1. den: Odlet do neuvěřitelné Indie
PRAHA/VÍDEŇ – DILLÍ
Odlet do Indie. Na konci cesty se vám otevřou brány pozoruhodné Indie. Země kontrastů, bohatství i chudoby, země posetá mimořádnými památkami a ty nejlepší z nich čekají právě na vás!
2. den: Bláznivé Dillí
DILLÍ
Atmosféra Dillí vás dostane od prvního okamžiku, kdy do tohoto fascinujícího města vkročíte. Prohlídku začneme ve starém Dillí. Něco takového jste ještě neviděli! Staré Dillí, to jsou první doteky s hinduismem, islámem a málo známým náboženstvím Sikhů. Uvidíme nejkrásnější a největší mešitu obrovské Indie - Jama Masjid ze 17. století, která se stala symbolem Mughalů. Obrovské nádvoří, desítky věřících a výhled na přeplněné ulice. Budeme si vyprávět o počátcích dynastie, která Indii ozdobila svými nejkrásnějšími stavbami.
Nasednetě na cyklorikšu a prozkoumejte labyrint starého města. Bazarové čtvrti budou náporem na vaše fotoaparáty. Všechno křičí exotikou a vy sedíte v rikše a vnímáte vůně, cinkání zvonků, volání prodavačů a úsměvy lidí. Bazar zde ve starém Dillí bude obrovským zážitkem. Doma vám tyto foky nebudou chtít věřit. Přesuneme se na bazar s kořením, kde vdechujeme exotické vůně od kardamomu přes hřebíček až po skořici a všichni nakupují koření z celého světa. Ochutnejte kašmírské chilli nebo garam masalu, které vám i doma vykouzlí vzpomínky na tuto cestu.
Zastavíme se u Gurudváry, sikhského chrámu se zajímavou atmosférou. Co víte o Sikhích? Nosí turbany, mnozí si je pletou s muslimy, ale pravda je někde úplně jinde a vy budete okouzleni jeho myšlenkami. Proč sem jezdí tolik dobrovolníků? Indickou bránu znáte z dokumentárních filmů a uvidíte ji i během naší prohlídky. Je to jeden ze symbolů moderní Indie a domácí turisté ze všech koutů Indie sem přijíždějí, aby si pořídili ikonickou fotografii na památku.
Mezi nejunikátnější památky celého Dillí patří Qutub Minar (UNESCO). Začali ho stavět v roce 1193 a jeho výška se zastavila na 73 metrech. Je to nejvyšší cihlový minaret na světě a jeden z prvních vrcholů naší cesty po Indii. Nečekali jste, že na vás Dillí udělá takový dojem, že ne? První indická večeře a poznávání jedné z nejlepších kuchyní na světě. Dáte si Palak Paneer, kuřecí Tandoori nebo ochutnáte jednoduchý, ale dokonalý Dhal? Skleničku čaje s mlékem nebo vychlazeného Kingfishera? Indie se vám začíná dostávat pod kůži.
3. den: Palác větrů a drahokamy v barevném státě Rajasthan
DILLÍ – JAIPUR
Po snídani opustíme Dillí a vydáme se na průzkum indického Zlatého trojúhelníku. Naší další zastávkou bude barevný Džajpur v atraktivním Rádžasthánu. Zemi pouští, starobylých pevností, tradic a jedinečných míst si zamilujete! Na první pohled si všimnete, že Rádžastán je úplně jiná Indie než ta, kterou jste zažili v Dillí. Kdo jako první spatří za oknem autobusu slona nebo velblouda?
Džajpuru se přezdívá "růžové město" a vy hned pochopíte, odkud tento název pochází. Městem se táhne bazar, ale nás lákají příběhy zapomenutých, a dokonce i současných mahárádžů, kteří se mihnou v honosném mahárádžově paláci. Věděli jste, že džajpurský mahárádža miluje koňské pólo, není mu ani třicet let a je pohádkově bohatý? Vyfoťte se s nádherně oděnými palácovými strážci a společně projdeme všechna otevřená nádvoří. V tomto paláci jde především o detaily a s námi vám neuniknou. K čemu sloužily obří nádoby? Budete překvapeni!
Nedaleko paláce si prohlédneme unikátní observatoř Jantar Mantar. Mahárádža Jai Singh investoval v 18. století peníze do vybudování tohoto komplexu a v době jeho největší slávy zaměstnával Džajpur více než dva tucty astronomů. Toto vás bude bavit.
Jak vypadá centrum růžového města? Ještě vás čeká procházka po bazarech s obchůdky a pohled na Palác větrů, který je dnes symbolem Džajpuru. Z ulice je palác velkolepou a fotogenickou stavbou. Odkud je na palác nejlepší výhled? Poradíme vám. Dejte si čerstvý kokosový ořech, počkejte, až ulicí projede kočár tažený koňmi a velbloudy, a budete okouzleni barvami sárí, které nosí místní ženy. A co takhle indické kino a bollywoodský trhák? Noc v Džajpuru.
4. den: Město duchů, kterému došla voda (UNESCO)
JAIPUR – FATEHPUR SIKRI – AGRA
Dnešní cesta z Džajpuru do Agry je dlouhá jen asi 240 kilometrů, ale krajina kolem nás se opět krásně mění. Rádžasthán vyměníme za indický stát Uttarpradéš. Má téměř 200 milionů obyvatel (to je jako Německo, Francie a Španělsko dohromady), protéká jím posvátná řeka Ganga, nachází se zde svaté Váránasí, dotýká se Himálaje a ukrývá takový skvost, jako je Tádž Mahal.
Blížíme se k Agře, ale odbočujeme z hlavní silnice, protože jen o pár kilometrů dál leží Fatehpur Sikri (UNESCO), který by byl hřích objet. Mughalský panovník Akbar (jeden z největších vládců Indie před britskou nadvládou) jej vybudoval jako vzorové město, ale historie se k němu obrátila zády. Nás Fatehpur Sikrí fascinuje už léta a my vám ukážeme proč. Obrovská mešita s hrobkou místního světce s tajemným mramorovým oknem, kam lidé chodí vázat uzly. Dokonale zachovalé paláce, kde se mísí islámské i hinduistické prvky, pětipatrový palác Punja Mahal a vzpomínky na Mughaly. Proč vlastně lidé toto město opustili? Příjezd do Agry. Indickou kuchyni už znáte, tak co si dnes vyberete? Noc v Agře.
5. den: Nejkrásnější stavba světa postavená z lásky – Taj Mahal
AGRA – DILLÍ
Probouzíme se ve městě Agra, které bylo kdysi hlavním městem Mughalské říše. Všichni jsme na tento den, na tento okamžik čekali, protože dnešek je vrcholem indické cesty. Mnozí cestují do Indie jen proto, aby jejich oči spočinuly na velkolepé stavbě zvané Tádž Mahal (UNESCO).
Tádž Mahal je magnetem a není divu, že dnes patří mezi sedm novodobých divů světa. Jdeme blíž a blíž a před námi se rýsují minarety a špička obrovské kopule. Cítíte to jemné vzrušení? Takhle chutná splněný sen!
Vcházíme do šera vstupní brány a za ní se nám otevírá ten nejkrásnější pohled na Tádž Mahal. Tádž Mahal je jedinečná stavba. Je krásná z kilometrové vzdálenosti, velkolepá z pěti centimetrů (všimněte si drahokamů a polodrahokamů zasazených do stěn!) a kamkoli se pohnete, bude vás pronásledovat. Proč se její minarety mírně naklánějí a proč sem v pátek proudí davy místních obyvatel? Co znamenala Mumtaz Mahal pro Šáha Džahána? Milostný příběh, který stál na počátku nejkrásnější stavby světa.
Poté, co se pokocháme Tádž Mahalem, se přesuneme k Červené pevnosti, symbolu moci mughalských vládců. Pod pevností protéká řeka Jamuna a odtud se vám nebude chtít odejít. Čeká nás však cesta zpět do Dillí, která uzavře zlatý trojúhelník. Poslední indický čaj, mangové lassi, poslední indická večeře a s hlavou plnou zážitků opouštíme tuto fascinující zemi. Transfer na letiště v Dillí.
6. den: Vítejte doma!
EVROPA
Naše cesta po Indii byla krátká, ale nesmírně intenzivní. Ještě v letadle si člověk přehrává všechny ty jedinečné okamžiky. Příjezd domů. Vaše rodina a přátelé se už těší na vaše vytržené zážitky!