Nabatejská Petra - nejočekávanější místo naší cesty
sleva first minute až 33%

Jordánsko, Palestina, Izrael komfortněji

Ponořte se do historie lidstva, potřeste si rukou s beduíny, zamyslete se na místech, kudy kráčel Abraham, Mojžíš či Ježíš a vychutnejte si sladký mátový čaj. Zaposlouchejte se do švitoření na jeruzalémském bazaru a do zvuku zvonů v Nazaretu. Cestujte s námi do tří jedinečných zemí, které spojuje Genesis a vychutnejte si vůně Orientu. Magické skalní město Petra vás ohromí svou krásou. Závěr zájezdu pak bude patřit odpočinku u Mrtvého moře.

  • tři země, tři příběhy, tři pohledy na svět, tři náboženství
  • maximální odbornost garantuje množství absolvovaných cest na Blízký východ v průběhu 25 let
  •  magická Petra, kouzelné Wadi Rum, orientální Jeruzalém
  • přečtěte si Blogy o Jordánsku nebo O Jerashi či Jeruzalémě

 

Čti více

Tel.: 224 250 138, 608 482 877   |   Email: cksen@cksen.cz

Termíny a cenyProgram a mapaFotogalerieReference klientůZážitky ze zájezduTOP místa zájezdu

Cena zahrnuje:

mezinárodní letenku, letištní poplatky, 9 x ubytování v hotelech střední třídy 3* ve dvoulůžkových pokojích, 9 x snídaně, privátní dopravu klimatizovaným autobusem během celého zájezdu, SEN průvodce, 2 x večeře, pojištění proti insolventnosti, letištní transfery v Jordánsku, hraniční poplatky, místní průvodce podle potřeby, vyřízení víz do Jordánska, vstupné do památek Jarash, amfiteátr v Ammánu, Mt. Nebo, Mrtvé moře, Wadi Rum, Masada, Qumran, Petra

Cena nezahrnuje:

stravu kromě uvedené, fakultativní výlety, výstupní poplatek z Izraele, PCR testy a antigenní testy

Ubytování:

Nazaret – Mary’s Well hotel Nazareth****, 2 noci
 
Jeruzalem – Holy Land Hotel***, 3 noci
 
Petra – Hotel Panorama****, 2 noci
 
Mrtvé moře – Ramada Resort Dead Sea****, 2 noci
 
Hotely na konkrétních termínech můžou být i jiné. Závisí to na dostupnosti, obsazenosti a na včasném přihlášení.
 
„Hvězdičkování“ není součástí obchodního jména hotelu, ale hodnocením jeho kvality od velkých nadnárodních rezervačních systému jako booking.com, agoda.com, v některých případech podle oficiálního hodnocení samotného hotelu.
 
Jednotlivé pokoje v hotelích se mohou lišit, uvedené fotografie jsou ze standardních dvoulůžkových pokojů.

Poznámka:

Přečtěte si Blog Proč navštívit Jordánsko nebo Blog o Jerashi a Jeruzalémě

Hotely v základní ceně zájezdu
Doplňkové služby - SEN premium

1. den: Cesta do svaté země začíná

PRAHA/VÍDEŇ – TEL AVIV – NAZARET

Je to tu. Odlétáme za zážitky! Přílet je očekáván na letišti v Tel Avivu. Poté absolvujeme transfer do města Nazaret, kde si zájemci dopřejí lahodný šálek kávy s kardamomem nebo čerstvou šťávu z granátových jablek. Někteří z nás také navštíví rybí trh a nasají atmosféru jako vystřiženou z románů o Orientu. Užijeme si naši první noc v Zemi zaslíbené.

2. den: Po stopách Krista ve stínu Golanských výšin

NAZARET – GOLANSKÉ VÝŠINY

Ráno se probouzíme v Nazaretu, největším arabském městě na izraelském území. Naše cesta do historie začíná na náměstí u Mariiny studny. Tato stavba je zároveň symbolem města – najdeme ji vyobrazenou i na jeho pečeti. Současná podoba studny ovšem není původní (jako například na některých fotografiích z konce 19. století). Byla totiž renovována v roce 2000. Jelikož ve studni už neproudí voda, půjdeme se podívat do nedalekého řeckého ortodoxního chrámu Zvěstování (známý též jako Chrám archanděla Gabriela), který tento pramen zastřešuje. Na menším nádvoří si můžeme všimnout nápisů v arabštině, která je používaná jak muslimy, tak i křesťany. Pokud se uvnitř chrámu koná bohoslužba, je třeba chvilku počkat. Poté je možné obdivovat menší, avšak bohatě zdobený interiér. 

Po důkladné prohlídce řeckého chrámu Zvěstování se vydáme směrem do srdce starého města. Přejdeme přes úzké kamenné uličky, ve kterých jsou roztroušeny tradiční obchůdky s voňavou mletou kávou, čerstvou šťávou z granátových jablek a pekárny s čerstvým pečivem. Jen pár kroků od tohoto kouzelného místa se tyčí katolická Bazilika Zvěstování. Dále nás však čeká jízda autobusem, který nás poveze směrem na západ k jednomu z nejdůležitějších vodních zdrojů v Izraeli. Ten má mimochodem historický i náboženský význam. Je jím Genezaretské jezero známé také jako Galilejské moře, Tiberiadské jezero nebo Kinneretské jezero. Má tedy mnoho názvů a velmi dlouhou historii. Zajímavostí například je, že platí za nejníže položené sladkovodní jezero na světě. Jeho hlavním zdrojem vody je řeka Jordán. 

Když už se ocitneme u biblické řeky Jordán (konkrétně se zastavíme na křestním místě Yardenit), smočíme si nohy a nakrmíme rybičky. Také se podíváme na místo zázračného rozmnožení chleba a ryb zvané Tabgha a projdeme se po vykopávkách města Kafarnaum, kde Ježíš učil v Bílé synagoze a vzkřísil dceru správce Yair. Potom nás čeká přesun na Mount Bental, odkud se dostaneme temnými chodbami bunkru na post pozorovatelů OSN. Dříve zde bývala základna izraelské armády. Naskytne se nám příležitost pohovořit si o současné situaci v DMZ (demilitarizované zóně) mezi Izraelem a Sýrií. A co nás čeká ke konci výletu? Především lahodná káva s koláčkem v Coffee Annan – kavárničce v oblacích, ze které budeme mít skvělý výhled na dva kilometry vzdálené město Quneitra v Sýrii.

3. den: Judea

NAZARET – JERICHO – QUMRÁN – MASADA – JERUZALEM

Další den bude naší první zastávkou malé, avšak velmi důležité město Jericho. Dnes je pod správou palestinské autority, to nám ale nijak nebude bránit v jeho návštěvě. Známé je jako jedno z nejdéle kontinuálně osídlených míst, a také jako město s nejstarším opevněním v podobě obvodových zdí. Nejprve se zastavíme na vyhlídce spojené s Novým zákonem, a to tzv. Horou Pokušení. Zde stojí i Klášter Pokušení, jehož okolí sloužilo v helénském období jako pevnost – nejstarší zmínky o klášteře jsou ze 6. století. Postavený je nad jeskyní, v níž měl údajně Ježíš přebývat během čtyřicetidenního půstu v poušti a ukrývat se před pokušením Satana. Zajímavost: Věděli jste, že toto místo pokušení jako první "identifikovala" Helena, matka Konstantina Velikého, a to konkrétně během své poutnické cesty? 

A když už se budeme vyskytovat na vyhlídce, půjdeme se také osvěžit čerstvou šťávou z granátových jablek a ochutnáme velmi sladké a lahodné datle z Jericha. Obchodníci nás už znají. Jakmile spatří naši skupinku, vřele všechny uvítají kombinací slovenštiny a češtiny, nabízejíc lahodné datle a oříšky na ochutnávku. Občerstveni však pokračujeme v dobrodružném poznávání. Další zastávkou bude Qumrán označovaný jako národní park. Platí ovšem i za důležitou archeologickou lokalitu, kde byly dle všeho nalezeny biblické texty známé jako Svitky z Mrtvého moře. Po vstupu do areálu přecházíme k menšímu nádvoří a z něj pak do kinosálu, ve kterém se podíváme na film o historii osídlení. 

Plni nových zážitků a historických vědomostí se nakonec ještě přesuneme do Masady, což je skalní pevnost na vrcholu útesu. Zde spatříme na vlastní oči Herodův palác, místo hrdinského boje Židů proti Římanům. Následně nás ale čeká sestup z "nadmořské" výšky 425 m pod úrovní moře, neboť se závěrem vydáme do hlavního města Izraele – posvátného Jeruzaléma ležícího v Judských horách, asi 700 m. n. m. (cesta zabere zhruba ¾ hodiny). Hned po příjezdu absolvujeme okouzlující večerní procházku Starým městem a zajdeme se podívat k osvětlené Zdi nářků, ke které se chodí modlit věřící již tisíc let. Pocítíme zde první doteky blízkovýchodní politiky a současného života.

4. den: Nejsvatější město na světě

JERUZALEM

Čtvrtý den nás čeká celodenní prohlídka Jeruzalému. Začneme brzy ráno návštěvou duchovního centra města. Zastavíme se tedy na Chrámové hoře, kde stál kdysi dávno skvostný Šalamounův chrám – posvátné místo všech Židů. Svou návštěvou ale poctíme i Skalní chrám a mešitu Al-Aksá, třetí nejposvátnější místo všech muslimů. Během procházky na nás však dýchne nejen duchovno. Kdekdo z nás tu pochopí také podstatu blízkovýchodního problému. Zajímavostí krom jiného je, že místo, na kterém se ocitneme, inspirovalo mnoho spisovatelů. Známý je třeba příběh o Jidášovi, který přibližuje židovsko-muslimský konflikt. 

Dále si při pohledu na Olivovou horu a obrovský židovský hřbitov rozprostírající se nad ní popovídáme o zajímavých předpisech, zvycích a podobách života ortodoxních židů. Zjistíme například, co jsou to cicit a kolik je na nich uzlíků. A pak se přesuneme skrz Lví bránu z Har Haba nebo Haram al-Sharif na začátek Křížové cesty, tedy Via Dolorosa, kde už při prvním ze čtrnácti zastavení zjistíme, že jdeme po nesprávné cestě. Ale na základě staleté tradice si postupně projdeme všech devět zastávek, které se nacházejí v uličkách starého Jeruzaléma. Jedním z našich hlavních cílů bude ovšem Chrám Božího hrobu, jenž velmi důkladně prozkoumáme. Nejprve se podíváme na jeho střechu, pak budeme nevěřícně kroutit hlavou nad jedním z žebříků, a nakonec skončíme hluboko v podzemí, na místě, kde svatá Helena objevila Pravý kříž. Ze všech stran si prohlédneme i nedávno zrekonstruovanou edikulu (malá svatyně) a při troše štěstí se dostaneme dovnitř extrémně malé místnosti, ve které se touží poklonit miliony věřících. 

Při procházení Jeruzaléma kdekomu vyhládne, a tak se v další části dne nabídne možnost zahnat hlad buď pravou šawarmou nebo úžasným falafelem v městské části Muristan. Právě zde před 1 000 lety ošetřovali Johanité poutníky přicházející do Svaté země. Posilněni dobrým jídlem se pak přesuneme k židovské čtvrti s nádhernými vykopávkami západního Carda, prozkoumáme umělecké obchůdky s krásnými stříbrnými judaikami a projdeme se i kolem znovu postavené synagogy Churva. Touto cestou nakonec doputujeme až na bájnou horu Sion, jejíž dominantou je Chrám Zesnutí Panny Marie a jeho komplex. V přízemí sídlí synagoga plná se modlících Židů a na patře pak najdeme večeřadlo (místo poslední večeře Páně) či uslyšíme hlasité zpěvy křesťanů. Spatříme na vlastní oči místo, v němž zemřela Panna Maria a kde byl pohřben jediný nacista v Izraeli – Oskar Schindler. 

Vrcholem našeho celodenního objevování jeruzalémských zákoutí a tajemství bude rozhodně Západní zeď. 28 řad obrovských kamenů z dob Heroda uvidí každý, ale pod povrchem se nachází ještě dalších 17 vrstev kamene! Ten největší váží 500 tun a je dlouhý až 14 metrů. Podstatný je však genius loci (duch místa), neboť tuto lokaci považují všichni věřící Židé za nejsvětější. Proto se zde neustále modlí a očekávají příchod Mesiáše. Pro našince je to velkolepý, a tak trochu exotický zážitek. U zdi uvidíme různě oděné věřící, třeba v kožešinových čepicích nebo couvající slečny, které zrovna vložily odkazy a přání na papírcích do spár ve zdi. Dozvíme se ale, že tím zdaleka nejdůležitějším je zde tzv. šchina, tedy přítomnost božího Ducha. A až se den nachýlí ke svému konci, poznáme ještě arabskou část starého města a tisíciletou obchodní ulici s Damašskou bránou, jež je považovaná za tu nejkrásnější ve městě. Tady si zastavíme a možná i zamyslíme nad tím, že islám, judaismus a křesťanství má v této destinaci své nezastupitelné místo.

5. den: Z místa zrady na místo narození

JERUZALEM – BETLEHEM – BETÁNIA

Před námi je další den poznávání zajímavých zákoutí. Prvně se zastavíme na vrcholu Olivové hory, odkud se nám naskytne skvělá panoramatická vyhlídka na Jeruzalém. Pokud budeme mít štěstí, řidič autobusu najde místo k zaparkování a my se přesuneme k zábradlí, od kterého budeme mít město jako na dlani. Když zasvítí ranní slunce, jeho odraz na pozlacené kupoli Skalního chrámu se vyjímá na každé fotografii. Zajímavost: Vyhlídka z Olivové hory byla kvůli skvělému výhledu na Chrámovou horu oblíbená i mezi židovskými poutníky oplakávajícími zničení chrámu. 

Poznávací procházka však pokračuje. Z kopce sejdeme strmou cestou, a přitom budeme míjet největší židovský hřbitov na světě. Říká se, že ti, co jsou zde pohřbeni, povstanou po příchodu Mesiáše jako první. Právě tato „pověst“ dodává onomu místu určitou prestiž. Až se dostaneme pod samotnou horu, čekají na nás tři důležitá místa spjatá s biblickými událostmi. První v pořadí je Getsemanská zahrada se starými olivovníky, jejíž jméno odkazuje na tradici pěstování těchto stromů: Getsemane se překládá jako "olejový lis". Následně se dostaneme ke Chrámu Všech národů, který je postavený na místě, kde se měl Ježíš modlit těsně před jeho zatčením. A naší závěrečnou zastávkou pak bude místo posledního spočinutí Panny Marie. 

Po návštěvě Olivové hory a jejího okolí opět nasedneme do autobusu a absolvujeme objížďku palestinského území. Prvním stanovištěm bude hrobka Lazara, spojovaná s jedním z nejznámějších zázraků Ježíše, jenž je zmíněný v Bibli. Po obhlídce opět nasedáme do autobusu, který nás převeze k pasteveckým polím. Toto místo rozprostírající se poblíž Betléma, v sobě nese jeden z biblických příběhů spjatých s narozením Ježíše. Jak již napovídá název, na těchto polích odpočívali pastýři v momentě, kdy se jim zjevili andělé a oznámili narození Ježíše v nedalekém Betlémě. Zde si užijeme i pohled na údolí Kidron a panorama Jeruzalému. A aby toho nebylo málo, vydáme se krom jiného i na návštěvu nejstaršího kostela v Palestině a na fascinující náměstí v centru Betléma zvané Manger Square. 

Konec dne pak bude ve znamení tvrdé reality všedních dní, kterou představují nejen četné kontroly na tzv. check-pointech (vojenské kontroly). Připomínkou stále trvajícího konfliktu Palestinců a Izraelců je především velká šedá zeď separující Betlém od Izraele. Co se za ní skrývá? Je to například vesnice Betánie nebo Lazarova hrobka. Zajímavost:Hlavním "tahákem" Betléma je bezpochyby Chrám Narození Páně v centru města. Skutečným místem narození je ale údajně jeskyně nacházející se pod chrámem.

6. den: Pouštní království

JERUZALEM – MOST KRÁLE HUSSEINA – PETRA

Po časné snídani se vydáme autobusem do hlubokého údolí Mrtvého moře. Naším cílem bude nejprve stanoviště u řeky Jordán. Zde si projdeme oblast biblické Sodomy a Gomory. Poté budeme pokračovat dál přes řeku Jordán a hraniční přechod mezi Izraelem a Jordánskem. Jakmile absolvujeme všechny formality, čeká nás dobrodružství v Jordánsku. Vjíždíme do Hášimovského království s moudrými králi Husseinenm, Abdulahem a Husajnem II. – přímými potomky proroka Mohameda, jeho dcery Fatimy a zetě Alího. Naše první zážitky budou spojeny s vyhlídkou na Zemi zaslíbenou z hory Nebo. Ta je zároveň místem, kde zemřel prorok Mojžíš. 

Mnozí z nás si všimnou, že země se mění z izraelské zelené, na arabskou poušť. A až ochutnáme lokální jídlo, budeme u vytržení – je snad ještě lepší! Užijeme si gurmánské hody třeba s pokrmem mansaf, což je jehněčí maso s ořechy. Místní jej vaří v jogurtu a podávají s lahodnou rýží. Jde o národní jídlo Jordánska. A až se nasytíme, nesmíme opomenout místo, kde Mojžíš udeřil holí do skály, z níž načež vytryskla voda. Jedná se o velmi známé místo, které však není označeno. Voda zde teče do dnešních dob a my to na vlastní oči uvidíme. Pak už nás ale čeká transfer do legendárního města Petra – do Mojžíšova údolí.

7. den: Div světa, úžasná Petra

PETRA

Jeden z divů světa – to je dechberoucí Petra. Švýcarský cestovatel Burckhardt objevil toto město v přestrojení v roce 1812. Tajemnou, ba přímo magickou atmosféru si tohle místo udrželo dodnes. Před námi je přímo snová celodenní prohlídka Petry, která je ukryta hluboko v horách – těm dominuje Áronova hora s hrobkou Mojžíšova bratra. Cesta do Petry není dlouhá, v nohách budeme mít pouhé 2 kilometry. Míjet však budeme úseky široké jen pár metrů a hluboké až 80 metrů. Během túry začneme vnímat i poměrně rušný okolní život. Téměř na každém kroku uvidíme oslíky a kočáry, jež odvezou za poplatek unavené turisty. Potkáme například i beduínské děti, jejichž snahou je prodat různé drobnosti nebo unaveně toulavé psy, kteří hledají kousek stínu pro odpočinek. 

Zažijeme jedinečné místo, které nám poskytne ty nejkrásnější vzpomínky. To nejlepší nás ale stále ještě čeká! Přes legendární kaňon se dostaneme před červenou pokladnu Khazneh, známou z filmu Indiana Jones. Celá pokladna je vytesaná do skály tak důmyslně, že je prakticky nepoškozená erozí nebo jinými povětrnostními vlivy. Kultura antického kmene Nabatejců se nám ukáže v celé své kráse. Město mrtvých, kolonády, divadlo a do toho hra světla na červeném pískovci se postarají o fascinující snímky pro nadšené fotografy. Ti aktivnější pak vystoupají až na úplný konec, ke klášteru Ad Deir – největší místní památce. 

Ke klášteru se dostaneme úžasnou kolonádovou ulicí. Pokračovat pak budeme magickými schody (je jich až 800), které nás dovedou až k monumentální památce postavené na náhorní plošině – odtud získáme úžasný výhled na okolní poušť. Ve vstupních dveřích, jejichž výška je celých 8 metrů, se budeme cítit téměř jako mravenci. A nakonec se vrátíme zpět přes hlavní vchod zvaný Siq a zavřeme za Petrou dveře. Zůstane skrytá v těchto tichých červených horách. TIP: Chcete-li tento den zažít ještě akčněji, tak si do programu přidejte výstup na Áronovu horu, na místo hrobu Mojžíšova bratra a starozákonného proroka. Cenu naleznete v doplňkových službách.

8. den: Beduíni a nejníže položené místo na světě

PETRA – WADI RUM – MRTVÉ MOŘE

Z Wadi Musa, města ležícího v těsné blízkosti Petry, se přesuneme (asi 1,5 hodiny) na nejjižnější bod naší cesty po stopách Mojžíše. Ocitneme se v údolí Wadi Rum s nádhernou pouštní scenérií. Právě zde působil v období první světové války i britský voják, cestovatel a arabista T. E. Lawrence, jehož příběh je znám z knihy a filmu Lawrence z Arábie. Wadi Rum překvapí svou barevností, bizarními skalními útvary, ale i petroglyfy (pravěké obrazy) ukrytými ve skalách a v kaňonech. V úžasu pak budeme i z obrovitánských písečných dun kolem. Ostatně údolí poutá pozornost svou jedinečností již několik tisíciletí, leží totiž v místě důležitých obchodních cest. Prameny na okraji pouště a také skály nabízejí již od nepaměti příjemný stín v poměrně nehostinném prostředí. Dnes tu však najdeme trvalé obyvatele v podobě beduínů, kteří žijí v černých stanech, ručně tkaných z kozí vlny. Mnozí z nich se ale přestěhovali kvůli lepšímu přístupu ke vzdělání a zdravotní péči do zděných domů ve městech a vesnicích. 

Vnitřek beduínského stanu je velmi překvapivý. Na zemi totiž najdeme koberce a matrace určené k sezení a vychutnání si kávy nebo čaje. Oba nápoje jsou v poušti velmi oblíbené, a i v teple umí být osvěžující. Sladký černý čaj se pije z malých skleněných pohárů a občas ho domorodci míchají s bylinami (zvláště s mátou). Tohle místo přímo svádí k ochutnávce lahodného beduínského čaje v typickém příbytku pouštních nomádů! A až vyjdeme ven posilněni čajovým dýchánkem, možná některým z nás připomene tamější poušť planetu Mars. I proto se zde natáčely scény z filmů jako Červená Planeta, Prometheus, Transformers, remake série Dune či novější díly ze série Star Wars. Největší stopu ale zanechalo natáčení úspěšného filmu Marťan od R. Scotta. Místním podnikatelům se totiž zalíbila forma výzkumné stanice natolik (Matt Damon v ní přebýval během pobytu na Marsu), že se ji rozhodli využít pro svůj prospěch. 

V místě filmové výzkumné stanice zcela stylově poobědváme. Velká kupole má mimochodem úžasnou akustiku a je z ní skvostný výhled na okolní poušť! A pokud si k tomu připočteme i vůni úžasného jídla a kávy, vyjde nám z toho zcela bezkonkurenční atmosféra! Po jídle nás ale čeká další dobrodružství. Povozíme se totiž v džípech po poušti a navštívíme původní obyvatele kruté pouště – beduíny. Kromě atraktivní jízdy džípem bude čas i na svezení se na velbloudu! Pak ale nastane čas posunout se dál. 

Vyrazíme pouštní dálnicí k biblické hoře Nebo, kde je pohřben prorok Mojžíš. 40 let putování z Egypta po poušti ho přivedlo přímo sem, odkud zahlédl vytouženou Zemi zaslíbenou. Zde například zjistíme, proč mu nebylo umožněno do ní vkročit a pokocháme se fascinujícím výhledem, který byl kdysi dávno dopřán z hory Nebo i samotnému Mojžíšovi. Opojeni slunečními paprsky se následně přesuneme na nejníže položené místo naší planety, k Mrtvému moři. U něj nás čeká i přenocování. TIPY: Dopřejte si vyšší úroveň ubytování v hotelu Kempinski Ishtar a zažijte nevídaný luxus na břehu Mrtvého moře. U pouště pak můžete prožít nevídané dobrodružství. CK SEN nabízí i tzv. sandboarding na obrovské pískové duně. Vyzkoušíte?

9. den: Římský Jarash a bahno z Mrtvého moře

MRTVÉ MOŘE – JARASH

Noc u Mrtvého moře je za námi, a tak se vydáme posilněni snídaní na sever – do nejzachovalejšího antického města v zemi, do Jerashe. Zde uvidíme necelých 20 procent původní městské struktury. Kochat se budeme například dokonale zachovalou starobylou ulicí Cardo Maximus s vyjetými stopami od římských kočárů, byzantskými mozaikami, divadlem či tetrapylony. Městu na křižovatce karavanových cest se dařilo a sami se o tom přesvědčíme. Úrodná okolní krajina s olivovými sady a drobným zemědělstvím však bude velmi kontrastovat s tím, co nás čeká další den na jihu země. A pak si užijeme příjemné koupání v údolí Mrtvého moře. Nejslanější moře na světě nás skutečně přesvědčí o tom, že není voda jako voda a někde se plavat opravdu nedá. Na vlastní kůži si vyzkoušíme nemožné – třeba číst noviny ležíc na vodě!

Nastává čas pro relaxaci, odpočinek a léčebné procedury v Mrtvém moři. Kvalitní hotel s výtečným servisem, skvělá strava a fantastické místo dotvoří naprostou idylku! Zajímavost: Mrtvé moře je jedinečný fenomén, který připraví kdekomu nezapomenutelný zážitek. Má rozlohu 1 050 km2 a je nejníže položenou vodní plochou na zeměkouli. Voda v Mrtvém moři obsahuje 10x více solí než obyčejná mořská voda. Na pobřeží jsou nánosy bahna, které mají stejně jako voda, významné léčebné účinky na lidský organismus. Na nervový systém působí kombinace vody, vzduchu a bahna s velkým množstvím jódu a bromu, dále síra a hořčík pomáhají léčit kožní choroby a draslík působí na artritidu a revma. 

TIP: Abyste naplno využili potenciál léčebné síly Mrtvého moře, dodržujte následující pravidla:

1: Plavte, lépe řečeno, nadnášejte se ve vodě Mrtvého moře 10 až 15 minut. Nesnažte se ponořovat hlavu pod vodu a nedělejte prudké pohyby, abyste nešplíchali na sebe nebo jiného člověka.

2: Vyjděte na břeh a natřete se bahnem. Bahno nedávejte do těsné blízkosti očí, úst, nosu a uší.

3: Počkejte na břehu 15 až 20 minut, dokud bahno na těle dokonale neuschne.

4: Vraťte se do moře a smyjte ze sebe všechno bahno. Zůstaňte ve vodě maximálně dalších 10 minut.

5: Vyjděte z moře a použijte sprchu na břehu k pečlivému osprchování celého těla. Tuto proceduru proveďte ideálně 2x denně. Pokud si chcete užít více koupání, využijte širokou škálu bazénů s méně slanou mořskou vodou nebo i se sladkou vodou na břehu.

10. den: Klid s Vámi, rozloučení s fantastickou Arábií

AMMÁN – PRAHA/VÍDEŇ

Předchozí den jsme si užili perfektní relaxaci u Mrtvého moře. Nyní však nastává čas na transfer k letišti v Ammánu. Z hlavního města Jordánska pak odletíme domů obohaceni o mnoho úžasných zážitků a neuvěřitelně sebevzdělaní o nespočet zajímavých historických faktů.

Jordánsko, Palestina, Izrael
<
>
Blízký východ a jeho magická krajina všude kolemČeká vás koupání v Mrtvém mořiSkalní Dóm a jeho fotogenická kupoleVložíte i vy do Zdi nářků své přání?Poušť Wadi Rum září barvamiPriocházka antickým městemSkalní město Petra je TOP památkou JordánskaNa poušti Wadi Rum dodnes žijí BeduíniV Mrtvém moři si mohou zaplavati i neplavciVydejte se za krásami Jordánska se SEN průvodcemNa Wadi Rum prožijeme příbeh slavného Lowrence z ArábiePetra se svojí Pokladnicí patří k nejkrásnějším památkám světaRuiny jordánského JarashuArabský Nazaret rozlehlý na pahorkách ukrývá nejednu zajímavostBeduínská tradice na pouštiSkalní chrám v Jeruzalémě, v nejsvatější zemi světaPláže v Tel AvivuMagické skalní město Petra v Jordánsku vás ohromí svojí krásouSpolečně si vychutnáme atmosféru svatých městSEN průvodce vám ukáže to nejlepší z Blízkého východuProhlédneme si krásné korintské sloupy v chrámu bohyně ArtemisChrám Božího hrobu na konci křížové cesty Via DolorosaUžijeme si i odpočinek na místních plážíchZa poznáním Jordánska a IzraeleŽivot na místním trhuAtmosféra města Jeruzalém vás dostaneMezi nabatejskými hrobkami potkáme i obyvatele pouštěPastva pro oči i dušiNa Blízkém východě je mnoho k objevováníSympatické palestinské studentkyBlízký Východ poznáme dokonale díky SEN průvodci, který se v oblasti dokonale vyznáSpolečně se ponoříme do historie lidstvaBazilika zvěstování leží přímo v srdci NazaretuPoznávací zájezd po stopách prorokůPompeje Blízkého východuSEN průvodce vám poví příběh magické Petry přímo na místěOcitneme se i na břehu Genezaretského jezeraHora Blahoslavenství se zdvihá nad Genezaretským jezeremModerní Tal Aviv na závěr

Jordánsko, Palestina, Izrael - doporučujeme každému, mladému i starému

Byl to skvělý zážitek,

který doporučujeme každému. Zájezd byl skvěle zorganizovaný a velký dík patří samotnému průvodci Petrovi Rea. Organizaci zájezdu do odletu zajistila CK SEN zcela profesionálně. O zájezdu jsme byli perfektně informováni. Organizační pokyny byly srozumitelné a úplné. Přesto, že jsme se přihlásili pozdě, tak kancelář zorganizovala pohodlnou alternativní dopravu a ke zbytku skupiny jsme se připojili hned první den. Organizace během pobytu - průvodce Petr je zkušený organizátor a celou skupinu (30 lidí) zvládl bez problémů. Náročný harmonogram (přesuny, vstupy) jsme zvládli bez chyb a plynule. Pro nás bylo velmi příjemné nestarat se o nic :) Přesuny neprobíhaly ve stresu a ke konci dne jsme měli čas i na individuální poznávání okolí. PRŮVODCE: Zájezd jsme si vybrali právě kvůli průvodci Petrovi, který je mimořádně vzdělaný o historii země, náboženství, kultuře a současných poměrech. Během zájezdu jsme získali komplexní obraz o místech, která jsme navštívili. Petr nás zasypal neuvěřitelným množstvím detailů z historie a současnosti. Na zájezdu jsme se dozvěděli detaily a souvislosti, kterým se v tradičních průvodcovských knížkách nevěnují. Vzhledem ke komplikované historii a současnosti země jsme ocenili, že skutečnosti vysvětloval objektivně. Kromě skvělých průvodcovských schopností je Petr velmi společenský člověk. Celkově hodnotíme zájezd mimořádně pozitivně právě díky Petrovi. Doporučujeme každému, mladému i starému :)

Dušan a Iva

Čti více
Nabatejská Petra - nejočekávanější místo naší cesty

Jordánsko, Palestina, Izrael - díky za úžasné informace, organizaci a starostlivost

V sobotu jsme se vrátili ze zájezdu. Nedá se popsat slovem, kolik zážitků jsme si přinesli domů. Velké díky patří hlavně našemu průovdci Petrovi, za úžasné informace, organizaci a starostlivost. Ještě dlouho budu čerpat energii z tohoto zájezdu, díky němu. Doporučuji každému.
Mirek a Jana Petříkovi

Čti více
Blízký východ a jeho magická krajina všude kolem

Izrael, Jordánsko - Vše bylo perfektně zorganizováno

•Právě nedávno jsme se vrátili po velikonočních svátcích strávených v Izraeli, Palestině a Jordánsku. Když jsme se dozvěděli, že jsme objednali zájezd právě v termínu svátků, měli jsme z toho trochu strach, ale na druhé straně jsme zase měli i velká očekávání které se i díky super SEN průvodci Františkovi, vyplnili za co bychom mu chtěli poděkovat. S CK SEN jsme byli už několikrát a máme jen pozitivní zkušenosti plné zážitků. Na dovolenou jsem vzal i své synovce, kteří byli z celého pobytu uneseni a po příchodu domů a všech otázkách odpověděli jen slovy "to musíte zažít". Celá dovolená byla jedno místo za druhým a jeden zážitek větší než druhý. Navštívili jsme i neplánované místa u Rudého moře, jakož i krásný Ammán a krajiny jsme přešli z jednoho konce na druhý. Těžko hledat nějaký konkrétní zážitek neboť všechny byly specifické a dochází Vám to až po několika dnech. Vše bylo perfektně zorganizováno a dozvěděli jsme se spoustu nových věcí, za což děkuji Františkovi i celému SEN týmu. Už se nemůžeme dočkat kam vyrazíme v budoucnu. Děkujeme a přejeme vše dobré, Mrázkovi,Brno

Čti více

Jordánsko, Palestina, Izrael - poděkování za nádherný zájezd

Vážení přátelé,
před pár dny jsme se vrátili s ženou z nádherného zájezdu do Izraele a Jordánska. Musím vyslovit svoje poděkování jak za organizaci zájezdu a výběr navštívených míst tak profesionalitě našeho průvodce, Tomáše Kubuše. Byli jsme s vaší cestovní kanceláří poprvé - většinou jsme jezdívali na poznávací zájezdy s Čedokem - a mohu komukoliv po našich zkušenostech tuhle cestovní kancelář vřele doporučit. Drobnou poznámku na závěr. Není třeba věřit všemu, co se ventiluje ve zprávách v televizi. Navštívili jsme Golandské výšiny s pozorovateli OSN - pár kilometrů od války v Sýrii, palestinská území, kde se údajně protestuje proti přesunutí US ambasády do Jeruzelama, a všude jsme se setkali pouze s přátelským přístupem místních. Díky Tomášovi byl zájezd i gurmetským zážitkem, neboť přesně věděl, do které restaurace zajít a co si objednat. Protože my a asi většina účastníků zájezdu pamatujeme Československo, byla příjemná i skladba účastníků zájezdu z obou částí bývalého státu. S pozdravem
Ing Pokorný

Čti více
Čeká vás koupání v Mrtvém moři

Jordánsko, Izrael - děkuji

Dobrý den,
chtěl bych i tímto způsobem poděkovat a ocenit práci našeho průvodce po Jordánsku, Františka Kekelyho. Jeho výklad historie byl zajímavý a velmi "zaživa" podávaný, bylo zjevné, že ho dějiny námi projížděných významných oblastí zajímají. Byl vždy vstřícný a pokud vzpomenu "od konce", tak právě před několika dny dodržel slib a poslal každému účastníkovi krátký souhrn i s několika fotkami, velmi oceňuji, že i přes jeho časové vytíženosti si našel na toto čas. Dále bych chtěl vyzdvihnout, že během prohlídky starého města v Jeruzalémě, kdy jsem tušil, že má zdravotní problémy, odvedl práci bez kompromisů, na vysoké úrovni. Závěrem ještě jednou jak jemu, tak vám jako cestovce – děkuji. Jiří

Čti více

Jordánský div světa (Petra)

Přistáli jsme v Hašemitském království, tedy v Jordánsku, jak se země jmenuje podle starobylé dynastie, která zemi dnes vládne v podobě moderního arabského monarchy Abdulláha II. Jeho portréty společně s portréty jeho otce a korunního prince si nás přeměřili ještě na letišti a už  jsme uháněli na jih do starobylé země Edem, kde se nachází v údolí jedna z nejpozoruhodnějších a nejkrásnějších památek celého Blízkého Východu. Petra! Do Mojžíšova údolí nebo tedy do Wadi Musa, jak zní jeho arabský překlad, jsme přijeli téměř se západem slunce. Nezaháleli jsme a hned první večer jsme ochutnávali speciality tradiční jordánské či beduínské kuchyně. Máme za sebou už vynikající mansaf z jehněčího masa, maklabeh z masa kuřecího doplněného o dušenou zeleninu, ale dostali nás předkrmy v podobě perfektního humusu nebo salátů tabouleh a baba ganúš. Začít cestu gastronomickými zážitky není vůbec špatné. Dnešní den je jeden z těch, na který se nezapomíná. Ráno jsme se vydali do starobylého města Petra. Představuje orientální pohádku, dobrodružství, které nepřestává fascinovat již několik generací. Nabatejci zde mezi kopci ukryli úžasné místo, kudy proudil obchod z Arabského poloostrova, Egypta, Mezopotámie či dokonce z dalekého Říma. Kráčíme a kolem nás se mihnou první nabatejské hrobky, vyhloubené jeskyně, první Beduíni a každým krokem odkrýváme více a více z fascinující historie Nabatejců. Kráčíme úzkým Siqom a přejít ho po vlastních je skutečným zážitkem. Vše je jiné než na obrázcích. Hezčí, barevnější, živější a člověk je rád, že se zde ocitl. Už jen krok, dva a najednou se na konci úzké štěrbiny poodokryje snad nejznámější obrázek celé země. První pohled na slavnou Pokladnu, která pokladnou nikdy nebyla je ten, co se vryje do paměti. Je to přesně stejný silný moment, jako když člověk poprvé uvidí samarkandské náměstí Registan, vysvícený Esfahán, Modrou mešitu nebo vejde do jeruzalémské Baziliky svatého hrobu. Prostě na to nezapomene. Poseděli jsme si na beduínském čaji s mátou, kávě s kardamonem či pomerančovém džusu a vyšlapali několik schodů až nahoru ke Královským hrobkám, abychom odtud nasávali pohledy na centrum celé Petry. Jsme překvapeni, jaká je Petra obrovská, a kolik tady toho je a jsme z ní doslova nadšeni. Kapky potu se promíchávají s prachem a pískem Petry a člověk má na rtech úsměv, neboť se zde ocitl. Petra to je láska na celý život!

Čti více

Nejbarevnější poušť Blízkého Východu (Wadi Musa)

Neskutečný den. Během několika hodin jsme si Jordánsko vychutnávali plnými doušky. Ještě ráno při odjezdu z Petry jsme s úžasem hleděli na Mojžíšovo údolí plné zajímavých skal a mezi nimi jsme rozpoznávali některá místa, které jsme si v Petře prošli po vlastních. Překonali jsme kopce a před námi se otevřelo další údolí, tentokrát vyplněné pouští Wadi Rum. Hovoří se o ní jako o nejbarevnější a nejfotogeničtější poušti celého Blízkého Východu, a tak jsme ji prostě nemohli minout. Přesedli jsme do džípů a vydali jsme se za dobrodružstvím nehostinné země hledat stopy dávných civilizaci, karavan a dnešních beduínů. Na skalách jsme rozeznávali petroglyfy staré 2500 let a vylezli na obrovskou oranžovou dunu, která neskutečně kontrastuje s prostředím. Představte si, že se díváte do dálky a před vašima očima se střídá písek oranžové barvy s červeným pískem a najednou se vše slije do žluté barvy, kterou ozdobilo několik zelených keřů. Nad hlavami rostou vysoké kopce, které tisíciletí a miliardy pískových zrnek zvětraly natolik, až se začaly roztékat a připomínají rozteklý vosk. 

Čti více

Pompeje Jordánska (Jerash)

Ocitli jsme se v úrodných místech, kde je Jordánsko zelené a poseté pahorky. Žádná poušť jako na jihu, všude je život a právě zde se ve starověku zdomácnělo několik důležitých míst. Místo zvané Jerash má lichotivou přezdívku "Jordánské Pompeje" díky tomu, jak je krásné a neobyčejně zachovalé. Nejezdí sem mnoho turisů, ale my ve SNU víme, že toto místo patří k top historickým památkám Blízkého Východu. Jerash má všechno. Divadla, starověké silnice s vyjetými kolejemi od dávných vozů, chrámy pro nejdůležitější římských bohy fontány či kolonády. I my kráčíme mezi starověké kameny a ty nám říkají příběhy ztraceného města. Nejen Římané ho znali, ale i během byzantské říše zde lidé žili a nechali po sobě několik kostelů ozdobených mozaikami. Sedneme si do obrovského divadla a abychom si vychutnali dokonalou akustiku ozve se zvuk tradičních skotských dud. Jak se dostali sem do Jordánska? Jerash je příjemným spestretním naší cesty a vy poznáte další fantastické místo tohoto světa.

Čti více

Moře plné soli - Jordánsko

Za Ammánem a městem Madaba se vynoří maličký pahorek Mt.Nebo, ozdobený kostelem a příběhem, který vzpomíná Mojžíše i zaslíbenou zem. Právě sem, na pahorek Nebo, měl totiž po 40 letech přivézt Izraelce, ukázat jim zem kvůli záplavě tak kráčeli tolik let a začal se psát jiný příběh. Náš poznávací zájezd se také vydává tím směrem, ale ještě předtím na nás čeká další dobrodružství. Nedaleko odtud, pod pahorkem se zaleskly břehy moře, které Římané nazvali Mare Mortum, tedy Mrtvé moře, protože v něm nikdy neviděli plavat ryby. Ty zde chybí kvůli obrovské slanosti, ale ta na straně druhé připraví zážitek z koupání. Stačí přijít do vody a ona si s vámi už poradí. Zpočátku nevíte, jak se na vodu položit, pak zase nevíte jak se v ní chovat, ale všechno je to jeden unikátní zážitek. Exotiku dotvářejí palmy, teplo, vlhko a luxusní hotely na jeho březích. Tam na opačné straně leží biblická Palestina. 

Čti více

Nejposvátnější místo světa (Jeruzalém)

Překročíme řeku Jordán a ocitneme se ve Svaté zemi. Unikátní krajina. Příběhy, historií či legendami je zde nasáklý téměř každý metr a každý krok, který zde člověk vtlačí do prachu země. Naším cílem se na následující dny stane posvátný Jeruzalém. Už večer jsme se procházeli za jeho hradbami a vychutnali si podvečerní Jeruzalém. V bazilice s Kristovým hrobem jsme byli obklopeni tichem a dovnitř do hrobky, nejposvátnějšího místa křesťanského náboženství, jsme nečekali snad ani pět minut. Celou jsme ji měli pro sebe a tehdy se člověk dokáže těšit z krásného naplánování. Po odpočinku v krásném křižáckém kostelíku sv. Anny, kde se měla narodit Panna Maria jsme se vydali ve šlépějích jejího syna. Via Dolorosa. Křížová cesta. Zajímavá cesta protkávající staré město je plná tajemna a my jsme s ní mohli alespoň na chvilku splynout. Prošli jsme si všechny zastavení až jsme se opět ocitli u hrobu, kam měl být po ukřižování uložen Ježíš Kristus. Nezáleží kolikrát se zde člověk ocitne, protože toto místo má v sobě něco unikátní, co dokáže nahnat husí kůži jen z toho, že kráčíte útrobami chrámu a v hlavě si přehráváte všechny příběhy. Je třeba to zažít na vlastní kůži. Oběd se nese ve znamení tradičních palestinských specialit v podobě masové shawarmy nebo vegetariánského falafelu, který právě zde v Palestině dělají nejlepší na celém světě. Zeď nářků jsme obohatili o několik nových odkazů a nakonec jsme se setkali na večeři u Damašské brány. Ani se nechce věřit, kolik se toho dá stihnout a prožít za jeden jediný den.

Čti více

Za Betlémskou hvězdou - Izrael

Ze starého Jeruzaléma náš poznávací zájezd pokračuje do nedalekého Betléma, abychom i zde navštívili nejvýznamnější a nejposvátnější místa tohoto zajímavého města. Na vlastní oči jsme sledovali realitu izraelsko-palestinských přechodů a checkpointů nebo nekončící betonovou zeď , vlnící se jako chladný had zvlněnou palestinskou krajinou. Je jiné o něm slyšet a jiné vidět ho na vlastní oči. Betlém ležící dnes na Západním břehu, jak se nazývají palestinské autonomní oblasti, nás přivítal klidnou a tichou atmosférou. Náměstí jesliček žilo svým pomalým životem a jen občas se po něm prošel chlapec táhnoucí vozík zásobující některý z přilehlých obchůdků. Baziliku narození jsme si vychutnali plnými doušky, protože jsme byli úplně první, kteří se dostali až k čtrnácticípé hvězdě označujícího místo narození Ježíše Krista a k jesličkám. Chvilku jsme si poseděli na kamenných schodech a počkali dokud neskončí arménská bohoslužba, která celý prostor dokonale zaplnila voňavým kadidlem a pak celá jeskyně patřila jen nám. Krásný zážitek. Zašli jsme si i do Jeskyně mléka, podívali se na to, jak Palestinci vytvářejí z olivového dřeva křížky či sošky a nakonec se prošli pasteveckými poli, odkud se pastýři vydali navštívit Betlém v den narození. Každý krok v této zemi představuje nějaký příběh a to je to, co nepřestane na Svaté zemi fascinovat.

Čti více

Pevnost Heroda Velikého (Masada)

Poté, jak opustíme pahorky Jeruzalému, tak se země vztáhne do neúrodné roviny, uložené téměř tři stovky metrů pod úrovní země. Dosáhli jsme břeh Mrtvého moře a celá okolní krajina od něj převzala přívlastek "mrtvá". Jen občas z prachu povstane maličká oáza ozdobená palmami a tehdy z těchto míst dýchá dobrodružství a exotika. Naším cílem je unikátní místo zvané Masada. Zde v zemi ničeho se zvedá kopec ozdobený pevností, kde si legendární král Herodes Veliký začal budovat svůj luxusní palác. Dnes se stal symbolem Izraele a tak zde SEN nemůže chybět. Nastoupíme do lanovky a ta nás doveze až na vrcholek pahorku. Kráčíme dějinami v podobě ruin, které tu po sobě nechali starověcí stavitelé. V některých domech najdeme staré fresky, detaily denního života a nahlédneme ik palácem odkud můžeme sledovat Mrtvé moře, ale i někdejší římské tábory, které Masadu obléhali. Čekali byste, že právě zde si Herodes vybuduje velké lázně a luxusní prostory jaké by mu v té době záviděli na celém světě? A jak sem vlastně přiváželi vodu? Exotická dovolená v Izraeli přinese kopec příběhů a zážitků.

Čti více

Země biblických zázraků - Galilea), Izrael

Kráčíme místy, které poznamenaly zázraky. Opustili jsme biblický Nazaret, abychom se ocitli na březích Galilejského jezera, ale ještě předtím jsme ochutnávali slaďoučké víno v Kane Galilejské. Nebylo to přesně to, které zde měl během svatby Kristus přeměnit z vody, ale i toto chutnalo poměrně dobře a několik lahví už máme v kufrech, abyste mohli ochutnat i doma. Namočili jsme se v posvátné řece Jordán a tak se nám na jeho břehu zalíbilo, že jsme posedávali na okraji a odpočívali s nohama ponořenýma v řece, zatímco se kolem našich nohou shlukly desítky malých ryb.

Několik lidí přišlo v sněhobílých rouchách a rituálně se do vody potápělo a dokonce se zde objevil i ortodoxní kněz, aby byl jejich křest pravomocný. Po kotníky v příjemně teplé vodě a na druhé straně se zvedají Golanské výšiny, které se často spojují s konflikty. Na druhé straně je již Sýrie, která o tyto mimořádně vzácné kopce přišla. Vidět je kousek od sebe je jiné než o nich poslouchat ve zprávách či televizi. Člověk si je představuje výše. Cestování nás však neustále učí. Prošli jsme se mezi ruinami Kafarnau s domem sv. Petra i vzácnou synagogou a nakonec si při u kávy či marakujové ledové tříšti užívali klid Hory Blahoslavenství. Závěr dne jsme si vychutnali na naší soukromé loďce, která s námi pomaličku plavala nepatrnými vlnami Galilejského jezera. Málokoho by napadlo, že tato poměrně malá vodní plocha patří k nejdůležitějším vodním plochám celého Blízkého Východu.

Čti více

Římský Jerash v Jordánsku

Horké ráno u Mrtvého moře nám dnes moc nevadilo, protože se vydáváme na sever Jordánska, hledat krásu v biblické krajině Gileadu tam, kde ze zelené a zvlněné krajiny vyrůstají ruiny starověkého města Gerasa. Dnes ho většina z nás nazývá Jerash nebo Džeraš. Pro mne je to nejfantastičtější soubor římských památek na celém Blízkém Východě. Myslím si, že kdyby nemělo Jordánsko Petru, davy by proudily sem, do Jerashu. Já jsem ale celkem ráda, že tomu tak je, nemám moc ráda přeplněná turistická místa. Proto také ráda jezdím na zájezdy se SNEM. Počasí se mění každých pět minut a za chvíli na Hippodrom padají těžké kapky deště. Nějak to ale nevnímám. Hadriánovým obloukem vcházím do starověkého města. Hned začíná ožívat před očima. Začíná pracovat má fantazie a vidím koňské spřežení, tržiště kolem Oválného náměstí… Pokud jste byli v Pompejích, tak Jerash se na vás zapíše velkými písmeny. To se alespoň stalo mě. Nakouknu do divadla, poslechnu si zvu dud, které tu zanechali Britové v časech mandátu a vyšlapanou cestičkou kráčím nad městem, abych si užila panoráma. Únorový Jerash je živý, naplněný zelenou barvou, pronikavou zelenou, že silnější odstín už snad ani neexistuje. V bujné trávě se objevují žluté hlavičky květin a vše má krásnou atmosféru. Průvodce nás informuje, že v létě bude Jerash šedý, žlutý a na podzim vypálený od žhavého blízkovýchodního slunce. Poté jdu do chrámu Artemidy a spatřuji v úžasu pohyblivý sloup, až se mi z toho zamotala hlava. Je zvláštní kráčet po hlavní ulici Cardo Maximus. Ještě stále tu můžu vidět poklopy od kanalizace, vyježděné koleje od vozů. Chybí mi tu jen ty fontány a tehdejší lidé. Jerash jsem si opravdu vychutnala a před odchodem jsem si neodpustila nákup několika jordánských suvenýrů, vypila jsem si kávu z granátového jablka, jehož chuť jsem si zamilovala a plná zážitků jsem zase sestoupala 1.200 výškových metrů zpět k břehu Mrtvého moře. Úžasný a nezapomenutelný den.

Čti více

Nebo - biblická hora Jordánska

Blížíme se k jednomu z nejdůležitějších poutnických míst Jordánska. Je jím hora Nebo (arabsky Jebel Nibu nebo Siyagha). Které společně uctívají víceré náboženské představy. Tato biblická hora se nachází necelých 10 kilometrů východně od Madaby. Opouštíme Mrtvé moře a projíždíme krajinou se skalnatými kopci a mnohými údolími, při které musíme překonat více než 1000 výškových metrů. Už cesta k tomuto mystickému místu mě dostala. Po cca hodinové jízdě zastavujeme na parkovišti, které je na úbočí hory. Napršená voda naplnila vyprahnuté wádi a tak sem tam zhlédneme malou říčku, ze které, jak nás informoval průvodce, mají radost nejen kočovní pastýři, kteří křižují tyto končiny se svými malými stády. Pár metrů za vchodem vidím oázu plnou stromů, která působí velmi pokojným dojmem. Vítá nás pomník s latinským nápisem ,, Unus deus, pater omnium, super omnes.“ Vedle stojí kámen s označením posvátného místa v arabštině a v latince. Procházíme se po hoře a obdivujeme krajinu, která se nám rozkládá pod nohami. Právě tam, na místě, kde jsem stála, se po 40 letech putování dostal Mojžíš a ukázal Izraelitům zaslíbenou zem. Kopec je nasáknutý historií a biblickými příběhy přitahuje i dnes, moře lidí, kteří chtějí alespoň chvíli vidět to, co spatřil Mojžíš před svou smrtí. Podle křesťanské a židovské tradice se hora stala místem jeho posledního odpočinku ale muslimové věří, že jeho tělo bylo přeneseno za řeku a dnes leží v hrobě mezi Jeruzalémem a Jerichem. Ať je to tak či ona, dnes je Mojžíšova hora příjemným pokojným místem s nádhernými výhledy na biblickou krajinu, která mne naprosto očarovala. Krásné zvlněné pahorky hnědé a šedé barvy se rozbíhají až po horizont. V údolí jsou zelené obláčky stromů ztracené na této šedivé obloze. Staré olivovníky osamoceně stojí a sem tam se jejich listy pohnou poryvem větru, který o sobě dává vědět už ráno. Pohled mi sklouzává až ke břehům Mrtvého moře, za kterým se rozkládá sen o svobodné Palestině. Několik kilometrů tím směrem stojí Jeruzalém, biblické Jericho či palestínský Ramallah. Zastavuji se u olivovníku, který zasadil Jan Pavel II. při své návštěvě Mojžíšovy hory. Stojí nedaleko starého kostelíka s neodmyslitelnými mozaikami. Krásnější bych asi všude jinde v Jordánsku, hledala marně. My jsme měli to štěstí, že jsme zrovna narazili na bohoslužbu. Mladý kněz promlouval k asi dvaceti věřících, kteří seděli na lavicích. Nenápadně jsme si sedli dozadu a zaposlouchali se do modlitby přednášené v latince. Po mši si kapli chceme prohlédnout. Byla postavena nad pozůstatky původního kostela, který tu byl postaven ve čtvrtém století pro připomínku místa, kde Mojžíš zemřel. Na podlaze kostela tak můžeme vidět pozůstatky barevné mozaiky se zvířecími motivy. Dále nalézáme v rožku, asi tak metr pod úrovní podlahy, jednoduchý náhrobek, postavený z hrubě opracovaných kamenů. Tento hrob by mohl být jedním z míst, kde by mohl odpočívat Mojžíš. Zvláštní pocit. Procházíme kolem dalších historických staveb, některé z nich jsou v rekonstrukci a poté přicházíme na terasu, která je přímo na vrcholu hory. Je lehký mlžný opar a my se díváme na rozsáhlé údolí Jordánu, které je okouzlující.

Čti více

Zlatá střecha Skalního dómu

Při tradiční vyhlídce na Jeruzalém z vrcholu Olivové hory se na našich panoramatický fotografiích vyjímá zlatá kopule Skalního dómu. Obvykle zaujímá centrum každého záběru a přitahuje nejen naše fotoaparáty, ale i oči. Den předtím ji sice vidíme zblízka, ale při troše štěstí a slunečních paprscích se pravé zlato odráží a jak fatamorgána na poušti nás město opět láká vystoupit na Chrámovou horu. A ne nadarmo – pokud bychom složili zlato ze střechy, byli bychom o pár milionů bohatší. Jelikož je Skalní dóm třetím nejdůležitějším místem islámu, obnovu a pozlacení střechy financoval jordánský král Hussein a celkově do projektu vložil více než 8 milionů dolarů. Na financování opravy prodal jeden ze svých domů v Londýně a dohromady spotřebovaly přibližně 80 kilogramů zlata. Pozlacení střechy přišlo v době, kdy byla konstrukce v dost dezolátním stavu a zatékalo do ní, což bylo velmi nedůstojné pro svatyni zastřešující místo, na kterém se měl Abraham pokusit obětovat svého syna Izáka a z něhož prorok Mohamed vystoupil na nebesa. První muslimská stavba stála na tomto místě již koncem 7 století n.l., ale původně toto místo patřilo Jeruzalémskému chrámu, což je dodnes důvodem důkladné kontroly při vstupu do areálu, omezení otevíracích hodin a absence židovských poutníků (na doporučení rabínů). To, co vidíme v dnešní době, je základ stavby ze začátku 11.století poté, co původní budova zkolabovala. Není to ale mešita, ale "pouze" důležitá svatyně a zároveň jeden z nejstarších a nejzachovalejších příkladů islámské architektury a kaligrafie. Vzhledem k tomu, že šlo o jednu z prvních náboženských staveb islámského světa, byl půdorys původní svatyně výrazně ovlivněn byzantskou architekturou, která se v "biblické" zemi činila právě stavbou náboženských budov. Během turbulentních dějin Jeruzaléma, během křížových výprav se Chrámová hora dostala pod správu křesťanů, zejména řádu Templářů, kteří identifikovali místo Skalního domu jako původní Šalamounův chrám. Během následujících století svatyně prošla menšími rekonstrukcemi, ale stále si zachovávala svůj ráz. Větší změny nastaly v druhé polovině 20. století, kdy byla vyměněna zčernalá olověná střecha za bronzovou pozlacenou střechu – svatyni to vdechlo slavnostnější ráz. Z technického hlediska byl potřebný speciální přístup, a dokonce rozhodovala i kvalita a odstín zlata – totiž, kdyby bylo zlato příliš "lesklé", mohla by kupole působit příliš tmavě. Také bylo třeba vyřešit korodující část krytiny. Další výraznou změnou v 20.století byla výměna vnějšího keramického obkladu z dob Osmanské říše za kopie těch původních. Místo je v současnosti pod správou muslimské komunity pod dohledem Izraele a až do roku 1967 směli do areálu vstoupit pouze muslimové. Příslušníci jiných náboženství se nesmí na místě modlit a také nemají přístup do interiéru Skalního dómu. Proto můžeme v současnosti obdivovat "pouze" okolí budovy a náměstí, což ale tomuto místu neubírá na kráse ani významu.

Čti více

Hradby a brány Jeruzaléma

Při procházce centrem Jeruzaléma umíme i bez mapy určit jeho historické jádro. Kromě starobylých budov a úzkých uliček nám jeho polohu prozrazují vysoké kamenné zdi. Kdo je postavil a na co sloužily? Na první pohled působí starobyle, ale při bližším zkoumání můžete vidět "modernější" prvky, které prozrazují jejich věk. Ty současné sice nechal postavit sultán Suleiman I. Nádherný v 16.století, ale Jeruzalém jako město, které bylo dvakrát zničeno, 23krát obléháno, napadené 52krát a dobyto 44krát mělo během své dlouhé existence zdi, jejichž zbytky jsou dnes ukryty pod nánosy země. Tradičně byly tyto zdi z kamene a brány ze dřeva, přičemž jednotlivé brány mohli využívat v době míru k obchodování nebo vykonávání rozsudků. Do dnešních dnů se zachovalo 8 bran postavených ve zdech Suleimana I., ze kterých si většinu projdeme během naší prohlídky města. Kromě toho uvidíme i jednu zajímavou zazděné bránu. Důvod, proč je tomu tak, vás možná překvapí. Nešlo o strategický vojenský záměr, ale o mytologickou představu – podle Bible měl z tohoto směru přijít Mesiáš a spolu s ním i zesnulí pohřbení na protější hoře (také měl v okolí této brány vejít Ježíš do města). Aby mu v tom sultán zabránil, nechal ji v roce 1541 zazdít. Dnes je tato brána známá jako "zlatá", ale její oficiální název by měl být "Brána milosrdenství". Další brána, kterou projdeme během našeho poznávání města, je Sionská brána vedoucí do Židovské čtvrti, Davidovy hrobky a na místo Poslední večeře. Na ní jsou zajímavé zejména stopy po střelbě, relikt vojenských konfliktů po vzniku samostatného Izraele. Z Chrámové hory vycházíme pěknou Lví bránou, na jejímž průčelí jsou kamenní strážci v podobě exotických šelem. Navzdory názvu brány jsou tato zvířata tygři, heraldické symboly sultána z 13.století. Někdy ji můžete najít pod jménem "Brána sv. Štěpána "podle mučedníka, který měl být ukamenován v její blízkosti. Herodova brána evokuje dávnou historii, ale ve skutečnosti nemá nic společného s bájným králem, a dokonce má pouze přibližně 150 let. Ve skutečnosti ji mnoho místních obyvatel nazývá Brána květin, podle ozdobné rozety nad vstupem. Pokud jdete na výhodné nákupy a chutný falafel či voňavou kávu, je nejlepší projít Damašskou bránou. Ta je kvůli velkému a čilému trhu nejvíce vytížená, ale zároveň si před ní můžete posedět na schodech a obdivovat její jednoduchou, ale precizní velkolepost. Nejblíže k posvátným křesťanským místům je Nová brána, která byla dobudována mnohem později právě pro potřeby a pohodlí poutníků. Pokud byste se chtěli dostat na křižovatku tří částí města, ideální je projít přes Jaffskou bránu, která vás přivede na široké nádvoří, ze kterého se můžete rychle dostat do křesťanské, muslimské nebo arménské čtvrti. Zajímavostí je, že základy pro tuto bránu vytvořili kvůli návštěvě německého císaře Viléma II. koncem 19.století. Komu by nestačilo dívat se na brány zdola, v okolí zdí jsou určená místa se schody, po kterých můžete vyjít na samotný vrchol hradeb a kochat se jedinečnými výhledy (nejlepší "vstupy" jsou mezi Sionskou a Jaffskou bránou).

Čti více
skalní chrám Petra, Jordánsko

Petra

skalní město a archeologické naleziště v Jordánsku. Od roku 1985 je zařazena na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. V Bibli je označováno jako Selá a Arabové mu dali jméno Mojžíšovo údolí. Město původně vzniklo jako pohřebiště v dokonale krytém místě, kde se setkávají tři údolí (Vádí al-Araba). Město bylo založeno pravděpodobně mezi 3. století př.n.l. a 1. století n.l. V tuto dobu zde žili Nabatejci a Petra se stala hlavním městem jejich království. Všechny stavby byly vytesány do pískovce. Město dosáhlo největšího rozkvětu a významu kolem roku 62 př. n. l., kdy tu žilo kolem třiceti tisíc lidí.

Čti více
Mrtvé moře, Jordánsko, Izrael

Mrtvé moře

Vytouženou destinací odpočinku je na našem putování Izraelem a Jordánskem pobyt u Mrtvého moře. Ať už si vyberete "základní" hotel s nadstandardními službami nebo Ishtar Kempinski, ve kterém se cítíte jako sultán či princezna z pohádek Tisíce a jedné noci, jedno je jasné - budete si chtít dovézt jako suvenýr fotku, na které buď čtete noviny na hladině moře nebo jste celý černý, natřený léčivým bahnem. Pokud je Vám to málo, hotely nabízejí řadu procedur či volnočasového programu a v případě, že byste si chtěli zaplavat v méně slané vodě, můžete tak učinit v hotelových bazénech. Abychom se ale vrátili zpět k Mrtvému moři, v první řadě by bylo dobré ujasnit si jeho jméno - už velmi dlouhou dobu to není moře, ale jezero. Jeho slanost je 34.2 procenta, což je přibližně 10x vyšší než jakou má Středozemní moře. Přesto není nejslanější vodní plochou světa - toto prvenství aktuálně patří jezírku Don Juan v Antarktidě. Slanost vody Vám umožní číst noviny na jeho hladině, ale pozor - je možné utopit se, zejména když se vlivem větru nebo neopatrným otočením, nadýcháte slané vody a budete mít potíže se otočit zpět. Naštěstí jsou na hotelových plážích stále přítomni plavčíci dohlížející právě na tyto případy. Slanost Mrtvého moře je způsobena přírodními podmínkami - řeka Jordán, která ho naplňuje, mu nedodává dostatek vody, a i ta trocha je v horkých a suchých podmínkách odpařována mnohem rychleji, což způsobuje zvýšenou slanost. Odhadem je v moři 37 miliard tun soli, část se těží pro kosmetické a zdravotní účely. To z něj zároveň činí největší volně přístupné léčivé lázně světa. Mrtvé moře je známé i díky své poloze - nejen že přes něj vede hranice mezi Jordánskem a Izraelem, ale zároveň je to nejníže položené místo světa (s ohledem na "nadmořskou" výšku 393 metrů pod mořem). Ani Mrtvé moře se nevyhnulo problému globálního oteplování. Každým rokem se sníží jeho hladina až o jeden metr, a za posledních 100 let se jeho velikost zmenšila o polovinu. Dobrou zprávou je společný projekt Izraele a Jordánska, pro které jsou řeka Jordán i Mrtvé moře strategické zdroje. V roce 2015 podepsaly dohodu k investování 9 milionů dolarů na udržení vodní hladiny pomocí nových možných přítoků. Toto místo a jeho úžasné účinky na lidské zdraví a krásu znaly již starověké národy, a dokonce těžily nerosty., které vyvážely až do Egypta. I přes název není jezero mrtvé - sice na jeho pobřeží nenajdete pulzující život, ale ve slané vodě a nehostinných podmínkách dokáží přežít bakterie a mikroorganismy (pro lidi ale nejsou škodlivé). Také Vás nepotěšíme v případě, že máte rádi vodní sporty - ty si na hladině Mrtvého moře neužijete. Ale krásný západ slunce a klidné prostředí s mystickým nádechem Vám vynahradí případné zklamání z akční dovolené. Kromě toho budete po našem intenzivním lovu zážitků rádi za tento moment odpočinku u finalisty hlasování o novodobých sedmi divech světa.

Čti více

Wadi Rum

Wadi Rum, známé také jako Měsíční údolí je přírodní rezervace na jihu Jordánska o rozloze 700 km2. Geograficky je součástí Arabské pouště, která pokrývá většinu rozlohy Saudské Arábie a část Jordánska. Úžasná oranžová poušť Wadi Rum je tak trochu neprávem ve stínu největšího turistického magnetu Jordánska – skalního města Petra. Skalnaté hory zde vyrůstají z jemného písku a hrají všemi barvami. Ve svých roklích ukrývají sezónní prameny vody, staré skalní rytiny i téměř původní beduínský národ. Původní obyvatele Wadi Rum, nomádský kmen Thamud tady zanechal petroglyfy – tajuplné odkazy vepsané do skal jazykem, který již dávno upadl do zapomenutí. Nabatejci, kteří přišli po nich se živili obchodem a doprovodem karavan po Kadidlové stezce, tento hluboce nábožný lid zde zanechal chrám zasvěcen jejich ženské bohyni Allat. Záběry z Wadi Rum ve filmu Lawrence v Arábii od roku 1962 nastartovaly Jordánský turistický průmysl. Oblast je oblíbená i mezi horolezci. Beduíni lezli v pískovcových horách Wadi Rum po mnoho generací. Mnoho z jejich beduínských lezeckých cest bylo nově objeveno a zdokumentováno moderními lezci.

Čti více

Jerash

Jerash je město nacházející se 48 km severně od hlavního města Ammánu a je proslavené díky pozůstatkům římské architektury. Antické rozvaliny města Jerash (Gerasa) naleznete v biblických Gileadských horách a jsou jednou z hlavních zajímavostí, která vám Jordánsko nabízí. Na počátku 3. století se Gerasa dočkala svého rozkvětu, který byl však narušen křesťanskými a muslimskými invazemi a zemětřesením v roce 747. Od té doby město začalo upadat. Vstup do Gerasy zajišťoval ve starověku Vítězný oblouk postavený roku 129. př. Kr. k příležitosti návštěvy císaře Hadriána. Dnes je hlavním vstupem Jižní brána. Mezi nejvýznamnější místa Gerasy patří Diův chrám a Oválné fórum, jejichž ruiny dnes můžete obdivovat v centru města. Fórum je ohraničeno 160 jónskými sloupy. Gerasa je dokonalou ukázkou římského provinčního města na Blízkém východě, je považována za nejlépe dochované město z konfederace Decapolis. Městu se také přezdívá Pompeje Východu.

Čti více
Jeruzalém - Izrael

Jeruzalém

Historie města sahá až do 4. tisíciletí př. n. l. a činí tak z Jeruzaléma jedno z nejstarších měst na světě. Jeruzalém je nejsvětějším místem judaismu a duchovním centrem židovského národa. Nachází se v něm však také množství významných starověkých křesťanských míst a je považováno za třetí nejsvětější místo islámu. Izrael a Palestina považují Jeruzalém za své hlavní město, většina států však jako hlavní město Izraele uznává Tel Aviv-Jaffa. Současný Jeruzalém se rozrůstá daleko za hranicemi Starého Města. V průběhu dějin byl Jeruzalém dvakrát zničen, 23krát obléhán, 52krát napaden a 44krát dobyt.

Čti více

Nazaret

Nazaret, ležící mezi údolím řeky Jordán a Jizre’elským údolím na severu Izraele, nedaleko hory Tábor, v zóně označované jako Dolní Galilea, je jedním z nejvýznamnějších křesťanských poutních cílů ve Svaté zemi. Nazaret je město opředené tajemnem spojeným s jeho historií coby města, které tvořilo příběhy psané v Bibli. Své dětství a mládí tu údajně prožil Ježíš Kristus. Katolická bazilika Zvěstování vévodí panoramatu dnes největšího arabského města v Izraeli, kde vedle sebe pokojně žijí křesťané a muslimové. Ke Zvěstování došlo podle Nového zákona patrně na místě, kde dnes stojí moderní bazilika Zvěstování, dominující celému městu. Panně Marii se tu zjevil archanděl Gabriel a oznámil jí, že přivede na svět Ježíše. Ten pak na tomto místě, které bylo domovem Josefa a Marie, skutečně strávil své dětství a mládí poté, co se narodil v Betlémě. Současná bazilika, postavená na místě Zvěstování, kde stával Mariin dům a později rovněž dva kostely – byzantský a křižácký, je nejvyhledávanější památkou ve městě. Její kopule je nepřehlédnutelná. Dlážděné uličky historického centra jsou živé a podmanivé, kostely ve městě jsou naopak často novodobé a v jejich interiérech panuje pozoruhodný klid.

Čti více

Jericho

Nepříliš rozsáhlé, ale historicky velmi významné město Jericho, se pyšní hned dvěma nej. Jedná se podle některých výkladů o nejstarší nepřetržitě obývané místo na Zemi a zároveň je také nejníže položeným městem (leží 260 m pod hladinou moře). První zmínky o osídlení této oblasti pocházejí z období mezolitu (cca 9000 let před naším letopočtem), kdy se kočovné kmeny lovců a sběračů usadily kolem nedalekého Tel es Sultan (Sultánova kopce). Na něm se nachází mohutná kamenná věž s masivními zdmi ze 7. tisíciletí před naším letopočtem. I bible se zmiňuje o Jerichu jako o městě, které mělo být dobyto zázrakem. Jozue a jeho válečníci prý měli zatroubit na polnice tak silně, až padly obranné zdi Jericha, a bojovníci vtrhli do nechráněného města.

Čti více

Mojžíšova hora Nebo

Hora Nebo kromě honosného názvu v sobě ukrývá kus biblického příběhu. Podle Starého Zákona to mělo být totiž zde odkud se Mojžíš po letech putování měl dívat na zaslíbenou zem a hleděl do dálky tam, kde se rozbíhají pahorky Palestiny. Pokud bude krásné počasí uvidíme odsud nejen Jericho, ale i Mrtvé moře, a dokonce Olivovou horu, která roste nad svatým Jeruzalémem. Na Hoře Nebo na vás čekají i krásné byzantské mozaiky v zrekonstruovaném kostele, ale i olivovník Jana Pavla II., který ho zde zasadil během své důležité návštěvy v roce 2000. Sami uvidíte, že toto místo má v sobě kus krásné magie.

Čti více

Betlém

Betlém patří právem k nejznámějším městům celého regionu. Každé Vánoce se na něj upírá pohled celého křesťanského světa a vy budete kráčet přesně po těchto nejslavnějších místech. Narodil se zde král David a o staletí později zde přišel na svět i Ježíš Kristus, za kterým sem přišli z Persie i tři králové. Kdysi se město jmenovalo Efraty a tak ho najdete i na stařičký mapách. Dnešní Betlém nabízí tahák v podobě Baziliky Narození, patřící mezi nejstarší kostely v celé Svaté zemi, který nechala postavit sv. Helena. Právě zde měl Hieronymus přeložit Bibli a na lopatky ho nepoložili ani Peršané táhnoucí těmito končinami v 7. století. I přesto, že chrám v průběhu staletí několikrát přestavěli, stále je unikátním místem. Uvnitř najdete jesličky s hvězdou ukazující na místo Kristova narození, za kterým proudí tisíce poutníků. Betlém leží v Palestině na Západním břehu, a protože jsou dnes palestinsko-izraelské vztahy na bodu mrazu, budete do města procházet přes checkpoint a nenáviděnou zeď, který dělá Palestincům ze života peklo.

Čti více

Golanské výšiny

Golanské výšiny jsou třešničkou na dortu. Málokdo zde byl, každý o nich slyšel. Komu dnes skutečně patří? A jaká byla jejich historie? Buďte si jisti, že toto místo vás bude fascinovat. Jděte od jezera, kolem jsou vinice, někdejší minová pole, minete bývalou syrskou hranici a ocitnete se na okupovaných územích, které Syřané v hlavě nikdy neopustili. Nahoru přímo na výšinách se podíváte do Sýrie jen pár kilometrů pod vašima nohama a panorama doplní i zasněžený pahorek Hermon.

Čti více

Qumrán

Qumrán a jeho slavné svitky od Mrtvého moře patří k nejunikátnějším nálezům, který jak už bývá dobrým zvykem, přišel náhodně. Přečtěte si jak a kdo je objevil a zjistíte i to, že mnoho nechybělo a už mezi námi nemusely být. Kdysi v Qumránu žila zajímavá sekta Esenců, aby se ukryla před civilizací a aby zde mohli žít v čistotě splňující nařízení Tóry. Zde očekávali příchod mesiáše a čekání si krátili přepisováním svatých textů a společnými aktivitami. Stále jste na dosah Mrtvému moři.

Čti více

Masada

Masada, zapsaná v UNESCO, patří mezi nejvýraznější izraelské symboly a dodnes se heroizuje její příběh, který měl ukázat odpor židovského obyvatelstva vůči římským dobyvatelům. Kořeny této fantastické pevnosti zvedající se nad pustou Negevskou pouští sahají k panovníkovi Herodovi. Na své skále už stojí pevnost více, než 2000 let. Herodes se sem plánoval ukrýt v případě římského útoku, a tak si nechal na opuštěné skále postavit paláce s lázněmi, místnosti vyzdobil freskami, podlahy mozaikami, a dokonce sem nahoru uměli přinést i vodu. Nejznámější příběh Masady se začal psát krátce po židovském povstání a zničení druhého chrámu, kdy se židovští povstalci ukryli sem na opuštěný kopec. Římané pevnost obklíčili a celá X. legie v čele s Flavio Silvou postupně vymýšlela, jak je odtud vyhnat. Kvůli terénu se Římanům velmi nedařilo ohrozit povstalce, a tak postavili obrovský val, kterým měli vstoupit do pevnosti. Když už bylo vše hotové, Židé si zvolili dobrovolnou smrt, aby nepadli do otroctví. Zapsali se tak do dějin. Kdysi na tomto místě izraelští vojáci skládali svůj slib.

Čti více

Judská poušť

Nachází se mezi Jeruzalémem a Jerichem. Judská poušť je menší než poušť Negev, přesto obsahuje množství skrytých pokladů. Od starobylých klášterů zabudovaných do členitých útesů, jako jsou St. George a Mar Saba (které jsou pozoruhodně stále obydlené 20 řeckými pravoslavnými mnichy), až po ohromující přírodní rezervaci Wadi Qelt, která obsahuje i nejstarší synagogu na světě.

Čti více

Genezaretského jezero

Genezaretské jezero známe i jako jezero Kinneret nebo Galilejské moře, které je plné životodárné sladké vody na dosah Golan. Nedaleko odsud se odehrála důležitá bitva u Hattíne v křížové historii a oblast Genezaretského jezera se může klidně přezdívat i "země zázraků", protože se zde odehrávaly biblické dějiny propletené zázraky. Podívejte se jak vypadá slavná řeka Jordán na místě zvaném Yardenit kam se dnes chodí za křtem. Ať Vám neujdou ani biblická místa jako Tabgha, kde měl Kristus rozmnožit ryby a chleby a podívejte se také do Kafarnaum, kde žil a kázal v synagoze. Zde si můžete také namočit nohy do jezera s výhledem na okolní kopce.

Čti více

Máte předběžný zájem o tento zájezd? Budeme Vás kontaktovat, rádi zodpovíme všechny Vaše dotazy a zašleme kalkulaci zájezdu na Váš email.







Povinné pole

Formulář byl odeslán, děkujeme.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací

Proměňte vysněný zájezd za
zájezd na celý život


VSTUPTE