Svatý muž v Nepálu
sleva first minute až 39%

Indie, Nepál komfortněji

Poznávací zájezd za krásami Kathmandu pod ochranou UNESCO a himálajské osmitisícovky na dotek. Nosorožci, krokodýli a sloni během safari v národním parku Chitwan. Přírodní Nepál vystřídá Indie a její rušná nejposvátnější místa. Rituály na řece Ganga a na závěr prý nejkrásnější stavba naší planety postavená z lásky - div světa Taj Mahal. Tato část Asie vás nezklame.

  • Taj Mahal – jeden ze sedmi divů světa, plavba po řece Ganga
  • rozšířený program, rodiště Buddhy i místo jeho prvního kázání
  • nepálské safari s plnou penzí a jízdou na slonech v ceně
  • Dillí, Káthmándú a Váránasí – tři neskutečně exotická města
  • first minute slevy na zájezdy do Indie a Nepálu jsou dynamické a průběžně se snižují
Čti více

Tel.: 224 250 138, 608 482 877   |   Email: cksen@cksen.cz

Termíny a cenyProgram a mapaFotogalerieReference klientůZážitky ze zájezduTOP místa zájezdu

Cena zahrnuje:

mezinárodní letenku, letištní poplatky, ubytování ve dvoulůžkových pokojích ve vybraných hotelech střední třídy, snídaně, plnou penzi v národním parku Chitwan, přepravu pronajatými autobusy, dva transfery lehátkovým vlakem, SEN průvodce a místní průvodce podle potřeby, množství prohlídek a výletů, safari v národním parku Chitwan, plavbu loďkami v Pokhara i na Ganze, pojištění proti insolventnosti

Cena nezahrnuje:

Stravu kromě uvedené, víza (2900 Kč) , vstupné, fakultativní výlety dostupné v destinaci:- Let přes hory s výhledem na Mt. Everest (cca 250 USD)- Let s výhledem na Annapurnu s přistáním v zíkladním táboře (cca 360 USD)- Rafting na himalájské řece Trisuli (cca 50 USD)- Lanovska na Sarangkot s výhledem na Pokharu (cca 16 USD) 

Ubytování:

Delhi – Hotel The Exotica Grand***, 1 noc
 
Jaipur – Hotel Nirwana Hometel***, 2 noci
 
Agra – Hotel Howard Plaza****, 1 noc
 
Agra/Delhi -  Váránasí – noční vlak, 1 noc
 
 
Váránasí – The Amayaa****, 2 noci
 
Chitwan – Chitwan Safari Club***, 2 noci
 
Pokhara – Hotel Landmark Pokhara****, 2 noci
 
Káthmándú – Hotel Excelsior***, 2 noci
 
 
Hotely na konkrétních termínech můžou být i jiné. Závisí to na dostupnosti, obsazenosti a na včasném přihlášení.
 
„Hvězdičkování“ není součástí obchodního jména hotelu, ale hodnocením jeho kvality od velkých nadnárodních rezervačních systémů jako booking.com, agoda.com, v některých případech podle oficiálního hodnocení samotného hotelu.
 
Jednotlivé pokoje v hotelích se mohou lišit, uvedené fotografie jsou ze standardních dvoulůžkových pokojů.
Káthmándú – Hotel Excelsior***, 2 noci
 

Poznámka:

U některých termínů mohou být tozdílné ceny odletů z Prahy o 2000 Kč z důvodu vyšších nákladů za letenky:

Odlety z Vídně jsou bez příplatku, v ceně publikované na webu.

Hotely v základní ceně zájezdu
Doplňkové služby - SEN premium

1. den: Odlet do světa hinduismu

EVROPA – INDIE

Odlet do úplně jiného světa, něž na jaký jste zvyklí.

2. den: Šílené staré Dillí a začátek, jak se patří

DILLÍ

Dilli zosobňuje osm historických míst významných pro Indii. Uvidíme největší mešitu Indie, rušnou ulici Chandni Chowk, pepřový trh, zažijeme okouzlující náboženství sikhismus při návštěvě gurudvaru. Chcete vidět i britské Dillí? Jaký je vlastně rozdíl mezi Dillí, Starým Dillí a Novým Dillí? Brána do Indie a koloniální náměstí Connaught Place. Ukážeme vám hlavní město Indie tak, že budete nadšeni! Prohlídku začneme aklimatizací kulturním šokem.

3. den: Kde velbloudi křižují ulice a sloni vozí mahárádže do pevnosti

DILLÍ – JAIPUR

Přesun z Dillí do hlavního pouštního města Jaipur a nejpestřejšího místa celé Indie, státu Rajasthán. Jaipur se svými širokými ulicemi a růžovými fasádami domů nepodobá žádnému jinému městu. Ulice křižují velbloudi a ženy nosí sárí hýřící všemi barvami. Dnes uvidíme Palác Hawa Mahal, ale i trhy s látkami a šperky. Povíme si více o království Džhánsí, které se snažili dobýt angličtí vojáci. Večer návštěva nejkrásnějšího kina v celé Indii. Raj Mandir, to není jen kino, je to atrakce! Při sledování dobrého bollywoodského trháku je atmosféra tohoto kina na druhém místě za fotbalovými svatyněmi. Město, které se vám dostane pod kůži všemi smysly.

4. den: Růžové město a nádherná pevnost Amber

JAIPUR – FATEHPUR SIKRI – AGRA

Úžasné město duchů FATEHPUR SIKRI (UNESCO): velkolepé město Akbara (největšího vládce Indie před britskou nadvládou), které si projdeme jako velké muzeum. Městu došla pitná voda několik let po jeho vybudování a zůstalo dokonale zachováno. Uvidíme také hrobku věštce s tajemným mramorovým oknem vytvořeným z obrovské mramorové desky, kterým je dokonale vidět ven, ale téměř vůbec dovnitř. Večer se přiblížíme k Agře.

5. den: Nejkrásnější stavba planety a Červená pevnost Mughalů

AGRA – DELHI – VÁRÁNASÍ

Indická architektura v podání dynastie Mughalů dosáhla v Agře svého vrcholu. Taj Mahal (UNESCO) je prý nejkrásnější stavbou naší planety. Všichni ho už známe z fotografií, dokumentů či literatury. Vyrovná se ale něco pocitu, když před ním poprvé zastavíte naživo? Překrásná Červená pevnost (UNESCO), z níž Mughalové ovládali velkou indickou říši. Výhled, se kterým umíral stavitel Taj Mahalu. Proč? Vysvětlíme si.

6. den: Východ slunce na Ganze. Na místo, kde Buddha poprvé přednesl své učení

VÁRÁNASÍ – SARNATH – VÁRÁNASÍ

Ranní plavba pronajatou lodí po Ganze. Svítání a atmosféra, jakou můžete zažít pouze zde.
SARNATH: Jelení park, kde Buddha poprvé přednesl své učení. Nejstarší stupy na světě. Vzácný Ašokův pilíř najdete na všech indických bankovkách. Nádherné muzeum z období, kdy na těchto místech hrál buddhismus prim. Džinistický chrám a povídání si o tomto náboženství, kde i ta nejmenší bytost má nárok na osvícení
VARANASI - západ slunce nad Gangou a obřad uzavření řeky. Město bude osvětleno pochodněmi, svíčkami a plameny spalovaných mrtvých.

7. den: 330 milionů bohů, jsme ve středověku. Toto jste ještě neviděli

VÁRÁNASÍ

Nejhinduističtější město světa. 330 milionů bohů. Město světla, město boha Šivy, město hedvábí. Město, kterým protéká řeka Ganga, a smrt se zde stává snem. Desítky nádherných ghátů. Tisíce koupajících se věřících od těch nejbohatších, kteří se dovezou v luxusních limuzínách až po žebráky, kteří nemají co jíst. Očista těla i duše. Nejznámější spalovací ghát, kde by chtěl být zpopelněn každý hinduista. Procházka s průvodcem městem, ze kterého dýchá středověk. Zde se vdechuje pravá a nefalšovaná Indie. Nejpozději při ceremonii zavírání řeky si i vy Varanasi zamilujete. Zážitky nemusí být pouze hezké, důležité je to, aby byly silné. Ve Varanasi silné jsou

8. den: Kde hranice je šílené tržiště a chaos teprve začíná

VÁRÁNASÍ – GORAKHPUR – CHITWAN

Brzy ráno vyrazíme z Váránasí na vlakové nádraží a indickým vlakem pojedeme do města Gorakhpur. Zde vyměníme vlak za auta a vydáme se směrem k indicko-nepálské hranici. Je to vůbec hranice? Přesuneme se do Královského národního parku Chitwan (UNESCO). V podvečer se setkáváme s přírodou Chitwanu a naším útulným rodinným ubytováním. Spíme v lodgi našeho dlouholetého partnera, který se stal naší, a tedy i vaší rodinou. Uslyšíte anglicko-české „Welcome to národní park!", nebo „Who wants pivo?“. Jednodušší poměry, často zde nejde elektřina, ale pár metrů od našeho ubytování teče říčka, ve které plavou krokodýli.

9. den: Safari v nejstarším parku (UNESCO), krokodýli, sloni, nosorožci

CHITWAN

Věnujeme se Chitwanu (v překladu srdce džungle). Národní park s rozlohou 932 kilometrů čtverečních, kde mimo jiné žijí bengálský tygr, leopard, slon indický, jednorohý nosorožec, dva druhy krokodýlů, nespočet ptactva, opice, kanci a jeleni. Procítíme přírodu, setkání se slonem indickým a lov s fotoaparáty na nosorožce. Plavba po říčce Rapti, kde ve vodě hledáme oči krokodýlů, pěší procházka džunglí a totální kontakt s místní vegetací, koupání se slony, ale i palicovité tance místního etnika Thar, které se se staletími naučilo žít s přírodou. To vše proložíme hodinkou siesty v naší lodge. Chitwan si užijete!

10. den: Chitwan

CHITWAN

Okolí hitwanu je krásné a vy si ho vychutnáte plnými doušky.

11. den: Rafting na himálajské řece a jsme doma v Chitwanu

CHITWAN – POKHARA

Z královského národního parku Chitwan se přesuneme do Pokhary. Kratší přejezd okořeněný možností raftingu na himálajské řece Trishuli. Rafting zvládne každý. Raftovaly zde menší děti i sedmdesátiletí cestovatelští senioři. V závislosti na ročním období můžeme očekávat klidný rafting s občasnými náročnějšími peřejemi nebo adrenalinový zážitek, kdy nám překonávání rozbouřených peřejí vyplaví spoustu endorfinů. Troufáte si na to? Zážitek je zaručen! Podvečerní příjezd do Pokhary a možná ryba k večeři přímo z jezera Phewa?

12. den: Největší převýšení na světě a neuvěřitelný východ slunce

POKHARA

Jsme v Pokhaře. Blíže se k úpatí Himálaje dostanete už jen jako trekaři či horolezci. Za ideálního počasí je z každého koutu tohoto klidného města vidět annapurnský masiv s osmitisícovkami Annapurna I, ale i dominantou Pokhary, posvátným vrchem Machapuchare. Budeme mít i my štěstí a uvidíme je? Vždyť jsou tak blízko! Ten pohled je neskutečný, my v nadmořské výšce 800 m.n.m. a díváme se na vrcholek tyčící se ve výšce 8091 m.n.m. Největší převýšení planety. Plavba na druhém největším jezeře Nepálu Phewa a malý krásný trek k Pagodě světového míru tyčící se nad městem. Zůstává i dostatek času na nákup krásných nepálských suvenýrů či posezení u kávy. Nebo raději zvolíte dobrou masáž? Stihnout se zde dá všechno! Pro fanoušky i možnost navštívit institut himálajského horolezectví, který je muzeem prvních horolezeckých výprav na nejvyšší štíty planety. Při dobrém počasí i velmi brzký ranní výlet do Sarangkotu, odkud celý svět pozoruje magický východ slunce opírající se do Annapuren.

13. den: Cesta je cíl. Do městečka pod Annapurnou

POKHARA – KÁTHMANDÚ

Dnes je cílem cesta. Přesun z Pokhary do Káthmándú. Asi dvě stě nepálských kilometrů. Před třiceti lety se tato cesta dala absolvovat pouze na ponících nebo buvolích spřeženích a trvala 10-12 dní. My se ji pokusíme zvládnout za osm hodin. Je to jediná cesta napříč touto krajinou. Umožní nám to dotknout se nefalšovaného Nepálu, který není jen o himálajských horách. Nádherná a svěží zeleň bude naší satisfakcí. Cestu bude lemovat himálajská řeka Trisuli, kterou už budete znát z raftingu.

14. den: Tibetská exilová komunita, spalování mrtvých

KÁTHMANDÚ – BODNATH – PASHUPATINATH – KÁTHMANDÚ

Poznávání nejkrásnějších nepálských památek Začínáme u jedné z největších stúp světa (větší jsou pouze na Srí Lance) se vševědoucíma Buddhovýma očima, na místě, kde žije tibetská populace Nepálu a vládne tu neskutečné duchovno a buddhistický klid. Oběd na střeše s výhledem na majestátní buddhistické srdce Nepálu. Pokračujeme v Pashupatinate. V nejsvětějším městě nepálského hinduismu stoji chrám, který navštěvují poutníci z celého hinduistického světa. Přítomnost jogínů nebo sadhuů, všudypřítomné opice, ceremonie spalování hinduistických zesnulých. Pohřeb je tu obecnou a veřejnou záležitostí. Budou hořet spalovny na ghátech, nebo si počkáme na tento zážitek až do Varanasi? Pro dnešek už končíme? Ještě ne! Říkali jsme vám už o Jimmy Hendrixovi? Zkusíme najít jeho odkaz v jednom z rockových barů naší thamelské čtvrti. Pro zájemce je možné na dotaz zařídit let vrtulníkem kolem Mt. Everest.

15. den: Fotogenické křivolaké uličky, vysmátí Nepálci a zcela jiný svět

KÁTHMANDÚ

Už jsme sice zažili Dillí i Varanásí, ae Káthmandú je opět unikátní něčím jiným. Procházka káthmándskými uličkami nám napoví, o čem je poznávání tohoto regionu. Stupy a chrámy nás zavedou do tajů buddhismu a hinduismu, které jsou tak příznačné pro život místního obyvatelstva. Káthmándú bylo kdysi podhorskou vesničkou, dnes nás překvapí typickým ruchem křivolakých uliček, kde je stezka cestou a cesta chodníkem. Budeme se prodírat ruchem ulice a pod typickou patinou hledat ty nejfotogeničtější zákoutí pro naše fotoaparáty. Směs staré dřevořezbářsko – cihlové architektury, pestrobarevně oblečení Nepálci, obchodnický duch a výjevy jako z Jakubiskova filmu. Vůně a pachy, špína a duchovní čistota. Naše pouť povede z turistického Thamelu plného pašmínových a trekerských obchůdků přes místa, která mnozí jednotliví cestující marně hledají v knižních turistických průvodcích, až na královské náměstí Durbar, kde potkáme svaté muže, krávy, holuby, ale i jedinou žijící bohyni naší planety Kumari. Kdo ta Kumari vlastně je? Proč je tak důležitá? Kde vybrnkával svá kytarová sóla Jimmy Hendrix? Který dřevěný sloup téměř zaručeně vyléčí všechna vaše bolístka? Toto vše na jednom místě! Dobrá večeře u nepálského pivka a zasloužený odpočinek.

16. den: Vítejte doma!

ODLET Z KÁTMANDÚ

Přílet domů.

Indie, Nepál
<
>
Buddhistický BodnathProhlídka historického KáthmandúMajestátnosti Himáláje z ptačí perspektivySEN v Nepálu Nepálské spalovací rituálySvatí muži v NepáluDřevěná architektura KáthmandúDíky SEN průvodci se potkáte s místnímiPokhara je výchozím bodem vysokohorských trekůDřevněné chrámy nepálských královských městPestrobarevně oblečení NepálciBuddhistický Bodnath se vševědoucíma Buddhovýma očimaNa trhu v BhaktapureProhlídka Káthmandú se SEN průvodcem Směs dřevořezbářství a cihlové architekturyV uličkách starověkého KáthmanduSe SNEM poznáte opravdový NepálVyznavač boha ŠivuBarevné fotogenické KáhmándúSetkání s obyvateli KathmandúProcházka káthmándskými uličkamiSetkání se svatými muži SadhuiNepálci mají obchodnického duchaProcházka po historickém městě BhaktapurŽivá bohyně Kumari - vysvětlíme si souvislosti přímo na místěUličky královského KáthmándúNakoupit v ulicích Káthmándú můžete nakoupit zboží všecho druhuKrásná buddhistická architektura v káthmándském údolíBudeme obdivovat architekturu NepáluJedna z nějvětších stúp světa se vševědoucíma Buddhovýma očimaVyhlídkový let k Mt. EverestuV Káthmándském údolí budeme mít co objevovatRoztočíme modlitební mlýnkyVýzdoba nepálských chrámůNáš SEN průvodce vám ukáže to nejlepší z NepáluSvatí muži v ulicích Hinduistického Pašupatinathu  Setkání se živou bohyníVůně a pachy, špína a duchovní čistotaOsm z deseti himálajských osmitisícovek leží v NepáluNejvyšší hory světa na dotykSe SNEM navštívíte mnoho buddhistických chrámůLoučíme se s KáthmándúKrásné ráno v Chitwanu si vychutnáme z loděPříroda nepálské nížinyárodní park Nepálu s CK SENSafari v jižním NepáluVýprava za nosorožci v NP v Chitwanu Projížďka na slonovi v národním parku ChitwanNosorožci v národním parku ChitwanRafting na řece Trishuli v NepáluVaránásí na břehu řeky Gangy má nesktuečnou atmosféruVýchod slunce na nejposvátnějším místě IndieKaždodenní očista místních Váránasí - nejsvětější město světového hinduismuBarevné kontrasty miliardové IndieVítání nového rána ve VaránásíV rukou indického pouličního holičeJízda indickým vlakem s místními Taj Mahal v IndiiTaj Mahal - stavba postavená z lásky zasluhuje velký obdivBrána, která za sebou skrývá novodobý div světaTaj Mahal si prohlédneme ze všech stran Taj Mahal je krásný i z 5 cm. Vysvětlíme si všechny detailyPříbeh lásky mezi Šáhem Džahánem a jeho manželkou si povíme přímo zdeMěsto Agra patří k nejznámějším v celé AsiiPodrobná prohlídka Taj Mahalu se SEN průvodcem Taj Mahal - stavba postavená z láskyVítejte v neuvěřitelné IndiiNedostupný vodní palác, který se vznáší na vodní hladiněChrám větru si prohlédneme v JaipuruJaipur je hlavní město pouštního a nejbarevnější státu Radžastán Důmyslná architektura RadžastánuDo pevnosti Amber na sloním hřbetuPevnost Amber překvapí svojí rozlohou a krásouBarvami září v Radžastánu i sloniKolik podobných oken napočítáme v celém Radžastánu?Pestrobarevné indické sáríBarevný Radsžastán vás ohromíVstupujeme do paláce, jdeme navštívit maharádžuFatehpur Sikri a jeho palácové stavby jsou v UNESCOSpolečná modlitba v mešitě ve Fatehpur SikriUnikátní chrámy a neznámá náboženství objevíme společněIndie Gate - symbol nového DillíJama Masjid je chloubou IndieV největší mešitě Indie, Jama Masjid v DillíNejvětší a nejkrásnější mešita - Masjad JamidMístní rodina po modlitbě v mešitěProhlídka starého Dillí na rikšáchV obležení místních dětí, které vás jen tak nepustíZávan staré koloniální Indie v Dillí je ještě stále cítitAgra - bývalé hlavní město říšeIndická kráskaBarevná IndieI trhy září barvamiJenom v Delhi žije 17, možná i 20 milionů lidí a představuje obrovský organismusDětská čistá duše
Svatý muž v Nepálu

Indie, Nepál - zájezd plný intenzivních a autentických momentů

Nádherné a pro našince dost exotické země.Na místě precizně zorganizovaný zájezd, zvlášť když zvážíme, jak chaotické jsou tyto dvě země - prakticky nikde jsme zbytečně nečekali, všechen čas jsme věnovali poznávání. Průvodce se skvělou znalostí prostředí, místních lidí a historie. Pro mě to byl zájezd plný intenzivních a
autentických momentů, ať už šlo o raft na nepálské řece (úžasně rychlá a velká řeka a
krásná příroda kolem ní), let kolem Himaláje (vyšlo počasí, výhledy jsou nepopsatelné, byl to zážitek), západ slunce a východ slunce na Ganze (šokující a zároveň úžasné). Zájezd byl zároveň spojen s rozumným komfortem, takže intenzivní
zážitky přes den vyrovnávaly načerpání sil v příjemném prostředí večer.
Rozhodně doporučuji.

Čti více
Buddhistický Bodnath

Indie, Nepál Díky za krásných 16 dní

Zúčastnili jsme se zájezdu Indie- Nepál od 1.10-16.10.2013 byl perfektně zorganizován ,skvělé ubytování a díky Vašemu skvělému průvodci Petovi Blažkovi ,to byl nezapomenutelný zájezd plný krásných zážitku a legrace ! Díky za těch krásných 16 dní.

Dana, Eva a Tonda z Ostravy.

Čti více
Prohlídka historického Káthmandú

Indie, Nepál, jenom slova spokojenosti, úžasu a chvály

Lidi buď rádi cestují, nebo ne. Myslím, že lidi co neznají ten pocit, že chtějí vidět jak opravdu žijí lidé v [té které zemi], nefascinuje je vidět jiné reality a zažít všechno to vzrušení, které s sebou poznávání cizích zemí přináší – takový lidi se na SEN stránky asi nedívají. Takže co napsat jako hodnocení na absolvovaný zájezd a neopakovat jenom slova spokojenosti, úžasu a chvály, jako všichni ostatní spokojení klienti v předchozích [několika tisících] příspěvcích? Každá věc je v životě jednou poprvé. Moje první setkání s SEN byl zájezd do Nepálu a Indie. Asi bych měla uvést, že o fenoménu zvaném SEN jsem do té doby neměla ani nejmenší potuchy – v mé mysli to byl ekvivalent jiné české CK, se kterou jsem původně chtěla jet na úplně jiný zájezd, no časově to úplně nevyšlo a potom už nebylo na trhu zas až tolik možností. Alternativou by asi bylo vydat se na cestu sama, ale přiznám, že na to jet do Asie samotná jsem z ní prostě měla přílišný respekt. A tak došlo na mé první organizované cestování s cestovní kanceláří. Jakoukoli. Dnes už vím, že jsem si nemohla vybrat lépe ☺Pro Ty, kteří brouzdají SEN stránky a hltají každou zmínku o cestovánído země, kterou hroznětoužípoznat, ale z nějakého důvodu (většinou protože jsou sami, či jejich partner z toho či onoho důvodu právě do „Vaší“ destinace cestovat nemůže, nebo nechce) mají pocit, že jet nemůžou, protože by „jeli sami“ – těm bych ráda přiblížila svůj nedávný cestovatelský zážitek. V minulosti jsem vždy preferovala cestovat sama, nebo jen s partnerem či malou skupinkou lidí, které znám. Hlavně kvůli komunikaci a možnosti dělat si „co chci, kdy chci“. Podřizování se velké skupině lidí nikdy nebylo mé forte a v zásadě to bylo něco z čeho jsem před odjezdem do Nepálu měla nakonec asi největší obavu. Realita našeho zájezdu mě ale úplně vyvedla z omylu. Skupinu, se kterou jsme absolvovali 2 týdny v Nepálu a Indii tvořilo 24 dovolenkářů (uff – to když jsem na letišti v Delhi zjistila, tak jsem měla tendenci sedat na letadlo někam jinam) + 1 stálý průvodce (Slovák, který nás čekal v - raz, dva, tri - Kathmandu na letišti) + místní průvodci (první týden v Nepálu to byli víceméně stejní chlapíci, všichni uměli anglicky a byly příjemným zdrojem víc lokálních informací). Teorii jestli atmosféru na zájezdu dělá průvodce, nebo skupina budu ještě doufám mít vícekrát příležitost prozkoumávat – v tenhle okamžik bych prostě řekla, že Peťo Blažek odvedl supr práci v tom, že nějak (předpokládám léta dřiny, praxe a odříkání, v důsledku kterých nás první večer vzal do irské hospody a na Silvestra do reggae baru… [v Kathmandu!!!]) vytvořil naší skupině životní prostor, do kterého každý z nás tak nějak svévolně zapadl. Nevím jak, ale prostě to tak bylo. Samozřejmě, že jsme mezi sebou měli barvité osobnosti, ale tak nějak se skupinově podařilo jim vytvořit protipól a spíše než je vyčlenit, tak byli zahrnuti dovnitř. V těch 2 týdnech jsem měla příležitost poznat spoustu zajímavých lidí – s někým promluvit párkrát, s některými strávit několikahodinové přesuny dlouhosáhlými diskuzemi na všechnamožná témata, nebo si prostě jenom normálně potlachat o životě a tak. Všechno šlo. Na všechno byli lidi – což se ukázalo jako hrozně fajn a vlastně i docela důležité pro procesování všech těch prožitých zážitků. Cestovali jsme autem, autobusem i vlakem – v rámci sightseeing aktivit jsme, pravda, většinu času sice strávili „dohromady“, ale v mezidobí bylo vždy dostatek individuálního času, který člověk mohl trávit buď s ostatními, nebo sám (skupinové moudro pravilo, že indivindi čas se tráví buď na nákupech, v hospodě nebo v posteli). Každý den jsme byli vystaveni obrovskému množství nových vjemů, informací, chutí, vůní – uvědomila jsem si, že v tak malém časovém úseku se samostatnému cestovateli něco tak intenzivního nikdy nemůže podařit. Samostatně je třeba se rozhodovat o věcech typu jak se kam dostanu (eventuelně kam vůbec se chci dostat), v jakém hotelu chci přespat, v jaké restauraci se chci najíst, co chci vidět – se SNEM tohle všechno odpadlo (resp. ty restaurace jsme si někdy museli vybírat sami, ale i v těch případech se většina zájezdu sesypala na průvodce a nechala si něco alespoň doporučit) a člověk si opravdu mohl jenom užívat. A že bylo čeho... jasné, že věci, které jsme viděli jsou většinou dost turistické – ale na druhou stranu – chcete jet do Indie a nevidět Taj Mahal? Navíc léta zkušeností, které SEN (resp. průvodci) mají s tímto typem zájezdů umožňuje je dotvářet i našemu středoevropskému vkusu a třeba parádní improvizovaný cyklovýlet po vesničkách před vstupem do Národního parku Chitwan asi určitě nebyl poslední. Co bych ale řekla, že se pro mě osobně ukázalo jako naprosto zlomové bylo uvědomění, že když Vás do těchto kulturně a sociálně naprosto odlišných zemí uvádí někdo, kdo je evidentně má rád a navíc opravdu stojí o to a dělá pro to maximum, abyste i Vy k nim měli pozitivní vztah, tak z čistě cestovatelského hlediska asi není nic lepšího. Mám spoustu přátel, kteří z Indie přijeli zhnusení tou špínou, smradem a obecnou chudobou. Když ale máte příležitost, že Vám průvodce [navíc jazykem, kterému rozumíte] vysvětlí širší kontext, na kterém je ta která společnost postavená, a že některé reality prostě není možno ani třeba hodnotit či srovnávat – vnímate tu zemi úplně jinak a i Vaše zážitky a vzpomínky jsou diametrálně odlišné. Takže, milí moji ☺, já děkuju z celého srdce za ty svoje úžasné zážitky s SEN – Peťo měls pravdu, určitě nejsou poslední. Dále díky Ganešovi a všem co se o nás cestou starali, no a taky ostatním ze SNU - děláte to dobře, dělejte to tak i dál!

Kateřina Klímová

Čti více
Majestátnosti Himáláje z ptačí perspektivy

Indie, Nepál - nezapomenutelné zážitky a nepopsatelné pocity

Poznávací dovolená Indie, Nepál není asi pro každého. Ale pro toho, kdo čeká od dovolené něco navíc, je to určitě ta správná volba. Musí však zejména Indii přijmout takovou, jaká je…. Žádný film ani vyprávění o Indii Vám tuto zemi nedokáže přiblížit. Indie se musí cítit, vnímat všemi smysly. Indie se prostě musí navštívit a pobyt v ní určitě v každém zanechá nezapomenutelné zážitky a nepopsatelné pocity. A dle našeho názoru pořádaný zájezd cestovní kanceláří CK SEN je ta nejlepší volba. Zájezd je velmi dobře obsahově (přírodní krásy, zvířata, lidé, města, památky světového významu, různé druhy dopravy) i časově (po náročných úsecích vždy následují úseky klidnější) strukturován. Jeho obsah je zvolen tak, abyste obě země za tak velmi krátkou dobu co nejvíce procítili a poznali, abyste se znovu vrátili a navštívili další jejich zajímavé části…. Na Indii i Nepál je cestovní kanceláří zajištěn velmi slušný standard ubytování, dopravy kvalitními autobusy, stravy ve vybraných restauracích a komplexní průběh celého pobytu. Navíc s cestovní kanceláří jezdí pohodoví lidé, kteří mají společný cíl a to, co nejvíce poznat danou lokalitu a užít si dovolenou plnými doušky… Bylo nás 21 vůbec to nevadilo. Naopak. Byli jsme skvělá parta splňující ve všech bodech výše napsané. Žádný „protiva“, žádný problém. Všem za to nesmírné díky…. Ale co já, můj manžel a všichni naši známí, kteří s CK SEN jezdí na poznávací zájezdy, nejvíce co na CK SEN oceňujeme, jsou velmi schopní průvodci. Tento zájezd nám to nejen potvrdil, ale poznanou dosavadní laťku posunul ještě více. Petr Blažek, který nám na této dovolené dělal průvodce, je průvodce z říše snů. TOP průvodce. Přirozený vůdce. Absolutní profesionál, pro kterého není nic nemožné, který svým osobním přirozeným přístupem způsobí, že se zúčastníte i toho, nad čím byste doma jen kroutili hlavou. Který nevyvolává, i když je problém, žádný stres, žádný tlak. Nejen, že má hluboké znalosti o regionu, jednotlivých náboženstvích a filozofiích, ale umí je poutavě a srozumitelně podat. I po třech hodinách jeho vyprávění toužíte po dalších informacích… Vše vykládá s nadšením a láskou pro Indii i Nepál se vším všudy a nadchne i Vás. S ním jsme se po celou dobu naší dovolené cítili jako v ráji. Peťo, ještě jednou díky…

Marie a Eva

Čti více
SEN v Nepálu

Indie, Nepál - fantastické zážitky

Zúčastnil sem se, jako nejstarší člen 9 - členné skupiny zájezdu Nepál - Indie. Trochu opožděně, ale přece, bych chtěl zaznamenat pár postřehů z tohoto nádherného zážitku. Na zájezd jsem se velmi těšil, byl to můj sen, ale jel jsem tam s určitými obavami, jednak jako člověk v letech (68 let) jsem si nebyl zcela jistý, zda zvládnu zdravotně náročnost prostředí, jednak jsem se obával pověstného kulturního šoku, který bývá často připomínán v různých zdrojích informací (bedekrech, TV pořadech a jiných). Ale kupodivu, nebyl jsem ani velmi šokován (pouze první hodiny, i to pouze po přechodu z Nepálu do Indie). Zážitky byly fantastické, vždyť některé byly publikovány na fóru, nebudu je opakovat, chtěl bych pouze některé vyzdvihnout, aby se i starší potenciální cestovatelé nebáli cestovat do takových destinací. Pokud je člověk alespoň trochu ve fyzické kondici, i v pokročilejším věku poměrně hravě zvládne rafting, jízdu na slonech, výstupy na kopce, velmi pěkný zážitek byl i z vyhlídkového letu k Himalájím. Plavba ve člunech na řece "plné krokodýlů" byla také zajímavou zkušeností. Během celého zájezdu nikdo z účastníků vážněji neonemocněl, možná i trochu zbytečně jsme si vzali s sebou antimalarika, stačilo snad jen používat repelenty. Nejhůře jsem pociťoval úžasná horka, hlavně v Indii, ale i ta se dají zvládnout, když se člověk vhodně obleče a dodržuje pitný režim. Pověstný smrad jsem vůbec necítil. Nakonec bych chtěl vyzdvihnout fantastické složení naší skupiny a stejně tak vynikajícího průvodce Petra Blažka. Petr byl velmi dobře teoreticky připraven, měl určitě až nadstandardní znalosti, které uměl poutavě podat, byl pečlivý, empatický, přátelský, dokázal dobře zorganizovat náš pobyt, určitě byl často "vystaven" nepříjemnostem, ale choval se i tehdy profesionálně. Chci mu za všechno ještě jednou poděkovat!

Zdravím všechny cestovatele, Pavel Sabucha

Čti více
Nepálské spalovací rituály

Indie, Nepál - dovolená vysoce převýšila moje očekávání

Patřím mezi nadšené cestovatele a po zájezdu CK SEN napříč Jižní Amerikou jsem se rozhodl pro další SEN zájezd po Nepálu a Indii. Jelikož miluji hory spojené s exotikou a navštívil jsem už několikrát Himaláje z Čínské strany, byl jsem zvědavý, jak se poperete s tímto koutem světa. Musím přiznat, že dovolená vysoce převýšila moje očekávání :) Všechno to začalo pohodovým přeletem do hlavního města Indie. V první řadě jsme si jako skupina výborně sedli :-). K tomu se přidalo úžasné "Tropické léto" s modrou oblohou a vysokohorským sluncem. Do třetice se připojili dva neúnavný průvodci Tom a Martin, kteří nám s nadšením ukazovali všechny krásné zákoutí Himalájí a kouzlo velkoměst. Hlavně Tom věděl zužitkovat své znalosti a převést nás místní kulturou, tradicemi a historií. Nakazil nás svým cestovatelským optimismem a energií. Celý program byl velmi pečlivě připraven s výběrem optimálních možností ubytování a turistických tras. Výborná byla i nabídka fakultativních výletů. Podařilo se nám vidět to nejkrásnější v těchto úžasných zemích. Zhluboka jsme dýchali i ve výškách kolem masivů Annapuren a ta krása se vždy stupňovala a stupňovala. Úžasné Kathmandu, nezapomenutelný královský národní parku Chitwan a památky UNESCO v Nepálu spolu s neuvěřitelnou Indií se postarali o trvalé zážitky.
Přežili jsme úsměvné, dobrodružné, ba i drsné podmínky, nafotili tisíce fotek a ochutnali všechny dobroty světa. Srdečné díky celému přípravnému kolektivu cestovní kanceláře a hlavně vřelé poděkování patří průvodcům za jejich obětavou péči. Už teď se těším na další dobrodružství s vámi.
Ing. Anton Eliáš

Čti více

Káthmándu a NP Chitwan

Nepál je úplně jiný, zatím největší exotika na naší cestě. Mysleli jsme si, že Tibet nic nepřekoná, ale to jsme ještě nevěděli, co nás čeká v Nepálu. Nádherný dobrodružný přesun tibetsko-nepálskými kaňony v exotickém pralesním prostředí se stovkami vodopádů nám bere dech. Cesta přes tři pětitisícová sedla, přes dvě sedla v 4500 m.n.m. a pod šesti osmitisícovkami je neskutečným zážitkem. Cesta z posledního sedla je jako z učebnice geografie. Sjíždíme z výšky téměř 5200 m.n.m., z tibetské pustiny do nížin nepálských tropů ve výšce 1400 m.n.m. Projeli jsme systémem údolí, kde se mění klimatické podmínky od jaků až po banány. Káthmándu s rušnou, leč nepopsatelnou atmosférou, desítkami hinduistických chrámu i exotickou přírodou kolem, je fascinující. Káthmándské údolí kdysi tvořila tři království. My dnes navštěvujeme nejautentičtější z nich. V 18.stoletní podřimující Bhaktapur. Krásné stavby, legendy a příběhy o usekaných rukou mistrů sochařů, kteří přišli o své horní končetiny pouze kvůli tomu, aby v sousedním království nevystavěli nic lepšího a hezčího než zde. Nepálci jsou velmi příjemné lidé, žádní barbaři. Přijali mezi sebe množství Tibeťanů, ať už těch, kteří zde jsou díky obchodu anebo těch, kteří se sem dostali po útěku Dalajlamy z Tibetu po čínské okupaci. Přesvědčujeme se o tom v malém Tibetu v Nepálu, na místě, kde se nachází jedna z největších stup na světě Bodnath. V Pashupatinath, kde stojí nejsvatější chrám celého Nepálu, a kde se spalují hinduističtí mrtví, nám začíná pršet. Nikomu to však nevadí. Pozorování spalování mrtvol je neskutečným zážitkem. Déšť nikdo nevnímá. Ranní vyhlídkový let k Everestu a k ostatním velikánům Himálaje, za jasného počasí a azurové oblohy, nám vše vynahrazuje. Přesouváme se na nepálské safari a po cestě raftujeme na himálajské řece Trisuli. Další jedinečný zážitek do sbírky. Nádhernou nepálskou přírodu si vychutnáváme i ze sloního hřbetu v národním parku Chitwan, kde během safari pozorujeme nosorožce. Procházíme se džunglí, plavíme se na lodičkách, ze kterých vyhlížíme krokodýly a vrcholným zážitkem je pro všechny koupání se slony v řece. Západ slunce si vychutnáváme u řeky, v příjemném plážovém posezení s Gorkha pivem v ruce, a kousek od nás si možná plavají 4metroví krokodýli. 

Čti více

Neuvěřitelná Indie

Po vlakovém přesunu se ocitáme ve Varanasi, v nejsvětějším městě světového hinduismu. Hluk, špína, smrad, neustálé troubení, rikšy, krávy na každém kroku... prostě nááádhera! V muslimské čtvrti si ukazujeme, jak se vyrábí hedvábí, které se prodává do celého světa. Následně se procházíme po ghátech a přibližujeme se k nejposvátnější řece světa Ganze. Ve Varanasi touží umřít každý hinduista a my už víme proč. Rituály spalování mrtvol na břehu řeky Gangy sledujeme se zatajeným dechem. Za východu slunce se už plavíme na řece a z loděk sledujeme ranní hygienu, kterou Indové provádí přímo v jejich posvátné řece. Ve městě Agra jsme uchváceni jednou z nejkrásnějších staveb vůbec a novodobým divem světa Taj Mahal. Teprve když se nám objeví špička mramorové kopule, kvůli které sem přicházíme, se srdce rozbuší ještě silněji. Tádž Mahál! Kvůli němu jsme sem všichni přijeli. Nejkrásnější stavba postavená z čisté lásky umocněna mramorem a dotvořena polodrahokamy. Naplno jsme si vychutnáváme procházky zahradami, fotíme tuto geniální stavbu téměř z každé strany a na stěnách obdivujeme mistrovství lidí, kteří něco takového dokázali v 17.století vytvořit. Neuvěřitelný pohled.

Čti více

Neuvěřitelné staré Dillí

V Dillí nasáváme pravou indickou atmosféru plnými doušky. Vozíme se na rikšách po uličkách starého Dillí a nakupujeme koření. Neokouzlují nás zde jen staré, majestátní památky, dávno zapomenuté minulosti v podobě Qutub Minar či Humájúnovy hrobky, ale silně na nás působí zejména místa, kde je cítit atmosféra země díky lidem. Takovým místem je i slavný sikhský chrám. Ochutnali jsme sladký prašád, kdy nám ho nakládali přímo do dlaní a nevynechali jsme ani pověstnou kuchyni Langar plnou dobrovolníků. Návštěvu Indie zakončujeme v nejlepší restauraci s originálním indickým jídlem, které nám bude opravdu chybět. I zde si plníme své chuťové buňky. 

Čti více

Zážitky v Chitwaně - Nepál

Nepál je úžasná země a člověk se zde nasytí zážitky jako málokde jinde. Jen včera ráno jsme se loučili s Pokharou posledními vyhlídkami na masiv Annapurny, a dnes jsme již strávili den na rovných planinách a v tropických lesích pozorováním nosorožců, krokodýlů a koupáním slonů v národním parku Chitwan na jihu země. Nejprve se vydáváme na krátký splav říčky Dhumari. Naše jednoduché kánoe z kmenů stromů bavlníku stromového se zdály místy příliš chatrné, zvláště, když vedle nás plavali dva asi dvoumetroví krokodýli. Místní ale velmi dobře ví, co dělají, pracujeme s nimi již 15 let a pod vedením našeho průvodce Nabina dokonce u řeky objevujeme i nosorožce. Opouštíme loďku a vydáváme se na procházku. Nosorožec je od nás jen asi 50 metrů a klidně se pase. Pozorujeme ho asi 15 minut a je čas se pohnout. Nelze ani spočítat, kolik jsme viděli divokého ptactva, od tukanů až po pávy. Ale výhra přišla až na konec. Západ slunce si vychutnáváme při říčním napajedle, když najednou se něco pohne v lese. Číháme přikrčení na břehu řeky. Po 10 minutách čekání konečně vychází z houštiny. Je to mohutný samec nosorožce. Podle Nabina má asi 18-19 let a určitě přes dvě tuny. Klidně začne pít rovnou proti nám. Všude je úplné ticho a my sledujeme impozantní zvíře se zatajeným dechem. Vítr se na chvilku obrátil a nosorožec nás zavětřil. Je to plaché zvíře, ale tento jedinec je evidentně agresivní. Výhružně se trhne a utíká na břeh řeky. I když jsme na druhé straně, tak pár lidí od strachu ztratilo rovnováhu. Ale panika byla předčasná. Po půl minutě se nosorožec vrací k napajedlu a klidně pije dál. Do toho přímo za ním zapadá nepálské slunce. Scéna je až kýčovitá a je těžké se s ní rozloučit. Na džungli ale pomalu začíná padat večer a je čas jít. Takto důstojně a malebně se s námi loučil dnes nejznámější národní park Nepálu Chitwan. Zítra nás čeká kouzelná Indie a uvidíme, co si pro nás přichystá. Dobře vím, že to je neuvěřitelná země, ale bude se muset velmi snažit, aby překonala nádherný Nepál.

Čti více

Na návštěvě u maharadži z Jaipuru

Jak, asi tak bydlí takový maharadža? My jsme si dnes odpověděli a vydali jsme se do jeho Měsíčního paláce v Jaipuru, kde žije mladý, osmnáctiletý maharadža se svou rodinou. Jinak výborný hráč jezdeckého póla. Včera jeho družstvo vyhrálo, přičemž on sám vstřelil dva góly. Hrdě se chlubí. Pomalu jsme vyšli do patra, abychom se posadili do křesla v jeho soukromé audienční místnosti. Nevěřícně sledujeme, jak se světlo svíček odráží od stěn, posetých tisícovkou drobných zrcadel v jedné z jeho ložnic, kde trávil romantické večery se svou Maharani. Tečkou na závěr dne je královský masala čaj, s výhledem na celý komplex Městského paláce. Život jako v pohádce.

Čti více

Indický zlatý trojúhelník

Není všechno zlato, co se třpytí, ale tady, v Indii, je zlaté i to, co se neblyští. A to nemluvím o zlatých žebravých dětičkách :) Závěr naší cesty jsme věnujeme výjimečným městům Agra, Jaipur a Dillí. Z nich každé má jinou atmosféru a ukrývá i rušné ulice, ale i klidně oázy, které by v Indii málokdo čekal. Vyfotili jsme se před Taj Mahal, palácem větrů a červenou pevností. Od života na Ganze, po život na pracích ghátech Yamuna pod železničním mostem v Agře, prošli jsme poutní cestu k hinduistickému chrámu v Galt a zažili zácpu cyklorikš ve starém Dillí. Právě tento závěr je nejtěžší, co se týče dojmů a směsi zážitků. Pokud se o Indii říká, že to je země kontrastů, tak v hlavním městě to platí dvojnásob. Staré vs. nové, chaos vs. řád, špinavé vs. čisté ... I takové je Dillí. Poslední část programu byla naplněna, stejně jako naše žaludky v restauraci Piccadelhi, která připomíná stanici londýnského metra. Mělo to styl a musím říct, že opět se nám podařilo dokázat, že i tak cestovatelský náročný kout světa, jako je indický subkontinent, se dá projít s nadšením a jedním velkým zážitkem.

Čti více

Ranní Ganga

Je 5:30 ráno a my vyrážíme do ulic nejsvětějšího města Indie, Varanasi. Před hotelem nás čeká náš dlouholetý partner Dinesh a jeho jednotka řidičů tuk tuků. Nasedáme do malých vozidel a vyrážíme vzhůru na východ slunce nad Gangou. Kolem nás se město probouzí. Pro Indy je příliš brzy. Na Ganze je ale už život v plném proudu. Od 5:30 se na jižním konci nábřeží cvičí jóga. Ve střední části už pro změnu probíhá jeden z nejstarších rituálů historie – ranní koupání. Stovky lidí stojí po pas ve vodě a mezi dlaněmi přelévají vodu posvátné řeky pro svou duchovní očistu, jakož i za předky, kteří je již opustili. Dřevěnou loďkou plujeme podél nábřeží a pozorujeme život. Na severu probíhají ranní modlitby a kněz obětuje bohyni řeky kadidlo. Kousek od nás je již nejsvětější část nábřeží – Manikarnika Ghat – nejslavnější krematorium na světě, pokud Vás spálí tady, tak podle hinduismu jdete rovnou do nebe. Plujeme blíže. Na Manikarnika se spaluje 24 hodin denně a ani v šest ráno, zde není úplný klid. Zaměstnanci právě odtlačují popel jedné z hranic do Gangy a hned vedle nich kráva přežvykuje obětní věnce. Z dalších hranic líně stoupá kouř a kdyby člověk nevěděl, co se zde děje, tak má pocit, že jsou to pozůstatky nějaké noční opékačky. Škoda, že tu je přísný zákaz focení, z vody vypadá spalovna zvlášť malebně. Tedy pokud se nepodíváte příliš detailně na to, co plave ve vodě. Slunce pomalu vychází výše a jeho žluté světlo trhá mlhu nad řekou. Kolem nás létají racci a ve Varanasi začíná den. Podél celé řeky se koupou lidé a ve vzduchu jsou cítit pověry, jimiž je toto místo prosáklé. Varanasi by měl podle mě navštívit každý. Je to jiný svět, a právě ráno na Ganze je ideální čas tento svět poznat z jiné stránky.

Čti více

Bohatá Indie

Známá, krásná, prostě neuvěřitelná Indie. Tuto zemi můžete navštívit i tisíckrát a vždy vás překvapí, nebudete se nudit a nevíte, zda zážitek, který přijde nebude ten nejlepší. Když sem přijedete poprvé, nevíte pořádně, proč jste sem vlastně jeli, co tu hledáte, ale stačí první zatroubení rikši, první kráva uprostřed vozovky a už máte plnu kartu ve foťáku a kupujete zaručeně to nejlepší za nejlepší cenu od Inda, který vám už po tisíckrát řekl My friend ... Čím nás překvapila nyní? Každého překvapí, ten krásný nepořádek, chudoba ... nyní jsme zažili tu šíleně bohatou Indii. V této zemi, jako kdyby neexistovalo něco mezi. Buď jsi chudý nebo pořádně bohatý. Nyní jsme byli pozváni na setkání jedné velmi, ale velmi úspěšné firmy. Když jsme vešli do vyhrazené zóny, kde jsou jen milionářské vily, šlápli jsem na anglický trávník ... Někdo si řekne, co může být na trávníku, ten, kdo byl v Indii pochopí. Všechny kulisy byly přesně takové, jako v tom nejlepším bollywoodském filmu. Krásné, barevné, chirurgicky čisté, lidé nosí nejlepší hedvábí ... prostě jiná Indie. Ale i taková je. Plná kontrastů. Noční diskotéka s milionáři se stala asi největším zážitkem pro všechny. To prostě musí člověk zažít. Toto jen tak něco nepřebije, říkáme si… Další návštěva Indie nás určitě vyvede z omylu.

Čti více

Uličkami starého Dillí

Před námi stojí výzva, která sama o sobě slibuje množství zážitků. Staré Dillí. Starý, středověký svět křivolakých uliček bez systému, označení a chápání. Nebo naopak? Jen my takovým místům zpočátku nerozumíme? Ocitáme se pod vysokými minarety slavné Páteční mešity, největší v Indii, kterou nechali postavit slavní Mughalové, stavitelé Tádž Mahalu. Je fantastická a plná života. To, co nás čeká pak, je však ještě geniálnější. Nasedáme na starou vrzající cyklorikšu a vydáváme se napospas starých uliček Dillí. Pokud to člověk nezažije, nedokáže si to představit, ačkoli by jakkoli chtěl. Představte si miliony kabelů, malé obchůdky, špínu, vůně, maličké vývařovny plné jídla, zatoulanou krávu, vůni vonných tyčinek z hinduistických, džinistických svatyň. Přidejte do toho chaos, hluk, troubení, exotiku a ani toto všechno ještě zdaleka nevystihne tu pravou podstatu. Staré Dillí je místo, díky kterému si člověk zamiluje Indii a vždy, když se sem vrátí, cítí tentýž radostný pocit. Žádná sterilita Dubaje či Singapuru, ale nefalšovaný život s krásnou duší. Užíváme si tyto momenty. Vrháme se do chaosu ulic Chandi Chowk, nahlížíme do ptačí nemocnice a probojováváme se do metra, na koloniální náměstí CP. Stačí pár minut podzemím a ze 17.století jste ve století devatenáctém a vše je úplně jinak. Ani to však ještě není konec našeho dne, protože nás čeká bláznivá jízda tuktuky napříč DILLÍ do našeho hotelu. Dillí ví, jak namíchat geniální zážitky.

Čti více

Východ slunce nad nepálskou Annapurnou

Himaláje, střecha světa. Jen těžko lze popsat kouzlo těchto velehor, pokud je člověk nezažil na vlastní kůži. Právě dnes jsme prožili jednu z nejkrásnějších výhledů, které Himaláje nabízejí. Vyrážíme ráno už v pět. Venku je ještě tma, ale my víme, že pokud chceme stihnout východ slunce, tak musíme být na vyhlídkách ještě za hluboké tmy. A dnes nás nečeká jen nějaký východ slunce, ale chceme zachytit první sluneční paprsky, jak se dotknout jednoho z největších Himalájských masivů, Annapurny. Čas máme dobrý a pronajatý mikrobus nás veze po rozbitých nepálských cestách na nejznámější výhled Pokhary, Sarankot. Když přijíždíme na místo, tak se doprava zhušťuje, ale na naší pozorovatelně není takřka nikdo, a tak zaujímáme "bojové pozice" a čekáme na slunce. Nad ránem je na úpatí Himalájí chladno, i přesto, že dny jsou teplé a teplota dosahuje až 25 stupňů, se nám ranní zima zarývá až do morku kostí. Nikomu to nevadí, před námi se začínají objevovat první obrysy Annapurny. Zdá se šíleně blízko. Vždyť z Pokhary je to k úpatí jeho masivu jen 20 kilometrů. A masív je správné slovo, není to jen jeden kopec, ale soubor šestnácti 6 tisícovek, třinácti 7 tisícovek a hlavní vrchol je ve výšce 8091 metrů. Obloha se pomalu rozjasňuje a viditelnost je skvělá. Příroda si dnes připravila nádherné přírodní divadlo. První paprsky slunce se začínají opírat do mohutných útesů legendární hory. Její vrcholy hrají všemi odstíny růžové, jaké si jen dokážete představit. Trvalo dlouhých 15 minut, než jsme slunce uviděli nad horizontem, ale od té doby byly už vrcholky celého masivu od slunce až oslepující. Už chápeme, proč se říká, že nejkrásnější východ slunce je v Himalájích. Je to úžasný zážitek a lze ho popsat jen těžko. Člověk má před horami nekonečný respekt, ale v takovémto okamžiku současně pochopí, proč horolezci riskují životy, aby je pokořili. S těžkostí od tohoto divadla odtrháváme oči, ale je čas jít. Na hotelu nás čeká snídaně a následně krátká túra nad jezero Phewa, abychom se pokochali tímto majestátním horstvem i za denního světla. Dáváme sbohem ranní Annapurně a už se nemůžeme dočkat té denní.

Čti více

Vrtulníkem k Annapurně - Nepál

Ráno nás auto přiváží na malé letiště v Pokhaře. Nad přistávací dráhou se líně plazí mlha a v dálce je vidět obrovský masiv jakoby v oparu. Personál nám říká, že neví, jestli se poletí. Vše záleží na dispečerovi. Ten se o sedmé rozhodl, dostáváme zelenou. Přichází zřízenec helikoptérové společnosti. „Rychle, pojďme nato, počasí je dobré, pojďte letět, dokud to vydrží!“. Rychle se přesouváme na heliport a letíme. 20 minut letu k Annapurně je skutečně jeden z opravdu nádherných zážitků této planety. Opar se rozplývá a jak se helikoptéra blíží k hoře, tak si člověk uvědomuje její skutečné rozměry. Cesta vede přes údolí a vrtulník letí přímo mezi skalami. Pak se otevírá kotlina známá jako "Annapurna Sanctuary" - útočiště Annapurny. Okolo tohoto údolí se tyčí šesti a sedmi tisícové hory a přímo před námi se otevírá pohled na jižní stranu desáté nejvyšší hory planety. Počasí je nádherné. Slunce zalévá okolní hory i ledovec dole v údolí. V tomto okamžiku chápeme, proč tuto jízdu místní nazývají "nejlepším letem života". Vrtulník nás vysazuje v základním táboře a my máme 45 minut jen pro sebe. Světlo je dokonalé, pocitová teplota je asi 10 stupňů a my zažíváme jedno z nejkrásnějších ran našeho života. Procházíme se na vyhlídku, fotíme, dokud to jen jde. Všude kolem nás jsou hory, společnost nám dělá několik vysokohorských turistů a my si užíváme Himaláje. Čas jsme využili naplno a teď čekáme na let zpátky. Právě včas, pomalu začínáme cítit fyzickou zátěž, kterou přinášejí výšky. S pocitem dokonalého zážitku nasedáme do helikoptéry a čeká nás krásný let zpátky. I když celý výlet trval jen hodinu a tři čtvrtě, tak všichni na něj budeme vzpomínat jen v tom nejlepším. Ulovili jsme zážitek doslova světových rozměrů.

Čti více

Káthmándú - nejkrásnější hlavní města světa?

Neznám člověka, který by nebyl káthmándským údolím s třemi majestátními městy v těsné blízkosti nadšený. Káthmándú, Bhaktapur a Patan kdysi bojovaly o prestiž a předháněly se, které bude krásnější. Chválabohu pro nás. Tři bývalá královská města, jedno hezčí než druhé, všechny pod patronátem UNESCO. Tolik chrámů a paláců na tak malém území činí toto místo opravdu výjimečným. Sexuální část života hrála i zde významnou roli a Šivovy chrámy jsou posety erotickými plastikami. Jediná žijící hinduistická bohyně Kumari se na nás dívá z nádherného vyřezávaného okna a před jejím chrámem se prochází svatý muž Sadhu. Hinduismus zde cítíte na každém kroku a Pašupatinát, nejposvátnější místo Nepálu, kde se odehrává spalování mrtvých je toho důkazem. Těla zabalená v bílém rouchu kladou synové na hranici, do úst vkládají peníze a drahokamy a hranici zapalují. Aby tělo dobře shořelo, přidávají olej, máslo a pokrývají ho slámou. Když je rodina bohatší, může si dovolit více kvalitnějšího dřeva a z těla nezůstane nic. Pokud rodina na pohřeb nemá tolik financí, ohořelé části těla plavou v řece. Dřevo dohořívá, popel a neshořelé zbytky házejí synové do vody. Houf dětí se vrhá do vody k zůstatkům a hledají mince, zlaté zuby či šperky. Tento výjev je pro turistu šílený. Máme scvrklé žaludky a v očích slzy. A nad ghátem, v těsné blízkosti tohoto procesu se mladí Nepálci drží za ruce, procházejí se parkem a usmívají.

Buddhismus je v Nepálu také velmi rozšířený, a to nejen v podhorských oblastech, ale hlavně v hlavním městě, kde se zdržují celé tibetské komunity. Nejvíce jich žije v okolí největší buddhistické stúpy indického subkontinentu Bodnath, vzdálené od centra města 5 km na východ. Pronikavé Buddhovy oči vás prosvítí dovnitř a vaše duše vám říká: "Sem se ještě jednou vrátím."

 
Čti více

Nepálský Pashupatinath v Káthmandú

Pashupatinath je místo, kudy protéká posvátná hinduistická řeka Bagmaty, která se v Indii vlévá do Gangy. A proto má pro hinduisty ohromný duchovní význam. O Ganze se říká, že pramení v nebesích a na zem stékat po vlasech boha Šivy, který je ničitelem celého vesmíru. V Pashupatinath jsou úžasné chrámy zasvěcené právě Šivovi a společně s výjevy kamasutry, detailně znázorněné na vyřezaných dřevěných trámech všude kolem, přidávají tomuto místu ještě víc na zvláštnosti. Chcete autentičtější obraz o tomto místě? Co tak představit si místo, kde vedle dřevořezeb s kamasutrou jsou Šivovi lingamy, které muži i ženy polévají vodou nebo mlékem na znak plodnosti? A co tak si do toho představit hned vedle toho čekárny na smrt, kam přicházejí lidé zemřít, když už cítí v kostech, že nadešla jejich hodina? A co tak, kdyby hned vedle umývali v řece mrtvá těla? A kdyby hned vedle stavěli dřevěnou hranici potřenou máslem a olejem, aby lépe hořela? A hned vedle by mrtvé tělo hořelo v plamenech a jeho zápach se šířil po celém okolí? A vedle zase by už zbytky ohořelých těl házeli do řeky? A v tom okamžiku by do řeky skočily malé děti, které by lovily zbytky těl a hledaly zlaté zuby nebo peníze, které rituálně při pohřbu vkládají do úst zesnulého? A do toho všeho ještě opice, psi a svatí muži, kteří mají celé tělo potřené popelem ze spálených lidských těl? Že je to absolutně šílená představa? Běžný den v Káthmándú... hinduisté se musí spálit 24 hodin po smrti a pohřeb je veřejná událost. Nespalují se akorát děti, těhotné ženy, nemocní leprou a ti, které uštkl had. Ti se rovnou pustí dolů po řece. My jsme dnes ráno byli svědky pěti pohřbů, a přitom jsme si prohlíželi kamasutru vyřezanou na stěnách chrámů hned u spalovacích ghátech. Ne každý na to měl žaludek a někteří raději odešli do nedaleké kavárny. Ale toto je život a smrt v Káthmándú. Vše na jednom místě, jedno vedle druhého. Bez sexu není život a bez smrti bychom nevěděli, co to znamená žít. Před očima se nám promítá film ze středověku a my jsme jeho součástí.

Čti více
Indie, Taj Mahal, stavba z lásky

Taj Mahal

Taj Mahal - Monumentální pomník ve městě Agra. Nechal ho vystavět indický mogul Šáhdžahán na památku své předčasně zesnulé ženy. Od roku 1983 je Tádž Mahal součástí Seznam světového dědictví UNESCO. Budova se proslavila po celém světě a přitahovala neuvěřitelně mnoho návštěvníků. Stala se symbolem Indie. V různé denní době za různého osvětlení má zajímavé zbarvení. Ráno je barva narůžovělá, navečer mléčně bílá a zlatou se stává vždy, když na ni dopadnou měsíční paprsky. Stavba je 73 metrů vysoká.

Čti více
Varanasi v Indii, řeka Ganga

Varanasi

Váranási - Nejhinduističtější město světa. Město světla, město boha Šivy, město hedvábí. Město, kterým protéká známá řeka Ganga, a smrt se zde stává snem. Varanasi patří mezi nejstarší města světa, dlouhá léta ho nazývali Káší, město světel a Britové ho nazývali Benares. Je to chaotické, hlučné, špinavé město, ale je tak fascinující, že právě odsud si odnesete nejvíce zážitků. Mezi ně patří plavba po Ganze, ale i sledování všemožných rituálů od pohřebních ghátů Manikarnika či Hariščandra až po zavírání Gangy zvané Aarti. Východ slunce nad Gangou a pozorování života je něco, co vám do těla přižene husí kůži.

Čti více
Indie, Dillí, mešita Jama Masjid

Dillí

Nejen, že je indické Dillí hlavní město miliardové země, je zároveň i fantastickým světem, kde se setkává krása starobylé Indie, koloniálního města a chaotických bazarů, které zdá se, nemají konce. Atmosféra starého Dillí Vás překvapí. Bez Dillí bychom si dnes těžko představili dějiny Indie. Uvidíte zde slavnou Indickou bránu, divoký trh na Chandi Chowk, ale i staré město protkané stovkami uliček, které poznáte z rikši. Uvidíte ale také největší a nejkrásnější mešitu Indie a tou je Jama Masjid ze 17. století. Objevíte symbol Nového Dillí a prohlédnete si také bazar s kořením pod mešitou Fatehpur Masjed a porovnáme si ruch starého města s novými, koloniálními čtvrtěmi v okolí Connaught Place. Fascinující místo!

Čti více
Asie, safari v Nepálu

Safari v NP Chitwan

Patří mezi největší nepálská překvapení na jihu země. Nepál se ve všem spojuje s horami, pahorky, Himalájemi či zasněženými štíty, ale Chitwan je pravým opakem tohoto obrazu. Jde o nejstarší Národní park v Nepálu založený v roce 1973 a byl také zařazen na seznam světového dědictví UNESCO. Zažijete zde tropické podnebí a kolem vás se rozlije džungle. Chitwan je místem, kde v národním parku dodnes žijí vzácní nosorožci a přesně za nimi se zde vydáme i my. Kromě toho se přeplavíme říčkou Rapti, kde žijí krokodýli a budeme hledat na procházce i jiná zvířata. Věděli jste, že zde žijí i tygři? Budeme mít štěstí?

Čti více

Pokhara

Jde o malebné údolní město obklopené himalájskými velikány, známé jako centrum dobrodružství a adrenalinu. Pokhara je považována za druhé největší město Nepálu a díky své klidné atmosféře, krásnému jezeru a bezprostřední blízkosti oblasti Annapurna patří k jedné z nejoblíbenějších turistických destinací. Najdeme ji dvě stě kilometrů západně od Káthmandú na břehu jezera Fewa, přímo pod pohořím Annapurna. Město je rozděleno do dvou hlavních částí: turisticky příjemné čtvrti Lakeside, která obklopuje jezero Phewa Tal, a starého města. Díky své výhodné poloze je Pokhara vstupní bránou k himalájským osmitisícovkám Dhaulagiri, Manaslu a pohoří Annapurna. Snad nikde jinde v Nepálu není tak dobře vidět kontrast mezi subtropickou přírodou a sněhem pokrývajícím vrcholky Himalájí jako právě v tomto jezerním městě.

Čti více

Jaipur

Jaipur je hlavním městem královského Radžastánu a současně jedním z nejkrásnějších indických měst. Město je proslavené svými stavbami z růžového kamene, také proto je přezdívaný Růžové Město. Jaipur byl založin v roce 1727 maharádžou Sawai Jai Singh II, z jehož jména je též odvozen jeho název. Královská rodina původně žila v 11 km vzdáleném Amberu. Město je celé obehnáno vysokou obrannou zdí se sedmi hlavními bránami. Současný Jaipur již dávno překročil hranici původního města, většina historických památek se však nachází uvnitř hradeb v severovýchodní části Jaipuru. Všech sedm bran do starého města stále stojí a jedna z nich vede do Johari bazaru – proslulého tržiště s klenoty. Město samo o sobě je bludištěm fascinujících bazarů, přepychových paláců a historických památek. V uličkách potkáte motorky i velbloudy. Ze všech stran je Jaipur je obklopen neúrodnými kopci, na kterých se tyčí staré pevnosti a chrámy.

Čti více

Údolí Káthmandu (Bhaktapur, Bodnath, Pašupatinath)

Údolí v okolí Káthmándú patří mezi nejzajímavější historické a kulturní oblasti centrálního Nepálu. Během celodenního výletu se podíváte, jak vypadá historické město Bhaktapur, kde se zastavil čas ještě v 17.století a náměstí Durbar patří mezi nejkrásnější v celém Nepálu. Tradiční, vyřezávaná okna newarské architektury, chrámové stavby, skvělý čaj s mlékem a příjemné uličky či náměstí poseté hrnčíři. V Pašupatinath na vlastní oči uvidíte zajímavé rituály hinduistů, kteří spalují své mrtvé na břehu řeky Bagmati. Obrovský chrám a vyhlídka na celý komplex bude skvělým a nezapomenutelným místem. Pro jeho posvátný význam přezdívají Pašupatinath někdy i jako "malé Varanasi". Chcete-li fotku se Sádhuem, zde si ji uděláte. Třetím skvělým místem je buddhistický Bodnath s obrovitánskou stúpou, na níž uvidíte Buddhovy oči. Budete mít pocit, že jste se ocitli v Tibetu, ale není to jen pocit, protože tu dnes sídlí tibetská, exilová komunita. Užijete si výhledy na stúpu z okolních střech a cinkání buddhistických zvonků či roztáčení modlitebních mlýnků. Památky v údolí Káthmándú jsou pod ochranou UNESCO.

Čti více

Fatehpur Sikri

Fatehpur Sikri je perfektním příkladem toho, jaká je pomíjivost tohoto světa. Když se mocný, mughalský panovník Akbar, který vešel do dějin jako mimořádný a tolerantní šáh rozhodl, že nedaleko Agry postaví nové hlavní město země, nemohl tušit, že už za pár let bude čelit problémům, které nakonec jeho město zničí. Fatehpur Sikri nedobyla žádná silná armáda, ale jeho život protnula "banalita". Městu došla voda a lidé museli odejít. I proto se dnes Fatehpur Sikri přezdívá "město duchů" a nikdo tady nežije. Čeká tu na vás okázalá mughalská mešita s hrobkou jednoho z místních světců, ale i panovnické paláce a ukázkové stavby slavného, indického období, které se od 16.století nezměnily.

Čti více

Agra

Město Agra patří k nejznámějším městům nejen Indie, ale i celé Asie. Pokud vám jeho jméno nic neřekne, je to proto, že vždy posloucháme jen o stavbě, která je duší i srdcem města. Tádž Mahal! Právě toto město dalo světu snad nejkrásnější hrobku a symbol lásky postavený z mramoru. Láska mezi Šáhem Džahánem a jeho manželkou Mumtaz byla tak silná, že po smrti své ženy nechal smutkem žalosti panovník postavit hrobku tak krásnou, jakou tento svět ještě neviděl. Vy budete soudcem a budete Tádž Mahal obdivovat z dálky, ale budete k němu tak blízko, že se vaše konečky prstů projdou po jeho stěnách. Je to krásná stavba ať už stojíte daleko nebo blízko. Věřili byste, že ji postavili už v 16. století? Součástí Agry je i obrovitánská Červená pevnost, rezidence mughalských panovníků. Trůnní sál, komnaty, prázdné paláce, zahrady a výhledy nejen na posvátnou řeku Jamunu, ale i na Tádž Mahal.

Čti více
Káthmándú v Nepálu

Káthmándú

Nepálské hlavní město je největším městem země a často patří mezi nejoblíbenější města celého regionu. Poznáme tu čtvrt Thamel protkanou obchůdky, suvenýry, malými chrámy či domy s krásnou, tradiční architekturou. Zamilujete si náměstí Durbar s jeho chrámovými stavbami, paláci a historický střed okolo náměstí Durbar Square je zapsáno v seznamu světového dědictví UNESCO. Podíváte se také tváří tvář na živou bohyni Kumari. Je to chaotické, barevné město, které disponuje takovým šarmem, že mu určitě dříve či později podlehnete.

Čti více

Máte předběžný zájem o tento zájezd? Budeme Vás kontaktovat, rádi zodpovíme všechny Vaše dotazy a zašleme kalkulaci zájezdu na Váš email.







Povinné pole

Formulář byl odeslán, děkujeme.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací