Indie

Hlavní město: Nové Dillí

Rozloha: 3 287 590 km2

Počet obyvatel: 1,324 miliard, Jazyk: hindština, angličtina

Náboženství: 80 % obyvatel jsou hinduisté, 13 % muslimové, 2 % křesťané, 2 % sikhové, zbytek tvoří buddhisté, džinisté aj.

Státní zřízení: federativní parlamentní republika

Měna: indická rupie (INR) v poměru 1:65 k EUR. Bankomaty jsou běžné dostupné, použití platebních karet je velmi omezené.

Čas: oproti ČR je v Indii + 4,5 hodin v době zimního času, a +3,5 hodin v době letního času.

Důležitá telefonní čísla: Policie: 100, Hasiči: 101, Ambulance 102

Mezinárodní předvolba: +91

 

Čti více
Základní údaje o zemiCestovní doklady a vízaPraktické informacePočasíRady na cestuStručný slovníkZajímavá místa

Počátky indické civilizace, která patří k nejstarším na světě, sahají do období 5000 let p. n. l. Klasická indická kultura byla vytvořena kolem roku 1500 p. n. l. V 8. století začali na území Indie pronikat Arabové, v 12. století Turci a začátkem 15. století Evropané. V 19. století získala kontrolu nad územím Indie Velká Británie a indická vojska se úspěšně zapojila do obou světových válek na straně britské armády. Nenásilný odpor vůči britskému kolonialismu pod vedením Mahátmy Gándhího a Jawaharlala Nehru vedl k získání nezávislosti pro Indii v roce 1947. Subkontinent byl rozdělen na hinduistickou Indii a muslimský Pákistán, který se v roce 1971 rozdělil na samotný Pákistán a Bangladéš. Indie je země velkých kontrastů a patří dnes spolu s Čínou k největším ekonomikám světa a je jednoduše zemí, kterou je třeba navštívit díky jejím nádherným památkám a bohaté historii.

Indie je symbolem přelidněnosti a v mnohých evokuje pohled na tamní obyvatele koupající se ve špinavých vodách posvátné Gangy. Nadále se země topí v nedozírných sociálních a environmentálních problémech, třebaže v posledních letech nastoupila cestu revitalizace. Honosí se druhou nejrychleji rostoucí ekonomikou a třetím největším vojskem. Nejdelší řekou v zemi je proto Ganga. Ta je sice pro Indii nezbytně důležitá (v jejím povodí leží mnoho významných měst), na druhou stranu se ale obecně považuje za nejznečištěnější řeku vůbec. Indové její vody používají pro zavlažování, jako zdroj pitné vody, ale zároveň i jako odpadní stoku průmyslových podniků i domácností. Symbolem znečištěné Indie se staly obrázky Gangy, kdy na jednom břehu lidé vodu pijí, na druhém se v ní mezi odpadky plaví mrtvá těla zvířat i lidí.

zobrazit zájezdy do Indie
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací

Proměňte vysněný zájezd za
zájezd na celý život


VSTUPTE