1. den: Snídaně doma a večeře v Torontě
TORONTO
V brzkých ranních hodinách odletíme za velkou louži. Naším cílem bude největší město Kanady a čtvrté největší město Severní Ameriky – Toronto. Jeho centrum připomene kdekomu malý New York. Zajímavost: Zdejší Yonge Street je označovaná jako nejdelší ulice na světě (do roku 1999 je zapsána v Guinessově knize rekordů se svými 1 896 kilometry). Ve skutečnosti ale měří "pouze" 56 km a je to hlavní tepna města.
Jakmile doletíme na místo a ubytujeme se, čeká nás první poznávací vycházka po Torontu. Vyvezeme se ku příkladu na nejvyšší věž západní polokoule. CN Tower disponuje horní vyhlídkou, která sahá až do výšky 447 metrů a je aktuálně pátým nejvyšším vyhlídkovým místem. Při ideálních povětrnostních podmínkách je z ní viditelnost až do 160 kilometrů. Až se pokocháme kanadskými panoramaty, vyrazíme si také prohlédnout budovu parlamentu provincie Ontario. Uvidíme ovšem i nejstarší domek v Torontu, kterým je Campbell House (podařilo se jej zachránit před demolicí).
A nakonec se projdeme zahradou starého soudu Osgood Hall, odkud spatříme bývalou a současnou radnici. Při městské exkurzi si však nezapomeneme říct doplňující informace o Torontu a historii Kanady. Závěr našeho prvního dne pak bude patřit chutné večeři v podobě kanadského hot-dogu. Opravdovým gurmánům ale přijde vhod i skvělá restaurace Barberian‘s Steak House!
2. den: Niagarské vodopády
TORONTO – NIAGARA FALLS
Máte možnost navštívit Hokejovou síň slávy a vyfotit se s originálem Stanleyova poháru či s dresy oblíbených hokejových hráčů. Kdo zde najde legendárního Wayna Gretzkyho a po něm druhého nejproduktivnějšího hráče NHL, Slováka Petra Šťastného? Vedle břehu Ontarijského jezera se dostaneme k Niagarským vodopádům. Jsou považovány za jedny ze tří nejkrásnějších na světě. Budeme zde mít čas si je pořádně vychutnat. Cesta tunelem za vodopády, vyhlídková plošina přímo pod dopadající vodou nebo se projedete loďkou přímo pod podkovu.
3. den: New York - město které nikdy nespí
NIAGARA FALLS – LETIŠTĚ TORONTO – NEW YORK
Dnes přeletíme kanadské hranice do USA. Přistáváme ve městě, které nikdy nespí, v New Yorku. Hned od začátku se staneme součástí tohoto živého organismu. Po odbavení budeme mít ještě možnost poznat večerní New York, například pulzující náměstí Times Square, známé jako pupek světa. Je plné lidí ve dne i v noci. Půjdete si užívat atmosféru města či dáte přednost nejkrásnějším výhledům z Empire State Building.
Poznámka: Klienti, kteří si zájezd zakoupili po 3.5.2024 se třetí den zájezdu přesunou z Niagar na letiště v Torontu/Buffalu, zhruba 1,5 hodiny cesty autem a přeletí krátkým 1,5 hodinovým letem do New Yorku. Klienti, kteří si zájezd zakoupili před 3.5.2024, se přesunou soukromým autobusem z Niagar do New Yorku. Jedná se o celodenní přesun se SEN průvodcem, kde ujedete 650 km za zhruba 8 hodin.
4. den: Manhattan od A po Z
NEW YORK
Hned ráno se vydáme do rušných ulic velkoměsta, abychom objevili daleko více kouzelných zákoutí. Nejprve se ale zastavíme na Ground Zero, což je místo s velmi silnou atmosférou – zde totiž kdysi stály budovy známé jako „Dvojčata“. Má je ale připomínat památník ve tvaru dvou bazénů kopírujících původní půdorys mrakodrapů. Odtud se však vydáme opodál, až k One World Trade Centre – dříve známé jako Freedom Tower. Obchodní centrum jednoho světa nabídne zájemcům dokonalou vyhlídku z nejvyšší budovy USA (je nejvyšší i na západní polokouli). Doplňující informace:Protože se One World Trade Centre nachází na spodní straně Manhattanu, budete mít tuto čtvrť z vyhlídky jako na dlani. Dohlédnete však i na Sochu Svobody a neméně známý ostrov Staten Island. A ještě jedna perlička – výška onoho mrakodrapu činí 541,3 metrů. V imperiálních jednotkách je to 1 776 stop, což symbolizuje rok vyhlášení nezávislosti Spojených států.
Zajímavost: Jízda výtahem vzhůru na vyhlídku je opravdovým zážitkem. Za 47 sekund zažijete přerod Manhattanu z dob nizozemského starosty Petra Stewesanta až po dnešek.
Doplňující historická fakta: Dnes je jen těžko k uvěření, že Manhattan býval kdysi dávno skalnatým ostrovem s lesy, ve kterých žili Indiáni. Zlom však nastal v době, kdy guvernér nizozemské kolonie Nové Holandsko koupil ostrov od Indiánů. To zde totiž začaly vyrůstat domy velmi podobné těm v Amsterdamu. Naprostý městský boom výškových budov se pak datuje k počátkům 20. století.
Naše výprava ovšem nebude u konce. Následně si totiž prohlédneme úžasnou stavbu, kterou je nejdražší nádraží světa zvané Oculus (je dražší než samotný mrakodrap). Zde uvidíme, že New York dostává postupně „novou tvář“. Oculus totiž vyrostl na místě hrozného teroristického útoku – to se ostatně stalo také pietním i finančním centrem, a zároveň pýchou města. Pak se ale naskytne příležitost pro milovníky nakupování – co se takhle zastavit v hypermoderním obchodním domě Westfield s největším Apple Store světa? Zajímavost: Zakladatelem obchodního domu byl rodák z Fiľakovo jménem Frank Lowy.
Při našem putování se ovšem přesuneme dále, až k řece Hudson, která omývá západní břehy ostrova Manhattan. Odtud se nám naskytnou úchvatné pohledy New Jersey City. Krom jiného se ocitneme na místě, kde New York kdysi vzniknul (dříve býval známý jako Nový Amsterdam). Postupně pak přejdeme do Battery Parku, který nám poskytne skvělý výhled na Ellis Island a na Sochu Svobody. Míjet však budeme i nejstarší parčík v New Yorku a sochu útočícího býka (kolemjdoucí jej chytají za varle pro štěstí). Nakonec ale přejdeme k pravděpodobně nejbohatšímu kostelíku na světě, jehož název je Trinity.
Opomenout ovšem nemůžeme při našem poznávání ani ikonickou ulici Wall Street, jež bývala oblíbená i jako předloha mnoha filmů. O tomto „divokém“ místě si řekneme samozřejmě pár zajímavých informací. A když už budeme na Wall Street stát, pokocháme se také radnicí Federal Hall, což je místo, kde inaugurovali prvního prezidenta Spojených států George Washingtona. Dnes tu jako vzpomínka stojí jeho socha. Jakmile projdeme Wall Street, dostaneme se následně k East River a vyhlídce na Brooklynský most. Zajímavost: Věděli jste, že jeho nosnost po otevření testovalo 21 slonů?
Z dolního Manhattanu se dále přesuneme na jeho horní konec. Zde uvidíme několik apartmánových domů – v jednom z nejznámějších (Dakota Building) žil dokonce i americký skladatel Leonard Bernstein nebo muzikant John Lennon – ten bohužel zemřel předčasně rukou fanatického fanouška, přímo před onou budovou. Dodnes ale na tomto místě žije vdova po Lennonovi. Ostatně Yoko Ono nechala na památku svého muže vybudovat památník Strawberry Fields, který je možné vidět v Central Parku!
A nebyla by to úplná prohlídka New Yorku, pokud bychom nenavštívili fascinující kus zeleně uprostřed velkoměsta. Ne nadarmo je Central Park nejnavštěvovanějším parkem v USA a nejznámějším na světě! Odtud lze pozorovat nejen městská panoramata s výškovými budovami! Vyžití je v něm skutečně požehnaně. Známá je však tato lokalita i z rodinného filmu „Sám doma – Ztracen v New Yorku“! Ve snímku se ovšem neobjevil pouze samotný park, ale i nejluxusnější a nejznámější newyorský hotel Plaza, který kdysi patřil prezidentovi Trumpovi – také jej uvidíme. Zajímavost: Právě zde oslavovali členové kapely Beatles po vyprodaných koncertech a Marilyn Monroe pak psala v tomto hotelu zamilované dopisy Kennedymu.
New York projdeme vskutku křížem krážem, proto zamíříme i na Pátou Avenue, kde budeme unesení ze skvostného a bohatě vyzdobeného Kostela svatého Patrika. Najdeme tu ale i skvělé obchody – zájemci samozřejmě mohou něco pokoupit, anebo se jen pokochat nejnovějšími trendy. Za vidění ovšem stojí v NYC i rozsáhlé Rockefellerovo centrum, před kterým stává největší vánoční strom. Ti, co hned v úvodu nestihli vyhlídku Top of The Rocks (v 70. patře tamější budovy), budou mít možnost! Jako na dlani se před nimi zjeví Central Park nebo dominanty středního Manhattanu – mrakodrapy Empire State Building či krásný Chrysler.
Až si však budeme procházet ulici 5th Avenue, dostaneme se i k okouzlující antické budově newyorské veřejné knihovny, která je druhou největší v USA. Zvídaví cestovatelé ovšem mohou zamířit opodál na 42th Street a prohlédnout si také historickou budovu obrovské dvoupodlažní železniční stanice Grand Central Terminal. Odtud je to ostatně už jen skok k 443 metrů vysokému mrakodrapu Empire State Building, který byl celých 36 let nejvyšší budovou New York City. Stal se ale i sedmým divem moderního světa. A pak bude intenzivní den v New Yorku za námi. Ti, co však zatouží ještě po kultuře, mohou vyrazit na nejnovější vystoupení v divadlech na Broadwayi!
5. den: Jogging v Central parku nebo plavba okolo Manhattanu
NEW YORK
Další den poznáme newyorská zákoutí z jiné perspektivy – tedy aspoň ti, co zatouží po dalším dobrodružství. Poplavíme se totiž po řekách, které omývají ostrov Manhattan. Vyhlídková plavba nás vezme po řece Hudson k Soše Svobody, kolem Dolního Manhattanu na East River a pod mosty Brooklyn, Manhattan a Williamsburg k sídlu OSN. Vychutnáme si tedy nádherné pohledy na panorama města (plavba je fakultativní a stojí 31 eur). Ti, kteří dají naopak přednost odpočinku, však mohou relaxovat ku příkladu v Central Parku.
Zajímavosti: New York nabízí velké množství vyžití a není zdaleka možné všechno za jednu návštěvu stihnout. Jen Manhattan totiž obsáhne 32 muzeí – celkově v NYC je jich téměř 100 + stejný počet galerií s uměním a mnoho dalších zajímavých míst. Jedno je ale jisté – město si zamiluje každý už na poprvé, jako drtivá většina ze 65 milionů návštěvníků, kteří sem ročně zavítají. TIP: A pokud nebudete vědět, kam o volném čase zajít, SEN průvodce vám rád poradí.
6. den: Poslední nákupy a rozlučka s New Yorkem
NEW YORK – EVROPA
Náš poslední den ve městě, které nikdy nespí. Ještě jednou se pokocháme pohledem na Manhattan, zavřeme tašky a přesuneme se na letiště.
7. den: Vítejte doma!
EVROPA
Přílet domů.