Skalní Dóm a jeho fotogenická kupole

Izrael - základní informace, tipy a rady na cestu

ÚvodDoklady a vízaZásuvky a internetPočasíStručný slovníkZajímavá místaCo s sebouBezpečnostOčkování

ZÁKLADNÍ ÚDAJE O IZRAELI

Oficiální název země/území: Stát Izrael

Hlavní město: Jeruzalém

Největší město: Jeruzalém

Nejvyšší bod: Har Meron (1208 m)

Vznik státu/získání autonomie: 1948

Státní zřízení: parlamentní republika 

Rozloha: 20 770 km² 

Počet obyvatel: 9,7 mil.

Hustota zalidnění: 467 obyv./km² 

Etnické skupiny: Židé, Arabové

Náboženství: 75 % judaismus, 15 % islám, 2 % křesťanství, 2 % Drúzové, 6 % bez vyznání či jiné náboženství

Hlavní jazyky: hebrejština, arabština, angličtina

Měna: nový izraelský šekel (ILS)

Časové pásmo: GMT +3 v době letního času, GMT +2 v době zimního času

Celostátní tísňové číslo (záchranná služba, hasiči, policie): ambulance 101, hasiči 102, policie 100

Mezinárodní předvolba pro Izrael: +972

Volání do Evropy z Izraele: zadejte na telefonu mezinárodní evropský přístupový kód 00 a také kód země (420 pro ČR) 

PROČ NAVŠTÍVIT IZRAEL?

Návštěva Izraele je jistě snem většiny cestovatelů, a to nejen těch, kteří cestu podstupují z religiózních důvodů. Ač duchovní náboj země je samozřejmě velmi silný. Kromě nesmírného kulturního bohatství a historie je Izrael však i místem s překrásnou přírodou, která je zde velice variabilní. Můžete si zde „zaplavat“ v Mrtvém moři, vydat se do jedné z pouští, relaxovat na plážích Rudého moře (ráj pro potápěče) či se vydat do zdejších hor. Navštívit můžete také místní kibuci či neuvěřitelné množství izraelských muzeí. Ani zdejší města vás však jistě nezklamou, kromě historického Jeruzaléma, stojí za návštěvu mj. i Tel Aviv, který je moderním tepajícím velkoměstem.

KDY IZRAEL NAVŠTÍVIT?

Asi nejvhodnější dobou k návštěvě Izraele je jaro (březen – květen) či podzim (září – listopad). Během zimy jsou dny chladnější a země také většinou obdrží více srážek. Léto naopak může přinést vysoké teploty, které znemožňují komfortní cestování a procházky po městech apod.

Izrael na jaře

Jaro se v Izraeli nese v duchu příjemných teplot pohybujících se v průměru kolem 20 °C, v poušti a na jihu v Eilatu však naměříte i více. Kromě procházek po městě můžete objevovat celou zemi, je to jedno z nejhezčích ročních období, kdy ještě není takové parno. Velice silným zážitkem je pak období velikonoc, a to zejména v Jeruzalémě.Vydat se můžete také třeba k Mrtvému moři, kde je takřka povinností vyzkoušet, že se zkrátka pod hladinu nepotopíte.

Izrael v zimě

Zima přináší v centrální a severní části země chladnější teploty, avšak nic nebrání průzkumu měst. Pro ty, co chtějí smočit své tělo v mořských vlnách, je ideální destinací Eilat. V prosinci se celá země připravuje na Chanuku a vše je krásně nazdobeno/nasvíceno. Prožít vánoční období ve Svaté zemi je velice emotivní. Vyrazit však také můžete například na Masadu!

Izrael na podzim

V září pomalu opadají vysoké teploty a podzim obecně je bezesporu turisticky frekventovaným obdobím. Na tuto dobu také spadá významný židovský svátek Rosh Hashana čili Nový rok. V Izraeli rovněž vrcholí sezóna jablek a granátových jablek, která pak najdete v mnoha pokrmech v různých variacích. Podzim je také skvělou dobou pro treky a vůbec procházky v přírodě. Z důvodu migrace ptactva z Evropy jsou tyto měsíce rovněž ideální pro birdwatching!

Izrael v létě

Izrael zažívá během letních měsíců vysoké teploty, a proto objevování měst může být až úmorné. Ideální kratochvílí je tak lenošení na plážích například v Tel Avivu či návštěva klimatizovaných muzeí. V Rudém moři nic nebrání zážitkům z potápění se ve vodách velice bohatých na mořskou faunu. Ti, kdo vodu na vlastní kůži zrovna nemusejí, pak mohou navštívit zdejší observatoř.

KDE NAJÍT TURISTICKÉ INFORMACE 

 • Tourist Office Jaffa, 2 Marzuk and Azar St., Tel Aviv
 • Tourist Office Boardwalk, 46 Herbert Samuel St., Tel Aviv
 • Tourist Office Independence Trail - 11 Rothschild Blvd., Tel Aviv
 • Tourist Office, Sarona, 11 Aluf Mandler St., Tel Aviv
 • Tourist Office, Frishman Beach, Tel Aviv Promenade, Tel Aviv
 • Tourist Office, Ben Gurion Airport, v hale hned po pasové kontrole
 • Knesset Visitor Center, Knesset, Kiryat Ben Gurion, Jeruzalém
 • Tourist Office, Omar Ben el-Khatab 3, Jeruzalém
 • Tourist Office, Hatoren 1, Eilat
 • Tourist Office, Al Bishara St. 5, Nazareth

Státní a významné svátky 

Pohyblivé datum - Tu bi-švat     

Pohyblivé datum - Purim          

Pohyblivé datum - Yom HaAliyah 

Pohyblivé datum - Pesach                     

Pohyblivé datum - Jom ha-šo’a  

Pohyblivé datum - Jom ha-zikaron         

Pohyblivé datum - Jom ha-Acma’ut 

Pohyblivé datum - Lag ba-omer

Pohyblivé datum - Den Jeruzaléma       

Pohyblivé datum - Šavu’ot        

Pohyblivé datum - Shiva Asar B'tamuz   

Pohyblivé datum - Roš ha-šana  

Pohyblivé datum - Jom kipur     

Pohyblivé datum - Sukot 

Pohyblivé datum - Šmini aceret

Pohyblivé datum - Simchat Tóra            

Pohyblivé datum - Chanuka

ETIKETA A KULTURA

Ortodoxní Židé striktně dodržují šabat, který začíná v pátek západem slunce a pokračuje až do sobotního západu slunce. Tato doba je považována za den odpočinku a nicnedělání a v důsledku toho je obvykle omezeno řízení dopravních prostředků a používání elektřiny a digitálních zařízení. Počítejte v této době proto i s omezením veřejné dopravy.

Projevte respekt k tématu pokrývky hlavy. Mnoho ortodoxních a ultraortodoxních mužů nosí čepici (kipa nebo jarmulka) nebo nějaký typ klobouku. Avšak některé židovské ženy mohou také nosit klobouk, baret, šátek nebo dokonce paruku. Proto nikoho nežádejte, aby si sundal klobouk, pokud to sám neučiní.

Nerušte nikoho, a to slovy ani přílišnou blízkostí, kdo se modlí.

Nikdy se nedotýkejte ortodoxních Židů opačného pohlaví!

Prezentujte se čistě a upraveně. Izraelci obecně oceňují dobrou hygienu a péči.

Izraelci jsou velmi pohostinní a často rádi navštěvují přátele a rodinu. Není neobvyklé, že někdo dorazí na krátkou neohlášenou návštěvu, i když většina předem zavolá, aby si návštěvu domluvili.

Obvyklá doba, kdy lze být pozváni na večeři, je pátek nebo sobota odpoledne nebo večer (tj. během šabatu). To je většinou čas, kdy se sejde celá rodina.

Mnoho židovských domů má mezuzu, což je malé dekorativní pouzdro, které obsahuje kus svinutého pergamenu sestávající z běžné židovské modlitby. Mezuza je připevněna k některým nebo všem dveřím v domácnosti (kromě koupelny či toalety). Obvyklou tradicí je položit ruku na mezuzu při míjení a následně políbit ruku, která se jí dotkla. Neočekává se, že lidé bez židovského vyznání budou tuto praxi dodržovat.

Kashrut odkazuje na židovské dietní zákony, které popisují potraviny vhodné ke konzumaci pro osoby židovského vyznání. Židovské stravovací zákony rozlišují mezi košer (vhodné) a terefah (zakázané). Některá jídla jsou ze své podstaty košer pro konzumaci (jako jsou ryby, které mají ploutve i šupiny) nebo ze své podstaty terefah (jako vepřové maso). Jiné potraviny však vyžadují předepsaný způsob přípravy a porážky. Při nedodržení této metody je potravina klasifikována jako zakázaná.

Jedním z hlavních židovských dietních zákonů je oddělení masa a mléčných výrobků ve stejném jídle. Některé izraelské kuchyně jako takové neobsahují pokrmy s masem a mléčnými výrobky smíchanými dohromady.

Některé židovské izraelské domácnosti budou používat samostatné kuchyňské náčiní, aby bylo zajištěno oddělení masa a mléčných výrobků.

Někteří Židé mohou také počkat několik hodin po konzumaci masového pokrmu, než konzumují mléčné výrobky, aby se vyhnuli smíchání masa a mléčných výrobků v žaludku. Čekací doba může být až devět hodin.

Pokud pozvete své židovské přátele na oběd či večeři, řádně se ujistěte, že budou moci vámi připravené pokrmy konzumovat. Pokud si nejste jistí, předem se jich vyptejte.

Muslimské rodiny a restaurace dodržují islámská dietní pravidla, která kategorizují potraviny jako povolené (halal) nebo zakázané (haram). Obecně platí, že veškeré jídlo a pití je halal, s výjimkou výslovně zakázaných případů (jako je maso, které nebylo připraveno a poraženo podle norem halal, a vepřové maso).

Izraelské restaurace, které jsou košer, se zavřou během šabatu (tj. od pátečního do sobotního západu slunce).

V pátek večer se typická židovská rodina sejde a povečeří. Šabatová večeře je často doprovázena náboženskými zvyky, i když ortodoxní židovské rodiny mohou tyto zvyky dodržovat každé večerní jídlo v týdnu.

Ortodoxní židovské rodiny mají tendenci dělat rituální požehnání vína (kiduš) před obědem a večeří, po kterém následuje požehnání nad dvěma bochníky chleba (lechem mišneh).

Židovské rodiny mohou po každém jídle pronést modlitbu známou jako ‚Birkat HaMazon‘, během níž lidé děkují Bohu za jídlo na stole.

Mizrahi Židé nebo ti, kteří se přistěhovali z arabských zemí, si k jídlu často vychutnávají tureckou kávu nebo mátový čaj.

Izraelci mají tendenci konverzovat při jídle. Atmosféra bývá neformální a uvolněná.

Izraelci milují děti a nechávají je pobíhat a hlasitě štěbetat i během jídla.

Izraelci obvykle dojídají a na talíři nezůstanou žádné zbytky jídla. To může být totiž interpretováno jako urážka hostitele.

Pokud je váš protějšek muslim, vyhněte se dávání a přijímání předmětů levou rukou. Použijte pravou ruku nebo obě ruce.

Když je někdo pozván k někomu domů, je slušné přinést dárek. Pokud jsou hostiteli Židé, hodí se láhev kvalitního vína, květiny nebo ovoce. Vyhněte se podávání alkoholu muslimům, pokud nemáte jistotu, že pijí.

Vyhněte se dávání produktů souvisejících s prasaty (jako je vepřové maso nebo prasečí kůže)!

Při návštěvě židovského domova může být promyšleným dárkem mezuza (malé dekorativní pouzdro obsahující běžnou židovskou modlitbu napsanou na pergamenu). Pokud však darujete mezuzu se svitkem uvnitř, ujistěte se, že je z renomovaného zdroje, abyste měli jistotu, že je v souladu s židovským zákonem.

Hmotné dary nejsou vždy vysoce ceněny. Izraelci spíše oceňují dárky, které jsou „zážitkem“, jako je například pozvání na večeři.

Oblékejte se vhodně a přiměřeně, zejména při návštěvě posvátných míst.

Na trzích smlouvejte, očekává se to od vás.

Místní vždy potěší, když se budete snažit (alespoň pozdrav či poděkování) mluvit hebrejsky.

Během Yom Hazikaron (Memorial Day) a Holocaust Remembrance Day uslyšíte po celé zemi sirény a všichni se na minutu zastaví a ztiší, udělejte to také.

Neotevírejte politická témata.    

Buďte otevření a svobodomyslní, v Izraeli se setkáte s různými náboženstvími, mějte úctu ke všem z nich!  

V restauracích nechávejte spropitné!           

Nestopujte! Izraelci nestopují a tento způsob přepravy není v Izraeli obvyklý!

Na svátek Yom Kippur v Izraeli nikdo neřídí, silnice jsou prázdné!     

Na veřejných místech se vyhněte projevům přílišné náklonnosti.       

FLORA A FAUNA 

Izrael má díky různorodým biotopům velice rozmanitou faunu. A dříve bývala ještě bohatší, žila zde dokonce zvířata jako sloni, medvědi, gepardi, lvi i tygři. Ti však postupem času zde vyhynuli. Nicméně i dnes je počet zástupců savců vysoký, stejně jako však jiných skupin živočichů. Najdeme zde například kozorožce núbijského, přímorožce arabského, levharta arabského, daňka mezopotámského, kočku pouštní, damana skalního, hyenu žíhanou

V Rudém moři můžete narazit na roztomilého dugonga, delfíny, žraloka tygřího a ty nejpestrobarevnější rybky.

Mezi izraelské zástupce ptačí říše patří například ibis posvátný, sup královský či alexandr velký. Země má však rovněž mnoho zástupců hmyzu a plazů. V této skupině najdeme také izraelské jedovaté živočichy, kterými jsou mj. škorpion smrtonoš, zmije palestinská či koutník ryšavý.

Gazela obecná je národním zvířetem země.

Flora je zastoupena jak květinami, tak stromy. Jmenovat lze například iris, šalvěj, ibišek, vinná réva, pomerančovníky, různé druhy palem, ale rovněž i vysoké borovice.

Národní rostlinou je sasanka věncová.

TOP TIPY PRO CESTOVATELE 

Izrael je zemí, která svým návštěvníkům nabídne prakticky vše, po čem duše cestovatele může zatoužit. Nesmírnou kulturní a duchovní historii, kterou najdete prakticky po celém státě, překrásné pláže a podmořskou observatoř v Eilatu, světový unikát a nejnižší bod na Zemi Mrtvé moře, moderní metropoli Tel Aviv, dále Jeruzalém, kde se mísí tři hlavní světová náboženství a kde se doslova psaly dějiny, národní parky jako třeba Gan-ha Šloša či Ein Gedi, stejně jako přírodní krásy, jakými je Negevská poušť, Galilejské jezero či skalní plošina Masada.

Muzeí, ale rovněž izraelských kosher restaurací, které vám také jistě pomohou nahlédnout do duše zdejších obyvatel, je v zemi nespočet. Stačí si jen vybrat!

OUTDOOROVÉ AKTIVITY 

V Izraeli neuděláte chybu chozením po městech ani procházkami v přírodě. Ideálem je jistě kombinace obojího a třešničkou na dortu pak lenošení na překrásných plážích podél Rudého moře. Zážitků zde na vás čeká rozhodně mnoho a i přestože třeba nejste žádného vyznání, věřte, že Svatá země, jak bývá Izrael nazýván, na vás svým silným geniem loci jistě zapůsobí. 

TOP města 

 • Tel Aviv – populace Tel Avivu čítá zhruba půl milionu obyvatel. Je to pulsující moderní město plné muzeí, restaurací, projít se zde můžete i po překrásných dlouhých plážích. Založeno bylo v roce 1909.
 • Jeruzalém – hlavní město Izraele a jeho největší město. Žije zde přes 900 000 obyvatel. Je to posvátné město judaismu, islámu i křesťanství. Najdeme zde světově známé památky jako Chrámovou horu, Zeď nářků, Olivetskou horu, Chrám Božího hrobu atd.
 • Haifa – třetí největší izraelské město na severu země se rozkládá mezi Středozemním mořem a horou Carmel.
 • Eilat – populární letovisko na jihu Izraele, jehož břehy omývá Rudé moře. Skvělá destinace na relaxaci na pláži či potápění.
 • Nazareth – toto město na severu země, kde v mládí žil Ježíš Kristus, najdeme nedaleko Galilejského jezera.

TOP zážitky

 • Výlet do Betléma – cesta do posvátné jeskyně, kde se dle Bible narodil Ježíš je silným zážitkem, ať už jste či nejste věřící.
 • Potápění v Eilatu – potápění a šnorchlování v teplé a průzračné vodě je snem mnoha cestovatelů. Rudé moře je velice bohaté na podmořské živočichy, a tak zde o zábavu rozhodně není nouze!
 • Koupání se v Mrtvém moři – pokud chcete vyzkoušet, zda můžete plavat hodiny na hladině, aniž byste „hnuli brvou“, můžete to vyzkoušet právě zde. Namazat se můžete i zdejším bahnem, které má díky velkému počtu minerálů blahodárné účinky.
 • Návštěva Mea Šearim – tato jeruzalémská ultraortodoxní čtvrť vás přenese o století zpátky. Má velice silnou a podmanivou atmosféru, ale také svá pravidla, která by měli všichni návštěvníci striktně dodržovat. Pokud sem máte v plánu zamířit, rozhodně je předem nastudujte.
 • Masada – cesta lanovkou na posvátnou skalní plošinu tyčící se u Mrtvého moře je zážitkem, který umocníte, když se na cestu zpět vydáte překrásnou Hadí stezkou (Snake Path).
 • Návštěva kibucu – nahlédnutí do těchto unikátních izraelských komunit může být velmi poučné a fascinující.

NEJLEPŠÍ FESTIVALY

 • Red Sea Jazz Festival, listopad
 • Shushan Purim, březen
 • Tamar Festival, říjen
 • Jerusalem Beer Festival, červenec
 • InDNegev Festival, říjen
 • Sukkot, září/říjen
 • Karmiel Dance Festival, červenec/srpen
 • Tel Aviv Pride, červen
 • Eilat Bird Festival, březen

INDOOROVÉ AKTIVITY 

Kromě prohlídek bezpočtu chrámů a kostelů, můžete v Izraeli také zavítat do těch nejrůznějších muzeí, přeci jen je to země s největším počtem muzeí per capita na světě! Udělat výlet si můžete také do kibuců, projít si zdejší shopping malls či zajít do divadla například na operu.

TOP muzea a galerie 

 • Yad Vashem, Jeruzalém – památník obětí holokaustu.
 • The Eretz Israel Museum, Tel Aviv – muzeum kultury a historie státu Izrael se zaměřením na archeologii, etnografii či tradiční umění.
 • Palmach Museum, Tel Aviv – velice originálním způsobem pojaté muzeum představuje historii Palamachu (elitních vojenských jednotek, které vznikly ve 40. letech 20. století).
 • Nazareth Village, Nazareth – toto muzeum pod širým nebem ukazuje svým návštěvníkům život v této oblasti v dobách Ježíše.

NEJFOTOGRAFOVANĚJŠÍ MÍSTA NA INSTAGRAM

 • Red Canyon
 • Hamukei Nitzana
 • Olivetská hora
 • Neot Semadar Art Center
 • Mrtvé moře
 • Skalní dóm
 • Betlém
 • Ejn Gedi

DOPRAVA 

Letenky  

Dostat se do Izraele lze mnoha leteckými společnostmi, letenka se dá pořídit již od 6 000 Kč například s El Al, Turkish Airlines, Austrian Airlines atd. Finální destinací je v Izraeli nejčastěji mezinárodní letiště Bena Guriona v Tel Avivu. Z České republiky v současné době existuje přímý let, cesta z pražské Ruzyně do Tel Avivu v tomto případě trvá pouhé 4 hodiny. Rozhodně nenechávejte nákup na poslední chvíli. Ideální doba je pár měsíců před plánovaným odletem. Nejen, že budete mít dostatek společností a časů, ze kterých vybírat, ale také cena bude nižší. 

Automobil

Pohodlnou variantou pro přepravu po Izraeli je rozhodně půjčení automobilu. Půjčit si jej můžete již na letišti nebo pak v hotelu či v pobočce ve městě. V Izraeli najdete světoznámé značky půjčoven jako Avis, Sixt, Europcar, stejně jako mnohé místní a budgetové. Síť autopůjčoven je zde opravdu hustá a automobil bývá populárním způsobem přepravy turistů. Pozorně si však vždy přečtěte podmínky dané půjčovny, u mnohých najdete v základním tarifu pojištění s vysokou spoluúčastí (v případě nehody či odcizení). Vyplatí se připlatit si za plné krytí, obzvláště chcete - li auto plně využívat a projet i odlehlejší části a často tak i prašné nezpevněné silnice. Pokud se chystáte s vozem na území pod palestinskou správou, je nutné mít speciální připojištění!

Při přebírání automobilu si řádně vše zkontrolujte a upozorněte pracovníka v půjčovně na veškeré oděrky a jakékoli defekty na automobilu způsobené předchozími řidiči. Vše si můžete také zdokumentovat na mobil a pracovník by si měl také vše zaznamenat do formuláře, aby pak při vracení nebyly škody na vozidle účtovány vám.

V silničním provozu buďte velice ostražití, někdy může být situace na vozovce nepředvídatelná či nepřehledná.

Každopádně izraelské silnice bývají v dobrém stavu a informační tabule jsou trilingvní – v angličtině, hebrejštině a arabštině.

V odlehlých částech země buďte při řízení, obzvláště za šera, velice opatrní, často přes vozovku může přeběhnout divoká zvěř! 

Vlak

V Izraeli najdeme i kvalitní železniční síť, která propojuje větší města a významné lokality. Platit se dá kartou Rav – Kav, která je ideální pro všechny turisty cestující po zemi. 

Autobus

Izraelské meziměstské autobusové spoje jsou nejrychlejším a někdy rovněž nejlevnějším způsobem cestování mezi velkými městy. Jsou klimatizované, pohodlné, bezpečné i spolehlivé. Mají časté odjezdy především z Tel Avivu, Haify a Jeruzaléma. Hlavní autobusovou společností na dlouhé vzdálenosti je Egged a existují regionální společnosti obsluhující městské oblasti, jako je Dan v Tel Avivu. Autobusová síť ve venkovských oblastech je relativně řídká.

CESTOVÁNÍ S DĚTMI

Rodinné dovolené v Izraeli samozřejmě nestojí nic v cestě a zdejší pobyt a zážitky si vy a vaše děti budete jistě dlouho pomatovat. Izraelci jsou silně orientováni na rodinu a děti mají velmi rádi. Izrael je dokonce jedna z nejvíce kids – friendly zemí na světě. Mnohé hotely nabízejí samozřejmě i rodinné pokoje, dětské vybavení restaurací je také běžné. V případě jakýchkoli problémů je zde velmi kvalitní zdravotní péče. 

Izrael nabízí spoustu výletů a aktivit, které zaujmou nejen vás, ale především vaše děti. Za zmínku stojí například potápění se s roztomilými dugongy v Eilatu, plavání v Mrtvém moři (vhodné i pro malé děti – neplavce!) či projížďka v poušti na velbloudech. Teenagery jistě zabaví procházka starým městem Jeruzaléma a návštěva zdejších trhů či večerní pulsující atmosféra centra Tel Avivu. Celou rodinu pak spolehlivě zaujme zábavní park Superland.

CESTOVÁNÍ VE STARŠÍM VĚKU/SENIOŘI 

Do Izraele se můžete samozřejmě vydat i v seniorském věku. Je však nutné zvážit svůj zdravotní stav. Doba letu z České republiky není nijak dramaticky náročná a cestu lze vykonat i bez přestupu, nutné je jen zvážit případně časově náročnější přepravu mezi jednotlivými cíli, pokud nebudete po celou dobu pouze v jedné lokalitě. Cesty po Izraeli během letních veder mohou být úmorné. To samé platí o dlouhých procházkách městem za parných dní. Myslete proto na dostatečnou hydrataci a také na pravidelnou aplikaci slunečního krému. Dopřejte si proto svůj čas a často odpočívejte. Památky ani přírodní krásy vám jistě neutečou! 

Ať už se vydáte na jakýkoli výlet, vždy zvažte svůj aktuální zdravotní stav a fyzickou kondici a nikdy nepřepínejte své síly! 

Každopádně mějte na paměti, že Izrael je vyspělou zemí se skvělou zdravotní péčí v případě nutnosti, dobrými hygienickými normami i lahodnou kuchyní. Nic by teda cestě na Blízký východ ve zralém věku bránit nemělo.

CESTOVÁNÍ S HANDICAPEM

Mnoho lidí, ty s postižením nevyjímaje, mají sen podívat se alespoň jednou za život do Izraele. A ten se snaží udělat maximum, aby to všem umožnil. Do Svaté země jezdí čím dál více turistů a čím dál více lidí si zde může svůj sen splnit. Izrael se opravdu snaží zajistit všem pohodový a komfortní pobyt. A na dalších zlepšeních stále izraelské úřady pracují.

V roce 2000 byla například dokončena síť bezbariérových stezek na skalní plošině Masada. Dále také některé stezky v řadě izraelských národních parků a přírodních rezervací byly zpřístupněny pro vozíčkáře. Mezi takto přístupné národní parky a místa patří například národní park Ashkelon, přírodní rezervace Gamla na Golanských výšinách (kde můžete mj. obdivovat nejvyšší vodopád v zemi o výšce 51 m) a rezervace Hula.

Lze využít také přehled národních parků a rezervací, které jsou bezbariérové. Osoby s handicapem jistě ocení i seznam jednoduše přístupných či uzpůsobených pláží!

Pro vozíčkáře je upraveno i mnoho muzeí, s vozíčkem tak lze navštívit i například památník Yad Vashem.

Městské autobusy by měly být všechny bezbariérové, ty dálkové pak ve většině případů, nicméně lepší je se předem informovat.

CESTOVÁNÍ SE PSEM

Dokumenty a celý proces převozu psa do Izraele zvládnete pravděpodobně sami, ale počítejte s tím, že bude potřeba pár měsíců na veškeré byrokratické zařizování.

Váš pes bude muset mít/splňovat následující:

Musí být starý alespoň 4 měsíce.

Váš pes musí být ve vašem vlastnictví po dobu posledních 90 dnů.

Váš pes musí být opatřen mikročipem (standard ISO 11784 a 11785).

Váš pes musí mít očkování proti vzteklině.

Váš pes musí podstoupit titrový test (od očkování proti vzteklině musí uplynout alespoň 30 dní, ne déle než 12 měsíců), v závislosti na laboratoři to může trvat 3 – 6 týdnů.

Váš pes musí mít veterinární osvědčení vydané státním veterinárním lékařem země původu (vydáno ne více než 10 dní před příjezdem zvířete).

Pokud necestujete vy osobně se svým domácím mazlíčkem, cestujete s více než třemi domácími zvířaty nebo zvíře není ve vašem držení 90 dní, musíte získat dovozní licenci vydanou Ministerstvem zemědělství Izraele.

Pro svého mazlíčka musíte získat také „letové povolení“, které zašlete alespoň dva pracovní dny předem. Oznámení o dovozu, zdravotní osvědčení a výsledek titer testu zašlete veterinárním službám Ministerstva zemědělství e-mailem (vs-airport@moag .gov.il). Je důležité tak učinit alespoň dva pracovní dny předem, potvrzení vám bude zasláno na váš email.

K dovozu nebezpečných plemen do Izraele potřebujete speciální povolení, aktuální seznam obsahuje tyto rasy:

 • Americký stafordšírský bulteriér 
 • Stafordšírský bulteriér
 • Bulteriér
 • Argentinská doga
 • Japonská Tosa
 • Pitbulteriér
 • Brazilská fila
 • Rotvajler
 • American Bully

Mějte na paměti, že psi, jejichž hmotnost přesahuje 8 kg, musí být přepravováni dole v zavazadlovém prostoru, nikoli v kabině. Každopádně pro konkrétní podrobnosti je vždy vhodné kontaktovat vybranou leteckou společnost, se kterou do země poletíte.

LGBTQ KOMUNITA 

Pokroky v oblasti LGBTQ práv jsou v Izraeli mezi nejprogresivnějšími nejen v regionu Blízkého východu, ale rovněž v celé Asii. 

Sexuální aktivita mezi páry stejného pohlaví byla dekriminalizována v roce 1988. Stejnopohlavní páry mohou nyní dokonce adoptovat děti, přestože manželství gayů a lesbiček není na území Izraele legální. Země však tyto sňatky uznává, pokud jsou uzavřeny v zahraničí.

Stejně tak mohou osoby hlásící se otevřeně k homosexualitě sloužit v izraelské armádě. 

V červnu se každoročně v Tel Avivu koná průvod Tel Aviv Pride.

Ve velkých městech najdete mnoho gay barů či klubů, v Tel Avivu lze zavítat například do gay baru Shpagat.

ZDRAVOTNÍ PÉČE

Zdravotní péče v Izraeli je obecně velice dobrá a na vysoké úrovni. Personál navíc hovoří běžně anglicky a vybavení nemocnic je velmi kvalitní a moderní. Jednou z největších a nejlepších nemocnic nejen blízkovýchodního regionu, ale dokonce na světě, je nemocnice Sheba Medical Center na okraji Izraele.

Zdravotní péče je však v Izraeli drahá, proto je pojištění nutností a v případě návštěvy lékaře či dokonce hospitalizace si vždy řádně uschovejte veškeré účtenky a lékařské zprávy.

CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ 

Tím, že do Izraele cestujete samozřejmě mimo Evropskou unii, tak s českým zdravotním pojištěním (Evropský zdravotní průkaz) zde nepochodíte. Proto se určitě raději před cestou řádně pojistěte. Můžete se i připojistit pro nenadálé situace jako ztráta zavazadel, pojištění odpovědnosti za způsobení škody třetí osobě, na rizikové sporty atd. Pozor si však vždy dejte na smluvní podmínky a výběr konkrétního pojištění pečlivě promyslete. Informujte se o možnostech krytí těchto událostí přímo u preferované pojišťovny nebo u cestovní kanceláře, se kterou do Asie odlétáte.

STRAVOVÁNÍ 

Izraelská kuchyně vychází z tradic a chutí jednotlivých kultur, které se na území Izraele protnuly. Základem je z velké části zelenina (například lilek), luštěniny (cizrna), rýže, skopové či hovězí maso. Za národní pokrm bývá označován lahodný a přitom jednoduchý falafel.

A co rozhodně ve Svaté zemi ochutnat?

 • Shawarma – základem tohoto oblíbeného pouličního jídla je grilované maso zabalené v pitě a doplněné o zeleninu či omáčku.
 • Falafel – lahodné smažené cizrnové kuličky podávané nejčastěji s pitou.
 • Hummus – pokrm z uvařené a rozmačkané cizrny. V Izraeli se podává teplý!
 • Bourekas – pečivo ve tvaru šátečku oblíbené u sefardských Židů.
 • Kanafeh – Kanafeh je sladký blízkovýchodní dezert, který se vyrábí z křupavého pečeného těsta a teplého taveného sýra. Mívá výraznou oranžovou barvu a pistáciový posyp. 

Nápoje 

 • Limonana – osvěžující a velice populární mátová limonáda. 
 • Sahlab – tento unikátní hustý nápoj je ideální do studenějších dnů. Mísí se v něm mléko, cukr a koření. Bývá podáván s posypem z pistácií, kokosu či rozinek. Jeho charakteristickou chutí a výraznou vůní jsou sušené a rozemleté ​​cibule orchideje sahlab. 

TIPY

The David Citadel, Jeruzalém – jeden z nejhezčích a nejluxusnějších hotelů v Jeruzalémě.

OCD Restaurant, Tel Aviv – lahodné zážitkové menu, které je v jednu dobu servírováno všem 19 strávníkům sedícím kolem kuchyně, vás jistě nadchne.

MÍSTNÍ TRHY

 • Machane Yehuda Market, Jeruzalém
 • HaCarmel Market, Tel Aviv
 • Tel Aviv Port Market, Tel Aviv
 • Levinsky Market, Tel Aviv
 • Jaffa Flea Market, Tel Aviv
 • Old City Souk, Jeruzalém
 • Bezalel Arts Fair, Jeruzalém
 • Nazareth Old City Market, Nazareth

NEJLEPŠÍ TREKY

 • Masada Snake Path
 • Nahal Kaziv/Monfort Castle
 • Herzl Single – Track
 • David Falls
 • Mount Eitan Circuit
 • Nahal Sorek Nature Reserve Loop
 • Wadi Qelt Hike
 • Arugot Stream Hike
 • Red Canyon Hike

NIGHTLIFE

Centrem izraelského noční scény jsou především města Tel Aviv a Eilat. Najdeme zde nespočet restaurací, barů, beach barů, hipster podniků a klubů. Obzvláště Tel Aviv si získává celosvětové renomé co se týká nočního života. Jednou z hlavních zón nočních podniků je oblast ulic Rothschild Boulevard, Levontin, Allenby, Yehuda, stejně tak čtvrť Florentin. Za zastávku stojí JIMMYWHO?, pookřejí zde zejména ti, kteří mají rádi tanec a hlasitou hudbu. Zajít však můžete i do Jaffy, kde lze vyzkoušet například bar Cuckoo´s Nest.

NEJLEPŠÍ VÝHLEDY

 • Gan HaPisga, Tel Aviv
 • Bahai Gradens, Haifa
 • Makhtesh Ramon, Negevská poušť
 • Masada, Judská poušť
 • Western Wall Observation Deck, Jeruzalém, Mt. Yoash Lookaout, Eilat

SUVENÝRY

Svým přátelům či rodině (nebo sobě na památku) uděláte jistě radost například produkty z Mrtvého moře, arménskou keramikou či datlovým sirupem.

KOUŘENÍ A ALKOHOL NA VEŘEJNOSTI 

Kouření je zakázáno na vnitřních veřejných místech a vnitřních pracovištích, včetně státních úřadů, nemocnic, zařízení péče o děti a předškolních zařízení a základních a středních škol. Zákon povoluje vyhrazené kuřácké místnosti na jiných vnitřních veřejných místech a vnitřních pracovištích, jako jsou nákupní centra, restaurace, bary, hospody a noční kluby. Kouření je rovněž zakázáno ve veřejné dopravě, včetně vlaků, autobusů a taxíků. Přestože stát se snaží snížit počet aktivně kouřících osob, stále jich je zhruba 20 %. Prodej tabákových výrobků je povolen osobám starším 18 let.

Podle izraelských zákonů je nezákonné prodávat alkohol nezletilým mladším 18 let a je nezákonné nosit na veřejnosti otevřené nádoby s alkoholem (včetně sklenic, lahví a plechovek) v době od 21:00 do 6:00, ale alkohol lze konzumovat volně kdekoli, kde se tento prodává.

PENÍZE, SPROPITNÉ, NAKUPOVÁNÍ A CENY 

V Izraeli se platí novým izraelským šekelem (1 ILS = 5,96 CZK, kurz k 07/2023), na většině míst se pak dá platit i kartou, ale nelze na to rozhodně spoléhat (například na trhu), proto je vždy dobré mít v zásobě nějakou hotovost. Bankomaty nebývají většinou problém ve větších městech, ve venkovských oblastech však ano.

Při problémech s penězi lze využít služeb například Western Union či American Express pro rychlé dodání finanční rezervy.

Spropitné

Spropitné je součástí kultury v Izraeli podobně jako v ostatních zemí západního světa. Výše spropitného je zcela na vašem uvážení a především pak na kvalitě služeb, běžné částky spropitného v restauracích a hotelech jsou však nejčastěji kolem 15%. Personál v gastronomických zařízeních obvykle nemívá vysoké platy a jejich příjem z velké části pramení právě ze spropitného. 

Naopak taxikáři většinou „dýško“ neočekávají. Ač samozřejmě pokud byl váš řidič extrémně milý a pomohl vám například se zavazadly, jistě mu spropitným či zaokrouhlením sazby uděláte radost.

Jaké ceny čekat?

 • plnotučné mléko (1l): 6 ILS (36 Kč)
 • cappuccino v kavárně: 16 ILS (95 Kč)
 • Coca – Cola (2l) v supermarketu: 11 (66 ILS Kč)
 • pivo (0,5 l) v restauraci: 32 ILS (191 Kč)
 • láhev vína (střední kategorie) v supermarketu: 51 ILS (304 Kč)
 • cigarety (20 ks): 36 ILS (215 Kč)
 • večeře pro dva v běžném podniku: 166 ILS (990 Kč)
 • benzín (98): 7 ILS (42 Kč)

Rozpočet

Izrael je obecně považován za dražší destinaci, nicméně i zde existují možnosti, jak ušetřit. Stravovat se lze chutně a kvalitně u pouličních prodejců/stánků. Potraviny lze také zakoupit na trzích místo v supermarketu. Ušetříte rozhodně i pokud budete cestovat veřejnou dopravou spíše než půjčeným automobilem. Dobře zvažujte, kde rozměníte svoji hotovost, často první směnárna například hned na letišti nenabízí ten nejlepší kurz! Ubytování je v Izraeli také různorodé, vybrat si můžete od velice levných hostelů až po ty nejluxusnější pětihvězdičkové hotely. Důležitým kritériem pro rozvržení rozpočtu je jistě i délka pobytu. 

Nicméně nezapomeňte, že zážitky z dovolené vám vydrží na celý život. Proto, pokud můžete, do svých vzpomínek investujte!

Možnosti slev pro turisty 

Při cestách po Izraeli je výhodnou volbou karta ISRAEL PASS & Ride, která poskytuje svým držitelům až 40% slevu a především komfort! ISRAEL PASS & Ride umožňuje vstup do různých národních parků a přírodních rezervací (například Masada, En Gedi, Caesarea, Kumrán a mnoho dalších), stejně jako cestování veřejnou dopravou po celém Izraeli. Poskytuje také slevy na různé turistické atrakce! ISRAEL PASS & Ride je společným „dítětem“ izraelské Správy přírody a parků, Ministerstva dopravy a bezpečnosti silničního provozu a Ministerstva cestovního ruchu.

Ceny se liší dle zvoleného počtu parků, které plánujete navštívit, cena za 3 parky činí 78 ILS, za 6 parků 110 ILS a všechny parky vás vyjdou na 150 ILS. Dodatečná cena za Rav - Kav kartu na dopravu je 5 ILS. Informace ohledně pasu najdete na této stránce, stejně jako přehled, kde lze karty zakoupit.

SIM KARTA (TELEFONNÍ SIGNÁL) 

Pokrytí telefonním signálem je obecně dobré zejména v městských oblastech. Pokud se vydáte do odlehlých částí, zejména do hor či opuštěných venkovských oblastí, signál nemusí být vždy dostupný. Na turisticky atraktivních místech, na letišti či v různých veřejných institucích bývá k dispozici také wi – fi. Proto je asi nejjednodušší a nejvýhodnější formou komunikace s ČR například email či zprávy/hovor přes aplikaci whatsapp, samotné volání a sms je do Evropy drahé. Nezapomeňte, že na rozdíl od států Evropské unie, kde platí Váš domácí tarif, jsou zde za volání a čerpání dat účtovány relativně vysoké ceny. Proto je vhodné vypnout si na svém telefonu mobilní data ještě před odletem a pak se v Izraeli připojovat pouze přes wi – fi. Pokud však chcete používat v Izraeli data i mimo wi – fi připojení, můžete si pro tento účel zakoupit virtuální sim kartu (eSIM card), ta vám umožní u operátora si aktivovat „na dálku“ tarif, aniž byste potřebovali fyzickou sim kartu. Z mobilu přitom nemusíte vaši simku odstraňovat, budou fungovat společně. Ovšem ještě před zakoupením esim karty si ověřte, zda ji váš telefon podporuje (což u starších modelů nebývá vždy zvykem)!

DOPORUČENÍ: Nezapomeňte si na svém telefonu aktivovat roaming! To můžete zkontrolovat na infolince, v aplikaci či přímo v prodejně vašeho konkrétního operátora.

POŠTOVNÍ SLUŽBY 

Hlavním poskytovatelem poštovních služeb v Izraeli je společnost Israel Post. Je to státní podnik, který se věnuje zasílání pošty, převodům peněz a vnitrostátním/mezinárodním kurýrním službám a plnící funkce univerzální poštovní služby. Služby izraelské pošty jsou považovány za velice spolehlivé. Poštovní pobočky najdete v každé čtvrti větších měst a i po celé zemi je pošt nemalé množství. Schránky pak uvidíte již z dálky díky jasně červené barvě. V současné době je cena za známku na pohled do České republiky 6.50 ILS.

SPECIÁLNÍ INFORMACE

 • Golda Meirová byla 3. ženou v historii, která sloužila jako předsedkyně vlády země.
 • Populace Izraele dosáhla ke Dni nezávislosti 2013 8 milionů! 
 • Izrael má více muzeí na hlavu než kterákoli jiná země na světě.
 • Mrtvé moře v Izraeli je nejnižším bodem na Zemi.
 • I lepidlo na izraelských známkách je košer.
 • Existují také košer McDonald’s. 
 • V Izraeli roste strom, který pochází z doby před 1 500 až 2 000 lety. 
 • Existuje sedm různých způsobů, jak jíst krembo. 
 • Izrael má nejvíce start-upů na člověka na světě. 
 • Na izraelských bankovkách najdeme Braillovo písmo.
 • V zemi byla otevřena první podvodní restaurace na světě.
 • Nejčastější jména v Izraeli jsou David a Sara.
 • Izrael nemá klasickou psanou ústavu.
 • Beersheva je považována za izraelské centrum mistrů šachu.
 • V Izraeli je dokonce možné zakoupit zmrzlinu s příchutí hummusu.
 • V roce 2012 zakázal Izrael přehlídky a reklamy s vychrtlými modelkami.
 • Izrael má 13 laureátů Nobelovy ceny.
 • Jedny z nejlepších a nejsladších pomerančů na světě jsou ty jaffské!
 • Izrael je jedinou zemí světa, který zavedl všeobecnou brannou povinnost i pro ženy!
Skalní Dóm a jeho fotogenická kupoleModlitba u Zdi nářků, Jeruzalém Chrám Božího hrobu na konci křížové cesty Via DolorosaMrtvé mořeZeď nářků v Jeruzalémě Pláže v Tel AvivuZlatá kupole Skalního chrámu v Jeruzalémě Nazaret, Izrael Bazilika zvěstování přímo v srdci NazaretuIntriér chrámu, Jeruzalém V Mrtvém moři si mohou zaplavati i neplavciOdpočinek na pláži v Tel Avivu Skalní dóm v Jeruzalémě, v nejsvatější zemi světaPo stooách proroků Žena na trhu ve starém JeruzaléměChrámová hora, nejposvátnější místo starého města
zobrazit zájezdy do Izraele
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací

Mám zájem o "Speciální akci" na poznávací zájezdy do celého světa se SLEVOU AŽ 35%.


Zadejte prosím váš e-mail:

Povinné pole