Aljaška, Yukon - volání divočiny komfortněji

Poznávací zájezd do jednoho z nejodlehlejších koutů naší planety. Aljaška je poslední pevninou před chladnými vodami severských moří a za ní je už jen Severní pól. Volání divočiny v podobě setkání s medvědy, losy a dalšími zvířaty této nádherné země. Pro milovníky přírody je tato komfortní dovolená povinností. 

  • to nejlepší, co Aljaška a severní Kanada může nabídnout
  • nádherné národní parky, nezapomenutelné pohledy, zlatá horečka
  • přeprava klimatizovaným mikrobusem, kvalitní ubytování
  • malá flexibilní skupina, SEN průvodce, maximalistický program
Čti více

Tel.: 224 250 138, 608 482 877   |   Email: cksen@cksen.cz

Termíny a cenyProgram a mapaFotogalerieReference klientůZážitky ze zájezduTOP místa zájezdu

Cena zahrnuje:

mezinárodní letenku, letištní poplatky, SEN průvodce, pronajatý klimatizovaný mikrobus, rozsáhlý program, ubytování v hotelech a motelech (kategorie cca 3*), ukázku dovedností psovodů a chovatelů nejlepších Huskies světa, plavbu historickým parníkem, autobusovou výpravu do divočiny v Denali, rýžování zlata, ukázku života původních indiánů – lov a porcování lososů, plavbu přes mohutnou řeku Yukon, ukázku indiánských obydlí, pojištění proti insolventnosti

Cena nezahrnuje:

stravu, ESTA do USA, eTA do Kanady, fakultativní výlety.

Poznámka:

Ubytování na Aljašce není hodnoceno. Ubytování je jednoduché, často jen sezónní a není luxusní. Spíše odráží aljašskou realitu.

Doplňkové služby - SEN premium

1. den:

Odlet z Evropy, přílet do ANCHORAGE, hlavního města všech outdoorových nadšenců a největšího města země, které leží ve stínu ledovců a zasněžených hor. Proto se o něm také říká, že je to město nejblíže k Aljašce. Skutečné město divočiny a zároveň hlavní letecká křižovatka země. Přistaneme na letišti, jehož součástí je největší letiště pro hydroplány. Sedneme do auta a pojedeme do hotelu. Ubytujeme se a začneme s aklimatizací. Projdeme si Downtown, podle chuti si můžeme dát večeři v Hard Rock Café, nebo v jiné restaurací.

2. den:

Dnes nás čeká prohlídka Anchorage, co jsme nestihli první den po příletu. Ať už to bude jen procházka centrem města, od nejstaršího zachovalého domu Oscara Andersona, přes Resolution park se sochou kapitána Cooka po železniční stanici. Nedaleko stanice je most přes říčku Ship Creek, kde si můžete půjčit rybářské náčiní a zkusit ulovit lososa (podle období a přílivu). Na křižovatce 4.avenue a D.ulice najdete sochu psa, která označuje místo startu nejznámějšího závodu psích spřežení - Iditarod. Na stěnách budov je po celém městě množství nástěnných maleb, populární jsou velryby na obchodním domě J.C.Penney u Town Square Park. Nedaleko se nachází Anchorage Musem, které má úžasnou sbírku umění a předmětů denní potřeby původních obyvatel všech částí Aljašky. Je velmi moderně zrekonstruované a také krátká návštěva Vám dá hodně. Odpoledne můžete strávit návštěvou místní ZOO, která byla založena jako záchranná stanice pro zraněná a osiřelá aljašská zvířata. Ze začátku to byly pouze stáje místního obchodníka, který v roce 1966 vyhrál v rozhlasové soutěži slona. Měl na výběr 3000 US dolarů, nebo mládě slona. Rozhlasovou stanici zaskočil a vybral si tohoto chobotnáče. Annabelle tu žila do roku 1997. Pokud jste aktivnější, půjčte si jízdní kola a projeďte se až po Kincaid park, kde se nachází běžkařské sportovní středisko. Cestou máte možnost setkat divoká zvířata, třeba se mít na pozoru. I den v Anchorage dokážete strávit pobytem v přírodě.

3.den:

Pokračujeme do pobřežního města SEWARD, obklopeného zaledněnými horami a hlubokými fjordy. Po dálnici se dostaneme na cestu, která vede na jih od Anchorage. Podél zálivu s názvem Turnagain Arm se dostaneme na jeho konec. Z vyhlídek na záliv bývají občas k zahlédnutí běluhy, zajímavý druh velryb. Na místě, kde záliv ustupuje řekám stékajícím z hor hledejte symbol USA, orla bělohlavého. Chodí sem lovit ryby podobně jako i místní obyvatelé. Při vesnici Portage se nachází záchranná stanice pro divokou zvěř. Ty, které je možné opět vypustit zde nacházejí přechodný domov, jsou tu ale i zvířata, která už do volné přírody nelze vypustit. Můžete zde tak vidět zvířata, které jinak v divočině těžko uvidíte. Ať už jsou to pižmoni, bizoni lesní - menší příbuzné jejich psounů z plání jižní Kanady a USA. Zde se naučíte rozeznávat medvěda grizzly od baribala, což je pro místní lidi žijící v divočině velmi důležité. Pokračujeme směrem do Seward a přecházíme údolími s nádhernými výhledy. Vstupujeme do národního parku Kenai. Pár kilometrů před městem je zacházka k snadno dostupnému ledovci Exit. Projdeme se na některou z vyhlídek podle možností a schopností skupiny. Ledovec Exit je jedním z nejsnáze dostupných ledovců vůbec a na vyhlídky vedou jednoduché turistické chodníky.

4. den:

Dnešní den je věnován hlavní fakultativní aktivitě a tou je plavba po národním parku KENAI. Dosud si ji objednali všichni naši klienti a všichni se vrátili nadšení. Loď vyráží ráno z přístavu v Seward a pluje zálivem Resurrection Bay. Už zde budeme hledat vydry mořské (Kalan) a sviňuchy běloploutvé (dalls Porpoise) a sviňuchy obyčejné (harbour Porpoise), které často doprovázejí lodě po cestě. Na skalách a na pobřeží budeme hledat tuleně obyčejné a lachtany Stellerova. Zde si vysvětlíme, jaký je rozdíl mezi těmito dvěma skupinami zvířat. Na otevřeném moři obeplul skály oddělující záliv Aialik, ve kterém se nacházejí konce dvou ledovců. K jednomu z nich se loď přiblíží a budeme chvíli čekat, jestli budeme mít štěstí a podaří se nám natočit, jak se kus ledovce utrhne a s hukotem zhroutí do zálivu. Právě zde je možné vidět "neohrabané" alky - mníšiky vlasaté (Papuchalky), kdysi známé jako Lundu a Norcia (alky) tenkozobé. Vrátíme se na otevřené moře a vydáme se na cestu zpět. Hory s ledovci, padající do moře tvoří dokonalou kulisu. budeme mít štěstí na velryby? Na léto se sem chodí nakrmit více druhů velryb. nejčastěji potkáváme plejtváka křídlatého (keporkak) a šedého (plejtvák šedý). Keporkaci jsou známé svými výskoky a my jen budeme doufat, že se nám tento moment podaří zachytit. V této oblasti se často objevují i kosatky dravé. Několikačlenné rodiny zde loví ryby, lachtany a tuleně. Uvidíme, co nám dnes příroda nabídne, v každém případě bude tato plavba jedna z těch, na které se nezapomíná. Ti, co nepůjdou na plavbu budou mít individuální a oddechový program. Po návratu do Seward máme stále čas na nějakou aktivitu. Můžeme se jen tak projít po nábřeží, dát si chutnou večeři, nebo se jít podívat do místního akvária. Slouží i jako záchranná stanice mořských živočichů a zde se podíváme zblízka na mníšiky, tuleně a další obyvatele místní přírody. Nebo se odvezeme až téměř na konec cesty na Miller`s Landing. Zde je místo, kde zpracovávají čerstvé úlovky a pokud budeme mít štěstí, uvidíme i padesátikilového lososa. Pro ty aktivnější je možnost využít v letních měsících Kajak po zálivu v "půlnočním slunci". Jsme dostatečně na severu, aby zde slunce téměř nezapadlo a okolo 11 hod. večer je zde jako na sklonku bílého dne.

5. den:

Vracíme se zpět do Anchorage stejnou cestou. Jak jsme vnímali krajinu z lodi, tak se nám tato cesta bude jevit zase jinak. Kolem největšího aljašského města jen projdeme a vzdálíme se na východ. Míjíme pohoří Chugach a po silnici č.1 míříme více do vnitrozemí. Čas na oběd nám vyjde pravděpodobně v městečku Palmer. Za městem už ztratíme jakýkoliv kontakt s mořem a vstupujeme do aljašské vnitrozemské divočiny. Podél cesty hledáme cokoliv, co se pohne. Od majestátních losů, kteří často stojí po záda v jezírkách, bobrů, kteří si zde staví své hráze, přes rosomáka hledající zbytky v odpadkových koších až po medvědy. Aglomerace města ustupuje a divočina se přibližuje. Tabule vedle cesty informují, kolik divokých zvířat bylo od začátku roku sražených na cestách. Aljaška je plná zvěře a třeba se mít na pozoru. Cestou si můžeme na některém z parkovišť dopřát výborné espresso nebo capuccino. Jednoduše vypadající "boudy" nabízejí top kvalitu. Po cca 200 kilometrech by se nám za dobrého počasí mohl otevřít první pohled na Denali, nejvyšší horu severní Ameriky. Přicházíme na okraj národního parku, kde přenocujeme, abychom ráno mohli vstoupit na jeho území. Relativně úzké údolí se otevřou a naskytne se nám pohled na nedozírné krajinu. Zde hledejte migrující soby. Přes širokánské údolí a mezi nebetyčné hory až do našeho ubytování na okraji národního parku.

6. den:

V řeči původních obyvatel DENALI znamená VELKÝ. Dáme jim v každém smyslu tohoto slova za pravdu. Autobus s místním průvodcem nás vyzvedne brzy ráno a zaveze hluboko do vnitra tohoto obrovského národního parku. Vlastním autem se sem dostat nedá. Právě zde je nejvyšší šance, že uvidíte svého prvního a vzápětí i druhého či třetího grizzlyho v životě. Uvidíte i další obyvatele. Často vidíme vlky, losy, soby a horské ovce aljašské, podobné našim muflonům. Při dobrém počasí se nám v celé své nádheře ukáže zasněžený masiv Denali / Mount McKinley. Na ten pohled v životě nezapomenete. Celá tato aktivita trvá půl dne a po návratu si už jen dáme oběd, abysme při dobrém jídle zpracovali tyto zážitky. V případě volných míst, zájmu a dobrého počasí, je možné odpoledne absolvovat vyhlídkový let k Denali. Váš průvodce Vám pomůže s rezervací. Podél hranice národního parku odjíždíme na jih. Z několika míst ještě máme šanci vidět horu Denali, která má nejvyšší převýšení (prominencí) od nejníže položeného sedla po vrchol. Na okraji parku je stále velká šance vidět divokou zvěř, jako soby a medvědy. Je třeba mít oči na stopkách. Opouštíme tuto nespoutanou divočinu, až se dostaneme do Fairbanks, nejbližšího města k Aljašce.

7. den:

Vítejte ve FAIRBANKS - samotném srdci Aljašky! Ve městě si prohlédneme místo prvního přistání a památník prvním osadníkům. Je zde i stanice, která je využívána během závodů psích spřežení. Viz na tabuli poslední výsledky. Fairbanks bylo rovněž součástí historické Zlaté horečky. Během plavby na řece Chena se podíváme, jak tu vypadal a vypadá život. Plavba zrekonstruovaným lopatkovým parníkem je zážitek sám o sobě. Buďte připraveni na americký způsob zábavy, ale podstata je velmi zajímavá. Vše je zde naplánované a jednou z atrakcí je i přistávání hydroplánu na vodě. Pilot, pravděpodobně John, nám předvede, jak se přistává letadlem na vodě. Další zastávkou bude chovná stanice tažných psů. Patří rodině, která se tomuto věnuje vrcholově. Pejsky i maséra potkáme osobně v závěru. Doplujeme až k místu, kde se řeka Chena vlévá do řeky Tanana. Zde vystoupíme z lodi a na několika pódiích si můžete prohlédnout tradiční oděvy Inuitů nebo Trapper - lovců kožešin. Podívejte se, jak původní obyvatelé lovili a zpracovávali lososy a nahlédněte do původní dřevěnice, v níž kdysi sídlila pošta. Na konci areálu je místo, kde můžete zblízka potkat tažné psy a dozvědět se více o závodech. Na lodi neváhejte ochutnat lososovou pomazánku. Po této plavbě sedáme do našeho auta a pokračujeme směrem k hranici s Yukon, městečka Tok. Za městem se zastavíme v obchodě, kde jsou celoročně Vánoce a bývá tu Santa Claus. North Pole je městečko, které má Vánoce v srdci. Sloupy veřejného osvětlení jsou ve tvaru cukrových hůlek a nápis na místní poště je zajímavý - Pošta Severní Pól.

8. den:

Připravíme se na cestu vedoucí přes střechu světa (Top of the World Highway), která své jméno nedostala náhodou. Na její začátek se dostaneme kompou, která nás převeze přes Yukon. Dálnice vede na mnoho místech po hřebeni hor a nám se tak naskytnou krásné pohledy do nekonečna. V osadě Boundary překročíme nejsevernější pozemní hranici USA a vydáme se za dalšími dobrodružstvími. Pár kilometrů za hranicí se nachází osada s vtipným názvem - Chicken. Paradoxem je, že tu nikdo nechová ani jednu slepici a název vznikl pouze jako recese. Z recese se stal ale dobrý prodejní artikl a místo je turisty vyhledávané - pokud mají v plánu tímto "zapadákovem" procházet. Zastavíme se v obchodě se smíšeným zbožím a podíváme se na těžební zařízení, takzvaný "Dredge", kterým se do 70. let 20.století prosévala hlušina po Zlaté horečce. V osadě Boundary překročíme nejsevernější pozemní hranici mezi Kanadou a USA a vydáme se za dalšími dobrodružstvími. Vstupujeme na samotnou Top of the World Highway a po ní se dostaneme až k řece Yukon, kde tato "dálnice" končí. Na jejím konci se dostaneme kompou, která nás převeze přes Yukon, do slavného zlatokopeckého města DAWSON CITY. Město bylo založeno v roce 1896 jako centrum zlatokopů. V okolí se nacházejí zlatonosné potoky a řeky, z nichž jsou nejznámější právě Klondike, Eldorado a Bonanza. Užijeme si tuto atmosféru i přes 100letý odstup. Vítejte v 19.století.

9.den:

Sedáme do nádherně zabláceného minivanu, který nás odveze na místo, kde se stále těží zlato (Podzimní termín je závislý na počasí). Zlatokopy namočené po kolena ve vodě nebo vykopávající hluboké jámy v blízkosti potoků dnes nahradily stroje. Jdeme na místo známé jako Last Chance na potoce Hunker. Je zde zachován původní společenský dům, ve kterém je minimuzeum. Kromě různých artefaktů jako oděvy, nástroje a staré mapy jsou zde i nálezy pozůstatků mamutů. Nacházíme se v oblasti permafrostu (permanentně zmrzlé půdy), kde se nachází obrovské množství pozůstatků těchto vyhynulých chobotnatců. Podíváme se moderní způsob těžby s těžkou technikou. Většina zlata byla v této oblasti vytěžena na konci 19.století, pokračovalo to do 60. - 70. let za pomoci obrovských plovoucích strojů. Výsledkem jsou haldy, které lemují všechny potoky a řeky v celé oblasti. Postupně jsou tyto haldy znovu probírané, a ještě stále se zde dá najít dostatek zlata, aby se to moderním zlatokopům vyplatilo. Fascinující způsob života a nesmírně těžká práce. My si vyzkoušíme, jaké to bylo v roce 1896-1899. Každý dostane gumáky na nohy a zlatokopecký talíř do ruky. Z kopy zeminy, která stále obsahuje vločky zlata si každý nabere. Máte 30 minut a všechno, co vyrýžujete, je Vaše. Věřte, že 30 minut ve studeném potoce Vám bude stačit jako zážitek. Téměř pokaždé se nám podaří pár vloček vyrýžovat, a tak si uvědomit, jak byla tato práce náročná. Vrátíme se do města a projdeme si její nejzajímavější místa. Podíváme se na domek, kde údajně přebýval Jack London, který napsal několik knih a povídek z této oblasti. Za drobný poplatek se můžete podívat dovnitř a do malého muzea věnovaného Londonovi, Muzeum First Nations místního kmene Tr`ondëk Hwëch`in nebo další parník SS Keno. Nad městem je vyhlídka na soutok řek Klondike a Yukon a v jeho blízkosti je hřbitov, kde je pohřben český dobrodruh z dob Zlaté horečky, Jan Eskymo Weltzl. Večer strávíme v klasickém baru, kde si budeme připíjet s místními zlatokopy. Chcete se dostat na seznam slavných? V baru Sourdough si dejte sklenku pálenky s vylouhovaným palcem dávného zlatokopa. Nebo si skočíme do tradičního kabaretu, kde kromě kasina s ruletou a backaratem, se zde 3x za večer koná kankánové vystoupení (minimální věk pro vstup je 19 let). Zabavte se tak, jak to měli ve zvyku zlatokopové.

10. den:

Opouštíme hlavní město Zlaté horečky a směřujeme na jih do hlavního města Yukonu. Projíždíme oblastí, kde se obydlí objevují sporadicky a většinu z nich pouze tušíte díky poštovním schránkám na téměř neviditelné křižovatce, kde začíná prašná cesta, směřující k farmám a hospodářstvím. Opouštíme region pojmenovaný po říčce po naší levé ruce se slavným jménem. Klondike. Pár kilometrů před městečkem Carmack se zastavíme na vyhlídce na peřeje, která komplikovala sjíždění řeky, Five Finger Rapid. V městečku přejdeme po mostě na levý břeh řeky Yukon. Pokračujeme v jízdě oblastí, která byla v centru zajímavé historie. Přijíždíme do města Whitehorse, hlavního a největšího města teritoria Yukon. Celé teritorium má přibližně 40.000 obyvatel a z toho téměř 30.000 žije v tomto městě. Má podobnou historii jako Dawson City, nezachovalo se zde tolik historických budov. Město však nabízí jiné možnosti.

11. den:

Ve městě WHITEHORSE zůstáváme ve zlatokopecké historii dalekého severu. Architektura je typická a v centru z velké části zachována od dob Zlaté horečky. Projdeme se po centru města a zastavíme se u starého lopatkového parníku, který je zpřístupněn jako muzeum. Jak se ocitl parník z Mississippi až na Klondiku a jak se na něm žilo? Podíváme se na vše zblízka. Odvezeme se proti proudu řeky Yukon a podíváme se na úzký Miles kaňon. Kádě lodě splavující řeku táhly, protože se sami nedokázaly proti proudu dostat. Projdeme se po visutém mostě. Fascinující příroda a historie. Pokud máte chuť na jiný zážitek, sedněte na kanoe a splavte část Yukonu a podívejte se na divočinu z jiného pohledu. Pokud nám vyjde počasí, tento zážitek je dokonalý. Budeme hledat hnízda Orlů bělohlavých, losy a medvědy pasoucí se na čerstvé trávě na břehu řeky a užívat si klid křišťálově čisté řeky. Splavíme přibližně 20 km dlouhý úsek řeky a na břeh vystoupíme na místě, kde se do Yukonu vlévá řeka Takhini. Tato řeka má stejné jméno jako horké prameny, do kterých se půjdeme po splavu namočit. Funkční jsou více než 100 let a voda zde má v bazénech od 36 ° C do 42 ° C. Je to jedna z nejnavštěvovanějších atrakcí Yukonu. Kde se tyto horké prameny vzali? Ještě jeden večer strávíme ve Whitehorse.

12. den:

Poslední den na Yukonu. Podle dostupnosti letů budeme mít ještě čas na některé z aktivit. Pomalu se pobírá na letiště k odletu. Odlétáme z Yukonu a v letadle vzpomínáme na tuto neskutečnou divočinu.

13. den:

Přílet domů.

Aljaška, Yukon - volání divočiny
<
>

Yukon, Aljaška - úpřímné díky za pohodovou dovolenou plnou příjemných zážitků a překvapení

Dobrý den,
ráda bych se podělila o některé zážitky z dovolené na Aljašce a v kanadském Yukonu.
V úvodu jsme absolvovali příjemnou túru vedle ledovce Exit. Provázelo nás sluníčko, takže v cíli našeho výstupu jsme si mohli déle posedět a pokochat se pohledem na ledovec a na skupinu horolezců, kteří tam trénovali lezení a slaňování v zaledněném terénu. Nedaleko nás se velmi podezřele kolísaly větve v hustém houští. Nikdo z nás se však neodhodlal jít prozkoumat, kdo byl původcem tohoto jevu. Následovala úžasná plavba Kenai fjordech, kde jsme měli možnost vidět, jak na hladině lenoší mořské vydry. Část plavby nás provázely rozdováděné kosatky a alky, na okolních skalních útesech jsme viděli množství jen tak polehávajících lvounů a tuleňů a velryby ukazovaly fotografům ocas. Jelikož nás opět provázelo sluníčko, měli jsme možnost pozorovat "ledopády" které sporadicky vznikaly na ledovci ústícím do moře.
Při prohlídce v národním parku Denali jsme měli štěstí a viděli jsme kompletní "top pětku" živočichů, žijících v této oblasti: grizliho, vlky, losy, soby Karibu a ovce Dallove. V životě jsem neviděla hezčí západ slunce, jako v Denali. Sluneční paprsky zalévaly zlatočerveným barvami nejvyšší vrch severoamerickém kontinentu Mount McKinley. Byl to mimořádný úkaz, nejen pro rekreanty, kteří jsou obvykle plní euforie, ale i pro domácí, kteří vycházeli na terasu, aby se pokochali jeho nádherou. Na říčce Klondike jsme měli možnost alespoň trochu zakusit "zlatou horečku". Vyfasovali jsme gumáky a dvě lopaty zlatonosného písku do rýžovací pánve a už to začalo. Snaha o co největší úlovek nás ve studené vodě říčky poměrně rychle zahřála. Po půl hodině, když nám zlatokopka Erika pomohla najít pár droboučkých zlatinek, nám oči zářily štěstím. Všichni jsme však pochopili, že se budeme muset nadále živit tím, čím jsme se živili dosud.
Před vstupem do kanadského národního parku Kluane jsme absolvovali podrobnou instruktáž, jak se chovat při setkání s medvědem, což bylo docela zábavné. Naneštěstí jsme si to neměli možnost vyzkoušet v praxi. Satisfakcí nám však byly krásné túry a procházky divokou přírodou. To není ani zdaleka vše. Pro zájemce o tento zájezd bude však příjemné zažít i překvapení. Na našem zájezdu o ně nebyla vůbec nouze.
Zvláštní poděkování patří Mirce Badinské, která nás provázela a odřídila tisíce kilometrů. Postarala se o bezpečné přesuny naší skupiny a překvapila nás vynikajícími organizačními schopnostmi, vždy dobrou náladou a bohatými znalostmi o oblastech, kterými jsme projeli.
Upřímné díky za pohodovou dovolenou plnou příjemných zážitků a překvapení.
Přeji vám, abyste si co nejdéle zachovali vysokou úroveň poskytovaných služeb.
Tatiana

Čti více

Yukon, Aljaška - bylo to zkrátka SUPER

Dobré ráno,
ráda bych poděkovala za skvěle zorganizovanou cestu a bezvadného průvodce Martina. Vyšlo všechno, co mělo vyjít, včetně počasí. Martin velmi rychle "zapadl" do party, upozornil, ukázal, vyprávěl kdejaké zajímavosti o zemi, zvířatech, zvycích... bylo to zkrátka SUPER.

Ještě jednou díky, těšíme se na další cesty, které, věříme, se nám podaří uskutečnit – i o těch jsme se s Martinem bavili.

Srdečný pozdrav celé partě, hezký den a pěkné léto.

Mgr. Jana Juriková
jednatelka společnosti

Čti více

Noční život uprostřed divočiny na Aljašce

V dodnes důležitém rybářském přístavním městečku a dnes rovněž vstupní bráně skvělého národního parku Kenai fjords, v Aljašském Sewardu, to během letní sezony žije. Po absolvování geniální Kenai fjords tour, kde jsme se nabažili místní fauny a flory v ekosystémech ledovců, oceánu a hustých lesů jsme se rozhodli zakončit dnešní den v jednom z místních vyhlášených lokálních barů. Námi již několikrát prověřený Yukon bar opět nezklamal. Drsný avšak pohostinný naturel místních obyvatel nás ohromil. Rustikální vzhled baru, silné koktejly od nekompromisních barmanek a hlasité projevy místních nás vtáhli do prostředí divoké Aljašky. Atmosféru podtrhnul místní písničkář Hobo Jim, takový lokální Johnny Cash, který nenechal chladným ani toho největšího mrzouta. Před půlnocí jsme se vydali do našeho nedalekého příjemného hotelu, a i když jsme už po dlouhém a zážitky nabitém dni byli připraveni na zasloužený odpočinek, ještě něco přeci jen upoutalo naší pozornost. Přímo vedle parkoviště u horského potoku se promenádoval obrovský majestátní los. Místní to moc nevzrušovalo, pro nás to ovšem byl finální zážitek dne. Teď už opravdu můžeme jít spát. Volání divočiny je termín historicky úzce spjat s regionem největšího státu USA, Aljaškou. Dává to smysl a my se o tom na našich cestách opakovaně přesvědčujeme.

Čti více

Volání divočiny v Anchorage

Hned po příletu jsme se vydali na místní farmářských trh. Americká pohostinnost se nedá popřít a ochota lidí a výběr různých místních specialit nás hned přesvědčuje, že jsme na Aljašce. Tmavě červený, až růžový losos, čerstvě vyloveny je úplně jiný jako ten, který si dáváme doma. Je to největší delikatesa a dáváme si ho všichni. Stejně jako předkrm obrovské vařené krabí nohy. Navštěvujeme nejstarší dům v Anchorage, který si Oscar Andersson postavil v roce 1915. Byl 18. člověkem, který přijel do Anchorage ale prvním, který si postavil dům :-) těch 17 před ním se spokojilo se stany :-). Na závěr dne jsme ještě stihli návštěvu největšího letiště hydroplánů na světě. Několik z nich bylo přímo v akci. Opravdový zážitek. Ale až dnes ráno začíná to právě aljašské dobrodružství. Směr je jasný – Seward. Najde se odvážlivec, který vystoupí na známý Mt. Marathon? 4. července se konal už 82. ročník běhu na Mt. Marathon, a že to není žádná procházka růžovou zahradou, říká zpráva z místních novin: Vedoucí běžci v mužské i ženské kategorii zkolabovali jen několik desítek metrů před cílem ... my nasazujeme své tempo a výhledy, které se nám naskytují jsou pro nás velkou odměnou. Zítra nás čeká plavba kolem ledovců padajících do moře a pozorování velryb. Šance je obrovská, držte palce.

Čti více

Aljašská příroda k nezaplacení

Aljaška nás uchvátila! V úžasné přírodě jsme sami, obklopeni ledem, lachtany a medvědy. Právě zde cítíme sílu (zatím) nedotčené přírody. Jízda na kajaku mezi kry ledu s pohledem na mohutný ledovec je zážitek, na který se nezapomíná. Překvapivě, není mi ani taková zima, jak by člověk čekal. Jen nespadnout do vody, ta má 7 stupňů a podchlazení by vzalo veškerou sílu. Během jízdy na kajacích v přírodní rezervaci slyšíme pouze ticho, žblunknutí vody a jednou za čas hřmot, to se odtrhne kus ledovce. Sledujeme to v tichosti z kajaku a je to pro nás neopakovatelný moment! Zítra se chystáme na pozorování velryb, tak držte palce!

Čti více

Mount McKinley – nejvyšší hora Severní Ameriky

Vstupujeme do národního parku Denali a řidič zpomaluje autobus. Před námi se v dáli ční Mount McKinley, nejvyšší hora severní Ameriky. To však není důvod zpomalení. Hned před autobusem se líně prochází grizzly. Cvakáme foťáky o sto šest, vidět obrovského medvěda jen 5 metrů od autobusu je neuvěřitelný zážitek. Losy už ani nepočítáme. Samice se pasou v bažinách podél silnic a sem tam v lese zahlédneme parohy obrovských samců. Hora se přibližuje a pohledy jsou nádherné. Dole prázdné pláně protkané lesy a v pozadí 6 190 m vysoká hora pokrytá ladem a sněhem. Toto je cíl naší cesty. Nastupujeme do letadel a za 15 minut se blížíme mezi roklemi k ledovcovým polím. Mám pocit, že se křídly dotýkáme kolmých stěn. Pod námi kilometr jen samý led a sníh, nad námi se tyčí nejvyšší vrchol. Nevím, kam se mám dívat dřív. Najednou pilot udělá letadlem smyčku a přistává na jednom z ledovcových polích. Jsme ve výšce cca 3500 metrů nad mořem, slunce svítí, je až neuvěřitelně teplo a my se koulujeme a kocháme se pohledy na majestátní masiv této obrovské hory.

Čti více
Aljaška národní park

Národní park Denali

Národní park Denali patří díky zcela nedotčené přírodě k nejkrásnějším národním parkům na světě. Největším lákadlem je nejvyšší hora severoamerického kontinentu, Denali. Běžně zde můžete zahlédnout například medvěda grizzlyho či baribala, stáda polárních sobů, losů nebo smečku vlků. Čeká Vás vyhlídkový let mezi rozeklané hřebeny nejvyšší hory Ameriky. Na tento zážitek budete vzpomínat celý život.

Čti více
národní parky Aljaška

Národní park Kluane

Národní park Kluane byl pro svou úžasnou ledovcovou krajinu a důležitost ochrany medvědů grizzly, sobů a Dallových ovcí zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO. Přes 80 % národního parku tvoří velkolepé ledovce a spatříte zde nejvyšší horu Kanady, Mt. Logan. Díky vyhlídkovému letu malým letadlem máte jedinečnou příležitost spatřit ledovou pyramidu nejvyššího vrcholu Kanady. Pro dobrodružnější povahy nabízíme možnost raftingu na řece Alsek, jedné z nejlepších bílých vod na světě.

Čti více
Severní Amerika - Aljaška

Seward

Pobřežní město Seward, jež je obklopeno mohutnými zaledněnými horami a hlubokými fjordy, si rozhodně zaslouží Vaši pozornost. Centrum města se nachází nedaleko velice pěkného přístavu, kde naleznete množství obchůdků, restaurací a kaváren. Z paluby výletní lodě budete obdivovat na dvacet velkolepých ledovců. Čeká Vás pozorování praskajících a odlamujících se ledovcových ker. S trochou štěstí během plavby spatříte velryby, mořské vydry či tuleně.

Čti více

Máte předběžný zájem o tento zájezd? Budeme Vás kontaktovat, rádi zodpovíme všechny Vaše dotazy a zašleme kalkulaci zájezdu na Váš email.Povinné pole

Formulář byl odeslán, děkujeme.

Mohlo by Vás zajímat:

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací
Vážení klienti,

děkujeme za projevenou důvěru při výběru Vaší dovolené s CK SEN. V souvislosti se šířením onemocnění COVID – 19 způsobené koronavirem SARS-CoV-2 pro odlety do 31.5.2020 nabízíme bezplatnou změnu termínu objednávky. Klienty, kteří s námi mají absolvovat zájezd v pozdějším termínu, prosíme o strpení. Jakmile budeme vědět bližší informace k Vašemu zájezdu, kontaktujeme Vás. V případě jakýchkoliv dotazů se prosím obraťte na emailovou adresu cksen@cksen.cz

Děkujeme za pochopení a strpení.

Stanovisko AČCKA k vyhlášení stavu nouze ze dne 12.3. a následného zpřísnění opatření ze dne 13.3.2020