Taj Mahal v Indii

Počasí v Indii

ÚvodDoklady a vízaZásuvky a internetPočasíSlovníkZajímavá místaCo s sebouBezpečnostOčkování

POČASÍ V INDII

Podnebí Indie lze obecně klasifikovat jako tropické monzunové. Indický meteorologický úřad (IMD) označuje čtyři oficiální období:

  • Zima, od prosince do začátku března
  • Léto nebo předmonzunové období, od dubna do června (od dubna do července v severozápadní Indii)
  • Monzunové období čili období dešťů, od června do září
  • Postmonzunové období, od října do listopadu

Indie má obzvláště rozmanité klima dané různorodou topografií a geografií. Země zažívá především tropické klima, které se vyznačuje horkými léty, monzunovými dešti a relativně chladnými zimami. Klima v Indii lze obecně rozdělit do čtyř hlavních oblastí: severní himálajská oblast, Indoganžská nížina, jižní poloostrov a pobřežní oblasti.

Geografie země je z velké části rozdělena na mohutné hory na severu, poušť Thar na severozápadě, Indoganžskou nížinu, poloostrovní náhorní plošinu a pobřežní pláně. Indie je také domovem dvou hlavních skupin ostrovů: Andamanských a Nikobarských ostrovů v Bengálském zálivu a Lakshadweepových ostrovů v Arabském moři. Vnitřní oblasti vykazují směs vlhkého a suchého tropického počasí, zatímco severní části vykazují vlhké tropické klima. Vlhké tropické oblasti se nacházejí podél západního pobřeží a polosuché podnebí se šíří pak směrem nahoru od středu země a přes severozápad. V majestátních Himalájích však můžete zažít až extrémní mráz a velice silný vítr. Čtyři roční období v Indii vykazují silné variace, přičemž v letních měsících (březen až červen) teploty stoupají až ke 40 °C. Předmonzunové bouřky jsou běžné v severovýchodních a východních částech země, zatímco horké a suché větry převládají v severozápadních pláních. Monzunové období zde zažijeme v měsících červenec až září. Podzim (říjen až listopad) znamená postupný přechod do zimy, teploty a vlhkost pomalu klesají. V zimě (prosinec až únor) se průměrné teploty pohybují od 10 °C do 15 °C na severozápadě a 20 °C až 25 °C na jihovýchodě. V těchto měsících se v horských oblastech vyskytují vydatné sněhové srážky, kdy teploty klesají hluboko pod bod mrazu.
Severní himálajská oblast, která zahrnuje státy Džammú a Kašmír a Himáčalpradéš, má subarktické klima s chladnými zimami a mírnými léty. Během zimních měsíců je v regionu hodně sněhu a průměrné teploty se pohybují od 5 °C do 25 °C. Indoganžská nížina na severovýchodě země, která zahrnuje Paňdžáb, Harijána, Uttarpradéš a Bihár, má naopak vlhké subtropické klima. Region zažívá horká léta s teplotami dosahujícími 40 °C a zimy s teplotami od 5 °C do 20 °C. Je zde také monzunové období, které přináší vydatné deště od června do září.

Jižní oblast země má tropické vlhké a suché klima. V regionu je po celý rok horké a vlhké počasí s teplotami od 20 °C do 40 °C. Region má také dvě monzunová období: jihozápadní monzun od června do září a severovýchodní monzun od října do prosince. Pobřežní oblasti Indie mají tropické přímořské klima s vysokou vlhkostí a častými srážkami. Zde je po celý rok horko a vlhko s teplotami mezi 25 °C a 35 °C. Monzunové období s vydatnými srážkami je zde od června do září.

Například v Dillí je nejteplejším měsícem květen, kdy průměrné teploty dosahují 33 °C (výjimkou však nejsou teploty atakující „čtyřicítku“), zatímco relativní chladno zde panuje především v lednu, kdy rtuť teploměru šplhá ke 13 °C. Nejdeštivějším měsícem je pak červenec.

Nejvyšší zaznamenanou teplotou na území Indie je ta naměřená v Phalodi v roce 2016, která se vyšplhala na 51 °C.Počasí v Bombaji, IndiePočasí v Dillí, IndiePočasí v Kalkatě, Indie

Taj Mahal v IndiiZlatý chrám Amritsar Ladakh, malý Tibet Masjad Jamid - největší mešita v Dillí Jaipur, hlavní město Rajastanu Tradiční loďky Šrinagaru - šikaryPlavba lodí po řece Ganga ve Varanasi v Indii Koloniální hotel Taj v BombajiArchitektonické kvosty Jižní Indie Buddhistická jeskyně Ajanta Barevný Rajastan Prohlídka starého Dillí na cyklorikšách Ranní očista těla i duše, Varanasi Indie je zemí exotických lidíMniši v LadakhuKoření na indickém trhu
zobrazit zájezdy do Indie
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací

Mám zájem o "Speciální akci" na poznávací zájezdy do celého světa se SLEVOU AŽ 35%.


Zadejte prosím váš e-mail:

Povinné pole