Great Ocean Road, 12 Apoštolů

Potřebné doklady do Austrálie

ÚvodDoklady a víza Zásuvky a internetPočasíStručný slovníkZajímavá místaCo s sebouBezpečnostOčkování

DŮLEŽITÉ DOKLADY/ADMINISTRATIVA PŘED ODLETEM A PO PŘÍLETU DO AUSTRÁLIE

Než vycestujete do Austrálie, neopomeňte si zařídit potřebné doklady. Mezi ty lze zařadit primárně platný cestovní pas a také vízum. Podmínky získání víza (dle plánované délky a účelu pobytu na území Austrálie) uvádí na svých webových stránkách Ministerstvo zahraničních věcí ČR, které zároveň doporučuje prověření aktuálních podmínek vstupu na Velvyslanectví či Honorárním konzulátu Australského společenství.

COVID-19: Co se týká očkování proti COVID-19 nebo povinnosti absolvování antigenního či PCR testu – cestující přilétající z České republiky se již nemusí prokazovat očkovacím certifikátem či negativním testem. Ověřit si aktuální požadavky můžete na kontaktním úřadě příslušné země, tj. na Velvyslanectví Australského společenství nebo na Honorárním konzulátu Australského společenství v Praze.

Doplňující informace

Plánujete vzít do Austrálie děti, které nejsou vaše vlastní, anebo cestujete bez partnera/druhého rodiče? Potom po vás mohou úřady vyžadovat (zejména při delších pobytech) ideálně notářsky ověřené potvrzení o tom, že můžete s nezletilým dítětem cestovat do zahraničí. Formulář pak musí obsahovat platný podpis rodičů nebo opatrovníka. O konkrétních podmínkách při cestování s dětmi do Austrálie se informujte u příslušného úřadu, tj. na Velvyslanectví nebo Honorárním konzulátu Australského společenství.

Každá země souhlas s vycestováním nezletilého dítěte nemusí vyžadovat, avšak Ministerstvo zahraničních věcí ČRtoto rozhodně doporučuje nejen při cestách po Evropě ale i mimo Evropu.

Doporučení k dokladům

  • Udělejte si kopii nejdůležitější strany pasu, tj. okopírujte stranu s osobními údaji a fotografií a uschovejte dokument na jiném místě než pas. Stejně tak učiňte pro jistotu s ostatními doklady (řidičský průkaz, občanský průkaz, kartička pojištěnce a podobně).
  • Pokud zaznamenáte odcizení či ztrátu cestovního dokladu, ihned tuto skutečnost oznamte na nejbližší australské policii, jejíž zaměstnanci vám následně předají potvrzení o hlášení. Náhradní cestovní doklady vám pak vystaví na základě domluvy a předložení zprávy o hlášení nejbližší zastupitelský úřad ČR v Austrálii, tj. buď Velvyslanectví Canberra, Honorární konzulát Perth, Honorární konzulát Melbourne, Honorární konzulát Hobart, Honorární konzulát Brisbane, Honorární konzulát Adelaide nebo Generální konzulát Sydney.
  • S sebou do Austrálie si také vezměte pro jistotu dvě pasové fotografie + seznam nejdůležitějších telefonních čísel.

Důležité kontakty na zastupitelské úřady ČR s působností v Austrálii

ADMINISTRATIVA PO PŘÍLETU DO AUSTRÁLIE

Po příletu do Austrálie a během odbavování musíte předložit imigračnímu úředníkovi platný cestovní pas a také platné vízum. Předkládat očkovací certifikát či negativní test proti COVID-19 již nemusíte. Jinak je nutné počítat s poměrně přísnou celní kontrolou – obsah zavazadel je na australských letištích důkladně prověřován. Všechny dovážené položky je potřeba deklarovat ještě před příletem do země ve formuláři Incoming Passenger Card, který obdržíte zpravidla v letadle od personálu. Zatajování jakýchkoliv skutečností může být pokutováno částkou do výše několika tisíc australských dolarů. Pokud pak máte u sebe hotovost větší jak 10 tisíc AUD, musíte ji též deklarovat při celní kontrole. Více informací o celních a devizových předpisech naleznete na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR.

Great Ocean Road, 12 Apoštolů Opera house v Sydney Korálový útes na Great Barrier Reef v AustráliiNoční panorama Sydney Uluru při západu slunce Klokan na pláži v AustráliiSEN na Uluru Brighton beach v Melbourne Koala je typická pro Austrálii Sydney HarbourSEN v Sydney Cestou na Kata Tjuta Potápění se želvami podél korálové bariéry v Cairns Uluru je ikona rudé Austrálie Opera a Harbour bridge v Sydney Panorama Melbourne Místní Aboriginci Great Ocean Road, Melbourne Skalnaté pobřeží na jihu Austrálie Uluru mění barvy při východu slunce
zobrazit zájezdy do Austrálie
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací

Mám zájem o "Speciální akci" na poznávací zájezdy do celého světa se SLEVOU AŽ 35%.


Zadejte prosím váš e-mail:

Povinné pole