Turistický průvodce Brazílií

Hlavní město: Brasília

Rozloha: 8 511 965 km²

Počet obyvatel: 210 milionů, Jazyk: portugalština

Náboženství: 65 % římští katolíci, 22 % protestanti

Státní zřízení: federativní republika

Měna: 1 brazilský real (BRL) = 100 centavů

Čas: vzhledem ke značné rozloze Brazílie je zde několik časových pásem:

západní část: - 5 hodin (letní čas = - 4 hodiny), východní část: - 4 hodin (letní čas = - 2 hodiny)

Důležitá telefonní čísla: Policie: 190, Hasiči: 193, První pomoc 192

Mezinárodní předvolba: +55

Čti více
Základní údaje o zemiCestovní doklady a vízaPraktické informacePočasíRady na cestuStručný slovníkZajímavá místa

Elektrické napětí

ve většině hotelů jsou zásuvky na 220 V, pro zástrčky se dvěma kulatými nebo plochými kolíky. Doporučujeme adaptér.

Zásuvky používané v Brazílii

A - zástrčka typu A má tvar dvojice plochých kolíků. Novější varianta této zástrčky má nulový kolík zvětšený, takže již ji není možné zastrčit opačně. Starší typ zástrček lze do nového typu zásuvky zasunout, ale opačně to nejde.

Americká zástrčka a zásuvka typu A

B – zástrčka typu B je velmi podobná typu A, ale navíc obsahuje zemnící kolík (4,8 mm). Tento zemnící kolík může mít tvar buď kulatý, nebo tvar U (tento kolík je větších rozměrů). Dva ploché kolíky jsou nejčastěji stejné velikosti, ale občas se můžete setkat i s natočenou variantou (o 90˚).

Zástrčka a zásuvka typu B

Doprava

vzhledem ke své vzdálenosti je nejlogičtějším dopravním prostředkem do Brazílie letadlo. V Brazílii je více mezinárodních letišť, jedno je 20 km od Rio de Janeiro, další u hlavního města či u Sao Paula. Pro lety z Evropy do Brazílie lze využít řady evropských leteckých společností. Většina z nich však směruje lety jen do Sao Paula, některé i do Ria. Pro lety z Prahy je u všech společností je nutný jeden přestup v Evropě.

Po Brazílii se pohodlně cestuje i autobusem. Tato přeprava je rozšířená, oblíbená a dostupná. Silniční síť je poměrně kvalitní a stále se rozšiřuje. Autobusy např. mezi Riem a Sao Paulem jezdí pravidelně každých pár minut. Nejbohatší je autobusová síť na jihu. Autobusy jsou zde dobré kvality. Klasické linky jsou tzv. comum nebo convencional. O něco dražší jsou tzv. executivo.

Taxislužba je zde běžnou záležitostí. Pokud chcete taxi využít na delší cestu, předem se s řidičem domluvte na ceně. Jinak jsou ceny pevné. Pokud se po Brazílii vydáte autem, dávejte si velký pozor. Brazilci jezdí jako o život a pravidla moc nerespektují

Železniční doprava slouží převážně k nákladní dopravě. Pro přepravu osob se téměř nevyužívá. Ve velkých městech vlakové spojení samozřejmě je, ale je omezené. Protože vzdálenosti jsou delší, cesta vlakem může být nepohodlná. Vlaky s lůžkovou úpravou jezdí v noci mezi Rio de Janeirem a Sao Paulem.

Další možností je doprava po moři. Hlavní přístav je v Rio de Janeiro, další přístavy jsou v Manaus, Recife nebo Salvadoru. Po amazonské deltě se nejčastěji cestuje po řece. Turisté využívají služeb velkých trajektů nebo soukromých dopravců, jejichž služby se stále zlepšují.

Strava

Brazilská kuchyně je pestrá, plná h barev, vůní a exotických chutí. Jídla v Brazílii se podávají ve velkých porcích a jsou skutečně výborná. Velké oblibě se těší zejména černá fazole, rýže, maso. Zkusit musíte rozhodně nejslavnější brazilskou grilovačku – churrasco. Velké kusy kvalitního masa tu grilují na dlouhé tyči a čerstvě upečený plátek vám budou krájet přímo na váš talíř, dokud neřeknete dost.

Pro jednotlivé regiony země jsou typické místní speciality. Kromě místních pokrmů dostanete i běžná jídla, jako například steaky (bife) nebo kuře (frango), které se podávají s arroz e feijao, tedy s rýží a fazolemi, často k nim dostanete salát, hranolky a farinhou, to je sušený maniok (kasava), který se jako moučka sype skoro na vše. Parola je opečená larinha a většinou je podáván s cibulí a kousky slaniny. V levnějších restauracích vše dostanete na jednom velkém talíři. Po hlavních chodu následuje dezert sobremesa. Může to být čerstvé nebo konzervované ovoce, pudink, zmrzlina nebo další sladkosti. Na závěr se obvykle pije silná a slazená brazilská káva.

Když uvidíte nápis prato feito, prato comercial nebo releicšo complela, počítejte s tím, že se najíte levně a dosyta. Jako národní brazilské jídlo by se dala označit feijoadu. Jedná se o dušené vepřové maso s klobásou a uzeným, ve fazolích s česnekem a s plátky pome­ranče. Konzumace pokrmu je ná­rodní rituál, obzvlášť o víkendech, kdy se v restauracích podává feijoada celý den.

Mnoho restaurací funguje během oběda samoobslužným systémem. Na talíř si naberete sami podle chuti a platíte podle celkové váhy. V těchto levných restauracích se výborně najíte za 100 Kč. Večer už žádné restaurace por-quilo nenajdete ani v turistických letoviscích, všechny se promění v klasické restaurace s obsluhou. Ty už jsou samozřejmě dražší.

Za národní nápoj je považované pivo typu ležák (pilsen), káva a světoznámý brazilský alkohol Cachaça. Jedná se o průzračný alkohol vyrobený z fermentované cukrové třtiny. Cachaça v kombinaci s drcenou limetkou, cukrem, a ledem se stává velmi populárním národním nápojem s názvem caipirinha. Mezi oblíbené nealkoholické nápoje patří Guarana, lahodný šumivý nápoj vyrobený z amazonských bobulí. Výborné jsou ovocné šťávy sucos. Všude je dostatek fresh barů, kde jsou připravovány džusy z čerstvého ovoce (papája, ananas, banán, meloun, avokádo), zeleniny nebo dužin. Nejoblíbenější mezi Brazilci je šťáva z cukrové třtiny, Caldo de cana a čerstvá kokosová šťáva, Agua de cocco.

Kultura

Brazilská kultura je obecně pod silným vlivem západní civilizace, což je dáno jak dlouhodobou portugalskou kolonizací, tak silnými ekonomickými i politickými vztahy s USA. V Brazílii je hodně vidět pouliční umění, lidé se zde snaží živit tím, co umí. Brazilci jednoznačně patří mezi nejmuzikálnější národy světa. Díky svým africkým kořenům je hudba v Brazílii součástí společenského života a je neoddělitelně spjata s tancem. Mezi nejznámější brazilské tance určitě patří samba a pagode. Je považována za základ brazilské muziky a kořeny pocházejí od afrických přistěhovalců v Bahíi. Často zde potkáte lidi hrající na různé hudební nástroje, zpívající anebo kouzelníky a lidi co prodávají své výrobky. Ve venkovských oblastech je patrný silnější vztah k náboženství a podle toho se také řídí místní zvyky a rodinná hierarchie. V určitých oblastech Amazonie se daří udržovat i původní indiánskou kulturu, ale bohužel i v hustých deštných pralesech je znát vliv moderního světa.

Nejznámější kulturní akcí Brazílie je tradiční karneval v Riu. Probíhá každoročně na přelomu února a března a v průběhu několika dní se po celém městě setkáme s bohatě nazdobenými průvody, kterých se účastní několik tisíc lidí pohybujících se v rytmu samby. Období karnevalu je opravdu zážitek a jedná se určitě o jednu z nejživelnějších akcí na celém světě. V celém průběhu je prakticky ochromený veškerý ostatní život v Riu, všichni se baví a užívají si a vůbec není těžké této atmosféře podlehnout.

zobrazit zájezdy do Brazílie
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací
ZÁJEZDY 2021 - 2022 SE SLEVOU AŽ 15 %
Lovte zážitky s CK SEN bez rizika.
Záloha pouze 5 000 Kč/osoba.  Více ZDE ➔