Jízda americkým veteránem na Kubě
sleva first minute až 34%

Kuba - absolut total komfortněji

Ponořte se s námi do intenzivního poznávacího okruhu Kubou, během kterého prozkoumáte „Ostrov svobody“ tím nejdokonalejším způsobem. Čeká na vás krásná Havana, koloniální Trinidad, kubánská příroda, černošské Santiago plné hudby a tance nebo 7 různých pláží – včetně Karibiku i slavného Varadera. Všechny nabízené hotely na Varaderu jsou krom jiného na pláži a zajistí all inclusive servis! To je ideální exotická dovolená, která kombinuje poznání i odpočinek.

  • Kuba – tým odborníků k vašim službám
  • kvalitní hotely, SEN průvodce, luxusní pronajatý autobus
  • rum, doutníky, krokodýli, humři, stolová hora a mnohem víc zážitků
  • maximalisticky propracovaný program, ten rozdíl se jmenuje SEN!
  • slevy na zájezdy na Kubu jsou dynamické a průběžně se snižují
Čti více

Tel.: 224 250 138, 608 482 877   |   Email: cksen@cksen.cz

Termíny a cenyProgram a mapaFotogalerieReference klientůZážitky ze zájezduTOP místa zájezdu

Cena zahrnuje:

mezinárodní letenku, letištní poplatky, ubytování v místních 3* a 4* hotelech se snídaní ve dvoulůžkových pokojích, 4 x all inclusive servis (všude, kde tento servis poskytují), dopravu pronajatým klimatizovaným autobusem, SEN průvodce, místní profesionální průvodce, množství výletů podle programu, vstupné do památek, pojištění proti insolventnosti

Cena nezahrnuje:

Stravu kromě uvedené, víza (1170,- Kč), kapesné na zájezd (700 - 800 EUR)

Ubytování:

Havana – Hotel Roc Presidente***, 4 noci
 
Trinidad – Hotel Ancón***/Costa Sur***/Memories***, 2 noci
 
Santiago de Cuba – Hotel Versalles***/San Juan***/Las Americas***, 2 noci
 
Baraco – El Castillo***/Porto Santo***/1511***, 2 noci
 
Guardalavaca – Memories Holguin Beach Resort***, 1 noc
 
Santa Clara – Los Caneyes***, 1 noc
 
Varadero – Hotel Memories Varadero***/Grand Memories***/Tuxpan***, 2 noci
 
Hotely na konkrétních termínech můžou být i jiné. Závisí to na dostupnosti, obsazenosti a na včasném přihlášení.
 
„Hvězdičkování“ není součástí obchodního jména hotelu, ale hodnocením jeho kvality od velkých nadnárodních rezervačních systému jako booking.com, agoda.com, v některých případech podle oficiálního hodnocení samotného hotelu.
 
Jednotlivé pokoje v hotelích se mohou lišit, uvedené fotografie jsou ze standardních dvoulůžkových pokojů.

Poznámka:

U některých termínů mohou být rozdílné ceny odletů z Prahy o 3000 Kč z důvodu vyšších nákladů za letenky.

Odlety z Vídně jsou bez příplatku, v ceně publikované na webu.

 

TŘÍLŮŽKOVÝ pokoj není možný! Všechny pokoje jsou dvoulůžkové, určené pro dvě dospělé osoby. Na pokoj se k rodičům vejde 1 dítě do 12 let (menší osoba).

 

⚠ Rádi bychom vás upozornili na probíhající opravy silnic v okolí Zátoky sviní. Vzhledem k probíhajícím pracím na silnici není možné se v této oblasti až do odvolání koupat. Jakmile budou práce dokončeny, bude plnění tohoto zážitku opět uskutečnitelné.

Na zájezd létáme vybranými leteckými společnostmi AIR FRANCE/KLM/IBERIA. Přesné a finální údaje o vašem letu vám zašleme nejpozději 21 dnů před odletem na zájezd.

Hotely v základní ceně zájezdu
Doplňkové služby - SEN premium

1. den: První mojito

HAVANA

V ranních hodinách se vydáváme za kubánským dobrodružstvím. Čeká nás desetihodinový let přes šest časových pásem do Havany – hlavního města Kuby. Jeho naprostou kvalitu zajistí ověřená letecká společnost. Někteří z nás si zpříjemní čekání na letišti třeba chutnou kávou. Ti, kteří si budou chtít užít naprostý komfort, si mohou doplatit Business class – CK SEN doporučuje! A pak, po příjemné cestě za zážitky, konečně přistaneme na „Ostrově svobody“. Bienvenidos a Cuba! (překlad – Vítejte na Kubě!) Už na letišti nám však bude jasné, že jsme přiletěli do úplně jiného světa. 

Naším luxusním SEN transferem se následně přesuneme do hotelu ve čtvrti Miramar. Pro vyšší komfort CK SEN doporučuje doplacení prémiového hotelu – viz sekce Doplňkové služby. V pozdějších večerních hodinách se tedy ubytujeme, ale zdaleka nepůjdeme spát! Až když se setmí, začíná na Kubě ta pravá zábava. Zájemci tedy ochutnají v místním baru svůj první kubánský rum, anebo svou dovolenou zahájí míchaným koktejlem. Naprostou tradicí je zde Mojito nebo Cuba Libre. Ochutnáme jen jeden druh drinku či nakonec všechny? 

Tahle dovolená bude každopádně jiná než všechny ostatní. Kuba je unikátní zemí, do které se nelze nezamilovat. I přesto, že je to destinace pro mnoho lidí nepochopitelná, my pochopíme díky SEN průvodci naopak její výjimečnost a krásu. Pracovníci CK SEN jsou ostatně Kubou uchváceni i po několika letech. Prožijeme tedy celý program tak, aby byl každý okouzlen kubánským šarmem. Na „Ostrově svobody“ nás čekají skvělé zážitky spojené nejen s historií ale také s kubánským životem! Před námi je horská dráha emocí, na které nikdy nezapomeneme. A na závěr jen úžasem padneme na lehátka podél pláže na Varaderu a nebude se nám chtít pryč. Jdeme do toho! První noc na Kubě je tu! 

2. den: Koloniální Havana a nejznámější kubánský rum

HAVANA

Naše první kubánské ráno zahájíme chutnou snídaní, a hned poté se vydáme na důkladnou prohlídku Havany. Hlavní město Kuby patřilo po staletí mezi nejdůležitější města, která si Španělé v Novém světě založili. Odkud vyrážely tisíce lodí na své objevné cesty a následně opačným směrem do Evropy. Začínáme tedy na Náměstí revoluce (Plaza de la Revolución), kde míval kancelář někdejší vůdce Fidel Castro. Na nejznámějším havanském náměstí však můžeme spatřit i obrovský portrét Che Guevary, Kubánské národní divadlo a nejvyšší stavbu na ostrově. Také si vysvětlíme, kdo byl muž jménem José Martí a následně se vydáme za dalším dobrodružstvím.

Mezi pravé kubánské zážitky nutně patří návštěva Muzea rumu. Zde si vysvětlíme výrobní proces a kvalitní lokální rum samozřejmě i ochutnáme. Poté budeme mít možnost spatřit Havanu jako na dlani z jedné z nejlepších vyhlídek. Dostatečně oslněni hlavním městem Kuby se také vydáme k pevnosti La Cabana a k havanské soše Krista Spasitele. Obohaceni novými poznatky se však nakonec vrátíme do historického centra, kde je také co objevovat. Za vidění tu stojí ku příkladu krásné koloniální španělské náměstí – Plaza de Armas, místo, kde byla Havana založena či městské muzeum s originálem La Giraldilla de Habana. Někteří z nás se možná budou ptát, jakého muže to vlastně představuje socha uprostřed náměstí. A tato otázka rozhodně nezůstane bez odpovědi. Dozvíme se například, proč byl tento člověk důležitý v kubánských bojích za nezávislost zpod španělské koloniální nadvlády. Naše cesta ovšem pokračuje dále. Kroky nás zavedou třeba i na Plaza de la Catedral, kde byly kdysi uloženy i ostatky samotného Kryštofa Kolumba!

Při všem tom poznávání možná dostanou někteří z nás chuť na něco dobrého. V tomto ohledu se nabídne chiviricos! Na Kubě tuto dobrotu prodávají v podstatě všude. Kdo ochutná? Občerstveni kubánským snackem však kráčíme dál. Propleteme se příjemnými historickými uličkami, které jsou zapsány v seznamu UNESCO, poctíme svou návštěvou nejkrásnější budovu Havany – majestátní Capitolio, pokocháme se náměstím Plaza Vieja s bary a restauracemi či zavítáme na nedaleké náměstí Plaza de San Francisco, jenž je místem, kde kdysi bývalo největší městské tržiště. Také si řekneme něco málo o známé až téměř kultovní postavě Havany, kterou býval El Caballero de París. Intenzivní poznávací den pak zakončíme na nejznámější promenádě Malecón, jenž je obklopená rybáři či sedícími Kubánci. Kdo se sem vydá na večerní drink? Fluidum, které má toto město, je neskutečné. Koloniální, krásná, revoluční, taková je Havana!

3. den: Ručně balené kubánské doutníky

HAVANA – VIŇALES – HAVANA

Před námi je další zajímavý, řekněme, přírodně – agrární den. Po snídani se tedy přesuneme naším luxusním SEN autobusem do nejzápadnější provincie ostrova Kuba, do Piñar del Rio. Říká se, že nejlepší tabák na světě se pěstuje na Kubě a nejlepší kubánské plantáže jsou právě v této provincii. Na místě si detailně vysvětlíme složitý postup při pěstování a sklizni tabákových listů, nahlédneme k tamějším farmářům domů a někdo možná vyzkouší zcela stylově potáhnout z doutníku při lahodné kávě či skleničce rumu. TIP: Ještě jste doutník nekouřili? Na Kubě máte jedinečnou příležitost. Nabízet se budou domácí doutníky přímo od majitele plantáže, vyrobené z nejkvalitnějšího tabáku a za nejlepší ceny. 

Po unikátním tabákovém zážitku se přesouváme do údolí Viñales. Mimochodem, naprosto dechberoucí výhled na velké vápencové skály Mogotes je z terasy zdejšího hotelu, kde se například natáčel i jeden díl ze známého seriálu 30 případů majora Zemana! U vápencových skal ale ještě chvíli zůstaneme. Vytvořily se v nich totiž zajímavé vápencové jeskyně, jejichž rozmanité tvary budeme také obdivovat, a na konci se dokonce poplavíme na malých loďkách po jeskynní řece. Plavbou náš den, ale zdaleka neskončí. V posledních hodinách výletu se ještě projdeme okolní magickou přírodou a ochutnáme čerstvé ovoce či drinky. A až nastane podvečer, odebereme se plni zážitků zpět do Havany.

4. den: Pojďte i na kabaret

HAVANA

Další den započneme opět velmi chutnou snídaní, abychom měli dostatek energie na další kubánské dobrodružství. Konkrétně se vydáme po stopách slavného spisovatele „papa“ Hemingwaye a ponoříme se do historie staré Havany zapsané v dědictví UNESCO. Naše první kroky povedou do uliček, ve kterých poznáme místní obyvatele zvané „Habaneros“ a možná se jich také zeptáme, jak se jim žije v tomto socialistickém ráji. Už z rozhovoru ale pochopíme, že tito lidé jsou pozitivně naladěni a úsměvů mají opravdu na rozdávání! Intenzivní karibské slunce nás ovšem brzy přesvědčí k myšlence, že je čas osvěžit se ve stylovém baru El Floridita. Zde si zájemci mohou dopřát třeba to nejlepší Daiquiri, jaké kdy pili. Zajímavost: Bývalí klienti CK SEN už ví, jak se má Daiquiri správně připravit, a proč to je opravdu velké umění. 

Po skvělém drinku v baru se však přesuneme dále k Parque Central se sochou José Martího a projdeme si také slavný kubánský bulvár Paseo del Prado, kde se nachází oblíbená, přesto ale klidná havanská ulice La Rambla s mnoha umělci nabízejícími svá díla. Dýchne na nás stylová Havana i její dávno zašlá sláva. Pohodová atmosféra kdekoho navnadí na zábavu. Není skutečně divu, že v 50. letech se tu konaly ty nejlepší party v Karibiku! TIP: Skočíte si ve volném čase třeba na Tropicana Cabaret Cuba? Jedná se o zdaleka nejlepší kabaret na Kubě. Jeho oslňující show s kubánskými tanečnicemi a tanečníky vás naladí za rytmu salsy na tu správnou vlnu. SEN průvodce pro vás všechno zařídí. Tohle je Kuba, o jaké jste snili! Na tyto dny budete dlouho vzpomínat, a to jsme jen na začátku.

Doporučujeme TOP zážitek – dopřejte si spanilou jízdu pravým starým americkým kabrioletem! Projeďte si nejkrásnější části Havany v opravdovém kubánském stylu. 

5. den: Zátoka sviní

HAVANA – CIENFUEGOS – TRINIDAD

Havanu jsme procítili opravdu intenzivně a zažili v ní skvělé okamžiky. Pak ale nastane čas, přesunout se jinam. Vyrazíme na jihovýchod, kde Atlantik o několik hodin později vystřídá Karibik. Plavky s sebou přijdou skutečně vhod! To se nám potvrdí o něco později. Nejprve se ale zastavíme na krokodýlí farmě, kde budeme moct obdivovat nejen tato zlověstně vyhlížející zvířata. Pro zájemce se totiž naskytne možnost krokodýlí maso ochutnat! Po netradičním gurmánském zážitku však pokračujeme dál v cestě, než dojedeme do nejznámější zátoky celé Kuby – Zátoky Sviní. V 60. letech o ní mluvil celý svět. Zde si například řekneme, jak to bylo se známou invazní akcí, které osobně velel Fidel Castro a často na ni vzpomínal ve svých sáhodlouhých projevech. 

Obohaceni historickými fakty se následně do Zátoky Sviní vrhneme a vykoupeme se. Na tomto místě si užijeme příjemnou karibskou pláž, potápění, opalování, drinky, zkrátka vše, na co si kdo vzpomene! Jakmile načerpáme nových sil, přesuneme se po jižním pobřeží Kuby až do perly Karibiku – barevného města s francouzským nádechem zvaného Cienfuegos! Zde budeme obdivovat jak náměstí a divadlo, tak i tu nejfotogeničtější zátoku na Kubě. Nic nám nebude bránit v tom, dopřát si lahodnou kávu či drink a užívat si příjemný den, tak jako Francouzi, kteří toto město v 19. století založili. Pak se ale s městem rozloučíme a odjedeme do Trinidadu. V podvečerních hodinách dorazíme do hotelu na pláži, kde si ještě zájemci vypijí poslední míchaný nápoj, a nakonec se všichni přesunem za odpočinkem do svých měkkých postelí. Takový život si necháme líbit!

6. den: Nejlepší zážitek zájezdu

TRINIDAD

S novou ranní energií se vydáme poznávat magický Trinidad, který je od roku 1988 zapsán v seznamech UNESCO. Ještě předtím se ale nasnídáme, a někteří se rádi vykoupou v moři. Naše první kroky povedou do samotného centra města, jenž neuvěřitelně zbohatlo z cukrové třtiny ve zlatém věku Kuby, přesněji v 18. a 19. století. Nejprve navštívíme městský palác, který je dnes muzeem. Zde uvidíme expozice, které jsou jakousi připomínkou doby, kdy si bohaté rodiny nechávaly vozit zboží z celého světa. 

Nadchnutí historickými artefakty, ochutnáme další lokální koktejl zvaný Canchanchara, kterému se přezdívá „nápoj otroků“ – podle místních prý podporuje libido. V dobré náladě se následně vydáme za dalším poznáváním. Užijeme si například procházku romantickými barevnými uličkami Trinidadu a obejdeme i tamější bývalý kostel, v němž dnes najdeme zajímavé Muzeum banditů (La Lucha Contra los Bandidos National Museum). Čas nám ale zbude samozřejmě i na bezcílné toulání či nákupy suvenýrů. Volno si bude moct užít každý po svém! Zájemci samozřejmě nepohrdnou dalším drinkem v podobě Canchanchary a ti odvážnější či dychtící po dobrodružství, si užijí půldenní výlet na kubánských koních po venkově. Pohledy na nedotčenou přírodu z koňského sedla jsou bezkonkurenční. Perličkou na závěr výletu pak bude krom jiného koupání v malém vodopádu ukrytém hluboko v lese. Jedná se o zdaleka nejlepší zážitek zájezdu!

7. den: Zlatá medaile, největší bazilika a Nobelova cena

TRINIDAD – SANTIAGO DE CUBA

Další kubánský den je před námi. Po snídani tedy nasedneme do našeho luxusního SEN autobusu a zamíříme na jihovýchodní pobřeží ostrova. S postupným vzdalováním se na východ budou cesty čím dál potlučenější – to je rozmanitá a autentická Kuba bez příkras. Dostaneme se jí dostatečně pod kůži. Chystáme se navštívit oblast, do které přijíždí minimum turistů – zde nám ostrov ukáže svou „pravou tvář“. Během cesty mineme různé provincie Kuby, jako například Sancti Spiritu, Ciego de Ávila či Camagüey – které bude naší další zastávkou! 

Camagüey platí za největší město kubánského vnitrozemí, a je současně třetím největším městem Kuby. Také se mu přezdívá „Město džbánů“. Abychom nasáli místní atmosféru, vydáme se do klikatých městských uliček. Bude to fascinující zážitek i podívaná – pouze my a domácí! Během prohlídky si mimo jiné řekneme, kdo to byl muž jménem Ignacio Agramonte, jenž je s touto lokalitou silně spjat. Po dechberoucí prohlídce se však konečně vydáme do našeho hlavního cíle – Santiaga de Cuby. Propleteme se hornatými oblastmi pohoří Sierra Maestra – zajímavost: právě v těchto místech začínal Fidel Castro (na konci 50. let 20. století) svou revoluci a konkrétně Santiago si vybral jako startovní můstek ke své kariéře revolucionáře. Až se den nachýlí ke svému konci a zahalí jej téměř tma, dorazíme na kýžené místo. Uvítá nás Santiago de Cuba, město s intenzivním karibským charisma. Ve vzduchu je cítit tanec, salsa a svěží Karibik!

8. den: Místo, kde začala revoluce

SANTIAGO DE CUBA

Probouzíme se v druhém největším městě Kuby – v Santiagu de Cuba. Málokdo také ví, že toto místo bývalo kdysi i prvním hlavním městem ostrova. Jeho zakladatelem byl španělský conquistador Diego Velázquez. Tento muž se stal současně i guvernérem ostrova a svůj palác si dal postavit právě v Santiagu. Nyní nás ale čeká hlavní město salsy, tance, zábavy a hudby s otevřenou náručí! Pocítíme v něm úžasný mix různých kultur, především pak té africké, karibské, španělské a francouzské. Kdokoliv by se zeptal Kubánců, kde jsou ty nejlepší festivaly a party, dostal by jednoznačnou odpověď – „Přeci v Santiagu!“ 

Naše cesta po metropoli východu začíná. Po snídani tak nastoupíme do našeho luxusního SEN autobusu a vyrazíme na prohlídku. Toto je ta pravá Kuba daleko od vládnoucího centra. Důkladně prozkoumáme i ta sebemenší městská zákoutí! Nejprve však začneme u největší baziliky El Cobre, která je zároveň nejznámějším poutním místem na Kubě. V jejím interiéru najdeme kromě sochy patronky Kuby, Panny Marie Caridad del Cobre, i různé upomínkové předměty, jako třeba osobní věci Fidela a Raula Castrových. Dále budeme obdivovat ku příkladu zlatou medaili Javiera Sotomayora, nebo podepsané míčky a dresy kubánského národního baseballového týmu. Při svém putování však neopomeneme ani kubánský národní hřbitov, kde jsou pochovány osobnosti jako José Martí, Combay Segundo, Emilio Bacardí a od roku 2016 i Fidel Castro. 

V prohlídce budeme následně pokračovat na velmi významném místě, které se pojí s počátky kubánské revoluce – zde si prohlédneme také muzeum s tím spjaté a vysvětlíme si veškeré historické podrobnosti. A až se den nachýlí ke svému závěru, přesuneme zpět do centra města, kde se pokocháme nejstarší budovou postavenou na Kubě či balkonem, odkud Fidel vyhlásil vítězství revoluce. Po úspěšném výletě ale kdekomu vyprahne, proto se odebereme na ochutnávku rumu Santiago, jenž patří mezi nejlepší kubánské rumy! Pohodu a relax pak už doplní jen krásné výhledy na kýčovitý Karibik či na zdi pevnosti Castillo del Morro. Za sebou máme aktivní den plný skvělých zážitků!

9. den: Nejvzdálenější místo naší cesty

GUANTANAMO

Při snídani probereme vše, co jsme prožili v úchvatném Santiagu a následně se autobusem odebereme dále na východ. Typická kubánská dálnice nás dovede až do města Guantanamo, které je po celém světě známé především vojenskou základnou USA. Ta se přesněji nachází v jižní části zátoky a nese stejný název jako město samotné. Kousek odsud si možná budeme pokládat různé otázky typu: „Jak je možné, že znepřátelená země má na ostrově nějaké své území?“ Na základnu se ovšem nedostaneme přímo – vstup do ní není turistům umožněn, a tak si ji aspoň prohlédneme z nedaleké vyhlídky a něco málo si k ní řekneme. Američané vlastní v této lokalitě nejen vojenské objekty a letiště, ale také přístav, civilní objekty, školu či dovolenkový resort. Zodpovíme si také, jak tuto skutečnost vnímají Kubánci a jaké že příkoří způsoboval Fidel Castro. Místní historie je složitá, ale průvodce nám vše trpělivě vysvětlí. 

Po vzdálené prohlídce americké základny na Kubě se vydáme na příjemnou procházku podél místních pláží a užijeme si je do sytosti – přeci jen to bude poslední dotek Karibiku v rámci našeho zájezdu. Plavky se budou určitě hodit, bez koupání by to nebylo ono! Osvěženi teplými karibskými vodami, ale pokračujeme v dobrodružství. Před námi je horská cesta mezi skalnatými a nebezpečně vyhlížejícími masivy, jejichž kráse se nic nevyrovná. Trasa motorová vozidla zde byla zpřístupněna až v roce 1960, do té doby se lidé do oblasti dostávali pouze lodí. Během cesty budeme mít skvostné panoramatické výhledy do okolí – připravme si fotoaparáty! Dostaneme se do míst, kam zavítá jen velmi málo návštěvníků. Pouze s CK SEN ulovíme takové zážitky, o kterých se jiným může jen zdát!

Jakmile zdárně přejedeme horskou cestu, odhalí se před námi kubánský život v celé své nefalšované kráse. Před sebou spatříme ku příkladu skromné místní obyvatele, kteří pěstují kakaové boby či ovoce a snaží se své produkty prodat anebo vyměnit za to, co zrovna potřebují. Ocitáme se ve městě Baracoa, u kterého se dokonce vylodil v roce 1492 Kryštof Kolumbus! Prohlásil o něm, že objevil nejkrásnější místo, jaké kdy vidělo lidské oko. I my však pochopíme, proč tento kraj tak moc Kolumba okouzlil. Městečko usazené pod stolovou horou El Yunque jako by objímala tropická zeleň. Má rozhodně svou jiskru a patří mezi jedno z nejzajímavějších a nejkrásnějších míst na Kubě. 

10. den: Výstup na El Yunke

BARACOA

Probouzíme se v nejstarším kubánském městě Baracoa, které založili Španělé už v roce 1511. Toto místo sice neoplývá pompézními historickými stavbami, ale i přesto nabídne mnohé, jako například pitoreskní barvy v ulicích či krásnou okolní přírodu. Fotografie jsou zde skoro nutností – podaří se pokaždé i amatérovi. Vydáme se tedy za poznáním. Čeká nás důkladná prohlídka tohoto ojedinělého města. Začneme procházkou po místní promenádě Malecón se sochou Kryštofa Kolumba, poté proklouzneme na hlavní náměstí Parque Independencia a naše zraky spočinou i na katedrále s dřevěným křížem La Cruz de la Parra, který pamatuje dokonce námořní objevy – jeho stáří je odhadováno na více jak 500 let! 

Pro zájemce a dobrodružné povahy se pak naskytne možnost výstupu na majestátní stolovou horu El Yunque, která je vysoká 570 metrů a stala se symbolem celé oblasti. V dobách Kolumba byla tato hora orientačním bodem pro námořníky, kteří vykonávali další objevné cesty do Nového světa. Výlet je středně náročný a trvá přibližně 5 až 6 hodin. Ale ti, co dají přednost odpočinku, si samozřejmě užijí naprosté nicnedělání na pláži obklopené palmami i banánovými a kávovými plantážemi. 

Na mlsnější turisty ovšem čeká ochutnávka čerstvé čokolády a čokoládových výrobků nebo třeba čerstvé mořské plody připravované přímo na pláži. Zajímavost: Oblast Baracoa je typická pěstováním kakaa. Přičinili se o to hlavně Francouzi, kteří na konci 18. století uprchli z nedalekého Haiti a usadili se právě na východě Kuby. Po městě vám tedy budou místní nabízet tabulky čokolády, kakaové koule nebo malé dřevěné nádobky s kakaovým máslem, které je také velmi dobré na pokožku a na popálená nebo spálená místa. TIP: Ochutnejte luxusní 100 % hořkou čokoládu, moka (kávu s hořkou čokoládou), nebo čokoládu s rumem! Kolikrát jste se zamilovali do Kuby? My do Baracoa jezdíme několikrát ročně a jsme přesvědčeni, že ta dlouhá cesta za to rozhodně stále stojí.

11. den: Doplnění sil

GUARDALAVACA

Je bohužel na čase opustit překrásné město Baracoa. V našich vzpomínkách ale zůstane, že jsme navštívili oblast, kam nejezdí téměř žádní turisté. O to více to byl intenzivnější a autentičtější kubánský zážitek! Naše cesta pokračuje tentokrát na západ. Vracíme se po severním pobřeží a podél kostrbatých cest přijedeme do města Moa, které je známé těžbou a zpracováním kobaltu a niklu. Příroda kolem si však na úkor těžby vybrala svou daň. O několik hodin se dostaneme do našeho dalšího cíle, města Guardalavaca. Zde si užijeme all Inclusive resort přímo na pláži, abychom doplnili síly před náročnější zpáteční cestou. Kolem samé bazény, pěkná pláž a několik barů, stačí si jen vybrat.

12. den: Che Guevara

GUARDALAVACA – CAMAGUEY – SANTA CLARA

Po tom, co jsme si užili naprostý all Inclusive servis v Guardalavace na plážích, přesuneme se zpět na západ ostrova. Na cestě opět mineme provincie Las Tunas či Camagüey, a také projedeme úrodnou centrální Kubou, kde se pěstuje tak důležitá cukrová třtina, ale i ananas a různé druhy normálních i sladkých brambor. Nakonec se napojíme na kubánskou dálnici a ve večerních hodinách přijedeme do legendárního města Santa Clara. V tomto místě vybojoval revolucionář Ernesto Che Guevara důležité vítězství během kubánské revoluce, a právě sem přenesli v 90. letech i jeho pozůstatky. Dnes se zde nachází jeho mauzoleum a muzeum s osobními věcmi. Celosvětový symbol revoluce, který na nás hledí z různých budov a plakátů po celé Kubě. Před námi je ubytování ve stylovém hotelu, který má tvar domorodých přístřešků indiánů karibského kmene Taíno.

13. den: All inclusive u Atlantiku

VARADERO

Občerstveni chutnou snídaní odjedeme další den ze Santa Clary a přesuneme se do provincie Matanzas za zaslouženým odpočinkem. Po cestě budeme moct obdivovat i rozlehlé plantáže, kde se pěstují tolik známé kubánské pomeranče. A pak konečně, přijedeme na Península Hicaco – poloostrov koňských vozů. Najde se někdo, kdo se povozí? Následně nás čeká ubytování v základním all inclusive resortu přímo u Atlantiku. Všichni se rozdělíme do hotelů a budeme už jen odpočívat na překrásné místní pláži v letovisku Varadero. Již se dobře orientujeme v drincích, skoro jako domácí. Jaký ochutnáme nyní? Rovněž jsme si prošli Kubu tak, jako málo kdo – známe ji do poslední detailu, a ještě nyní zpracováváme zážitky. Který byl ten TOP? Doporučení: Nároční cestovatelé si mohou připlatit vyšší hotelový komfort! Vyberte si jeden z prémiových hotelů – viz v sekci Doplňkové služby při přihlašování na zájezd. 

14. den: All inclusive u Atlantiku

VARADERO

Ráno v letovisku Varadero patří jen nám. Nasáváme energii a chytáme bronz. V tento den se nabízí jak odpočinek na pláži, tak i pestré aktivity pro ty akčnější. K dispozici je v lokalitě jak potápění a rybaření, tak i koupání s delfíny! Každý si vybere to, co ho osloví. Krom jiného budeme mít možnost utratit poslední peníze za suvenýry nebo třeba za nákup nejlepších doutníků a rumu, abychom si přinesli kubánskou atmosféru i domů.

15. den: Balíme dobrou náladu a bereme ji domu

VARADERO – HAVANA

Dovolenkový čas se chýlí ke svému konci, a tak se začneme pomalu a jistě balit. Posledních pár hodin však ještě využijeme k procházce po pláži, anebo jej věnujeme koupání v azurovém Atlantiku. A pak už nás čeká jen odpolední check out a cesta zajištěným transferem na letiště do Havany. Míjet budeme město Matanzas s krásnou kubánskou krajinou a nasajeme poslední zbytky úžasné a prosluněné atmosféry. Kubu jsme si dokonale užili! Hasta luego! (překlad – Na viděnou!) Plní zážitků nastoupíme na náš večerní let do Evropy.

16. den: Vítejte doma!

EVROPA

Snad to ani není pravda, že je ta krása za námi! Po několika intenzivních poznávacích i odpočinkových dnech přilétáme domů, a zcela zjihlí a naplnění neuvěřitelnými zážitky zatoužíme sdílet vše s rodinou a přáteli. Kuba se nám vryla do srdce i pod kůži.

Kuba - absolut total
<
>
Capitol v Havaně Gran Teatro s kubánskou vlajkou v popředíV ulicích Havany Capitolio v Havaně je větší než ve WashingtonuTypické uličky HavanyCapitolio, HavanaPromenáda Malecon v HavaněKubánské uličky v HavaněPonoříte se do pravé kubánské atmosféryExotický Trinidad na KuběNávštěva Iglesia del Cobre - kostel patronky KubyKoloniální architektura na Kubě Poutní místo Karibiku - Santiago de CubaHrob Fidela CastraKubánská pouliční atmosféraTradiční hudební nástroj na Kubě Světoznámý kabaret Tropicana, Havana Poznáte, jak se žije v kubánském rytmuAmerických veteránů je plná HavanaTypické veterány na Kubě Jízda americkým veteránemKubánci hodně pracují na svých autechŽivot na kubánské vesnici Život místních v údolí Vinales Návštěva džungle v BaracoaI Kubánky kouří doutníky Temperamentní Kubánka Průvodce SEN s Kubánkami I takové doutníky tu najdeteKubánský temperamentTabákové plantáže, KubaSEN na tabákové plantáži na Kubě Dozvíme se zajímavosti o pěstování tabáku na Kubě Místní motají doutníky Doutníky jsou typickým produktem KubyOchutnáte místní ovocePravé kubánské mojito Skvělé kubánské drinky Příprava drinků daiquiriSocha Kryštofa Kolumba na KuběSEN u pomníku Ernesta Che GuevaraPláž v GuantanamuVýhledy na kubánské údolí VinalesPříroda kubánské džungleZápad slunce nad Baracoa Výhled na Stolovou horuMístní SEN průvodci Krokodýlí farma Tradiční rybolov na Kubě Na Kubě si pochutnáteČerstvé plody moře Západ slunce na Kubě Užijete si relax na plážiKubánská pláž na Varaderu Plavání s delfíny na Kubě CK SEN na Kubě Bělostné pláže na KuběRozbouřené pobřeží Kuby Hotel Paradisus Princesa del Mar na Varaderu Luxusní ubytování na Kubě
Jízda americkým veteránem na Kubě

Kuba - absolut total - jednoduše super

S CK SEN jsme byli na dovolené poprvé a nelitujeme. Byli jsme velmi spokojeni,
program splněn do puntíku a to i díky našim skvělým průvodcem Ivanovi Strápkovi a
Petru Hliničanovi, kteří nás doprovázeli během naší cesty. Vždy správně naladěni, s
množstvím informací o zemi, ani delší přesuny nám nedělaly problém, všechno jsme zvládali v pohodě. Jsou to prostě lidé na správném místě a svou práci odvedli na více než výbornou. Poznávací zájezd je dobře kombinovaný s odpočinkem, hotely kvalitní, jednoduše super. Už nyní začínáme plánovat svou další dovolenou a určitě s CK SEN.

Eva a Jan

Čti více
Capitol v Havaně

Kuba - absolut total - děkujeme za skvělý poznávací zájezd

Milá CK SEN,

Moc děkujeme za skvělý poznávací zájezd Kuba - absolut total. Zkusili
jsme SEN poprvé a nelitujeme ani náhodou. Určitě se ještě rozhodneme cestovat s
CK SEN Díky Vám a perfektní průvodkyni Katce Líškové jsme poznali tu
opravdovou Kubu. Měli jsme obavy, jaké bude počasí, když letní období je období
dešťů. Ale dopadlo to opravdu suprově. Ani jednou jsme vlastně nezmokli. Buď pršelo
v noci nebo nám to vyšlo tak, že jsme akorát byli na obědě. Byl to jen takový letní
deštík. Stará auta dostala i nás. Dali jsme si i jízdu ve starém kabrioletu a cítili jsme se
jako Al Capone. Přivezli jsme si domů kopec zážitků (rumu a doutníků) a díváme se
na tuto krásnou zemi jinýma očima než doposud. Bylo úžasné srovnávat, jak žijí oni a
jak se máme my. Bylo pro nás neuvěřitelné, jak se děti těšily z obyčejných propisek,
apod. Ulice plně dětí v Baracoa jsme nazvali' 'kubánský facebook''. Vzpomněli jsme si
na časy, kdy bylo i u nás na sídlišti plno dětí a dnes už tomu tak není. Všechny sedí za
PC doma. Plánovali jsme tuto cestu před pár lety na vlastní pěst, ale z pracovních
důvodů nám to nevyšlo. Asi to takhle mělo být a jsme rádi, že jsme se nakonec
rozhodli pro CK SEN Jsme plni informací díky Katce, která má Kubu v malíčku -
pokud se jednalo o historii země nebo o běžný obyčejný život Kubánců. Dokázala to
bravurně podat a cesta busem byla tímto způsobem zvládnutelná a rychle nám
ubíhala. I díky lahví rumu, které nemohly v busu chybět. Katka se o nás zkrátka
starala jako o vlastní. Děkujeme jí za všechno, díky ní bude pro nás Kuba
nezapomenutelná Hasta la victoria siempre

Zuzana a Míra

Čti více
Gran Teatro s kubánskou vlajkou v popředí

Kuba - absolut total - dlouho budeme na tento zájezd vzpomínat

Při výběru poznávacího zájezdu na Kubu jsme pečlivě porovnávali nabídky různých CK. Náhodně jsme se potkali s kamarádem a zmínili se o naší plánované dovolené. Od něj jsme dostali doporučení na CK SEN, se kterou tento zájezd absolvoval před 3 lety. Se zájezdem byli velice spokojeni a zvlášť ocenil průvodkyni Katku.
Přihlásili jsme se na zájezd a byli plni očekávání.:-)
Po dlouhém letu, kdy jsme tak trochu rozlámaní prošli celní kontrolou, nás na letišti ve Varaderu čekala vzpruha v podobě mladého a usměvavého průvodce Ivana, který nás zahrnul počátečními informacemi. Zároveň nás upozornil na to, že nejsme na odpočinkové dovolené, ale jsme tu za poznáním a odpočívat budeme až poslední den. A tím naše putování po Kubě začalo.:-).
Nebudu popisovat jednotlivé dny naplněné pestrým programem, spoustou nových informací a zážitků. Chtěli bychom poděkovat skvělému Ivanovi, který se po celé dny i večery snažil, abychom si za těch 14 dní Kubu opravdu užili. Dlouho budeme na tento zájezd vzpomínat. Ivane díky:-).
Posíláme pozdrav z Brna ostatním účastníkům zájezdu.

Helena a Libor

Čti více
V ulicích Havany

Kuba - all inclusive - nezapomenutelná atmosféra a zážitky

Havana - nezapomenutelná atmosféra, zážitky, zejména kubánský latino jazz v klubu Havran a Liska s hudebníkem Valdez - super! Poznávání historie a přípravy rumu, s výbornou ochutnávkou přímo v Havana Clubu- perfektní hudebníci, doutníky, kouzelně barevná žijící Havana zpestřená výborným výkladem průvodkyně Katky Liškové a návštěvou míst, kde běžný turista nevkročí. Barevné ruské lady, okřídlená kola, nepřekonatelný prvomájový průvod zalitý sluncem a kubánskými rytmy.

Milí lidé v Princessa Paradiso na Varaderu s každodenním Ola a úsměvem na tváři, rum, káva a chlazené občerstvení na pláži přímo z kokosových ořechů useknutých před vámi mačetama, krasná pláž, bílý písek, večerní rytmy salsy, mamba, CACIO a merengue a užasný pohyb tanečníků. Třeba zažít, těžké popisovat! Kuba kdykoliv opět :) Nad ostrovem svobody vlají dva nezodpovězené dotazy: Do kdy ještě takhle vesele, svobodně, ale chudě? a Quo vadis Cuba?

Katka a Jan

Čti více
Capitolio v Havaně je větší než ve Washingtonu

Kuba s CK SEN - jeden z nejlépe vedených zájezdů

Milý příteli Ivane,
ještě jednou Ti moc děkujeme za Tvoji péči a starost během celého zájezdu na Kubě. Byl to jeden z nejlépe vedených zájezdů, které jsme absolvovali, a že jsme se zúčastnili mnoha zájezdů. Zároveň Ti přejeme příjemné prožití vánočních svátků a v novém roce mnoho krásných cest!
Ze zasněžených Lužických hor zdraví

Ruda a Eva

Čti více
Typické uličky Havany

Kuba - absolut total - děkujeme za zážitky, na které budeme často vzpomínat

Vážená CK SEN,
jeli jsme s Vaší CK poprvé, jelikož jsme hledali dobrý program cesty na Kubu a nejlepší jsme nalezli právě u Vás. Děkujeme oběma průvodcům za jejich vynikající práci a především Ivanu Strápkovi, vedoucímu naší skupiny. Přirozená autorita, charizma, nakažlivý optimismus, neustálá snaha udělat pro klienty to nejlepší, nadstandardní znalosti o dané zemi ve všemožných souvislostech. Dokázal se vypořádat s řadou problémů, které průběhem cesty nastaly. Obávali jsme se, když bylo nutné ubytovat se v casas particulares, tj. pro nás bez znalosti jazyka v domácnosti cizích lidí. I když cestujeme mnoho let a často, tento způsob ubytování jsme dosud nezažili. Obavy cítila většina z nás. Ale výsledek byl překvapivě velmi pozitivní i emotivní. Poznávání Kuby tím dostalo ještě rozměr navíc. Děkujeme za zážitky, na které budeme často vzpomínat.

Jana a Karel Duškovi

Čti více
Capitolio, Havana

Kuba – absolut total - dali jsme přednost CK SEN a NELITUJEME!!!

Dobrý den, CK SEN!
Absolvovali jsme s vaší cestovní kanceláří zájezd Kuba – absolut total. Dlouho jsme vybírali, které z cestovních kanceláří dáme při cestě na Kubu přednost, až nakonec, díky pestrému programu a trase zájezdu, jsme dali přednost CK SEN a NELITUJEME!!! Zájezd byl nádherným vstupem do letošního roku. Program a celá organizace zájezdu byla skvělá. Naším největším překvapením, a velice milým, byl náš vynikající průvodce Ivan. Po celou dobu pobytu se o nás staral jako o vlastní a informace, kterými nás zahrnoval, nebraly konce. Díky Ivanovi jsme se o Kubě dozvěděli mnoho nového jak z její historie, tak i ze současnosti. Ivane, děkujeme moc!!! Asi pro všechny z nás byla velmi překvapivá možnost ubytování v casas particulares. V soukromých domech místních obyvatel jsme byli ubytováni v Trinidadu a Baracoa. Přes počáteční nedůvěřivost, jak vše dopadne, ale musíme přiznat, že možnost ubytování v rodinách byla skvělou příležitostí, jak poznat blíže život místních obyvatel a jejich rodiny. Doporučujeme tento způsob ubytování nabízet i v dalších zájezdech a dle možností, nejen na Kubě. Kombinace poznávání nejzajímavějších kubánských lokalit s pobytem u tyrkysového moře na nás měla blahodárné účinky a tuto zemi jsme si moc užili. Ještě dlouho budeme na tento krásný zájezd vzpomínat stejně tak, jako na stále usměvavého Ivana.
Spokojení vejletníci Míla a Vláďa z Prahy

Čti více
Promenáda Malecon v Havaně

Kuba - absolut total - chci za všechny účastníky zájezdu poděkovat

Dobrý den,
podruhé jsme absolvovali zájezd za poznáním v uzavřené skupině s Vaší cestovní kanceláři a musím konstatovat, že jsme byli všichni opět velmi spokojeni. Loni jsme byli na “cestě kolem světa”, a i když byl zájezd perfektně zorganizován z centrály, průvodci Jirkovi Jobánkovi se ne vše vždy vydařilo, takže jsme žádnou zpětnou vazbu neodeslali. Na zájezdě na Kubu, který jsme dokončili těsně předtím, než začal národní smutek, to bylo jiné kafe. Průvodkyně Katka má perfektní znalosti o zemi, kterou provází a její projev je podáván velmi zajímavě, bez zbytečných podrobností, které cestovatel stejně nevstřebá a může se dočíst v každé encyklopedii. Zajímavý výklad o současné i historické Kubě nám byl Katkou velmi srozumitelně podáván, a i když jsem byl na Kubě podruhé, dozvěděl jsem se mnoho nového, hlavně z běžného života. Touto cestou chci za všechny účastníky zájezdu poděkovat jak Katce, tak Vaší CK a určitě se s Vašimi průvodci na nějaké poznávačce potkáme. Průvodců typu Katky si velmi vážím.
Svatopluk Madry

Čti více
Kubánské uličky v Havaně

Kuba - moc děkujeme

Dobrý den,

Společně s rodinou jsme byli na poznávacím zájezdu - Kuba absolut total. Velkým potěšením pro nás byl náš průvodce Ivan Strápek. Jeho profesionální přístup se zasloužil o to, aby celý zájezd proběhl co nejvíce hladce, bez jakýchkoliv potíží. Krom toho nám vždy ochotně odpověděl na naše dotazy a nezapomněl k tomu přidat i nějakou tu vtipnou historku. Stejně tak spokojení jsme byli i s místním průvodcem Antoniem.

Bylo to nezapomenutelných čtrnáct dní v Karibiku, spoustu zážitků a nových lidí. Jsme moc nadšeni a určitě to není naše poslední dovolená s Vaší cestovkou. Ještě jednou moc děkujeme.

Soldánová

Čti více
Ponoříte se do pravé kubánské atmosféry

Kuba - byli jsme nadšeni

Dobrý den,
na přelomu roku jsme s Vámi absolvovali zájezd Kuba absolut. total.
Velice se nám líbilo a byli jsme nadšeni průvodcem Ĺuborem Kučerou, jeho skvělými znalostmi, vstřícností a přístupem ke klientům, jeho dobrou náladou, která se a nás přenášela od prvního zasednutí do autobusu až do večera. Se vším poradil, zařídil, zodpověděl jakoukoli otázku. Člověk, který se vám v dobrém i po čase stále vybaví.
Cestujeme hodně a mysleli jsme, že ho nikdo jen tak nepřekoná.
aleee ...
Právě jsme se vrátili ze zájezdu Aljaška.... tady nás čekal stejně skvělý průvodce Robert Jerga ... už samotný zájezd je úžasný, ale opravdu díky Robertovi se jeho kredit mnohonásobně zvýšil.
Opět neskutečný všeobecný přehled, vždy usměvavý, ochotný, ve skupině díky němu panovala velice příjemná pohoda, která je základem každého zážitku.
Starost o nás, aby vše klapalo, musí být velice náročné a Robert je velký profesionál.
Oba jsou pro nás v pravém slova smyslu skutečnými Lovci zážitků, kvůli kterým se k Vám budeme rádi vracet a doporučovat Vás dál.

Děkujeme za Vaši práci a tyto dva skvělé lidi.
Lovcům zážitků zdar, Petr a Pavla

Čti více

Nespoustaná Havana

Představte si Paříž začátkem 20. století. Rušný život, velke bulváry, staví se honosně, bouřlivé večírky. Tak to by bylo Buenos Aires dnes. A kdyby se Havana opravila, tak by byla silnou konkurencí Buenos Aires. Ale Havanská krása spočívá právě v jejím stavu. Právě zde je cítit plynutí času a zároveň, jak se čas zastavil.  Elektrizující atmosféra pulzující metropole. Vydejte se kamkoliv, Havana je neskutečně živé město. Snídani si dáváme se slanou příchutí Atlantiku. Příjemná kávička v hotelu, kde ji po probdělých nocích popíjel i samotný Al Capone. Hotel Nacional je dodnes impozantní budovou s krásným výhledem na Malecon .. A co byste řekli na rybku a la Hemingway jako pozdní oběd? Pak už se touláme uličkami staré Havany. Každá z nich popisuje milion historek dávných dob. Po poobědní siestě to vše teprve začíná. Odkud pocházejí celosvětově známé koktejly? Kde a jak je pili světové celebrity? Víme pikošky :) Západ slunce na Maleconu. Působivé divadlo a pak to roztáčíme! Kubánci s oblibou říkají: noc je mladá! Tropicana, Buena Vista social club, Casa de la Musica. I zarytým netanečníkům se budou kroutit boky!
 

Čti více

Rušný život v Trinidadu

Nejbarevnější, nejkoloniálnější ... nej.. Trinidad má mnoho přívlastků. Cupitáme po zvlněných uličkách města. Kamení na jejich stavbu sem bylo přivezené ze všech koutů světa. Trinidad byla klasická zástavka obchodních lodí do Evropy. A když vezli lehké zboží, jakým mohla být například vanilka z Mexika, potřebovaly být lodě  dovyvažované kameny. Na Kubě ještě nabraly například cukr, a tak se kameny z lodi vyhodily. Když už v přístavu překážely, začali je používat na stavbu silnic ve městě. V potu otroků, protože Trinidad bylo i hlavním městem obchodu s otroky, se vybudovaly městské komunikace. Dodnes zůstaly víceméně v původním stavu. Je úžasné šlapat po takovém kousku historie. Trinidad však žije rušným životem. Na hlavním náměstí se na těchto kamenech každý večer rozloží kapela a salsa se tančí až do ranních hodin. Ladná těla Kubánců se točí, jakoby od narození znali kroky. Každý chce umět tancovat jako oni. Zkoušíme to i my. Úžasné  na tom je, že každý si užívá svůj časoprostor. A po pár koktejlech  se už všichni cítíme jako králové parketu. 

Čti více

Výstup na Stolovou horu v Baracoa - Kuba

Potíme se. Šlapeme v hustém porostu kakaovníkových sadů. Stromy obtěžkané plody. Pionýři, kteří jdou do školy v krásných čistých uniformách až nechápeme, jak je to možné. Brodíme se přes řeku. Vypadá jako naše horské bystřiny, ale její voda je mnohem příjemnější. Nemůžeme se dočkat až se na zpáteční cestě vykoupeme. A pak jsme na vrcholu. Kryštof Kolumbus řekl, že toto je nejkrásnější krajina, jakou kdy lidské oko vidělo a my až zde pochopíme význam jeho slov. Pohled ze Stolové hory v Baracoa je dechberoucí.

Čti více

Kubánský rum na pláži

Naš chodidla v jemném písku lechtají drobná zrníčka. Ráno je ještě pláž příjemně chladivá, ale na oběd se vypeče do křupava. Ve sklenici pár kostek ledu a postupně tající mok, co má sílu má jako skála. Je to vyvážená kombinace dokonalého splynutí. Je v něm cítit sílu slunce, vánek v údolích s cukrovou třtinou a poctivou práci. Nelze mu odolat. Chuťové pohárky na jazyku šílí. Třeba jim to dopřát, protože kubánský rum je prostě metafora dokonalého relaxu. Vše s mírou, ale ochutnat třeba. 

Čti více

Nedotčené pláže Guantanamo

Guantanamo je nám spíše známé kvůli americké přítomnosti na vojenské základně. Bohem zapomenutá země. Dokonce, i když Kubánec řekne, že je z Guantanamo, tak všichni jen nechápavě zakroutí hlavou. My tu však prozkoumáváme místní pláže. Nečekaně bouřlivý Karibik zde má jednu z nejtajuplnějších barev na ostrově, jako hustý inkoust. Pláže jsou většinou oblázkové, ale tak autentické, že je budete považovat za jeden z nejlepších koupacích zážitků v životě. Jen vy a nespoutaný Karibik. Příjemně teplý, hluboký a jen a jen váš.

Čti více

Kuba, Santiago de Cuba

Původní hlavní město Kuby má svůj šarm. Říká se, že ta nejkvalitnější hudba a rum pocházejí právě odsud. Lámeme zde teplotní rekordy. Ulicemi se vlníme v roztaveném asfaltu, jako velké ryby v Karibiku. Všichni jsou tu vláční a mírně sexy. Vysportovaná těla mulatů se zde zdají, jakoby si jen právě odběhli z tělocvičny a mulatkám ty velké zadky tak sluší, že je to až neuvěřitelné. Přes den všichni tak trochu po kubánsky spí, ale večer .. Večer se to naplno roztočí. Vždyť i samotní Bacardiovi si vybrali právě toto město na založení rodinného podniku. Nemohli se mýlit. Santiago má neskutečné charisma, teplo, vlhko a nejkvalitnější hudební scénu.

Čti více

Kuba, Camaguey

Když bylo založeno město Puerto Príncipe, bylo častokrát přepadávané piráty, a tak se Španělé rozhodli celé město přenést a založit nanovo. Tak vzniklo Camaguey. Španělé však byli originální a prozíraví a nové město založili jako labyrint. Když náhodou do něj piráti vstoupí, aby se z něj jen tak lehce nevymotali. My se také nechceme ztratit a tak bereme rikši. Camaguey je i městem kol. Naši rikšáci makají řádně. Pot jim stéká po zádech. Děláme virtuální závody. Rikši sotva vybírají zatáčky, brzdy skřípou, rikšáci do sebe vrážejí, ale vždy jen tak na milimetřík. Vzdálenosti mají vypočítané dokonale. Pískají si a křičí o překážkách na cestě. Cítím se jako závodník formule 1. Někteří mají malou autobaterku vmontovanou pod podvozek své káry a z ní hučí kubánské hity. Z každé cyklorikše hraje jiný výběr. Nechápu, jak se vůbec dokáží navzájem slyšet, ale tady to je naprosto přirozené. Na každém náměstí přibrzdí a poté se opět začínají závodit.

Čti více

Havana – jízda veterány

Toto ráno  je něčím výjimečné. Jako kdybychom se vrátili do minulosti. Ne příliš daleko, ale do čašů, kdy se tyto fára běžně proháněly po horkých ulicích Havany. Modrý Chevrolet Bel Air anebo bílý Ford 55? Tyto krásné veterány nás odvážejí na panoramatickou cestu do minulosti. Originální motor vydává svůj hrubý hlas a vítr nám fouká do vlasů.  Je neuvěřitelné, jak mohou tyto auta fungovat i po 60 letech. Kdybych v něm právě neseděl, asi bych neuvěřil. Svézt se americkým veteránem byl vždy můj sen, nyní si ho plním a je to neuvěřitelný zážitek. 

Čti více
Kuba, Havana

Havana

hlavní město Kuby Havana přezdívané jako Paříž Karibiku. Zároveň patří k největším městem této země. Nachází se pouze 160 km jižně od floridského Key Westu. Město je na seznamu světových památek UNESCO. Spisovatel Ernest Hemingway strávil v Havaně s přestávkami 20 let svého života. Po roce 1961 se situace změnila; poté co přišel k moci Fidel Castro a Kuba získala pomoc od SSSR se začaly rychle budovat moderní stavby. Ekonomická krize v 80. a 90. letech, zapříčiněná rozpadem SSSR, hlavního hospodářského partnera Kuby, vedla k zhoršení stavu všech budov, jak nových, tak i historicky chráněných.

Čti více
Trinidad - Kuba

Trinidad

Koloniální město Trinidad založil v roce 1514 španělský conquistador Diego Velázquez de Cuéllar, což z něj činí jedno z nejstarších kubánských měst. Do seznamu světového dědictví UNESCO v roce 1988 bylo město zapsáno pro svoji koloniální architekturu. V okolí města se rozkládaly rozlehlé plantáže cukrové třtiny, které přinášely městu bohatství. Právě díky kapitálu z obchodu s třtinovým cukrem je Trinidad jedním z nejvýstavnějších historických měst na ostrově.

Čti více
Santiago de Cuba

Santiago de Cuba

Druhé největší město na Kubě, hlavní a největší město stejnojmenné provincie Santiago de Cuba. Zde zažijete pravou Kubu. Santiago de Cuba bylo založeno 28. června 1514 Španělem Diegem Velázquezem de Cuéllarem. V této době to byla první osada na Kubě. O dva roky později byla zničena požárem, ale za pár let se do ní vrátili obyvatelé. Navštívíte místo, kde začala kubánská revoluce. Nejlepší rum na Kubě se vyrábí právě zde a nejlepší hudba je původem také odsud.

Čti více
Těšit se můžete na krásné výhledy

Údolí Viñales

Západně od Havany máte možnost ocitnout se ve světě, který připomíná zelenou přírodu jihovýchodní Asie. Zde se žije tradiční život, kubánský zelený venkov, kde se pěstuje cukrová třtina, tabák, šťavnaté ovoce, banány, ananasy. Údolí, které je zapsáno na seznam UNESCO, je nutně povinnou zastávkou, pokud jste na návštěvě v Havaně a chcete vidět ještě něco víc. Půda, která poskytuje obživu jejím obyvatelům, je červené barvy, protože obsahuje dostatek železa. Oře se tradičním způsobem, kde buvoli táhnou povoz a rolníci manuálně dřou, aby vyprodukovali ty nejlepší tabákové listy. Navštívit dům rolníka, prohlédnout si sušárny tabáku a způsob, jak se válejí doutníky (skutečně na kyprých stehnech kubánských žen?) bez toho se z Kuby snad ani nedá odletět pryč. Krásný kus země. Viděli jste epizodu Případy Majora Zemana – Rukojmí z Bella Vista? V SEN skupince víme, kde natáčeli.

Čti více
letovisko Varadero, Kuba

Varadero

Jedno z největších kubánských letovisek Varadero, rozprostírající se na poloostrově nedaleko hlavního města Havany. Nachází se v provincii Matanzas. První historické zmínky o poloostrově sahají do roku 1555. V této době zde byl španělský přístav. Dnešní letovisko bylo vystavěno jako sídlo bohatých ve 20. letech minulého století. Po druhé světové válce zde byla postavena kasina a hotely. Varadero je v současnosti oblíbené turistické středisko s bílými písčitými plážemi a moderními zábavními středisky.

Čti více

Guantanamo

V rozlehlé zátoce Guantanamo na jihovýchodě Kuby se nachází stejnojmenná vojenská námořní základna USA, vojáky přezdívaná „Gitmo“. Základna byla založena roku 1898 a od roku 1903 ji využívají Spojené státy. Amerika má toto území pronajato na dobu neurčitou a každoročně posílá platbu nájemného, které však Kuba od roku 1959 odmítá a šeky nejsou předkládány k proplacení. Kubánci totiž americkou základnu považují za „ilegální“ a přijetím nájemného by přítomnost Američanů uznali za legitimní. Základna je od města Guantanamo vzdálena přibližně 20 km a je tak dobře chráněna a zabezpečena, že jako turista se k ní určitě nedostanete. Z vyhlídky Micador Malones nebo Caimarera lze základnu alespoň zahlédnout. Guantanamo je prakticky nejstarší základna USA v zahraničí.

Čti více

Baracoa a Stolová hora El Yunque

Na severovýchodě Kuby, u zálivu Bahía de Miel, narazíte na městečko Baracoa, které bylo založeno již v roce 1511 tehdejším guvernérem a španělským konkvistadorem Diegem Velázquezem jako vůbec první španělské osídlení na Kubě. V místech, kde dnes město stojí, se už před ním vylodil mořeplavec Kryštof Kolumbus během své první plavby k americkým břehům. Až do roku 1960 byl jediný přístup do města možný po moři nebo pěšky přes hory. Z památek stojí za zmínku místní katedrála Nuestra Señora de la Asunción a také tři pevnosti, které v minulosti chránily osadu před piráty – Fuerte Matachín, El Castillo a Fuerta la Punta. Město je obklopeno atraktivní přírodou, stolovou horou a v jeho okolí lze podnikat různé turistické výlety. V okolí města se nacházejí četné farmy, na nichž se pěstují kokosové palmy, banány a kakaové boby.

El Yunque je stolová hora vysoká 570 m a stala se symbolem celé oblasti kolem města Baracoa. Poprvé ji popsal právě Kolumbus, když do této oblasti připlul a později se stala orientačním bodem pro další objevitele a námořníky. Na zájezdu je možnost výstupu až na vrchol. Výstup je střední náročnosti a celý výlet trvá přibližně 5–6 hodin. Pokud se Vám nechce, zůstáváte na pláži a odpočíváte.

Čti více
Ochutnáte pravé kubánské koktejly

Bar El Floridita Havana

V ranných 30. letech 20. století zde pracoval Katalánec Constantino Vert jako barman a později majitel, který představil místní společnosti úžasný drink Frozen Daiquiri. Oblíbil si ho spisovatel Ernest Hemingway, který měl tento bar doslova na skok nejen z hotelu Ambos Mundos, kde bydlel v letech 1932-1939, ale zavítal sem i ze své vilky Finca Vigía na okraji Havany. Jeho takzvané Hemingway daiquiri nebo "Papa doble" se připravoval s dvojitou dávkou rumu a bez cukru. A oblíbili jsme si ho i s našimi SEN klienty. Když sem zavítáme, vždy nám přidají nějakou tu kapku rumu navíc. El Floriditu rozhodně nevynechejte. A odtud to máte na skok do zchátralých uliček La Habana Vieja, staré Havany. Při procházení uličkami si uvědomíte, že Havana je jedno z nejkrásnějších měst na světě, i bez těch desítek milionů, které by se jí sešli na ty opravy.

Čti více

Poloostrov Zapata - Zátoku sviní

Toto je důležité místo z hlediska historie Kuby. Pamatujete si na Zátoku sviní? Přesně tady je to místo, kde se chtěli Američané vylodit, ale nevyšlo jim to. A proč ten název? Má něco společného s Američany? Ne, nemá! Je to historický název území a pravděpodobně vznikl tím, že když se tu Španělé vylodili, tak tu uviděli malé živočichy, podobné prasatům a od té doby se toto místo tak nazývá. Kromě historie, Zátoka sviní má snad nejkrásnější barvu moře, jakou na Kubě uvidíte. Je to přesně ta azurová modrá, o které sníte, když si představíte Karibik. A navštívíme tu i nejhlubší cenote Kuby. Přesně to cenote, kterým je tak známý Yukatánský poloostrov v Mexiku. Tato oblast je zároveň i místo, kde se vyskytuje krokodýl kubánský a endemit, který je nejnebezpečnější tvor na Kubě. Dorůstá délky 2,5 - 3,5 metru. Člověk však není v ohrožení, jeho životní prostředí je přírodními hranicemi oddělené a Sen průvodce ví, kde se můžeme bez starostí vykoupat.

Čti více

Cienfuegos

Relativně nové město založené až na počátku 19. století, kde je viditelný silný francouzský vliv. Má různé přezdívky – Zázrak socialismu, Perla jihu či Kubánské New Orleans. Dnes to je město s úžasnou přímořskou karibskou atmosférou. Je tu jaksi čistěji než v Havaně, a i v obchodech se zdá být více zboží. Kavárničky, galerie, malíři a když to trochu přeženeme, můžeme říci, že to je takové kubánské Nice. Zároveň to je výchozí místo do Karibiku. V přístavu kotví velké jachty, které se plaví po celém okolí, ostrovy Cayo Largo, Kajmani, a jiné. Nezapomeňme na krásný palác Palacio de Valle v neomudéjarském stylu, který se do koloritu města ani nehodí, ale o to více je zajímavý, a Vy máte na pár sekund pocit, že jste se ocitli ve španělské Andalusii. Cienfuegos, to je už jiný příběh než příběh Havany. V těchto oblastech se udála velká revoluce otroků v koloniích na konci 18. století.

Čti více

Camaguey

Když dorazili Španělé na Ostrov svobody, byly zpočátku zklamáni. Největší ostrov Velkých Antil a žádné zlato ani stříbro a ani drahokamy? Tak, kde je to "Eldorado", které hledáme? První guvernér Kuby založil 7 hlavních osad. Většina z nich byly přístavy a vnitřní komunikace s ostrovem, jako dnes "po asfaltce", vůbec nefungovala. Města si žili svým vlastním životem a to způsobilo, že se vyvíjely každé svou vlastní cestou. To je na Kubě úžasné! Každé město je jiné. Jak se o Havaně hovoří jako o rozpadající se krásce, o Viñales jako o regionu s nejlepším tabákem na světě, o Trinidadu jako o koloniálním klenotu, o Cienfuegos jako o městě s francouzským šarmem, tak se o Camaguey hovoří jako o Puerto Principe "Přístavní město ". A protože bylo často přepadáváno piráty, Španělé se rozhodli město "přenést" do vnitrozemí a založit ho znovu, ale ne klasickým šachovnicovým půdorysem, ale jako labyrint! Když nepřátelé vejdou, tak už nenajdou cestu ven. Pro tento netradiční styl ulic je Camaguey na seznamu UNESCO.

Čti více

Máte předběžný zájem o tento zájezd? Budeme Vás kontaktovat, rádi zodpovíme všechny Vaše dotazy a zašleme kalkulaci zájezdu na Váš email.Povinné pole

Formulář byl odeslán, děkujeme.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací