Reykjavík – nejsevernější metropole světa

Město, které vás okouzlí několika tvářemi. Tou tradičnějšímu, vpečetěnou ještě vikingskými předky, ve které stále převládá idylický rybářský ráz tohoto "malého velkého města", ale i současnou, živou, s moderními architektonickými výstřelky, a rušnými pátečními ulicemi, během kterých zde slunce v létě téměř nezapadá. Reykjavík – metropole Islandu, kde psali historii nejsilnější muži světa, plná umění, romantických zákoutí, bohaté historie i tepu dneška. Letenka do Reykjavíku vás dostane na nejexotičtější ostrov Evropy.

Autor: Róbert Taraba

22.05.2021

Čti více
Pohled na město Reykjavík z výšky.
Pohled na město Reykjavík z výšky.

Metropole Islandu se kromě jiných zvláštností a atrakcí může pyšnit i přívlastkem "nejsevernější hlavní město světa". No od vžitých představ a předsudků o chladném, odtažitém severu má ve skutečnosti Reykjavík svým charakterem pořádně daleko! Možná i pro svou unikátní polohu 64 ° 08 'severní šířky, díky které zde od května do srpna prakticky nezažijete pořádnou noc – slunce zde svítí téměř celých 24 hodin denně! Horší je to v zimě, kdy si slunečního svitu užijete naopak maximálně 4 hodiny. No Islanďané dokážou v létě tento deficit hravě dohnat, a ulice centra Reykjavíku se tehdy mění, zejména v pátky a o víkendech, na jednu nekončící se hlučnou párty. Severská metropole je skutečně jedno živé, veselé město, i přesto, že zde žije 'jen' cca 123 tisíc obyvatel (v rámci širšího regionu hlavního města je to okolo 217 tisíc obyvatel). V Reykjavíku se soustřeďuje převážná většina, téměř 2/3 populace severského ostrova, a v podstatě jde o jediné velké město Islandu.

Panorama města, jemuž dominuje jezero a stolová hora.
Panorama města, jemuž dominuje jezero a stolová hora.

Kouřová zátoka, což v doslovném překladu Reykjavík znamená, leží v jihozápadní části ostrova, na samotném cípu poloostrova Reykjanes, jehož pestrý reliéf dokresluje množství zálivů, úžin a ostrůvků. Pyšní se úchvatnými výhledy na zátoku Faxaflói a Atlantický oceán, které sem přitahují stále více turistů z celého světa. Vyhledávaným trumfem Reykjavíku je i destinace více atraktivních výletů – malý nezalesněný ostrov Viðey, ležící severně od metropole, kam se dostanete lodí za 10 minut. Pro mnohé nejlákavější zdejší turistickou atrakcí je však plavba lodí, spojená s pozorováním velryb. Tři hodiny pravé severské romantiky, díky které na Reykjavík a Island jednoduše nezapomenete ... No to zdaleka není jediný fascinující zážitek, který Reykjavík nabízí, a za kterým se vám vyplatí do nejsevernější metropole světa vycestovat. V tomto městě si přijdou na své romantici i dobrodruzi, milovníci umění, gurmáni, samotáři, i noční 'šelmy'. Je přátelské i dobrodružné, malebné, pro nás exotické, a jeho výhodou je, že tu nic není daleko. Vždyť z mezinárodního letiště v Keflavíku, 48 km směrem na jihozápad od města, se dostanete do centra Reykjavíku za pohodlnou ¾ hodinu! Ještě váháte, zda metropoli Islandu navštívit? My určitě ne.

Noční bar a místní zábava.
Noční bar a místní zábava.

Spící městečko nebo párty šelma?!

Reykjavík se vám zalíbí už na první pohled. Typickým architektonickým prvkem severské metropole jsou malebné domky, pokryté vlnitým plechem, který lépe odolává nástrahám místního mrazivého počasí. Ten doplňuje jako základní stavební materiál dřevo, a zajímavostí je, že pro současnou malou zalesněnost ostrova (pouze 5%) zdejší staví své domovy z dřeva, vyplaveného mořem, které sem doputovaly často až ze Sibiře, či Jižní Ameriky. Každopádně vás barevnost a útulnost místních domků velmi rychle nadchne a pohled na ně si zamilujete.

Historický obraz, zobrazující první osadníky Islandu.
Historický obraz, zobrazující první osadníky Islandu.

Možná jen málokdo tuší, že za tímto idylickým pohlednicovým obrazem Reykjavíku se skrývají i další, divočejší tváře města! My o tom víme své, a Reykjavík prohlašujeme za jedno z nejlepších míst na světě pro skvělou páteční párty. Navzdory zažitému stereotypu o chladných seveřanech, islandská metropole žije bouřlivým nočním životem, i když jen v pátky a o víkendech. Na noční zábavy místních dokonce existuje zvláštní slovo "runtur", které bychom mohli doslovně přeložit jako "okružní jízdu". Takto 'decentně' domácí označují páteční bouřlivou alkoholovou párty, během níž stihnou vystřídat několik klubů a barů. Konečně, komu by se dobře neflámovalo, když během letních večerů slunce na ostrově téměř nezapadá? ... Zdejším očividně nevadí ani vysoké ceny alkoholu, když v průměru zaplatíte za pivo 9-10 EUR. No právě vyšší ceny alkoholu vedou k tomu, že místní častokrát odstartují párty už doma, do ulic vyrážejí až kolem půlnoci, a zůstávají dlouho do rána. Není výjimečný výjev z ulic Reykjavíku, kdy se před branami známých klubů města přes víkendy vlní davy nedočkavých zábavy chtivých Islanďanů, doufajíc, že ​​se dostanou dovnitř.

Pohled na původní Reykjavík, kdy měl ještě jen pár budov.
Pohled na původní Reykjavík, kdy měl ještě jen pár budov.

Všechno to začali Vikingové

Od nablýskaných klubů a čilého nočního života současného Reykjavíku si odskočme na chvíli do historie města, abychom věděli, kde to všechno začalo. Prvním trvalým obyvatelem Reykjavíku a zároveň celého Islandu se stal v roce 874 norský vyhnanec, Viking Ingólfur Arnarson. Podle legendy vyhodil přes palubu své lodi tři posvátné sloupy ze svého křesla, které symbolizovaly náčelnictvo kmene. Usadil se tam, kde se tyto trámy vyplavily na břeh, a místo pojmenoval Kouřová zátoka (reykja znamená kouř / pára, vík znamená zátoka), podle oblaků páry, které tu působením geotermální energie stoupaly ze země.

Arnarsonovo sídlo zůstávalo po celá staletí opravdu mizivě osídlenou osadou, protože okolní sopečná krajina nebyla vhodná na zemědělství, a tedy ani na dobrý život. K výraznějšímu hospodářskému rozvoji došlo až v 17. století, kdy se zde zásluhou dánských kupců začalo dařit rybolovu. Za skutečný datum založení a oficiálního prohlášení města se považuje letopočet 1786 (v té době měl Reykjavík pouze 167 obyvatel). Jeho zakladatelem byl tehdejší správce Reykjavíku Skúli Magnússon, který podnítil rozvoj průmyslu, když tu založil několik manufaktur na výrobu vlny, mlýny a koželužství. Stále více prosperoval i rybolov, stavba lodí, či těžba síry.

Na sklonku Druhé světové války, v roce 1944 se stal metropolí nového nezávislého státu a nastoupil cestu bouřlivého hospodářského rozvoje, kterému napomohlo i štědré využívání geotermální energie. Ve většině domů dodnes funguje s pomocí tohoto zdroje vytápění i ohřívání vody, a Reykjavík je ve využívání této energie jednoznačným světovým lídrem. Za ty staletí, od dob, kdy sem vkročila noha prvního Vikinga, se Reykjavík probudil, osobitou cestou rozvinul hospodářsky, společensky, a dnes je jednou z nejzajímavějších destinací pro turisty z celého světa. My vám nabízíme způsob poznávání Reykjavíku na náš, SEN způsob.

Mapa našeho okruhu po městě.
Mapa našeho okruhu po městě.

Vyrážíme za poznáváním Reykjavíku

Naši prohlídku začneme na pobřeží zátoky Faxafloi, odkud máme krásný výhled na Atlantik a na domovskou horu Esjan (914 m). Říká se, že právě na ni by měl alespoň jednou za život vylézt každý pořádný obyvatel Reykjavíku. Na tuto překrásnou stolovou horu, která se častokrát schovává v mracích, se dá vylézt několika turistickými stezkami. Jde o výlet, který zabere téměř celý den, a tak si na tento atraktivní výstup vyčleňte dostatek času, zaslouží si to!

Naším výchozím bodem pro prohlídku metropole je kouzelné místo na pobřeží – Laugardalur, přezdívané také jako údolí horkých pramenů, které kdysi využívaly pračky na praní v horkých sirných vodách. V okolí se dnes nachází plavecký bazén, stadion a kemp, kde si během našeho expedičního zájezdu rozložíme stany a přespáváme zde. Hned vedle je botanická zahrada, kde se můžete pokochat více než 5 tisíc druhy rozmanitých rostlin.

Zdejší pobřeží je s oblibou využívané sportovci. Pokud jste vášnivý běžec, je to pravé místo, kam byste si měli vyběhnout. Splynete s ostatními domácími, pro které je to typický ranní rituál, a budete se tak cítit jako pravý Islanďan.

Zábava místních při venkovním koncertu.
Zábava místních při venkovním koncertu.

Jak pokračujeme po pobřeží na západ, běžné panorama moderních budov, bytovek a kanceláří náhle naruší malý bílý dřevěný domek, který se sem dostal jakoby omylem z minulosti. Vila Höfdi je jednou z největších atrakcí Islandu, která se proslavila jako místo konání setkání prezidentů R. Reagana a M. Gorbačova v roce 1986. Hlavy velmocí se právě zde, na půdě Islandu dohodli na omezení počtu zbraní středního doletu a mezikontinentálních střel v Evropě a v Asii. Toto setkání bylo předzvěstí konce studené války a přirozeně přitáhlo k Islandu pozornost celého světa. Vila, postavená v secesním stylu v roce 1909, se však nechvalně proslavila také tím, že v ní údajně straší duch utopené ženy, a traduje se, že mnozí, co zde strávili noc, do domu už nikdy víc nechtěli vkročit. Přesto však vila, která byla jistý čas sídlem francouzského konzula, dodnes – i s údajnými 'strašidly', slouží oficiálně na reprezentační účely.

Nádherná vila, kde byla ukončena Studená válka.
Nádherná vila, kde byla ukončena Studená válka.

Naše kroky pokračují dále k přístavu, ale ještě předtím se zastavíme u jedné z ikon nábřeží Reykjavíku, soše Sólfar nebo Sluneční plavidlo. Pozoruhodné dílo islandského umělce Jóna Gunnara Arnas mnohým na první pohled připomíná vikingskou loď, no původním umělcovým záměrem bylo ztvárnění plavidla budoucnosti, které objevuje neobjevené území, a reprezentuje naději, pokrok a svobodu.

Od slunečního plavidla přicházíme ke starému přístavu Reykjavíku, který dnes využívají malé lodě, a najdete zde kotvit i loď islandské pobřežní stráže, na kterou jsou zdejší patřičně hrdí. Island je totiž jediným členem NATO, který nedisponuje vlastní armádou, a má pouze svou námořní stráž. V malém přístavu najdeme i reykjavícké Námořní muzeum. Asi nikoho nepřekvapí, že Island má muzeum věnované právě lodím rybolovu, jelikož tento průmysl dodnes zaměstnává většinu obyvatelstva a tvoří hlavní příjem ostrovanů. V muzeu najdeme pestrou historii vývoje islandského rybářského průmyslu a jeho flotily, v čele se slavnou lodí Óðinn, která sehrála důležitou roli v případě "tresčích válek" (spor o práva rybolovu v teritoriálních vodách Islandu) s Velkou Británií.

Socha vikingské lodě v moderním pojetí.
Socha vikingské lodě v moderním pojetí.

Samotný přístav se v současnosti tak trošku ztrácí ve stínu novodobé ikony Reykjavíku, kterou je architektonicky nepřehlédnutelná budova s názvem Harpa Music Hall & Conference Center, zkráceně Harpa. Stavba, ačkoli se stále dokončuje, oficiálně otevřela své brány v roce 2011. Její architekt Olafur Eliasson vytvořil působivé dílo s fascinujícím exteriérem i interiérem. Proto určitě nevynecháme návštěvu útrob budovy. Dnes je Harpa místem častých koncertů vážné i moderní hudby, přitahuje domácí i zahraniční umělce. Každý den se zde mimo jiné koná představení s názvem "Jak se stát Islanďanem za 60 minut". Je to velmi zábavná show, která vás zasvětí do tajů kultury těchto svérázných Seveřanů, kterou srdečně doporučujeme!

Budova Harpa Music Hall & Conference Center.
Budova Harpa Music Hall & Conference Center.

Po tolika atrakcích nastal čas občerstvit se, a tak si to od Harpy na nábřeží zamíříme do centra města, na nejslavnější hot-dog (v islandštině si ho vyžádáte jako pölsur) v Reykjavíku.

Hot-dogy se zde na proslulé ulici Laugavegur prodávají již od roku 1937, pochutnávalo si na nich několik známých osobností, mezi nimi i Bill Clinton, během své návštěvy UNICEF konference v srpnu 2004. Neodolatelná lahůdka sem denně přitáhne velké množství domácích, nenechají si ho ujít ani turisté, a také my jsme tu už vaření pečení.

Po načerpání potřebné energie pokračujeme na samotný konec nejznámější ulice Laugavegur, která je hlavní tepnou města a přivede vás přímo do centra Reykjavíku. Jeho dominantou je zelený kopec s impozantní sochu prvního trvalého osadníka města Ingólfura Arnarsona.

Socha se tyčí přímo nad nenápadnou bílou budovou The Cabinet House, o které byste asi jen těžko hádali, že je sídlem vlády a premiéra Islandu, tak skromně působí! O důležitosti místa svědčí další dvě významné sochy před budovou: Kristián IX., jak předává Islanďanům jejich první ústavu z r. 1874, a Hannes Hafstein první islandský ministr v rámci zastoupení v Dánskem parlamentu - 1904, pověřený Dánskem. Právě tady, před vládní budovou, se odehrávají mnohé celostátní oslavy, včetně největšího svátku Islanďanů, kterým je 17. červen – Den samostatnosti. Tehdy se celá hlavní ulice uzavře, a tady, na jejím konci, končí průvod přicházející po Laugavegur. My jsme zde zažili i napínavé sledování fotbalových zápasů během mistrovství světa, na kterém Island podával nezapomenutelné výkony. Dodnes mi v uších zní jejich hrdý vikingský pokřik "HU, tleskat, HU!".

Přístav s loďkami.
Přístav s loďkami.

Od vládní budovy přijdeme k malebnému náměstí, obklopenému množstvím restaurací, pubů a nočních klubů. Náměstíčko je oblíbeným místem setkání domácích a dějištěm jejich nejrůznějších aktivit. Najdete zde také jeden z nejstarších domů města, který je mimochodem celý ze dřeva. Boční uličkou z náměstí projdeme kolem sochy zakladatele města Skúliho Magnussona až k jezeru Tjörnin, idylické místo oddechu domácích i návštěvníků. Jezero a jeho okolí je útočištěm až 40 různých druhů ptáků, romantiku místa dokresluje příjemný zelený park. Opodál najdete radnici města, která je díky svému vzhledu tak trochu kontroverzní budovou a získala si své obdivovatele jako i odpůrce. Spojuje v sobě velmi netradičním způsobem minimalistickou strohou moderní architekturu, plnou oceli, skla a chromu, bizarně vsazenou do čisté přírody, vody a typického islandského mechu.

Vedle parlamentu se nachází protestantská katedrála Dómkirkjan. Je nejvýznamnějším kostelem v rámci celé země, i díky tomu, že je sídlem samotného islandského biskupa, ale ne tím nejznámějším. Slávu jí totiž 'krade' větší a nápadnější kostel Hallgrímskirkja – čtvrtá nejvyšší budova Islandu (74,5 m), který se rovněž nachází v centru města, opodál. K chrámu dojdeme, když se vydáme po slavné ulici Laugavegur dál, a odbočíme do kopce.

Kostel Hallgrímskirkja.
Kostel Hallgrímskirkja.

Vysoký hrdý kostel je dominantou Reykjavíku, viditelnou ze všech koutů města. Na vrchol impozantní věže se lze dostat výtahem, a pokochat se tak panoramatem na celé město. Hallgrímskirja je rovněž protestantským kostelem (protestanti tvoří na Islandu dnes až 80 procent populace, když původně katolické obyvatelstvo v 16.století násilně reformovali Dánové), který se stavěl od 40. let 20. století až do roku 1986. Interiér je poměrně jednoduchý, pozornost však přitáhnou unikátní varhany s více než 5 000 píšťalami, které dosahují až 15 metrů. Před kostelem stojí socha Leifura Eirikssona, Vikinga, který doplul do Ameriky dávno předtím než Kryštof Kolumbus, už v roce 999. Sochu věnovali Islandu v roce 1930 Spojené státy u příležitosti tisícího výročí existence islandského parlamentu.

Zde, na historicky významném místě, symbolicky končíme prohlídku tohoto kouzelného města s více tvářemi, kde se prolíná vikingská minulost s moderním evropským dneškem, strohost Severu se srdečností, hravostí Islanďanů, ocel a beton s mnoha romantickými zákoutími. Nám v CK SEN zůstává malebná severská metropole navždy v srdci, a pokud chcete od nás několik dalších rad, jak zde strávit ten nejlepší den, konkrétní tipy od nás najdete v části "Den v Reykjavíku za 99 EUR".

Malebný bílý kostelík u jezera.
Malebný bílý kostelík u jezera.

Den v Reykjavíku za 99 EUR

10 tipů zdarma na návštěvu Reykjavíku

1. Harpa Music Hall & Conference Center – architektonická i kulturní ikona Reykjavíku. Impozantní design, okouzlující výhled na starý přístav, suvenýrové obchody s bohatým výběrem, příjemná kavárnička na patře s panoramatem města. Když už jste tady, nahlédněte do aktuálního programu kulturních akcí, určitě si vyberete z množství akcí a festivalů.

2. Hallgrímskirkja kostel - výšková dominanta města s nepřehlédnutelnou věží. Vstup do slavného kostela je zdarma. Můžete obdivovat minimalistickou architekturu, zdarma si poslechnout zkoušku varhanního koncertu a za 1000 ISK (8 EUR), se můžete z výšky 75 metrů pokochat výhledem na celé město.

3. Sólfarið (Sun Voyager) - socha s názvem Sluneční plavidlo, do které umělec Jon Gunnar Arnason originálně zhmotnil své představy naděje, svobody, světlých zítřků. Ideální místo na fotku s okouzlujícím západem slunce.

4. Jezero Tjörnin – malebné jezero v centru Reykjavíku s množstvím romantických zákoutí a až 40 druhy ptactva. V jeho sousedství se nachází kontroverzní ocelová budova radnice, v níž najdete hlavní informační středisko města, unikátní plastickou mapu Islandu, a další zajímavé statistiky a informace o městě.

5. Laugavegur – hlavní nákupní ulice Reykjavíku na které najdete velké množství originálních suvenýrů a dalších obchodů, mezi nimi i známé islandské sportovní značky jako 66 ° Nort nebo Icewear či Cintamani. Na této ulici plné barů a restaurací, se o víkendech odehrává bouřlivý noční život v podání Islanďanů.

6. Grotto maják – k tomuto úchvatnému majáku se dostanete za 15 minut jízdy autobusem z centra. Přímo do blízkosti se dá dostat sice pouze během odlivu, pokud máte to štěstí, nenechte si toto mimořádně fotogenické místo ujít!

7. Þúfa – vnější umělecká instalace, jejímž autorem je Ólöf Nordal. Nachází se na kopci za budovou Harpa, je volně přístupná a časem se stala vyhledávaným místem pro odpočinek domácích.

8. Výstup na Esjan 914 m – domovská hora Reykjavíku, kterou by měl alespoň jednou za život navštívit každý obyvatel hlavního města, a vy se k nim můžete přidat. Výstup je středně náročný, překonáte cca 780 výškových metrů a bude vám trvat přibližně 2 hodiny dostat se na horní vyhlídku, ze které je nádherný výhled na okolí.

9. Streetart v Reykjavíku – Pokud máte rádi streetart, tak právě v centru Reykjavíku a v jeho uličkách na něj určitě narazíte. Užívejte si procházku městem, jako byste byli v galerii.

10. Návštěva blešího trhu – pokud hledáte autentické suvenýry, můžete navštívit jeden z více bleších trhů, které se konají v Reykjavíku pravidelně.

Velké vikingské sochy u suvenýrového obchodu v centru města.
Velké vikingské sochy u suvenýrového obchodu v centru města.

10 luxusních tipů pro návštěvu Reykjavíku

1. Luxusní večeře v Fiskmarkaðurinn – jedna z top restaurací v Reykjavíku, ze které budete absolutně nadšeni. Za degustační menu zaplatíte přibližně 105 EUR.

2. Návštěva Modré laguny pro náročné (290 EUR) - užijte si luxusní 4 hodinovou ozdravně-relaxační návštěvu Modré laguny se speciálními procedurami, vstupem do části, která bude patřit jen a jen vám a jako bonus dostanete léčivou kosmetiku.

3. Po stopách velryb (177 EUR) - Unikátní zážitek pozorovat největší savce světa na malém člunu Zodiac, se kterým se dostanete do bezprostřední blízkosti velryb. Nezapomenutelné severské safari.

4. Jízda na skútrech po ledovci – zažijte neopakovatelnou jízdu na sněžném skútru přímo na jednom z ledovců Islandu. Když si vyberete ledovec Mýrdalsjökull, ocitnete se jen několik stovek metrů nad slavnou sopkou Katla.

5. Harpa Concert Hall – vydejte se na některý z působivých koncertů v jedné z nejznámějších budov Reykjavíku. Výborná akustika, a hvězdy islandské, ale i celosvětové hudební scény

6. Dotkněte se legendárních filmových míst - privátní výlet spojený s poznáváním unikátních lokalit, kde se natáčely jednotlivé části dnes již ikonického seriálu Hra o trůny. Hvězdný zážitek na celý život.

7. Dobrodružná cesta do nitra sopky – výlet s privátním průvodcem do nitra sopky, kde budete potřebovat řádné trekkingové oblečení a výbavu, ale unikátní zážitek určitě ulovíte. Ti největší dobrodruzi mohou útroby sopky využít jako svatební kapli a říci v ní své polovičce Ano!

8. Soukromý let helikoptérou – privátní let jen a jen pro vás na kterékoliv místo na Islandu – jednoduše vy jste šéf!

Zde je několik tipů od nás:

 • z helikoptéry rovnou na privátní jachtu nebo i naopak?
 • mrazivý oběd na vrcholu ledovce
 • heli-skiing, heli-hiking, heli-fishing
 • soukromé focení z ptačí perspektivy
 • požádejte svou polovičku o ruku na nejvyšší hoře Islandu! No dá se to odmítnout? ....

9. Romantická jízda na islandských koních – privátní transfer na typickou farmu s islandskými koňmi a jízda pod vedením zkušeného instruktora.

10. Perlan – návštěva galerie, planetária a vyhlídky Perlan. Byla vybudována na vrchu zásobníků termální vody, která vytápí celý Reykjavík a zajišťuje pro něj teplou vodu. Na samotném vrchu se nachází luxusní restaurace s jedinečným výhledem na celé město.

Barevná pěší zóna hlavní ulice Reykjavíku.
Barevná pěší zóna hlavní ulice Reykjavíku.

10 nejlepších suvenýrů Reykjavíku

1. Tradiční islandský svetr – dárek, který potěší, zahřeje, je užitečný i elegantní. Svetry s typickými vzory a zárukou kvality. V centru města najdete mnoho obchodů, s různými značkami.

2. Islandský ptáček Lundi – soška ptáčka Lundi, nebo jeho plyšová verze. Lundi je druh mořského ptáka alka, který je typickým symbolem Islandu. Na Laugavegur najdete uprostřed suvenýrů množství jeho podob.

3. Islandský jogurt Skyr – tradiční tvarohový jogurt Skyr, který jednoznačně musíte ochutnat!

4. CD s Islandskou hudbou – Island se mimo jiné proslavil i charakteristickou hudbou, a proto výborným dárkem je určitě dobré CD, ať už od Björk, Sigur Rós, Of Monsters and Men, Gus Gus, Asgeir, a dalších ...

5. Islandské sportovní oblečení – skvělá volba pro koupi suvenýru, který opravdu i využijete! Vybrat si můžete z velkého množství kvalitních značek jako: Icewear, 66 ° North, Cintamani a jiné.

6. Islandská literatura – četli jste již strhující islandské ságy? A věděli jste, že jeden z islandských spisovatelů – Halldor Kiljan Laxness, je držitelem Nobelovy ceny za literaturu? I proto je dobrá kniha z Islandu dalším skvělým suvenýrem.

7. Islandský alkohol – my máme rádi zejména islandské pivo Einstök, ale určitě třeba vyzkoušet i Brennivin – v překladu Černou smrt, což je typická zdejší kmínová pálenka. A co tak vodka Katla? Fantazii se meze nekladou, jen pozor na své limity!

8. Islandská sušená treska – jedna z typických lahůdek a surovin na výrobu více jídel, jako tradiční islandská ryba v mléčné omáčce, dodnes důležitý exportní artikl.

9. Islandská čokoláda Omnom – ano, i zde mají dobrou čokoládu! Ommon je opravdu vynikající, vybrat si můžete z různých příchutí.

10. Hákarl – Islandský fermentovaný žralok, prodávaný v speciálních nádobkách. Ochutnat tuto specialitu je výzva, možná ne podle každého vkusu, no rozhodně něco unikátního, co neochutnáte nikde jinde na světě!

Moderní městská radnice na jezeře.
Moderní městská radnice na jezeře.

Různé tipy, jak zažít den v Reykjavíku za 99 EUR

 • Hallgrímskirkja vyhlídka – jedno z míst, odkud uvidíte celé město jako na dlani, je vyhlídka ze slavného kostela Hallgrímskirkja, kam se dostanete výtahem za 1000 ISK (8 EUR).
 • Další možností vyhlídky je Perlan, park na kopci nad městem s otáčející se restaurací, kam se dostanete taxíkem nebo MHD. Za vstup a jedinečný zážitek zaplatíte 490 ISK (4 EUR).
 • Pozorování velryb – v Reykjavíku organizuje toto unikátní safari několik společností a cena se pohybuje přibližně kolem 88 EUR.
 • Harpa Music Hall – kromě skvělých koncertů zde můžete zažít i atraktivní divadelní vystoupení, či vtipný hodinový stand-up "Jak se stát Islanďanem za 60 minut". Cena tohoto vystoupení je 4650 ISK (38 EUR)
 • Národní muzeum Islandu – průřez 1000letou historií, pro každého nadšence vikingské minulosti, kultury a dědictví. Cena je 2000 ISK (16 EUR). Pokud máte reykjavickou kartu, tak dostanete 20% slevu.
 • Výstava o prvních osadnících Islandu – zajímavá výprava do historie osidlování Islandu. Cena je 1650 ISK (13,5 EUR)
 • Aurora Reykjavík – naučné muzeum o polární záři 1600 ISK (13 EUR)
 • Volcano House – zajímá vás vše o sopkách? Tak tohle musíte vidět! Cena vstupu je 1790 ISK (14,5 EUR)
 • Saga Museum – místo, kde se dozvíte více o Vikinzích zajímavým a zábavným způsobem. Cena lístku do muzea je 2200 ISK (18 EUR)
 • Whales of Iceland – působivé muzeum, ve kterém uvidíte modely velryb v jejich životní velikosti. 2900 ISK (24 EUR)
 • Icelandic Phallological Museum – světový unikát, opravdu netradiční muzeum, které se přestěhovalo do hlavního města z Husavíku jen před pár lety, a najdete v něm sbírku penisů všemožných zvířat, ale i lidí! Raritou jsou otisky přirození národního házenkářské týmu Islandu, včetně jejich kapitána. Cena za vstup 1500 ISK (12 EUR)
 • Icelandic Punk Museum – lahůdkou je rozhodně i toto muzeum, které vám odhalí vše o punkové scéně Islandu. Za vstup zaplatíte 1000 ISK (8 EUR)
 • Reykjavik Museum of Photography – Island se může pyšnit i špičkovými světovými fotografy, a tato galerie je místem výstav jejich děl. Poznejte kouzlo islandské fotografie, stačí se vyvést na páté patro a zaplatit vstup 1000 ISK (8 EUR)
 • Ochutnávka islandského piva – tu si můžete užít v mnoha barech v centru města. Já osobně doporučuji Olgerdin Brewery
 • Hereford Steakhouse – restaurace v které najdete kromě výborných steaků i velrybí menu sestávající se z předkrmu ve formě uzeného Puffina se salátem, hlavním chodem je steak z velryby a dezert je z tradičního islandského skyru. Za toto menu zaplatíte 6 500 ISK (53 EUR)
 • Prikid – studentsky laděná hospoda v níž najdete dobrá islandská piva a drobné jídlo jako například fish and chips z čerstvé islandské tresky, hamburgery a jiné. Pivo zde stojí přibližně 1200 ISK (9,5 EUR)
 • Caruso – velmi dobrá restaurace s rybími specialitami. Cena ryby a humří polévky je přibližně 4500 ISK (40 EUR)
 • Pablo discobar – diskotéka v centru Reykjavíku, není problém, toto je to správné místo
 • Dillon Whiskey Bar – pravý Islandské večer byste měli začít právě zde. Kromě dobrého piva a whiskey si tu na své přijdou příznivci rockové hudby.
 • Seabaron – rybí restaurace pro každého, výborné rybí špízy a stejně humří polévka. Jednoduše ugrilované a dostupné pro každého i v takové drahé zemi jako je Island. Cena špízu přibližně 8 EUR.

Kostel Hallgrímskirkja v podobě varhan jako dominanta městského panorama.
Kostel Hallgrímskirkja v podobě varhan jako dominanta městského panorama.

Všechny články autora

Róbert Taraba

Robo je dlouhá léta velký cestovatelský fanda a nejpravděpodobněji vás bude provázet v celém regionu jižní Afriky, na Madagaskaru, ale také v Thajsku, Indonésii, Filipínách, na Novém Zélandu, USA a když se potřebuje zchladit a odpočinout si od exotiky, rád provází Island a země severní Evropy. Tím, jak je zcestovalý, dokáže nejen vyprávět o zemi, ale také ji začlenit a porovnat s širším regionem, světem. Klienti si ho váží pro jeho empatii, trpělivost, řešení a zvládání krizových situací, schopnost rozesmát lidi a udržet je v dobré náladě. Miluje fotografování, adrenalinové sporty a poznávací zájezd Vanuatu a Nová Kaledonie ve spojení s Austrálií. Jeho oblíbenou pochoutkou je thajské Masaman kari.


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací