Vodopád Detifoss, nejmohutnější vodopád na Islandu

Co s sebou na Island

ÚvodDoklady a vízaZásuvky a internetPočasíStručný slovníkZajímavá místaBezpečnostOčkováníCo s sebou

CO S SEBOU NA ISLAND

Co si zabalit/bez čeho na Island neodjet:

  • pasy
  • vytištěná zpáteční letenka
  • zdravotní pojištění
  • platební karta + hotovost
  • potvrzení o ubytování
  • anglický slovník
  • mobil, nabíječka
  • knižní průvodce či alespoň vytištěné základní informace

Kromě těchto základních věcí však toho na Island povezete jistě daleko víc. CK SEN doporučuje s sebou jeden větší kufr (ten zanecháte stabilně v hotelu) a také jeden menší batoh, který budete nosit na zádech při prohlídkách měst a turistických atrakcí. Maximální povolená hmotnost jednoho zavazadla je 23 kg na osobu, což se však může lehce měnit podle letecké společnosti a přepravní třídy, tj. Economy vs. Business Class. K sobě na palubu letadla si můžete vzít tzv. příruční zavazadlo/cabin baggage (rozměr nesmí přesáhnout 55 x 40 x 20 cm) s maximální hmotností 8 kg.

Do příručního zavazadla pak nebalte potenciálně nebezpečné předměty jako například nože, nůžky, zapalovače a kosmetické přípravky v obalu větším než 100 ml. Tekuté hygienické přípravky můžete mít do objemu 100 ml v průhledném pytlíčku, který budete ukazovat při rentgenové kontrole při odletu. Nezapomeňte, že power banky a například elektrické kartáčky nemohou být dole v zavazadlovém prostoru, ale je potřeba je umístit do kabinového zavazadla (aby v případě přehřátí byly pod kontrolou). Stejně tak moderní technologie v podobě notebooku, tabletů, fotoaparátů, mobilů a podobně umístěte raději k sobě do příručního zavazadla. Naopak přípravky na holení (holítka s žiletkou, nůžky, pinzety) by měly být uloženy v kufru v zavazadlovém prostoru v podpalubí.

Pokud si přesto nejste jisti, co vše můžete do svých zavazadel sbalit, kontaktujte vaši leteckou společnost, rádi vám vaše dotazy zodpoví. Většina z nich má pobočku v České republice, se kterou se můžete telefonicky spojit, některé pak dokonce i kancelář v centru Prahy či na letišti.

Dobře se také ujistěte, že na kufru máte výrazně a čitelně označeno vaše jméno a adresu (z jedné strany ideálně s adresou v destinaci, z druhé strany pak s tou domovskou). Ač to není zcela běžné, může se také stát, že zavazadla nedoputují do cílové destinace s vámi, protože nestihla být během přestupu přeložena, ale budou mít den, dva zpoždění. Proto je vždy dobré mít důležité věci (pasy, mobil, peníze, kartu, potvrzení o rezervaci ubytování, léky – množství i na další dny) u sebe. Každopádně tato situace hrozí především tam, kde je doba přestupu kratší než 45 minut.

  • Oblečení: Protože je počasí na Islandu převážně chladnějšího rázu, měli byste si do zavazadla zabalit především zimní či podzimní oblečení (mikinu, svetr, triko s dlouhým rukávem, softshell bundu, nepromokavou bundu). Zapomenout byste pak neměli samozřejmě ani na spodní prádlo, pyžamo a ponožky. Hodit se může v případě větru i šátek a pláštěnka/deštník. Rozhodně si s sebou vezměte i vhodnou outdoorovou obuv. A vzhledem k velkému množství geotermálních lázní na ostrově přibalte rozhodně i plavky.
  • Hygienické potřeby sbalte do velkého zavazadla, možno je umístit ještě předem do igelitové tašky, kterou uzavřete například lepicí páskou, aby nedošlo během cesty náhodou k otevření/prasknutí lahvičky a následnému vytečení do zavazadla. Ideální u tekutých přípravků jsou pevná a pokud možno nová balení.

Nezapomeňte také na knihu či nějaké časopisy, nejen, že je využijete například během lenošení u bazénu, ale také vám s nimi rychleji uteče samotná cesta letadlem.

Pokud byste přeci jen měli problémy dostat se do limitu povolené hmotnosti, můžete zakoupit ultralehké vybavení a oblečení pro cestovatele v obchodu (kamenný obchod i e – shop) s názvem Pod 7 kilo. Najdete zde veškeré vychytávky pro cestování nalehko.

Doporučení: Před cestou si ověřte předpověď počasí, které by mělo v destinaci panovat v době vašeho pobytu. To vám umožní zabalit si ještě lépe a vhodněji.

  • Lékárnička: Hodit se bude v cizí zemi rozhodně i osobní lékárnička se všemi potřebnými léky. Určitě by měla obsahovat analgetika (léky proti bolesti – Nurofen, Ibalgin, Paralen atd.), léky na střevní potíže (živočišné uhlí, Valetol, Enterol apod.), pastilky proti bolesti v krku, antihistaminika, digitální teploměr, náplasti. Může se hodit také lahvička s desinfekcí na ruce. Pokud užíváte nějaké léky trvale, rozhodně je nezapomeňte přibalit v dostatečném množství. Veškerou medikaci je vždy lepší přepravovat v původním obalu.

Vodopád Detifoss, nejmohutnější vodopád na Islandu Zelená krajina Islandu Duhové hory LandmannalaugarVodopád SeljalandsfossGejzír Strokkur, nejznámější islandský gejzír Island - země gejzírů Bahenní sopky v oblasti NamafjalMěsíční krajina Islandu Islandské domy jako z pohádky Pobřeží černých pláží na jihu IslanduSEN na Islandu Vesnice Vik na Islandu Modrá laguna na Islandu Koupání v Modré laguněIslandský koník Alky jsou symbolem Islandu
zobrazit zájezdy na Island
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací

Mám zájem o "Speciální akci" na poznávací zájezdy do celého světa se SLEVOU AŽ 35%.


Zadejte prosím váš e-mail:

Povinné pole