Tromsø titul.

Tromsø: průvodce, tipy a co všechno vidět?

Největší město severního Norska, místo, které leží daleko za polární kruhem a kde vám v zimě bude nad hlavami „tancovat“ Aurora borealis. Místo, kde můžete zažít polární noc i půlnoční slunce. Kolem se procházejí sobi, ve vzduchu se prohánějí roztomilí papuchalci a zdejší vody občas připlavou navštívit i kosatky. Ty vám sice nemůžeme garantovat, ale s jistotou vám můžeme říct, že zde zažijete okamžiky dokonalého klidu a splynutí s panenskou přírodou a mnoho dechberoucích zážitků. To vše je podtrženo velmi přátelským obyvatelstvem a chutným a výživným jídlem. A to ani nemluvíme o zdejším pivu a nejsevernějším pivovaru na světě.

A mimochodem, víte, co je „koselig“? Nebo proč si Norové nezatahují žaluzie ani záclony? A jak to vypadá uvnitř Husky Café? I na tyto a mnoho jiných otázek vám rádi odpovíme, ať tady v blogu či přímo na místě! A proto neváhejte a vydejte se s námi do Paříže Severu. Nicméně ještě předtím vám prozradíme, jak se název tohoto města vlastně čte, 99 % lidí, co se v Norsku nenarodili či norsky nemluví, v tom chybují. Překvapení je tady: je to [:TRUMSE:]. Fajnšmekři mohou zkusit i lekci a nácvik regionálního dialektu. Protože jak známo, težko na cvičišti, lehko na bojišti!

Autor: Petra Špačková

18.05.2025

Čti více
Město Tromsø.
Město Tromsø.

Tromsø, nacházející se za polárním kruhem, je známé jako hlavní město severního Norska nebo také Paříž Severu. Nachází se na norské pevnině a rovněž dvou ostrovech, Tromsøy a Kvaløy. Město bylo založeno kolem roku 1250 a svou městskou listinu získalo v roce 1794. V polovině 19. století se stalo hlavním severským obchodním centrem, odkud vycházelo mnoho arktických expedic a město začalo být označováno jako „brána k Arktidě“. Tato atmosféra je zde znát, jak se sami přesvědčíte, mimochodem dodnes. Význam města nebyl v norských dějinách rozhodně malý. Věděli jste například, že během druhé světové války sloužilo krátce jako sídlo norské vlády? Co se týče průmyslu, prim zde hraje arktický rybolov, zejména pak skladování a zpracování ryb. To je další věc, se kterou se během toulek po Tromsø setkáte, ať už v restauracích či pohledem na rybí sušárny.

Populace města činí necelých 80 000 obyvatel.

Z cestovatelského hlediska nabízí Tromsø prakticky vše, a to s proslulou severskou elegancí. Je to nejsevernější univerzitní město, najdete zde nespočet galerií a muzeí, originální a minimalistickou architekturu, zcela jistě zde také rozmazlíte své chuťové pohárky a uhasíte žízeň z vyhlášeného pivovaru, Tromsø je však především „divadlem“ pod širým nebem. Okolní příroda je překrásná a vy nebudete vědět kam s očima. A to ani nepočítáme zdejší „obyvatele“, kteří vám jistě také okoření váš výlet za polární kruh, za všechny jmenujme kosatky a jiné velryby, polární psí plemena či třeba soby. A pokud ještě zmíníme možnost spatřit polární záři či zažít půlnoční slunce a polární noc, pak už si asi budete myslet, že si vymýšlíme. Ale věřte nám, Tromsø je zkrátka nabité zážitky! My v CK SEN sem pořádáme zájezdy již mnoho let a rádi vás všemi ozkoušenými a často před většinou turistů ukrytými poklady provedeme. Co se týče hotelu v Tromsø, máme dobrou zkušenost s ubytováním ve Scandic Grand Tromsø, nicméně u některých zájezdů se hotel může změnit.

Tak tedy: „Velkommen til Tromsø!“

Město Tromsø v zimě.
Město Tromsø v zimě.

CO NEMINOUT V TROMSØ

Polaria

Tohle je místo, který žádný návštěvník města nemůže minout. Zde se dozvíme více o životě v přírodě dalekého severu. Jak na plátně kinosálu, tak v podobě pestrých korálů, ryb a hravých tuleňů v akváriích, kde o slabší jedince pečují. Polaria je arktické zážitkové centrum a akvárium v ​​srdci Tromsø. Nadchne všechny dospělé, ale i děti. Samotná budova je navržena tak, aby připomínala ledové kry vytlačené na zem Severním ledovým oceánem.

Útroby Polarie skrývají nespočet interaktivních expozic a akvárií plných zástupců regionální mořské fauny.

Hlavním cílem Polarie je prezentovat výzkum prováděný v arktických a subarktických oblastech. Prostřednictvím výstav založených na znalostech ve spolupráci s vědci z Fram - High North Research Center for Climate and Environment, předkládá Polaria veřejnosti část výzkumu, který probíhá v Arktidě.

Ve zdejším bazénu žije t. č. šest hravých tuleňů, tři tuleni vousatí a tři tuleni obecní. Tuleni jsou krmeni a cvičeni několikrát denně, a vy je tak můžete v určité časy při jejich aktivitě spatřit.

V malém akváriu pak najdete tresku, kraba, halibuta, medúzu a spoustu dalších druhů z polární oblasti.

Panoramatické kino s plátnem o rozměrech 21 x 3 m pak nabízí možnost užít si jeden z unikátních přírodních jevů, jakým je polární záře v oblasti Tromsø či dechberoucí cesta mezi svalbardskými ledovci a horami.

Akvárium Polaria ve městě Tromsø.
Akvárium Polaria ve městě Tromsø.

Toulky po přístavu

Projdeme se také přístavem (Tromsø Havn), kde kotví výletní i velké rybářské lodě. Zjistíme, proč se Tromsø označuje jako "brána do Arktidy" a řekneme si více o životě polárníků, kteří začínali své nejslavnější arktické expedice právě na tomto místě.

Přístav Tromsø je jedním z největších rybářských a výletních přístavů v Norsku a je ideálním místem, kde nasát onu pověstnou arktickou atmosféru. Rybářské čluny a arktické turistické lodě vás nechají zasnít se o bodrých rybářích a odvážných objevitelích a polárnících. Mimo to se také skvěle vyjímají na fotografiích.

Pokud vám na toulkách po přístavu vyhládne, řešení je jednoduché. Restaurace v Tromsø mají v severním Norsku vynikající pověst, co se týče servírování lahodných pokrmů z mořských plodů, a některé z nejlepších restaurací s tímto sortimentem se nacházejí právě přímo v přístavu. Jednou z oblíbených je například restaurace Kystens Mathus Skirri. Pokud si chcete vychutnat výhled na přístav, most a Arktickou katedrálu a k tomu rozmazlit své chuťové pohárky, není lepší místo, kde byste si mohli dopřát něco na zub.

Pokud budeme pokračovat v chůzi k 1036 metrů dlouhého mostu, který spojuje ostrov Tromsø s pevninou, skončíme ve zdejším Skansenu.

Přístav ve městě Tromsø.
Přístav ve městě Tromsø.

Ikona města

Zmíněný most Tromsø (Tromsøbrua), který se klene nad úžinou mezi pevninou a ostrovem Tromsø, je dlouhý více než 1 km. Je považován za jednu z ikon města, a tak se na něj vydáme samozřejmě i my. Řekneme si o něm pár fakt, jako například, že jeho stavba začala v roce 1958 a v roce 1960 jej otevřel premiér Einar Gerhardsen. Most Tromsø navrhl norský architekt Erling Viksjø a byl prvním silničním přístupem na ostrov, kde dříve fungoval pouze trajekt. O tom, jak usnadnil život zdejším obyvatelům, nemusíme ani psát.

Letecký pohled na most Tromsø.
Letecký pohled na most Tromsø.

Nejsevernější protestantská katedrála na světě

Další ikonickou stavbou města je bezesporu kostel Tromsdalen, nazývaný také Arktická katedrála, který byl slavnostně otevřen roku 1965. Architektu Janu Inge Hovigovi se podařilo vytvořit mistrovské dílo. Kostel je dominantou Tromsø a má evokovat plachty a ledové kry. Nakolik se záměr podařil, posuďte sami, my se domníváme, že účel by stoprocentně splněn.

Arktická katedrála ve městě Tromsø.
Arktická katedrála ve městě Tromsø.

Kostel se skládá z 11 betonových desek potažených hliníkem na každé straně střechy, což vytváří jeho charakteristický vzhled. Hlavní vchod je označen velkou prosklenou fasádou s výrazným křížem, zatímco východní stěna má působivou skleněnou mozaiku. Velice zajímavý je však i vnitřek svatostánku. Kostelní varhany byly postaveny v roce 2005 varhanáři Grönlunds. Jsou dokonale přizpůsobeny architektuře kostela, mají 2940 píšťal, z nichž nejmenší měří pouhých 5 mm. Velká část dřeva je masivní borovice a měchy jsou vyrobeny ze sobí kůže.

Arktická katedrála ve městě Tromsø zblízka.
Arktická katedrála ve městě Tromsø zblízka.

Lanovkou na Storsteinen

Jedno z nejlepších míst k pozorování polární záře v Tromsø je hora Storsteinen Lanovka Fjellheisen vás vyveze ze Solliveien v Tromsdalen na vrchol Storsteinen, nacházející se ve výšce 421 m, za pouhé čtyři minuty. Nicméně kromě Aurory Borealis, kterou se zde občas poštěstí zahlédnout, si odtud můžete celoročně užívat dechberoucí výhledy na město a okolní krajinu. Pokud se někomu nechce jet lanovkou, může zdolat kopec po svých. Sherpatrappa neboli Šerpovy schody, které se nacházejí v blízkosti lanovky, jsou alternativní cestou na vrchol slavné hory Storsteinen. S 1203 schody je túra trochu výzvou, ale po cestě najdou sportovní nadšenci četná odpočinková místa a překrásné vyhlídky. A to za trochu námahy jistě stojí.

Lanovkou na horu Storsteinen.
Lanovkou na horu Storsteinen.

Pokud si pak na vrcholku budete chtít trochu odpočinout, vězte, že Fjellstua Café nabízí skvělé jídlo a skvělé výhledy. Zajít sem můžete na sobí plátky i lahodný cheesecake. Pokud jste se již výhledy do krajiny dostatečně pokochali, můžete pozorovat zdejší paraglidisty. Je to oblíbené místo pro vzlety a za hezkého počasí hojně frekventované.

Výhled na město z hory Storsteinen.
Výhled na město z hory Storsteinen.

DALŠÍ PAMÁTKY V TROMSØ

Nejsevernější botanická zahrada světa

Ve zdejší botanické zahradě najdete tisíce barevných rostlin z polárních oblastí a hor celého světa. Rostliny se pěstují ve skalních štěrbinách a balvanech, které mají přirozený kryt lišejníků a mechů. Zahradu tvoří 25 tematických sbírek. Velký ohlas přitahují také geografické výstavy o Arktidě, Himalájích a nejjižnější Jižní Americe. Návštěvníci jsou často překvapeni, že i v arktických oblastech existuje nějaká flora. Najdete zde například sněžné rostliny ze Svalbardu. V této sbírce pak najdete kromě jiných rostlin i jeden z nejvzácnějších druhů celé Evropy, resp. světa – Ranunculus wilanderi, který je ve volné přírodě znám pouze z jediného místa na světě, a to Kapp Thordsen na Svalbardu.

Botanická zahrada Arctic-Alpine.
Botanická zahrada Arctic-Alpine.

Kdo by neměl rád trolly

Toto muzeum umístěné ve světlé šedém domě v centru města potěší všechny děti. To bezesporu, ale ruku na srdce, který dospělý by sem také rád nenakoukl? Vítejte v Trollím muzeu – prvním muzeu v Norsku věnovaném výhradně trollům a příběhům o nich. Cílem muzea je přiblížit kouzlo a mystičnost norské lidové víry v tato jedinečná stvoření. Zdejší přístup je založen na kombinaci ruční tvorby, akcentu na detail a moderních technologií. Exponáty vás jistě nadchnou a vy se dozvíte více z historie tohoto norského folkloru. Seznámit se zde můžete mj. s místním mořským trollem z Tromsø.

MS Polstjerna

MS Polstjerna nebo chcete – li Polární hvězda byla postavena v roce 1949 a dnes slouží jako muzeum. Toto plavidlo určené k lovu tuleňů se plavilo 33 loveckých sezón a přivezlo domů více téměř 100 000 tuleňů. Nicméně bylo použito rovněž v mnoha polárních expedicích. Celé vnitřní vybavení nad i pod palubou je původní, spolu s plachetnicí a malými loveckými čluny, které jsou stále na svém místě. Polstjerna je nyní chráněné skleněnou střechou, což jí dodává zajímavý šmrnc.

Muzeum na lodi MS Polstjerna.
Muzeum na lodi MS Polstjerna.

V přístavišti je možné si také prohlédnout výstavu SNOWHOW – Co se naučili polární hrdinové od Inuitů, Sámů a arktických mořeplavců. Výstava zobrazuje, co Fridtjof Nansen a Roald Amundsen museli mít, aby uspěli ve svých polárních expedicích.

INFO: Je nutné vzít na vědomí, že schody uvnitř lodi jsou velmi strmé. Návštěvníkům, kteří nejsou schopni lézt po žebřících, se doporučuje zůstat na hlavní palubě.

Uvnitř muzea MS Polstjerna.
Uvnitř muzea MS Polstjerna.

Telegrafbukta

Park Telegrafbukta se nachází v blízkosti centra města a je celoročně oblíbeným místem setkávání i nejrůznějších aktivit u místních i u návštěvníků. Lze zde grilovat, plavat, cvičit, hrát si a relaxovat a přitom se kochat výhledem na okolní krajinu. Té se opravdu jen tak nenabažíte. Telegrafbukta se nachází na jižním cípu ostrova Tromsø a je snadno dostupná. Najdeme zde louky, lesy i pláže. V areálu se nachází dětské hřiště, fitness park, hřiště na plážový volejbal, stromy na slack line, ohniště a zázemí pro návštěvníky. V létě je Telegrafbukta oblíbeným cílem místních obyvatel, aby zde chytili trochu bronz a „osvěžili se“ ve zdejších vodách. V zimě je to naopak ideální místo k pozorování polární záře a zdejší koupací klub Ishud pořádá celoročně pravidelnou páteční koupel. Celou oblast spojují četné stezky.

Každoročně v červenci se zde koná hudební festival Bukta - Open Air Festival. Motto této akce zní „rock, pivo a mořské plody“.

Pláž Telegrafbukta.
Pláž Telegrafbukta.

Pohádkový ostrov Senja

Mnoho návštěvníků Tromsø se rozhodne zavítat i na pohádkový ostrov Senja, který je jedním z největších pobřežních ostrovů Norska. Je doslova protkán turistickými stezkami různých úrovní a překrásnou přírodou, která je obklopuje. Jako jeden z největších ostrovů v Norsku může Senja nabídnout jak pobřežní, tak vnitrozemské aktivity, jako je jízda na kajaku, potápění, psí spřežení či prohlídky kulturní krajiny. Zdejší cesty vás zavedou třeba pobřežní procházkou za fjordy a plážemi s bílým pískem, nebo na náročné horské túry, které vedou k panoramatickým vyhlídkám. Hora Segla se stala dominantou ostrova a její zdolání je vhodnou túrou pro středně pokročilé turisty.

Na Senju se můžete dostat různými způsoby dopravy.

Turistická cesta Senja.
Turistická cesta Senja.

CO ROZHODNĚ V TROMSØ ZAŽÍT

Na chvíli se stát musherem

Leckdo v dětství ve svých představách snil o tom, jaké by to bylo projet se na psím spřežení v krajině zaváté sněhem. Cítit ve vlasech jen vítr, v uších praskot sněhu a nekonečnou svobodu. To se vám teď může splnit. Jízda se psím spřežením vám umožní zažít arktickou divočinu zcela jedinečným způsobem a z jiné perspektivy. Nejprve se s husky můžete seznámit v jejich příbytcích a už zde uvidíte, jak jsou an jízdu natěšeni. I když bude třeba zpočátku trochu štěkat, hned po uvolnění brzdy na saních ztichne. Je ve svém živlu a užívá si to. Stejně jako vy.

Mnozí návštěvníci jsou (většinou mile) překvapeni, jak poklidná je jízda se psím spřežením. V závislosti na zvoleném typu cesty však může být i akční až lehce adrenalinových. Většina výletů zahrnuje jízdu se psím spřežením ve dvojicích, kdy jeden je „musher“ (řidič) a druhý pasažér. Ale nebojte se, předem budete důkladně „proškoleni“.

Psí spřežení má na severu dlouhou tradici. Za starých časů bylo psí spřežení důležitým dopravním prostředkem pro přepravu zboží i osob mezi osadami. V moderní době se stal sportem a životním stylem mnoha místních obyvatel a také oblíbenou aktivitou návštěvníků. Několik místních majitelů a poskytovatelů těchto zážitků je profesionálními „mushery“, kteří se rádi podělí o své příběhy a vášeň pro tento sport.

Většina lidí si pod pojmem psí spřežení představí typickou zimní aktivitu. Ale to je omyl, vyjížďky se psím spřežením lze podniknout i na čtyřkolových kárách. Psi milují běhání, a to po celý rok. Jedinou výhodou zimní projížďky je fotogenická okolní krajina zapadaná sněhem a větší šance spatřit nad hlavou polární záři.

TIP: Pokud se chcete jen se psy pomazlit a k tomu si dát něco dobrého, není nic jednoduššího, než zavítat do Husky Café. Husky je nejběžnějším saňovým psem a je to rychlý a odolný pes jako stvořený pro severonorské podmínky.

Tváří v tvář sobům

Pokud jste dosud neměli štěstí dostat se do blízkosti zdejších ikonických zvířat – sobů, můžete se s nimi blíže seznámit v jedné ze sámských komunit. Nejenže proniknete trochu do této jedinečné kultury a budete moci ochutnat jejich kuchyni, ale po spřátelení se s jejich domácími mazlíčky – soby – se budete moci například projet na saních, které nepotáhne nikdo jiný než právě sob.

Tváří v tvář sobům.
Tváří v tvář sobům.

Výlet za velrybami

Spatřit velrybu v jejím přirozeném prostředí je bezesporu celoživotní vzpomínka. Mořské oblasti u Skjervøy, severně od Tromsø, jsou významným lovištěm velryb. V době od listopadu do ledna (prakticky v době polární noci) migrují tito obří mořští savci směrem k pobřeží, aby zde našli oblíbené sledě.

Studené fjordy poblíž Skjervøy navštěvují především keporkaci a plejtváci. Severní Norsko nabízí však ještě jeden bonus, a to v podobě kosatek. Milovníci mořských tvorů jistě vědí, že spatřit kosatku ve volné přírodě je poměrně vzácnost. Míst k jejímu pozorování není na světě tolik.

Možná budete mít štěstí, že uvidíte velryby i z pevniny, ale největší zážitky a šance nabízejí výlety lodí. Zvědaví kytovci někdy připlouvají až k lodi, aby ji řádně prozkoumali. Rozhodně i děti budou z této vyjížďky za velrybami nadšeni. Ráno si nezapomeňte pořádně nabít telefony/fotoaparáty.

Pozorování velryb.
Pozorování velryb.

Aurora borealis

Polární záři zná z doslechu nebo již z vlastní zkušenosti kde kdo. Ale víte vůbec, jak vzniká a co za tímto spektakulární světleným představením vlastně stojí? Jako obecně ve vesmíru – Slunce je zdrojem všeho! Intenzita jeho záření se mění a vždy, když je silnější, dochází k erupcím, takzvaným výronům koronární hmoty. Protony a elektrony ve skupenství plazmy jsou vyvrhnuty do vesmírného prostoru a proudí směrem k Zemi. Když naši planetu zasáhnou, většina z nich zůstane zachycená v jejím magnetickém poli, ale malá část jím i pronikne. Takovým narušením potom vznikají elektromagnetické bouřky, jejichž průvodním jevem je i polární záře. Stručně řečeno polární záře vznikají, když se nabité částice (elektrony a protony) srazí s plyny v horní atmosféře Země.

Elektrony jsou přitahovány k zemským pólům a když se dostanou do atmosféry, reagují s jejími prvky. Při střetech s kyslíkem je výsledným vizuálním efektem zelené, anebo červené zbarvení oblohy. Srážky s dusíkem zase vytvářejí odstíny modré barvy.

Jak se postupně objevují miliardy záblesků, může se zdát, že se polární záře pohybuje nebo chete - li "tancuje" na obloze. Magnetické pole Země řídí nabité částice směrem k pólům. Tvar magnetického pole Země vytváří dva polární ovály nad severním a jižním magnetickým pólem. Proto se polární záře vyskytují v různé míře na severní obloze téměř každou noc, od srpna do května. Magnetické pole naší planety tvoří neviditelný štít, který nás chrání před slunečním větrem. Sluneční vítr čas od času zesílí a pronikne do magnetického pole Země. Proud částic interaguje s plyny v magnetickém poli (magnetosféra) a vytváří nádherné polární záře.

Platí pravidlo, že čím aktivnější je Slunce, tím úžasnější se polární záře na Zemi objeví. Když sluneční aktivita klesne, ovál se vrátí do své normální polohy a polární záře se stanou méně intenzivními.

Nadšené popisy živých pozorování polární záře se však neomezují jen na spektakulární světelné divadlo. Často, zejména při intenzivnějších projevech záře, se též zmiňují tajemné doprovodné zvuky. Svědkové je přirovnávají k poruše v rádiu – přerušovanému praskotu, syčivému šumu a pískotu.

Vysvětlení původu těchto zvuků je vícero, ovšem nejdůvěryhodněji se jeví moderní vědecká verze o působení inverzní vrstvy v atmosféře. Tato vrstva má vyšší teplotu než sféry pod ní, a to i napříč tomu, že je vzdálenější od zemského povrchu. Inverze vzniká v podvečer, po teplých a klidných dnech. Pod sebou drží záporně nabité částice a nad sebou zase kladné. Když vzápětí uhodí elektromagnetická bouřka, inverzní vrstva jakoby praskne a to vyvolává ony záhadné zvuky.

To je konec našeho vědeckého exkurzu o polární záři. Pro vás je každopádně nejdůležitější, že tento úchvatný fenomén můžete právě v Tromsø pozorovat. Ideálně v době od září do dubna, v zimě je pak šance největší. Abyste mohli jít svému štěstí ještě více naproti, můžete sledovat online předpověď.

Polární záře nad městěm Tromsø.
Polární záře nad městěm Tromsø.

CO V TROMSØ NEVYNECHAT

Sámský festival

Sámský každoroční festival v Tromsø je založen na sámských výrobcích, kultuře a volnočasových aktivitách a koná se v souvislosti se Sámským národním dnem, který je 6. února. Sámský týden je pořádán od roku 2004. Je to důležité místo k setkání pro sámské organizace, týmy, komunity, kulturní a sportovní profesionály. Pestrý program, který cílí na všechny věkové kategorie a který zahrnuje přednášky, debaty, výstavy, koncerty, nejrůznější představení a sámské ruční práce, je samozřejmostí. Týden končí norským mistrovstvím v sobích dostizích.

FAUNA A FLORA V OKOLÍ TROMSØ

Během vašich toulek v Tromsø a jeho okolí máte velkou šanci, že narazíte i na zdejší divoká zvířata. To je dáno i faktem, že přestože se budete nacházet ve městě, na přírodu je zde kladen velký důraz, a tak i zde mají zvířata poměrně vhodné podmínky k životu. Přeci jen se nejedná o žádné mrakodrapy a pulzující velkoměsto, naopak hned za hranicí Tromsø se nachází panenská příroda.

Setkat se zde můžete například s tuleni, soby, vlky, psy husky, různými druhy velryb a nad hlavou vám při troše štěstí třeba proletí orel mořský. Některá z těchto zvířat lze potkat namátkou ve volné přírodě, někdy je nutné jít štěstí trochu naproti. Za roztomilými husky můžete vyrazit třeba do Husky Café či do jedné z mnoha agentur organizujících jízdu na psím spřežení. Velryby spatříte třeba při vyjížďce po fjordu. Zdejší, resp. celonorskou ikonu – soba – můžete spatřit prakticky kdekoli. Někdy se totiž jen tak prochází ulicemi nebo i rušnou silnicí. I proto buďte při řízení v Norsku velmi opatrní.

Pokud se vám však nepoštěstí žádné zvíře potkat, můžete navštívit Polar Park, necelých 200 km od Tromsø.

Všudypřítomnou rostlinou je například bolševník perský či dřín švédský. Ze stromů narazíte nejčastěji na břízu.

Jedinečná příroda v okolí jezera Prestvannet.
Jedinečná příroda v okolí jezera Prestvannet.

PRAKTICKÉ INFORMACE

Ať už se rozhodnete projet pouze okolí Tromsø či navštívit i další vzdálenější vyhlášené lokality autobusem, vlakem či v zapůjčeném vozidle, zde přinášíme pro představu vzdálenosti mezi jednotlivými městy/místy.

Tromsø – Oslo – 1650 km

Tromsø – Bergen – 1820 km

Tromsø – Narvik – 230 km

Tromsø – Nordkapp – 530 km

Spropitné

Spropitné v Norsku se neočekává a rozhodně není povinné. Místo toho bývá k vašemu účtu obvykle již přidán servisní poplatek. Ne vždy je servisní poplatek účtován, ale zda byl přidán, budete moci zjistit, když se podíváte na svůj účet.

I když není v Norsku zvykem dávat spropitné, něco navíc vždy personál ocení. V norských restauracích je ideální nechat spropitné kolem 10 – 15 %. Přesná výše spropitného při stravování v Norsku však závisí na místě, příležitosti a velikosti objednávky. Je zvykem dávat svému číšníkovi nebo servírce o něco vyšší spropitné než barmanovi, protože se pravděpodobně o své spropitné dělí s personálem kuchyně.

V barech a kavárnách v Norsku můžete účet zaokrouhlit nebo nechat malé spropitné pokaždé, když si objednáte drink.

Co se týče taxi, tak v Norsku je běžné dávat 10 % spropitné za delší cestu, a pokud vám řidič třeba pomohl se zavazadly. Pro krátké cesty je nejjednodušší účet zaokrouhlit.

Etiketa

  • Když vstupujete do norského domu, zujte si boty. Tento zvyk má praktické opodstatnění v norských drsných a blátivých zimách.
  • Pokud jdete na večírek, očekává se, že přinesete mj. alkohol. Nečekejte, že vše obstará hostitel, důvodem je mj. jeho cena a obtížnější shánění.
  • Společenské projevy víry obecně nejsou běžné, protože většina Norů to považuje za velmi soukromou záležitost.
  • Norská společnost je považována za neformální. Nebuďte proto příliš upjatí!
  • Vtipy urážející nějakou rasu, pohlaví či náboženství jsou považovány za trapné.
  • Norská společnost podporuje rovnost pohlaví.
  • Norové nemají rádi protekci, snahy o úplaty, předbíhání atd.

Témata, která zažehnou konverzaci s Norem, jsou například:

  • Sport – zejména lyžování
  • Klima
  • Znalost norských reálií a historie země je vždy shledána s nadšením
  • Knihy
  • Norská kuchyně (ideálně pokrmy pochvalte)

Témata, kterým je třeba se vyhnout, když mluvíte s Norem:

  • Velrybářství sice nemusíte nutně z konverzace vyloučit, ale nesuďte. Norové mají na toto téma svůj názor.

Jak zapadnout mezi domácí?

Pokud chcete zapadnout a chovat se jako rodilý Nor, zkuste následující:

  • Nebuďte příliš formální
  • Nikdy nepodvádějte, nepředbíhejte atd.
  • Naučte se lyžovat.
  • Užijte si stav koselig. To je domácí pohoda, kdy se během zimních tmavých večerů cítíte dobře a útulně.
  • Ochutnejte Solo a Kvikk a dostatečně je pochvalte.
  • Ničím se nestresujte.

Kdy jet do Tromsø?

Zde je samozřejmě primární, za jakým účelem chcete město navštívit. A také, jak jste případně odolní vůči zimě a tmě. Doba od října do března vám poskytne náhled do překrásné zimní pohádky, které se v Tromsø a okolí vytvoří. Nicméně je nutné počítat s chladnými dny a v období od konce listopadu do půlky ledna i s polární nocí. V zimě je však také největší šance na spatření polární záře. A rovněž je to ideální sezóna na pozorování velryb. Průměrná teplota se pohybuje kolem – 4 °C.

Začátek jara není nijak teplý a postupné tání sněhu na horách nepřináší zrovna ideální zážitek z pěší turistiky. Divoká zvěř se po dlouhé zimě začíná znovu probouzet, takže je skvělý čas vyrazit na projížďku na sněžném skútru, psím nebo sobím spřežení.

Na konci jara a v létě se naopak můžete těšit na nejvyšší teploty a mnoho slunečných dnů. Ač i v tuto dobu vás může překvapit déšť.

Letní Tromsø je jedinečné svou sezónou půlnočního slunce, která začíná koncem května. Město ožívá během léta různými festivaly a outdoorovými akcemi, jsou otevřeny všechny galerie a muzea. Ti otužilejší se mohou v tuto dobu vykoupat na zdejší písečné pláži Telegrafbukta. Průměrné letní teploty se pohybují 13 °, ale často se vyšplhají až přes 20 °C.

Na podzim, kdy se listí zbarví do červena a žluta a první sníh začne znovu zasypávat město, je rovněž dobou, kdy mohou již návštěvníci na obloze spatřit jedinečný fenomén Aurora borealis! Podzim každopádně netrvá dlouho, začíná koncem srpna a trvá do konce října. Stále je denní světlo, ale vítr je studený a průměrná teplota je 3 - 10 °C. Je to skvělý čas na outdoorové aktivity, jako je sběr lesních plodů a hub, turistika v horách, rybaření nebo jízda na kajaku ve fjordech. Ptactvo a mořský život jsou v tomto ročním období obzvláště aktivní, takže safari na fjordu nic nebrání!

Pohled na město Tromsø během léta.
Pohled na město Tromsø během léta.

CHUŤ TROMSØ

Místní kuchyně se orientuje na lokální produkci a je úzce spjata také s okolním mořem. Strava se zde orientuje nejen na lahodnou chuť, ale také na to, aby poskytla zdejším lidem potřebné vitamíny a živiny. Dříve zde život nebyl lehký, práce tvrdá a zima a tma zdraví nepřidávaly. Dnes najdete v Tromsø cool podniky, kde se podávají nejen mezinárodní chody, ale především typické tradiční pokrmy v moderním hávu.

  • Párek v rohlíku – Raketten Bar & Pølser se nachází v srdci Tromsø a je znám jako kulinářský klenot svými výjimečnými hot dogy a příjemnou atmosférou. Zdejší produkty bývají dokonce označovány za nejlepší hot dogy na světě. To ostatně můžete posoudit sami! Originální restaurace navíc přitahuje pozornost svým jedinečným designem ve tvaru rakety a je také dobrým turistickým orientačním bodem. V rozmanitém menu, které představuje tradiční oblíbená jídla, jako je sobí, hovězí a vepřové hot dog, je vše doplněné o dokonale sladěné koření a zálivky.
  • Sušená ryba – pokud jste milovníky ryb, pak musíte ochutnat zdejší specialitu, kvalitní a přírodně „upravenou“ sušenou tresku. Tu je pak možné péct či grilovat a použít ji v nejrůznějších pokrmech.
  • Sob – na steak ze soba si zajděte například do Bardus Bistro.
  • Skolebrød – pro sladké jazýčky je zde například tzv. „školní buchta“. Jedná se o kynuté těsto s vanilkovým krémem uprostřed, okraje jsou bohatě posypané kokosem.
  • Pivo Mack – Macks Ølbryggeri je nejseverněji položeným pivovarem na světě. Pivovar založil v roce 1877 Ludwig Markus Mack. Mack je čtvrtý největší pivovar v Norsku, jeho hlavní výroba se nachází v Nordkjosbotn, přibližně 70 km od Tromsø. Pivaři jistě rádi porovnají s českým tekutým zlatem!

TIP CK SEN: Hospůdka Ølhallen nesmí na seznamu žádného návštěvníka města chybět. Říká se totiž, že jste nebyli v Tromsø, pokud jste nepobyli v Ølhallen.

INFO CK SEN: Husky Café je naprostým rájem pro všechny milovníky psů! Před 30 lety zde otevřela renomovaná závodnice psích spřežení Tove Sørensen své zázemí pro hosty z celého světa. Od té doby ona a její rodina zasvětili svůj život osvětě návštěvníků o aljašských husky, psích spřeženích a arktické přírodě prostřednictvím udržitelných outdoorových aktivit.

Sušená treska.
Sušená treska.

ZAJÍMAVOSTI TROMSØ

  • Většina města je umístěna na ostrově Tromsøya.
  • Město má přezdívku Paříž Severu.
  • Tromsø zažívá polární noc a půlnoční slunce. Sezóna polární noci se koná každý rok v Tromsø. Začíná koncem listopadu a trvá do půlky ledna. Během této doby slunce vůbec nevychází. Mezi 21. květnem a 21. červencem nad Tromsø svítí slunce naopak „ve dne v noci“, jeden den tak trvá zhruba 1600 hodin.
  • Tromsø je překvapivé kulturní centrum. Vzhledem k tomu, že je to největší město v okolí mnoha kilometrů, slouží jako kulturní centrum pro velkou část severního Norska. V Tromsø je několik vynikajících muzeí a spousta aktivit, které mohou návštěvníci podnikat po celý rok.
  • Ve městě se konají maratony. Dálkové závody se nemusí zdát jako klasická událost, kterou lze v této krajině pořádat. Ale od roku 1990 je Tromsø hostitelem nejsevernějšího maratonu na světě, který je oficiálně certifikován Asociací mezinárodních maratonů a dálkových závodů. Jak už asi tušíte z názvu Midnight Sun Marathon, závod se koná v době letního slunovratu, kdy jsou dny nejdelší.
  • Nejseverněji položený pivovar na světě byl otevřen v roce 1877. Na titul nejsevernějšího pivovaru světa si v poslední době dělalo nárok několik pivovarů. Nicméně Norové mají jasno, Mack byl nejsevernějším pivovarem po více než století a je jím pořád.
  • Tromsø je domovem nejsevernější univerzity světa. Univerzita v Tromsø (UiT), otevřená v roce 1972, je také známá pod svým moderním názvem Norská arktická univerzita. Středně velká výzkumná univerzita, která se specializuje na arktické vědy, ekonomii a zdravotní vědy, přitahuje studentskou základnu z celého světa.
  • V Tromsø je botanická zahrada! Dokonce nejsevernější botanická zahrada světa je kousek od univerzity. Není překvapením, že je to arkticko – alpská botanická zahrada s arktickými a vysokohorskými rostlinami z celého světa.
  • Arktická katedrála ve skutečnosti katedrálou není. Od svého otevření v roce 1965 se Arktická katedrála stala ikonou Tromsø a severního Norska. Konají se zde pravidelné bohoslužby a koncerty půlnočního slunce zaměřené na turisty během nekonečných letních dnů. Arktická katedrála je však ve skutečnosti místní farní kostel známý jako kostel Tromsdalen.
  • Arktická rada má sídlo v Tromsø. Je to mezivládní fórum na vysoké úrovni, které se zabývá problémy, jimž čelí arktické vlády a původní obyvatelé arktické oblasti. Od roku 2012 slouží jako ústředí Tromsø, i když se předsednictvo každé dva roky protáčí a setkání se konají po celé arktické oblasti.
  • Tromsø IL je nejseverněji položeným špičkovým fotbalovým klubem na světě.
  • Nejsevernější katolická katedrála světa: Vår Frue. Malý, ale okouzlující kostel Vår Frue je nejsevernější katolickou katedrálou světa. Byl postaven v roce 1861 a nabízí klidné útočiště uprostřed městského shonu. Díky svému jednoduchému, ale krásnému designu poskytuje kostel pocit klidu a závan historie.
  • V Norsku obecně se jen málokde setkáte se závěsy/záclonami. Nechat okna v Norsku nezakrytá je ovlivněno faktory jako kochání a splynutí s přírodou, pocit důvěry a bezpečí v rámci komunity a rovněž nasátí co nejvíce přirozeného světla.

Tromsø v noci.
Tromsø v noci.
<
>
Tradiční historické domky.Typické barevné domy ve městě Tromsø.Ostrov Sommarøy.Most na ostrov Sommarøy.Ostrov Kvaløya.Ostrov Kvaløya během zimy.Vesnice Ersfjordbotn.Pohoří Lyngen Alps.
Všechny články autora

Petra Špačková

Petra absolvovala česko-italské gymnázium a Fakultu sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze, kde vystudovala mezinárodní vztahy. Mluví italsky, anglicky, německy a trochu  španělsky. Pracovala coby analytik v Kanceláři prezidenta republiky a na mateřské se věnovala překladům z/do italštiny. Má manžela a dvě dcery a nemyslí si, že děti by byly při cestování jakoukoli překážkou. Naopak, společně navštívili již všechny kontinenty a Petra projela přes 50 zemí světa. V zahraničí se nezaměřuje v prvé řadě na památky, ale především na běžný život a pozorování místních obyvatel, ať už se jedná o uspěchané businessmany v Tokiu či rozjímavé surfaře na Gold Coast. Věří, že právě povaha obyvatel utváří ráz a pověst dané země. Miluje zvířata a při každé cestě se snaží s těmi místními, ideálně endemity, setkat. Petra ráda lyžuje a umí ocenit dobrou kávu. Petra začala psát zajímavé Blogy z celého světa pro CK SEN v roce 2022.


Mám zájem o "Speciální akci" na poznávací zájezdy do celého světa se SLEVOU AŽ 39%.


Zadejte prosím váš e-mail:

Povinné pole