sleva first minute až 10%

Zimbabwe Zambie, Malawi, Mosambik (Expedice)

Další africká cesta z dílny CK SEN. Kultura a historie bývalé Rhodesie, divoká africká fauna v South Luangwa, hornaté Malawi a absolutně nedotčený Mosambik. Cesta v malých skupinkách, tak jak se na Afriku patří.

  • unikátní cesta Afrikou přes 4 země jihu a východu
  • doprava tažnými koňmi Afriky, Land Rover a Land Cruiser
  • originální africké dobrodružství přes neturistickou část Afriky
  • neobjevený Mosambik s tisíci km pláží a autentické Malawi
Čti více

Tel.: 224 250 138, 608 482 877   |   Email: cksen@cksen.cz

Termíny a cenyProgram a mapaFotogalerieZážitky ze zájezduTOP místa zájezdu

Cena zahrnuje:

mezinárodní letenku, letištní poplatky, dopravu terénním autem během celého pobytu s plným vybavením, SEN průvodce, 2 x ubytování v 5* hotelu se snídaní, 4 x ubytování v 3* hotelu se snídaní, všechny silniční poplatky, pojištění proti insolventnosti

Cena nezahrnuje:

stravu kromě uvedené, víza, vstupné do památek, atrakcí a národních parků, PCR testy a antigenní testy

Ubytování:

Harare – New Ambassador Hotel***, 1 noc
 
Bulawayo – The Bulawayo Club Hotel***, 2 noci
 
Victoria Falls – Pamusha Lodge Victoria Falls****, 1 noc
 
Lusaka – Best Western Plus Lusaka Grand Hotel****, 1 noc
 
South Luangwa – Flatdogs Camp***+, 2 noci
 
Lilongwe – Sunbird Capital****, 1 noc
 
Monkey Bay – Cape Mac Lodge***, 1 noc
 
Mulanje – Kara O
Doplňkové služby - SEN premium

1. den: Hurá do Afriky

LETADLO

Odlet z Evropy přes rovník až na jih Afriky.

2. den: Vzpomínky na Rodez

HARARE

Přilétáme do HARARE: kdysi jedno z nejbohatších měst Afriky, hlavní město jižní Rhodesie. Roky chudoby město změnily, ale i tak zůstalo výkladní skříní Zimbabwe. Downtown Harare působí uvolněným dojmem. Architektura pamatuje koloniální časy. Moderní budovy byly stavěny v 80. a 90. letech a od té doby se toho mnoho nezměnilo. Ulice Samora Machel, Juilius Nyerere, Sam Nujoma a Robert Mugabe ohraničují centrální část města, kde se i my projdeme. Všichni tito pánové, po nichž jsou pojmenovány ulice v centru města (a je jich mnohem víc), byly důležitými osobnostmi v období osamostatnění jednotlivých zemí. Od prezidentského paláce, který je za zády našeho hotelu a nejvyššího soudu, kolem finančního centra až po tržní ulici. Procházka městem bude nabírat obrátky. Politické centrum je téměř prázdné, ale jak se blížíme k ulici Julia Nyerere, lidí bude přibývat. Zde přibydou pouliční prodejci a africký ruch. Nádherné koloniální budovy ve městě poukazují na bývalé bohatství této země. Podíváme se na architektonicky zajímavou budovu Eastgate Centre, která je zjevně odlišná od ostatních zvenčí i zevnitř. Přicházíme na náměstí Africké jednoty s parčíkem. Na jeho severozápadním rohu hlavní anglikánská katedrála z roku 1914. Po pravé straně katedrály stojí zimbabwský parlament. Den zakončíme chutnou večeří dle Vaší volby.

3. den: Památky UNESCO – hledali byste je tady?

HARARE – MASVINGO – BULAWAYO

Z Harare se vydáme na jih. Opustíme největší město země a lidí ubude. Celá tato oblast je na náhorní planině a my se budeme pohybovat v průměrné nadmořské výšce 1200 m. Na cestách budou pravděpodobně časté policejní kontroly. Jsou vždy na hranicích jednotlivých "okresů". Přejdeme městem Masvingo a sjedeme z hlavní silnice. Po 30 kilometrech přijedeme do Great Zimbabwe hotelu, a to jsme už jen na skok k jedné z nejzajímavějších památek Afriky. Great Zimbabwe bylo na seznam UNESCO zapsáno v roce 1986. Celé osídlení se rozkládalo pravděpodobně až na 800 hektarech. Bylo vybudováno mezi lety 1100 a 1450 našeho letopočtu s největší pravděpodobností lidmi kmene Shona nebo jejich předky, kteří tuto oblast obývají do dnešních dob. Celá památka se skládá z několika částí. Na kopci se pravděpodobně nacházela "královská rezidence". Pod kopcem je několik pozůstatků. Nejznámější památka je takzvané Great Enclosure (Velká Ohrada) s věží, jejíž účel není zcela jasný. Zeď Velké ohrady je sama o sobě fascinující stavbou. Celkově je Velké Zimbabwe, od něhož byl odvozen název země, největší kamennou stavbou kromě pyramid v Egyptě a Súdánu. Během největšího rozvoje této kultury měli zjevně čilý obchodní kontakt s arabskými obchodníky. Našly se zde pozůstatky porcelánu, arabské mince, skleněné korále a podobné artefakty, které pocházejí z tehdejší Persie a Číny. Při informačním centru se setkáme s naším místním průvodcem, který nám celé ruiny ukáže a vysvětlí detaily. Toto místo ve Vás jistě zanechá silný dojem. Bude umocněn i tím, že zde bude minimum turistů. Večer příjezd do Bulawayo.

4. den: Cecil Rhodes a skalní malby

MATOBO NÁRODNÍ PARK

Z Bulawayo to máme jen 30 kilometrů na bránu národního parku Matopos (UNESCO). Vstoupíme na území, kterému původně dominovaly Sanové (Křováci), ale později kontrolu převzali lidé kmene Nbedele, původně nazváni Matabale. V roce 1926 na žádost Cecila Rhodese bylo vytyčené chráněné území, které bylo rozlehlejší, než je dnes. Tímto se Matopos, nebo jak ho dnes volají, Matobo, stalo nejstarším národním parkem dnešního Zimbabwe. Park má bohatou flóru a faunu. Kromě různých druhů antilop je zde zdravá populace nosorožců a pravděpodobně největší hustota leopardů skvrnitých na světě. To samozřejmě ale nezaručuje, že je uvidíme. Po sanských lovcích a sběračích zde zůstaly památky ve formě skalních maleb. Je zde několik jeskyní a skalních převisů, kde jsou pěkné sbírky tohoto uměleckého projevu. Asi nejznámější a nejkrásnější vyzdobenou je jeskyně Inanke. Pokud to bude možné, tuto jeskyni navštívíme. Budeme hledat vzácné antilopy Vrané, lvy, slony a buvoly. Park nabízí skutečně dobré safari, vše je jen o štěstí. V parku je i několik zajímavých skalních útvarů a "balancujících" skal. Na jednom z kopců je důležitý památník. Je jím hrob muže, po kterém byly nazvány Zimbabwe a Zambie během koloniálních časů. Cecil Rhodes je kontroverzní osobností. Na jednu stranu je mu zazlívané imperialistické smýšlení, kapitalistický postoj k obchodování a těžbě, kterou se zabýval v těchto končinách. Druhá stránka byla filantropická. Vybudoval nemocnice, školy, dal práci místním obyvatelům. Měl snahu vybudovat železnici, která by spojila Kapské město a Káhiru a do určité míry se mu to podařilo. Dá se o něm mluvit a polemizovat velmi dlouho. Budeme mít v autě během jízdy na to času dost. V každém případě se k jeho hrobu půjdeme podívat. Je odsud nádherný výhled na celý park a i dále. Po celodenním safari se vrátíme do Bulawayo na noc.

5. den: Od Rhodese k Livingstonovi

BULAWAYO – VICTORIA FALLS

Přesun přes Matabeleland až na hranice se Zambií. Vcelku kvalitní cesta, která na většině úseku bude prázdná a pouze v blízkosti vesnic budou okolí zpestřovat lidé a domácí zvířata na cestě a vedle. Victoria Falls je městečko na zimbabwské straně vodopádů s přibližně 50.000 obyvateli. Ještě před rokem 2008 bylo navštěvované množstvím turistů. Po konfliktech, které v zemi vyvrcholily extrémní inflací a pádem ekonomiky, sem turisté přestali ve velkém jezdit. Hlavním lákadlem jsou zde vodopády. V roce 1855 sem přišel jako první Evropan cestovatel a misionář David Livingstone. Místní mu ukázali místo, které v jazyce Lozi nazývají dodnes Mosi Oa Tunya – Kouř, který hřmí. Toto jméno je také oficiálně zaznamenané jako jeden z oficiálních názvů místa v seznamu UNESCO. Vodopády, jejichž hrana je dlouhá 1700 metrů a voda padá do hloubky více než 100 metrů, se řadí k dalším dvěma nejkrásnějším na světě: Niagara a Iguazu. Projdeme se po okraji vodopádů a užijeme si burácení Ďáblova kataraktu ze vzdálenosti pár desítek metrů. Zde se nachází i socha objevitele vodopádů. Samotné vodopády jsou oproti dvěma zmíněným jedinečné v tom, že zde je minimum turistů. Budeme zde téměř sami. I samotný prostor je velmi přírodní a naturální. Na většině není vybudováno zábradlí a budeme se tak cítit skutečně jako Livingstone v roce 1855. Na konci chodníku se podíváme na most, který vybudoval Rhodes jako součást zmiňované železnice. Po tomto mostě zítra přejdeme do Zambie. V naší oblíbené lodge si dopřejeme trochu oddechu a dáme si chutnou večeři.

6. den: Kmen Batonga a cukrová třtina

VICTORIA FALLS – LUSAKA

Poslední snídaně v Zimbabwe. Čeká nás severní Rhodesie a dnešní ZAMBIE. Země, která byla dlouho ve stínu Zimbabwe a dnes je to africký gepard, který jde velmi rychle kupředu. Po pár kilometrech jsme opět při vstupu k vodopádům. My však pokračujeme až na hranici. Vyřídíme náležitosti a přicházíme na slavný most. Překročíme řeku Zambezi a vstupujeme do Zambie. Prvním městem za hranicí je LIVINGSTONE: město pojmenované po prvním Evropanovi, který tímto regionem prošel. Město leží na konci dlouhé cesty mezi Walvis Bay v Namibií a Zambií. Několikrát měnilo polohu kvůli epidemiím malárie, tato dnešní se zdá být tou pravou a město je největším městem jižní Zambie. Zastavíme se před malým muzeem věnovaným vodopádům a okolí. Před muzeem je kromě malého průzkumného letadla i busta jiného cestovatele, tentokrát českého původu. Dr. Emil Holub byl jedním z prvních, kteří se sem po Livingstonovi dostali. V roce 1875 detailně zmapoval vodopády a okolí jako nikdo před ním a ani dlouho po něm. Moderní cestou směřujeme na sever přes Kalomo, které dominovalo této oblasti před Livingstonem. Oblast, kterou obývá kmen Batonga. V této části Zambie se usadili během výstavby přehrady Kariba, která vytvořila obrovské jezero. Batongové jsou zemědělci a věnují se pěstování různých plodin. V okolí Mazabuka mineme obrovské plantáže s cukrovou třtinou. Překročíme řeku Kafue, která je dlouhá 1600 km a celá leží v Zambii. Je hlavním přítokem Zambezi a závisí na ní obrovské množství zambijského obyvatelstva. Na závěr tohoto průjezdu dojedeme až do hlavního města LUSAKA. Po příjezdu do Lusaky si prohlédneme to nejdůležitější. Cairo road je hlavní tepnou města, kde se kromě stanice nacházejí budovy s důležitými firmami, bankami a obchody. Za rohem, na Independence avenue se nachází národní muzeum, před kterým je Socha svobody. Město samo o sobě nedisponuje mnoho turistickými atrakcemi, je to spíše politické a obchodní centrum země. Po příjezdu se ubytujeme a podle chutě vybereme restauraci.

7. den: Nedotčená divočina

LUSAKA – SOUTH LUANGWA

Cestou z centra Lusaky se zastavíme u Národního shromáždění – zambijského parlamentu. Architektonicky nepříliš zvláštní budova, ale v její zahradě se často pasou antilopy a zebry. Ty mají do areálu přístup, my ne. V každém případě to je zajímavý pohled. Po 100 kilometrech přicházíme na hranici národního parku Lower Zambezi. Na druhé straně řeky Zambezi, která odděluje zambijský park od zimbabwského Mana pools. Tato oblast je známá silnou populací slonů, buvolů, lvů a psů hyenovitých. Samotný park je víceméně nepřístupný, neexistuje zde udržována silniční infrastruktura a pohyb po parku je velmi náročný. Podél hranice parku pojedeme dalších 90 kilometrů. Uvidíme některé ze zvířat už tady? Sporadicky obydlenou oblastí jižní Zambie se dostaneme až do města Chipata. S blížícím se největším městem na východě země se i obydlí zhušťují. Z tohoto města to máme už "pouze" 130 kilometrů na hranici národního parku South Luangwa. Zde nás zítra čeká safari.

8. den: Opravdové safari

SOUTH LUANGWA

Národní park South Luangwa je považován za neobjevený klenot mezi africkými safari. Stále málo navštěvovaný, má však co nabídnout. První zmínka o chráněném území je z roku 1904, kdy zde byl prohlášen za honitbu. V 50. letech podstoupila místní komunita určité území, které bylo spolu s původním lovným revírem přeměněno na chráněné území. Sem už se nesmělo s puškami, ale pouze s dalekohledy a fotoaparáty. V roce 1972 byl nakonec vyhlášen za národní park s rozlohou 9.050km2. Nachází se v obrovitánském plochém údolí v nadmořské výšce kolem 800 metrů s množstvím lagun a jezírek zásobovaných řekou Luangwa. Hlavním tahákem tohoto parku je velká koncentrace zvířat, jaká se v Africe běžně nevyskytuje. Najdeme zde 60 druhů savců, 400 druhů ptáků a mnoho dalšího. Kromě "běžných" zvířat, jsou zde i ty atraktivní. Kudu, lesoni a Impalaty jsou jen některé z antilop. Stáda buvolů a slonů jsou všude v parku a jsou nejpočetnějšími velkými zvířaty. Žije zde i žirafa zambijská (Giraffa camelopardalis thornicrofti), která je nejblíže příbuzná tanzanské žirafě masajské. Zajímavostí je téměř endemická zebra stepní. Její poddruh Equus quagga crawshayi žije téměř výhradně v tomto údolí. Její pruhování je podobnější zebrám ze Serengeti než zebrám ze zbytku jižní Afriky. Od roku 2005 je zde zaveden projekt na sledování a ochranu lvů ve spolupráci s parkem North Luangwa. Lví populace je zde velmi silná a vysloužila si i vlastní dokumentární seriál Lion country: Night and day, který se stal hitem ve Velké Británii a dostal se do vysílání i na našich přírodopisných TV kanálech. Řeky, laguny a jezírka jsou domovem silné populace hrochů. Celkově má​​Zambie nejvíce hrochů ze všech afrických zemí. Jejich "hnojivo", které putuje zpět do řeky zase udržuje zdravou populaci ryb a ty zase krokodýlů. Jedinými zvířaty, které se zde nevyskytují, jsou nosorožci. Ti byli již v 80. let zcela vybiti pytláky a od té doby zde nežijí. Jsou zde však rodiny psů hyenovitého, kteří jsou jedny z nejohroženějších šelem Afriky. V parku žijí i levharti, kterých je na tomto území dostatek. Pokud je však chcete vidět, je dobrý nápad jít na noční safari. South Luangwa je jeden z parků, které to umožňují. Po západu slunce se vydáte na 2 hodinovou jízdu parkem a hledáte noční tvory. Kromě leopardů můžete potkat hyeny, hrabáče, medojedy nebo lelky – noční ptáci, chameleóny a podobně. Vše je o štěstí, stejně jako přes den. South Luangwa má určitě co nabídnout a samotné prostředí je jedinečné. Když si připočtete minimum turistů, je to skutečně ráj na Zemi.

9. den: Vstupujeme do Malawi

SOUTH LUANGWA – CHIPATA – LILONGWE

Z hranice South Luangwa směřujeme na jihovýchod na hranici s Malawi. Přejdeme hranice a vstoupíme do města s exotickým názvem. Jméno dostalo po řece Lilongwe. První obydlí zde bylo postaveno v roce 1902 a administrativním centrem se stalo o dva roky později. Hlavním městem země se stalo v roce 1975 a nahradilo město Zomba. Poslední úřady byly ze Zomby přesunuty do Lilongwe v roce 2005. Hlavní atrakcí města je město samotné. Klidná atmosféra, kterou neočekáváte od metropole země. Na rozdíl od Harare nebo Lusaky zde nejsou výrazné dopravní zácpy, život zde plyne mnohem pomaleji. Exoticky vypadající ulice odrážejí rozvoj města v sedmdesátých letech 20. století. Navštívíme hlavní atrakce. Jednou z nich je válečný památník padlým vojákům ve 2.světové válce. Druhá atrakce je Wildlife centru, které slouží jako záchranná stanice pro divoká zvířata, která potřebují pomoc. Toto místo bylo otevřeno v roce 2009 uprostřed tohoto zeleného města a vysloužilo si několik mezinárodních ocenění za svou snahu a práci. Podíváme se na tento projekt a možná uvidíme některé ze zvířat, jaké bychom ve volné přírodě jinak neviděli. V tomto klidném městě přespíme abychom mohli pokračovat v cestě napříč Malawi až k jezeru Nyasa.

10. den: Život na jezeře Malawi

MONKEY ISLAND

Opouštíme Lilongwe a míříme k jezeru Malawi, známého také jako jezero Nyasa, které je snem každého akvaristy. Budeme procházet hustě obydlenými oblastmi, kde je extrémní pohyb lidí na cestách. Městečka a vesnice jsou fantasticky živé a my budeme mít neustále se na co dívat. Vždy nás překvapí něco nového, co je možné vidět jen v Africe. Pomalu se blížíme k jižnímu konci jezera. Na poloostrově Cape McLear se nachází tradiční rybářská vesnice Chembe a na jejím okraji naše lodge. Odpoledne sedneme na loďku a odvezeme se na ostrov Tumba. Cestou budeme sledovat život ve vesnici na břehu tohoto výjimečného jezera. Kdo bude chtít, nasadí si potápěčskou masku a skočí do jezera. Bude překvapen životem pod hladinou. Na dně neroste téměř žádný porost kromě řas. Ty jsou ale potravou pro více než 700 druhů cichlid – druhů ryb. Jezero Malawi a jezero Tanganyika jsou známé obrovským počtem endemických druhů ryb. Díky této rozmanitosti, byla mosambická část jezera prohlášena za chráněné území. Když se ponoříte pod hladinu, budete ohromeni množstvím a barevností ryb. Budete se cítit jakoby uprostřed obrovského akvária. Tento zážitek bude jedním z nejsilnějších z celé cesty. Něco tak unikátního už nemáte možnost zažít nikde jinde. Výhodou tohoto místa je, že zde není bilharzie (schystozómie), respektive je jí zde velmi málo. Nemoc způsobuje parazit, který žije v určitých druzích vodních šneků. Ti potřebují jako obživu vodní rostliny, které zde nežijí. Proto je toto místo jedno z nejpopulárnějších na potápění a šnorchlování. To však neznamená, že zde budou davy turistů. Malawi je obecně málo navštěvovaná země. V restauraci ochutnejte některou z lokálních a čerstvých ryb. Pokud máte náladu, vyběhněte do vesnice na pivko do místní hospody. Budete mít o zážitek postaráno.

11. den: Nádherná příroda

BLANTYRE – MULANJE

Z místa, která díky písečné pláži a nádherné barvě vody ve Vás zanechá dojem, pokračujeme v poznávání této malé země. Zemědělské vesničky budou míjet jedna za druhou, až přijedeme do bývalého správního města, koloniálního Nyasalandu - Blantyre. Město bylo pojmenováno po rodném městečku Davida Livingstona ve Skotsku. Založeno bylo jako misijní stanice v roce 1876 a o dva roky později se stalo hlavním městem a řídícím centrem britské společnosti kontrolující území dnešního Malawi. Blantyre je stále považováno za hlavní město obchodu a výroby v zemi, na rozdíl od politického centra Lilongwe. Nacházejí se zde dvě katedrály. Centrum spočívá v jedné ulici, Victoria street. Zde se nacházejí hlavní finanční společnosti a na jejím dolním konci je původní radnice a imigrační úřad, nejstarší budovy, které se ve městě zachovaly. Nedaleko je hlavní trh a autobusové nádraží. Blantyre má překvapivých 800.000 obyvatel, pokud se počítá i se spojeným městem Limbe. Většina lidí však žije na periferii a centrum je spíše klidné. Z Blantyre odjíždíme na jihovýchod a zde se objeví čajové plantáže. Blížíme se k nejvyšší hoře Sapitwa, která je součástí masivu Mulanje.

12. den: V okolí Mulanje

MULANJE

Dnešní den strávíme v oblasti nejvyššího masivu země. Nejvyšší vrchol Sapitwa má výšku 3002 metrů nad mořem. Túra na vrchol zdatným turistům trvá 2 dny, nejčastěji je to 3denní cesta. Jsou potřeba částečné znalosti lezení, i když není potřebné vybavení. My se projdeme po příjemných chodnících a projdeme se k vodopádu Likhubula (Dziwe wa Nkhalamba). Voda je příjemná a kdo chce, může se vykoupat. Z 5metrové skály se dá do jezírka skočit, třeba však trefit to správné místo. Cesta je komfortní, žádné náročné úseky, téměř celá cesta vede lesem. Jedna cesta má od brány přibližně 2,5 kilometru. Klidnou chůzí to máme přibližně 45 minut jedním směrem. Oblast Mulanje je nejznámější oblastí pěstování čaje v Malawi. Plantáže budeme vidět všude kolem. Jedna z plantáží, Lujeri, nabízí prohlídky zpracování čaje a samotné plantáže. Pokud budeme mít čas a chuť, můžeme se jít na plantáž podívat. V každém případě je jízda mezi čajovníkovými plantážemi příjemným zážitkem. Pohled na nádherně udržované parcely známe z různých zemí, tady by to však nikdo z nás neočekával. Na místním trhu v Mulanje si můžeme nakoupit ovoce a ochutnat některé z domácích dobrot, které zde nabízejí, nebo si tu dát pivo (jak jinak, teplé) s místními štamgasty. Místní jsou příjemní a vysmátí lidé. Rádi se s Vámi dají do řeči. Vychutnejte si kontakt s domácími a zažijte tak "vlastní" Afriku.

13. den: Nejdelší most přes řeku Zambezi

CAIA

Překročíme hranice s Mosambikem a jsme v další africké zemi. Hranice je klidná, minimum procházejících. Na mosambické straně mějte po ruce očkovací průkaz, zde bývá často lékařská kontrola na vstupu. Spočívá ve zkontrolování očkování proti žluté zimnici a změření teploty digitálním teploměrem. Po tomto zdržení vstupujeme do bývalé portugalské kolonie, dlouho sužovanou válkou, která ale našla mír a země má obrovský potenciál. Tisíce kilometrů pískového pobřeží s azurovou vodou a výbornými podmínkami na potápění či plavání. Zároveň je to rozlehlá země, která je místy zcela izolována od světa. Procházíme prázdnou krajinou s občasnými vesničkami. Nová asfaltová cesta je důkazem rozvoje země. Tato nová cesta směřuje na jihovýchod. U města Namacura to stočíme směrem na jihozápad a obchvatem přijdeme k řece Zambezi. Největší most přes řeku je právě zde v městečku Caia a je dlouhý 2376 metrů. Zastavíme pod ním na místě, kde byl kdysi přívoz a uděláme pár fotek. Řeka rozděluje zemi de facto na dvě samostatné části. Opustili jsme provincii Zambezia a jsme v Sofale. Projdeme městem Caia. Zde přespíme, abychom přesun přes obrovskou část země rozdělili na polovinu.

14. den: Úchvatné pobřeží Indického oceánu

VILANCULOS

Hlavní cestou projedeme kolem národního parku Gorongosa. Nejkratší cesta je N282, ta je však na většině úseku hustě obrostlá cukrovou třtinou a sloní trávou a je tak zúžena na jeden jízdní pruh a není vidět proti jedoucí auta. I když delší, ale bezpečnější cesta je hlavní N1. Se štěstím uvidíme během objíždění národního parku některé z divokých zvířat. Samotný národní park leží na samém konci Velké příkopové propadliny, která se sem táhne až z Golanských výšin na hranici Sýrie a Izraele. Tato obrovská divočina s rozlohou téměř 4000km2 je domovem různých zvířat díky různým prostředím. Najdete zde horský les, savanu, bažiny ale i deštné pralesy. Velkých savců zde však není příliš, tento park utrpěl obrovské ztráty během dlouhotrvající občanské války. Z parku zmizelo až 95 % velké zvěře. Snahy o obnovu jsou však úspěšné a postupně sem reintrodukují různá zvířata, včetně vzácných psů hyenovitých, lvů a slonů. Park má do budoucna velký potenciál stát se cílem turistů na klasické safari. Ve městě Inchope mineme křižovatku do města Beira, hlavního města provincie Sofala a důležitým přístavem pro vnitrozemské země jako Zimbabwe, Zambie a Malawi. Pokračujeme po N1 na jih a přijedeme k Indickému oceánu. Neuvěřitelné množství palem. Věděli jste, že kokosové ořechy zabijí v zemi více lidí než žraloci? Splňuje toto místo představu Vašeho afrického ráje? Vilanculos je městečko na pobřeží oceánu z něhož se stává místní centrum turistického ruchu díky ostrovům Bzaruto, které se míhají v dálce. Tyto ostrovy jsou rájem potápěčů a jihoafrické smetánky.

15. den: Odpočinek na pobřeží

VILANCULOS

Oddechový den na pobřeží Indického oceánu. Pokud nechcete celý den strávit na pláži a užívat si klidného nicnedělání, vydejte se na plavbu na jedinečné ostrovy Bazaruto. Je to souostroví šesti písečných ostrovů. Největším je Bazaruto. Jsou vzdálené přibližně 20 kilometrů od pobřeží. Písek sem přinesla řeka Save, která však během dlouhotrvající historie změnila svůj tok a nyní ústí přibližně 90 km severně od souostroví. Jediným skalnatým ostrovem i když s písečnými plážemi je Santa Carolina. Většina ostrovů má částečné osídlení. Trvalé vesnice tu nebyly, žili zde sporadicky pastevci koz a po vybudování několika resortů zde začali skutečně žít lidé. Po příjezdu na ostrov se vykoupeme v laguně a vyběhneme na pískovou dunu a rozhlédneme se kolem. Pohled na prázdné nádherné pláže s vodou, která má dokonalou barvu, je nezapomenutelný. Budete se cítit privilegovaně, pravděpodobně zde budeme sami. Lodí se přesuneme na místo, kde je pěkné šnorchlování a podíváme se na život pod hladinou. Se štěstím uvidíme i delfíni, velryby, manty nebo žraloky velrybí.  Vrátíme se zpět do resortu a budeme odpočívat a vstřebávat tento jedinečný zážitek. Bazaruto skutečně stojí za to. Pokud nechcete jít na ostrovy, ale chcete se potápět nebo šnorchlovat, máte i takovou možnost. Resort nabízí řadu aktivit, pokud budete mít zájem. Dokonalý den na dokonalém místě.

16. den: Pravý africký chaos

MAPUTO

Dlouhý přesun pobřežím ve stínu palem a s oceánem na levé straně. Z Vilanculos se vrátíme na nám známou cestu N1. V této části země vede podél oceánu až do hlavního města. Teprve po město Xai-Xai bude obydlí málo a pojedeme většinou přírodní cestou s občasnými vesničkami a malými městečky. Společnost nám budou dělat pouze pastýři a jejich dobytek. Po příchodu do Xai Xai překročíme řeku Limpopo, další z významných řek v jižní Africe. Od svého "vzniku" (spojení řeky Crocodile a Marico severovýchodně od Gaborene na hranici s JAR) tvoří hranici mezi Botswanou a Jihoafrickou republikou až přijde na sever Krugerova parku, kde na troj hraničí i s Mosambikem vstupuje do této země a vlévá se do Indického oceánu nedaleko Xai-Xai. Zde se země začne zahušťovat a obyvatelstva přibývat. Vstupujeme do 2 milionového Maputa. Podle toho, co nám umožní dopravní situace, se dostaneme až do našeho hotelu v centru města. Zde nás čeká ten pravý africký chaos.

17. den: Rozlučka s Afrikou

MAPUTO – EVROPA

Ranní prohlídka města. Maputo bylo zmítané a těžce zkoušené občanskou válkou. Projdeme se městem, jehož centrum je vcelku kompaktní a hlavní atrakce jsou od sebe vzdáleny jen pár minut chůze. Začneme na hlavní křižovatce města, kde se nachází hlavní katedrála a sídlo římskokatolické arcidiecéze. Na kruhovém objezdu před kostelem je socha revolucionáře a prvního prezidenta nezávislého Mosambiku, Samora Machel. Od katedrály směrem k moři jen pár desítek metrů je botanická zahrada Tunduru. Na rohu při vstupu je zajímavá budova s ​​názvem Casa de Ferro. Celoželezný dům byl naprojektovaný Gustavem Eifelem pro tehdejšího guvernéra a dopraven z Belgie lodí až do tehdejšího města Lourenco Marques (dnes Maputo) v roce 1892. Avenida Samora Machel se dostaneme až k původní pevnosti. Odtud je to jen 3 bloky od slavné železniční stanice. Železnice spojovala Maputo s Pretorií. Nedaleko se nachází chaotický centrální trh. Všude jsou ulice připomínající Karla Marxe, Lenina a podobné a do toho záblesky jihoafrického kapitalismu. Uvidíme, co z toho nakonec vznikne. V centru je množství koloniálních budov, i když mnohé z nich jsou v katastrofálním stavu po občanské válce. Určitě tu ale je vidět bývalé bohatství tohoto důležitého přístavu. Město nás i přes poválečný stav určitě mile překvapí. Neváhejte a ochutnejte na ulici čerstvě pražené kešu nebo kukuřici. V Municipality market (centrální tržiště) máte možnost nakoupit i nějaké suvenýry. Po této prohlídce nás už čeká jen odlet domů.

18. den: Vítejte doma!

EVROPA

Přílet domů a sdílení zážitků s rodinou a přáteli.

Zimbabwe Zambie, Malawi, Mosambik
<
>
Vítejte v jižní Africe, cesta po málo známých a navštěvovaných místech Hlavní město Zimbabwe - Harrarea co sloužila tato stavba? Povíme si přímo na místě Oblast Matobo Žádná cesta do Zimbabwe se neobejde bez návštěvy Viktoriiných vodopádů Slonů uvidíme víc než dost Užijeme si perfektní africké safari Zdravá populace hrochů v Zambii  Divoká africká fauna v South Luangwa,Originální africké dobrodružství přes neturistickou část AfrikyAutentické Malawi Život u jezera Malawi Unikátní cesta Afrikou přes 4 země jihu a východuKultura a historie bývalé RhodesieOdpočinek na afrických plážích Budova stanice je jakýmsi symbolem města

Gurmánské hody u Vikroriiných vodopádů

V restauraci „U masožravce“ ochutnáváme polévku z máslové dýně podávanou se sekanou z krokodýla a smaženými červy mopane. Je to velká delikatesa. A nyní to vše začíná! Postupně ochutnáváme kousky grilovaného masa zebry, antilopy losí, antilopy vrané, prasete savanového, kudu a také kousky dušeného masa žirafy s hráškem a paprikou. Každý druh chutná jinak. Ale shodujeme se, že mezi ty nejlahodnější patří antilopa losí, kudu a neskutečně jemné maso z žirafy. Sladkou tečkou je smetanová zmrzlina zalitá mléčným likérem z plodů Marul – amaruly. Skutečné gurmánské hody!

Čti více

Žádná krize v Zimbabwe či Mosambiku

Začíná nám zajímavá expedice po málo navštěvovaných afrických zemích Zimbabwe, Zambie, Malawi a Mosambik. Přecházíme krajinou z jihu směrem na Harare, a po cestě je množství policejních kontrol. Velké množství. Až přehnané. Na sedmdesáti kilometrech jich bylo osm. Na každé musíte zastavit, ukázat doklady a u každé druhé otevřít kufr, aby zkontrolovali, zda máte vestu, dva výstražné trojúhelníky a zda je hasicí přístroj v záruce. Cesta se tak neskutečně prodlužuje. Na jednom z kontrolních míst se nás jeden z policistů zeptal, zda bychom jeho dva kolegy nevzali do Masvinga. Po třísekundové konzultaci s kolegy jsme se shodli, že ano. Policisté nám předložili jejich doklady, abychom jim věřili. Když budeme mít v prvním autě kolony policii, budeme rychlejší na check pointu. Chlapi seděli u mě v autě a vedli jsme nezávaznou debatu. Ptám se jich, co jdou dělat do Masvinga. A oni že vyzvednout podezřelého. Vyprávěli nám, jak to funguje. Člověk spáchá zločin a policie ho někde na útěku chytí. Zjistí totožnost a nahlásí policii, kam podezřelý spadá. A policisté z této stanice si ho jdou vyzvednout. Jelikož ne každá policejní stanice má auto (tato má jedno, a i to je rozbité), musí jít alternativní cestou. Autobus jim nikdo neproplatí, tak musejí stopovat. A tak se ocitly i u nás. Ptám se, že když tedy přijdou do Masvinga, tak tamní policie je naloží s podezřelým do jejich auta a kam je odvezou. Začali se oba smát. Odpověděli, že ne, zpět i s podezřelým se dostanou stejným způsobem, to znamená stopem. Tak si v hlavě promítám, jak bychom reagovali, kdybychom byli požádáni o odvoz policistů i s podezřelým… ten by byl s pouty na rukou a nohou. Ale co naděláte, když policie nemá prostředky. Musí pomoci prostý lid a turisti. Země se ale postupně vzmáhá, právě dokončili novou přehradu, kde jsou velké plány na využití vody jako zdroj energie, vytvoří tu nový národní park a zařízení pro turistický ruch. Kromě toho našli nové zdroje nerostných surovin a podobně. Tak o jaké krizi se zde stále bavíme? Na jedné straně potenciál, na druhé straně naprostý nedostatek. Uvidíme další dny, jak to s touto zemí vypadá. 

Čti více
Afrika - Viktoriiny vodopády

Viktoriiny vodopády

Viktoriiny vodopády se rozprostírají na řece Zambezi mezi státy Zambie a Zimbabwe. Díky šířce 1 800 metrů a hloubce 140 metrů patří mezi největší vodopády na světě. Tento velkolepý přírodní div, jenž je obklopen mlžným pralesem, je pravděpodobně tou největší turistickou atraktivitou Afriky. V okolí vodopádu lze provozovat nejrůznější aktivity, například plavbu či rafting na řece Zambezi, bungee jumping nebo dokonce procházku s divokými lvi.

Čti více
jezero Malawi, Afrika

Jezero Malawi

Jezero Malawi se nachází na hranicích Mosambiku, Tanzanie a stejnojmenného státu Malawi a bylo pro Evropany objeveno před 150 cestovatelem Davidem Livingstonem. Vzhledem k rozloze, která činí 30 000 km2, se jedná o třetí největší jezero Afriky. Jelikož Malawi dosahuje hloubky 704 metrů a lze pod čistou a průzračnou vodou lehce pozorovat zdejší bohatý a zcela jedinečný podvodní život, stalo se jezero velkým lákadlem pro potápěče. Pobřeží jezera je navíc lemováno krásnými písčitými plážemi, které nabízejí kvalitní odpočinek.

Čti více
Afrika, Zambie

Národní park South Luangwa

Národní park South Luangwa se nachází v Zambii a je ideálním cílem milovníků pěšího safari. Více než 9000 km2 rozlehlé plochy parku přežívá především díky zdejší životadárné vodě, kterou na toto území přináší stejnojmenná řeka Luangwa. Řeka při své cestě parkem vytváří nejrůznější zákruty, rozlévá se do mokřadů a naplňuje malá jezírka. Mokřady jsou oblíbeným místem pro hrochy a slony, zatímco písčité břehy obývají krokodýli. Mělká jezírka jsou vyhledávána stády antilop či zeber a vysoké koruny stromů jsou úkrytem pro leopardy.

Čti více

Český Livingstone

U muzea Livingstone ve městě Livingstone v Zambii se nachází nenápadná busta. Na podstavci busty je psáno: "Cestovatel a výzkumník v jižní Africe, autor knih o historii, kultuře a etnografii kmenů Lozi, Mbunda, Tonga, Ila, San a Ngwato a knih o ptácích v jižní Africe. Autor první mapy Viktoriiných vodopádů. "Památník je věnován rodákovi z východočeských Holic, Emilu Holubovi. Jaký byl život jednoho z největších českých cestovatelů? Své putování po Africe začal v Kapském městě v roce 1872, kam přišel z Velké Británie. Inspirovaný Davidem Livingstonem se rozhodl přejít neobjevená místa na africkém kontinentu. Na svou první cestu po kontinentu si však musel vydělat, a tak jako absolvent lékařské fakulty pracoval jako lékař v diamantových dolech. Po čase se vydal na cestu k již objeveným Viktoriiným vodopádům. Zemřel v roce 1902 ve Vídni. Jeho jméno však už bude navždy spojeno s Viktoriinými vodopády, které jako první zakreslil do mapy.

Čti více

Máte předběžný zájem o tento zájezd? Budeme Vás kontaktovat, rádi zodpovíme všechny Vaše dotazy a zašleme kalkulaci zájezdu na Váš email.Povinné pole

Formulář byl odeslán, děkujeme.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací

Proměňte vysněný zájezd za
zájezd na celý život


VSTUPTE