Viktoriiny vodopády, Zambie

Počasí v Zambii

ÚvodDoklady a vízaZásuvky a internetPočasíSlovníkZajímavá místaCo s sebouBezpečnostOčkování

POČASÍ V ZAMBII

Zambie má subtropické klima, které je však zmírněno její relativně vysokou nadmořskou výškou, takže je chladnější a příjemnější než jiné subtropické oblasti.

Existují zde tři různá období:

Listopad až duben: horko a deštivo - časté, intenzivní přeháňky následované jasným slunečním svitem. Některé silnice a řeky se stávají nesjízdnými, zatímco vegetace prospívá a je krásně zelená.

Květen až srpen: chladněji a sucho - v nízko položených oblastech se může přes noc vyskytnout mráz a vítr může zažehnout požáry, protože keře usychají.

Srpen až listopad: horko a sucho - požáry křovin nejsou neobvyklé a nestálé vodní zdroje vysychají.

Většina srážek se vyskytuje mezi listopadem a březnem – množství srážek se však lokálně značně liší. Na severu jsou srážky 1 250 mm nebo více ročně a klesají na jih do Lusaky, kde jsou asi 750 mm. Jižně od Lusaky jsou srážky ovlivňovány východními a jihovýchodními pasáty, které ztrácí značnou část vlhkosti, než se dostanou tak daleko do vnitrozemí. Srážky v této oblasti jsou mezi 500-750 mm.

S výjimkou velmi vzácných přeháněk v srpnu jsou srážky omezeny na období dešťů, které někdy začíná již v říjnu a končí nejčastěji v březnu. Nejdeštivějším měsícem v zemi je bezesporu leden.

Převládající vegetací Zambie je savana a více než polovinu země pokrývají stromy, od otevřenějších lesů na sušším jihu až po husté lesy na severu a severozápadě. Stromy jsou holé pouze krátkou dobu a jarní listí se objevuje před začátkem dešťů. Požáry trávy se v období sucha rychle šíří, ale zčernalou zemí se brzy protlačí nová stébla trávy.

PŘÍKLAD: Nejtepleji je v Lusace v říjnu, kdy se teploty šplhají ke 33 °C. Naopak nejchladněji je zde v červenci, kdy se nejvyšší teploty pohybují kolem 22 °C.

Viktoriiny vodopády, Zambie Památník Emila Holuba v Livingstonu v ZambiiViktoriiny vodopády z vrtulníkuRafting na řece ZambeziKoupání na Viktoriiných vodopádech Gepard na safari v Africe Procházka se lvyAfrická pustinaSlon v národním parku, ZambieSEN v ZambiiZebry na africkém safari Žirafa v národním parku
zobrazit zájezdy do Zambie
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací

Mám zájem o "Speciální akci" na poznávací zájezdy do celého světa se SLEVOU AŽ 35%.


Zadejte prosím váš e-mail:

Povinné pole