sleva first minute až 35%

Indie – sever a jih komfortněji

Cesta, která spojuje to nejlepší z velké Indie. Sever země se slavnými památkami muslimských mughalů, jih otevřený světu s židovskou čtvrtí, zelenou přírodou a nejkrásnějšími plážemi Indie, kde vyzkoušíte i ajurvédu a navštívíte nejjižnější cíp Indie.

  • To nejlepší z Indie v Zlatém trojúhelníku
  • Pěší prohlídka starého Dillí – neturistický zážitek
  • Vyvezte se do pevnosti na slonovi jako pravý maharadža
  • Na této cestě spojujeme muslimský sever s hinduistickým jihem
  • Od nejslavnějších památek Indie na nejkrásnější pláže
  • Noc na hausbótu s plnou penzí v ceně
  • first minute slevy na zájezdy do Indie jsou dynamické a průběžně se snižují
Čti více

Tel.: 224 250 138, 608 482 877   |   Email: cksen@cksen.cz

Termíny a cenyProgram a mapaFotogalerieReference klientůZážitky ze zájezduTOP místa zájezdu

Cena zahrnuje:

Mezinárodní letenku v economy class, letištní poplatky, ubytování v hotelech 3-4 * se snídaní, plnou penzi na houseboatech, jízdu na rikšách v Dillí, divadlo Kathakali v Cochine, prohlídku plantáže na koření v Periyar, výlet lodí v Periyar, SEN průvodce a místní průvodce podle potřeby, transfery během celého pobytu pronajatou dopravou, letištní transfery v Indii, všechny prohlídky, výlety, pojištění proti insolventnosti

Cena nezahrnuje:

Stravu mimo uvedené, víza (2500 Kč), místní přelety, stravu mimo uvedené, vstupné, pojištění

Ubytování:

Delhi – Grand Imperial***, 1 + 1 noc
 
Agra – Hotel Atulyaa Taj ****, 1 noc
 
Jaipur – Hotel Lords Plaza***, 2 noci
 
Mahabalipuram - Hotel Mamalla Heritage***, 2 noci
 
Pondicherry - Hotel Atithi****, 1 noc
 
Trichy - SRM Hotel****, 1 noc
 
Madurai  - Hotel Madurai Residency***, 1 noc
 
Periyar - hotel Ambadi Thekkady***, 2 noci
 
Alleppey - hausbót, 1 noc
 
Kochi - Hotel Abad Fort***, 1 noc
 
 
Hotely na konkrétních termínech můžou být i jiné. Závisí to na dostupnosti, obsazenosti a na včasném přihlášení.
 
„Hvězdičkování“ není součástí obchodního jména hotelu, ale hodnocením jeho kvality od velkých nadnárodních rezervačních systému jako booking.com, agoda.com, v některých případech podle oficiálního hodnocení samotného hotelu.
 
Jednotlivé pokoje v hotelích se mohou lišit, uvedené fotografie jsou ze standardních dvoulůžkových pokojů.

Poznámka:

U některých termínů mohou být rozdílné ceny odletů z Prahy o 2000 Kč z důvodu vyšších nákladů za letenky.

Odlety z Vídně jsou bez příplatku, v ceně publikované na webu.

Hotely v základní ceně zájezdu
Doplňkové služby - SEN premium

1. den: Odlet do nejneuvěřitelnější země na světě

PRAHA/VÍDEŇ – DILLÍ

Odlet do Indie. Je před vámi cesta, na jejímž konci se vám otevřou brány pozoruhodné Indie. Země kontrastů, bohatství i chudoby, země posetá nevšedními památkami a ty nejlepší z nich čekají právě na vás!

2. den: Bláznivé Dillí jako z Jakubiskových filmů

DILLÍ

Atmosféra Dillí vás dostane od prvního okamžiku, kdy do tohoto fascinujícího města vkročíte. Kvalitní prohlídka Dillí nás na začátku zavede do Starého Dillí. Něco takového jste ještě neviděli! Staré Dillí se poprvé dotkne hinduismu, islámu a málo známého náboženství sikhů. Uvidíme nejkrásnější i největší mešitu rozlehlé Indie - Jama Masjid ze 17. století. která se stala symbolem Mughalů. Obrovské nádvoří, desítky věřících a výhled na přeplněné ulice okolního bazaru. Budeme si vyprávět o počátcích dynastie, která Indii ozdobila svými nejkrásnějšími stavbami.
 
Nasednete do cyklo-rikši a vydáte se objevovat labyrint starého města. Bazarové čtvrti rozprostírající se pod miliony kabelů budou přímo výzvou pro fotoaparáty. Vše křičí exotikou a vy, sedící v rikše, nasáváte vůně, cinkání zvonků, pokřikování prodavačů a úsměvy lidí. Bazar zde ve starém Dillí bude obrovským zážitkem. Doma těmto obrázkům nebudete chtít věřit. Přesuneme se na bazar s kořením, kde vdechujeme exotické vůně od kardamomu přes hřebíček až po skořici a všichni nakupují koření z celého světa. Ochutnejte kašmírské chilli nebo garam masalu, které vám i doma vykouzlí vzpomínky na tento výlet.
 
Zastavíme se v Gurdwara Temple, sikhském chrámu se zajímavou atmosférou. Co víte o Sikzích? Nosí turbany, mnozí si je pletou s muslimy, ale pravda je někde jinde a vás uchvátí svými myšlenkami. Proč sem jezdí tolik dobrovolníků? Indickou bránu znáte z dokumentárních filmů a uvidíte ji během naší prohlídky. Je to jeden ze symbolů moderní Indie a domácí turisté ze všech koutů Indie sem přijíždějí, aby si pořídili ikonickou fotografii na památku.
 
Mezi nejunikátnější památky celého Dillí patří Qutub Minar (památka zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO). Začali ho stavět v roce 1193 a jeho výška se zastavila na 73 metrech. Je to nejvyšší cihlový minaret na světě a jeden z prvních vrcholů naší cesty po Indii. Nečekali jste, že na vás Dillí udělá takový dojem, že ne? První indická večeře a poznávání jedné z nejlepších kuchyní na světě. Dáte si Palak Paneer, kuřecí Tandoori nebo ochutnáte jednoduchý, ale dokonalý Dhal? Skleničku čaje s mlékem nebo vychlazeného Kingfishera? Indie se vám začíná dostávat pod kůži.
 

3. den: Palác větrů a drahokamy v barevném státě Rajastan

DILLÍ – JAIPUR

Po snídani opustíme Dillí a vydáme se na průzkum indického Zlatého trojúhelníku. Naší další zastávkou bude barevný Džajpur v atraktivním Rádžasthánu. Zemi pouští, starobylých pevností, tradic a jedinečných míst opředených pohádkami si zamilujete! Hned na první pohled si uvědomíte, že Rádžastán je úplně jiná Indie, než jakou jste zažili v Dillí. Kdo jako první spatří za oknem autobusu slona nebo velblouda?
 
Džajpuru se přezdívá "růžové město" a vy hned pochopíte, odkud tento název pochází. Městem se táhne bazar, ale nás lákají příběhy zapomenutých, a dokonce i současných mahárádžů, které poletují v honosném Mahárádžově paláci. Věděli jste, že džajpurský mahárádža miluje koňské pólo, není mu ani třicet let a je pohádkově bohatý? Vyfoťte se s nádherně oděnými palácovými strážemi a společně projdeme všechna otevřená nádvoří. V tomto paláci jde především o detaily a s námi vám neuniknou. K čemu sloužily obří nádoby? Budete překvapeni!
 
V blízkosti paláce uvidíme unikátní observatoř Jantar Mantar. Mahárádža Jai Singh investoval v 18. století peníze do vybudování tohoto komplexu a v době jeho největší slávy zde v Jaipuru pracovalo více než dvacet astronomů. To vás bude bavit.
 
Jak vypadá centrum růžového města? Ještě vás čeká procházka po bazarech s obchůdky a pohled na Palác větrů, symbol dnešního Džajpuru. Z ulice je palác velkolepou a fotogenickou stavbou. Odkud je na palác nejlepší výhled? Poradíme vám. Dejte si čerstvý kokosový ořech, počkejte, až ulicí projede kočár tažený koňmi a velbloudy, a budete okouzleni barvami sárí, které nosí místní ženy. A co takhle indické kino a bollywoodský trhák? Noc v Džajpuru.
 

4. den: Město duchů, kterému došla voda (UNESCO)

JAIPUR – FATEHPUR SIKRI – AGRA 

Dnešní cesta z Džajpuru do Agry má jen asi 240 kilometrů, ale kolem nás se opět krásně mění prostředí. Rádžasthán vyměníme za indický stát Uttarpradéš. Žije v něm téměř 200 milionů obyvatel (to je jako v Německu, Francii a Španělsku dohromady), protéká jím posvátná řeka Ganga, nachází se v něm posvátné Váránasí, dotýká se Himalájí a ukrývá v sobě takový klenot, jakým je Tádž Mahal.
 
Blížíme se k Agře, ale odbočujeme z hlavní silnice, protože jen o pár kilometrů dál leží Fatehpur Sikrí (UNESCO), který by byl hřích objet. Mughalský panovník Akbar (jeden z největších vládců Indie před britskou nadvládou) jej vybudoval jako vzorové město, ale historie se k němu obrátila zády. Nás Fatehpur Sikrí fascinuje už léta a ukážeme vám proč. Obrovská mešita s hrobkou místního světce s tajemným mramorovým oknem, kam lidé chodí vázat uzly. Dokonale zachovalé paláce, kde se mísí islámské i hinduistické prvky, pětipatrový palác Pandž Mahal a vzpomínky na Mughaly. Proč vlastně lidé toto město opustili? Příjezd do Agry. Indickou kuchyni už znáte, tak co si dnes vyberete? Noc v Agře.
 

5. den: Nejkrásnější stavba světa postavená z lásky - Taj Mahal

AGRA – DILLÍ

Probouzíme se ve městě Agra, které bylo kdysi hlavním městem Mughalské říše. Všichni jsme na tento den, na tento okamžik čekali, protože dnešek je vrcholem indické cesty. Mnozí cestují do Indie jen proto, aby jejich oči spočinuly na velkolepé stavbě zvané Tádž Mahal (UNESCO), ale než jste k ní dorazili, stihli jste toho už zažít docela dost.
 
Tádž Mahal je magnetem a není divu, že dnes patří mezi sedm novodobých divů světa. Jdeme blíž a blíž a před námi se rýsují minarety a špička obrovské kopule. Cítíte to jemné vzrušení? Takhle chutná splněný sen! Vcházíme do šera vstupní brány a za ní se nám otevírá ten nejkrásnější pohled na Tádž Mahal. Tady si pořídíte fotografie, které budou za chvíli viset doma na zdi. Tádž Mahal je jedinečná stavba. Je krásná z kilometrové vzdálenosti, velkolepá z pěti centimetrů (všimněte si drahokamů a polodrahokamů zasazených do stěn!) a kamkoli se pohnete, bude vás sledovat. Proč se její minarety mírně naklánějí a proč sem v pátek proudí davy místních obyvatel? Co znamenala Mumtáz Mahal pro Šáha Džahána? Milostný příběh, který stál na počátku nejkrásnější stavby světa.

Po prohlídce Tádž Mahalu se přesuneme k Červené pevnosti, symbolu moci mughalských vládců. Obrovské hradby, hluboké příkopy, honosné brány a nádvoří ukrytá mezi zdmi paláce. Kde se nacházel harém a odkud se vězněný Šáh Džahán díval na Tádž Mahal? Pod pevností protéká řeka Jamuna a nebude se vám odtud chtít odejít. Čeká nás však cesta zpět do Dillí, která uzavře zlatý trojúhelník a my budeme pokračovat dál vstříc dalším fascinujícím zážitkům. Transfer na letiště v Dillí.

6. den: Chrámy na břehu moře (UNESCO) a mořské speciality

DILLÍ – CHENNAI – MAHABALIPURAM

Rozloučení se severem a odlet na daleký jih. Přílet do Chennai, pátého největšího města Indie, transfer do Mahabalipuramu.

Mahabalipuram - přímořské město a významný přístav již v době narození Krista, proslulé svatyněmi vytesanými z jednoho kusu kamene, které patří k nejkrásnějším na světě. Jsou nejkrásnější ty volně stojící, nebo ty na břehu moře, které odolaly tsunami v roce 2004, zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO? Podíváme se na historii tohoto významného přístavního a obchodního města. Občerstvíme se čerstvým kokosem nebo lisovanou cukrovou třtinou.

Zastavíme se u největšího žulového basreliéfu na světě, který znázorňuje dávný příběh o sestupu posvátné řeky Gangy na zem. Bydlíme kousek od pláže Bengálského zálivu, chcete si na začátek cesty zaplavat, nebo ochutnat čerstvě ulovené, mořské speciality v místních restauracích? Váš průvodce vám doporučí osvědčenou restauraci. V parku, kde se nachází i maják z 19. století, budeme pozorovat zlatavý západ slunce, nedaleko si pak užijeme výhled na okolí porostlé palmami. Prohlídka by nebyla úplná bez ikony města, kterou je gigantický 250tunový balvan, který jako by se na svahu sotva držel díky optickému klamu. Už si vás Indie podmanila?

7. den: Město Šivy a Višnua, tkalcovské dílny a úchvatná exotika 

MAHABALIPURAM – KANCHIPURAM
 
Pokračujeme do města Kanchipuram. Jedno ze sedmi svatých měst Indie, jediné zasvěcené Šivovi i Višnuovi. Magické místo nazývané také městem tisíce chrámů. Chrámy Ekambareshwar, Kailashnath, Kamakshi ze sedmého století ohromují svou detailní architekturou a my projdeme jedním z nejvyšších gopuramů (60 m) - vstupní branou do chrámu. Projdeme chrámem tisíce sloupů, kde se denně konají rituály pooja, při nichž se žehná novomanželům. Jedinečná atmosféra a silný projev víry. Barevná hedvábná sárí, která patří k nejkrásnějším v celé Indii. Pohled do tkalcovských dílen, kde se tento tradiční indický oděv vyrábí na více než sto let starých tkalcovských stavech. K obědu si dáme originální, chutné a rozmanité thálí. Nefalšovaná exotika.
 

8. den: St. Tropez, francouzské víno a duchovní ašram

PONDICHERRY – AUROVILLE
 
Tiruvanamalai přitahuje statisíce indických poutníků. Proč? Vysvětlíme si. Zažijeme i my sílu tohoto místa? Projdeme se gigantickým chrámovým komplexem a zklidníme své myšlenky v jednom z ášramů. Pondicherry: bývalá francouzská kolonie s neobvyklou atmosférou spojující evropskou kulturu a indické tradice. Nenechte se zmást trikolorou na Hôtel de Ville a francouzskou architekturou z 18. století. Stále jsme v Indii s jejími rušnými ulicemi, rikšami a pouličními trhy. Návštěva ašrámu v Auroville – malé komunity, která se kdysi vytvořila kolem duchovního vůdce Šrí Auróbinda Ghoše a kde se dodnes vyučuje jóga. Stihneme lekci? Žádné rituály ani meditace, jen odevzdání se božskému principu a síle. Zjistíme, jak žije komunita na nezávislém území Indie s vlastní měnou, a projdeme se pod mohutným banyánem. CKSEN vám ukáže epicentrum komunity. Čeká nás dechberoucí překvapení, zlatá kulovitá stavba - Matrimandir, jakoby z vesmíru. Svatyně určená k meditaci, na jeden z 12 atributů, které zde místní dodržují. Zjistíme, které to jsou, a nejeden si " odneseme" s sebou. Principy meditace už pak stačí jen praktikovat.
 

9. den: Indové v šortkách a nádherný chrám z jednoho kusu kamene (UNESCO)

TANJORE
 
Půjdeme si ráno zaběhat s Indy a Indkami? Pravděpodobně jediné město v Indii, kde je uvidíte v šortkách. Z pobřežního Pondicherry se přesuneme do vnitrozemí. Z oken autobusu pozorujeme rušný život na venkově a vysvětlujeme si, jak hluboce indické lidi ovlivňuje víra. Zastavujeme ve vyhlášené restauraci a pochutnáváme si na kuřeti Tandoori s naanem. Tandžávur (Tanjore): město, kde byl v roce 1010 z jediného kusu kamene postaven úžasný chrám Brahadišvar (UNESCO) jako věčný pomník slávy říše, která se odtud rozprostírala až k břehům Gangy. My na vrcholu "velkého chrámu" pozorujeme 81 tun vážící kopuli ve světle zapadajícího slunce. Jak ji mohli v tehdejší době postavit? Náš pohled upoutá monolitický 25tunový býk Nandi, jeden z největších, které můžete v Indii najít. Tandžávur je proslulý svými malbami a bronzovými odlitky soch. Zavedeme vás do domácí továrny, kde si můžete prohlédnout a vyzkoušet odlévání sochy tančícího boha Šivy. Tyto suvenýry jsou originálem a toto umění pochází právě odtud.
 

10. den: Do města božího nektaru, které je z jiného světa

TRICHY – MADURAI

Trichy, o kterém se zmiňuje Ptolemaios již ve 2. století př. n. l., uprostřed něhož se do výšky 84 metrů tyčí skála s chrámem boha Ganéše. Pro výhled z jejího vrcholu musíme zdolat 437 kamenných schodů! Doshlédneme až k nedalekému chrámu Sri Ranganathaswami ve Srirangamu, který si později půjdeme prohlédnout. Stavělo ho mnoho dynastií od 10. do 20. století a dnes se celý komplex rozkládá na ploše až 60 hektarů, což z něj činí největší hinduistický funkční chrám na světě. SEN průvodce vás tímto labyrintem provede a vezme vás i na vyhlídku, odkud si celý tento rozsáhlý komplex lépe prohlédnete. Kromě toho vám ukáže i sanctum sanctorum, nejposvátnější místo chrámu, kam je povolen vstup pouze hinduistům. Pokračujeme ke ghátu, schodům posvátné řeky Kaveri, kde budeme přihlížet očistným rituálům místních obyvatel. Přejezd do Madurai, města božského nektaru, města poutníků, žebráků, obchodníků, volských spřežení a rikšů. Vychutnejte si večeři v jedné z mnoha střešních restaurací s výhledem na gopury, nádherně zdobené věže chrámů.

11. den: Přes plantáže kardamomu do indické přírody

MADURAI – PEROYAR
 
Jsme v Madurai, druhém největším městě státu Tamil Nadu, jehož půdorys připomíná lotos. Nejstarší obydlené místo na indickém subkontinentu, město chrámů a slavností. Obrovský zážitek. Hned ráno navštívíme chrám Meenakshi, kolem kterého se už 2500 let točí historie města. Množství úchvatných vyobrazení bohů, bohyň a mýtických bytostí. Bude se tam potulovat i chrámový slon? Chrám byl nominován na jeden z divů světa. To musíte vidět! Za prohlídku jistě stojí i monumentální palác Tirumala Nayak. Jeho vnitřní nádvoří o rozměrech 75x52 metrů krásně doplňuje hustá spleť sloupů po obvodu. Monumentální! Opustíme stát Tamil Nadu a vydáme se malebnou cestou přes kaučukové, kardamomové, kakaové, zelené pepřové a palmové plantáže do přírodní rezervace Periyar ve státě Kerala. Ekologické ubytování a odpočinek od ruchu měst v zelené přírodě. Samota a stav blaženosti, dýchejte a relaxujte uprostřed nejzelenějších míst jižní Indie.
 

12. den: Dechberoucí divočina jižní Indie

PERIYAR
 
Rezervace Periyar pod vrcholem Anamudi (2 695 m), nejnavštěvovanější v jižní Indii, se rozkládá na ploše 777 km2 a poskytuje domov divokým buvolům, divokým prasatům, makakům, tisícovce slonů, několika desítkám tygrů a více než dvěma stovkám druhů ptáků. Plavba po jezeře Periyar je jedinečnou příležitostí k pozorování divoké zvěře a pro ty odvážnější nabízíme trek džunglí s místním průvodcem. Užijete si také návštěvu zahrad s kořením (věděli jste například, jak roste vanilka nebo černý pepř?) a poznáte tajemství výroby místního čaje. Přes sytě zelené čajové plantáže se přesuneme do přístavu a nalodíme se na pronajatý hausbót. Další vrchol našeho výletu. Plujeme v klidném prostředí nádherných kanálů. Kormidlujeme a z paluby našeho hausbótu pozorujeme život obyčejných místních lidí v krásné indické přírodě. I tohle je Indie! Kotvíme pod palmami. Rozlouskneme čerstvé kokosové ořechy, opečeme si rybu, kterou jsme před chvílí ulovili, a při západu slunce si povídáme o další neuvěřitelné Indii. Vzrušující noc na hausbótu.
 

13. den: Neskutečná indická historie

PEROYAR – KOCHI
 
Kochi ve státě Kerala. Opět se ocitáme na pobřeží, přejeli jsme napříč Indií a z východu jsme se přesunuli na západ. Kochi je jedním z mála míst v Indii, kde většinu obyvatelstva netvoří hinduisté. Zase jiný svět. Jako přístav koření ho znali Řekové, Římané, Arabové, Židé i Číňané, proto se mu přezdívá "královna Arabského moře". Další důkaz neuvěřitelné historie Indie. Kochi je město s nejstarším kostelem v Indii (kostel sv. Františka) nebo bazilikou Santa Cruz (založenou papežem Pavlem IV.), mešitami a židovskou synagogou (nejstarší v celém Commonwealthu). Jedná se o směs portugalského, holandského a anglického venkovského osídlení na tropickém Malabarském pobřeží. Lahodnou kávu si vychutnáme v jedné z městských kaváren. Jsme tu doopravdy v Indii?
 

14. den: Odlet domů

KOCHI
 
Užíváme si směsici kultur, pobřežních hospůdek, restaurací, roztomilých obchůdků, židovského města, muzeí, paláců, pláží, chrámů, a to není vše. Uvidíme také představení Kathakali, klasické divadelní a taneční představení, které vypráví mytologické indické příběhy. Líčení herců má přísná pravidla a příprava trvá několik hodin. Součástí je obvykle i chilli, které se nanáší do očí, aby se ztvárnila postava démona. Sedíme rovnou v první řadě. Rozloučení, jak má být. Máme ještě čas na koupání v Arabském moři? CKSEN zná pláž, kde najdete jen místní. Zážitky jsou ulovené, jen si je společně zrekapitulujeme u oběda. " Incredible India" nám bude chybět.
 

15. den: Odlet domů

KOCHI – PŘÍLET
 
Brzký ranní transfer na letiště k odletu domů. Viděli jsme severní i jižní tvář Indie. Do které části se vydáme příště?
Indie – sever a jih
<
>

Indie – zlatý trojúhelník opravdu stojí za návštěvu

"Cože? Ty chceš jet do Indie? Asi ses úplně zbláznila", reagovali moji přátelé na mou novou cestovatelskou destinaci. "S tebou i na kraj světa, ale do Indie se mnou nepočítej", reagoval pro změnu můj muž. A tak jsem se SNEM prožila pár nádherných dnů v zemi, která mě vždycky fascinovala. Bylo tam všechno, co jsem čekala: chaos, hluk, množství lidí, smrad, špína, ale i nádherné památky, různá náboženství, ženy v krásných, barevných sárí, úžasní, přátelští lidé a hlavně fundovaný, vtipný a ochotný expert na Indii Peter Blažek. Můj vzkaz pro všechny, kteří váhají, zda Indii navštívit, při dodržení základních hygienických pravidel a se SNEM se nemáte čeho bát. Indie opravdu stojí za návštěvu.
Lívia

Čti více

Indie – zlatý trojúhelník - týden nezapomenutelných zážitků

Děkujeme za neuvěřitelně krásnou Indii. Strávili jsme zde týden nezapomenutelných zážitků. Trasa Zlatý trojúhelník je dokonale naplánována. Kromě toho, že jsme v tak krátkém čase stihli vidět, a i dokonale poznat všechny památky této cesty, díky našemu průvodci Jurovi jsme postupně vnímali skutečnou tvář a vůně Indie, její kontrasty, různé náboženství, neskutečnou chudobu, chaotický ruch indické dopravy, ale i atmosféru indického kina. Juro, děkujeme za úžasné kulinářské zážitky, které jsi nám připravil a i takto jsi nám přiblížil neuvěřitelně krásnou Indii.
Edita a Katka

Čti více

Indie trojuhelník - Perfektně zorganizovaný zájezd

Rád bych poděkoval cestovní kanceláři SEN za perfektně zorganizovaný zájezd. Byl jsem s vámi poprvé a se Zlatým indickým trojúhelníkem jsem velmi spokojen. Těším se, že s vámi půjdu i někam příště. S pozdravem, Ota

Čti více

Indie – snad se sem ještě někdy vrátím

V dubnu jsem absolvovala krátkou cestu do Indie. Přiznám se, že tato země nikdy nebyla mým cestovatelský snem, tento zájezd jsem si vybrala pouze z důvodu vidět krásný Taj Mahal a Jaipur. Vrátila jsem se však plna silných dojmů a zážitků. Neuvěřitelné je, že největší dojem na mně neudělali nádherné památky, paláce, pevnosti, mešity, sídla mahárádža, skvostný Taj Mahal, úžasná atmosféra místního kina, ale především lidé. Lidé, kteří tam v nepředstavitelných podmínkách přežívají, ženy v krásných barevných oděvech, které před rozpadajícími se chatrčemi připravují své pověstně placky, prodavači suvenýrů, kteří od časného rána do pozdního večera v pálivém slunci nabízejí své výrobky. Často jsou dost otravní, ale když si uvědomíme, že na tom závisí přežití jejich rodin, nejraději bych koupila všechno. Co dává sílu lidem této velké země žít, usmívat se, pracovat? Je to náboženství, desítky bohů a bůžků, víra v lepší budoucnost, nebo v krásný posmrtný život? Kdo ví? Snad se tam ještě někdy vrátím, abych to zjistila. Děkuju za vše, Jarka, Olomouc

Čti více

Cesta do vysněné Indie

Manželka miluje cestování, poznávání nových zemí, kultur, zvyků, i se vším, co k tomu někdy patří. Přestupy na gigantických letištích, únava z dlouhých přesunů, nepohodlí, co já až tak nemusím. Má ráda zejména Asii, pár zemí tohoto světadílu jsme již navštívili, ale vždy toužila vidět a zažít Indii. Shodou okolností jsme zachytili atraktivní nabídku na zájezd Dillí – Jaipur – Agra. Práce, která nás oba stále živí to sice komplikovala, ale Indii, a ještě v doprovodu samotného legendárního cestovatele Luboše Fellnera jsme jako zasloužilí klienti CK SEN nemohli odolat, určitě ne moje paní. Postavila nás před hotovou věc, jdeme. Já jsem v prvním okamžiku nechtěl, měl jsem o destinaci klasické předsudky, jakými jsou zdravotní rizika, přelidněnost, dopravní zácpy, horka. A i tak bylo, ale nelitujeme, výlet byl super. Díky zajímavému programu, přátelské atmosféře, kterou Ľuboš pro nás vytvořil a jeho profesionálnímu gajdingu, ale také díky dobré partě zcestovalých lidí, která se náhodně sešla. Přestože od květnového zájezdu uplynulo již mnoho týdnů, zážitky z cesty v nás stále rezonují. Nikde jinde jsme tolikrát nezažili déja vu. Jakoby jsme tu zemi, kde jsme předtím nebyli už znali. Zájezd byl výborně zorganizovaný, ubytování a strava v exkluzivních hotelích na úrovni, přesuny klimatizovaným minibusem relativně pohodlné, program intenzivní, mix tradičních destinací zlatého trojúhelníku prokládaného Lubošovými improvizacemi - "neturistické" lokality autentické Indie, místa, která jiní neznají, nebo kam si netroufnou (lokální sikhské chrámy, ruch ulic, ochutnávky místních kulinářských specialit, venkov, ...). Kdo ale nešlápl bosýma nohama na mazlavou dlažbu věřícími přeplněného chrámu Hanoman, kdo nedýchal horký vzduch, kdo se neprodíral rozvrzanou rikšou lidským mraveništěm v uličkách starého Dillí a kdo si nedal doušek místního rumu Old Monk nebo hlt oblíbeného piva Kingfisher při až kýčovitě romantickém západu slunce nad Taj Mahalem neví, co je Indie. Pro Luboše Fellnera je srdeční záležitostí, s námi byl v této zemi již 43x. A bylo to znát. V sehraném tandemu s místním průvodcem, vznešeným rádžou Suri nás ani při dlouhých přesunech autobusem nenechali spát, zasypávali nás zajímavými a dobře dávkovanými informacemi. Cítili jsme se jako na intenzivním kurzu dějin hinduismu, buddhismu, islámu, i moderní Indie a její kultury. Škoda, že se nám nepovedlo nebo nechtělo dělat více poznámek, paměť má své limity. Trochu jsme však nahlédli pod pokličku komplikovaných východních filozofií a snad jsme našli i souvislosti mezi našimi útržkovitý vědomostmi, nebo jen tušení o tomto kontinentu – kolébce prastaré civilizace, který si zaslouží náš nejhlubší respekt. A hlavně, viděli jsme to nejatraktivnější z historie in-situ, ale zažili jsme i tep a chutě současné Indie. Za krátkých 8 dní se nedalo vidět ani znát všechno z této úžasné země plné kontrastů, ale mohli jsme sdílet nezapomenutelnou atmosféru a procítit esenci severní Indie. Díky za to! Indie je jako Afrika, když jednou zažiješ, chceš se vrátit, znovu vychutnat kouzlo pro nás tak exotických okamžiků. Šli bychom zase. S hinduistickým pozdravem Namaste – klaním se Vám. Manželé Aubrechtovi

Čti více

Neuvěřitelné staré Dillí

V Dillí nasáváme pravou indickou atmosféru plnými doušky. Vozíme se na rikšách po uličkách starého Dillí a nakupujeme koření. Neokouzlují nás zde jen staré, majestátní památky, dávno zapomenuté minulosti v podobě Qutub Minar či Humájúnovy hrobky, ale silně na nás působí zejména místa, kde je cítit atmosféra země díky lidem. Takovým místem je i slavný sikhský chrám. Ochutnali jsme sladký prašád, kdy nám ho nakládali přímo do dlaní a nevynechali jsme ani pověstnou kuchyni Langar plnou dobrovolníků. Návštěvu Indie zakončujeme v nejlepší restauraci s originálním indickým jídlem, které nám bude opravdu chybět. I zde si plníme své chuťové buňky. 

Čti více

Na návštěvě u maharadži z Jaipuru

Jak, asi tak bydlí takový maharadža? My jsme si dnes odpověděli a vydali jsme se do jeho Měsíčního paláce v Jaipuru, kde žije mladý, osmnáctiletý maharadža se svou rodinou. Jinak výborný hráč jezdeckého póla. Včera jeho družstvo vyhrálo, přičemž on sám vstřelil dva góly. Hrdě se chlubí. Pomalu jsme vyšli do patra, abychom se posadili do křesla v jeho soukromé audienční místnosti. Nevěřícně sledujeme, jak se světlo svíček odráží od stěn, posetých tisícovkou drobných zrcadel v jedné z jeho ložnic, kde trávil romantické večery se svou Maharani. Tečkou na závěr dne je královský masala čaj, s výhledem na celý komplex Městského paláce. Život jako v pohádce.

Čti více

Indický zlatý trojúhelník

Není všechno zlato, co se třpytí, ale tady, v Indii, je zlaté i to, co se neblyští. A to nemluvím o zlatých žebravých dětičkách :) Závěr naší cesty jsme věnujeme výjimečným městům Agra, Jaipur a Dillí. Z nich každé má jinou atmosféru a ukrývá i rušné ulice, ale i klidně oázy, které by v Indii málokdo čekal. Vyfotili jsme se před Taj Mahal, palácem větrů a červenou pevností. Od života na Ganze, po život na pracích ghátech Yamuna pod železničním mostem v Agře, prošli jsme poutní cestu k hinduistickému chrámu v Galt a zažili zácpu cyklorikš ve starém Dillí. Právě tento závěr je nejtěžší, co se týče dojmů a směsi zážitků. Pokud se o Indii říká, že to je země kontrastů, tak v hlavním městě to platí dvojnásob. Staré vs. nové, chaos vs. řád, špinavé vs. čisté ... I takové je Dillí. Poslední část programu byla naplněna, stejně jako naše žaludky v restauraci Piccadelhi, která připomíná stanici londýnského metra. Mělo to styl a musím říct, že opět se nám podařilo dokázat, že i tak cestovatelský náročný kout světa, jako je indický subkontinent, se dá projít s nadšením a jedním velkým zážitkem.

Čti více

Bohatá Indie

Známá, krásná, prostě neuvěřitelná Indie. Tuto zemi můžete navštívit i tisíckrát a vždy vás překvapí, nebudete se nudit a nevíte, zda zážitek, který přijde nebude ten nejlepší. Když sem přijedete poprvé, nevíte pořádně, proč jste sem vlastně jeli, co tu hledáte, ale stačí první zatroubení rikši, první kráva uprostřed vozovky a už máte plnu kartu ve foťáku a kupujete zaručeně to nejlepší za nejlepší cenu od Inda, který vám už po tisíckrát řekl My friend ... Čím nás překvapila nyní? Každého překvapí, ten krásný nepořádek, chudoba ... nyní jsme zažili tu šíleně bohatou Indii. V této zemi, jako kdyby neexistovalo něco mezi. Buď jsi chudý nebo pořádně bohatý. Nyní jsme byli pozváni na setkání jedné velmi, ale velmi úspěšné firmy. Když jsme vešli do vyhrazené zóny, kde jsou jen milionářské vily, šlápli jsem na anglický trávník ... Někdo si řekne, co může být na trávníku, ten, kdo byl v Indii pochopí. Všechny kulisy byly přesně takové, jako v tom nejlepším bollywoodském filmu. Krásné, barevné, chirurgicky čisté, lidé nosí nejlepší hedvábí ... prostě jiná Indie. Ale i taková je. Plná kontrastů. Noční diskotéka s milionáři se stala asi největším zážitkem pro všechny. To prostě musí člověk zažít. Toto jen tak něco nepřebije, říkáme si… Další návštěva Indie nás určitě vyvede z omylu.

Čti více

Uličkami starého Dillí

Před námi stojí výzva, která sama o sobě slibuje množství zážitků. Staré Dillí. Starý, středověký svět křivolakých uliček bez systému, označení a chápání. Nebo naopak? Jen my takovým místům zpočátku nerozumíme? Ocitáme se pod vysokými minarety slavné Páteční mešity, největší v Indii, kterou nechali postavit slavní Mughalové, stavitelé Tádž Mahalu. Je fantastická a plná života. To, co nás čeká pak, je však ještě geniálnější. Nasedáme na starou vrzající cyklorikšu a vydáváme se napospas starých uliček Dillí. Pokud to člověk nezažije, nedokáže si to představit, ačkoli by jakkoli chtěl. Představte si miliony kabelů, malé obchůdky, špínu, vůně, maličké vývařovny plné jídla, zatoulanou krávu, vůni vonných tyčinek z hinduistických, džinistických svatyň. Přidejte do toho chaos, hluk, troubení, exotiku a ani toto všechno ještě zdaleka nevystihne tu pravou podstatu. Staré Dillí je místo, díky kterému si člověk zamiluje Indii a vždy, když se sem vrátí, cítí tentýž radostný pocit. Žádná sterilita Dubaje či Singapuru, ale nefalšovaný život s krásnou duší. Užíváme si tyto momenty. Vrháme se do chaosu ulic Chandi Chowk, nahlížíme do ptačí nemocnice a probojováváme se do metra, na koloniální náměstí CP. Stačí pár minut podzemím a ze 17.století jste ve století devatenáctém a vše je úplně jinak. Ani to však ještě není konec našeho dne, protože nás čeká bláznivá jízda tuktuky napříč DILLÍ do našeho hotelu. Dillí ví, jak namíchat geniální zážitky.

Čti více
Indie, Taj Mahal, stavba z lásky

Taj Mahal

Taj Mahal - Monumentální pomník ve městě Agra. Nechal ho vystavět indický mogul Šáhdžahán na památku své předčasně zesnulé ženy. Od roku 1983 je Tádž Mahal součástí Seznam světového dědictví UNESCO. Budova se proslavila po celém světě a přitahovala neuvěřitelně mnoho návštěvníků. Stala se symbolem Indie. V různé denní době za různého osvětlení má zajímavé zbarvení. Ráno je barva narůžovělá, navečer mléčně bílá a zlatou se stává vždy, když na ni dopadnou měsíční paprsky. Stavba je 73 metrů vysoká.

Čti více
Indie, Dillí, mešita Jama Masjid

Dillí

Nejen, že je indické Dillí hlavní město miliardové země, je zároveň i fantastickým světem, kde se setkává krása starobylé Indie, koloniálního města a chaotických bazarů, které zdá se, nemají konce. Atmosféra starého Dillí Vás překvapí. Bez Dillí bychom si dnes těžko představili dějiny Indie. Uvidíte zde slavnou Indickou bránu, divoký trh na Chandi Chowk, ale i staré město protkané stovkami uliček, které poznáte z rikši. Uvidíte ale také největší a nejkrásnější mešitu Indie a tou je Jama Masjid ze 17. století. Objevíte symbol Nového Dillí a prohlédnete si také bazar s kořením pod mešitou Fatehpur Masjed a porovnáme si ruch starého města s novými, koloniálními čtvrtěmi v okolí Connaught Place. Fascinující místo!

Čti více

Jaipur

Jaipur je hlavním městem královského Radžastánu a současně jedním z nejkrásnějších indických měst. Město je proslavené svými stavbami z růžového kamene, také proto je přezdívaný Růžové Město. Jaipur byl založin v roce 1727 maharádžou Sawai Jai Singh II, z jehož jména je též odvozen jeho název. Královská rodina původně žila v 11 km vzdáleném Amberu. Město je celé obehnáno vysokou obrannou zdí se sedmi hlavními bránami. Současný Jaipur již dávno překročil hranici původního města, většina historických památek se však nachází uvnitř hradeb v severovýchodní části Jaipuru. Všech sedm bran do starého města stále stojí a jedna z nich vede do Johari bazaru – proslulého tržiště s klenoty. Město samo o sobě je bludištěm fascinujících bazarů, přepychových paláců a historických památek. V uličkách potkáte motorky i velbloudy. Ze všech stran je Jaipur je obklopen neúrodnými kopci, na kterých se tyčí staré pevnosti a chrámy.

Čti více

Máte předběžný zájem o tento zájezd? Budeme Vás kontaktovat, rádi zodpovíme všechny Vaše dotazy a zašleme kalkulaci zájezdu na Váš email.Povinné pole

Formulář byl odeslán, děkujeme.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací