1. den: Cesta do svaté země začíná
PRAHA/VÍDEŇ – TEL AVIV – NAZARET
Je to tu. Odlétáme za zážitky! Přílet je očekáván na letišti v Tel Avivu. Poté absolvujeme transfer do města Nazaret, kde si zájemci dopřejí lahodný šálek kávy s kardamomem nebo čerstvou šťávu z granátových jablek. Někteří z nás také navštíví rybí trh a nasají atmosféru jako vystřiženou z románů o Orientu. Užijeme si naši první noc v Zemi zaslíbené.
2. den: Po stopách Krista ve stínu Golanských výšin
NAZARET – GOLANSKÉ VÝŠINY
Ráno se probouzíme v Nazaretu, největším arabském městě na izraelském území. Naše cesta do historie začíná na náměstí u Mariiny studny. Tato stavba je zároveň symbolem města – najdeme ji vyobrazenou i na jeho pečeti. Současná podoba studny ovšem není původní (jako například na některých fotografiích z konce 19. století). Byla totiž renovována v roce 2000. Jelikož ve studni už neproudí voda, půjdeme se podívat do nedalekého řeckého ortodoxního chrámu Zvěstování (známý též jako Chrám archanděla Gabriela), který tento pramen zastřešuje. Na menším nádvoří si můžeme všimnout nápisů v arabštině, která je používaná jak muslimy, tak i křesťany. Pokud se uvnitř chrámu koná bohoslužba, je třeba chvilku počkat. Poté je možné obdivovat menší, avšak bohatě zdobený interiér.
Po důkladné prohlídce řeckého chrámu Zvěstování se vydáme směrem do srdce starého města. Přejdeme přes úzké kamenné uličky, ve kterých jsou roztroušeny tradiční obchůdky s voňavou mletou kávou, čerstvou šťávou z granátových jablek a pekárny s čerstvým pečivem. Jen pár kroků od tohoto kouzelného místa se tyčí katolická Bazilika Zvěstování. Dále nás však čeká jízda autobusem, který nás poveze směrem na západ k jednomu z nejdůležitějších vodních zdrojů v Izraeli. Ten má mimochodem historický i náboženský význam. Je jím Genezaretské jezero známé také jako Galilejské moře, Tiberiadské jezero nebo Kinneretské jezero. Má tedy mnoho názvů a velmi dlouhou historii. Zajímavostí například je, že platí za nejníže položené sladkovodní jezero na světě. Jeho hlavním zdrojem vody je řeka Jordán.
Když už se ocitneme u biblické řeky Jordán (konkrétně se zastavíme na křestním místě Yardenit), smočíme si nohy a nakrmíme rybičky. Také se podíváme na místo zázračného rozmnožení chleba a ryb zvané Tabgha a projdeme se po vykopávkách města Kafarnaum, kde Ježíš učil v Bílé synagoze a vzkřísil dceru správce Yair. Potom nás čeká přesun na Mount Bental, odkud se dostaneme temnými chodbami bunkru na post pozorovatelů OSN. Dříve zde bývala základna izraelské armády. Naskytne se nám příležitost pohovořit si o současné situaci v DMZ (demilitarizované zóně) mezi Izraelem a Sýrií. A co nás čeká ke konci výletu? Především lahodná káva s koláčkem v Coffee Annan – kavárničce v oblacích, ze které budeme mít skvělý výhled na dva kilometry vzdálené město Quneitra v Sýrii.
3. den: Judea
NAZARET – JERICHO – QUMRÁN – MASADA – JERUZALEM
Další den bude naší první zastávkou malé, avšak velmi důležité město Jericho. Dnes je pod správou palestinské autority, to nám ale nijak nebude bránit v jeho návštěvě. Známé je jako jedno z nejdéle kontinuálně osídlených míst, a také jako město s nejstarším opevněním v podobě obvodových zdí. Nejprve se zastavíme na vyhlídce spojené s Novým zákonem, a to tzv. Horou Pokušení. Zde stojí i Klášter Pokušení, jehož okolí sloužilo v helénském období jako pevnost – nejstarší zmínky o klášteře jsou ze 6. století. Postavený je nad jeskyní, v níž měl údajně Ježíš přebývat během čtyřicetidenního půstu v poušti a ukrývat se před pokušením Satana. Zajímavost: Věděli jste, že toto místo pokušení jako první "identifikovala" Helena, matka Konstantina Velikého, a to konkrétně během své poutnické cesty?
A když už se budeme vyskytovat na vyhlídce, půjdeme se také osvěžit čerstvou šťávou z granátových jablek a ochutnáme velmi sladké a lahodné datle z Jericha. Obchodníci nás už znají. Jakmile spatří naši skupinku, vřele všechny uvítají kombinací slovenštiny a češtiny, nabízejíc lahodné datle a oříšky na ochutnávku. Občerstveni však pokračujeme v dobrodružném poznávání. Další zastávkou bude Qumrán označovaný jako národní park. Platí ovšem i za důležitou archeologickou lokalitu, kde byly dle všeho nalezeny biblické texty známé jako Svitky z Mrtvého moře. Po vstupu do areálu přecházíme k menšímu nádvoří a z něj pak do kinosálu, ve kterém se podíváme na film o historii osídlení.
Plni nových zážitků a historických vědomostí se nakonec ještě přesuneme do Masady, což je skalní pevnost na vrcholu útesu. Zde spatříme na vlastní oči Herodův palác, místo hrdinského boje Židů proti Římanům. Následně nás ale čeká sestup z "nadmořské" výšky 425 m pod úrovní moře, neboť se závěrem vydáme do hlavního města Izraele – posvátného Jeruzaléma ležícího v Judských horách, asi 700 m. n. m. (cesta zabere zhruba ¾ hodiny). Hned po příjezdu absolvujeme okouzlující večerní procházku Starým městem a zajdeme se podívat k osvětlené Zdi nářků, ke které se chodí modlit věřící již tisíc let. Pocítíme zde první doteky blízkovýchodní politiky a současného života.
4. den: Nejsvatější město na světě
JERUZALEM
Čtvrtý den nás čeká celodenní prohlídka Jeruzalému. Začneme brzy ráno návštěvou duchovního centra města. Zastavíme se tedy na Chrámové hoře, kde stál kdysi dávno skvostný Šalamounův chrám – posvátné místo všech Židů. Svou návštěvou ale poctíme i Skalní chrám a mešitu Al-Aksá, třetí nejposvátnější místo všech muslimů. Během procházky na nás však dýchne nejen duchovno. Kdekdo z nás tu pochopí také podstatu blízkovýchodního problému. Zajímavostí krom jiného je, že místo, na kterém se ocitneme, inspirovalo mnoho spisovatelů. Známý je třeba příběh o Jidášovi, který přibližuje židovsko-muslimský konflikt.
Dále si při pohledu na Olivovou horu a obrovský židovský hřbitov rozprostírající se nad ní popovídáme o zajímavých předpisech, zvycích a podobách života ortodoxních židů. Zjistíme například, co jsou to cicit a kolik je na nich uzlíků. A pak se přesuneme skrz Lví bránu z Har Haba nebo Haram al-Sharif na začátek Křížové cesty, tedy Via Dolorosa, kde už při prvním ze čtrnácti zastavení zjistíme, že jdeme po nesprávné cestě. Ale na základě staleté tradice si postupně projdeme všech devět zastávek, které se nacházejí v uličkách starého Jeruzaléma. Jedním z našich hlavních cílů bude ovšem Chrám Božího hrobu, jenž velmi důkladně prozkoumáme. Nejprve se podíváme na jeho střechu, pak budeme nevěřícně kroutit hlavou nad jedním z žebříků, a nakonec skončíme hluboko v podzemí, na místě, kde svatá Helena objevila Pravý kříž. Ze všech stran si prohlédneme i nedávno zrekonstruovanou edikulu (malá svatyně) a při troše štěstí se dostaneme dovnitř extrémně malé místnosti, ve které se touží poklonit miliony věřících.
Při procházení Jeruzaléma kdekomu vyhládne, a tak se v další části dne nabídne možnost zahnat hlad buď pravou šawarmou nebo úžasným falafelem v městské části Muristan. Právě zde před 1 000 lety ošetřovali Johanité poutníky přicházející do Svaté země. Posilněni dobrým jídlem se pak přesuneme k židovské čtvrti s nádhernými vykopávkami západního Carda, prozkoumáme umělecké obchůdky s krásnými stříbrnými judaikami a projdeme se i kolem znovu postavené synagogy Churva. Touto cestou nakonec doputujeme až na bájnou horu Sion, jejíž dominantou je Chrám Zesnutí Panny Marie a jeho komplex. V přízemí sídlí synagoga plná se modlících Židů a na patře pak najdeme večeřadlo (místo poslední večeře Páně) či uslyšíme hlasité zpěvy křesťanů. Spatříme na vlastní oči místo, v němž zemřela Panna Maria a kde byl pohřben jediný nacista v Izraeli – Oskar Schindler.
Vrcholem našeho celodenního objevování jeruzalémských zákoutí a tajemství bude rozhodně Západní zeď. 28 řad obrovských kamenů z dob Heroda uvidí každý, ale pod povrchem se nachází ještě dalších 17 vrstev kamene! Ten největší váží 500 tun a je dlouhý až 14 metrů. Podstatný je však genius loci (duch místa), neboť tuto lokaci považují všichni věřící Židé za nejsvětější. Proto se zde neustále modlí a očekávají příchod Mesiáše. Pro našince je to velkolepý, a tak trochu exotický zážitek. U zdi uvidíme různě oděné věřící, třeba v kožešinových čepicích nebo couvající slečny, které zrovna vložily odkazy a přání na papírcích do spár ve zdi. Dozvíme se ale, že tím zdaleka nejdůležitějším je zde tzv. šchina, tedy přítomnost božího Ducha. A až se den nachýlí ke svému konci, poznáme ještě arabskou část starého města a tisíciletou obchodní ulici s Damašskou bránou, jež je považovaná za tu nejkrásnější ve městě. Tady si zastavíme a možná i zamyslíme nad tím, že islám, judaismus a křesťanství má v této destinaci své nezastupitelné místo.
5. den: Z místa zrady na místo narození
JERUZALEM – BETLEHEM – BETÁNIA
Před námi je další den poznávání zajímavých zákoutí. Prvně se zastavíme na vrcholu Olivové hory, odkud se nám naskytne skvělá panoramatická vyhlídka na Jeruzalém. Pokud budeme mít štěstí, řidič autobusu najde místo k zaparkování a my se přesuneme k zábradlí, od kterého budeme mít město jako na dlani. Když zasvítí ranní slunce, jeho odraz na pozlacené kupoli Skalního chrámu se vyjímá na každé fotografii. Zajímavost: Vyhlídka z Olivové hory byla kvůli skvělému výhledu na Chrámovou horu oblíbená i mezi židovskými poutníky oplakávajícími zničení chrámu.
Poznávací procházka však pokračuje. Z kopce sejdeme strmou cestou, a přitom budeme míjet největší židovský hřbitov na světě. Říká se, že ti, co jsou zde pohřbeni, povstanou po příchodu Mesiáše jako první. Právě tato „pověst“ dodává onomu místu určitou prestiž. Až se dostaneme pod samotnou horu, čekají na nás tři důležitá místa spjatá s biblickými událostmi. První v pořadí je Getsemanská zahrada se starými olivovníky, jejíž jméno odkazuje na tradici pěstování těchto stromů: Getsemane se překládá jako "olejový lis". Následně se dostaneme ke Chrámu Všech národů, který je postavený na místě, kde se měl Ježíš modlit těsně před jeho zatčením. A naší závěrečnou zastávkou pak bude místo posledního spočinutí Panny Marie.
Po návštěvě Olivové hory a jejího okolí opět nasedneme do autobusu a absolvujeme objížďku palestinského území. Prvním stanovištěm bude hrobka Lazara, spojovaná s jedním z nejznámějších zázraků Ježíše, jenž je zmíněný v Bibli. Po obhlídce opět nasedáme do autobusu, který nás převeze k pasteveckým polím. Toto místo rozprostírající se poblíž Betléma, v sobě nese jeden z biblických příběhů spjatých s narozením Ježíše. Jak již napovídá název, na těchto polích odpočívali pastýři v momentě, kdy se jim zjevili andělé a oznámili narození Ježíše v nedalekém Betlémě. Zde si užijeme i pohled na údolí Kidron a panorama Jeruzalému. A aby toho nebylo málo, vydáme se krom jiného i na návštěvu nejstaršího kostela v Palestině a na fascinující náměstí v centru Betléma zvané Manger Square.
Konec dne pak bude ve znamení tvrdé reality všedních dní, kterou představují nejen četné kontroly na tzv. check-pointech (vojenské kontroly). Připomínkou stále trvajícího konfliktu Palestinců a Izraelců je především velká šedá zeď separující Betlém od Izraele. Co se za ní skrývá? Je to například vesnice Betánie nebo Lazarova hrobka. Zajímavost:Hlavním "tahákem" Betléma je bezpochyby Chrám Narození Páně v centru města. Skutečným místem narození je ale údajně jeskyně nacházející se pod chrámem.
6. den: Pouštní království
JERUZALEM – MOST KRÁLE HUSSEINA – PETRA
Po časné snídani se vydáme autobusem do hlubokého údolí Mrtvého moře. Naším cílem bude nejprve stanoviště u řeky Jordán. Zde si projdeme oblast biblické Sodomy a Gomory. Poté budeme pokračovat dál přes řeku Jordán a hraniční přechod mezi Izraelem a Jordánskem. Jakmile absolvujeme všechny formality, čeká nás dobrodružství v Jordánsku. Vjíždíme do Hášimovského království s moudrými králi Husseinenm, Abdulahem a Husajnem II. – přímými potomky proroka Mohameda, jeho dcery Fatimy a zetě Alího. Naše první zážitky budou spojeny s vyhlídkou na Zemi zaslíbenou z hory Nebo. Ta je zároveň místem, kde zemřel prorok Mojžíš.
Mnozí z nás si všimnou, že země se mění z izraelské zelené, na arabskou poušť. A až ochutnáme lokální jídlo, budeme u vytržení – je snad ještě lepší! Užijeme si gurmánské hody třeba s pokrmem mansaf, což je jehněčí maso s ořechy. Místní jej vaří v jogurtu a podávají s lahodnou rýží. Jde o národní jídlo Jordánska. A až se nasytíme, nesmíme opomenout místo, kde Mojžíš udeřil holí do skály, z níž načež vytryskla voda. Jedná se o velmi známé místo, které však není označeno. Voda zde teče do dnešních dob a my to na vlastní oči uvidíme. Pak už nás ale čeká transfer do legendárního města Petra – do Mojžíšova údolí.
7. den: Div světa, úžasná Petra
PETRA
Jeden z divů světa – to je dechberoucí Petra. Švýcarský cestovatel Burckhardt objevil toto město v přestrojení v roce 1812. Tajemnou, ba přímo magickou atmosféru si tohle místo udrželo dodnes. Před námi je přímo snová celodenní prohlídka Petry, která je ukryta hluboko v horách – těm dominuje Áronova hora s hrobkou Mojžíšova bratra. Cesta do Petry není dlouhá, v nohách budeme mít pouhé 2 kilometry. Míjet však budeme úseky široké jen pár metrů a hluboké až 80 metrů. Během túry začneme vnímat i poměrně rušný okolní život. Téměř na každém kroku uvidíme oslíky a kočáry, jež odvezou za poplatek unavené turisty. Potkáme například i beduínské děti, jejichž snahou je prodat různé drobnosti nebo unaveně toulavé psy, kteří hledají kousek stínu pro odpočinek.
Zažijeme jedinečné místo, které nám poskytne ty nejkrásnější vzpomínky. To nejlepší nás ale stále ještě čeká! Přes legendární kaňon se dostaneme před červenou pokladnu Khazneh, známou z filmu Indiana Jones. Celá pokladna je vytesaná do skály tak důmyslně, že je prakticky nepoškozená erozí nebo jinými povětrnostními vlivy. Kultura antického kmene Nabatejců se nám ukáže v celé své kráse. Město mrtvých, kolonády, divadlo a do toho hra světla na červeném pískovci se postarají o fascinující snímky pro nadšené fotografy. Ti aktivnější pak vystoupají až na úplný konec, ke klášteru Ad Deir – největší místní památce.
Ke klášteru se dostaneme úžasnou kolonádovou ulicí. Pokračovat pak budeme magickými schody (je jich až 800), které nás dovedou až k monumentální památce postavené na náhorní plošině – odtud získáme úžasný výhled na okolní poušť. Ve vstupních dveřích, jejichž výška je celých 8 metrů, se budeme cítit téměř jako mravenci. A nakonec se vrátíme zpět přes hlavní vchod zvaný Siq a zavřeme za Petrou dveře. Zůstane skrytá v těchto tichých červených horách. TIP: Chcete-li tento den zažít ještě akčněji, tak si do programu přidejte výstup na Áronovu horu, na místo hrobu Mojžíšova bratra a starozákonného proroka. Cenu naleznete v doplňkových službách.
8. den: Beduíni a nejníže položené místo na světě
PETRA – WADI RUM – MRTVÉ MOŘE
Z Wadi Musa, města ležícího v těsné blízkosti Petry, se přesuneme (asi 1,5 hodiny) na nejjižnější bod naší cesty po stopách Mojžíše. Ocitneme se v údolí Wadi Rum s nádhernou pouštní scenérií. Právě zde působil v období první světové války i britský voják, cestovatel a arabista T. E. Lawrence, jehož příběh je znám z knihy a filmu Lawrence z Arábie. Wadi Rum překvapí svou barevností, bizarními skalními útvary, ale i petroglyfy (pravěké obrazy) ukrytými ve skalách a v kaňonech. V úžasu pak budeme i z obrovitánských písečných dun kolem. Ostatně údolí poutá pozornost svou jedinečností již několik tisíciletí, leží totiž v místě důležitých obchodních cest. Prameny na okraji pouště a také skály nabízejí již od nepaměti příjemný stín v poměrně nehostinném prostředí. Dnes tu však najdeme trvalé obyvatele v podobě beduínů, kteří žijí v černých stanech, ručně tkaných z kozí vlny. Mnozí z nich se ale přestěhovali kvůli lepšímu přístupu ke vzdělání a zdravotní péči do zděných domů ve městech a vesnicích.
Vnitřek beduínského stanu je velmi překvapivý. Na zemi totiž najdeme koberce a matrace určené k sezení a vychutnání si kávy nebo čaje. Oba nápoje jsou v poušti velmi oblíbené, a i v teple umí být osvěžující. Sladký černý čaj se pije z malých skleněných pohárů a občas ho domorodci míchají s bylinami (zvláště s mátou). Tohle místo přímo svádí k ochutnávce lahodného beduínského čaje v typickém příbytku pouštních nomádů! A až vyjdeme ven posilněni čajovým dýchánkem, možná některým z nás připomene tamější poušť planetu Mars. I proto se zde natáčely scény z filmů jako Červená Planeta, Prometheus, Transformers, remake série Dune či novější díly ze série Star Wars. Největší stopu ale zanechalo natáčení úspěšného filmu Marťan od R. Scotta. Místním podnikatelům se totiž zalíbila forma výzkumné stanice natolik (Matt Damon v ní přebýval během pobytu na Marsu), že se ji rozhodli využít pro svůj prospěch.
V místě filmové výzkumné stanice zcela stylově poobědváme. Velká kupole má mimochodem úžasnou akustiku a je z ní skvostný výhled na okolní poušť! A pokud si k tomu připočteme i vůni úžasného jídla a kávy, vyjde nám z toho zcela bezkonkurenční atmosféra! Po jídle nás ale čeká další dobrodružství. Povozíme se totiž v džípech po poušti a navštívíme původní obyvatele kruté pouště – beduíny. Kromě atraktivní jízdy džípem bude čas i na svezení se na velbloudu! Pak ale nastane čas posunout se dál.
Vyrazíme pouštní dálnicí k biblické hoře Nebo, kde je pohřben prorok Mojžíš. 40 let putování z Egypta po poušti ho přivedlo přímo sem, odkud zahlédl vytouženou Zemi zaslíbenou. Zde například zjistíme, proč mu nebylo umožněno do ní vkročit a pokocháme se fascinujícím výhledem, který byl kdysi dávno dopřán z hory Nebo i samotnému Mojžíšovi. Opojeni slunečními paprsky se následně přesuneme na nejníže položené místo naší planety, k Mrtvému moři. U něj nás čeká i přenocování. TIPY: Dopřejte si vyšší úroveň ubytování v hotelu Kempinski Ishtar a zažijte nevídaný luxus na břehu Mrtvého moře. U pouště pak můžete prožít nevídané dobrodružství. CK SEN nabízí i tzv. sandboarding na obrovské pískové duně. Vyzkoušíte?
9. den: Římský Jarash a bahno z Mrtvého moře
MRTVÉ MOŘE – JARASH
Noc u Mrtvého moře je za námi, a tak se vydáme posilněni snídaní na sever – do nejzachovalejšího antického města v zemi, do Jerashe. Zde uvidíme necelých 20 procent původní městské struktury. Kochat se budeme například dokonale zachovalou starobylou ulicí Cardo Maximus s vyjetými stopami od římských kočárů, byzantskými mozaikami, divadlem či tetrapylony. Městu na křižovatce karavanových cest se dařilo a sami se o tom přesvědčíme. Úrodná okolní krajina s olivovými sady a drobným zemědělstvím však bude velmi kontrastovat s tím, co nás čeká další den na jihu země. A pak si užijeme příjemné koupání v údolí Mrtvého moře. Nejslanější moře na světě nás skutečně přesvědčí o tom, že není voda jako voda a někde se plavat opravdu nedá. Na vlastní kůži si vyzkoušíme nemožné – třeba číst noviny ležíc na vodě!
Nastává čas pro relaxaci, odpočinek a léčebné procedury v Mrtvém moři. Kvalitní hotel s výtečným servisem, skvělá strava a fantastické místo dotvoří naprostou idylku! Zajímavost: Mrtvé moře je jedinečný fenomén, který připraví kdekomu nezapomenutelný zážitek. Má rozlohu 1 050 km2 a je nejníže položenou vodní plochou na zeměkouli. Voda v Mrtvém moři obsahuje 10x více solí než obyčejná mořská voda. Na pobřeží jsou nánosy bahna, které mají stejně jako voda, významné léčebné účinky na lidský organismus. Na nervový systém působí kombinace vody, vzduchu a bahna s velkým množstvím jódu a bromu, dále síra a hořčík pomáhají léčit kožní choroby a draslík působí na artritidu a revma.
TIP: Abyste naplno využili potenciál léčebné síly Mrtvého moře, dodržujte následující pravidla:
1: Plavte, lépe řečeno, nadnášejte se ve vodě Mrtvého moře 10 až 15 minut. Nesnažte se ponořovat hlavu pod vodu a nedělejte prudké pohyby, abyste nešplíchali na sebe nebo jiného člověka.
2: Vyjděte na břeh a natřete se bahnem. Bahno nedávejte do těsné blízkosti očí, úst, nosu a uší.
3: Počkejte na břehu 15 až 20 minut, dokud bahno na těle dokonale neuschne.
4: Vraťte se do moře a smyjte ze sebe všechno bahno. Zůstaňte ve vodě maximálně dalších 10 minut.
5: Vyjděte z moře a použijte sprchu na břehu k pečlivému osprchování celého těla. Tuto proceduru proveďte ideálně 2x denně. Pokud si chcete užít více koupání, využijte širokou škálu bazénů s méně slanou mořskou vodou nebo i se sladkou vodou na břehu.
10. den: Klid s Vámi, rozloučení s fantastickou Arábií
AMMÁN – PRAHA/VÍDEŇ
Předchozí den jsme si užili perfektní relaxaci u Mrtvého moře. Nyní však nastává čas na transfer k letišti v Ammánu. Z hlavního města Jordánska pak odletíme domů obohaceni o mnoho úžasných zážitků a neuvěřitelně sebevzdělaní o nespočet zajímavých historických faktů.