Hora Osudu na Novém Zélandu

Potřebné doklady na Nový Zéland

ÚvodDoklady a vízaZásuvky a internetPočasíStručný slovníkZajímavá místaCo s sebouBezpečnostOčkování

DŮLEŽITÉ DOKLADY/ADMINISTRATIVA PŘED ODLETEM A PO PŘÍLETU NA NOVÝ ZÉLAND

Než vycestujete na Nový Zéland, neopomeňte si zařídit potřebné doklady. Mezi ty lze zařadit primárně cestovní pas. Ten musí mít platnost minimálně o tři měsíce delší, než je délka pobytu. Vízum pak nepotřebujete, pokud v zemi neplánujete pobyt delší jak tři měsíce. Nutné je však vyplnit v rámci bezvízového styku elektronické prověření osob, tzv. NZeTA (New Zealand Electronic Travel Authority). Více informací k tomuto zjistíte na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR.

COVID-19: Co se týká očkování proti COVID-19 nebo povinnosti absolvování antigenního či PCR testu – cestující přilétající na Nový Zéland se již nemusí prokazovat očkovacím certifikátem či negativním testem. Nicméně je stále doporučováno otestování se na nemoc po příletu do země. Ověřit si aktuální požadavky můžete na Velvyslanectví Nového Zélandu v Berlíně.

OBECNÉ UPOZORNĚNÍ: Ministerstvo zahraničních věcí ČR důsledně doporučuje prověřit si aktuální podmínky vstupu na území Nového Zélandu prostřednictvím příslušného cizího kontaktního úřadu, tj. buď na Velvyslanectví Nového Zélandu v Berlíně nebo na Honorárním konzulátu Nového Zélandu v Praze.

Doplňující informace

Plánujete vzít na Nový Zéland děti, které nejsou vaše vlastní, anebo cestujete bez partnera/druhého rodiče? Potom po vás mohou úřady vyžadovat (zejména při delších pobytech) ideálně notářsky ověřené potvrzení o tom, že můžete s nezletilým dítětem cestovat do zahraničí. Formulář pak musí obsahovat platný podpis rodičů nebo opatrovníka. O konkrétních podmínkách při cestování s dětmi na Nový Zéland se informujte u příslušného novozélandského zastupitelského úřadu, tj. buď na velvyslanectví v Berlíně nebo konzulátu v Praze.

Každá země souhlas s vycestováním nezletilého dítěte nemusí vyžadovat, avšak Ministerstvo zahraničních věcí ČRtoto rozhodně doporučuje nejen při cestách po Evropě ale i mimo Evropu.

Doporučení k dokladům

  • Udělejte si kopii nejdůležitější strany pasu, tj. okopírujte stranu s osobními údaji a fotografií a uschovejte dokument na jiném místě než pas. Stejně tak učiňte pro jistotu s ostatními doklady (řidičský průkaz, občanský průkaz, kartička pojištěnce a podobně).
  • Pokud zaznamenáte odcizení či ztrátu cestovního dokladu, ihned tuto skutečnost oznamte na nejbližší novozélandské policii, jejíž zaměstnanci vám následně předají potvrzení o hlášení. Náhradní cestovní doklady vám pak vystaví na základě domluvy a předložení zprávy o hlášení nejbližší zastupitelský úřad ČR na Novém Zélandu, tj. buď Generální konzulát v Sydney, Honorární konzulát v Queenstownu nebo Honorární generální konzulát v Aucklandu.
  • S sebou na Nový Zéland si také vezměte pro jistotu dvě pasové fotografie + seznam nejdůležitějších telefonních čísel.

Důležité kontakty na zastupitelské úřady ČR s působností na Novém Zélandu

  • Telefonní kontakt na Honorární konzulát Queenstown: +64 212 645 227
  • Telefonní kontakt na Honorární generální konzulát Auckland: +64 930 658 83
  • Telefonní kontakt na Generální konzulát v Sydney: +61 295 810 111, nouzová linka +61 411 895 954

ADMINISTRATIVA PO PŘÍLETU NA NOVÝ ZÉLAND

Po příletu na Nový Zéland musíte předložit imigračnímu úředníkovi při odbavování cestovní pas, který bude platný ještě aspoň 3 měsíce od doby pobytu. Vízum není potřeba, pakliže budete pobývat na dovolené v zemi do tří měsíců. Připraveni však musíte být na to, že vás na letišti podrobí zvýšené kontrole. Ta vyžaduje, abyste byli trestně bezúhonní a zdraví, měli dostatečné finanční prostředky na dobu pobytu (zpravidla 1 tisíc NZD na měsíc pobytu) a zpáteční letenku. Předkládat očkovací certifikát či negativní test proti COVID-19 již není nutné.

Počítat musíte na Novém Zélandu i s poměrně přísnými celními kontrolami – celní prohlášení bude nutné odevzdat při kontrolách na letišti. Více informací o celních předpisech v zemi naleznete na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR, anebo se je dozvíte dotázáním u příslušného zastupitelského úřadu, tj. na Velvyslanectví Nového Zélandu v Berlíně či na Honorárním konzulátu Nového Zélandu v Praze.

Hora Osudu na Novém Zélandu Smaragdové jezero na Novém Zélandu Ikonický Champagne Pool v termálním parku Wai-O-TapuMystický Milford Sound Národní park Tongariro Příroda Nového Zélandu Novozélandská flora Palačinkové skály na západním pobřeží Mt. Cook - nejvyšší hora Nového Zélandu Termální parky severního ostrova Vyhlídka na Auckland z Eden HillMaorské tradice na Novém ZélanduNávštěva Hobitína, po stopách Pána Prstenů  Pozorování velryb v Kaikoura Pozor na Kiviho Výhledy na Skycity v Aucklandu
zobrazit zájezdy na Nový Zéland
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací

Mám zájem o "Speciální akci" na poznávací zájezdy do celého světa se SLEVOU AŽ 35%.


Zadejte prosím váš e-mail:

Povinné pole