Austrálie

Hlavní město: Canberra

Rozloha: 7 692 024 km²

Počet obyvatel: 24 milionů obyvatel

Náboženství: křesťanství, Jazyk: angličtina

Státní zřízení: konstituční monarchie

Měna: 1 australský dolar (AUD) = 100 centů

Čas: časový posun proti ČR je +9 hodin v zimním čase a +10 hodin v letním čase

Důležitá telefonní čísla: policie, záchranná služba, hasiči: 000

Mezinárodní předvolba: +61

Čti více
Základní údaje o zemiCestovní doklady a vízaPraktické informacePočasíRady na cestuStručný slovníkZajímavá místa

Austrálie, oficiálně Australské společenství je federativní stát na jižní polokouli a zároveň je nejmenším ze všech světadílů. Leží na jižní polokouli a svou polohou je také velmi odlehlá od ostatních kontinentů. Spolu s Oceánií zaujímá plochu 8 970 000 km2, což představuje pouze 6 % z celkové pevniny světa. Kromě pevninské části ho tvoří i velký ostrov Tasmánie a množství menších ostrovů v Jižním, Indickém a Tichém oceánu. Na severu sousedí s Indonésií, Východním Timorem a Papuou Novou Guineou, na severovýchodě se Šalamounovými ostrovy, Vanuatu a Novou Kaledonií a na jihovýchodě s Novým Zélandem.

Australská pevnina je obydlena více než čtyřicet dva tisíc let domorodými obyvateli – Austrálci. Po ojedinělých návštěvách rybářů ze severu a evropských objevitelů a obchodníků v sedmnáctém století byla v roce 1770 východní polovina pevniny zabrána Velkou Británií, pobřeží osídleno transporty trestanců a 26. ledna 1788 vyhlášena jako kolonie Nový Jižní Wales. Jelikož se tento světadíl vyvíjel v izolaci od okolního světa, najdeme zde proto vzácné a endemické druhy rostlin a zvířat jako je klokan, koala, pes dingo nebo ptakopysk. Z rostlin jsou to především akácie a eukalypty. Původními obyvateli Austrálie byli Aboriginci. Kvůli početnému anglosaskému přistěhovalectví se Austrálie stala zemí s evropskou kulturou. Původní obyvatelé jsou zde již velmi málo zastoupeni.

Stáří prvního lidského osídlení australského kontinentu je odhadováno na 65 000 let. První Australané přišli přes pevninský most a úžiny z dnešní Jihovýchodní Asie. Prvním zaznamenaným nesporným evropským pozorováním australské pevniny je pozorování holandského mořeplavce Dirka Hartóga, jenž v roce 1616 doplul se svou lodí Eendracht na pobřeží Žraločí zátoky v západní Austrálii. Během 17. století pak Nizozemci zmapovali většinu západního a severního pobřeží země, již nazývali Nové Holandsko. Nepokoušeli se ji však osídlit. Nejstarším evropským nálezem je holandský talíř s nápisem 1616. V roce 1770 se James Cook plavil podél a mapoval východní pobřeží Austrálie, jež pojmenoval Nový Jižní Wales a zabral pro Velkou Británii. Poprvé přistál v Botany Bay, objevy jeho expedice pak daly podnět k vytvoření trestanecké kolonie. Britské zámořské teritorium Nový Jižní Wales vzniklo osídlením Port Jacksonu kapitánem Arthurem Philippem a jeho flotilou First Fleet 26. ledna 1788. Toto datum se později stalo australským národním dnem, Dnem Austrálie.

zobrazit zájezdy do Austrálie
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací

Mám zájem o "Speciální akci" na poznávací zájezdy do celého světa se SLEVOU AŽ 33%.


Zadejte prosím váš e-mail:

Povinné pole