Zažijete ledové pohledy Aljašky
sleva first minute až 20%

Aljaškou od oceánu po oceán komfortněji

Krátká a intenzivní cesta Aljaškou, kde během jedné cesty budete stát na březích dvou oceánů. V národním parku Kenai se budeme vedle ledovců plavit Tichý oceán, v Utqiagvik (Barrow) budeme hledat velryby a lední medvědy na březích Severního ledového oceánu. Cesta do aljašské divočiny pro ty, kteří za krátkou dobu chtějí zažít něco jedinečné.

  • to nejlepší, co Aljaška může nabídnout, Seward, NP Kenai, Denali...
  • půldenní výlet na nejsevernější sjízdnou cestu USA
  • nádherné národní parky, nezapomenutelné pohledy
  • přeprava klimatizovaným mikrobusem, kvalitní ubytování
  • malá flexibilní skupina, SEN průvodce, maximalistický program
Čti více

Tel.: 224 250 138, 608 482 877   |   Email: cksen@cksen.cz

Termíny a cenyProgram a mapaFotogalerieReference klientůZážitky ze zájezduTOP místa zájezdu

Cena zahrnuje:

mezinárodní letenku v economy class, letištní poplatky, SEN průvodce den 1-6, Sever Aljašky město Barrow je bez SEN průvodce, pronajatý klimatizovaný mikrobus, rozsáhlý program, 8 x ubytování v hotelech a motelech v pokojích pro 2 osoby, autobusová výprava do divočiny v Denali, půldenní výlet na nejsevernější bod USA a okolí města Barrow, pojištění proti insolventnosti

Cena nezahrnuje:

Stravu, cestovní autorizace ESTA do USA (910,- Kč) a eTA vízum do Kanady (312,- Kč), fakultativní výlety, stravu, ostatní vstupné do památek a atrakcí, kapesné, pojištění

Ubytování:

Anchorage – La Quinta by Wyndham Anchorage Airport***, 2 + 1 noc
 
Seward – A Swan Nest Inn***, 2 noci
 
Denali – Denali Bluffs Hotel***, 1 noc
 
Fairbanks – Best Western Plus Chena River Lodge***, 1 noc
 
Barrow – Top of the World ***, 1 noc
 
Hotely na konkrétních termínech můžou být i jiné. Závisí to na dostupnosti, obsazenosti a na včasném přihlášení.
 
„Hvězdičkování“ není součástí obchodního jména hotelu, ale hodnocením jeho kvality od velkých nadnárodních rezervačních systémů jako booking.com, agoda.com, v některých případech podle oficiálního hodnocení samotného hotelu.
 
Jednotlivé pokoje v hotelích se mohou lišit, uvedené fotografie jsou ze standardních dvoulůžkových pokojů.

Poznámka:

Ubytování na Aljašce není hodnoceno. Ubytování je jednoduché, často jen sezónní a není luxusní. Spíše odráží aljašskou realitu.

Hotely v základní ceně zájezdu
Doplňkové služby - SEN premium

1. den: Odlet z Evropy na Aljašku

LET DO ANCHORAGE

Odlet z Evropy, přílet do ANCHORAGE, hlavního města všech outdoorových nadšenců a největší město země, které leží ve stínu ledovců a zasněžených hor. Proto se o něm také říká, že je to město nejblíže k Aljašce. Skutečné město divočiny a zároveň hlavní letecká křižovatka země. Přistaneme na letišti, jehož součástí je největší letiště pro hydroplány. Sedneme do našeho auta a odvezeme se do hotelu. Ubytujeme se a začneme s aklimatizací. Od nejstaršího zachovalého domu Oscara Andersona, přes Resolution park se sochou kapitána Cooka, po železniční stanici. Nedaleko stanice je most přes říčku Ship Creek, kde si můžete půjčit rybářské náčiní a zkusit ulovit lososa (podle období a přílivu). Na křižovatce 4.avenue a D.ulice najdete sochu psa, která označuje místo startu nejznámějšího závodu psích spřežení - Iditarod. Na stěnách budov je po celém městě množství nástěnných maleb, populární jsou velryby na obchodním domě J.C.Penney u Town Square Park. Projdeme se Downtown, podle chuti si můžeme dát večeři v Hard Rock Café, nebo v jiné restaurací.

2. den: Anchorage – město nejblíže k Aljašce

ANCHORAGE

Dnes nás čeká prohlídka Anchorage, co jsme nestihli v první den po příletu. Ať už to bude jen procházka centrem města, od nejstaršího zachovalého domu Oscara Andersona, přes Resolution park se sochou kapitána Cooka, po železniční stanici. Nedaleko stanice je most přes říčku Ship Creek, kde si můžete půjčit rybářské náčiní a zkusit ulovit lososa (podle období a přílivu). Na křižovatce 4.avenue a D.ulice najdete sochu psa, která označuje místo startu nejznámějšího závodu psích spřežení - Iditarod. Na stěnách budov je po celém městě množství nástěnných maleb, populární jsou velryby na obchodním domě J.C.Penney u Town Square Park. Nedaleko se nachází Anchorage Musem, které má úžasnou sbírku umění a předmětů denní potřeby původních obyvatel všech částí Aljašky. Je velmi moderně zrekonstruované a také krátká návštěva Vám dá hodně. Odpoledne můžete strávit návštěvou místní ZOO, která byla založena jako záchranná stanice pro zraněné a osiřelá aljašská zvířata. Ze začátku to byly pouze stáje místního obchodníka, který v roce 1966 vyhrál v rozhlasové soutěži slona. Měl na výběr 3000 US dolarů, nebo mládě slona. Rozhlasovou stanici zaskočil výběrem slůněte. Annabelle tu žila do roku 1997. Pokud jste aktivnější, půjčte si jízdní kola a projeďte se až po Kincaid park, kde se nachází běžkařské sportovní středisko. Cestou máte možnost potkat divoká zvířata, třeba se mít na pozoru. I den v Anchorage dokážete strávit pobytem v přírodě.

3. den: Směr oceán

ANCHORAGE-SEWARD

Pokračujeme do pobřežního města SEWARD, obklopeného zaledněnými horami a hlubokými fjordy. Po dálnici se dostaneme na cestu, která vede na jih od Anchorage. Podél zálivu s názvem Turnagain Arm se dostaneme na jeho konec. Z vyhlídek na záliv bývá občas vidět běluhy, zajímavý druh velryb. Na místě, kde záliv ustupuje řekám stékajícím z hor hledejte symbol USA, orla bělohlavého. Letá sem lovit ryby podobně jako i místní obyvatelé. U vesnice Portage se nachází záchranná stanice pro divokou zvěř. Ty, které je možné opět vypustit, zde nacházejí přechodný domov, jsou zde ale i zvířata, která už do volné přírody nelze vypustit. Můžete zde tak vidět zvířata, která jinak v divočině těžko uvidíte. Ať už jsou to pižmoni, bizoni lesní – menší příbuzní jejich prériových příbuzných z plání jižní Kanady a USA. Zde se naučíte rozeznávat medvěda grizzly od baribala, což je pro místní lidi žijící v divočině velmi důležité. Pokračujeme směrem do Seward a přecházíme údolími s nádhernými výhledy. Vstupujeme do národního parku Kenai. Pár kilometrů před městem je zacházka k snadno dostupnému ledovci Exit. Projdeme se na některou z vyhlídek podle možností a schopností skupiny. Ledovec Exit je jedním z nejsnáze dostupných ledovců vůbec a na vyhlídky vedou jednoduché turistické cesty.

4. den: Lososy, velryby, vydry a alky

NÁRODNÍ PARK KENAI

Dnešní den je věnován hlavní fakultativní aktivitě a tou je plavba po národním parku KENAI. Dosud si ji objednali všichni naši klienti a všichni se vrátili nadšení. Loď vyráží ráno z přístavu v Seward a plují zálivem Resurrection Bay. Už zde budeme hledat vydry mořské (Kalan) a sviňuchy běloploutvé (dalls Porpoise) a sviňuchy obyčejné (harbour Porpoise), které často provázejí lodi po cestě. Na skalách a na pobřeží budeme hledat tuleně obyčejné a lachtany stellerové. Zde si vysvětlíme, jaký je rozdíl mezi těmito dvěma skupinami zvířat. Na otevřeném moři obeplujeme skály oddělující záliv Aialik, ve kterém se nacházejí konce dvou ledovců. K jednomu z nich se loď přiblíží a budeme chvíli čekat, jestli budeme mít štěstí a podaří se nám natočit, jak se kus ledovce utrhne a s hukotem zhroutí do zálivu. Právě zde je možné vidět "neohrabané" alky – mnišky vlasaté (papuchalky), kdysi známé jako lundy a norce (alky) tenkozobé. Vrátíme se na otevřené moře a vydáme se na cestu zpět. Hory s ledovci, padající do moře tvoří dokonalou kulisu. Budeme mít štěstí na velryby? Na léto se sem připlouvá nakrmit více druhů velryb. Nejčastěji potkáváme plejtváka křídlatého (keporkak) a šedého (plejtvák šedý). Keporkaci jsou známý svými výskoky a my jen budeme doufat, že se nám tento moment podaří zachytit. V této oblasti se často objevují i ​​kosatky dravé. Několika členné rodiny zde loví ryby, lachtany a tuleně. Uvidíme, co nám dnes příroda nabídne, v každém případě bude tato plavba jedna z těch, na které se nezapomíná. Ti, co nepůjdou na plavbu budou mít individuální a oddechový program.

Po návratu do Seward máme stále čas na nějakou aktivitu. Můžeme se jen tak projít po nábřeží, dát si chutnou večeři, nebo se jít podívat do místního akvária. Slouží i jako záchranná stanice mořských živočichů a zde se podíváme zblízka na mnišky, tuleně a další obyvatele místní přírody. Nebo se odvezeme až téměř na konec cesty na Miller`s Landing. Zde je místo, kde zpracovávají čerstvé úlovky a pokud budeme mít štěstí, uvidíme i padesáti kilového lososa. Pro ty aktivnější, je možnost jít v letních měsících „kajakovat“ po zálivu v "půlnočním slunci". Jsme dostatečně na severu, aby zde slunce téměř nezapadlo a o 11 večer je zde jako na sklonku bílého dne.

5. den: K nejvyšší hoře severní Ameriky

SEWARD – DENALI

Vracíme se zpět do Anchorage stejnou cestou. Po tom, jak jsme vnímali krajinu z lodi, se nám i tato cesta bude jevit jinak. Kolem největšího aljašského města jen projdeme a vydáme se na sever. Aglomerace města ustupuje a divočina se přibližuje. Tabule vedle cesty informují, kolik divokých zvířat bylo od začátku roku sražených na cestách. Aljaška je plná zvěře a třeba se mít na pozoru. Cestou si můžeme na některém z parkovišť dopřát výborné espresso nebo capuccino. Jednoduše vypadající "boudy" nabízejí top kvalitu. Po cca 200 kilometrech by se nám za dobrého počasí mohl otevřít první pohled na Denali, nejvyšší horu severní Ameriky. Přicházíme na okraj národního parku, kde přenocujeme, abychom ráno mohli vstoupit na jeho území.

6. den: Do srdce divočiny

NP DENALI – FAIRBANKS

V řeči původních obyvatel DENALI znamená VELKÝ. Dáme jim v každém smyslu tohoto slova za pravdu. Autobus s místním průvodcem nás vyzvedne brzy ráno a zaveze hluboko dovnitř tohoto obrovského národního parku. Vlastním autem se sem dostat nedá. Právě zde je největší šance na to, že uvidíte svého prvního a vzápětí i druhého či třetího grizzlyho v životě. Hledejte i další obyvatele. Často vidíme vlky, losy, soby a horské ovce aljašské, podobné našim muflon. Při dobrém počasí se nám v celé své nádheře ukáže zasněžený masiv Denali / Mount McKinley a na ten pohled v životě nezapomenete. Celá tato aktivita trvá půl dne a po návratu si už jen dáme oběd, abychom při dobrém jídle zpracovali tento zážitek. Podél hranice národního parku odjíždíme dále na severovýchod. Na okraji parku je stále velká šance vidět divokou zvěř jako soby a medvědy. Je třeba mít oči na stopkách. Opouštíme tuto nespoutanou divočinu až se dostaneme do Fairbanks, města uprostřed Aljašky ...

7. den: Na absolutní sever

FAIRBANKS – ITQIAGVIK (BARROW)

Přeletíme na úplný sever USA. V letadle jsou pouze zarostlí chlapi s „vibramkami“ na nohou a všichni vystupují ve městě s podivným názvem Deadhorse. Místo obrovských ropných polí v arktické oblasti, které jsou součástí oblasti North Slope. Do letadla foukne chlad a v okolí vidíme pouze nekonečnou plochou tundru. Letadlo se zvedne ze země a o dalších 30 minut přistane v nejsevernějším městě USA, BARROW. Barrow je izolován od zbytku Aljašky a není spojen se zbytkem žádnou cestou. Většinu obyvatel tvoří Eskymáci. Eskymáci, kteří se živí lovem velryb nebo prací na ropných polích či Dalton Highway. Barrow je izolován a budete to hned vidět. V 60. letech právě zde začali Američané studovat Arktidu a v maličké vesničce si postavili svůj tábor. Na obrovském území je dnes 8 eskymáckých vesnic a pár malých usedlostí. S objevem ropy, která je necelých 100 km východně, se oblasti začalo dařit a dnes je Barrow navzdory drsnému a chladnému vzhledu úspěšným městem. Domy postavené na permafrostu, chladničky na velrybí maso a černé pláže Čukotského moře. Nejprve si složíme věci v hotelu s názvem Top of the World a vyrazíme na prohlídku. NUVUK: nejsevernější bod USA. Místo věčného chladu a mrazu. Místo, kde představa o konci světa začíná být docela reálná. Uvidíme velryby? Možnost zaplavat si v ledovém Čukotském moři. Obranný systém z dob studené války, obydlí dávných Eskymáků a muzeum, které se věnuje tisícileté tradici lovu velryb. O těch se zde dozvíte více. Proč je Barrow nejdražším městem USA? Nocleh.

8. den: V zemi Inuitů

UTQIAGVIK (BARROW) – ANCHORAGE

Celý den až do odletu strávíme ve městě Inuitů, kdysi známých jako Eskymáci. Návrat do Anchorage a při troše štěstí budeme vidět vrchol nejvyššího vrchu USA, legendární hora Denali, zasněžené pláně a ledovce. Přílet do Anchorage.

9. den: Balíme se

ANCHORAGE – EVROPA

Poslední den na Aljašce. Podle dostupnosti letů budeme mít ještě čas na některé z aktivit. Pomalu se připravíme k odletu. Odlétáme z Anchorage a v letadle vzpomínáme na tuto neskutečnou cestu.

10. den: Vítejte doma

Přílet do Evropy.

Aljaškou od oceánu po oceán
<
>
Těšit se můžete na ledovcové jazykyObjevte divokou Aljašku s CK SENPři troše štěstí zahlédnete vráskavce dlouhoploutvéV Kenajských fjordech uvidíte i kosatkyUvidíte medvědy při lovuZažijete doslova pravou AljaškuMedvědi grizly na Vás číhají na každém rohuZachytíte výskoky velryb?I taková setkání vás čekajíUvidíte losy ve volné příroděVyfotíte si losa z těsné blízkostiObjevíte kouzlo rozkvetlé AljaškyPři dobrém počasí se Vám ukáže Mount McKinleyMount McKinley v celé své kráseAljašská přiroda Vás doslova pohltíTuto přírodu si zamilujeteOkusíte atmosféru AljaškyAljašku si skutečně užijete díky našemu SEN průvodci, který se zde dokonale vyznáNa tyto pohledy jen tak nezapomeneteTěšit se můžete na výhledy na DenaliCo takhle koupačka v ledovém jezeře?Masiv Denali je dominantou aljašské přírodyTyto pohledy jsou jako z pohádkyMount McKinley z výškyProjdete se po ledovcových masivechDostanete se k hranici mezi USA a KanadouOchutnáte čerstvého lososaTěšit se můžete i na místní specialityProjedete se lopatkovým parníkemI takové ploty mají místní u domuOd našeho SEN průvodce se dozvíte o tradičním zpracování rybNavštívíte netradiční poštyProjdete si historické Dawson CityZkusíte si vyrýžovat zlato v Hunker CreekA možná budete mít štěstí
Zažijete ledové pohledy Aljašky

Yukon, Aljaška - úpřímné díky za pohodovou dovolenou plnou příjemných zážitků a překvapení

Dobrý den,
ráda bych se podělila o některé zážitky z dovolené na Aljašce a v kanadském Yukonu.
V úvodu jsme absolvovali příjemnou túru vedle ledovce Exit. Provázelo nás sluníčko, takže v cíli našeho výstupu jsme si mohli déle posedět a pokochat se pohledem na ledovec a na skupinu horolezců, kteří tam trénovali lezení a slaňování v zaledněném terénu. Nedaleko nás se velmi podezřele kolísaly větve v hustém houští. Nikdo z nás se však neodhodlal jít prozkoumat, kdo byl původcem tohoto jevu. Následovala úžasná plavba Kenai fjordech, kde jsme měli možnost vidět, jak na hladině lenoší mořské vydry. Část plavby nás provázely rozdováděné kosatky a alky, na okolních skalních útesech jsme viděli množství jen tak polehávajících lvounů a tuleňů a velryby ukazovaly fotografům ocas. Jelikož nás opět provázelo sluníčko, měli jsme možnost pozorovat "ledopády" které sporadicky vznikaly na ledovci ústícím do moře.
Při prohlídce v národním parku Denali jsme měli štěstí a viděli jsme kompletní "top pětku" živočichů, žijících v této oblasti: grizliho, vlky, losy, soby Karibu a ovce Dallove. V životě jsem neviděla hezčí západ slunce, jako v Denali. Sluneční paprsky zalévaly zlatočerveným barvami nejvyšší vrch severoamerickém kontinentu Mount McKinley. Byl to mimořádný úkaz, nejen pro rekreanty, kteří jsou obvykle plní euforie, ale i pro domácí, kteří vycházeli na terasu, aby se pokochali jeho nádherou. Na říčce Klondike jsme měli možnost alespoň trochu zakusit "zlatou horečku". Vyfasovali jsme gumáky a dvě lopaty zlatonosného písku do rýžovací pánve a už to začalo. Snaha o co největší úlovek nás ve studené vodě říčky poměrně rychle zahřála. Po půl hodině, když nám zlatokopka Erika pomohla najít pár droboučkých zlatinek, nám oči zářily štěstím. Všichni jsme však pochopili, že se budeme muset nadále živit tím, čím jsme se živili dosud.
Před vstupem do kanadského národního parku Kluane jsme absolvovali podrobnou instruktáž, jak se chovat při setkání s medvědem, což bylo docela zábavné. Naneštěstí jsme si to neměli možnost vyzkoušet v praxi. Satisfakcí nám však byly krásné túry a procházky divokou přírodou. To není ani zdaleka vše. Pro zájemce o tento zájezd bude však příjemné zažít i překvapení. Na našem zájezdu o ně nebyla vůbec nouze.
Zvláštní poděkování patří Mirce Badinské, která nás provázela a odřídila tisíce kilometrů. Postarala se o bezpečné přesuny naší skupiny a překvapila nás vynikajícími organizačními schopnostmi, vždy dobrou náladou a bohatými znalostmi o oblastech, kterými jsme projeli.
Upřímné díky za pohodovou dovolenou plnou příjemných zážitků a překvapení.
Přeji vám, abyste si co nejdéle zachovali vysokou úroveň poskytovaných služeb.
Tatiana

Čti více
Těšit se můžete na ledovcové jazyky

Yukon, Aljaška - bylo to zkrátka SUPER

Dobré ráno,
ráda bych poděkovala za skvěle zorganizovanou cestu a bezvadného průvodce Martina. Vyšlo všechno, co mělo vyjít, včetně počasí. Martin velmi rychle "zapadl" do party, upozornil, ukázal, vyprávěl kdejaké zajímavosti o zemi, zvířatech, zvycích... bylo to zkrátka SUPER.

Ještě jednou díky, těšíme se na další cesty, které, věříme, se nám podaří uskutečnit – i o těch jsme se s Martinem bavili.

Srdečný pozdrav celé partě, hezký den a pěkné léto.

Mgr. Jana Juriková
jednatelka společnosti

Čti více
Objevte divokou Aljašku s CK SEN

Aljaška, Havaj - moc jsme si to užili

Dobrý den, za všechny účastníky zájezdu děkujeme CK SEN za perfektní organizaci zájezdu, díky které jsme vytěžili z cesty maximum, co se dalo. Vidět mořské vydry na hladině při plavbě Kenai Fjordy byl úžasný zážitek a co teprve kosatky, které nás chvilku doprovázely . Množství národních parků, které jsme měli možnost poznat, taky stálo za to. Ty procházky divočinou byly ohromující. Měli jsme také možnost okusit atmosféru ,, zlaté horečky‘‘ .Nicméně po pár minutách snahy o prosytí pár zrníček zlata, jsme došli k závěru, že bychom se tím moc neuživili  Průvodkyně Saša byla úžasná, zorganizovaná, vždy a na všechno připravena, vstřícná, empatická, nesmírně vzdělaná. Moc jsme si to užili a určitě se tam vrátíme. CK SEN je jeden z mála našich partnerů, které budeme vždy každému doporučovat. Ještě jednou díky a pěkný zbytek léta, Kateřina z Brna

Čti více
Při troše štěstí zahlédnete vráskavce dlouhoploutvé

Ráda bych se s Vámi podělila...

Rada bych se s vámi podělila o své dojmy ze zájezdu Aljaška a Yukon s příslovečným dovětkem "volání divočiny" .Všechny zájezdy s CK SEN se zapsaly do mé interní i externí paměti jako velmi výjimečné, opravdu každý jeden byl excelentní, ale tentokrát marně hledám slova. Asi žádné nestačí na to, abych adekvátně vyjádřila své nadšení :-)! Hned na úvod napíšu, že nad tímto zájezdem jsem váhala a o to větší skeptik ve mně se vydal do aljašské a yukonskej divočiny.Jakékoliv pochybnosti, zda jsem si vybrala správně, se začaly rychle rozplývat doslova pár hodin po příletu do Anchorage (AK), po "oklepání se" z delšího letu :-). Itinerář cesty rozebírat nebudu, je popsán na stránce CK SEN a já dávám klobouk dolů před tím, kdo ho vytvořil. Vše skvěle, vyváženě nakombinované a oceňuji i aktivity různého druhu. Doslova zbožňuji na SEN zájezdech, že vždy o + 1 den si už nepamatuji, co jsme dělali předešlý den, tak plnohodnotně jsou dny využity, žádné zahálka :-). Při road tripu má člověk navíc čas vydechnout si, rozjímat, fotit do interní paměti, tzn. vstřebávat, nasávat atmosféru. Pokud jde o fakultativní počiny, osobně vřele doporučuji let se ski plane přes Mt. Logan (nejvyšší vrch Kanady a po Denali druhý nejvyšší vrch Severní Ameriky) nacházející se v NP Kluane. Pokud náhodou není zřejmé, co bych vzkázala těm, kteří uvažují o tomto zájezdu, vyjádřím to explicitně: pokud Vás alespoň trošku nadchne a / nebo dobíjí příroda, nejít by byla velká škoda! No a teď už přistoupím k těm, bez kterých by to nebylo ono - k naší mini partě (bylo nás šest) a k průvodkyni Monice. Řekla jsem Vám to všem osobně, ale zopakuji i písemně, že mi bylo s vámi super báječně. Děkuji Vám za skvělou společnost! A ještě fanfáry pro Moniku - jedna super SEN průvodkyně, neskutečně příjemná osůbka a parťačka. Děkuji samozřejmě i celé SEN kanceláři, šlo o můj jedenáctý zájezd s Vámi :-) Není většího důkazu / měřítka absolutní spokojenosti než věrný klient - vlastně po tolika letech ruku v ruce s CK SEN mi slovo "klient" připadá neosobní, raději používám slovo fanoušek! Děkuji zas a znovu a vše dobré přeji celé kanceláři, ať se Vám daří jako doposud! Šťastné cesty Vám všem přeje Jana z Olomouce

Čti více

Noční život uprostřed divočiny na Aljašce

V dodnes důležitém rybářském přístavním městečku a dnes rovněž vstupní bráně skvělého národního parku Kenai fjords, v Aljašském Sewardu, to během letní sezony žije. Po absolvování geniální Kenai fjords tour, kde jsme se nabažili místní fauny a flory v ekosystémech ledovců, oceánu a hustých lesů jsme se rozhodli zakončit dnešní den v jednom z místních vyhlášených lokálních barů. Námi již několikrát prověřený Yukon bar opět nezklamal. Drsný avšak pohostinný naturel místních obyvatel nás ohromil. Rustikální vzhled baru, silné koktejly od nekompromisních barmanek a hlasité projevy místních nás vtáhli do prostředí divoké Aljašky. Atmosféru podtrhnul místní písničkář Hobo Jim, takový lokální Johnny Cash, který nenechal chladným ani toho největšího mrzouta. Před půlnocí jsme se vydali do našeho nedalekého příjemného hotelu, a i když jsme už po dlouhém a zážitky nabitém dni byli připraveni na zasloužený odpočinek, ještě něco přeci jen upoutalo naší pozornost. Přímo vedle parkoviště u horského potoku se promenádoval obrovský majestátní los. Místní to moc nevzrušovalo, pro nás to ovšem byl finální zážitek dne. Teď už opravdu můžeme jít spát. Volání divočiny je termín historicky úzce spjat s regionem největšího státu USA, Aljaškou. Dává to smysl a my se o tom na našich cestách opakovaně přesvědčujeme.

Čti více

Volání divočiny v Anchorage

Hned po příletu jsme se vydali na místní farmářských trh. Americká pohostinnost se nedá popřít a ochota lidí a výběr různých místních specialit nás hned přesvědčuje, že jsme na Aljašce. Tmavě červený, až růžový losos, čerstvě vyloveny je úplně jiný jako ten, který si dáváme doma. Je to největší delikatesa a dáváme si ho všichni. Stejně jako předkrm obrovské vařené krabí nohy. Navštěvujeme nejstarší dům v Anchorage, který si Oscar Andersson postavil v roce 1915. Byl 18. člověkem, který přijel do Anchorage ale prvním, který si postavil dům :-) těch 17 před ním se spokojilo se stany :-). Na závěr dne jsme ještě stihli návštěvu největšího letiště hydroplánů na světě. Několik z nich bylo přímo v akci. Opravdový zážitek. Ale až dnes ráno začíná to právě aljašské dobrodružství. Směr je jasný – Seward. Najde se odvážlivec, který vystoupí na známý Mt. Marathon? 4. července se konal už 82. ročník běhu na Mt. Marathon, a že to není žádná procházka růžovou zahradou, říká zpráva z místních novin: Vedoucí běžci v mužské i ženské kategorii zkolabovali jen několik desítek metrů před cílem ... my nasazujeme své tempo a výhledy, které se nám naskytují jsou pro nás velkou odměnou. Zítra nás čeká plavba kolem ledovců padajících do moře a pozorování velryb. Šance je obrovská, držte palce.

Čti více

Aljašská příroda k nezaplacení

Aljaška nás uchvátila! V úžasné přírodě jsme sami, obklopeni ledem, lachtany a medvědy. Právě zde cítíme sílu (zatím) nedotčené přírody. Jízda na kajaku mezi kry ledu s pohledem na mohutný ledovec je zážitek, na který se nezapomíná. Překvapivě, není mi ani taková zima, jak by člověk čekal. Jen nespadnout do vody, ta má 7 stupňů a podchlazení by vzalo veškerou sílu. Během jízdy na kajacích v přírodní rezervaci slyšíme pouze ticho, žblunknutí vody a jednou za čas hřmot, to se odtrhne kus ledovce. Sledujeme to v tichosti z kajaku a je to pro nás neopakovatelný moment! Zítra se chystáme na pozorování velryb, tak držte palce!

Čti více

Mount McKinley – nejvyšší hora Severní Ameriky

Vstupujeme do národního parku Denali a řidič zpomaluje autobus. Před námi se v dáli ční Mount McKinley, nejvyšší hora severní Ameriky. To však není důvod zpomalení. Hned před autobusem se líně prochází grizzly. Cvakáme foťáky o sto šest, vidět obrovského medvěda jen 5 metrů od autobusu je neuvěřitelný zážitek. Losy už ani nepočítáme. Samice se pasou v bažinách podél silnic a sem tam v lese zahlédneme parohy obrovských samců. Hora se přibližuje a pohledy jsou nádherné. Dole prázdné pláně protkané lesy a v pozadí 6 190 m vysoká hora pokrytá ladem a sněhem. Toto je cíl naší cesty. Nastupujeme do letadel a za 15 minut se blížíme mezi roklemi k ledovcovým polím. Mám pocit, že se křídly dotýkáme kolmých stěn. Pod námi kilometr jen samý led a sníh, nad námi se tyčí nejvyšší vrchol. Nevím, kam se mám dívat dřív. Najednou pilot udělá letadlem smyčku a přistává na jednom z ledovcových polích. Jsme ve výšce cca 3500 metrů nad mořem, slunce svítí, je až neuvěřitelně teplo a my se koulujeme a kocháme se pohledy na majestátní masiv této obrovské hory.

Čti více

Yukon a kopce zlatého prachu

Každý známe příběhy zlatokopů uprostřed nehostinné přírody na březích řeky Yukon. Jack London a Bílý Tesák se postarali o jejich zpopularizování i v Čechách. Jak to na zlatonosné řece Bonanza a v kdysi stanovém městě Dawson vypadá dnes? Během našeho dobrodružství na Aljašce přejdeme i přes jedny z nejopuštěnějších hraničních přechodů v USA a strávíme několik dní v kanadském teritoriu Yukon. Během dne v Dawson city se půjdeme s nejdéle působící společností Goldbottom tour podívat na jejich vykolíkované parcely, současný proces hledání zlata a vyrýžovat si také vlastní zlato. Začínáme přímo na místě dění, uprostřed obrovských kopců štěrku, hlíny a těžkých strojů. Bagr přehazuje čerstvě vyrýpanou zeminu strojem, který gravitací, vodou a třesením oddělí větší části od ostatních. Po skončení musí vrátit okolí zase do původního stavu a vysadit novou zeleň. Zbytek procesu, který vede ke zlatu, je ještě dlouhý a pracný a vyžaduje hodně ruční práce při promývání, přesypávání a oddělování jiného materiálu v táboře. My si vyzkoušíme nejznámější formu rýžování - v řece pomocí pánví. Původní účel pánvičkování však nikdy nebylo reálné hledání zlata, ale zkoumání povrchu a jeho bohatství v okolí. Přezujeme se do holínek, vyhrneme rukávy a náhodným výběrem si vybereme pánev plnou zeminy. Bude v té naší nějaké zlato? Určitě. Otázka spíše je, zda jej i najdeme. Ponoříme pánev do vody, a přestože jsme tu během léta, je ledová! Vymýváme kameny pomalu pryč, snažíme se udržet teoretické zlato na dně pánve a pomalu se k němu propracováváme. Bolí nás záda, mrznou nám ruce a všichni přemýšlíme, jak to tu ti zlatokopové mohli vydržet. Až úplně na dně pánve se tuším začne něco lesknout. Našli jsme si zlato! Cenný kov o velikosti sněhové vločky je náš! To je to, co se tu hledá. Už jen zlatý prášek. Všechny větší kousky se vybrali koncem 19. století. Bagry, nákladní auta a veškerá mravenčí práce současných zlatokopů je právě o tom, o nalezení co nejvíce zlatého prášku v kopě štěrku. Nám to stačí, odložíme si své bohatství do mini zkumavky a večer jdeme zkusit raději štěstí do nejstaršího kasina v celé Kanadě.

Čti více

Za ledovcem a kosatkami

Je 7 hodin ráno a my už stojíme před kanceláří Kenai Fjords Tour ve městě Seward. Ačkoliv je zatím jen 8 ° C, vypadá to na krásný den. Přímo v jednom z nejbohatších rybářských přístavů z celého USA se nalodíme na výletní loď a spolu s východem slunce vyrážíme ze zálivu Resserection Bay. I když nás čeká ještě dlouhá cesta a mnoho zážitků, už teď to okolí nemá chybu. Jdeme se podívat na horský ledovec, který pomalu taje do Tichého oceánu. Prsty překřížené, doufáme, že cestou potkáme velryby, kosatky nebo byť i tuleně. Při východu ze zálivu nás vyprovázejí líní lachtani, kteří odpočívají na kamenech téměř bez pohybu. Přejdeme za skály na konci zálivu a všude kolem najednou pouze širý oceán bez konce. Když se rozhodneme plavit stále dál na jih, připlujeme tak jako James Cook až na Havaj. Kapitán směřuje ale na sever a už za chvíli vcházíme do zálivu Aialik Bay, kde nás čeká ledovec. Příroda kolem je sama o sobě jedinečným zážitkem a každý by se s takovým výhledem nejraději budil každé ráno. Připlujeme k ledovci, ze kterého se jednou za čas utrhne kus do vody, kapitán vypne motory a nastane úžasné ticho. Obrovský ledovec před námi, kusy plovoucího ledu kolem a sem tam vykoukne z vody tuleň nebo mořská vydra. O pár kilometrů dále jsme ještě narazili i na rodinku kosatek !! Orca, killer whale, kosatka - když si uvědomíte, na co se díváte, pouze vám padne čelist. 6 kousků kosatek přeplavalo kolem lodi, některé dokonce pod ni. Nikam nespěchají. Krásné obloučky černo bílých ploutví jsou zážitkem, které žádný seaworld na světě nepřekoná. Vyrážíme zpět do přístavu, výlet končí a sami nevíme, co z toho všeho bylo nejsilnějším zážitkem. Sedíme na přední palubě, vychutnáváme si aljašské slunce a vodu, a najednou něco rychle víří hladinu. Příběhneme k zábradlí a vidíme, že naše štěstí neskončilo. K lodi se blíží sviňuchy – malá mořská torpéda, která velikostí vypadají jako delfíni a černo-bílým zbarvením, jako kosatky. Jak rychle přišli, tak i odešli, foťák jsme ani nestihli nastavit. Nádhera. V takový den jsme ani sami nedoufali, počasí i příroda nám přáli a na brzké vstávání si už nikdo ani nevzpomněl. A teď hurá za odpočinkem na Havaj.

Čti více

Cestou k ledovci

Dnes ráno se loučíme s Anchorage, největším městem Aljašky a čeká nás přibližně dvě stě kilometrů cesty do městečka Seward na Kenaiském poloostrově. Jméno dostalo podle pana Williama H. ​​Seward, státního sekretáře Lincolnovy administrativy, který v roce 1867 vyjednal pro usa koupi Aljašky od ruského cara za směšných 7,2 milionu dolarů. Cestou se však ještě zastavujeme v centru divoké přírody, kde ve velkých výbězích chovají aljašská zvířata (častokrát zachráněni sirotci nebo zraněné zvěře, které by v divoké přírodě samé nepřežili). Učíme se rozeznat soba od losa, obdivujeme majestátnost pižmoňů a lesních bizonů, jakož i medvěda černého, ​​ tlupu vlků či orla bělohlavého. Čeká nás ještě hodina cesty do Seward, kde si dáme výborný oběd. Seward je známý rybolovem a to je i pro nás první volba. Posílení skvělou krabí polévkou či salátem s filety z aljašského lososa se vydáváme k ledovci Exit, kde si dáme příjemnou túru na Sviští louku (Marmot Meaddow). Začínáme u infocentra, kde nám Ranger lámanou češtinou vysvětlí výstupové trasy a podmínky na chodníku. Vše nasvědčuje tomu, že nás čeká krásný výlet. Při vstupu do infocentra je tabule, kde turisté píší, jaká zvířata potkali cestou. U louky , cíli naší cesty se prý ráno potuloval medvěd. My však nemusíme jít lovit tento zážitek daleko. Po několika minutách cesty a prvních krocích v lese na nás vypadne z houštiny mladý medvěd černý - baribal a vypadá, že je více překvapen on z nás, než my z něj. Jakmile se přiblížíme, skáče na kmen stromu a sápe se nahoru. Parádní zážitek vidět toto krásné zvíře v divoké přírodě. Pokračujeme však dál, čeká nás ještě slušný výšlap. Po přibližně hodině se dostáváme do pásma, kde je ještě sníh, sviští louka je již však na dohled. Ledovec se nám však stále skrývá, což nás pohání stále dál. Pomalu se přibližujeme k cíli naší cesty, výhled se otevírá a my se neumíme vynadívat. Seběhneme dolů k infocentru, odvezeme se zpět do města a ubytujeme se v příjemném rodinném hotelu. Je večer, ale slunce ne a ne zapadnout. Zapadá těsně před půl nocí, ale tma v podstatě není, jen jakési šero. Sedáme si na lavičku před hotelem, otevíráme láhev piva, kterou na americký způsob schováme do papírového sáčku a na zasněžených horách naproti přes zátoku pozorujeme odstíny bílé barvy, měnící se při zapadajícím slunci. Odtud se nám jen tak chtít nebude, ale Havaj čeká

Čti více
Aljaška národní park

Národní park Denali

Národní park Denali patří díky zcela nedotčené přírodě k nejkrásnějším národním parkům na světě. Největším lákadlem je nejvyšší hora severoamerického kontinentu, Denali. Běžně zde můžete zahlédnout například medvěda grizzlyho či baribala, stáda polárních sobů, losů nebo smečku vlků. Čeká Vás vyhlídkový let mezi rozeklané hřebeny nejvyšší hory Ameriky. Na tento zážitek budete vzpomínat celý život.

Čti více
národní parky Aljaška

Národní park Kluane

Národní park Kluane byl pro svou úžasnou ledovcovou krajinu a důležitost ochrany medvědů grizzly, sobů a Dallových ovcí zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO. Přes 80 % národního parku tvoří velkolepé ledovce a spatříte zde nejvyšší horu Kanady, Mt. Logan. Díky vyhlídkovému letu malým letadlem máte jedinečnou příležitost spatřit ledovou pyramidu nejvyššího vrcholu Kanady. Pro dobrodružnější povahy nabízíme možnost raftingu na řece Alsek, jedné z nejlepších bílých vod na světě.

Čti více
Severní Amerika - Aljaška

Seward

Pobřežní město Seward, jež je obklopeno mohutnými zaledněnými horami a hlubokými fjordy, si rozhodně zaslouží Vaši pozornost. Centrum města se nachází nedaleko velice pěkného přístavu, kde naleznete množství obchůdků, restaurací a kaváren. Z paluby výletní lodě budete obdivovat na dvacet velkolepých ledovců. Čeká Vás pozorování praskajících a odlamujících se ledovcových ker. S trochou štěstí během plavby spatříte velryby, mořské vydry či tuleně.

Čti více

Anchorage

V jižní části nejsevernějšího amerického státu leží na konci Cookova zálivu Anchorage. Se svými 300 tisíci lidmi je největším městem Aljašky a domovem celých 40 % všech jejích obyvatel. Oblast Anchorage byla odpradávna osídlena původním lidem Dena´ina. Roku 1888 bylo nedaleko odsud objeveno zlato a vypukla zlatá horečka, která na sever přivedla tisíce lidí. V 60. letech byla u jeho břehů objevena ropa, dnes je však kromě ní významnou součástí ekonomiky Anchorage také turismus. Centrum města je lemované řadou restaurací, kaváren i obchodů se suvenýry. U sochy legendárního tažného psa Balto tady začíná proslulý závod psích spřežení, Iditarod Trail, jehož se každý rok v březnu účastní desítky zkušených „mustrů“. Kdo se chce blíže seznámit s přírodou, historií i původními lidmi a uměním Aljašky, neměl by si nechat ujít návštěvu Muzea Anchorage v centru Rasmuson nebo Aljašského muzea přírodní historie. Centrum původního dědictví Aljašky představuje tradiční řemesla a umění, stejně jako obydlí původních obyvatel oblasti. Za krátkou návštěvu určitě stojí Aljašská botanická zahrada s více než 150 druhy původních rostlin, nebo Aljašská Zoo, jež chová jak místní, tak exotické druhy. Anchorage je branou do divočiny a nádherné přírody Státního parku Chugach s vysokými horami a desítkami kilometrů pěších treků napříč krásnou alpínskou krajinou.

Čti více

Fairbanks

Fairbanks je se svými více než 31 tisíci obyvateli druhým největším městem na Aljašce, je ekonomickým a správním centrem celého vnitrozemí. Rozkládá se v srdci Aljašky na řece Chena, při soutoku s řekou Tanana. Město bylo založeno v dobách zlaté horečky na Klondiku, ale první osídlení bylo zcela náhodné. V roce 1901 se po zdejší řece Tanana prodíral proti proudu muž jménem E. T. Barnette. Pojmenováno bylo po viceprezidentu Spojených států (1905 – 1909) Charlesi W. Fairbanksovi. Zlatá horečka zde však netrvala dlouho, a když opadla, většina lidí se odtud odstěhovala. Později stavba železnice a silnice "Alaska Canadian Hwy" krátkodobě přivábily do těchto míst pracovní síly a banky. V oblasti byla objevena také ropa, což mělo za následek, že mezi lidmi panovalo stejné vzrušení, jako v dobách zlaté horečky. Americká vláda využila strategického postavení města a vybudovala zde velkou vojenskou základnu. V dnešní době se zde nachází jedna z největších základen ve Spojených Státech. I když je město vybaveno nejmodernější technologií, nezřídka zde najdeme dřevěné sruby. Aljašká univerzita provozuje Museum of the North, Animal Research Station (výzkumnou zvířecí stanici) a také Georgeson Botanical Gardens (botanické zahrady). Museum of the North patří k nejlepším muzeím na Aljašce a jeho nejvýznamnějšími klenoty jsou 36 000 let stará mumie bizona nebo největší nugeta zlata nalezená na Aljašce.

Čti více

Dawson city

V roce 1896 zlatokopové objevili ve zdejších vodách poprvé oficiálně zlato. Senzační zpráva se rychle šířila dál a v následujících desetiletích povodí řek Yukon a Klondike zabraly dychtiví zlatokopové ze všech koutů světa. Dnes se odhaduje, že během zlaté horečky přijelo do doby liduprázdných oblastí až 100 tisíc lidí. Největší návaly skončily, až když se objevily zprávy o nových nalezištích na nedaleké sousední Aljašce. Mezitím však už stihlo vzniknout ryze zlatokopecké městečko Dawson, které se stalo cílem i naší dobrodružné výpravy. Zatímco v lednu 1897 tvořilo tento původně letní rybářský tábor pět srubových domů, v následujících měsících začaly závratně růst ceny tamních pozemků i v hostincích, které rostly jako houby po dešti. V době největší horečky zde žilo až 40 tisíc lidí. Dnes má Dawson kolem 1 300 stálých obyvatel. A přestože zlato se zde individuálně těžilo ještě několik let po zuřivé horečce, dnes si sem chodí

Čti více

Máte předběžný zájem o tento zájezd? Budeme Vás kontaktovat, rádi zodpovíme všechny Vaše dotazy a zašleme kalkulaci zájezdu na Váš email.Povinné pole

Formulář byl odeslán, děkujeme.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací