1. den: Odlet do vysněné Afriky
DOMOV – NAIROBI
Odlet z Prahy/Vídně podle Vašeho leteckého itineráře směrem do nejvyspělejší země východní Afriky, Keni.
2. den: Čeká Vás nejlepší dovolená v Africe
NAIROBI
Čeká vás krásné safari a nejlepší dovolená v Africe. Přistáváme téměř přímo na rovníku. Hlavní město Keni NAIROBI. Transfer do našeho hotelu. Večeři si dáme v restauraci U masožravců – Carnivor, kde vyzkoušíte mimo jiné krokodýla nebo pštrosa. Restaurace se stylem. Nemusí se zde bát ani vegetariáni, restaurace myslí i na nich. Po vynikajícím mase, si nechte, pokud je to možné, místo i na dezert. Stejně jako hlavní chod, i ty stojí za to. Odpočiňte si před nastávajícími dny strávenými v divočině. Cikády, žáby, steaky, Redds a začíná se naše africká cesta. Do roku 1907 bylo Nairobi jen obrovským močálem a za necelých 100 let z něho vyrostlo jedno z největších afrických měst. Mnoho cestovatelů dodnes vzpomíná na hon Teddyho Roosevelta, který si odnesl více než pět set trofejí. Co uvidíme my zítra? Toto je Afrika.
3. den: Rodná krajina safari a jeden z nejlepších národních parků na světě
NAIROBI – MASAI MARA
Snídaně formou švédských stolů, oblečeme se do safari úboru a vyrážíme za zvířaty. Jdeme za Afrikou, jak jste si ji vysnili. Otevřená savana s ojedinělými akáciemi, kde se prohánějí antilopy, žirafy, sloni a na všechno dohlížejí lvi. Toto je Afrika, jakou jste vždy chtěli vidět. Z Nairobi si to namíříme na okraj Velké východoafrické příkopové propadliny, abychom mohli sejít na její dno. Z okraje se nám naskytne nádherný pohled. Na dně propadliny uvidíme první velké stáda masajského dobytka. Po vstupu do skutečného Masailandu na pravé straně silnice je vybudované umělé napajedlo, kam přicházejí Masajové ze širokého okolí. O pár kilometrů dál už hledejte první gazely Thompsonové a grantové, zebry a dlouhé žirafí krky trčící nad akácie. Přejdeme městečkem Narok a dostáváme se do zóny přilehlé k nejlepšímu safari v Keni.
Masai Mara, přírodní rezervace, je mylně označována jako národní park. Je spravována regionální vládou ve městě Narok, hlavním městě Masailandu. Její název je složen z názvu dominantního kmene Maasai a slova Mara, které charakterizuje krajinu posetou keři a stromy. Mara v jazyce maa znamená i "tečkovaná". Stejné jméno nese i hlavní řeka, tekoucí tímto územím. Rezervace byla založena na ochranu přírody a zejména zvířat deset let po vzniku sousedního národního parku Serengeti v Tanzanii, založeného německým zoologem Gerhardem Grzimekem. Vnější hranice těchto dvou chráněných území vytyčují migrační koridor pakoňů a zeber během tohoto přírodního zázraku. Migrující pakoně se v Maasai Mara pobývají přibližně od června do října. Právě velká migrace je hlavním lákadlem obou parků. První exempláře přicházejí koncem června a řeku Mara přecházejí postupně až do září. Postupně spásají savanu od západu na východ a v polovině října se sdružují a vyrážejí na pochod směrem na jih do Tanzanie, ke kráteru Ngorngoro. Zde koncem ledna odrodí své mladé a pokračují kolem jezera Ndutu na sever Serengeti. V polovině června se v severní části Serengeti pakoně páří a postupně přecházejí do Keni do Maasai Mara a Mara Triangle, aby kruh migrace uzavřeli. V oblasti Keekorok a dále na jihovýchod rezervace je možné na hranici lesa vidět nosorožci dvourohého. Jsou velmi plaší a jejich počty jsou relativně nízké. Podél řek a říček hledejte na vhodných stromech leopardy. Je zde zdravá populace, spatříte je však těžko, protože se přes den skrývají a na lov vyrážejí v noci. Celá oblast od řeky Mara po Keekorok je oblíbená mezi gepardy. Samci zde tvoří skupinky 3-5 jedinců, pokud si nedobijí své území, což je přibližně v šesti letech života. Samice jsou samotářská a jsou vidět jen občas, s mláďaty. Nejčastěji je zahlédnete v oblasti kolem Fig Tree. Večer rekapitulujete zážitky uprostřed skutečné divočiny.
4. den: Brutálně krásné safari
MASAI MARA
Plná penze během celého dne a safari na savaně. Masai Mara je jen naše. Hledáme stáda slonů, hrochy zívající ve vodě, obrovské krokodýli vyhřívajíc se na slunci, lvice pečující o lvíčata, štíhlého geparda, splývavého s trávou nebo statnou hyenu, hledající zbytky. V Masai Mara máte šanci vidět všechny vytoužená zvířata. Tento park je také součástí ekosystému, kde se odehrává Velká migrace. Migruje zde 1,2 milionu pakoňů, 500 tisíc zeber a 400 tisíc gazel. Mimo migrace se v parku také nacházejí zvířata a mají tak větší klid. Vždy tak zažijete výjimečné safari. Hledáme zde všechny i ty nejvzácnější zvířata a šance je zde vždy. Ať už to je noční leopard, nebo největší antilopa losí, savana Vám vždy ukáže něco zajímavého. Třeba být jen trpělivý a hledat. A když Vás už bolí oči, zavřete je, vdechněte čistý vzduch divočiny a sněte. O chvíli Vás někdo i tak probudí s výkřikem, tam je! Že by nosorožec? Noc strávíme v kvalitní 4 * lodge přímo v národním parku. Večer nám před oknem budou běhat paviáni a pod nohama se válet damani.
5. den: Pohlaďte žirafu
MASAI MARA – NAIROBI
Návrat do Nairobi. Cestou z naší lodge ještě budeme hledat zvířata. Rána jsou nejlepší na nalezení skupin hyen vracejících se z nočního lovu nebo lví rodinu nad čerstvě ulovenou kořistí. Budeme mít čas dokončit započaté safari v nejlepší rezervací ve Východní Africe a možná i v celé Africe. Vracíme se stejnou cestou do hlavního města. Po příjezdu do Nairobi se v muzeu Karen Blixen dozvíte více o životě prvních afrických pionýrů z Evropy. Jednou z nich byla i Dánka Karen Blixenová, zvěčněna ve filmu Vzpomínky na Afriku. Shlédněte tento film před cestou a umocněte tak pocit z tohoto místa. Nedaleko, ve čtvrti Langata nakrmíme žirafy, které Vám čtyřiceticentimetrovým jazykem vyvolají příjemné mrazení. Toto žirafí centrum je dalším úspěšným projektem, který vypouští odchovaní žirafy Rothschildovy do volné přírody. Vy budete vidět chovnou skupinu, některé z jejich potomků jste možná viděli předešlý den u jezera Nakuru. Návrat do hotelu a osvěžení se v hotelovém bazénu.
6. den: Safari pod Kilimandžárem
NAIROBI – AMBOSELI
Ráno opouštíme Nairobi a o pár hodin vstupujeme do fantastického světa, do národního parku Amboseli.
Park byl založen v roce 1974 a v roce 1991 byl zapsán na seznam UNESCO. Jeho název pochází z maasajského výrazu EMPUS, což znamená "slané a suché místo". Park chrání jedinečný přírodní ekosystém na úpatí nejvyšší hory Afriky. V minulosti byl park tvořen savanou, lesem a rozlehlým jezerem Amboseli. Toto však koncem minulého století vyschlo a v dnešní době se občas po silných deštích mění na silně alkalické jezero. Les, který pokrýval většinu území dnešního parku byl zdecimovaný sloními stády. Dodnes je vidět zbytky kořenů velkých akácií, rozházených po savaně a polopoušti. Les se takto postupně zmenšuje a ustupuje směrem ke Kilimandžáro.
Amboseli bylo vždy známé množstvím slonů. Při obrovském několikaletém suchu, které skončilo v roce 2009, velká část populace slonů opustila park spolu s dalšími zvířaty. Dnes se zvířata postupně vracejí, život v parku nabíhá do svých původních kolejí a safari je zde opět velkolepé. Není divu, že právě zde v roce 1972 vznikl projekt sledování a výzkumu slonů pod dohledem bioložky Cynthie Mossové. Sledovala několik slonů, ale slonice Echo její obzvlášť přirostla k srdci. O ní a její rodině bylo natočeno několik výborných dokumentárních filmů. Bohužel, Echo uhynula během sucha v roce 2009
Uprostřed parku je bažina Longinye, který je domovem hrochů a buvolů. Sem se chodí dennodenně napít i téměř celá místní populace slonů. Podvečer jich zde tak můžete pozorovat tisíce, a je to opravdu pohled k nezaplacení! Právě zde si uděláte úžasné fotky slonů v pozadí s Kilimandžárem, které tak obdivujeme v nejkrásnějších cestovatelských katalozích. Kolem močálu a jezera Leakey se koncentrují zvířata. Hyeny často okupují odvodňovací kanály a trubky, kde se schovávají před slunečním žárem. Pod lesem se často ukrývají gepardi a lvi, které tu loví zebry, pakoně a gazely. Jediné atraktivní zvíře, které se zde nevyskytuje, je nosorožec, který zde byl pytláky bohužel kompletně odloven. V buši na severním okraji parku však najdete vzácné gerenuky a občas i přímorožce.
7. den: Uprostřed Afriky
AMBOSELI – NGORONGORO
Afrika pokračuje. Transfer do Tanzanie na hraniční přechod Namanga. Procházíme migračním koridorem divoké zvěře, tak nezapomeňte hledat pakoně, zebry a žirafy. Po vyřízení pasových náležitostí na obou stranách hranice se dostaneme do oblasti, které dominuje nejvyšší hora Afriky, Kilimandžáro. Pokud budeme mít štěstí a počasí nám bude přát, po levé straně se nám ještě ukáže Uhuru, hlavní vrchol pohoří Kilimandžáro. Po nově vybudované cestě na jih, která je součástí trans-africké dálnice přijdeme do politického centra země a také Afriky – ARUSHA. Toto město bylo ještě v době návštěvy cestovatele Zikmunda a Hanzelka pouze tržní osadou. V dnešní době má širší město přes 1 milion obyvatel a je to místo důležitých jednání o mnoha afrických konfliktů ve stínu kopce Mt. Meru. Je také známé jako město uprostřed Afriky. Leží na půli cesty mezi Káhirou a Kapským městem.
V Arushe se zastavíme na oběd a budeme pokračovat mimo ruch tohoto města. Na okraji Arushy se rozrůstají kávové plantáže. Arabica pěstovaná v této oblasti je podobná té z původní země - Etiopie. Je to dáno složením půdy a nadmořskou výškou, protože hory v okolí Arushy jsou součástí tzv. horské podkovy, která začíná na jihozápadě Etiopie a končí na severovýchodě Tanzanie. Neváhejte a kupte si místní kávu jako dárek s sebou domů. Stále se nacházíme v oblasti Masailandu a všude kolem uvidíme pastevce. Romanticky vyhlížející vesnice jsou jiné než ty v Keni. Ačkoli jsou všechny masajské, architektura je jiná. Po nové asfaltové silnici přijíždíme na křižovatku, kde silnice pokračuje na jih do hlavního města - Dodomy. Vydáváme se doprava až do městečka Mto Wa Mbu, což v překladu znamená místo komárů. Do tohoto místa byli v 50. letech minulého století po vzoru Sovětského svazu přesídleni obyvatelé ze všech částí země, aby zde začali hospodařit.
Nedaleká přehrada zavlažuje pole s obilím, rýží, ovocem a zeleninou. Je to jedno z mála míst, kde si můžete celoročně koupit "červené" banány. Jsou sladké a chutnají lépe než ty na Kubě. Za městem začneme stoupat ze dna soutěsky a vlevo se nám naskytne pohled na alkalické jezero Manyara se stejnojmenným parkem. Z vyhlídky máme možnost dalekohledem pozorovat hejna plameňáků, na břehu buvoly, slony a žirafy. V okolních kopcích rostou baobaby, ikonické stromy Tanzanie. Stoupáme dál, až dorazíme do městečka Karatu, kde strávíme noc ve stínu Ngorongoro.
8. den: Největší přírodní divadlo na světě
NGORONGORO
Po snídani sedneme do auta a jedeme do největšího přírodního divadla na světě. Další safari. Kráter NGORONGORO. Z výšky více než dva tisíce dvě stě metrů nad mořem se nám naskytne úžasný pohled na dno kráteru, kde se pasou stáda zvířat. Seběhneme až na dno kráteru, čeká nás půldenní safari a oběd z balíčku u jezera s hrochy. Zde je největší koncentrace lvů na světě, hyeny, pakoně, zebry a horská scenérie všude kolem nás. Je až neuvěřitelné, co dokáže příroda vytvořit.
Zvířata žijící na dně ani nevědí o světě za okrajem. Na dně mají v podstatě celoročně dostatek pitné vody a pastvy a šelmy tím pádem dostatek vydatné kořisti. Právě proto jsou také lvi a hyeny o 20% větší než ty v Masai Mara. Hledáme tyto šelmy a přitom si všímejte i drobného ptactva. Ngorongoro je skutečný skvost. V Ngorongoro je safari nejlepší ráno a my v kráteru strávíme celé dopoledne. Později odpoledne kráter opustíme a vydáme se směrem k Serengeti.
9. den: První lidé na světě
NGORONGORO – OLDUVAI – SERENGETI
Odjezd směr Olduvai. Jedno z nejvýznamnějších paleoantropologických míst na světě. Právě zde chodil a žil přes 1,9 milionu let dozadu Homo habilis a jeho potomci. Moderní člověk se narodil v Africe a v každém z nás je kousek tohoto kontinentu. Dozvíte se více a pak odpoledne překročíme hranice národního parku SERENGETI a přijedeme do naší nádherné lodge.
10. den: Pláně Serengeti
SERENGETI
Dva dni safari v nekonečné savaně a občasném lesíku. To, co jsme viděli v Masai Mara je jen zlomek toho, co je zde. Serengeti je nekonečná divočina, která je součástí starodávného ekosystému a je také centrálním bodem největší zvířecí migrace jakou známe. Právě na pláních jižního Serengeti se rodí malé antilopy, pakoně, zebry, které se pak vydají na stovky kilometrů dlouhou pouť na sever, během níž musí zdolat řeku Mara, Grumeti a jiné menší občasné řeky, kde na ně číhají predátoři.
11. den: Místo, kde začíná migrace
SERENGETI
Místo, kde začíná migrace. I když takové místo ve skutečnosti neexistuje, za začátek se dá považovat místo, kde se první týdny v únoru mladé pakoně rodí a kde začínají svou životní pouť na vlastních nohou. Toto místo se nachází nedaleko údolí Olduvai, v těžko dostupné oblasti. Jejich kroky později vedou směrem na jihozápad k jezeru Ndutu, kde se otočí na sever a směřují k hranici s Keňou. To už mají za sebou pár měsíců života a hranici a řeku Mara překonávají v červenci až srpnu. Až do konce října stráví toto megastádo čas v Masai Mara, aby se v listopadu vrátili do Serengeti a začátkem února zase odrodili mláďata. Nekonečný koloběh, který zde funguje od nepaměti a věřme, že ještě dlouho tu i bude. Migrace je však pouze jednou z atrakcí tohoto enormního území. Serengeti – nedozírná pláň – je úchvatným místem, kde ještě můžete vidět divoká zvířata ve skutečně přirozeném prostředí. Lvi, leopardi, gepardi, hyeny, zebry, pakoně, slony, žirafy, nosorožci, hroši, krokodýly ... s výčtem druhů bychom pokračovali ještě dlouho. Kromě "běžných" druhů zde najdete i vzácnosti jako pes hyenovitý nebo kočkodan husarský. Užijte si tento Raj divokých zvířat, jak byl přeložen název filmu zakladatele Serengeti - Bernharda Grzimeka a jeho syna Michaela.
12. den: Poslední východ slunce nad africkou savanou
SERENGETI – MOSHI – DOMOV
Končíme se safari a malým letadlem přeletíme na letiště pod Kilimandžárem. Podle aktuálně dostupných letů přizpůsobíme transfery. Před odletem z mezinárodního letiště Kilimandžáro budete mít k dispozici pokoj v hotýlku v blízkosti letiště, abyste se mohli na cestu připravit. Transfer na letiště a odlet domů.
13. den: Vítejte doma!
Přílet domů.