolem močálu a jezera Leakey se koncentrují zvířata. Hyeny často okupují odvodňovací kanály a trubky, kde se schovávají před slunečním žárem. Pod lesem se často ukrývají gepardi a lvi, které tu loví zebry, pakoně a gazely. Jediné atraktivní zvíře, které se zde nevyskytuje, je nosorožec, který zde byl pytláky bohužel kompletně odloven. V buši na severním okraji parku však najdete vzácné gerenuky a občas i přímorožce.

7. den: Uprostřed Afriky

AMBOSELI – NGORONGORO

Afrika pokračuje. Transfer do Tanzanie na hraniční přechod Namanga. Procházíme migračním koridorem divoké zvěře, tak nezapomeňte hledat pakoně, zebry a žirafy. Po vyřízení pasových náležitostí na obou stranách hranice se dostaneme do oblasti, které dominuje nejvyšší hora Afriky, Kilimandžáro. Pokud budeme mít štěstí a počasí nám bude přát, po levé straně se nám ještě ukáže Uhuru, hlavní vrchol pohoří Kilimandžáro. Po nově vybudované cestě na jih, která je součástí trans-africké dálnice přijdeme do politického centra země a také Afriky – ARUSHA. Toto město bylo ještě v době návštěvy cestovatele Zikmunda a Hanzelka pouze tržní osadou. V dnešní době má širší město přes 1 milion obyvatel a je to místo důležitých jednání o mnoha afrických konfliktů ve stínu kopce Mt. Meru. Je také známé jako město uprostřed Afriky. Leží na půli cesty mezi Káhirou a Kapským městem.

V Arushe se zastavíme na oběd a budeme pokračovat mimo ruch tohoto města. Na okraji Arushy se rozrůstají kávové plantáže. Arabica pěstovaná v této oblasti je podobná té z původní země - Etiopie. Je to dáno složením půdy a nadmořskou výškou, protože hory v okolí Arushy jsou součástí tzv. horské podkovy, která začíná na jihozápadě Etiopie a končí na severovýchodě Tanzanie. Neváhejte a kupte si místní kávu jako dárek s sebou domů. Stále se nacházíme v oblasti Masailandu a všude kolem uvidíme pastevce. Romanticky vyhlížející vesnice jsou jiné než ty v Keni. Ačkoli jsou všechny masajské, architektura je jiná. Po nové asfaltové silnici přijíždíme na křižovatku, kde silnice pokračuje na jih do hlavního města - Dodomy. Vydáváme se doprava až do městečka Mto Wa Mbu, což v překladu znamená místo komárů. Do tohoto místa byli v 50. letech minulého století po vzoru Sovětského svazu přesídleni obyvatelé ze všech částí země, aby zde začali hospodařit.

Nedaleká přehrada zavlažuje pole s obilím, rýží, ovocem a zeleninou. Je to jedno z mála míst, kde si můžete celoročně koupit "červené" banány. Jsou sladké a chutnají lépe než ty na Kubě. Za městem začneme stoupat ze dna soutěsky a vlevo se nám naskytne pohled na alkalické jezero Manyara se stejnojmenným parkem. Z vyhlídky máme možnost dalekohledem pozorovat hejna plameňáků, na břehu buvoly, slony a žirafy. V okolních kopcích rostou baobaby, ikonické stromy Tanzanie. Stoupáme dál, až dorazíme do městečka Karatu, kde strávíme noc ve stínu Ngorongoro.

8. den: Největší přírodní divadlo na světě

NGORONGORO

Po snídani sedneme do auta a jedeme do největšího přírodního divadla na světě. Další safari. Kráter NGORONGORO. Z výšky více než dva tisíce dvě stě metrů nad mořem se nám naskytne úžasný pohled na dno kráteru, kde se pasou stáda zvířat. Seběhneme až na dno kráteru, čeká nás půldenní safari a oběd z balíčku u jezera s hrochy. Zde je největší koncentrace lvů na světě, hyeny, pakoně, zebry a horská scenérie všude kolem nás. Je až neuvěřitelné, co dokáže příroda vytvořit.

Zvířata žijící na dně ani nevědí o světě za okrajem. Na dně mají v podstatě celoročně dostatek pitné vody a pastvy a šelmy tím pádem dostatek vydatné kořisti. Právě proto jsou také lvi a hyeny o 20% větší než ty v Masai Mara. Hledáme tyto šelmy a přitom si všímejte i drobného ptactva. Ngorongoro je skutečný skvost. V Ngorongoro je safari nejlepší ráno a my v kráteru strávíme celé dopoledne. Později odpoledne kráter opustíme a vydáme se směrem k Serengeti.

9. den: První lidé na světě

NGORONGORO – OLDUVAI – SERENGETI

Odjezd směr Olduvai. Jedno z nejvýznamnějších paleoantropologických míst na světě. Právě zde chodil a žil přes 1,9 milionu let dozadu Homo habilis a jeho potomci. Moderní člověk se narodil v Africe a v každém z nás je kousek tohoto kontinentu. Dozvíte se více a pak odpoledne překročíme hranice národního parku SERENGETI a přijedeme do naší nádherné lodge.

10. den: Pláně Serengeti

SERENGETI

Dva dni safari v nekonečné savaně a občasném lesíku. To, co jsme viděli v Masai Mara je jen zlomek toho, co je zde. Serengeti je nekonečná divočina, která je součástí starodávného ekosystému a je také centrálním bodem největší zvířecí migrace jakou známe. Právě na pláních jižního Serengeti se rodí malé antilopy, pakoně, zebry, které se pak vydají na stovky kilometrů dlouhou pouť na sever, během níž musí zdolat řeku Mara, Grumeti a jiné menší občasné řeky, kde na ně číhají predátoři.

11. den: Místo, kde začíná migrace

SERENGETI

Místo, kde začíná migrace. I když takové místo ve skutečnosti neexistuje, za začátek se dá považovat místo, kde se první týdny v únoru mladé pakoně rodí a kde začínají svou životní pouť na vlastních nohou. Toto místo se nachází nedaleko údolí Olduvai, v těžko dostupné oblasti. Jejich kroky později vedou směrem na jihozápad k jezeru Ndutu, kde se otočí na sever a směřují k hranici s Keňou. To už mají za sebou pár měsíců života a hranici a řeku Mara překonávají v červenci až srpnu. Až do konce října stráví toto megastádo čas v Masai Mara, aby se v listopadu vrátili do Serengeti a začátkem února zase odrodili mláďata. Nekonečný koloběh, který zde funguje od nepaměti a věřme, že ještě dlouho tu i bude. Migrace je však pouze jednou z atrakcí tohoto enormního území. Serengeti – nedozírná pláň – je úchvatným místem, kde ještě můžete vidět divoká zvířata ve skutečně přirozeném prostředí. Lvi, leopardi, gepardi, hyeny, zebry, pakoně, slony, žirafy, nosorožci, hroši, krokodýly ... s výčtem druhů bychom pokračovali ještě dlouho. Kromě "běžných" druhů zde najdete i vzácnosti jako pes hyenovitý nebo kočkodan husarský. Užijte si tento Raj divokých zvířat, jak byl přeložen název filmu zakladatele Serengeti - Bernharda Grzimeka a jeho syna Michaela.

12. den: Poslední východ slunce nad africkou savanou

SERENGETI – MOSHI – DOMOV

Končíme se safari a malým letadlem přeletíme na letiště pod Kilimandžárem. Podle aktuálně dostupných letů přizpůsobíme transfery. Před odletem z mezinárodního letiště Kilimandžáro budete mít k dispozici pokoj v hotýlku v blízkosti letiště, abyste se mohli na cestu připravit. Transfer na letiště a odlet domů.

13. den: Vítejte doma!

Přílet domů.

Nejlepší safari v Keni a Tanzánii
<
>
Těšit se můžete na Safari pod vrcholem KilimandžáraV  Masai Mara potkáte nejvyšší obyvatele této oblastiUhuru - nejvyšší vrchol KilimandžáraPakoně překračující řeku MaraV Masai Mara zahlédnete leopardy i v korunách stromůUvidíte, že tu zvířata žijí v symbiozeStřetnete se i s králem zvířatUvidíte bohatý život u napajedelZažijte pravé africké safari s CK SEN Nosorožce budete na Safari potkávat přímo u cestyS CK SEN budete pozorovat sloní rodinky V Masai Mara uvidíte nejvyšší obytelé AfrikyBudeme pozorvat gepardy při odpočinkuUvidíte, jak se kočkují gepardiS CK SEN se podíváte králi zvířat zblízka do očíBudete pozorvat gepardy, jak číhají na svou kořistUvidíte koupající hrochy v korytách řekTěšit se můžete na nosorožce v jejich přirozeném africkém prostředíPotkáte hyeny číhající na svou kořistV Masai Mara budeme sledovat i lví rodinkyTěšit se můžete i na pštrosyUvidíte i Jeřába KrálovskéhoŽirafy si Vás doslova zamilujíUvidíte jak se Masajové starají o svá zvířataTěšit se můžete na západy slunce nad africkou SavanouPoznáte zvědavost Masajů při Vaší návštěvěMasajové se s vámi rádi vyfotíMezi Masaji máme své přáteleTypické oblečení MasajůUvidíte typický Masajský tanecOblast Masai Mara- masajské ženy připravené k tanciMezi Masaji máme své přáteleMasajské ženy s dětmiAfrickou přírodu budete pozorvat přímo z džípuTěšit se můžete na skvělé výhledy na africkou SavanuVýhledy, které jen tak nezapomenetePravé africké dobrodružstvíFotoaparáty se jen tak nezastavíAfrika je neskutečně fotogenickáZ hotelové lodge budete mít krásný výhled na NgorongoroTěšit se můžete na skvělé drinkyV hotelu ochutnáte lahodné koktejlyPoznáte typické výrobky místních kmenůUvidíte,že těžkou práci zvládají i ženy MasajůZa zvířaty v 4 x 4 autechBudeme blízkoFascinující africké pláněAfrika je plná zážitkůBudeme pozorovat hrochySlon v Masai MaraZvířata na vás budou číhat všudeAfrická zvířata spatříte v jejich přirozeném prostředíPřipravte si fotoaparátyMigrují zde pakoni, zebry i gazelyVelká migrace zvířat na vlastní očiHrátky s mladýmiStáda zeber jsou velmi fotogenickáTešit se můžete na luxusní lodge v Masai MaraUbytování na Vás dýchne atmosféru KeniUbytování v Keni má své kouzloUžijete si krásné výhledy na Ngorongoro z hotelového lobbyVychutnáte si výhled do Keňské přírodyCo takhle spát pod nebesy lusuxní lodge v Masai Mara?
Zebry se v Masai Mara pohybují ve velkých stádech

Keňa, Tanzanie, Zanzibar - neskutečný komfort bydlení na safari v lodge

Ahojte všichni, kteří zvažujete, zda se vydat na zájezd Keňa, Tanzanie, Zanzibar.

Pokud rádi pozorujete zvířata ve volné přírodě, je to zájezd, jako stvořený pro Vás.
Pokud máte rádi komfort, ale občas umíte strpět i trochu nepohodlí na hrbolatých
afrických cestách, tento zájezd si užijete. Neskutečný komfort bydlení na safari v
lodge, v hlavním městě Nairobi a rovněž na Zanzibaru v hotelu La Gemma, to je po
namáhavém dni stráveném v Národním parku na safari, perfektní relax. Strava je
chutná a hlavně není třeba se starat, zda a kdy se najíte, vše je zajištěno a výborné.
Byli jsme již na několika zájezdech s CK SEN na různých kontinentech, ale opravdu
Východní Afrika chytí každého za srdce. Musím se však přiznat, že rádi fotografujeme
a kvalitní fotoaparát s teleobjektivem na tomto zájezdu je velkou výhodou. Máte
stovky nezapomenutelných fotografií a mnohé úpně zblízka, doslova portréty. Pouze
pro ilustraci - lvice vykračující si s mládětem v tlamě hned vedle našeho auta, gepard
na autě ohlížející se po okolí, 4 lvi trhající hrocha, souboj lvího páru se šéfem
buvolího stáda, nosorožec nespokojený s naší přítomností u Lake Nakuru, leopard
neúspěšně honící gazelu a podobné zážitky. A ty desítky a stovky zeber, buvolů,
antilop, hrochů, slonů, lvů, plameňáků, supů, hyen, selat, žiraf klidně se pasoucích
nebo odpočívajících na savaně - to se nedá ani popsat. Když se k tomu přidá ještě
ochotný průvodce, který Vám vše vysvětlí, zajistí splnění Vašich reálných přání, tak
máte dovolenou, z jejíchž vzpomínek můžete ještě dlouho po návratu žít. Jedinou
chybou zájezdu je, že nemůžete fotografovat domorodé obyvatelstvo, což je však dáno
zákonem v těchto zemích. Jediné fotky domorodců si můžete udělat v Masajské
vesnici. Kráter Ngorongoro je zřejmě nejúžasnější přírodní divadlo na světě. Ta
rozmanitost zvířat na jednom místě se nikde jinde nedá vidět. Zatím je to náš nejlepší
zájezd a to jsme lidé, kteří mají stejně rádi historii, poznávání jiných kultur a
náboženství. Zvířata jsou ze všeho nejúžasnější, protože nic nehrají, jsou přirozeně krásné.

Helga a Michal

Čti více
Těšit se můžete na Safari pod vrcholem Kilimandžára

Keňa, Tanzánie, Zanzibar - připravili jste nám krásný zážitek

Před časem jsme se vrátili ze zájezdu s cestovní kanceláří CK SEN. Muž mě k tomuto výletu musel nějakou dobu přesvědčovat,bála jsem neznámé Afriky, nemocí,dlouhých přejezdů autem atd. Vše jsme nakonec dobře zvládli a jsme nadšeni. Perlou zájezdu bylo Safari v Keni a Tanzanii,ranní vyjížďky na savanu byly překrásné, úchvatné přírodní scenérie s pasoucími se stády všech možných býložravců včetně slonů,žiraf a nosorožců...viděli jsme i šelmy,lvy dokonce v akci ! Ubytování i kuchyně byly výborné,stejně jako milý a všímavý personál.
Závěr zájezdu na Zanzibaru byl odpočinkový,užívali jsme si krásné moře,potápění,nebo snorchlování. Taky jsme navštívili plantáže s kořením,a prohlídli si město s jeho tržnicemi.
Chci poděkovat našemu průvodci Martinu Karnisovi za jeho vyčerpávající výklady o africké přírodě a taky o historii afrických států.Martin je vzdělaný,přátelský a miluje Afriku. Připravil nám krásný zážitek.

Děkujeme,pojedeme znovu, Marie Rottrová a Milan Říha

Ještě jednou moc děkuju a zase mám v očích slzy...bylo to krásné !

Čti více
V  Masai Mara potkáte nejvyšší obyvatele této oblasti

Keňa, Tanzanie, Zanzibar - všechny organizační záležitosti jste zvládli na výbornou

Ahoj do SNU,

S mým novopečeným manželem jsme zatím dále než v Bulharsku nebyli. Dovolenou v tomto stylu jsme si užívali poprvé a tudíž i organizačních schopností Vaší agentury. Nemáme sebemenší výhrady :o). Všechny organizační záležitosti jste zvládli na výbornou i díky průvodci Martinovi K. Jeho přátelský přístup a veselá povaha dodala zvláštní šarm všem místům, která jsme navštívili. Nemůžeme zapomenout vyzdvihnout ani jeho profesionalitu a odborné znalosti. Žádná z našich otázek nezůstala nezodpovězena.
Ubytování… skvělééé! Opravdu "co bylo psáno, to bylo dáno". Ubytování, které na nás zapůsobilo nejvíce a dostává nespočet %, je v keňském parku Masai Mara. Dokážeme si představit, že na tomto místě bychom zůstali o několik dní déle, než bylo naplánováno. Člověk měl pocit, že spí na stromě společně s místními opicemi kočkodany a pod ním se rochní hroši. Něco podobného bylo i v tanzanském parku pod Kilimandžárem. Milovníci noční oblohy si také přijdou na své. Když v areálu zhasnou světla, jako na dlani se Vám rozsype tisíce hvězd. Atmosféru dokreslují smějící se hyeny… a strážci, kteří dbají na bezpečnost návštěvníků.
Během safari musí být člověk opravdu trpělivý, aby viděl všechno. Nám se to snad i podařilo...zebry, žirafy, sloni, gepardi, migrující pakoně, lvi, hyeny, hroši, prasata bradavičnatá, leopardi, buvoli, antilopy, šílené opice… A pocity? Nepopsatelné! Lépe jednou zažít než mnohokrát slyšet nebo číst.
Přesun ke kráteru Ngorongoro jsme prožili ve společnosti našeho charismatického řidiče MOTA. Netrvalo dlouho a jeho MOTO BUS se přejmenoval na HAPPY BUS :o). Závěrečná "tečka" za zvířaty a taktéž završení velké pětky - setkání s dvěma nosorožci.
Chvíle oddechu nám byly dopřány na Zanzibaru. Místo, kde je písek bílý a moře tyrkysově modré. Návštěva místní farmy nám odhalila tajemství bujného porostu různých koření ale i starého známého ananasu. Zaměstnanci farmy nám názorně předvedli shazování kokosových ořechů. Po prohlídce farmy nám majitel připravil ochutnávku všeho od zmiňovaného kokosu až po avokádo. A aby z nás měl i prospěch, otevřel svůj místní stánek s kořením. Myslím, že s tržbami byl celkem spokojený:o).
Areál, ve kterém jsme byli ubytovaní, splňoval očekávání i toho nejnáročnějšího zákazníka (i když výjimky se vždy najdou… slunce svítí pro každého).
Naše šílené představy o noční zábavě nám velmi trpělivě toleroval i podporoval (naléváním domácího rumu) celý personál.
Ti, kteří se strachují o svou linii - pozor! Chuťové buňky si přišly na své. Obžerství všeho druhu si také našlo své místo. A pak už jen nekonečné kynutí na pláži s obsluhou, která vám donesla skoro vše, na co jste si vzpomněli, od barevného až k průzračnému.
A to nejlepší nakonec. Lidé milí, usměvaví, přátelští a dokonce se našli i tací, kteří vám nechtěli nic prodat, jen si chtěli trošku „pokecat“ s bílou tváří :o).
V neposlední řadě chceme poděkovat "účastníkům zájezdu". Byli jste skvělí. Jsme velmi rádi, že jsme vás poznali (hlavně některé individua :o)).
Těšíme se na nejbližší sraz i s příslušníkem stejného živočišného druhu Martinem Karnišem (mým nově objeveným bratrem) ;o).

Jandovi

Čti více
Uhuru - nejvyšší vrchol Kilimandžára

Keňa, Tanzanie, Zanzibar - zájezd byl perfektně připraven a zorganizován

Dobry den, pánové,
chtěl bych poděkovat za organizaci zájezdu do Keni, Tanzánie a na Zanzibar, kterého jsem se zúčastnil. Zájezd byl perfektně připraven a zorganizován a hotely kvalitní - hlavně na Zanzibaru hotel La Gemma Del Est byl zážitkem i pro zcestovalé klienty. Mnozí říkali, že v hezčím hotelu ještě nebyly ubytování. Je to i můj názor. Obzvlášť chci vyzvednout práci Vašeho průvodce Martina Karniše a pochválit ho i jménem celé skupiny. Martin se opravdu snažil a zřejmě nebylo rostlinky a zvířete, o kterém by neuměl popovídat. Ještě jednou děkuji a těším se na další spolupráci,

Martin Bednář

Čti více
Pakoně překračující řeku Mara

Keňa, Tanzanie, Zanzibar - dva z nejúžasnějších týdnů mého života

Dva z nejúžasnějších týdnů mého života, a to mám od narození velmi pestrý život. Zpočátku jsem měla dojem, že se mi zdá SEN. Pochopila jsem, že Afrika je opravdu "srdce světa". Plná prapůvodního života, přírody (která mi chvílemi připomínala pradávné časy dinosaurů), celková energie velmi silná ve své jednoduchosti, pestrosti a zvláštní pohodě. Přemáhalo mě hluboké dojetí, že tam opravdu jsem a mohu to pocítit. A když se vedle cesty začali zjevovat žirafy, slon, hyena a zebry, už to začal být dost dobrý úlet. Zážitky se začaly valit jeden za druhým. Pro mě byl každý okamžik této cesty absolutně dokonalý, tvořící perfektní obousměrnou spirálu – do toho úžasného světa kolem i do mého vlastního nitra. Pár slov ze zákaznického hlediska: Zájezd byl výborně naplánovaný a zorganizovaný, všechno skvěle fungovalo (jedinou nepříjemnost jsem zažila asi já, když mi první noc v divočině spadl do postele 10 cm velký brouk, což nakonec bylo docela zábavné a jediným drobným zádrhelem bylo, když při přesunu na Zanzibar musela část naší skupiny letět o 2 hodiny později, protože už bylo plné letadlo, což však nikomu nevadilo). Safari v Masai Mara bylo první dva dny údajně jedno z nejlepších vůbec, jaké se jen dá zažít (mnozí z nás nejvíce oceňovali smečku lvů krmící se čerstvou kořistí pár metrů od našich aut). Dost dobře bylo vyvážené poznávání přírody, zvířat a lidí, měst, vesnic. Zajímavé bylo rozdělení celé cesty na dvě dosti odlišné etapy – putování po pevnině (Keňa a Tanzanie) a pobyt na Zanzibaru. No a v neposlední řadě, velmi podstatným prvkem byl náš průvodce Martin Karniš, který byl skutečnou "duší zájezdu". Jeho encyklopedické vědomosti o všem byly ohromující a stále zajímavé. Jeho péče, společenskost a profesionalita ve spojení s tím, že nám ukazoval pozoruhodná místa a místní život, dělali tento zájezd tím, čím byl. Děkuji všem zúčastněným i celé CK SEN. Zuzana Š.

Čti více
V Masai Mara zahlédnete leopardy i v korunách stromů

Keňa, Tanzanie, Zanzibar - děkuji celému vašemu týmu

Dobrý den,
rád bych vám ještě jednou s odstupem poděkoval za naši dovolenou. Není den aby se mi nevybavil nějaký obraz nebo dojem, zážitek z naší cesty.
Nezapomenutelné to byly hodně díky Standovi a jeho množství znalostí, zápalu pro Afriku a strhující lásce k přírodě. Měli jsme štěstí na malou skupinku, řidiče i na průvodce. Vím ale, že naše spokojenost nebyla náhodná.
Byla to už druhá dovolená (loni luxusní Thajsko s Robem) a obě byly logisticky tak přesně připravené, vše klapalo na čas, žádné prostoje a komplikace. Musí být za takto dokonale připravenou dovolenou odvedeno kus práce. Děkuji proto celému vašemu týmu.
Snad s vámi zase někam vyrazíme, pokud tedy dovolí zdraví a finance.
Ať se vám daří a přeji hodně stejně spokojených klientů.

Zdeněk Katzer

Čti více
Uvidíte, že tu zvířata žijí v symbioze

Neuvěřitelný zájezd s CK SEN na safari

Zúčastnili jsme se s dcerou úžasného zájezdu a safari do východní Afriky. Nevěřili jsme, co jsme viděli za zvířata, které jsme mohli zblízka pozorovat a fotit. Chtěl bych vyzdvihnout znalosti Vašeho průvodce Martina, a to jak znalosti o zemích, kde jsme cestovali, lidech, zvířatech i rostlinách. A zvláště jeho organizační schopnosti a lidský přístup. Ještě jednou děkuji a těším se na nějaký další zájezd. S přátelský pozdravem Ing. Stanislav Rajtmajer s dcerou

Čti více
Střetnete se i s králem zvířat

Nejkrásnější cestovatelské zážitky na safari v Keni

Absolvovala jsem s CK SEN už několik zájezdů a ani tento poslední, ze kterého jsem se vrátila před týdnem, mě nezklamal. Jde o zájezd ve východní Africe, od kterého jsem očekávala zejména úžasné safari. Stalo se! Neskutečná plejáda zvířat ve volné přírodě, krásná příroda, úchvatný pohled na horu Kilimanjaro a krásné pláže Zanzibaru. Tento zájezd patří k mým nejkrásnějším cestovatelským zážitkům vůbec. Musím vyzdvihnout nejen obsahovou stránku zájezdu, ale i výborných průvodců. Marku, ještě jednou velice děkuji za perfektní znalosti a lidský přístup ke klientům. Budu poctěna, pokud se opět setkáme i na dalším zájezdu s CK SEN. Blanka, Jaroměř

Čti více
Stáda zeber jsou velmi fotogenická

Absolvovali velmi zdařilou dovolenou do Keni a Tanzanie

Milé dámy, vážení pánové, prostě všichni kdo patříte k CK S.E.N.

Letos v létě jsme s Vaší cestovní kanceláří absolvovali velmi zdařilou dovolenou do Keni a Tanzanie, konkrétně zájezd „Brutálně krásné safari“. Zájezd to byl skutečně velmi podařený, skvělý bohatý program, velmi slušné až luxusní ubytování, příjemní, šikovní, vstřícní a vzdělaní řidiči a konečně velmi dobrý slovenský průvodce Matěj(bohužel jeho příjmení jsem si nezapamatoval). Všechno klaplo podle programu, viděli jsme všechno, co jsme vidět toužili, dokonce díky průvodci i leccos navíc, mimo rámec programu. Prostě naprostá spokojenost. To vše mě přivedlo na myšlenku, že musím Vaší cestovní kanceláři nějak poděkovat. A poté, co jsem zpracoval všechny dovezené materiály, mě napadlo, jakým způsobem to poděkování realizovat. A výsledek právě držíte v ruce, tvoří hlavní obsah tohoto balíčku.
Takže Vám tímto za skvělou dovolenou ze srdce děkuji a neděkuji jen za sebe, ale za všechny čtyři členy naší ustálené cestovatelské party. Všichni Vám přejeme do budoucna samé tak spokojené klienty, ať se Vám Vaše práce daří tak jako dosud (lépe už to snad ani nejde…).
Za Helenu Bulkovou, Michala Gottharta a Ivana Hraničku
Jan Bulka

Čti více

Národní park Masai Mara

Projíždíme nádhernou krajinou národního parku Masai Mara v terénním autě a ranger se nás ptá: "Kolik lvů chcete vidět?" Dva? Tři? Myslíme si. To by bolo celkem dost pro nás. Odbočujeme z cesty a len par metrů vedla v trávě na malém palouku se válejí 2 samice s devíti lvíčaty. Kdybych se naklonil z okýnka, mohl bych si je pohladit. Ale bojím se vystrčit jen nos. 11 lvů jen pár centimetrů od nás. Neuvěřitelné. A to jsme jen vstoupili do parku. Po půl hodině kochání směřujeme k řece. Na kraji řeky na nás čeká statný černoch a jdeme se projít kolem řeky Mara, kde pozorujeme hrochy. Vždy, když se hroch pohne, ranger je ve střehu. Jdeme dál, když se najednou před námi vynoří z vody obrovský krokodýl.  Připlave ke břehu a leze ven z vody. Je klidný, rozevře tlamu a sluní se. Stojíme deset metrů od pětimetrového krokodýla a sledujeme ho, jak si tak majestátně leží, on pozoruje nás. Člověku se zastaví dech a ztuhnou mu nohy. Pozorováním zvířete z dob dinosaurů si každý z nás uvědomí, jak je příroda dokonalá, a jak člověk je malý a zranitelný. Ani nevíme jak, ale už je pozdě odpoledne, a my směřujeme k našim chatkám uprostřed parku, kde zastavujeme u nádherného stromu, osamoceného na travnaté pláni. "Toto je leopardí strom", říká náš průvodce a vytahuje dalekohled.  Usměje se, podá mi ho a kývne beze slova hlavou.  Vzrušením ani nedýchám, na stromě asi 7 metrů nad zemí vidím houpat se ocas. A když pořádně zaostřím, vidím i leoparda. Je od nás jen 20 metrů, my však blíže jít nesmíme. Slunce už téměř zapadá, musíme jít a leopard se ještě ani nepohnul. Určitě seskočí po západu slunka, je to noční lovec. Lovu zdar! Jsme teprve první den na safari a zažili jsme neuvěřitelné věci. Už se těšíme na další den.

Čti více

Čtyři králové – našli jsme nejsilnější smečku Masai Mara

Silně oranžový koberec vycházejícího slunce postupně pokrývá travnaté savany národního parku Masai Mara na jihu Keni. Pod námi už začali snídat impaly, zebry a pakoně. Později se přidávají gazely, a jako poslední se objevili buvoli. Celé to divadlo sledujeme z vyhlídkové plošiny, postavené vysoko v korunách stromů, kde nám už za několik minut přinesou naši snídani. Africká idylka jako z pohádky. Kromě kuchaře, který už na plotně připravuje chutnou omeletu, je s námi nahoře i Edga – naše ochranka s prakem. Jeho úkolem není ani tak chránit nás, jako naše jídlo, které už se slinami v ústech pozorují jen několik metrů od nás vzdálené opice. Inu, budou si muset najít něco vlastního. Dnes je před námi další den v národním parku Masai Mara. Ten včerejší předčil i naše očekávání. Narazili jsme na obrovské stádo buvolů. Pozorovali jsme krmící se sloni. Gepard, jako bychom ho sami zavolali, si přišel lehnout až k našemu autu. Jezdili jsme mezi stády zeber, pakoňů a mnoha druhů antilop, včetně největší antilopy světa – antilopy losí (může vážit až tunu). A na závěr – večeře smečky lvů v přímém přenosu, kolem které netrpělivě pobíhalo několik šakalů, doufajíc, že ​​pro ně něco také zůstane. Uvidíme tedy, co přinese dnešek. Cestou do vesničky Masaiů potkáváme dalšího geparda. Tentokrát jde o samici... pořádně nažranou samici. Samozřejmě v takovém stavu má dnes v plánu jediné. Dojít pod nejbližší strom a odpočívat. U místních Masaiů strávíme zhruba hodinku. Představí nám své tance, zpěv, ukáží svůj způsob života i své příbytky, postavené z kravských výkalů. Dokonce nám nabízejí, že bez problémů můžeme spát přímo u nich doma. (Kdo by měl tedy zájem, hlaste se.) Z vesničky směřujeme k řece Mara. Mnozí určitě znáte snímky statisíců zvířat (převážně pakoňů), které hromadně migrují ze sousedního parku Serengeti a snaží se přebrodit řeku plnou krokodýlů. Právě jsme na tom místě, kde se tento velkolepý přírodní úkaz každoročně děje. Na břehu řeky Mara, kam už za měsíc tato zmíněná největší suchozemská migrace zvířat dorazí. Predátoři si přijdou na své a místo se promění v krvavé lázně. I proto má Mara často přezdívku „krvavá řeka“. Dnes tu vidíme jen jednoho krokodýla, který požírá hada, a desítky hrochů. Po obědovém pikniku u řeky (opět na nás slintaly opice, jedna nám i sedla za volant) pokračujeme dále, chceme odhalit, co ještě Masai Mara ukrývá. Téměř hodinu jezdíme bez většího zastavení. Občas mineme nějakou antilopu, ale to je všechno. Že by se nám štěstí obrátilo zády? Konečně, přece něco – „Hyena, tam, na devítce!“ Se svým typickým úsměvem se dívá na diváky, kteří si ji přišli obhlédnout. Není vůbec plachá, ba máme dojem, že to naše fotografování si přímo užívá jako modelka. Tipuji, že zbytek její skupiny bude někde velmi blízko. Zhruba za 15 minut stojíme znovu. Zaujme nás oranžově hnědá hříva trčící z vysoké trávy. Krásný lví samec, střežící svou kořist – buvola, nebo lépe řečeno, ty zbytky, co z něj ještě zůstaly. Sám určitě nebude. Buvol je na jednoho lva příliš silný soupeř. V tom se zhruba 40 metrů od nás začnou pod stromem zvedat další hlavy – zbytek skupiny. Popojíždíme blíž a vidíme odpočívat dámskou část skupiny a další tři velké samce. Dohromady tedy čtyři lví bratři! Ohromná síla! Není ničím neobvyklé, pokud skupině vládnou dva bratři. Dokonce jsem slyšel o třech, ale čtyři? „Za 15 let tady jsem jednou viděl tři bratry, ale čtyři ještě nikdy,“ říká místní průvodce Joseph, který je tam právě s námi. Pro čtyři bratry nepředstavoval ten už polo snědený buvol žádný problém. O zbytek kořisti, který ještě zůstal, se bát také nemusí. Ačkoli hyeny dokáží lvům ukrást jejich potravu, tomuto bratrství určitě ne. (A čekající supi na stromě si také ještě chvíli počkají, aby posbírali alespoň kosti.) Bratry z trůnu také nesesadí žádný lev, ani dvojice, a dokonce ani trojice, kdyby náhodou v Masai Mare nějaká byla. Ba naopak, tito zdatní bratři si dokážou vzít téměř cokoliv, na co dostanou chuť. Toto je jednoznačně nejsilnější skupinka Masai Mary. Jejím skutečným králem. Do západu slunce nám ještě zbývá posledních pár hodin. Zítra je naším cílem jezero Nakuru, známé hlavně díky svým plameňákům a desítkám nosorožců, kteří žijí v jeho okolí. Snad se nám bude dařit jako dosud. Hakuna matata.

Čti více

Druhý den zájezdu v Masaj Mara

Chtěli byste někdy vidět pláně poseté pakoni, zebrami a dalšími kopytníky Afriky, které vidíte 
v televizi? Kolikrát se lidem poštěstí projít kolem řeky, která je plná hrochů a krokodýlů? Jak často se dá vidět lví smečka odpočívající uprostřed savany, a kdo se může pochlubit, že mu slon prošel kolem auta? My jsme dneska zažili všechno z toho, co by chtěl každý dobrodruh vidět na vlastní oči, a to za pouhé dva dny zájezdu v Masai Mara. Právě začala migrace a s tou přišla neuvěřitelná stáda pakoní a zeber, následované spoustou šelem a tohle vše je k vidění právě teď tady v Keni. Teprve nám to začalo a už jsme toho tolik viděli, teď se budeme těšit na to, co nám nachystá zítra jezero Nakuru!!! Držte palce.

Čti více

Tanzanie - Serengeti

Nasedáme do LandCruiser a náš průvodce Nuru nám říká, že dnešním cílem je dostat se ke stádům pakoňů, na pláních Serengeti. Hlavní stádo migrujících pakoňů a zeber, by se mělo nyní nacházet v oblasti Západního koridoru. V rámci Velké migrace, jak je tento jedinečný přírodní úkaz nazvaný, migruje 1,5 milionu pakoňů, přibližně 300 tisíc zeber a 450 tisíc gazel. Po cestě míjíme žirafy, lvy a další zvířata. Najít obrovské stáda pakoňů není tak snadné, jak by se na první pohled mohlo zdát, protože Serengeti s přilehlými oblastmi má rozlohu přibližně 40.000 km čtverečních a cesty v odlehlejších oblastech nejsou tak husté, jak v těch turisticky častěji navštěvovaných. Druhou věcí je, že pakoně dokáží za noc urazit i 50 km, a tak se může od poslední informace o jejich lokalizaci, hodně změnit. Po přibližně 40 km jízdy se dostáváme na malou vyvýšeninu, odkud se nám naskytne neuvěřitelný pohled na pasoucí se černé tečky, kam oko dohlédne. Přicházíme blíž a dostáváme se mezi pakoně. Nuru vypne motor a zůstáváme více než hodinu pozorovat tyto úžasné antilopy. Posloucháme a nahráváme jejich zvuky, které jim i dali jméno. Sanové (Křováci) toto zvíře volají Gnu. Zřetelně toto "slovo" od pakoňů slyšíme. Sledujeme samce, jak odhánějí soky a snaží se přilákat a udržet si samičky, letošní mláďata s malými růžky, jak se tváří, že už jsou dospělé, a odpočívající kusy ve stínu akácií. Pakůň je antilopa, která není pro někoho příliš atraktivní. Když se ale dostanete do blízkosti stáda, zamilujete si je. Masajové říkají, že pakoně stvořil jejich bůh Enka z "náhradních dílů", které mu zůstaly po stvoření ostatních zvířat. Rohy má z buvola, hlavu lučního koníka, bradu z levhartí hřívy, ocas koně, nohy buvola, tělo hyeny a pruhy zebry. I přes tento zevnějšek je to zvíře dokonale přizpůsobené svému prostředí. Skoro celý den trávíme pozorováním pakoňů. Jen tak, jakoby nic, se mezi nimi objeví hyena a o pár metrů vedle gepard. S ranními lvy máme i geniální zážitek z pozorování šelem. Později odpoledne opouštíme toto neuvěřitelné, přírodní divadlo a cestou do lodge se ještě zastavíme u řeky Grumeti, kde už čekají obrovští krokodýli na svou příležitost, kdy bude stádo překračovat tyto vody. Ve stromech vidíme i guerézy pláštíkové a kočkodany zelené. Nedaleko se ještě setkáváme s rodinkou lvů, aby naše dnešní safari bylo dokonalé. Serengeti ale není naším jediným parkem, na tomto zájezdu na klíč, po Tanzanských parcích. Navštívili jsme už Tarangire s úžasnou krajinou s baobaby a množstvím slonů a žiraf, Manyara na břehu stejnojmenného jezera s buvoly, plameňáky a pelikány a kráter Ngorongoro, o kterém se hovoří jako o nejlepším přírodním divadle světa. Další dny nás čekají parky na jihu Tanzanie Ruah, Mikumi a největší chráněná přírodní oblast v Africe, Selous. Držte nám palce při hledání vzácných zvířat, jako jsou psi hyenovití.

Čti více

Masaiové

Afrika je úžasný kontinent. Proto chci zmínit právě jeden z nejzajímavějších kmenů na černém kontinentu. První dojem může být pro někoho dost šokující. Při návštěvě masajské vesnice na našem safari ve Východní Africe uvidíme realitu. Navštívil jsem mnoho míst na světě, kde se zastavil čas. Někdy si myslím, že ani nežijeme v 21. století. Ale najednou Masaj vytáhne z pod Shukla (masajský tradiční oděv, nejčastěji v červené barvě) smartphone a ptá se na moje číslo. Mnoho století dozadu přišli kočovní Masajové se svými stády krav na území Maasai Mara. Jejich největším bohatstvím jsou krávy a jejich děti. Velmi houževnatě si vydobyly své postavení jak v zemi, tak i mezi okolními kmeny. Vždy vás přivítájí křivolaké úsměvy od ucha k uchu. Jsou společenští, tolerantní, a svůj způsob života milují. My jako turisté chodíme do jejich domova na exkurze. Pro ně jsme vždy byli blonďáci. Chtějí se podobat Evropanům, či Američanům. Chtějí jít do Evropy nebo do Ameriky. Ukázali nám a naučili nás úžasné věci. Povídali jsme si právě při černém čaji z jejich domova o jejich a našem světě. Byla to velmi zajímavá debata. Oni by chtěli jít k nám a my k nim. Proč? Jejich svět nezná hodinky, termíny, či dedlajny. Náš zase nezná stopy afrických zvířat, které čtou jako noviny. Zpěv ptáků na savaně, podle jejichž načasování zpívá každý ptáček v jinou dobu, a tak vědí kolik je hodin. Jejich svět se točí kolem dětí, krav a putování po savaně. Jenže to je jen zlomek. Jejich svět vidíme našima očima. Oni jsou zážitkem pro nás a my jsme zážitkem pro ně. Už se těším na jejich zpěvy, tance, smích, i na naše debaty. Vždy jsou nezapomenutelné. 

Čti více

Vzpomínky na Afriku

Román, který nejednomu čtenáři nebo divákovi utkvěl v paměti. I to se dá říct o světoznámém románu slavné dánské spisovatelky Karen Blixen, "Vzpomínky na Afriku" (Out of Africa). Její život a její začátky nejsou tak známé, jako samotný průřez jejího žití v Africe, v Keni. Karen Blixen je dodnes považována za jednu z nejznámějších osobností, která kdy v Keni žila. Je den, kdy se SEN skupinou přesouváme z Nairobi do Národního parku Amboseli, ale ještě před jeho návštěvou nás čeká prohlídka "muzea", resp. domu, ve kterém spisovatelka bývala. Muzeum Karen Blixenové se nachází v oblasti Karen, která je pojmenována právě na její počest. Dnes tato oblast v Nairobi patří mezi ty nejluxusnější čtvrti, kde se ceny majetků pohybují v rozmezí od 500 tisíc do 2 milionů dolarů. Muzeum je oficiálně otevřeno od 9:30 hod. Celý tento areál se nachází na hoře Ngong, která je vysoká cca 2000 m.n.m. Díky této vysoké nadmořské výšce nebyla půda vhodná pro pěstování kávy a Karen Blixenové to nevyšlo tak, jak si představovala. Když začala s manželem pěstovat kávu, netušili, že oblast, ve které žijí, na její pěstování není vhodná. Káva by se měla pěstovat v nadmořské výšce od 1200 do 1800 m. Pokud je to méně nebo více, káva může být napadána různými plísněmi, parazity a jinými chorobami. Kromě kávy však pěstovala i různé druhy zeleniny, kterým se zde dařilo. Ve svém nejznámějším díle, které publikovala v roce 1937, popisuje nejen začátky a život na farmě, ale zejména každodenní povinnosti a problémy s místními kmeny Kikuyu a Maasai nebo somálskými chlapci. Román Karen Blixenová dodnes zůstává bestsellerem a její farma je v Nairobi otevřena pro veřejnost. Vláda zde zřídila střední školu výživy a muzeum bylo nejprve používáno jako dům ředitele. V roce 1985 se zde natáčel film podle autobiografie samotné autorky a Národní muzeum Nairobi projevilo zájem o dům s cílem vytvoření muzea. To bylo oficiálně otevřeno v r. 1986 a funguje až dodnes. Je velmi pěkné dívat se na dům při představě, že byly doby, kdy chátral. Tento dům nebyl nikdy vyrabován nebo zničen, i přesto, že na tu dobu byl považován za extrémně přepychový. Pro Keňany to však nemělo žádnou hodnotu, a tak i proto zůstalo mnoho věcí v původním stavu. My máme možnost nahlédnout do místností, kde Karen žila, spala, jedla, psala a prožívala krásné, ale i velmi bolestivé chvíle. Jelikož je dům významnou součástí Národního muzea Keni, tak je zakázáno fotografovat interiér. Exteriér však není problém vyfotit. Po zhruba 45 minutové návštěvě tohoto domu jsme nabaženi luxusem tehdejší doby, a s pocitem, že jsme tu byli jako první a během prohlídky jediní, odcházíme.

Čti více

Sloni v lijáku

Afrika je horká zem. Ale v rovníkové Africe i dost lije. Přirozeně, musí přijít monzuny. Vyprahlá zem musí pít. Měli jsme akorát konec celodenního safari a v terénu jsme byli od 6 rána. Vraceli jsme se pomalu do kempu, a začalo lít. Pršet, ale ne jako u nás, ty rychlé a krátké bouřky, co po sobě zanechají ledové kroupy. Dlouhý souvislý liják. To znamená hodně bláta, že klouže i našim džípem, zvěř se seskupuje do stád. Zebry, pakoně, antilopy ve skupinkách postávali kolem, když jsme kolem nich procházeli. A věru klouzaly jsme se i my. Pak jsem v dálce uviděl stádo slonů, jak pomalu jdou k místnímu napajedlu. Liják neustával, a začala se tvořit mlha. Na Maasai Mara dost neobvyklá atmosféra. Sloni se stále přibližovaly. Vytáhl jsem foťák a cvakl pár záběrů. Fotka i tak nevystihne ty krásné okamžiky.

Čti více
Těšit se můžete na skvělé výhledy na africkou Savanu

Ngorongoro - africká Noemova archa

Přijíždíme k bráně národního parku Ngorongoro, přibližně 180 km od Arushy. Naši rangeři jdou zaplatit vstupné a vyřídit potřebné formality. My se zatím přesouváme do malého informačního střediska, kde na nás čeká velká plastická mapa oblasti. Ngorongoro bylo v minulosti součástí NP Serengeti. V roce 1959 se Ngorongoro oddělilo a bylo prohlášeno za samostatné chráněné území. Dvacet let na to se v roce 1979 stalo součástí Světového kulturního dědictví UNESCO. Jde o prastarý vyhaslý vulkán, ve kterém vznikla kaldera. Ngorongoro se častokrát označuje jako osmý div světa, nebo africká Noemova archa. Je zde totiž největší koncentrace volně žijících afrických zvířat na světě. Dno kráteru leží v nadmořské výšce 1800 m n.m. a hrana kráteru, na níž dnes budeme spát v naší africké lodgi, je ve výšce 2400 m n.m. Rozloha kaldery sopky je 260 km² s průměrem od 16 do 19 km. Tato největší neporušená kaldera sopky na světě, byla vytvořena masivní explozí přibližně před 2 miliony let. Půda je zde velmi úrodná díky minerálům ze sopečných hornin. Na území chráněné oblasti je kombinovaná přísná ochrana divoké zvěře s masajským obyvatelstvem žijícím v této oblasti. Využívání půdy je přísně regulováno tak, aby se předešlo negativním účinkům na zvířata, přičemž kultivace půdy je zde zakázána. Samotní Masajové žijí na hraně kráteru a z vnější strany kaldery sopky. Stavění příbytků v kráteru je v současnosti přísně zakázáno. Žije zde přibližně 30 tisíc různých afrických zvířat. Vzácností v současnosti je výskyt nosorožce dvourohého, kterých zde momentálně žije jen pár kusů. V kráteru najdeme mnoho kopytníků, mezi nimi pakoně, zebry a různé druhy gazel. Je tu nejhustší populace lvů na světě. Ti jsou přibližně o 20% větší než ti, které jsme viděli v Masai Mara. Silní teritoriální samci do kráteru nevpustí jiné lvy, což má také za následek neobnovení genofondu zvířat, které postupně trpí na různé nemoci. No, příroda si svou rovnováhu jistě znovu najde. Uvnitř kráteru se nachází alkaické jezero, a stejně tak jezero se sladkou vodou, které je důležitou zásobárnou vody pro zvířata. Žijí zde dokonce i hroši, kteří jsou pro Tanzanii spíše raritou. Na okraji kráteru si svůj domov našli sloni, leopardi a můžete zde vidět i buvoly africké. Na dně kráteru na svou kořist číhají kromě lvů i šakali a hyeny, posledního geparda zde viděli přibližně před deseti lety. První Evropan, který se podíval na dno kráteru byl Oscar Baumann v roce 1892. Při své návštěvě zastřelil tři nosorožce, což by dnes způsobilo mezinárodní skandál. Ngorongoro je místem, kde se vyskytuje celá velká pětka, a CK SEN se už nemůže dočkat, kdy se sem opět vrátí.

Čti více

Cestou ke kráteru Ngorongoro

Ráno nasedáme do přistavených SEN džípů ve městě Arusha. Opouštíme hotel Meru a nad městem se nám ukazuje bývalá sopka Mt. Meru, která je aklimatizačním vrcholem před zdoláním Mt. Kilimanjaro - nejvyšší hory Afriky. Cestou do NP Ngorongoro projíždíme územím, kde Masajové pasou svá stáda, ale pastviny jsou suché a čekají na období dešťů. Vysušenou krajinu zdobí vysoké termitiště a drobné domky místních obyvatel. Jakmile se blížíme k alkaickému jezeru Manyara, mění se i ráz krajiny. Jezero je alkaické a má pH kolem 9,5. S rozlohou 231 km² a maximální hloubkou 4 metry je součástí národního parku, který je velký 330 km². U jezera rostou fíkovníky a mahagonové stromy. Zeleň, rozvinuté zemědělství, a dokonce i rýžová pole, která zde mají dostatek vody na zavlažování. Cestou projíždíme kolem lokálních farmářů a zastavujeme se, abychom ochutnali červené banány, které jsou známé v této oblasti. I po oloupání má banán jemně růžovou barvu, je osvěžující a chutná sladce. Někteří ho dokonce přirovnávají k mangu. Tuto lokální specialitu si vychutnáváme při pohledu na panorama krajiny vedle jednoho z mnoha baobabů. Baobaby prstnaté měří 5 - 25 metrů. Průměr kmenu může dosahovat až 14 metrů. Kořeny baobabu jsou delší než samotný strom, díky čemuž si umí strom udělat zásoby i během období sucha. Dřevo stromu je vláknité a měkké, díky čemuž umí zadržovat vodu. Strom se častokrát přezdívá jako strom života. Jeho květy kvetou od listopadu do prosince a v noci vydávají zápach. Plody baobabu mají válcovitý tvar, vysoký obsah vápníku, antioxidantů a 3 x více vitamínu C než pomeranče. Jejich vnitřek je houbovitý a využívá se například k přípravě osvěžujícího nápoje, což je místní specialita. Ze semen se získává jedlý olej. Některé kmeny baobabů místní využívají jako rezervoáry vody, a proto v nich můžete vidět dutiny, ve kterých se zachycuje voda na období sucha. Využití má i kůra, z níž odvar údajně sráží horečku. Obvod kmene stromu dosahuje po 100 letech 10 metrů. Pokud se ptáte, kolik se tyto stromy dožívají, odpovědí je, více než 600 let. Kvůli absenci letokruhů se jim věk ale odhaduje těžko. Měřením uhlíkovou metodou vědci zjistili, že baobab se dožívá i 3000 let, působivé. Před příchodem do NP Ngorongoro nás čeká ještě jedna zastávka. Jdeme si prohlédnout lokální umělecká díla v místní galerii s obchodem. Kromě krásných velkých soch zde obdivujeme a nakupujeme množství krásných suvenýrů, které budou skvělou vzpomínkou na tuto cestu.

Čti více

Divoký masajský trh – skutečná Afrika

Na SEN zájezdu Keňa, Tanzanie a Zanzibar přejíždíme džípy hranici Keni a Tanzanie na místě zvaném Namanga. Asi dvacet minut cesty od hranice v Tanzanii je něco, co vždy upoutá naši pozornost. Skutečný masajský trh. Ne takový pro turisty, ale ten skutečný, divoký. Tam lze vidět opravdu autentické věci. Prodej dobytka, domácí sedící u piva, krabice se zeleninou, boty z pneumatik (takové jsem jednou donesl tátovi a nemůže si je vynachválit) a leccos jiného. Je to ale divočina. Vidíme opravdovou Afriku bez jakýchkoli turistických vlivů. Až z toho zamrazí. Tento zážitek je tak intenzivní, že si o něm povídáme ještě dlouho. 

Čti více

Staří sloni v Ngorongoro

Bylo takové líné odpoledne. Převalovalo se do časného večera a my jsme „bloudili“ po kaldeře kráteru. Půl hodiny se neudálo nic výjimečného. Dnes bylo zážitků dost - s hrochy či lvy – jsme kompletně zablácení od bahna. Projížděli jsme kolem močálů s vysokou třtinou a svěží zelenou vegetací. Tehdy jsem si všiml dvou velkých slonů vycházejících z porostu. Měli nádherné dlouhé bílé kly, které jim dominantně svítily. Zastavili jsme džíp. Sloni se pomalu pohybovaly směrem k nám. Na chvíli zastavili, asi našli něco dobrého, neboť choboty načerpali bahno a potom blahodárně vystřelili celou spršku na své hřbety. Pomalu se blížili k nám. Na SEN safari jsem zažil už leccos, ale slony, jak obrovské divoké kolosy, kteří nám dovolili přijít do jejich užší blízkosti, ještě ne. Pár metrů nás dělilo. Slyšeli jsme je dýchat. Řidič měl samozřejmě zařazenou zpátečku a trošku nervózní nohu na plynu, pro případ, že by bylo potřeba hned vyrazit. Sloni byli klidnější. Dívali se mi rovnou do očí. Byli v nich vidět pokoj a klid celých věků. Když prošli kolem nás, s pozdravem zatroubili a klidným krokem slona se ztratili v akáciovém porostu. Všichni jsme zůstali stát jako z kamene.

Čti více
safari v Masai Mara v Africe

Masai Mara

Vyhlášená rezervace Masai Mara leží v jihovýchodní části Keni ve Velké příkopové propadlině, kde převládají otevřené travinné porosty přerušované vodními toky. V západní části rezervace se pak četně vyskytují mokřady, které slouží místní zvěři jako vydatná napajedla. Rezervace je slavná především díky každoročnímu stěhování nekonečných stád kopytníků pronásledovaných smečkami šelem. V červenci stáda putují z jihu na sever za potravou právě do Masai Mary, zatímco v listopadu pak masově rezervaci opouštějí a směřují na jih.

Čti více
Těšit se můžete na Safari pod vrcholem Kilimandžára

NP Amboseli

Národní park Amboseli je druhým nejnavštěvovanějším národním parkem v Keni. Vznikl roku 1974, jeho předchůdce rezervace Ukamba Game zde byla již v roce 1890. Park je lákavý především tím, že je z něj výhled na nejvyšší horu Afriky – Kilimandžáro (5 985 m.n.m.), která parku vytváří úžasná panoramata. Nejrozšířenějším zvířetem je slon, ale spatřit můžeme taky desítky druhů ptactva (pelikáni, ibisové, pštrosi, supové či ledňáčci) a jiných savců (hyeny, antilopy, šakalové, buvoli, zebry či žirafy aj.). Území od nepaměti obývají Masajové, jejichž pasoucí se dobytek parku škodí. Národní park Amboseli dostal své jméno podle stejnojmenného suchého jezera. Okolí jezera je pusté, ale může se pyšnit, díky podzemní vodě, i kvetoucími loukami, palmovými a akáciovými háji, skalnatými oblastmi, bažinami a nekonečnými savanami. Koncentrace zvířat je zde v období sucha poměrně vysoká. Odhaduje se až na 900 slonů ve stádech, mnohdy čítajících i přes sto zvířat.

Čti více
Safari je tu vždy vynikající, kulisy jsou dechberoucí. S CK SEN tady strávíte dostatek času, abyste viděli maximum.

Kráter Ngorongoro

Tato bývalá sopka se nachází v pásu známém jako Velká východoafrická příkopová propadlina. Samotný kráter Ngorongoro je zbytek po sopce, která explodovala. Zůstaly zde pouze základy, největší neporušená kaldera, které nyní činí z tohoto místa jedno z nejlepších přírodních divadel světa. Na ploše 260km2 je největší hustota šelem ve volné přírodě na Zemi. Lvi a hyeny zde máte šanci vidět téměř na 100 %. Občas jsou hlášeny i pozorování leopardů, ale ti se ukrývají v lese Lera a na okraji kráteru, kde je hůř spatříte. Na dně kráteru je safari vždy vynikající, přičemž na konci období sucha je hustota zvířat nejvyšší. Tehdy se všech 30 tisíc kusů velké zvěře zdržuje v blízkosti posledních zdrojů vody a Vy tak máte šanci zažít úžasné chvíle uprostřed stáda pakoňů a zeber, sledovat několik set členná stáda buvolů, nebo si jen vychutnávat přítomnost nosorožců matky s mládětem. Jelikož zde těchto prehistorických tvorů je přibližně 35 kusů, velmi se Vám zvyšuje šance je vidět. Samci se zde trvale nezdržují, přicházejí pouze občas, ale samice s mláďaty jsou stálými obyvateli. Naopak slonů je zde méně. Na dně se nacházejí jezera se sladkou i "slanou" vodou. Sladké jezera jsou domovem pro hrochy a ostatní zvířata se sem chodí napájet. Alkalické jezero Magadi je napájeno podzemním pramenem, který s sebou přináší částky sody a je místem, kde se v určitém období zdržuje velká hejna plameňáků. Vidět tuto růžovou záplavu na vlastní oči je nezapomenutelný zážitek. Toto místo by ale i bez takového množství zvířat bylo zajímavé.

Čti více

Serengeti

Tento park je největším Národním parkem ve Východní Africe. Bez přilehlých chráněných území má rozlohu 14 tisíc km2. Je to místo, kde se odehrává již zmiňovaná velká migrace. Je to typická savana s jednou zvláštností. Tou jsou "Kopjes", sopečné vyvřeliny, tvořící velké balvany naskládané na sebe a bez plánu rozházené po zemi. Zde se ukrývají různé druhy živočichů od lvů, leopardů až po malého, vzdáleného příbuzného slona, Damana skalního. Rovněž jsou to oblíbená místa hadů, jako například krajt. Ty je občas vidět se vyhřívat na ranním slunci. Serengeti v jazyce Masajů, posledních původních obyvatel oblasti, znamená nedozírné pláně. To je to, co se Vám zde jako pohled naskytne. Nedozírné pláně, na kterých uvidíte bezpočet zvířat různých druhů bez náznaku civilizace. Zde se budete cítit jako první objevitelé nových končin. Antilopy, žirafy, sloni, lvi, zebry, zkrátka vše, kvůli čemuž na safari jdete. Za hranicí Serengeti a Maasai Mara je oblast, kde můžete potkat Masaje, pastýře a kdysi obávané válečníky. Tito lidé si stále žijí po svém a odmítají výdobytky našeho moderního světa. Oblékají se do jednoduchého oděvu z jednoho kusu kárované látky, nosí oštěp na ochranu stád proti predátorům a sandály vyrobené z použitých pneumatik a ženou své stáda dobytka za pastvou, nebo vodou.

Čti více

Tarangire, park slonů a baobabů

Zatím nepříliš známý park, který leží na východ od jezera a stejnojmenného parku Manyara, známého pro své hejna plameňáků a lvi lezoucí na stromy. Park Tarangire má však jednu důležitou vlastnost. Nachází se zde poslední, pro zvířata pitná voda v okolí. Když vrcholí období sucha, stahují se sem stáda ze širokého okolí. Ze severozápadu přicházejí až ze 150 km vzdáleného Serengeti a z východu zase z Masajské stepi, jak se jmenuje zatím nechráněné území, kde žije velké množství divoké zvěře spolu s Tanzanskými pastýři a zemědělci. Přes park Tarangire protéká řeka, která drží poslední vodu v širokém okolí. Z tohoto důvodu je v říjnu velmi populární a vyhledávaný. Kromě nosorožců nabízí tento park všechna zvířata, která na savaně a v buši žijí. Další jeho jedinečností je země samotná. Savana a buš, ze které vyrůstají majestátní a tajemné baobaby, dotvářejí už tak úžasnou scenérii. Nejlépe uděláte, když si ráno počkáte u řeky, kde se odehrává život. Sem se přichází každý zvířecí obyvatel napít, popřípadě vyzkoušet štěstí při lovu. Je třeba se dívat i do vysoké trávy vedle cesty, protože můžete spatřit i menší tvory, jako jsou například mangusty nebo jedny z nejmenších antilop světa, 35 cm vysoké Dik-Diky. Pokud jste v Tanzanii právě koncem období sucha, tento park nevynechejte.

Čti více

Oldupai = Olduvai – kde našli předky člověka

Olduvaiské údolí neboli údolí Oldupai, je známé jako jedno z významných antropologických nalezišť. Název pochází z masajského jména, což v překladu znamená místo divokého sisalu (rostlina - Sanseviera). Nachází se na území přírodní rezervace Ngorongoro, téměř u hranice s národním parkem Serengeti. Údolí není nijak zajímavé, pohled na něj vylepšuje skála jménem Castle (hrad). Místo je významné spíše jako naleziště. Německý lékař a archeolog Wilhelm Kattwinkel zde v roce 1911 objevil větší množství zajímavých nálezů patřících vyhynulému koni. Hans Reck, inspirovaný těmito nálezy, se vydal na vlastní průzkum v roce 1913. Našel zde kromě zvířecích pozůstatků i ostatky hominidů. Ty byly později vyhodnoceny jako 17 000 let staré. Na základě tohoto byly plánované čtyři výpravy, které však překazila první světová válka. V roce 1931 se sem vydal Louis Leaky spolu s Reckem a dalšími odborníky. Předpokládali, že by toto místo mohlo být bohaté na nálezy. Našli množství pracovních nástrojů a kosterních zbytků. Leakyho manželka Mary se také zúčastnila řady výprav do této oblasti, první v roce 1935. V roce 1959 tu našla unikátní kostru a lebku. Patřily druhu, který zařadili do rodu Zinjanthropus a dostal druhové jméno Boisei. Později ho správně přeřadili a dostal jméno Paranthropus boisei. Nesprávně se mu také říká Australopithecus boisei. Dostal přezdívku Nutcracker man (člověk louskající ořechy), což odráželo jeho silné čelisti, kterými drtil skořápky ořechů rostoucích v okolí. Postupem času zde našli téměř všechny vyhynulé hominidy, kteří v oblasti pravděpodobně žili, včetně Homo habillis, Homo erectus, Homo ergaster a podobně. Na místě nálezů stojí nově otevřené muzeum, kde si můžete několik originálních exponátů prohlédnout. Množství z původních nálezů se dostalo do světových muzeí a tu zbyly jen kopie, získáte tady však představu, jaké druhy hominidů či zvířat zde žili. Většina návštěvníků nemá na toto místo čas, spěchají z Ngorongoro do Serengeti nebo opačně, my v CK SEN však víme, že tato zastávka má cosi do sebe a zaslouží si naši pozornost.

Čti více

Jezero Ndutu

Právě v okolí tohoto jezera končí největší migrace pakoňů na světě. Zde se rodí desetitisíce mladých zvířat, aby se opět v pozdním jaru - časném létě přesunuli na sever, do národního parku Masai Mara v Keni. Ndutu je místo, kde žije na pláních největší počet gepardů v této oblasti, velký počet hyen, lvů, v okolí jezera v porostu mají útočiště leopardi. A samozřejmě žirafy, gazely, antilopy. A co je nejlepší, dá se tu jezdit mimo cesty - 100% offroad safari a dá se přiblížit ke zvířatům do jejich těsné blízkosti. Samozřejmě tak, aby se neohrozili, nevyrušili. Právě z tohoto místa vznikají ty nejunikátnější záběry i amatérských fotografů, blíže se k zvířatům už jít nedá. Naposledy jsme tu viděli 2x úspěšný lov geparda. Otevřená střecha terénního auta, oči na stopkách, čeká vás něco unikátního!

Čti více
Afrika, Keňa, Nairobi

Nairobi

Nairobi je hlavním a největším městem Keni, které se nachází na jihozápadě země. V posledních letech se město proměnilo v rušnou metropoli s četnými mrakodrapy a moderními budovami. Prakticky hned za branami města se rozprostírá stejnojmenný národní park o rozloze 117 km2. Metropoli odděluje od parku pouze elektrické oplocení, a tak zde lze pozorovat místní zvěř s mrakodrapy v pozadí. Park se může chlubit poměrně rozsáhlou a pestrou populací volně žijících živočichů. Je domovem více než 400 druhů ptáků, lvů, žiraf či nosorožců.

Čti více

Keňská lodge Sanctuary Olonana

Jedna z věcí, kterou si na Africkém safari zamilujete je ubytování. Tradiční africké lodge jsou opravdovým zážitkem. Jsou citlivě, s ohledem na přírodu, umístěny v krásném prostředí přírodních rezervací a parků. Existují různé kategorie: od příjemných kempů až po ty 5*. Během momentální situace jsou v parcích otevřené jen pár z nich. Lodge si dělí klienty tak, aby byly optimálně vytížené během tohoto, pro turismus, nelehkého období. Díky našim kontaktům jsme během posledních zájezdů měli možnost využívat TOP služby nádherné Sanctuary Olonana lodge. Tato lodge rozhodně patří k těm nejlepším, které můžete v Keni zažít. Úžasný design zde propojuje přírodu s modernou. Z velkých pokojů se otevírá výhled na řeku Mara, která tvoří přirozenou hráz, která odděluje lodge od nespoutané přírody rezervace. K dispozici je velká privátní terasa v srdci dokonalé přírody, ze které budete pozorovat život v okolí slavné řeky. Zážitek na celý život. Lodge je maximálně připravena na turismus i v těchto nelehkých časech. Při vstupu vám vždy změří teplotu, a na každém kroku je k dispozici dezinfekce. Personál nosí ochranné roušky a je pravidelně testován. Samotná lodge sestává z centrální části, kde najdete recepci, obchůdek se suvenýry a část s jídelnou, společenskou místností, barem, obrovskou terasou a kulatým ohništěm, ve kterém se každý večer rozhoří oheň. Minimalistický moderní design se krásně doplňuje s africkými doplňky, maskami, masajskými oštěpy a bohatou safari. Lodge v sobě zahrnuje čtrnáct luxusních suit, které jsou romanticky rozmístěny u řeky. Suity se skládají z privátní obývací části, prostorné terasy s odpočinkovým koutem a prosklené koupelny. Právě z ní si můžete vychutnávat koupel s výhledem na řeku, v níž se koupou hroši. Ranní vstávání vám zpříjemní východ slunce nad řekou a zážitek z pozorování zvířat v jejich přirozeném prostředí v okolí řeky Mara. Výjimkou nejsou žirafy, které se ráno přicházejí napít k řece, hroši vracející se z pastvin, množství ptactva a neposedné opice sbírající plody ze stromů. Zážitek z ubytování doplňuje skvělý šéfkuchař, který se postará o dokonalý gurmánský zážitek. Díky této kombinaci budete zrelaxovaní a s radostí vyrážet na nezapomenutelné safari v Maasai Mara.

Čti více

Máte předběžný zájem o tento zájezd? Budeme Vás kontaktovat, rádi zodpovíme všechny Vaše dotazy a zašleme kalkulaci zájezdu na Váš email.







Povinné pole

Formulář byl odeslán, děkujeme.