1. den: Odlet do nejneuvěřitelnější země na světě
PRAHA/VÍDEŇ – DILLÍ
Odlet do Indie. Je před vámi cesta, na jejímž konci se vám otevřou brány pozoruhodné Indie. Země kontrastů, bohatství i chudoby, země posetá nevšedními památkami a ty nejlepší z nich čekají právě na vás!
2. den: Bláznivé Dillí jako z Jakubiskových filmů
DILLÍ
Atmosféra Dillí vás dostane od prvního okamžiku, kdy do tohoto fascinujícího města vkročíte. Kvalitní prohlídka Dillí nás na začátku zavede do Starého Dillí. Něco takového jste ještě neviděli! Staré Dillí se poprvé dotkne hinduismu, islámu a málo známého náboženství sikhů. Uvidíme nejkrásnější i největší mešitu rozlehlé Indie - Jama Masjid ze 17. století. která se stala symbolem Mughalů. Obrovské nádvoří, desítky věřících a výhled na přeplněné ulice okolního bazaru. Budeme si vyprávět o počátcích dynastie, která Indii ozdobila svými nejkrásnějšími stavbami.
Nasednete do cyklo-rikši a vydáte se objevovat labyrint starého města. Bazarové čtvrti rozprostírající se pod miliony kabelů budou přímo výzvou pro fotoaparáty. Vše křičí exotikou a vy, sedící v rikše, nasáváte vůně, cinkání zvonků, pokřikování prodavačů a úsměvy lidí. Bazar zde ve starém Dillí bude obrovským zážitkem. Doma těmto obrázkům nebudete chtít věřit. Přesuneme se na bazar s kořením, kde vdechujeme exotické vůně od kardamomu přes hřebíček až po skořici a všichni nakupují koření z celého světa. Ochutnejte kašmírské chilli nebo garam masalu, které vám i doma vykouzlí vzpomínky na tento výlet.
Zastavíme se v Gurdwara Temple, sikhském chrámu se zajímavou atmosférou. Co víte o Sikzích? Nosí turbany, mnozí si je pletou s muslimy, ale pravda je někde jinde a vás uchvátí svými myšlenkami. Proč sem jezdí tolik dobrovolníků? Indickou bránu znáte z dokumentárních filmů a uvidíte ji během naší prohlídky. Je to jeden ze symbolů moderní Indie a domácí turisté ze všech koutů Indie sem přijíždějí, aby si pořídili ikonickou fotografii na památku.
Mezi nejunikátnější památky celého Dillí patří Qutub Minar (památka zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO). Začali ho stavět v roce 1193 a jeho výška se zastavila na 73 metrech. Je to nejvyšší cihlový minaret na světě a jeden z prvních vrcholů naší cesty po Indii. Nečekali jste, že na vás Dillí udělá takový dojem, že ne? První indická večeře a poznávání jedné z nejlepších kuchyní na světě. Dáte si Palak Paneer, kuřecí Tandoori nebo ochutnáte jednoduchý, ale dokonalý Dhal? Skleničku čaje s mlékem nebo vychlazeného Kingfishera? Indie se vám začíná dostávat pod kůži.
3. den: Palác větrů a drahokamy v barevném státě Rajastan
DILLÍ – JAIPUR
Po snídani opustíme Dillí a vydáme se na průzkum indického Zlatého trojúhelníku. Naší další zastávkou bude barevný Džajpur v atraktivním Rádžasthánu. Zemi pouští, starobylých pevností, tradic a jedinečných míst opředených pohádkami si zamilujete! Hned na první pohled si uvědomíte, že Rádžastán je úplně jiná Indie, než jakou jste zažili v Dillí. Kdo jako první spatří za oknem autobusu slona nebo velblouda?
Džajpuru se přezdívá "růžové město" a vy hned pochopíte, odkud tento název pochází. Městem se táhne bazar, ale nás lákají příběhy zapomenutých, a dokonce i současných mahárádžů, které poletují v honosném Mahárádžově paláci. Věděli jste, že džajpurský mahárádža miluje koňské pólo, není mu ani třicet let a je pohádkově bohatý? Vyfoťte se s nádherně oděnými palácovými strážemi a společně projdeme všechna otevřená nádvoří. V tomto paláci jde především o detaily a s námi vám neuniknou. K čemu sloužily obří nádoby? Budete překvapeni!
V blízkosti paláce uvidíme unikátní observatoř Jantar Mantar. Mahárádža Jai Singh investoval v 18. století peníze do vybudování tohoto komplexu a v době jeho největší slávy zde v Jaipuru pracovalo více než dvacet astronomů. To vás bude bavit.
Jak vypadá centrum růžového města? Ještě vás čeká procházka po bazarech s obchůdky a pohled na Palác větrů, symbol dnešního Džajpuru. Z ulice je palác velkolepou a fotogenickou stavbou. Odkud je na palác nejlepší výhled? Poradíme vám. Dejte si čerstvý kokosový ořech, počkejte, až ulicí projede kočár tažený koňmi a velbloudy, a budete okouzleni barvami sárí, které nosí místní ženy. A co takhle indické kino a bollywoodský trhák? Noc v Džajpuru.
4. den: Město duchů, kterému došla voda (UNESCO)
JAIPUR – FATEHPUR SIKRI – AGRA
Dnešní cesta z Džajpuru do Agry má jen asi 240 kilometrů, ale kolem nás se opět krásně mění prostředí. Rádžasthán vyměníme za indický stát Uttarpradéš. Žije v něm téměř 200 milionů obyvatel (to je jako v Německu, Francii a Španělsku dohromady), protéká jím posvátná řeka Ganga, nachází se v něm posvátné Váránasí, dotýká se Himalájí a ukrývá v sobě takový klenot, jakým je Tádž Mahal.
Blížíme se k Agře, ale odbočujeme z hlavní silnice, protože jen o pár kilometrů dál leží Fatehpur Sikrí (UNESCO), který by byl hřích objet. Mughalský panovník Akbar (jeden z největších vládců Indie před britskou nadvládou) jej vybudoval jako vzorové město, ale historie se k němu obrátila zády. Nás Fatehpur Sikrí fascinuje už léta a ukážeme vám proč. Obrovská mešita s hrobkou místního světce s tajemným mramorovým oknem, kam lidé chodí vázat uzly. Dokonale zachovalé paláce, kde se mísí islámské i hinduistické prvky, pětipatrový palác Pandž Mahal a vzpomínky na Mughaly. Proč vlastně lidé toto město opustili? Příjezd do Agry. Indickou kuchyni už znáte, tak co si dnes vyberete? Noc v Agře.
5. den: Nejkrásnější stavba světa postavená z lásky - Taj Mahal
AGRA – DILLÍ
Probouzíme se ve městě Agra, které bylo kdysi hlavním městem Mughalské říše. Všichni jsme na tento den, na tento okamžik čekali, protože dnešek je vrcholem indické cesty. Mnozí cestují do Indie jen proto, aby jejich oči spočinuly na velkolepé stavbě zvané Tádž Mahal (UNESCO), ale než jste k ní dorazili, stihli jste toho už zažít docela dost.
Tádž Mahal je magnetem a není divu, že dnes patří mezi sedm novodobých divů světa. Jdeme blíž a blíž a před námi se rýsují minarety a špička obrovské kopule. Cítíte to jemné vzrušení? Takhle chutná splněný sen! Vcházíme do šera vstupní brány a za ní se nám otevírá ten nejkrásnější pohled na Tádž Mahal. Tady si pořídíte fotografie, které budou za chvíli viset doma na zdi. Tádž Mahal je jedinečná stavba. Je krásná z kilometrové vzdálenosti, velkolepá z pěti centimetrů (všimněte si drahokamů a polodrahokamů zasazených do stěn!) a kamkoli se pohnete, bude vás sledovat. Proč se její minarety mírně naklánějí a proč sem v pátek proudí davy místních obyvatel? Co znamenala Mumtáz Mahal pro Šáha Džahána? Milostný příběh, který stál na počátku nejkrásnější stavby světa.
Po prohlídce Tádž Mahalu se přesuneme k Červené pevnosti, symbolu moci mughalských vládců. Obrovské hradby, hluboké příkopy, honosné brány a nádvoří ukrytá mezi zdmi paláce. Kde se nacházel harém a odkud se vězněný Šáh Džahán díval na Tádž Mahal? Pod pevností protéká řeka Jamuna a nebude se vám odtud chtít odejít. Čeká nás však cesta zpět do Dillí, která uzavře zlatý trojúhelník a my budeme pokračovat dál vstříc dalším fascinujícím zážitkům. Transfer na letiště v Dillí.
6. den: Chrámy na břehu moře (UNESCO) a mořské speciality
DILLÍ – CHENNAI – MAHABALIPURAM
Rozloučení se severem a odlet na daleký jih. Přílet do Chennai, pátého největšího města Indie, transfer do Mahabalipuramu.
Mahabalipuram - přímořské město a významný přístav již v době narození Krista, proslulé svatyněmi vytesanými z jednoho kusu kamene, které patří k nejkrásnějším na světě. Jsou nejkrásnější ty volně stojící, nebo ty na břehu moře, které odolaly tsunami v roce 2004, zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO? Podíváme se na historii tohoto významného přístavního a obchodního města. Občerstvíme se čerstvým kokosem nebo lisovanou cukrovou třtinou.
Zastavíme se u největšího žulového basreliéfu na světě, který znázorňuje dávný příběh o sestupu posvátné řeky Gangy na zem. Bydlíme kousek od pláže Bengálského zálivu, chcete si na začátek cesty zaplavat, nebo ochutnat čerstvě ulovené, mořské speciality v místních restauracích? Váš průvodce vám doporučí osvědčenou restauraci. V parku, kde se nachází i maják z 19. století, budeme pozorovat zlatavý západ slunce, nedaleko si pak užijeme výhled na okolí porostlé palmami. Prohlídka by nebyla úplná bez ikony města, kterou je gigantický 250tunový balvan, který jako by se na svahu sotva držel díky optickému klamu. Už si vás Indie podmanila?
7. den: Město Šivy a Višnua, tkalcovské dílny a úchvatná exotika
MAHABALIPURAM – KANCHIPURAM
Pokračujeme do města Kanchipuram. Jedno ze sedmi svatých měst Indie, jediné zasvěcené Šivovi i Višnuovi. Magické místo nazývané také městem tisíce chrámů. Chrámy Ekambareshwar, Kailashnath, Kamakshi ze sedmého století ohromují svou detailní architekturou a my projdeme jedním z nejvyšších gopuramů (60 m) - vstupní branou do chrámu. Projdeme chrámem tisíce sloupů, kde se denně konají rituály pooja, při nichž se žehná novomanželům. Jedinečná atmosféra a silný projev víry. Barevná hedvábná sárí, která patří k nejkrásnějším v celé Indii. Pohled do tkalcovských dílen, kde se tento tradiční indický oděv vyrábí na více než sto let starých tkalcovských stavech. K obědu si dáme originální, chutné a rozmanité thálí. Nefalšovaná exotika.
8. den: St. Tropez, francouzské víno a duchovní ašram
PONDICHERRY – AUROVILLE
Tiruvanamalai přitahuje statisíce indických poutníků. Proč? Vysvětlíme si. Zažijeme i my sílu tohoto místa? Projdeme se gigantickým chrámovým komplexem a zklidníme své myšlenky v jednom z ášramů. Pondicherry: bývalá francouzská kolonie s neobvyklou atmosférou spojující evropskou kulturu a indické tradice. Nenechte se zmást trikolorou na Hôtel de Ville a francouzskou architekturou z 18. století. Stále jsme v Indii s jejími rušnými ulicemi, rikšami a pouličními trhy. Návštěva ašrámu v Auroville – malé komunity, která se kdysi vytvořila kolem duchovního vůdce Šrí Auróbinda Ghoše a kde se dodnes vyučuje jóga. Stihneme lekci? Žádné rituály ani meditace, jen odevzdání se božskému principu a síle. Zjistíme, jak žije komunita na nezávislém území Indie s vlastní měnou, a projdeme se pod mohutným banyánem. CKSEN vám ukáže epicentrum komunity. Čeká nás dechberoucí překvapení, zlatá kulovitá stavba - Matrimandir, jakoby z vesmíru. Svatyně určená k meditaci, na jeden z 12 atributů, které zde místní dodržují. Zjistíme, které to jsou, a nejeden si " odneseme" s sebou. Principy meditace už pak stačí jen praktikovat.
9. den: Indové v šortkách a nádherný chrám z jednoho kusu kamene (UNESCO)
TANJORE
Půjdeme si ráno zaběhat s Indy a Indkami? Pravděpodobně jediné město v Indii, kde je uvidíte v šortkách. Z pobřežního Pondicherry se přesuneme do vnitrozemí. Z oken autobusu pozorujeme rušný život na venkově a vysvětlujeme si, jak hluboce indické lidi ovlivňuje víra. Zastavujeme ve vyhlášené restauraci a pochutnáváme si na kuřeti Tandoori s naanem. Tandžávur (Tanjore): město, kde byl v roce 1010 z jediného kusu kamene postaven úžasný chrám Brahadišvar (UNESCO) jako věčný pomník slávy říše, která se odtud rozprostírala až k břehům Gangy. My na vrcholu "velkého chrámu" pozorujeme 81 tun vážící kopuli ve světle zapadajícího slunce. Jak ji mohli v tehdejší době postavit? Náš pohled upoutá monolitický 25tunový býk Nandi, jeden z největších, které můžete v Indii najít. Tandžávur je proslulý svými malbami a bronzovými odlitky soch. Zavedeme vás do domácí továrny, kde si můžete prohlédnout a vyzkoušet odlévání sochy tančícího boha Šivy. Tyto suvenýry jsou originálem a toto umění pochází právě odtud.
10. den: Do města božího nektaru, které je z jiného světa
TRICHY – MADURAI
Trichy, o kterém se zmiňuje Ptolemaios již ve 2. století př. n. l., uprostřed něhož se do výšky 84 metrů tyčí skála s chrámem boha Ganéše. Pro výhled z jejího vrcholu musíme zdolat 437 kamenných schodů! Doshlédneme až k nedalekému chrámu Sri Ranganathaswami ve Srirangamu, který si později půjdeme prohlédnout. Stavělo ho mnoho dynastií od 10. do 20. století a dnes se celý komplex rozkládá na ploše až 60 hektarů, což z něj činí největší hinduistický funkční chrám na světě. SEN průvodce vás tímto labyrintem provede a vezme vás i na vyhlídku, odkud si celý tento rozsáhlý komplex lépe prohlédnete. Kromě toho vám ukáže i sanctum sanctorum, nejposvátnější místo chrámu, kam je povolen vstup pouze hinduistům. Pokračujeme ke ghátu, schodům posvátné řeky Kaveri, kde budeme přihlížet očistným rituálům místních obyvatel. Přejezd do Madurai, města božského nektaru, města poutníků, žebráků, obchodníků, volských spřežení a rikšů. Vychutnejte si večeři v jedné z mnoha střešních restaurací s výhledem na gopury, nádherně zdobené věže chrámů.
11. den: Přes plantáže kardamomu do indické přírody
MADURAI – PEROYAR
Jsme v Madurai, druhém největším městě státu Tamil Nadu, jehož půdorys připomíná lotos. Nejstarší obydlené místo na indickém subkontinentu, město chrámů a slavností. Obrovský zážitek. Hned ráno navštívíme chrám Meenakshi, kolem kterého se už 2500 let točí historie města. Množství úchvatných vyobrazení bohů, bohyň a mýtických bytostí. Bude se tam potulovat i chrámový slon? Chrám byl nominován na jeden z divů světa. To musíte vidět! Za prohlídku jistě stojí i monumentální palác Tirumala Nayak. Jeho vnitřní nádvoří o rozměrech 75x52 metrů krásně doplňuje hustá spleť sloupů po obvodu. Monumentální! Opustíme stát Tamil Nadu a vydáme se malebnou cestou přes kaučukové, kardamomové, kakaové, zelené pepřové a palmové plantáže do přírodní rezervace Periyar ve státě Kerala. Ekologické ubytování a odpočinek od ruchu měst v zelené přírodě. Samota a stav blaženosti, dýchejte a relaxujte uprostřed nejzelenějších míst jižní Indie.
12. den: Dechberoucí divočina jižní Indie
PERIYAR
Rezervace Periyar pod vrcholem Anamudi (2 695 m), nejnavštěvovanější v jižní Indii, se rozkládá na ploše 777 km2 a poskytuje domov divokým buvolům, divokým prasatům, makakům, tisícovce slonů, několika desítkám tygrů a více než dvěma stovkám druhů ptáků. Plavba po jezeře Periyar je jedinečnou příležitostí k pozorování divoké zvěře a pro ty odvážnější nabízíme trek džunglí s místním průvodcem. Užijete si také návštěvu zahrad s kořením (věděli jste například, jak roste vanilka nebo černý pepř?) a poznáte tajemství výroby místního čaje. Přes sytě zelené čajové plantáže se přesuneme do přístavu a nalodíme se na pronajatý hausbót. Další vrchol našeho výletu. Plujeme v klidném prostředí nádherných kanálů. Kormidlujeme a z paluby našeho hausbótu pozorujeme život obyčejných místních lidí v krásné indické přírodě. I tohle je Indie! Kotvíme pod palmami. Rozlouskneme čerstvé kokosové ořechy, opečeme si rybu, kterou jsme před chvílí ulovili, a při západu slunce si povídáme o další neuvěřitelné Indii. Vzrušující noc na hausbótu.
13. den: Neskutečná indická historie
PEROYAR – KOCHI
Kochi ve státě Kerala. Opět se ocitáme na pobřeží, přejeli jsme napříč Indií a z východu jsme se přesunuli na západ. Kochi je jedním z mála míst v Indii, kde většinu obyvatelstva netvoří hinduisté. Zase jiný svět. Jako přístav koření ho znali Řekové, Římané, Arabové, Židé i Číňané, proto se mu přezdívá "královna Arabského moře". Další důkaz neuvěřitelné historie Indie. Kochi je město s nejstarším kostelem v Indii (kostel sv. Františka) nebo bazilikou Santa Cruz (založenou papežem Pavlem IV.), mešitami a židovskou synagogou (nejstarší v celém Commonwealthu). Jedná se o směs portugalského, holandského a anglického venkovského osídlení na tropickém Malabarském pobřeží. Lahodnou kávu si vychutnáme v jedné z městských kaváren. Jsme tu doopravdy v Indii?
14. den: Odlet domů
KOCHI
Užíváme si směsici kultur, pobřežních hospůdek, restaurací, roztomilých obchůdků, židovského města, muzeí, paláců, pláží, chrámů, a to není vše. Uvidíme také představení Kathakali, klasické divadelní a taneční představení, které vypráví mytologické indické příběhy. Líčení herců má přísná pravidla a příprava trvá několik hodin. Součástí je obvykle i chilli, které se nanáší do očí, aby se ztvárnila postava démona. Sedíme rovnou v první řadě. Rozloučení, jak má být. Máme ještě čas na koupání v Arabském moři? CKSEN zná pláž, kde najdete jen místní. Zážitky jsou ulovené, jen si je společně zrekapitulujeme u oběda. " Incredible India" nám bude chybět.
15. den: Odlet domů
KOCHI – PŘÍLET
Brzký ranní transfer na letiště k odletu domů. Viděli jsme severní i jižní tvář Indie. Do které části se vydáme příště?