Great Ocean Road, 12 Apoštolů

Kam jet v Austrálii

ÚvodDoklady a víza Zásuvky a internetPočasíStručný slovníkZajímavá místaCo s sebouBezpečnostOčkování
Austrálie - Uluru

Uluru

Ayers Rock neboli Uluru je nejobjemnější monolit na světě. Jedná se o jednolitý pískovcový útvar ležící ve středu australského kontinentu. Monolit ční do výše 348 m, dlouhý je 3,6 km a široký 2,4 km. Geologické stáří je až 600 mil. let. Celý objekt je znám tím, jak během dne mění své barvy podle postupujících slunečních paprsků. Při západu slunce má tmavě oranžovou barvu. Okolo celého útvaru vede několik různě dlouhých tras. Podél těchto cest se nachází spousta domorodých kreseb a posvátných míst.

Čti více
Austrálie, Melbourne, Great ocean road

Great Ocean Road

Great Ocean Road – legendární cesta, postavená v době hospodářské krize, která dnes patří k nejkrásnějším v Austrálii s cestami vinoucími se podél oceánu a pískových pláží až ke dvanácti apoštolům. Tato cesta je zároveň největším vojenským vzpomínkovým místem na světě, protože je celá věnována vojákům padlým v první světové válce a délka památníku je 243 kilometrů. Tehdejší vláda hledala možnost, jak zaměstnat navrátivších vojáků po 1.světové válce. Cestu budovali od roku 1919 do 1932. Na mnoho místech prochází skalnatým pobřežím s nádhernými výhledy. Je zde množství zastávek, kde si vychutnáme tento jedinečný den. Na místě známém jako Koala cafe budeme mít šanci vidět koaly, které žijí v okolních eukalyptových lesích a několik druhů papoušků. Zastavte na těch nejkrásnějších plážích, abyste procházeli po písku a sledovali surfaře. Jedna z největších značek tohoto sportu pochází z městečka Torquay, které je jakousi vstupní branou na toto úžasné pobřeží. Naše cesta vede přes město Apollo Bay, kde si uděláme čas na oběd, a přes národní park Great Otway až po nejslavnější skalní útvary 12 Apoštolů.

Čti více
Austrálie, velký bariérový útes

Velký bariérový útes

Největší korálový útes světa, táhnoucí se podél pobřeží. Útes je přes 2000 km dlouhý, má asi 600 ostrovů a jeho velká část je chráněna jako Great Barrier Reef Marine Park. Od roku 1981 je celý útes pod ochranou UNESCO. Z útesu vystupuje nad hladinu nepřeberné množství ostrovů a ostrůvků, z nichž na některých se lze i ubytovat. Poskytuje útočiště stovkám druhů ryb a sám je tvořen až 350 druhy korálů. Místa, kde se dostává nad hladinu, slouží jako útočiště ptákům.

Čti více
Austrálie, Sydney, Opera House

Opera v Sydney

Stavba navržená v roce 1956 dánským architektem Jørn Utzonem. Otevřena byla v roce 1973 a je zařazena na seznam UNESCO. Stavba se potýkala s mnoha problémy, ať už technického, ale i politického rázu. Sám Utzon se na stavbě přestal podílet v roce 1966, pro neustálé spory s vládou Nového Jižního Walesu. Stavba byla svěřena australským architektům, kteří ne vždy respektovali Utzonovy projekty. První divadelní představení bylo odehráno 28. září 1973. Celý komplex se rozkládá na ploše 1,8 hektarů. Zahrnuje pět hlavních sálů, výstavní síň, nahrávací studio i restaurace. Střechy jsou pokryté světlými keramickými dlaždicemi.

Čti více

Melbourne

Melbourne, hlavní město státu Victoria, je druhým největším městem na australském kontinentě. Počet obyvatel je přibližně 4,7 milionu, a nejen díky tomu se o Melbourne říká, že je to město plné života a zážitků. Přízvisek má však metropole mnohem více, zásluhou mnoha parků a zahrad je označováno jako „australské zahradní město.“ Některé ze zahrad jako Carlton jsou dokonce zapsány na seznamu světového dědictví UNESCO. Královská výstavní budova a zahrady Carlton spadají mezi nejznámější a nejoblíbenější památky v Melbourne. Obě místa jsou zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO. Výstavní budova vznikla ve druhé polovině 19. století a demonstruje a zároveň dodnes připomíná rozkvět výstavního hnutí na přelomu 19. a 20. století. Jedná se o úchvatný sál kopírující architektonické prvky výstavních budov po celém světě vystavěné ve stejné časové periodě. Budova má křížový půdorys, kopuli a portálové vstupy. Součástí její prezentace jsou zahrady Carlton, které mají 26 ha. Queen Victoria Market je největším trhem v celém Melbourne. Pokud máte rádi atmosféru pouličních trhů, kde každý stánek nabízí originální a zajímavé pochutiny, nebo suvenýry, oblečení a spoustu dalšího, toto místo byste při poznávání nové kultury neměli vynechat. Federation Square (známé jako Fed náměstí) je kulturní centrum města soustředěné kolem dvou hlavních veřejných prostranství, St. Paul Court a The Square. Je to ve státě Victoria druhá nejvíce populární turistická atrakce.

Čti více

Modré hory

Modré hory jsou pohořím nacházejícím se 100 km západně od Sydney, pro které jsou charakteristické mohutné pískovcové útesy, vodopády, potoky, soutěsky, propasti a kaňony. Modré hory byly pojmenovány podle charakteristického modrého oparu, do něhož jsou téměř neustále zahaleny. Tento opar vzniká vypařováním olejů z listů eukalyptu. Modré hory tak kromě spousty přírodních krás lákají i na svěží provoněný vzduch. Vyskytuje se tu nepřeberné množství volně žijících ptáků, od papoušků přes bílé kakadu po ledňáky a lyrochvostovité. Koaly, které se živí specifickým typem eukalyptů, jež byly v minulosti hojně vykáceny, se bohužel aktuálně objevují na seznamu ohrožených druhů, ale stále je možné nalézt je volně na severu Modrých hor. V určitých částech hor můžete natrefit také na klokany, vačice a nejrůznější druhy hadů a ještěrek, typická je tilikva australská.

Čti více

Sydney

Na východním pobřeží Austrálie leží hlavní město provincie Nový Jižní Wales a se svými 5 miliony obyvatel nejlidnatější město země, Sydney. Už před 30 tisíci lety byla oblast osídlena původními australskými lidmi, až do roku 1788 však trvalo, než se Sydney stalo první evropskou kolonií v Austrálii. Původně trestanecká kolonie rychle rostla, v polovině 19. století se stala prvním australským městem a po migraci způsobené druhou světovou válkou byla jedním z nejvíce multikulturních měst světa. Dnes je Sydney důležitým finančním, kulturním, univerzitním i turistických centrem Austrálie a Oceánie. Sydney je zajímavou směsicí nejmodernější architektury a historických staveb, jejichž příkladem může být katedrála svatého Ondřeje, vystavěná v jedinečném stylu gotického obrození mezi lety 1837 a 1868. Viktoriánský styl nese majestátní budova pošty z roku 1891, která je se svými 114 metry jednou z nejvyšších pískovcových staveb ve městě. Nejstarší částí města jsou The Rocks s nádhernými starými budovami, kavárnami a obchůdky se suvenýry. Jednou z dominant města je 503 metrů dlouhý Přístavní most. Mohutná ocelová konstrukce spojuje Milsons a Dawes Point a jsou z ní překrásné výhledy na přístav nebo nezaměnitelnou budovu Opery. Ta byla dokončena v roce 1973 a je jednou z nejznámějších staveb moderní architektury na světě, zapsanou dokonce na seznam UNESCO. Věž Sydney Tower z roku 1981 je se svými 309 metry nejvyšší strukturou ve městě. V ceně vstupného na vyhlídkovou plošinu jsou také Wild Life Sydney Zoo, kde je k vidění řada endemických druhů zvířat včetně tasmánských čertů a koal, ale samozřejmě také klokani nebo krokodýli. Krásu podmořského života je pak možné obdivovat v akváriu Sea Life. Australské muzeum se stará o rozsáhlé zoologické, mineralogické, paleontologické a antropologické sbírky, kdo dává přednost umění, neměl by si nechat ujít návštěvu Muzea současného umění nebo Umělecké galerie Nového Jižního Walesu, nejdůležitější veřejné galerie v zemi, vystavující australské, asijské a evropské umění. Odpočinek od ruchu velkoměsta nabízí Královská botanická zahrada. Otevřena byla už v roce 1816 a dnes je jedním z nejnavštěvovanějších míst celého Sydney. Západně od města se rozprostírá Národní park Modré hory s dramatickou scenérií rozeklaných skal a útesů, eukalyptovými lesy, vodopády a desítkami kilometrů pěších treků. Kuchyně Sydney je mezinárodní jako město samotné, chybu ale není možné udělat s mořskými plody a rybami (i kdyby to měla být „jen“ obyčejná fish & chips“) nebo kvalitním steakem. Za ochutnávku stojí tolik oblíbené „koláče“ s (nejen) masovou náplní nebo „lamington“, sladký piškotový dezert obalený v kokosu a podávaný se šlehačkou.

Čti více
Řeky a jezera v Austrálii jsou domovem dvou druhů krokodýlů

NP Kakadu

V australském Severním Teritoriu se rozkládá rozlehlý Kakadu National Park, který je jedním z přírodních divů tohoto jedinečného kontinentu. Setkáte se zde s exotickou přírodou, neobyčejným kulturním bohatstvím a nejstarší žijící lidskou rasou – s Aboriginy. Také proto se park ocitl na seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Národní park Kakadu se rozkládá na ploše 19 757 km2, na severním konci Austrálie, v části zvané Top End. Tato oblast byla po 40 tisíc let obývána australskými domorodci, tzv. Aboriginy, kteří zde po sobě zanechali obrovské galerie domorodého skalního umění. V současné době se tito lidé podílí na ochraně a správě parku. Jejich život je dnes však již značně ovlivněn civilizací a staré tradice tak postupně upadají v zapomnění. Mnoho černých Austrálců však pracuje v parku jako průvodci a jsou ochotni se o nevšední a hluboké znalosti krajiny i historie podělit s návštěvníky. Národní park je tvořen rozmanitou krajinou – kamennými plošinami, skalními oblastmi, stolovými horami, příkrými červenými srázy, vodopády, stojatými vodami, klikatícími se řekami, záplavovými oblastmi i pobřežními nížinami. Do parku spadá cele úvodí řeky South Alligator River, která je domovem pro tisíce rostlinných a živočišných druhů. Národní park Kakadu je biologicky nejpestřejší částí australského světadílu. Žije zde 117 druhů plazů, 60 druhů savců, 274 druhů ptactva, 10 tisíce druhů hmyzu a na 1700 druhů rostlin. Kakadu je domovem pro třetinu všech druhů ptáků žijících v Austrálii a zhruba 10% ptáků se údajně vyskytuje jen zde.

Čti více

Canberra

Hlavní město Austrálie má velmi dlouhou historii, která se začala psát již kolem roku 1908 – tehdy bylo rozhodnuto, že právě Canberra (rozkládající se mezi Sydney a Melbourne) bude australskou metropolí. Její skutečný rozmach však nastal až po druhé světové válce. Dnes ji obdivují turisté z celého světa pro unikátní architekturu i rozsáhlou zeleň, jež zahrnuje přibližně 12 milionů stromů. Je však i dokonalou kulturní pokladnicí nabízející téměř nekonečné volnočasové vyžití. Učiněným canberrským klenotem je například jezero Burley Griffin, které najdete v samém srdci města. Svou návštěvou ovšem můžete poctít i Australský válečný památník, Novou budovu parlamentu, Muzeum australské demokracie ve Staré budově parlamentu nebo Questacon: Národní vědecké a technologické centrum. Tím však zábava v Canberře nekončí! Užijete si tu totiž i jedny z nejlepších festivalů, jako například Floriade (oslavy jarních květů) či naprosto fascinující festival horkovzdušných balonů Canberra Balloon Spectacular.

Čti více

Brisbane

Brisbane je hlavním městem Queenslandu a také jednou z nejvíce podceňovaných metropolí v Austrálii. Přitom nabízí nepřeberné množství důvodů k návštěvě. Městská scéna se může pochlubit například pulzujícím nočním životem, vzkvétajícím uměním, nádherným pobřežím a skvělým výběrem restaurací a kaváren. A co konkrétně navštívit? Milovníky uměleckých zážitků zcela určitě nadchne bývalá elektrárna Brisbane Powerhouse, která se nyní proměnila na centrum moderního umění. Najdete tu tedy nejen zajímavé graffiti či scénické a vizuální umění, ale užijete si do sytosti i početné umělecké festivaly. Nadšenci do roztomilé zvěře si zas přijdou na své v Lone Pine Koala Sanctuary, což je největší koalí rezervace na světě. Pozorovat místní faunu v podobě velryb, delfínů anebo želv ovšem můžete i z brisbaneských písečných pláží! K objevování je toho v Brisbane skutečně dost, a tak svůj seznam doplňte třeba ještě o Městské botanické zahrady, o ikonický most Story Bridge, a nakonec se nechte unášet dechberoucím panoramatickým výhledem na město z ruského kola Wheel Of Brisbane! 

Čti více

Adelaide

Pokud zamíříte do jižní Austrálie, nemůžete návštěvu města Adelaide rozhodně opomenout! Toto okouzlující místo je poseté historickými budovami, svěžími parky, velkolepými botanickými zahradami a pyšní se i silnou uměleckou scénou a kulturou. V Adelaidě totiž najdete zdaleka nejlepší galerie a muzea jižní Austrálie, jako například Art Gallery of South Australia nebo South Australian Museum. Na své si ale přijdou i milovníci klidu a přírody! Pouhých dvacet minut od městského ruchu natrefíte na doslova „vesnický“ region Adelaide Hills, který se skládá z několika okouzlujících městeček napěchovaných skvělým jídlem, vínem i kulturními zážitky. A během objevování tamějších zákoutí můžete absolvovat i výstup na některou z vyhlídek a užívat si panoramatické pohledy na město Adelaide s mořským pozadím. 

Čti více

Gold Coast

Nejcharismatičtější město Queenslandu nebo také ráj surfařů, i tak by se dal Gold Coast popsat. Uvěříte, až jeho krásu a výjimečnost spatříte na vlastní oči, a buďte si jistí, že se sem budete chtít vrátit! Jedno je tedy jisté – ať do města zavítáte v jakékoliv roční období, vždy si užijete dokonalou zábavu a celé hodiny nabíjejícího sluníčka! Vždyť s více než sedmdesáti kilometry pobřeží, největší koncentrací zábavních parků na jižní polokouli a prosperující uměleckou a kulturní scénou už se nějaké to intenzivní dobrodružství dá prožít. Jakmile zavítáte do Gold Coast poprvé, můžete zažít například u objevování místního kulinářského umění. Ostatně, i o dobrém jídle je dovolená – nezapomeňte ochutnat přímo božsky čerstvé mořské plody. Poté se můžete povalovat na populární pláži Surfers Paradise a po odpočinku absolvovat surfařský kurz. Do svého itineráře si ale zařaďte i nevšední výhledy ze SkyPoint, kde získáte unikátní foto snímky Gold Coastu. A pokud cestujete do města s dětmi, určitě nevynechte tamější Sea World nebo „Snový svět“ Dreamworld & WhiteWater World. 

Čti více

Cairns

Cairns je jedinečným přístavním městem rozkládajícím se na severovýchodním pobřeží Austrálie. Krom jiného je také domovem tropických deštných pralesů a Velkého bariérového útesu, který je zapsán v UNESCO. Dokonalé klima a poloha u moře mu dodává doslova uhrančivou atmosféru, proto je město vhodné zejména pro milovníky klidu a pomalejšího tempa. V noci ovšem Cairns nebývale ožívá a naplňuje představy těch, kteří milují party, tanec i hudbu. A co musíte v oblasti každopádně navštívit (samozřejmě krom Velkého bariérového útesu)? Neopomeňte například romantickou procházku po Cairns Esplanade při západu slunce, návštěvu Botanické zahrady Cairns (byla založena v roce 1886) nebo výlet do Domorodého kulturního parku Tjapukai (nachází se asi čtvrt hodiny od města). 

Čti více

Hobart

Nejjižnější město Austrálie a také hlavní město Tasmánie – to je Hobart. Hodí se však k němu i přívlastek „dynamické“, neboť dokáže překonat nejedna očekávání. Mnoho uměleckých duší si Hobart vybralo za svůj domov už jen díky pomalému a klidnému tempu, čistému vzduchu a vysoké životní úrovni. Zní vám to jako „ráj na Zemi“? Možná skutečně je, jeďte se sem přesvědčit sami. Ochutnat zde můžete vynikající tasmánské víno, lahodné pokrmy, anebo se jen tak kochat stánky prodejců na trhu Farm Gate Market, který své brány otevírá každé nedělní ráno. A jakmile se vám zachce horské turistiky, můžete třeba absolvovat výstup na nedalekou horu Mount Wellington. Nezapomeňte se ale přiobléknout, protože na vrcholu je opravdová zima! Hobart ovšem myslí i na milovníky umění – ti mohou navštívit například MONA (Muzeum starého a nového), Tasmania Museum and Art Gallery nebo Salamanca Arts Centre.

Čti více

Perth

Perth je hlavní město Západní Austrálie a nachází se na západním pobřeží země. Z historického hlediska je velmi bohatý – založen byl již v roce 1829 jako britská kolonie a od té doby se rozrostl do jednoho z nejkrásnějších a nejmodernějších australských měst. Je ovšem daleko více konkrétních důvodů, proč Perth navštívit! Za prvé je to jedno z nejslunečnějších australských měst, tedy na dobré počasí tu natrefíte v podstatě po celý rok. Za druhé si zde užijete překrásné pláže, jako například Cottesloe Beach a Scarborough Beach. A za třetí si můžete dopřát přímo nekonečné aktivity na dechberoucí řece Swan, která protéká samým srdcem Perthu. 

Čti více

Byron Bay

Úchvatné přímořské město v australském severovýchodním regionu Nový Jižní Wales – to je Byron Bay. Známé je pro krásné přírodní scenérie, výraznou a dynamickou kulturu, delikátní gastronomickou scénu, vzrušující atrakce i klidné prostředí. Pojďme se mu ale podívat na „zoubek“ zblízka. Až sem zavítáte, určitě neopomeňte návštěvu ikonického majáku Cape Byron, který si zamilují zejména fotografové. Odpočinek si pak dopřejte na několika výtečných plážích jako Main Beach, Tallow Beach a Watego’s Beach. A pokud zatoužíte po větším dobrodružství a zážitcích, jeďte do Byron Bay na jeden z populárních festivalů – skvělý je například hudební festival Byron Bay Bluesfest, Festival spisovatelů nebo Mezinárodní filmový festival. 

Čti více

Klokaní ostrov

Možná se nyní ptáte, proč je toto místo nazýváno jako „Klokaní ostrov“. Prsty v tom má jistý Matthew Flinders, který zde v roce 1803 objevil velké množství klokanů. A také dnes zde na tato rozverná, a přesto roztomilá zvířata natrefíte. Proto, pokud máte děti, určitě na ostrov vyrazte – prožijete výjimečná setkání zblízka. A jak se na místo dostat? Přijet můžete buďto trajektem Sealink, přiletět s aerolinkou Qantas anebo absolvovat trasu Southern Ocean Drive.Hned v úvodu vás uvítá nezaměnitelná divoká příroda, dechberoucí scenérie, uvolněný životní styl nebo lahodné jídlo a pití. Vaše první kroky mohou vést například do národního parku Seal Bay Conservation Park, kde spatříte početnou kolonii lachtanů a konec výletu lze završit na kouzelné pláži Vivonne Bay Beach. 

Čti více

Národní park Whitsunday Islands

Národní park Whitsunday Islands obsáhne více jak 30 ostrovů a ostrůvků, které jsou považovány za jedny z nejkrásnějších na světě. Známé jsou svým čistě bílým křemičitým pískem, odlehlými útesy a plážemi, rozmanitou divokou přírodou či křišťálově čistou vodou. Tento ráj na Zemi je tedy jako stvořený pro absolutně dokonalý dovolenkový odpočinek, šnorchlování či potápění s mantami, rybami a želvami. Dělat toho můžete v národním parku ale daleko více! Vsadíte spíše na pěší túru mezi starodávnými borovicemi, nebo upřednostníte výlet do zátoky Nara Inlet na Hook Islandu, kde se ukrývá starověké skalní umění? Ať zde zamíříte kamkoliv, budete si připadat jako v jiném světě, na jiné planetě. 

Čti více
Great Ocean Road, 12 Apoštolů Opera house v Sydney Korálový útes na Great Barrier Reef v AustráliiNoční panorama Sydney Uluru při západu slunce Klokan na pláži v AustráliiSEN na Uluru Brighton beach v Melbourne Koala je typická pro Austrálii Sydney HarbourSEN v Sydney Cestou na Kata Tjuta Potápění se želvami podél korálové bariéry v Cairns Uluru je ikona rudé Austrálie Opera a Harbour bridge v Sydney Panorama Melbourne Místní Aboriginci Great Ocean Road, Melbourne Skalnaté pobřeží na jihu Austrálie Uluru mění barvy při východu slunce
zobrazit zájezdy do Austrálie
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací

Mám zájem o "Speciální akci" na poznávací zájezdy do celého světa se SLEVOU AŽ 35%.


Zadejte prosím váš e-mail:

Povinné pole