Karenská žena s obručí na krku
sleva first minute až 39%

Totální Thajsko komfortněji

Stoprocentní Thajsko ze severu na jih. Poznejte dobrodružství severního Thajska na treku k horským kmenům, vodopádům a slonům. Užijte si fantastický Bangkok plný zážitků, ochutnávejte ovoce na plovoucích trzích a navštivte nejkrásnější chrámy stařičké Ayutthayi. Závěr pobytu strávíme na nejkrásnějších thajských plážích Krabi. Čeká vás cesta nabitá zážitky!

 

  • Dobrodružství na severu se zkušenými odborníky
  • Plná penze během celého treku – bude vám chutnat
  • Neuvěřitelné a nezapomenutelné zážitky každý den
  • Propracovaný program od roku 1997
  • Maximum z Thajska od autentické vesnice až po turistické resorty
  • Bambusový vor, kajaky i lodě na plovoucích trzích
Čti více

Tel.: 224 250 138, 608 482 877   |   Email: cksen@cksen.cz

Termíny a cenyProgram a mapaFotogalerieReference klientůZážitky ze zájezduTOP místa zájezdu

Cena zahrnuje:

mezinárodní letenku, letištní poplatky, místní přelet Bangkok – Chiang Mai a Chiang Mai – Bangkok,  ubytování v 3* hotelích (od Bangkoku), zážitkové jednoduché ubytování na severu, 3x snídaně, pronajatou dopravu, průvodce CK SEN i místní průvodce podle potřeby, prohlídku města Chiang Mai, zážitkový trek Severo-thajskou přírodou, plavbu na bambusových vorech, celodenní výlet do okolí Bangkoku, výlet na ostrovy v Andamanském moři, všechny vstupy do památek dle programu, asistenční služby CK SEN, nejlepší pojištění proti insolvenci, šťastnou visačku na zavazadla.

Cena nezahrnuje:

stravu (kromě uvedené), fakultativní aktivity, pojistné, ostatní vstupné 

Ubytování:

Chiang Mai – Hotel Your House**, 1 noc

Chiang Mai – karenské domy, 2 noci během treku

 

Bangkok – Royal Rattanakosin Hotel ****, 3 noci
 
Krabi – J. Mansion, 5 nocí / v případě přeletu 6 nocí
 
Hotely na konkrétních termínech můžou být i jiné. Závisí to na dostupnosti, obsazenosti a na včasném přihlášení.
 
„Hvězdičkování“ není součástí obchodního jména hotelu, ale hodnocením jeho kvality od velkých nadnárodních rezervačních systémů jako booking.com, agoda.com, v některých případech podle oficiálního hodnocení samotného hotelu.
 
Jednotlivé pokoje v hotelích se mohou lišit, uvedené fotografie jsou ze standardních dvoulůžkových pokojů.

Poznámka:

U některých termínů mohou být rozdílné ceny odletů z Prahy o 2000 Kč z důvodu vyšších nákladů za letenky.

Odlety z Vídně jsou bez příplatku, v ceně publikované na webu.

Pro vstup do země není povinné žádné očkování. 

Hotely v základní ceně zájezdu
Doplňkové služby - SEN premium

1. den: Letíme do Thajska

LETADLO

Odlet do Bangkoku.

2. den: Střet s růží severu

BANGKOK – CHIANG MAI

Po příletu do Bangkoku naše cesta pokračuje dále na sever. Na letišti Suvarnabhumi přestoupíme na domácí let Bangkok – Chiang Mai a po 1 hodině a 30 minutách přistáváme ve zcela jiném Thajsku, jaké jste dosud neznali. Dnešní den je aklimatizační a stvořený k odpočinkové večerní procházce po okolí. Vyměníme si peníze, posedíme na prvním thajském pivku a ochutnáme první Pad Thai nebo Tom Yum. Užíváme si Thajsko od prvních momentů! Chiang Mai je klidné a přívětivé město, které vás okouzlí hned prvním dojmem.

3. den: Zlatý chrám, thajské hedvábí a kruhy na krku

CHIANG MAI

Odpočinutí se probouzíme v CHIANG MAI, kde strávíme celý dnešní den i noc. Po thajské snídani v domácím prostředí se vydáme poznávat krásu tohoto města s jeho přitažlivým okolím. Bangkok bude rušnou metropolí plnou aut a tuktuků, ale zde pocítíte klid a příjemnou atmosféru. Není divu, že je Chiang Mai tak oblíbený mezi digitálními nomády. Směřujeme k nejkrásnějšímu chrámu v okolí, ale i cestou pohledáme unikátní zážitky typické pro severní Thajsko. Věděli jste, že Thajsko je zemí hedvábí? V Bangkoku dokonce o něm najdete i muzeum, ale zde známe místo, kde se s výrobou hedvábí setkáte živě. Uvidíte nejen bource morušového, ale i celý proces výroby od namotávání tenoučkých, téměř neviditelných nitek až po jeho barvení. Toto jste v Thajsku nečekali! Zastavíme se na farmě plné orchidejí, kde budete žasnout nad jejich pestrostí. Kolik druhů orchidejí naleznete v Thajsku? Věděli jste, že všude v okolí Chiang Mai rostou jako „plevel“?

Zítra začíná náš trek a určitě nějaké najdeme i v divočině. Typickým řemeslem severu je tradiční výroba slunečníků. Známe ty nejkvalitnější fabriky a místní řemeslníci nám ukážou celý proces výroby. Severní Thajsko patří mezi etnologicky nejrozmanitější část království, a proto se zastavíme i v malém skanzenu uprostřed rýžových políček, kde najdeme tradiční domy a mnohé lokální kmeny. Jejich tradiční způsob života se vytrácí, ale zde ještě můžete vnímat jejich rozdíly, krásné kroje či typické výrobky, které prodávají. Proč nosí karenské ženy na krcích obruče? Jak jsou těžké a mohou si je vůbec někdy sundat? Dozvíte se víc! Vrcholem našeho dnešního dne bude návštěva nádherného chrámového komplexu Doi Suthep Wat Phra That, který leží v kopcích několik kilometrů od centra Chiang Mai. Podle mnohých je nejkrásnějším chrámem celého Thajska. Dáte jim za pravdu poté, co za několik dní uvidíte fantastické chrámy Wat Pho či Wat Arun v Bangkoku? Rozhodně vám ukážeme to nejhezčí, protože SEN chodí sem na sever Thajska už více než dvě desetiletí. Zlatá věž, desítky soch Buddhů v nejrůznějších polohách, modlící se Thajci, lotosové květiny a atmosféra svatého místa. Užijeme si také výhled na okolní zelené kopce a před odjezdem se posilníme exotickým ovocem nebo skvělou thajskou kávou, která se pěstuje nedaleko odsud. Návrat do Chiang Mai. Budete se večer jen tak potulovat centrem města a sednete si do podniku s cílem vychutnat si atmosféru? Nebo si řeknete, že zažijete jeden z nejlepších nočních trhů Thajska? Vyberte si tržiště a budete nadšeni exotikou ve které se ocitnete. Výrobky z Myanmaru, Laosu, čínského Yunnanu, z Thajska, to vše zde čeká na své návštěvníky a rychle tomuto místu podlehnete. K večeři zkuste Khao Soi, lokální specialitu, kterou vám průvodce rád doporučí. Noc v Chiang Mai.

4. den: Už jste se koupali se slony?

CHIANG MAI - 1.den treku

Po snídani vyrážíme za dokonalým severothajským dobrodružstvím! Před námi je kvalitní třídenní trek v okolí města Chiang Mai, v nejkrásnější přírodě, jakou tyto končiny nabízejí. Nasedneme do našeho tradičního songthaew, jakým se tu lidé přepravují dodnes, a jdeme na to. O tom, jak se zabalit na trek, si přečtěte v našich informacích k zájezdu, ale průvodci vás připraví i na místě. Cestou k místu, odkud startujeme, se zastavíme v městečku s trhem, na kterém si můžete nakoupit, ochutnat skvělé banány nebo si dát ranní kávu.

Naší první zastávkou bude místo, kde se seznámíte se slony. Sloni patří v Thajsku mezi významné symboly a nepotkat je na naší cestě Thajskem by bylo velmi zvláštní. My si nejdeme na slonech zajezdit, ale jdeme je poznat, abychom společně něco zažili. Pokud jste ještě nikdy nekrmili slony, je čas to vyzkoušet. Pak už nás čeká koupání se slony. Nejprve se s nimi vyblázníme s malém jezírku a potom se ponoříme do řeky. To bude moment, na který nikdy nezapomenete, dostanete se do absolutního kontaktu se slony i okolní přírodou. Přímo v kempu si dáme jednoduchý oběd. Naservírují nám ho na banánový list? Po rozlučce se slony se vydáme do přírody a startujeme trek. Našim místním průvodcem bude Karen, který patří k místním kmenům. Právě kolem nich se budeme následující dny pohybovat, a tak jsme v nejlepších rukou. Prvních pár kilometrů projdeme lesem. Uvidíme divoké orchideje, banánové plantáže nebo cukrovou třtinu? Během treku míjíme i několik krásných vodopádů, tak se připravte na dokonalé osvěžení v horské džungli. Přes rýžová políčka pokračujeme až do malé vísky s dřevěnými domky. Jsme na konci světa a přesně tady budeme trávit naši karenskou noc. Bez signálu na telefonu, bez wifi, ale u ohně a s hvězdami nad hlavou. Sem ještě turismus nedorazil, tak si to do plna užijeme. Přespíme v jednoduchých karenských domech, které budou našim dalším zážitkem.

5. den: Trek přírodou severního Thajska

CHIANG MAI - 2.den treku

Dnešní den strávíme v exotické přírodě severního Thajska a našim cílem bude projít si to nejkrásnější, co připravená trasa nabízí. Snídani si dáme ještě u domácích v naší karenské vesnici a poté, c se s nimi rozloučíme, vykročíme k pohádkovým rýžovým polím. Právě tady si uvědomíte tu důmyslnost, která přetrvala po desítky generací. Budeme mít štěstí na sběr rýže? Ochutnáte místní rýžovou pálenku? Kolem nás se střídají snad všechny odstíny zelené: od sytě křiklavých políček s rýží až po tmavě zelené koruny vysokých stromů, nad kterými poletují ptáci. Míříme do lesa k vodopádům. Věci si odložíme na břehu řeky a naskáčeme do něj, abychom se osvěžili. A zatímco se budeme koupat, vyřeže nám náš domorodý průvodce z bambusu tenké hůlky na jídlo a přímo tu, s výhledem na vodopád, si rozbalíme náš obědový balíček schovaný v banánovém listu. Z tohoto místa se nám nechce odcházet, že? Přesto pokračujeme, v rukávu totiž pro vás máme ještě několik trumfů. Prohlédneme si několik malých vesniček, které jsou na mapě jen anonymními tečkami. Viděli jste už na vlastní oči růst karambolu, pomelo nebo tamarind? Stačí se pořádně dívat kolem sebe – tato exotika vás okouzlí. V podvečer už přicházíme do naší vesničky, kde složíme hlavy. Budeme tu mít dost času na procházku okolím, setkání se s domácími a další milé zážitky. Cítíte z okolních hor to ticho a klid? Večer nám domácí uvaří přímo na ohni a společně se najíme. Kolik zážitků už jsme za poslední dva dny nasbírali? U ohně vysedáváme do noci, pak už nás čeká spánek v jednoduchém karenském domě.

6. den: Návrat do civilizace a odjezd do Města andělů

CHIANG MAI - 3.den treku

Po probuzení u Karenů se najíme, dáme si ranní kávu nebo čaj, sbalíme si věci a vyrazíme na poslední etapu našeho thajského treku. Vzduch je ještě příjemně svěží, údolím se převaluje ranní mlha a ta poklidná krása nás dostává. Stihneme dnes ještě jeden vodopád, než se vydáme vstříc civilizaci? Na závěr našeho treku jsme si pro vás připravili dobrodružnou projížďku na bambusovém voru. Každý vor má svého voraře a vy jen sedíte a necháváte se unášet nevelkými peřejemi. Tomu se říká finále! Pochutnáme si na Pad Thai, naposledy se podíváme na zelenou krajinu protkanou kopci a vyrazíme do Chiang Mai. Po příjezdu si můžete odpočinout v některém z barů nebo se projít městem a objevit další chrámy, kterými je Chiang Mai proslulé. Pokud jste nestihli nakoupit první nebo druhý den, určitě se vraťte na noční trhy, kde pořídíte jedny z nejlevnějších suvenýrů na naší cestě po Thajsku. Večer si odpočiňte a sbalte se. Zítra odlétáme zpět do Bangkoku. Přenocování v Chiang Mai.

7. den: Aktivní odpočinek v Bangkoku a divoký večer

CHIANG MAI – BANGKOK

Ráno se probudíme v Chiang Mai a po brzké snídani se vydáme na letiště. Během krátkého letu se ještě trochu prospíme a ocitáme se v BANGKOKU! Ubytování ve slušném hotelu s bazénem v centru města, jen 650 metrů od královského paláce. Prvotřídní poloha a procházka k nejznámější ulici Bangkoku. Jen kousek od hotelu najdete slavnou ulici Khao San. Pokud máte chuť na skvělý pouliční Pad Thai, čerstvý ananas nebo hledáte suvenýry z celého světa, to vše zde najdete. Chvílemi máte pocit, že se procházíte po tržnici, jindy jste obklopeni bary nebo restauracemi, které vás vítají v Thajsku. Odoláte nabídce nechat se potetovat? Necháte se zlákat prodejci hmyzu k bizarní ochutnávce nebo ochutnáte pečené moučné červy? Ponořte se do ruchu ulice a zažijte tu pravou atmosféru Bangkoku. Když se na město snese tma, vše ožije. 

8. den: Most přes řeku Kwai a nejvyšší budhistická stavba Thajska

DAMNOEN SADUAK – KANCHANABURI – NAKHON PATHOM

Na tento moment se těšíte už celý týden: právě dnes vás zveme na originální thajský den nabitý zážitky! Začneme snídaní v našem hotelu, kde si vyberete kontinentální snídaní, nebo thajské polévky a speciality – nezapomeňte na sladký ananas. Je čas opustit vír ranního velkoměsta a objevit okolí famózního Bangkoku, Ten o sobě ještě chvíli dává vědět, a jakmile se ztratí, rozlije se kolem nás rovinatá krajina thajského venkova, který nás vede k slavným plovoucím trhům Damnoen Saduak. Ještě předtím si ale představíme kokosové palmy a vysvětlíme si, jak vzniká kokosový cukr. Palmy jsou všude kolem nás! Věděli jste, že stoprocentní kokosové mléko si můžete vyrobit i sami doma? Prozradíme vám, jak na to. Na plovoucích trzích nasedáme do motorové loďky a vyrazíme úzkými klongami až do samotného srdce marketu. Vesničky položené na vodě, domky stojící na vysokých kůlech a úsměvy domácích žijících si svůj pomalý život: toto místo budete milovat. Domácí tu prodávají přímo z loděk a my z té naší na chvíli vystoupíme, abychom jim byli na dosah. Místní exotické ovoce jste už trochu poznali, ale vsaďme se, že i tady najdete takové, s jakým jste se doposud ještě nepotkali. Bude to mangostan? Čompu? Rambutan? Ochutnáme dokonalé kokosové palačinky, které skvěle doplní thajská ledová káva. Budete mít čas i na nákup suvenýrů, ať už je to koření, kokosový cukr nebo jiné drobnosti.

Pokračujeme ke známé řece Kwai, která protéká městem Kanchanaburi. Jestli jste viděli film „Most přes řeku Kwai“, tak přesně víte, kde jste se právě ocitli. Železnice smrti, příběhy Japonců, které vešly do dějin, a smutná historie jinak veselé krajiny. Vychutnáme si oběd s výhledem na řeku a přejdeme i slavný most. Budeme mít štěstí a ulovíme si unikátní záběry právě projíždějícího vlaku?

Je čas vrátit se do Bangkoku. Pokud si ale myslíte, že pojedeme napřímo, mýlíte se! Zastavíme se totiž v Nakhon Pathom pod nejvyšší budhistickou stavbou celého Thajska! Povyprávíme si o budhismu, Buddhovi a jeho filozofii, a potom můžete v chrámu obětovat lotosový květ. Kolem nás jen příjemná atmosféra, cinkot zvonečků, sem tam kolem nás projde mnich v šafránovém rouchu. Budhismus už prostupuje do vás a na tváři vám vykouzlí úsměv. Večer se vracíme do Bangkoku, ale kdo říkal, že se máte vrátit na pokoj? Khao San se svými bary nikdy nespí!

9. den: Nejkrásnější památka Thajska

AYUTTHAYA

Celodenní výlet do starobylého města Ayutthaya, které bylo po 400 let hlavním městem Thajska. Toto místo jednoduše musíte vidět, protože právě zde se tvořily dějiny Siamu. Cestou z Bangkoku mineme kilometry rýžových políček a v momentě, kdy se na horizontu objeví vysoké kamenné věže, víme jistě, že jsme se ocitli v Ayutthayi. Přehlídka začíná!

Na úvod se projdeme chrámovým komplexem Wat Yai Chai Mongkhon, kde na nás čeká ležící Buddha, stařičké stúpy naklánějící se k zemi jako šikmá věž v Pizze, ale i vzácné chrámové malby či obrovští sedící Buddhové. Proč se obětovávají vonné tyčinky? Lotosový květ? Mnišská roucha? Všechno si vysvětlíme tak, abyste pochopili co nejvíce. Okolo moderního města pokračujeme k areálu bývalého Královského paláce se třemi stúpami. Kdysi právě zde vládli siamští králové, a tak jej dobyvatelé z tehdejší Barmy vůbec nešetřili. Palác vypálili a zničili i sochy Buddhů. My si ukážeme působivé ruiny celého areálu a pak už se blížíme do finále, kterým je nejznámější místo celé Ayutthayi. Fotku Buddhovy hlavy vyrůstající z kmene stromu jste už určitě viděli, teď si takovou fotku uděláte i vy! Posvátné stromy, chrámový komplex připomínající pyramidu a kam se poděly hlavy Buddhů?

Ayutthaya je známá i svou gastronomií, a tak si dáme vynikající oběd plný thajských chutí. Poznáme místo, kde se dělá určitě ten nejlepší Tom Yum a kari ve městě! Návrat do Bangkoku: pokud byste se s námi na tento výlet nevydali, strávíte svůj čas od rána v Bangkoku a my vám rádi poradíme, co všechno se vyplatí stihnout a kam zajít. Jestli vám můžeme poradit, vydejte se po návratu z Ayutthayi ještě na fantastickou prosklenou vyhlídku na mrakodrap Mahanakhon. Nebo máte dnes chuť na luxusní večeři? Poradíme vám tak, abyste měli z Bangkoku dokonalý zážitek!

10. den: Královský palác a škola masáže

BANGKOK

Dnes si užijeme den přímo v Bangkoku. V hotelu si dáme snídani a vydáme se za nejkrásnějšími památkami, jaké si pro nás „Město andělů“ připravilo. Ranní procházka okolo Královského parku a vzápětí první pohled na okázalé věžičky Královského paláce. My už směřujeme k řece Chao Praya, ale nebojte se, k paláci se ještě vrátíme a vychutnáme si ho do posledního detailu! Teď už nasedneme na kompu a necháváme se unášet rozkolísanou řekou s výhledem na moderní mrakodrapy Bangkoku. Na druhém břehu na nás čeká legendární chrám Wat Arun. Patří k nejstarším v Bangkoku a jeho věže jsou odleskem khmerské architektury. Po ránu se tu klid mísí s budhistickým tichem a vy nebudete chápat, jak je možné, že celý chrám je pokrytý porcelánem. Sochy Buddhy, mytologické bytosti a výhledy na staré město. Kompa nás vezme zpět do starého Bangkoku, který domácí nazývají Rattanakosin. Chrámový komplex Wat Pho je největším v hlavním městě a odkryje vám obrovitánskou sochu ležícího Buddhy. Většího byste těžko hledali! Máte čas na to, abyste se tu prošli, poznali krásné stúpy, školu thajských masáží a zaplnili si paměť mobilního telefonu. Wat Pho ve vás zanechá silnou stopu, ale vrchol dnešního dne je stále ještě před námi: už ho máme na dosah -  Královský palác ukrytý za bílou hradbou. Připadáte si jako v pohádce? Zlaté věžičky, stúpy, stěny poseté drahokamy či polodrahokamy, zlaté sochy garudů, usměvavé kinnary a nejvzácnější socha smaragdového Buddhy, kterému thajský král třikrát ročně vymění šaty – vždy podle ročního období. Věděli jste, že v Thajsku jsou jen tři? Odtud nebudete chtít odejít: tento komplex zde rostl více než 150 let, a to i přesto, že dnes už tu král nežije. Po obědě mohou zájemci o komfortní přelet odletět na Krabi a už dnešní noc strávit na pobřeží Andamanského moře. Ti, co se rozhodnou je autobusem, si ještě do večera vychutnají Bangkok a na Krabi vyrazí spolehlivou noční linkou.

11. den: První koupání a dokonalý relax

KRABI – AO NANG

Dnešní den strávíme na Krabi, které je právem považováno za místo s nejkrásnějšími plážemi Thajska. Čeká nás volný den, kdy si po treku na severu a po nabitém programu v Bangkoku konečně odpočineme. Pokud jste přiletěli už včera, nikam nepospíchejte: prospěte se, užijte si snídani a vydejte se na pláž. Pokud cestujete autobusem, na Krabi dorazíte ráno, a tak si jen přehoďte věci a najděte si nejlepší místo na pláži. Nikam se dnes nehoňte, budeme tu ještě několik dní a věřte, že všechno stihneme. Vždyť už zítra pojedeme za zážitky po okolních ostrůvcích.

Už dnes však můžete fakultativně navštívit záchrannou stanici pro slony, kteří kdysi sloužili jako tažná zvířata na svážení dřeva nebo na vození turistů. Na slonech v Thajsku nejezdíme, ale tady se za nimi můžete jít vyřádit. Koupali jste je už na severu Thajska, a pokud se vám to líbilo, můžete si to zopakovat tady. Natřete je blátem, vykoupete se s nimi a pak je nakrmíte. Pokud byste dnes ale raději jen odpočívali, není to žádný problém, protože za slony můžete vyrazit i jiný den.

První večer v Ao Nangu: poradíme vám, kam zajít na pivo, na skvělý drink, kde si poslechnout živou hudbu a kdy se vydat za tím nejkrásnějším západem slunce. Toto městečko poznáte jako vlastní boty.

12. den: Nejkrásnější pláže Thajska a exotické ostrovy

KRABI – AO NANG

Po thajské snídani se vydáme na pláž, kde už na nás čeká naše soukromá loď. Pokud jste včera sledovali horizont, určitě jste si všimli několika malých ostrůvků vyrůstajících z Andamanského moře. A přesně ony jsou dnes našim cílem! Připravte se na den nabitý sluncem, zážitky, nejkrásnějšími plážemi a šnorchlováním. Trvá to jen deset až patnáct minut, než naše loď zakotví na ostrově Koh Poda: je největším a nejznámějším v okolí, ale protože už víme, co a jak, vyrazili jsme dříve a budeme tu první. To oceníte v momentě, kdy si budete chtít udělat ikonickou fotku s vápencovou skálou tyčící se z křišťálově čisté vody. Pak už jen stačí najít si svůj kousek pláže a relaxovat. I o tom je dnešní den. Žádný shon, nikam nepospícháme, přišli jsme se opalovat, plavat a odpočívat.

Až se nabažíme ostrova, vrátíme se na loď a přiblížíme se k sousednímu ostrůvku Koh Kai. Kolem něj najdete ta nejlepší místa na šnorchlování a my k nim právě míříme. Pokud máte šnorchl, určitě si ho přibalte, pokud ne, půjčíme vám ho přímo na loďce. Kapitán zakotví nedaleko korálů a vy můžete začít lovit zážitky pod hladinou. Vidíte ta hejna krásných zelenožlutých ryb? Zamilujete si je vy i vaše děti.

Zakotvíme i na malém ostrůvku Koh Taap, i tady se budeme jen a jen koupat. Kolik fotek tyrkysové vody a dokonalých zátok jste už dnes pořídili? Posledním místem naší dnešní cesty je zátoka Phra Nang. Dostanete tu obědový balíček, který si můžete sníst přímo na pláži, nebo pod krásnými vápencovými skalami, které se snaží vylézt pár dobrodruhů hledajících adrenalin. Slyšeli jste už o jeskyni plodnosti? Podívejte se, co v ní objevíte! Pokud máte chuť na moře, najdete tu krásnou zátoku, pokud se chcete projít, vydejte se do vnitrozemí, kudy se vine cestička ozdobená jeskyněmi. S největší pravděpodobností právě tady potkáte opice.

Po těchto zážitcích už se vracíme zpět do Ao Nangu. Půjdete si odpočinout na pokoj, nebo zamíříte rovnou na thajskou masáž do jednoho z bambusových domečků? Jestli jste se dnes trochu spálili, doporučujeme masáž s kokosovým olejem nebo aloe vera. To bude tou pravou tečkou za dokonalým dnem. Na večeři zkuste grilovanou rybu s citronovou trávou nebo vynikající krevety v tamarindové omáčce. Do kterého klubu zapadnete dnes?

13. den: Bílá pláž a slavné Phi Phi

PHI PHI

Jestli se vám výlet na okolní ostrovy v Andamanském moři líbil, máme tu pro vás bonbonek v podobě výletu na souostroví Phi Phi. V okolí nenajdete krásnější a známější ostrovy, a tak si asi dokážete představit, jak zajímavý den plný zážitků vás čeká. Po téměř čtyřiceti minutách plavby se před námi na horizontu zjeví ostrov s neskutečně bílými plážemi. Bamboo Island bude naší první zastávkou. Krásnější pláž jen sotva najdete, budete si tu připadat jako na Maledivách. Jemný bílý písek pod nohama, korály porozhazované po pláži a barevné exotické rybičky v moři: jakoby jste se ocitli uprostřed akvária! Tady se budeme koupat, a pokud chcete, můžete i šnorchlovat. Jsme na bambusovém ostrově, tak jak to, že tu nejsou žádné bambusy? Dejte si čerstvý kokosový ořech přímo ve vodě, až ho dopijete, vyrážíme směr Phi Phi. Dva ostrovy tu leží vedle sebe jako perly vhozené do moře a vy se nedokážete rozhodnout, který z nich je krásnější. Svět se o nich dozvěděl díky filmu Pláž, ve kterém hrál mladinký Leonardo di Caprio, a mluvilo se o nich i v souvislosti s ničivou tsunami v roce 2004. První zastávkou bude neobývaný ostrov Phi Phi Leh se svými lagunami. Slyšeli jste už o mořských kočovnících? Proč se ukrývali a žili v jeskyních a na co jim byla hnízda vlaštovek? Tady se dozvíte hodně příběhů. Lodí vjedeme do nejkrásnější laguny s vodou tak tyrkysovou, že by se za ni nestyděly ani ostrovy v Polynésii. Svou barvu má díky vápencovým skalám, které se tyčí okolo. Popojedeme blíže až k nejslavnější pláži Thajska Maya Beach, kde se točily scény ze vzpomínaného filmu. Pláž je uzavřená, aby se na ní obnovil ekosystém, ale její krásu si vychutnáme z těsné blízkosti přímo z naší lodě.

Objedeme ostrov a zakotvíme na větším Phi Phi Don. Nedaleko pláže si vychutnáme oběd a vy si rozmyslíte, zda se budete koupat v příjemné zátoce, nebo se vydáte na procházku městečkem a poznáte jeho ulice, které připomínají tržiště. Před návratem do Ao Nangu ještě zastavíme na nejkrásnějším místě na šnorchlování. Večer strávíme v Ao Nang. Chcete si vychutnat západ slunce v nejromantičtější restauraci města? Nebo dáte přednost ochutnávce indické kuchyně u našich přátel? Pokud jste si tu nechali dát ušít oblek nebo šaty, dnes vás čeká zkouška, aby vše bylo perfektní. Street food market nás láká svými vůněmi, ale k zahození není ani večeře v TOP podniku s nejlepšími mořskými plody. Tak co to bude dnes? Stihnete před večeří ještě thajskou masáž?

14. den: Kajaky v zátoce Jamese Bonda

KRABI – AO NANG

Dnes se můžete rozhodnout, jak strávíte den na Krabi. Pokud lačníte po dalších zážitcích, nenechte si ujít kajaky v mangrovníkových lesích Ao Talanu. Půlhodinku od Ao Nangu se nachází čarovná zátoka posetá nádhernými vápencovými skálami, občas jeskyněmi, a hustým systémem mangrovníků, ve kterých se prohánějí opice. Nasedneme do našich dvoukajaků a vydáme se na dvouhodinovou plavbu přes nejkrásnější zákoutí těchto končin. Zátoka se skálou, kudy poplujeme na kajacích, se dokonce mihla v Bondovce jménem Muž se zlatou zbraní, tak si odsud odneste nějaké fotky. Budeme mít štěstí na varana nebo opice? Tuto aktivitu zvládne každý a každý si odsud odveze neopakovatelné vzpomínky. Po plavbě se posilníme ovocem a vyrazíme zpět do Ao Nangu. Pokud jste se ještě nebyli koupat se slony, zvládnete to i dnes. Nebo si proložte tento den jinými zážitky: alternativou jsou pláže Ao Nangu, nebo nasedněte na loďku a nechte se odvézt na pláže do zátok Railey či Tonsay. Objevíte svůj malý kousek ráje pod vysokými palmami.

15. den: Odpočinkový den na Krabi

KRABI – AO NANG

Ráno se probudíme do našeho posledního dne na Krabi a tento den je určený na odpočinek. Můžete ho strávit na pláži s ranní a popolední masáží ve vašem oblíbeném plážovém stánku. Už vás tu znají jménem, vždy vám přinesou sladký ananas a vy stále nevěříte, že tyto masáže mohou být tak neskutečně levné. Pokud nemáte chuť ležet na pláži, oblast Krabi je prošpikovaná zajímavými aktivitami, a tak se můžete vydat do thajské školy vaření, kde se naučíte připravovat nejznámější thajská jídla, můžete zkusit lézt po skalách v nedalekém Phranangu, zkusit si rafting na řece, nebo si půjčit motorku, pokud jste zkušený jezdec, a vydat se na průzkum okolních vesniček. Nezapomeňte si dnes dokoupit poslední suvenýry a vše, co jste si plánovali přivézt domů. Poslední západ slunce si užijte na pláži, poté si dejte rozlučkový Mai Tai v oblíbeném baru. A nezapomeňte si slíbit, že nejste v Thajsku naposledy. Tato země se totiž dostane každému pod kůži!

16. den: Poslední den na Krabi a odlet domů

KRABI - DOMOV

Ráno se vzbudíme do našeho posledního dne na Krabi. Stihnete se ještě vykoupat, udělat poslední nákupy a naplno si vychutnat poslední chutě Thajska. Podvečer opouštíme thajský ráj a vydáme se na cestu domů. Odlet z Thajska a za několik hodin jste doma. Kufr plný zážitků, telefon přeplněný fantastickými fotkami a vzpomínkami, které budete ještě pořádně dlouho vstřebávat. Thajsko má svou sílu a vy o ní budete vyprávět.

17. den: Z Thajska do Evropy

DOMOV

Po nočním létě se vracíme domů plní zážitků a nadšení.

 

 

Totální Thajsko
<
>
Kmen dlouhokrkých žen na severu Thajska Děti v tradičním kroji v Chang Mai Rýžová políčka na severu ThajskaZlatý chrám v Chang Mai, Thajsko Noční pohled na chrám Wat Arun Socha budhy v AyutthayaHistorická Ayuthaya Historická Ayutthaya O historii se dozvíte maximum od SEN průvodceBudhistický mnich v klášteře Zlaté sochy budhů v Thajsku Mladí Thajci chodí do kláštera na zkušenou Královský palác v Bangkoku září zlatemDetail Královského paláce v BangkokuProhlídka Bangkoku z lodiChrám Wat Arun při západu slunce k při západu slunceNávštěva budhistického chrámuPlovoucí trhy plné exotického ovoceNákup čerstvého ovoce přímo z lodiMístní prodavačka na lodi nabízí thajské dobroty Na plovoucích trzích Damnoen Seduak v Thajsku Most přes řeku Kwai v KanchanaburiTradiční thajské klobouky Ostrůvky v Andamanském mořiBožský ostrov Koh Phi PhiOstrov Poda blízko KrabiSlavná Maya Beach z fimlu PlážSEN na Maya beach, kterou proslavil Leonardo di CaprioProjížďka na lodi kolem Krabi Tradičně zdobené loďky v Thajsku Setkání se slonyKoupání slonů v Thajsku Sloni v Thajsku Aktivní odpočinek u Andamanského mořeProjížďka na kajaku kolem ostrovů Thajská kuchyně patří právem k těm nejlepším na světěVždy čerstvé a chutné saláty Street food na ulici Khao San RoadČerstvé mořské plody
Karenská žena s obručí na krku

Thajsko, Malajsie, Singapur - jsme plni zážitků, které si stále ještě třídíme

Vážená paní Papežová,

přeji Vám pěkný den.

Vrátili jsme se velice spokojeni z cesty po Thajsku a Malajsii a jsme plni zážitků, které si stále ještě třídíme.

Vše bylo v nejlepším pořádku, průvodce Jozef byl vynikajícím společníkem, jehož znalosti byly nevídané. Nestihli jsme si předat na sebe e-mailový kontakt a proto se dotazujeme, zda byste nám jej mohla poskytnout.

Děkuji za odpověď.

Zdraví

Grossovi, Prostějov

Čti více
Kmen dlouhokrkých žen na severu Thajska

Thajsko, Malajsie, Singapur - vše bylo naprosto báječné, stašně jsme toho videli

Dobrý den Šárko,
musím se omluvit za takovou pozdní reakci, ale pořád to nosím v hlavě a
tak musím napsat.
Byli jsme na zájezdu Thajsko, Malajsie, Singapur a já jsem měla ještě
další požadavky na pozdější odlet ze Singapuru kvůli návštěvě syna, který
tam pracuje.
Nejsem nejmladší a tak jsem měla nějaké obavy a tak. Musím říct, že vše
bylo naprosto báječné, stašně jsme toho videli, našli jsme si v zájezdu
spousty kamarádů, s kterými jsme trávili čas večer, všechni byli velmi
příjemní. Naše průvodkyně Veronika naprosto profi a přitom okuzlujíci a
ochotná.
Cítili jsme se jako doma, nebo ještě lépe myslím, co se týče bezpečnosti,
jídlo vynikajíci a spoustu jsme toho ochutnali s Veronikou, která nás
vždy překvapila nějakým jídlem např. v 5 hvězdičkovým hotelu nebo na
lodi a to vše v ceně což jsme vůbec nečekali. Naprosto super.
Krásný zážitek jsme měli se setkání se synem v Georgetownu v Malajsii
v čem nám taky Veronika byla nápomocná a zorganizovli jsme to tak, aby
nebyl narušen program pro ostaní účastníky.
Ještě jednou moc díky Vám, cestovce a Veronice za to že jste.
Doufám, že situace ve světě se sklidní, ať můžete dál organizovat skvělé
zájezdy a my je můžeme v klidu absolvovat. Na podzim bychom chtěli s
vámi zkusit Srí Lanku a příští rok určitě něco vybereme / Island možná/.

Tak se mějte prima a ještě jednou díky

Anna Neudeckerová

Čti více
Děti v tradičním kroji v Chang Mai

Thajsko, Malajsie, Singapur - zájezd byl perfektně zorganizován

Vážení,
chceme poděkovat naší průvodkyni Mace, která nás doprovázela na poznávacím zájezdu Thajsko,Malajsie,Singapur, protože takové znalosti o místní zemi nemají snad ani domorodci.Zájezd byl perfektně zorganizován, myslíme, že si ho užili všichni spolucestovatelé ve zdraví a pohodě.
Doufáme, že se ještě někdy setkáme.

Anna a Josef Růžičkovi

Čti více
Rýžová políčka na severu Thajska

Thajsko, Malajsie, Singapur - moc děkujeme za skvělou dovolenou

S manželkou jsme se zúčastnili zájezdu Thajsko , Malajsie, Singapur. Byli jsme s Vaší CK poprvé a určitě né naposled. Moc děkujeme za skvělou dovolenou a hlavně velké díky patří průvodkyni Marcelce. Nejen velice milá, ale velmi vzdělaná a svojí práci má určitě jako koníček. Umí ukočírovat různorodou partu lidí a to tak, že jsou všichni spokojeni. Moc děkujeme a snad za rok naviděnou.

Milan Bocan

Čti více
Zlatý chrám v Chang Mai, Thajsko

Thajsko, Malajsie, Singapur - zájezd je velmi citlivě koncipován

Vážení přátelé,

nikdy jsme nepatřili mezi "děti Štěstěny", ale tentokrát jsme měli štěstí plný náklaďák a to proto, že jsme si vybrali zájezd, který organizovala (aniž jsme to tušili) vaše cestovní kancelář a to putování po Thajsku, Malajsii a Singapuru. Celý zájezd je velmi citlivě koncipován a umožňuje účastníkům vidět, poznat a zažít něco, o čem se jim ani nesnilo. Nejsme žádní cestovatelé začátečníci, většinu svých finančních prostředků věnujeme právě na poznávání naší planety, ale můžeme zodpovědně prohlásit, že zájezd s vaší kanceláří se dělí o první místo s cestou po národních parcích západu USA. Jsme si vědomi, že za přípravou zájezdu je práce mnoha lidí, ale stejně asi všichni víme, že o kvalitě zájezdu rozhoduje člověk, který je 15 dní s vámi od rána do večera, po celou dobu zájezdu - průvodce. My jsme měli to obrovské štěstí, že naším průvodcem byl Jožo Harvánek, který dokázal ze zájezdu udělat nezapomenutelný životní zážitek. Obdivovali jsme jeho nevyčerpatelnou studnici vědomostí o místech, kde jsme se právě nacházeli, jeho znalost místních podmínek, přátelských kontaktů s místními lidmi, svědčící o jeho velkém vztahu k této oblasti světa, obdivovali jsme jeho energii, s níž řešil všechny situace, jeho psychlogickou zkušenost, díky níž nás přenášel přes "útrapy" dlouhých cest (i píseň s námi nacvičil). Patří mu naprosté absolutorim za každičký den, který jsme s ním prožili a jsme přesvědčeni, že tak to cítilo 99% účastníků této 15ti denní "nebeské pouti". Zvláště pak děkujeme Jožovi Harvánkovi za všechno, čím nás obohatil a zejména za to, že v nás zasel semínko lásky k této oblasti a chuť se sem ještě někdy vrátit.

Bobina a Miloš Růžičkovi

Čti více
Noční pohled na chrám Wat Arun

Thajsko, Malajsie, Singapur - byla jsem maximálně spokojená

Dobrý den,
před pár dny jsem se navrátila ze zájezdu Thajsko, Malajsie a Singapur. Tento zájezd byl pro mne první svého druhu a musím říct, že jsem byla maximálně spokojená. Upřímně jsem nevěděla co přesně očekávat. V katalogu vše vypadalo zajímavě. A realita byla ještě lepší!!!! Náš program byl velmi akční a ještě teď si pomalu rozpomínám co vše jsme zažili. Chtěla bych tímto poděkovat naši průvodkyni, Martině Fítkové, kterou my všichni známe jako Macu. Svou práci dělá na 100% a s nadšením. Vždy nám byla po ruce a odpovídala na veškeré naše dotazy, ikdyž některé byly i oříškem :-) Má nesmírně velký rozhled o celé Asii a tak naše cesta byla ještě zajímavější. Zvládla skvěle i naši evakuaci před nežádoucí přírodní hrozbou. Vždy nás informovala co se děje a co máme dělat a my všichni jsme toto ocenili. Ještě jednou děkuji jak celé cestovní kanceláři tak i Mace a věřte, že už teď uvažuji kam příští rok.

Blanka Maralíková

Čti více
Socha budhy v Ayutthaya

Thajsko - máte dokonalé zázemí a dokonalé průvodce

Vážení, chci Vám poděkovat za perfektní práci, jejímž výsledkem je naše 100% spokojenost v Thajsku. Zase se nám potvrdilo, že jste byli správná volba. Vše fungovalo - přeprava, ubytování, výlety (i společnost KLM byla vstřícná a při přestupu v Amsterdamu na nás letadlo počkalo). Zaměstnanci ve Vaší kanceláři a průvodci v terénu jsou jako spojené nádoby. Pokud kancelář neodvede dokonalou práci, průvodce to má těžké. Naopak, i jakékoliv dokonalé zázemí dokáže pokazit špatný průvodce. Pro vaši kancelář to neplatí. Máte dokonalé zázemí a dokonalé průvodce. V minulosti jsme měli možnost poznat Martina, Sašku a nyní i Josefa. Nevím, na čem Josef "fičí", ale ukázkově zvládl poměrně velkou skupinu různorodých povah, zájmů, vyřešil každý problém, ukázal nám i něco navíc, řekl nám i něco navíc, zpestřil příhodami, zaujal zkušenostmi, botanickým okénkem, odpovídal na každou otázku a při tom všem myslel ještě i na to, odkud budou nejkrásnější záběry a kde je třeba zastavit. Prožili jsme skutečně intenzivní dovolenou, poznali vzdálenou kulturu. Pokud napíšete v katalogu, že v jeden den navštívíme 5 míst, tak jich je určitě 8, pokud ne více - proto je s Vámi život intenzivnější. Ještě jednou chci celému kolektivu poděkovat za skvělých 15 dní a přeji vám mnoho úspěchů a spokojených klientů.

S úctou Jana a Stanislav Kmetovi

Čti více
Historická Ayuthaya

Thajsko, Malajsie, Singapur - naše dovolená získává 5 hvězdiček

Vážení,
rád bych touto cestou poděkoval za výborně připravený a realizovaný zájezd Thajsko, Malajsie, Singapur. Cesta byla promyšleně a zajímavě naplánována, vše bezvadně klapalo, dokonce na minuty při celkových přesunech téměř 2000 km. Největší poděkování patří našemu průvodci Robertu Tarabovi, který byl dobrým duchem, organizátorem, informátorem, rádcem, zdravotníkem a mnohým dalším. Díky jemu naše dovolená získává 5 hvězdiček.

Ing. Jiří Halaška, Ph.D.
Zástupce vedoucího katedry zdravotnických oborů a ochrany obyvatelstva
Fakulta biomedicínského inženýrství ČVUT

Čti více
Historická Ayutthaya

Thajsko, Malajsie, Singapur - výborně organizačně i programově připravený zájezd

Dobrý den,
chtěl bych touto cestou vaší CK poděkovat za výborně organizačně i programově připravený zájezd Thajsko, Malajsie, Singapur. Absolvovali jsme s různými CK v minulosti již několik exotických poznávacích zájezdů, ale vaše CK je zatím v konkurenci ostatních na prvním místě. Velký podíl na bezproblémovém průběhu zájezdu měly bezesporu obě průvodkyně (Katarína Pivovarníková a Veronika Hulíková), které odvedly 100% profesionální práci s lidským přístupem. Určitě s vaší CK budeme cestovat i v budoucnu.
Prosím o jejich pochvalu a předání této informace vašemu vedení.

Děkuji a jsem s pozdravem

Pavel Hložek

Čti více
O historii se dozvíte maximum od SEN průvodce

Thajsko, Malajsie, Singapur - a vše velice děkuji a těším se na další společnou cestu se Snem

Zdravím CK SEN,
letos jsem se prvně vydala s touto CK na zájezd a byla jsem velmi spokojená. Vše probíhalo naprosto skvěle, v pohodě, bez stresu i skupina lidí byla skvělá. Na hladkém průběhu našeho poznávání se nejvíce podílel průvodce Jiří, kterého si opravdu hýčkejte, protože takový by měl průvodce být. Měl veškeré znalosti, byl ochotný, vše bylo řešeno ve prospěch klientů a myslím, že se nám nadstandardně věnoval. Malé nedostatky zájezdu právě díky přístupu průvodce člověk ani neřešil. Díky patří i místním průvodcům i všem, kteří se podílejí na tom, aby naše cesty byly zajímavé a bezproblémové. Za vše velice děkuji a těším se na další společnou cestu se Snem. Lucie

Čti více
Budhistický mnich v klášteře

Thajsko, Malajsie, Singapur

Dobrý den,
před týdnem jsme se vrátili ze zájezdu Thajsko, Malajsie, Singapur a chtěl bych opravdu velmi pochválit průvodce Jozefa "Jogyho" Martináska, který se o nás po celé dva týdny perfektně a s velkou ochotou staral, stále se zajímal o naši spokojenost a vždy se snažil maximálně vyjít vstříc. Díky svým četným talentům se Jogy o pár krásných vzpomínek postaral i sám. :-) Jsem moc rád, že jste nás zařadili právě do Jogyho skupiny. Soudím, že to mělo velký vliv na můj celkový dojem z dovolené, zejména v Malajsii a Singapuru, které jsme povětšinou poznávali v osmi (což popravdě u poznávacího zájezdu považuji za horní hranici velikosti skupiny).
V Bangkoku několik z nás zašlo navštívit chrám Wat Saket na Zlaté hoře, který je v docházkové vzdálenosti od hotelu. Shodli jsme se, že se jedná o skutečně krásné místo a proto prosím o zvážení, zda ho buď nezařadit do programu, nebo alespoň nezmínit v propozicích. Děkuji.
S pozdravem
Michal Novák

Čti více
Zlaté sochy budhů v Thajsku

Thajsko, Malajsie, Singapur - krásné ubytování, výlety na velmi zajímavá místa, úžasné zážitky

Musíme Vám velmi poděkovat za krásnou dovolenou v Thajsku plnou zážitků a velice pochválit Vašeho průvodce p. Jiřího Jobánka, jeho znalosti a organizační schopnosti.
Krásné ubytování, výlety na velmi zajímavá místa, úžasné zážitky ze šnorchlování, jízdy na slonech i kajacích. Ochutnání místního jídla. Dlouho budeme vzpomínat na tak krásnou dovolenou a rádi opět využijeme Vaši CK. Na zájezdu se vytvořilo příjemné československé společenství.
Manželé Tonda a Eva Vlkovi

Čti více
Mladí Thajci chodí do kláštera na zkušenou

Thajsko - Musíme konstatovat,že tato zkušenost byla vynikající

Dobrý den,

ve dnech 8.2. - 25.2.2019 jsme se zůčastnili s manželkou zájezdu na míru dle našich požadavků na trase Thajsko,Malajsie a Singapur. Naší průvodkyní byla paní Katrin Abou Naboutová.
V minulosti jsme absolvovali řadu různých zájezdů a pobytů ve světě s různými CK. Cestovat s CK SEN jsme se rozhodli s ohledem na doporučení našich přátel a uvedená cesta byla první zkušenosti s vaší CK. Musíme konstatovat,že tato první zkušenost byla vynikající a to zejména pro zcela výtečný přístup naší průvodkyně Katky,která po celou dobu pobytu byla né průvodkyní,které jsme znali z jiných cest,ale průvodkyni s velkým množstvím informací nejen zeměpisných,ale i hluboce historických,průvodkyní,která vždy trpělivě nás seznámila ve vzájemných souvislostech s životem v jednotlivých zemích,průvodkyni, která kromě schváleného programu nám vždy dala možnosti alternativně poznat i mnoho věcí navíc. Byla vždy nápomocná,trpělivá,nabitá vědomostmi,naprosto orientovaná a vždy s nadhledem a pohodou řešící požadavky nás turistů dychtivých po poznání. Již po krátkém seznámení bylo zřejmé, že je průvodkyni s naší “krevní skupinou“a tak po 18 denním společném putováníjsme se stali přáteli(jako bychom se znali již dávno), a tak další cestu,kterou bychom chtěli absolvovat s vaší CK,bychom přivítali opět Katku jako naši průvodkyni.
Poděkujte prosím naším jménem Katce za vynikající a profesionální 18 denní putování. Pokud má vaše CK takovéto průvodce všechny,tak blahopřejeme k výběru. Jsme však po uvedeném putování přesvědčení,že Katka je naprosto vyjímečná průvodkyně,tak si jí držte a považujte.
Mnoho dalších pozitivních reakcí Vám přejí
manžele Urbanovi z Brna

Čti více

Buddhové ze Siamu - Ayutthaya

Vyrážíme objevovat region ležící severně od hlavního města a zavítáme do historického města Ayutthaya. Otevíráme bránu starobylého thajského království, ze kterého dnes přežili ruiny fantastických staveb. Nahlédneme do Velkého chrámu a nakrmíme slony. Nádherné stúpy si pamatují Thajsko nebo lépe řečeno Siam z dob, kdy se nikomu o Bangkoku ani nesnilo a tato země byla exotickým dobrodružstvím. Oranžové nebo šafránové roucho buddhistických mnichů kontrastuje s chladným kamenem a naše fotoaparáty nepřestávají cvakat. Náš poznávací zájezd zde není jen kvůli historii, ale dáváme zabrat i našim chuťovým buňkám. Pad thai, zelené kari, ostrokyslá polévka tom yam, thajské nudle, sladkosti od vzniku světa či perfektní ananas. 

Čti více
SEN na Maya beach, kterou proslavil Leonardo di Caprio

Odpočinek v ráji na Krabi

Perfektní dovolená na pět písmen? Krabi. Člověk se zde na Krabi cítí perfektně. Výlet za výletem, dobrodružství, exotika, zážitky, plavání, thajské masáže, kokosové ořechy, opalování, křišťálově čisté moře a k tomu mai tai, bary, krásné restaurace, thajské kari, tom yum, tom ka kai, mango s kokosovou rýží či banánové palačinky s kešu. Mám pokračovat? SEN zde našel kousek ráje. Oddáváme se koupání na opuštěných ostrůvcích s bělotstnými plážemi. Dnes jsme opět vyskočili na naší loď a necháváme se unášet vlnami směr Phi Phi. Souostroví, které představuje nádhernou exotiku. Plaveme v klidné zátoce, navštívíme nejslavnější pláž Maya, kde se točil film Pláž s Leonardem di Capriem. Na Phi Phi človek cítí exotiku na každém kroku. Při kajakování jsme dokonce měli tolik štěstí, že se kousek od nás vynořil nádherný varan, symbol štěstí v Thajsku.

Čti více
Přímo z lodi si objednáte čerstvé thajské dobroty

Plovoucí trhy a most přes řeku Kwai

Na plovoucích trzích se plavíme mezi kanály a obdivujeme domky místních, postavené na kůlech přímo u vody. Trhy jsou snad nejfotogeničtějším místem celého Thajska, stačí si sednout na skvělou nudlovou polévku a příběh celého trhu se odvíjí přímo před vašima očima. Odpočíváme při plavbě po známé řece Kwai v obklopení zelených kopců a povídáme si dobrodružné příběhy 2. světové války, která zasáhla i do osudů známého místa Kanchanaburi. Určitě to bude tím, že právě zde stojí světoznámý most přes řeku Kwai, který vyrostl na "Železnici smrti". I po něm se projdeme. 

Čti více

Singapur z budoucnosti

Není nic lepšího než začít v tomto moderním městě plavbou na loďce po řece Singapur. Město se vypíná do výšky, jeho světla se zrcadlí na vodní hladině a člověk neví, na kterou stranu se má dívat dříve, protože by nejraději sledoval obě najednou. Ozdobou zálivu je nádherný luxusní hotel Marina Bay Sand s nejvýše položeným bazénem světa. Svítí jako diamant položený v dlaních Singapuru. Teprve když tu člověk je a vidí ho na vlastní oči, uvěří, že tady opravdu stojí! Náš poznávací zájezd nezůstane jen v centru obklopeném mrakodrapy, ale nahlédneme na ostrov Sentosa s nejjižněji položeným místem pevninské Asie. Někteří z nás se nechali zlákat voláním nádherných akvárií a užívali jsme si v dobré náladě Singapur a jeho dobrodružství. Svezli jsme se moderním metrem, kráčeli podél zálivu, objevovali zákoutí špičkových hotelů či hleděli na Singapur ze střechy Marina Bay Sands. V botanické zahradě jsme viděli stromy vysoké několik desítek metrů, shlédli místa, kterými jezdí F1 a kdo chce, ten se povozí na obrovském ruském kole. Je možné, aby zde na tak malém kousku země bylo tolik atrakcí? Orchard Road je Mekkou nakupování a z tolika nákupních center se vám zatočí hlava. 

Čti více
Jízda na slonech se stane zážitkem

Pohled na svět ze sloního hřbetu na Krabi

Jezdili jste už na slonech? Jedna z aktivit, kterou nikdy nevynechejte v Thajsku na ostrově na Krabi. Na Krabi nejsou jen nádherné pláže, krásné ostrovy a výjimečně vápencové skály trčící z vody. Najdete zde také unikátní džungli, v níž se ale jen tak neprocházejte. No my víme jak si ji vychutnat jinak, než jen prodírání se hustým porostem v nepřístupných místech. Řeč je o sloní stanici na okraji džungle. Vítají nás tu místní a hned nám nabízejí vodu a výborné čerstvé ovoce. Tady v Thajsku chutná opravdu jinak. Sloni i se svými vůdci jsou již připraveni. Ti se nazývají Mahuta. Každý slon má svého a je mu absolutně věrný. Na 100% poslechne jen jeho a nikdo jiný ho neumí ovládat. Takže si sedáme na hřbety slonů a před sebou máme naše vůdce, kteří sedí slonu přímo na hlavě. Jemné povely, šoupání za ušima slona, takto se dají sloni ovládat jako auto. No ten terén, na který se vydáváme, by ale auto věru nezvládlo. Strmé kopce, bahno, vysoký bambus, přes to všechno se prodíráme. Sloni nastupují z nohy na nohu s neskutečným jistotou a my se cítíme maximálně bezpečně. Občas se zastavíme, sloni něco snědí, osvěží se a naše hodinová procházka se blíží ke konci. V cestě máme najednou překážku. Mahut pár slovy vydá povel a náš slon přechází velkou spadlou větev na cestě. Můžeme jít dále. Na závěr sladká odměna v podobě banánů pro naše slony. Svět ze sloního hřbetu je prostě o něco hezčí.

Čti více
Pohled z řeky na večerní Bangkok a chrám Wat Arun

Hříšné město andělů Bangkok

Bangkok si nás získal. Jeho energie, krása, nablýskanost, dobrodružné závody na tuktukách, hříšná zákoutí, rušný Khao San a to ani nemluvím o místní kuchyni. Ochutnali jsme toho už tolik, že se nám mísí ve vzpomínkách chutě Tom Yamu, kokosové polévky Tom Ka Kai, ale i národních nudlí Pad Thai, zeleného kari, kari Masaman či lepkavé rýže. Sladké palačinky a kokosové palačinky vystřídal kopec exotického ovoce na plovoucích trzích. Všichni jsme si dali  jackfruit, rambutan nebo papáju. Přestože je Bangkok andělské město, zažili jsme jeho hříšnou stránku a hříšnou tvář, když jsme se dlouho do noci aklimatizovali šokem. Dovolená v Bangkoku, to jsou však i nádherné chrámy či plavba přes řeku Chao Praya. Uvidíme nejvzácnější sošku Buddhy celého Thajska a dozvíte se, kdy se převléká do nových šatů. Chrám Wat Arun na břehu řeky, chrám Wat Pho s obrovským ležícím Buddhou, to vše se v hlavě uloží jako vzpomínka na krasný poznávací zájezd, který právě začíná. Hříšné město andělů nás zabalí do svých křídel a my to tady začínáme milovat.

Čti více
Noční pohled na 452 m vysoké Petronas

Pod nejvyššími dvojčaty světa v Kuala Lumpur

Z Penangu cesta pokračuje do Kuala Lumpur, moderní metropole Malajsie. Ta nás překvapuje od začátku svou čistotou, přírodou a zajímavými městy, kde se snoubí koloniální krása s čínskými a indickými vlivy. V jeskyni Batu jsme se nadýcháme indické atmosféry. Opice, vůně vonných tyčinek, dlouhé, barevné sárí, vousatí muži s indickým přízvukem. To vše dělá Batu geniálním místem, kde má člověk pocit že udělá jen pár kroků a přejde stovky kilometrů do Indie. V Kuala Lumpur si  vychutnáváme  noční nasvícená dvojčata Petronas Towers. V KL jsme se prošli i koloniálním náměstím Merdeka a nahlédli jsme do velké mešity Negara a nakonec si prohlédli město z vysoké TV věže, jejíž špička se zastavila ve výšce 421 metrů nad zemí. Neskutečný pohled! Celé Kuala Lumpur se pod námi rozprostřelo jako koberec, z něhož vyrůstají nádherné, moderní stavby. Ochutnáváme tradiční rendang s chutí kokosového mléka, které se  podává se s rýží dušenou v banánovém listu.

Čti více
Chrámy plné zlatých Budhů

Požehnání u příležitosti Čínského nového roku v buddhistickém chrámu

Dnes absolvujeme prohlídku krásných chrámů Bangkoku. Prvním je What Pho, ve kterém se nachází druhá největší socha ležícího Buddhy s délkou 46 m, tradiční škola thajské masáže a v neposlední řadě i posvátný strom, který zde byl zasazen ze štěpu Ficus religiosa, pod kterým Buddha dosáhl osvícení. U příležitosti Čínského nového roku, který se dnes slaví na celém světě, jsme se necháváme požehnat buddhistickými mnichy. Posíláme tedy do celého světa a také vám, aby vaše cesty byly šťastné a plné intenzivních zážitků. Pro nás je tento den nezapomenutelným zážitkem.

Čti více

Malý kousek ráje v Andamanském moři

Slunce svítí a voda kolem nás je průzračně tyrkysová. Naše loď Nitcha brázdí vlny Andamanského moře. Směřujeme k ostrovu Phi Phi Leh, menšímu ostrovu slavného souostroví Phi Phi. Tento ostrov je známý především pláží Maya, kde se natáčí film pláž. My ale nejdeme sem. Maya bay je zavřená kvůli znečištění turismem, ale Phi Phi Leh skrývá i jiné nádherné zákoutí. Našim cílem je zátoka Pileh. Tento přírodní div je mořská zátoka, vytvořená erozí a odplavováním písku z ostrova. Vypadá jako mořský průsmyk mezi obrovskými vápencovými skalami. Jak se k zátoce blížíme, voda nabírá nových odstínů tyrkysové a čím dále, tím je průzračnější. Naše loď musí zpomalit. Vápencová skaliska se otevírají do ústí, širokého asi sto metrů, a před námi se otevírá laguna Pileh. Do vnitra vstupujeme úplně pomalu. Musíme si vychutnat tu atmosféru, kdy se plavíme kolem majestátních skal Andamanského moře a ve vodě všude kolem sebe vidíte stovky korálů. Voda tu má jen kolem dvou metrů a je tak křišťálově čistá, že vidíte každou rybičku. Když je silný odliv, tak se sem dokonce lodí ani nedá dostat. My to ale máme dobře naplánované a náš zkušený kapitán s přezdívkou Big Man (je opravdu velký, na Thajce), nás s jistotou provází skalisky korálových bariér. Po pár minutách postupujeme za korály a dostáváme se do hlubší částí laguny. Není tu žádná pláž ani místo, kde by jste vystoupili z lodě ale i tak je to dokonalé místo na koupání. Loď parkujeme na kotvě, vylézáme na příď a šup do vody! Šipku? Salto? Bombu? Předvedeme všechno! Voda má více jak tři metry, dno je čistý písek a kolem Vás jsou po všech stranách obrovské nahnědlé vápencové útesy. Ve spojení s teplým andamanským sluncem je toto místo dokonalou idylkou a malým kouskem ráje.

Čti více

Kulinářský ráj koloniálního Penangu

Po přejezdu malajských hranic nás přivítá zelená země. Kde tady se objevilo rýžové políčko, jinde zase vysoké kopce pokryté lesy a člověk má pocit, že za krátkou chvíli poznal všechny možné odstíny zelené. Thajské bahty se v peněžence vyměnily za malajské ringity a i lidé se změnili. Někteří jsou tmavší, jiní mají čínské rysy. Ocitli jsme se na ostrově Penang. Ostrov nebývalé exotiky. Ostrov betelového ořechu.  Penang zavání dálkami, nejednoho dobrodruha k sobě přivábil svým neutuchajícím voláním. Desítky či stovky obchodníků zde zakotvily své lodi, aby zkoušely štěstí a obchodovali s kořením a opiem. Dnes je Georgetown, hlavní město ostrova, výstavní skříní koloniální architektury. Je třeba čekat kulinářský zážitek. Penang je totiž nejchutnějším městem Malajsie. Ochutnáváme žáby na chilli, ale zkusíme i tradiční polévku laksu, grilované ústřice, kuřecí satay v arašídové omáčce, nudle s krevetami a užíváme si chaos místa doplněného o čínské nápisy. Jiný svět.

Čti více
Thajská polévka je základ dne

Penangský street food

O Penangském street foodu se už natočilo mnoho dokumentů. Je pravda, že multikulturalismus země jakou je Malajsie a obzvláště město Georgetown na ostrově Penang, poznáte a pochopíte, až když to všechno ochutnáte. Na jedné ulici tak najdete mix malajsko, čínsko, indické kuchyně a pro ty nudné i McDonald ukrytý v budově koloniálního stylu. No na to abychom jedli „junk food“ zde přece nejsme. Po úvodní jízdě na rikšách, se vydáváme poznávat rozmanitost místní kuchyně. Nazvat ji ale místní není tak jednoznačné. V jedné části najdeme typické malajské jídla, jakou jsou polévky Penang Assam laksa nebo laksa lemak, ale chybět nemůže ani Nasi lemak slavné malajské jídlo s rýží, které se běžně servíruje na snídani, oběd i večeři. Chybět samozřejmě nemohou mořské speciality a to například omeleta s ústřicemi - Oh Chien. Různá jídla typická pro čínskou kuchyni včetně i těch nejbizarnějších jakými jsou černá shnilá vejce, tzv. „Tisíciletá vejce“. Po večeři si můžete dopřát jeden z mnoha sladkých dezertů, nebo ochutnat lokální pivo. Jídlo je jednou z věcí, kterou podobně jako i cestování třeba zažívat na vlastní kůži. A tak, já osobně raději vyměním nedělní řízek za něco lokálního z té země, ve které se momentálně nacházím.

Čti více

Singapurský Chinatown

Před námi stojí singapurský Chinatown komplex. Na první pohled vypadá toto místo nevábně – betonový skelet s řadou oken na poschodí a obchody s drobnými výrobky v přízemí. Nenapadlo by Vás sem vejít, pokud nevíte, jaký poklad se ukrývá na poschodí. Právě v této budově je skrytý jeden z nejlepších trhů s pouličním jídlem v jihovýchodní Asii. Právě tady začínal Hawker Chan, nejlacinější michelinská restaurace na světě. Ale ne jen on, toto místo je mekkou čínské kuchyně v Singapuru. Představte si největší food court nákupního centra v Česku, vynásobte to třemi a ještě stále nemáte dostatečnou představu o tom, kolik malých rychlých občerstvení tu najdeme. Vystupujeme nahoru schody a kolem nás je dokonalý čínský ruch. Všichni jí pohromadě, ať už dělníci nebo businessmeni v oblecích. Před některými stánky se hadí impozantní rady. Toto místo je legendou. Míjíme přeplněný stánek Hawker Chan, řada je tu minimálně na hodinu a jdeme o pár stánků vedle. Tady se skrývá další poklad této jídelní zóny – restaurace s knedlíčky a nudlemi Xiao Long Bao. I toto najdeme v Michelinské příručce, i když nemá hvězdu. To ale vůbec neznamená, že to není skvělý stánek. I tady je řada, místní dobře ví, které restaurace jsou nejlepší. Čeká se ale jen 15 minut a tak se přidáváme i my. Usmívá se na nás kulatý majitel v zamaštěném tričku. Vypadá velmi jinak než na fotografii s michelinským průvodcem, kterou má vystavenou ve výkladní skříňce ale úsměv má stejný. Dáváme si sečuánské nudle a různé druhy knedlíků. Nejznámnější jsou Xiao Long Bao, kuličky na páře plněné mletým masem, krom toho si ale dáváme i variantu s pikantní omáčkou a zeleninou. Jídlo je skvělé, jen málo místech mimo Čínu najdete takové. A vůbec nemluvím o tom, že v předraženém Singapuru je cena za dvě jídla 10 dolarů až zarážejíc nízká, v běžné restauraci by jste zaplatili 4x tolik. Pokud se podíváme kolem sebe, tak každý lituje, že nemáme více žaludků. Tolik druhů polévek, nudlí a rýže jako tu, nenajdete jen tak někde. Alespoň se ještě pohledem popaseme na bohaté nabídce stánků kolem nás a pomalu chinatown komplex opouštíme. Před námi je příjemné Singapurské popoledne.

Čti více

Jak jsme koupali slony

Ráno odjíždíme na začátek treku. Nejprve se ale musíme vybahnit se slony. Pracovně vysloužilí sloni zde odpočívají a užívají si sladkého nicnedělání. Velkou atrakcí pro ně je, když je přijdou vykoupat a bahnem vydrhnout zážitkuchtiví turisté... Nám se to nesmírně líbilo. Celí od bahna a kalné říční vody (ale s úžasem) se díváme na fotky a vzpomínáme na tento jedinečný zážitek. Je to jiné. Být se slonem v takové situaci jen tak nikde nezažijete. Kdo nezažije, nepochopí. Jak může být někdo spokojený, když je celý špinavý a mokrý? My už víme. Bahnem drhneme slona a pak ho v řece opláchneme pěknou, hnědou vodou. Sloni jsou spokojení, my nadšení. Po nakrmení slonů a sebe samých odjíždíme do hor. Zde vyrážíme na túru a přicházíme k prvnímu vodopádu. Smýváme ze sebe poslední zbytky bahna ze sloního bazénu. S vynikající náladou začínáme šlapat do kopce. Po hodině přicházíme do první vesnice horských Karenů. Zde jich žije 10 (jedna početná rodina). Chovají krávy a pěstují vše, co se jen dá. Spoustu věcí také získají z lesa. Hlavně dochucovadla do jejich jídel a různé stavební materiály. Děti dostávají pár hraček a peníze za náramky, které vyrábějí spolu s mámou. Po další půl hodině přicházíme do vesničky, kde i přespíme. Ubytování je výborné. Tradiční dřevěný dům na kůlech a uvnitř šest moskytiér, a pod každou dvě matrace s dekami a polštáři. Luxus, který jsme ani nečekali. Venku toaleta a venkovní sprcha. Po večeři si hrajeme s dětmi, nafukujeme balóny a je nám fajn. Po snídani scházíme k řece Wang, kde opět skáčeme do vody pod vodopádem. Osvěžení stoupáme do kopce a užíváme si džungli. Je to jiné než u nás. Úžasné. Na hranici s kmenem Hmong přes rýžová políčka scházíme zpět k Wangu. Vykoupeme se? Jasně! Postupujeme dále a přicházíme do další vesnice, kde budeme spát. Dáváme si chlazené pivo z ledničky, což je po dvou dnech malý zázrak. Ubytujeme se a opět zažíváme interakci s místními. Martinka jim zaplétá vlasy a používá Zuzčiny sponky. Místní dámy jsou nadmíru spokojené. Poslední ráno scházíme k vodopádu Maewang, kde se osvěžíme, a když přicházejí davy turistů, my již odcházíme. Ještě projdeme lesem a políčky a sedáme do našeho auta. To nás o pár kilometrů dál vysadí a my přesedáme na bambusové vory. 50 minut zábavy v relativně rychlé řece a představujeme si, jak to tu vypadalo, když byl tento způsob dopravy zcela běžný. V Chiang Mai jsme se už jen najedli a plní vzpomínek a zážitků odjíždíme na autobusovou stanici na noční spoj zpět do civilizace a za dalšími zážitky.

Čti více

Kang Som – thajský drink

Thajské jídlo patří určitě mezi nejlepší na světě. Znáte však i nějaký thajský koktejl? V Thajskem Ao Nangu nás čeká kromě aktivního odpočinku, krásných pláží, thajských masáží a skvělého výběru mořských plodů a ryb ještě jedna specialita. Právě tady, v těsné blízkosti pobřeží mezi kokosovými palmami se člověk rád nechá strhnout rytmickou hudbou z všudypřítomných barů. Ty jsou velmi dobře připraveny a svou nabídkou místních exotických koktejlů se vám postarají o ten pravý zážitek – osvěžující exotický nápoj, horký noční vzduch, zvuk mořských vln a jemný šepot palmových listů nad hlavami. Při hledání skutečné exotiky a chutí, které spolu ladí extrémně výstředním způsobem, nemusíte chodit daleko od našeho základního hotelu J Mansion. Hned naproti otevřeli nedávno Aonang Inn & Bistro. V nenápadném oranžovém baru vám namíchají drink, na který tak brzy nezapomenete. Jeho výstřední název v menu, Kang Som - Spicy, doplňuje ještě jednoduchý popis, který zní The Soup - v překladu polévka. Chuť polévky je asi to poslední, co byste očekávali od alkoholického nápoje, ale nedejte se odradit. Pokud se rádi necháváte strhnout různými chutěmi světa, tento nápoj nesmíte vynechat. Jeho základ tvoří limetková šťáva, listy a thajský rum SangSom. Tuto nudnou a nevýraznou kombinaci nabije energií jedna malá umletá chilli paprička, život jí vdechne tamarín a o extravagantní vzhled se postará kurkuma. Nakonec se všechny tyto chutě spojí v jedno klidné, laskavé objetí kokosového sirupu. Kombinace, kterou byste si jen těžko uměli představit, vás okouzlí svou výstředností a jednoduchostí. Překvapí, osvěží, zaštípá a rozehraje symfonii na vašich chuťových pohárcích. Nebudete vědět, zda vám vlastně chutná nebo ne, a s touto otázkou na rtech vypijete celý drink ani nevíte jak. Exotická chuť v ústech vám ještě dlouho bude připomínat toto kuriózní spojení chutí. Polévkový pikantní koktejl Kang Som během návštěvy Ao Nangu určitě nevynechejte. Vždyť krajinu třeba poznávat všemi smysly, a právě ty chuťové se v Thajsku mají na co těšit.

Čti více

Škola vaření, Thajsko - Jak se vaří zážitky

Volný den na Krabi se dá využít tolika způsoby až bychom si mohli přát, abychom měli volný minimálně týden, ne-li dva. Někdo se ráno vydá na pláž, jiní si déle pospí, aby nabrali síly na zítřejší Malajsii, ale jde o odpočinek a ten padne dobře každému. Zformovali jsme partu a řekli si, že volno využijeme aktivně v thajské škole vaření. Za těch pár dní jsme si thajskou kuchyni a její geniální jídla zamilovali, a tak není co řešit. Ráno si pro nás přijede auto a o dvacet minut později stojíme v typickém thajském domě, který je obklopen kaučukovníkem, sem tam kolem roste papája či guave. Krásná exotika. Přivítá nás Tu a můžeme začít. "Oblečte si zástěry" a jdeme na to! Thajská kuchyně patří mezi nejlepší na světě a mnozí jejímu kouzlu podlehnou toulajícím se Thajskem. Toto je ten moment, kdy se o ní dozvíme více. Našima rukama projdou ingredience od galangalu (podobný zázvoru), přes limetky, kaffirove listy až po čerstvou kurkumu, česnek, citronovou trávu či pár základních potravin. Naučíme se vytvořit si samotnou kari pastu a stačí minutka, dvě a celým prostorem se vine podmanivá vůně čerstvých thajských ingrediencí. Proč je nemůžeme mít i doma? Po kari pastě přichází na řadu polévka. Někdo z nás si vybral Tom Yum, jiní Tom Ka Khai, tedy kokosovou polévku s kuřecím masem. Hřiby, kousky kuřecího masa, citrónová tráva, galangal, cibulka, kaffirové lístky a chilli. "Pokud chcete obyčejné, vezměte si jednu chilli papričku, pokud medium seberte dvě a pokud chcete mít" fun "tak pět" směje se Tu. Dvě papričky jsou takové, že budete příjemně cítit pikantnost rozlévající se ústy, ačkoli mnozí sáhnou po jedné. Krájíme, povídáme si a člověku přijde na mysl, jak může být thajská kuchyně, tak jednoduchá? Vždyť v jednoduchosti je krása, tak na co si to komplikovat? Naše polévky jsou brzy hotové a vůně kari se najednou promíchává s vůní kokosového mléka. Druhým chodem je Pad Thai, rýžové nudle s kousky tofu i zeleninou v omáčce, v níž se setká tamarind, ústřičná i rybí omáčka, cukr i sůl. Thajská kuchyně miluje míchání ingrediencí, které by jakoby společně ani nesouvisely. Pod woky hoří plamen a pomaličku vše dostává formu. Jemně orestovat, posunout stranou a rozbít vejce. Pěkně jednou rukou jako profík z ulice. Všechno se zde naučíme. Sníme polévky, druhé jídlo, chvilku odpočineme a jdeme na druhé kolo. Kolikrát jste jedli nebo viděli jarní rolky? A kolikrát jste je připravovali sami? Přesně o tom to celé je. Naučíme se, jak je správně rolovat, jak připravit nádivku a zkusíme si i čerstvé jarní rolky z rýžového papíru, který se namočí do vody a pak se do něj všechno zabalí. Ochutnáme i malé balíčky plněné kuřecím masem, které se převážou pandánovým listem. Jak se to do nás všechno vejde? A to nekončíme! Ještě nás čeká papájový salát Som Tam a dřevěný hmoždíř ve kterém se promíchá. Kari pastu jsme si nepřipravili jen tak z dlouhé chvíle. Nyní ji šoupnu na wok, promícháme s olejem, zalijeme kokosovým mlékem s vodou, přidáme lilky a jiné drobnosti a o pár minut je vše hotovo. Naše zelené kari je voňavé, a tak pronikavě zelené díky čerstvé thajské bazalce, že strčíme do kapsy i podniky v nichž jsme jedli. Tady v Thajsku se vaří z čerstvých potravin, žádná chemie, hlouposti, nic jen čerstvé věci. Jiné by Thajci nesnědli. Vždyť jedí několikrát denně, proč by si měli kazit den? Zlatý hřeb programu je dezert, a tak se naučíme připravovat fritované banány v těstíčku, mango sticky rice a banánový dezert v kokosovém mléce. Uff, najedení k prasknutí, hlava plná novinek a duše tančí pod náporem zážitkového dopoledne. Tak co, dáte se příště přemluvit? Toto jsou věci, na které budete ještě dlouho dlouho doma vzpomínat.

Čti více

Thajská kuchyně – tipy Znáte Pad Kra Pao? Ochutnejte kousek nebe!

To, že thajská kuchyně patří mezi nejdokonalejší gastronomické zážitky světa, už připomínat nemusíme. Je tak zajímavá a pestrá, že zastíní i okolní země jako Vietnam, Malajsie či Indonésie, a téměř každý, kdo se v Thajsku ocitne, po chvíli zjistí, že toto je země, v níž se nebude hubnout. Ne že by lokálně jídlo bylo mastné a těžké jako tradiční česká kuchyně, ale proto, že je tu toho tolik, že budete chtít ochutnávat od rána do večera. Perfektní thajské zelené nebo červené kari, Pad Thai, polévky Tom Yum nebo Tom Ka Kai jsou již legendární klasikou; ale znáte jídlo zvané Pad Kra Pao? Pokud ne, je to chyba! Právě toto jídlo se v Thajsku stává stále oblíbenější, a přestože byste ho zde našli už i před lety, nyní dostává křídla a doslova letí, aby se vyšvihla na špičku thajské gastronomie. Pad Kra Pao se stále častěji objevuje na menu podniků, a dokonce vznikají i specializované restaurace, kde se věnují a zdokonalují jen toto jedno jediné jídlo. Pad Kra Pao je krásné ve své jednoduchosti. Pokud si ho objednáte, dostanete kopec rýže, volské oko a duší jídla je směs kousků masa (často mletého), které se proplétá s jemnou chutí česneku, thajské bazalky a nechybí v něm ani chilli. Hodně chilli! Pokud chcete ochutnat Pad Kra Pao, tak, jak si ho zamilovali Thajci, vyžádejte si ho "thai spicy". Tyto dvě nevinná slovíčka získají prvním soustem význam, který má od nevinnosti daleko. Pořádně pálivá porce Pad Kra Pao vám ukáže, co všechno thajské jídlo dokáže. Ústy se rozlévá teplo, které přejde do horka, a to už přesně víte, že brzy vám budou téct slzy. Ty se nakonec promíchají s Pad Kra Pao a vám to přijde směšné, ale smát se nebudete. Tedy ještě ne v tom momentě. Smích a chuť přijde až později. Chilli vás pořádně potrápí, ale bez chilli by thajská kuchyně nebyla tím pravým ořechovým. Zkuste, jak chutná Pad Kra Pao v pěkné restauraci, ochutnejte ho v pouličním stánku na tržišti Wang Lang, nebo si sedněte do podniku Phedi Mark, který jen nedávno otevřel snad nejznámější food bloger světa Mark Wiens. Roky žije v thajském Bangkoku, miluje toto město, miluje jeho jídlo a cestuje po světě a ukazuje země přes jejich chutě. Jeho Pad Kra Pao je novinkou na gastronomickém nebi a je to něco, na co dlouho nezapomenete. Zkuste přijít do Bangkoku a kromě tradičních, známých jídel se dejte přemluvit alespoň na jednu porci. Můžete si být jisti, že nikdy při té jedné porci nezůstanete. Vidím to na sobě. Čím více času v Thajsku trávím, tím více ochutnávám Pad Kra Pao na mnoha možných i nemožných místech. Pad Kra Pao zažilo svých "pět minut" slávy i v roce 2018, kdy svět sledoval záchranné akce v thajské jeskyni Tham Luang, v níž zůstalo zaseknutých tucet thajských chlapců. Po 2 týdnech, kdy se je podařilo zachránit, si mnozí z nich jako své vůbec první jídlo vybrali Pad Kra Pao. Potřebujete ještě více důkazů na to, abyste ho ochutnali?

Čti více

Vegetariánský festival v Hat Yai - Očista těla a duše

Hat Yai je největší město v provincii Songhkla na jihu Thajska. S populací přes 150 tisíc obyvatel patří k největším městům ve státě. Kromě Thajců v něm žijí i Malajci a Číňané. A právě Číňané přišli v Hat Yai s nápadem každoročně organizovat vegetariánský festival. Jeho cílem je přesvědčit lidi, aby se během deseti dnů vyhýbali konzumaci masa a očistili tak své tělo. Festival se koná v obrovském stanu, kde se nachází až sto stánků s nejrůznějším jídlem. Více může překvapit fakt, že ryby a mořské plody zde očividně za maso nepovažují. Můžeme zde najít smažené rybí kuličky, opékané nudle se zeleninou, křupavé bramborové lupínky a skvělé thajské sladkosti. Vyzkoušet můžete všechno, protože jídlo se za minimální ceny prodává po kouscích, a tak se nemusíte bát, že se přejíte již po první porci. Festival probíhá i mimo hlavního stanu. Na ulici vystupují pouliční umělci a skupina tanečníků zde předvádí indické tance a ohnivou show. Zamířit můžete i do blízkého taoistického chrámu, kde si můžete nechat vyvěštit svůj osud prostřednictvím hůlek Kau Chim. Většina turistů však zůstává ve stanu a zkouší lahodně vypadající jídla. Nechte se jimi zlákat i vy.

Čti více
Thajské království

Ayutthaya

Pozornosti kdejakého návštěvníka Thajska by rozhodně nemělo uniknout historické a již dávno zaniklé město Ayutthaya, které bylo v letech 1350 až 1767 centrem Siamského království. Konkrétně jej založil král U-Thong po opuštění původního hlavního města Sukhotaj. V celém městě se nalézá velké množství nákladných staveb a více než 400 buddhistických klášterů. Za vidění pak stojí zejména historický park Phra Nakhon Si Ayutthaya, který je krom jiného zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO. 

Čti více
Ostrov Phi Phi, Krabi, Thajsko

Ko Phi Phi ostrov

Ostrovy Ko Phi Phi leží v Andamanském moři a jsou součástí překrásného Národního parku Hat Noppharat Thara-Mu Ko Phi Phi. Sestávají ze dvou velkých ostrovů zvaných Koh Phi Phi Don a Koh Phi Phi Le plus čtyř menších ostrůvků (Koh Pida Nai, Koh Mai Phai, Koh Pida Nok, Koh Yung). Na těchto kouzelných místech světa spatříte nejen vysoké kopce, úžasné pláže a smaragdově zelené moře, ale i korálové útesy a barevný podmořský život. Proto sem také každoročně proudí cestovatelé z celého světa toužící po dokonalém tropickém ráji s mnoha možnostmi vyžití. Můžete zde šnorchlovat, potápět se, opalovat se na pláži, anebo si užívat do sytosti bujarý noční život. 

Čti více

Penang (Georgetown)

Malajský ostrov Penang patří mezi nejpřitažlivější místa celé země, a tak zde nemůžeme chybět. Je to místo, kde se snoubí krása kolonialismu s náboženskou harmonií a kde můžete objevit i kus zajímavé historie. Penang společně s Melakou patří mezi nejdůležitější koloniální města jihovýchodní Asie a v roce 1789 se zde vylodil Francis Light, aby proměnil Penang s jeho hlavním městem, které dostalo jméno Georgetown na britské území. Etapa britské kolonizace poloostrova se tak mohla začít. Penang zní v překladu "Ostrov betelového ořechu" se kterým se tu kdysi výrazně obchodovalo. Georgetown je místo připomínající mozaiku, protože tu vedle sebe harmonicky žijí Indové, Tamilci, Číňané, Malajci i jiné, menší národy a projdete se ulicí harmonie, kde na pár desítkách metrech natrefíte na křesťanský kostel, čínský chrám, hinduistickou svatyni i muslimskou mešitu. Kde jinde na světě toto zažijete? Stopy koloniální architektury patří mezi nejkrásnější v zemi. Čínské klanové domy, indický čaj s mlékem, noční rikši ve starém městě i dokonalý streetfood, který město proslavil daleko za jeho hranice.

Čti více
trhy, Thajsko

Plovoucí trhy, Bangkok

Nebyla by to kompletní prohlídka Thajska, pokud byste nenavštívili ikonické plovoucí trhy Damnoen Saduak, které ožívají zejména ráno. Už při plavbě na motorových loďkách k plovoucím trhům si uděláte představu o tom, jak Thajci žili kdysi (i samotný Bangkok byl dříve městem kanálů). Na samotných trzích pak můžete s domorodci smlouvat o ceně čerstvého exotického ovoce a vybírat si na památku ty nejkrásnější suvenýry nebo voňavé a pikantní druhy koření.

Čti více
Bangkok, Thajsko

Bangkok

Bangkok je hlavním městem Thajského království a žije prakticky nonstop. Často je přezdíván jako „Město andělů“ a má několik tváří, přičemž každý si zamiluje tu svou. Zajímavostí je, že v Bangkoku žije téměř 10 milionů lidí, což je v podstatě srovnatelné s celým Českem. Atmosféra města je pak nabitá nespoutanou energií i exotikou a pro mnohé lidi představuje pomyslnou bránu do Asie. Historie hlavního thajského velkoměsta však není nijak dlouhá. Bangkok byl založen teprve v roce 1782 na břehu řeky Chao Praya. Stačilo ale 200 let a město se přeměnilo na obrovskou světovou metropoli. 

Od založení vládne Bangkoku dynastie Rámů, tudíž i dnes sedí na královském stolci hlavního města Thajska Ráma X. A co zde můžete obdivovat? Třeba starý Bangkok plný krásných památek, mezi které lze zařadit Královský palác (jedna z TOP památek celé země) nebo chrámový komplex Wat Pho s mohutnou sochou ležícího Buddhy. Právě zde se zrodily známé thajské masáže. Za obdiv také stojí pohádkový chrám Wat Arun ve khmerském stylu, jenž je jedním ze symbolů Thajska. Tím ale výčet dechberoucích zákoutí nekončí – Bangkok má i svou Čínskou čtvrť, hříšný Patpong s neskutečnými představeními a slavnou ulici Khao San, kde se budete moci dokonale vyřádit, najíst a utratit všechny své peníze.

Čti více
jeskyně Batu, Malajsie

Jeskyně Batu

Jeskyně Batu leží na periferii Kuala Lumpur a z centra města jsou vzdáleny jen cca 30 minut jízdy. V roce 1878 je objevila náhoda převlečená za lov, kdy se po výstřelu zdálo, že je slyšet ozvěnu a ta pocházela právě z jeskyní. Dnes patří jeskyně Batu k nejposvátnějším místům hinduistů na celém Malajském poloostrově. Najdete zde proto hinduistický chrám a obrovskou sochu boha Murugana, který je oblíbený zejména v tamilském prostředí. Nahoru do jeskyně vede 272 barevných, strmých schodů na konci, kterých se ocitnete v tajemné pohádce. Hinduisté přicházejí za rituály, nad hlavami vám skáčou opice a vy jste obklopeni přírodou. Nejvíce poutníků přitahuje jeskyně během svátku Thaipusam, kterým se tradičně slaví začátek roku. Tehdy sem kráčejí oddaní hinduisté z Kuala Lumpur nesouc kavadi, velké, kovové konstrukce uchyceny háky o své vlastní tělo.

Čti více
Jihovýchodní Asie, Singapur

Singapur

Singapur - město lva, je jeden z nejbohatších městských států naší planety. Ostrov, jako vystřižený z jiného světa. Všechno je tu trochu umělé, vše je trochu kýč. Nebo znáte jiné město, kde je pokuta 10 000 Kč za žvýkání žvýkačky či odhození papírku na zem? Ostrov Singapur osídlil Sir Raffles v roce 1819, bohatství ostrova přitáhlo statisíce Číňanů, kteří zde vytvořili konfuciánské společnost lidí, ochotných dřít od svitu do večera s vizí života v bohatství.

Čti více
jihovýchodní Asie - Malajsie - Kuala Lumpur

Kuala Lumpur

Nejznámějším a největším městem Malajsie je Kuala Lumpur, jehož jméno zní v překladu Bahenní soutok. Vzniklo v roce 1857 na soutoku dvou řek Gombak a Klang, protože právě zde se usadilo 87 čínských hledačů cínu. Nebyli sice velmi úspěšní, ale příběh Kuala Lumpur se začal psát a píše se dodnes, přestože už moderními a zlatými písmeny. V roce 1957 se na náměstí Merdeka rozhodlo o vyhlášení nezávislosti od Velké Británie. Dnes je Kuala Lumpur moderní, světovou metropolí, která překvapí svou atmosférou, čistotou, harmonií i svými mrakodrapy. Objevíte zde stopy koloniální architektury, krásné mešity Jamek či Negara, náměstí Merdeka ozdobené budovami Sultana Abdula Samada nebo královským klubem Selangor či nejstarším kostelem ve městě. Prohlédneme si panorama města z TV věže Menara a nakonec se ocitneme pod ikonickými dvojčaty Petronas Towers s výškou 452 metrů.

Čti více
SEN na Maya beach, kterou proslavil Leonardo di Caprio

Ao Nang

Pláže na Krabi jsou přesně to, co každý turista očekává od nezapomenutelné tropické dovolené. Ostatně, provincie Krabi nabídne i ohromující výhledy na pobřeží, kterému dominují velké vápencové útesy, bílé písečné pláže, malé jeskyně v útesech a pobřežní ostrovy. Tato oblast je rozhodně nejatraktivnější. Zdaleka nejlepší pláží v lokalitě městečka Ao Nang je pak Railay Beach s tajuplnou atmosférou – připomíná tak trochu pobřeží z „Jurského parku“ a je přístupná pouze po moři. 

Největším benefitem pláží na Krabi je to, že jsou v podstatě liduprázdné. Zaleťte si tedy do této oblasti v jižním Thajsku a prozkoumejte nejen pláž Ao Nang, ale také Klong Muang, Tubkaak a Railay. Jakmile do jedné z těchto lokalit vstoupíte, stanete se ní doslova závislí! Už nikdy nebudete chtít odejít. A nudit se v oblíbené turistické destinaci též nebudete. Krabi totiž nabízí nepřeberné množství atrakcí (například ostrovy Phi Phi Islands a Koh Lanta), které zajistí ty nejkrásnější vzpomínky. Dobrodružství čekejte jak na pevnině, tak i na tyrkysovém moři! Na své si ale přijdou i milovníci jídla, neboť na každém rohu mohou ochutnat typickou thajskou kuchyni – od nudlí, přes mořské plody a grilované ryby až k místním specialitám.

Čti více

Most přes řeku Kwai

Název thajského města Kanchanaburi možná mnoha lidem nic neřekne, o něco moudřejší však mohou být, když se řekne „Most přes řeku Kwai“. Právě tudy kdysi vedla tzv. „železnice smrti“ – neblahá vzpomínka na bolestivou japonskou okupaci Thajska během 2. světové války. Japonci do oblasti přivedli tisíce válečných zajatců, aby postavili železnici dlouhou až 415 kilometrů. Ta měla spojovat Thajsko s Barmou. A právě most přes řeku Kwai byl jejím důležitým a strategickým bodem.

Čti více

Máte předběžný zájem o tento zájezd? Budeme Vás kontaktovat, rádi zodpovíme všechny Vaše dotazy a zašleme kalkulaci zájezdu na Váš email.Povinné pole

Formulář byl odeslán, děkujeme.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací