Taj Mahal v Indii

Indie - základní informace, tipy a rady na cestu

ÚvodDoklady a vízaZásuvky a internetPočasíSlovníkZajímavá místaCo s sebouBezpečnostOčkování

ZÁKLADNÍ ÚDAJE O INDII

Oficiální název země/území: Indická republika

Hlavní město: Nové Dillí

Největší město: Nové Dillí

Nejvyšší bod: Kanchenjunga (8586 m)

Vznik státu/získání autonomie: 1947

Státní zřízení: federativní parlamentní republika

Rozloha: 3 287 590 km² 

Počet obyvatel: 1,42 mld. (1. místo na světě) 

Hustota zalidnění: 431 obyv./km² 

Etnické skupiny: Indoárijci (72 %), Drávidové (25 %), ostatní (3 %)

Náboženství: hinduismus 80 %, islám 14 %, křesťanství 2 %, sikhismus 1 %, buddhismus 1 %, ostatní

Hlavní jazyky: hindština, angličtina, bengálština, telugština, tamilština, bodo, sanskrt a další (celkem 22 oficiálních jazyků)

Měna: indická rupie (INR)

Časové pásmo: GMT +5,5

Celostátní tísňové číslo (záchranná služba, hasiči, policie): 112

Mezinárodní předvolba pro Indii: +91

Volání do Evropy z Indie: zadejte na telefonu mezinárodní evropský přístupový kód 00 a také kód země (420 pro ČR) 

PROČ NAVŠTÍVIT INDII?

Indie je zemí s nesmírným přírodním bohatstvím, kde kromě tropických pralesů a národních parků lze obdivovat také majestátní „osmitisícovky“. Velkou přidanou hodnotou je rovněž zdejší fauna a flora, kde vyniká především slon indický a tygr. Země však svým návštěvníkům nabízí i kulturní bohatství, její historie je obdivuhodná a místní památky dechberoucí, za vše jmenujme například Taj Mahal. Indie dokáže však nadchnout i svými plážemi. Onou pomyslnou třešničkou na dortu při cestě do Indie je pak jistě i vyhlášená indická kuchyně a zážitky z účasti na tradičních festivalech. Nelze opomenout ani fakt, že pro mnohé má cesta do Indie také duchovní význam.

KDY INDII NAVŠTÍVIT?

Hlavní turistickou sezónou v Indii je období od října do března, kdy zde nepanují ještě extrémní vedra. V letních měsících resp. od června do září zažívá mnoho oblastí monzunové deště. Právě léto je však naopak hlavní sezónou pro himalájskou oblast.

Indie na jaře

Za jarní měsíce je v Indii považován únor a březen. V tuto dobu odchází chladnější teploty a příroda se opět probouzí. Skvělou volbou pro toto období je například cesta do státu Goa, kde můžete být navíc svědky zdejšího karnevalu. Únor je rovněž ideální dobou pro návštěvu Ágry resp. Taj Mahalu.

Indie v zimě

Zima probíhá v zemi od prosince do ledna a obzvláště na severu dokáže být velmi mrazivá. Nicméně třeba Lakshadweep či Andamanské a Nicobarské ostrovy jsou ideální volbou pro milovníky plážových destinací. Stejně tak Tamil Nadu, Pondicherry, Gokarna, Váránasí, Khajuraho a Bangalore atd. se také řadí mezi ideální místa, kam vyrazit na dovolenkový únik během zimy. Rovněž procházka po městech může být příjemná, vyhnete se extrémním teplotám, počítat můžete v Dillí s průměrem kolem 15 °C.

Indie na podzim

V období od října do listopadu je v Indii podzim neboli postmonzunové období. Pro milovníky přírody je tato doba ideální k návštěvě národního parku Sundarbans v Západním Bengálsku. Zde můžete mj. spatřit majestátní tygry. Podzim je také významným obdobím ve městě Váránasí, kde se každoročně slaví Ganga Mahotsav.

Indie v létě

Léto nastupuje v dubnu a trvá do června. Od července do půlky září probíhá v zemi monzunové období. V letních měsících je ideální destinací vysokohorská oblast Ladakh, kde je však většinu dnů slunečno a teploty dosahují regionálního maxima. Pro zkušené cyklisty je zde možnost vyjet na známý Khardung La Pass do nadmořské výšky 5359 m. Pro ty, co chodí raději „po svých“, nabízí Ladakh zážitek v podobě pozorování levhartů sněžných v národním parku Hemis.

KDE NAJÍT TURISTICKÉ INFORMACE

 • Visitor's Centre, Auroville, Tamil Nadu 605101, Indie
 • Gujarat Tourism, A-6, State Emporia Complex, Baba Kharak Singh Rd, Connaught Place, Nové Dillí - 110001, Indie
 • Tourist Information Center, 2HG6+G3C, law garden, Ahmedabad, Gujarat, Indie
 • Regional Tourist Office, Siliguri, Mainak Tourist Lodge, Hill Cart Rd, Pradhan Nagar, Siliguri - 734003, Indie
 • Regional Tourist Office, Kalkata, 2, Brabourn Road, Kalkata - 700001, Indie
 • Tourist Bureau, 1, Nehru Road, Darjeeling - 734101, Indie
 • International Tourist Bureau, 1. patro, nádražní budova, New Delhi Railway Station, Nové Dillí -110055, Indie
 • International Travel Bureau, Wing A-1, F/5, 1. patro, Jairam Complex, Neugi Nagar, Goa 403001, Indie
 • Office of UP. Tourism 64, Taj Road, Agra, Indie
 • Regional Tourist Office, Saanskratik Sankul, Chaukagat, Varanasi, Indie

Státní a významné svátky 

 • 01. 01. - New Year's Day 
 • 05. 01. - Guru Govind Singh Jayanti 
 • 26. 01. - Day of the Republic - celonárodní státní svátek
 • 31. 01. - Me-dam-me-phi (Ancestor Festival of Ahom) 
 • Pohyblivé datum - Good Friday
 • Pohyblivé datum - Eid al - Fitr
 • 14. 04. - Bengali New Year (Tripura + Západní Bengálsko) 
 • 01. 05. - Labor Day 
 • 07. 05. - Rabindra Nath Tagore Birthday
 • Pohyblivé datum - Mother´s Day
 • Pohyblivé datum - Father´s Day
 • Pohyblivé datum - Festival of Sacrifice
 • Pohyblivé datum - Awal Muharram
 • 15. 08. - Independence Day - celonárodní státní svátek
 • 02. 10. - Mahatma Gándhí Birthday - celonárodní státní svátek
 • Pohyblivé datum - Diwali
 • 24. 12. - Prophet Muhammad Birthday
 • 25. 12. - Christian Christmas 
 • 31. 12. - New Year's Eve

ETIKETA A KULTURA

Tradičním způsobem pozdravu a rozloučení je vřelý pozdrav namaste nebo formálnější namaskar. Položte dlaně k sobě a mírně se ukloňte, zvláště při setkání se starší osobou. Muži a ženy se obvykle nedotýkají, takže se vyhněte potřesení rukou, pokud vám to osoba, kterou zdravíte, nenabídne jako první. 

Se staršími by se mělo zacházet vždy s výraznou úctou.

Ukažte svou rozvahu a trpělivost a zdržte se jakýchkoli projevů hněvu.

Mějte na paměti, že kráva je zde posvátným zvířetem, rozhodně v Indii zapomeňte také na hovězí maso.

Nepodceňujte veřejně indický kriketový tým. Indové tento sport milují a jakékoli pochybnosti o něm ponesou s nevolí.

Veřejné projevy větší náklonnosti se nedoporučují. Někde může vzbudit pohoršení i držení se za ruce.

Oblékejte se skromně a decentně. Odhalování by se měly vyhýbat především ženy. To znamená žádné košile nebo tílka bez rukávů nebo s hlubokým výstřihem a žádné šortky. Ujistěte se, že máte zakrytá kolena. V Dillí, Bombaji či ve státu Goa obecně panují uvolněnější pravidla, avšak v rurálních oblastech je doporučováno striktní dodržovaní zahalování většiny části těla.

Nedávejte a nepřebírejte věci levou rukou, která je v indické kultuře považována za nečistou a určena jen k úkonům jako k očistě po vykonání potřeby apod.

Fotografujte osoby nebo předměty pouze po obdržení povolení. Vždy se nejprve zeptejte, a pokud řeknou „ne“, respektujte to a nefoťte.

V mnoha hinduistických chrámech nesmějí nehinduisté chodit do určitých částí chrámového komplexu.

Neupínejte se na přesnost! Čas je zde vnímán jiným – relativním – způsobem. Pokud například na večírek dorazíte o 30 minut později, stále budete jistě mezi prvními a nikdo se nad vaším „zpožděním“ nepozastaví.

Lidé často dávají obětiny chrámovým božstvům, jako jsou lotosové květy a kokosové ořechy, a vy můžete od kněze na oplátku obdržet prasad – obvykle malou sladkost nebo ovoce (nezapomeňte si ho vzít pravou rukou!).

Kožené předměty, jako jsou peněženky, opasky a tašky, jsou v mnoha hinduistických chrámech zakázány. Buďte si vědomi toho, že se jedná o posvátná místa, kam lidé přicházejí, aby vzdali úctu, a uvědomte si, že fotografování může být nevhodné.

Nikdy neukazujte ukazováčkem, zvláště na posvátné předměty nebo obrazy. 

Při návštěvě chrámů nebo vstupu do indického domova si sundejte obuv a klobouky. Oblékejte se konzervativně způsobem, který vyjadřuje úctu k místu bohoslužby nebo domácnosti.

Umyjte si ruce před a po jídle.

Nedotýkejte se lidí levou rukou, protože je to považováno za nečisté a způsobí to urážku!

Dotýkejte se jídla pouze pravou rukou. Levá ruka však může být použita k držení nádobí, sklenic a misek.

Nohy a boty jsou považovány za špinavé. Nepřekračujte osobu sedící nebo ležící na podlaze, protože je to urážlivé. Nikdy se ničeho nedotýkejte nohama a nemiřte spodní částí nohou na náboženské oltáře nebo na lidi. Abyste tomu zabránili, sedněte si se zkříženýma nohama nebo klekněte na podlahu v chrámu nebo na svatém místě. Pokud musíte natáhnout nohy, namiřte je pryč od posvátných ikon. Nikdy se neotáčejte zády k náboženské soše.

Pokud jste pozváni k někomu domů, je zvykem přinést malý dárek, jako je například krabička sladkostí.

Nenechte se urazit, když se vás Indové zeptají na osobní otázky týkající se platu, rodinného stavu a počtu dětí. Takové otázky jsou v Indii považovány za běžnou konverzaci.

Nikdy (nebo s rozvahou) nedávejte peníze žebrajícím dětem a ženám. Pokud dáte byť jen malou minci, většinou se ihned objeví mnohem více lidí a dav vás může agresivně následovat. 

Mějte na paměti, že svatí muži v blízkosti chrámů a posvátných řek mohou požádat o „odškodnění“ poté, co si kolem zápěstí uvážete obarvenou červenožlutou nit a na čelo vám přitlačí tečku červené kurkumy.

FLORA A FAUNA 

Indická fauna i flora je velice rozmanitá, což je dáno různými ekosystémy, které se na území Indie vyskytují, od korálových útesů a tropických deštných pralesů až po himálajskou vysočinu.

Indie je domovem mnoha majestátních a respekt budících savců jako je slon indický, tygr bengálský, nosorožec indický, gaur (nejmohutnější tur na světě) nebo buvol indický (arni), jelen axis či levhart sněžný.

V řekách a jezerech najdeme pak krokodýly a gaviály. Velká himálajská oblast má rovněž velmi zajímavou rozmanitost fauny, která zahrnuje divoké ovce a kozy, kozorožce a tapíra čabrakového. V severní hornaté části země najdeme i roztomilé pandy červené.

Z říše ptactva vás zaujme rozhodně dvojzoborožec žlutozobý či nesyt indomalajský.

Mnoho zvířat žijících v Indii jsou endemité a ohrožené druhy.

Národním zvířetem země je tygr bengálský, národním ptákem pak pestrobarevný páv.

Z květin najdeme v Indii například lotus, jasmín, frangipani (plumérie), marigold, ibišek, rohododendron, smrky, borovice, modřín či cypřiš.

Národním květinou je lotus, stromem pak banyán.

TOP TIPY PRO CESTOVATELE 

Tak jako i většina jiných zemí i Indie nabízí jedinečné zážitky a nezapomenutelná místa. K těm rozhdodně patří návštěva Taj Mahalu, Amber Palace, procházka po čajových plantážích v Darjeeling, setkání se slony (na farmě či ve volné přírodě), překrásné pláže státu Goa či majestátní vrcholky himalájské oblasti.

OUTDOOROVÉ AKTIVITY 

Indie je jako stvořená pro podnikání těch nejrůznějších venkovních aktivit. Ať už se rozhodnete pro vysokohorskou túru na úpatí Himáláj, pro průzkum indické divočiny ve zdejších pralesích či pro bezpočet treků dechberoucí krajinou, jako je například oblast Darjeeling, nebudete litovat. Ti, co mají rádi městský ruch, rozhodně zde také strádat nebudou, stejně jako ti, co preferují relax na plážích. Indie nabídne každému cestovateli něco a pokud máte na cestu více času, ideálem je kombinace všeho.

TOP města 

 • Nové Dillí (New Delhi) – hlavní a největší město Indie s populací necelých 33 milionů obyvatel. Určitě by vám neměl uniknout Lotosový chrám a Humájúnova hrobka.
 • Bombaj (Mumbai) – významný přístav a je jedno z nejlidnatějších měst na světě. Jednou u dominant oblasti je most Bandra Worli Sea Link. V metropolitní oblasti Bombaje našlo domov více než 27 milionů lidí.
 • Bengalúr (Bangalore) – třetí největší město Indie vás nadchne svým palácem Bangalore Palace a jistě i překrásnou botanickou zahradou Lalbagh.
 • Kalkata (Kolkata) – je hlavním městem státu Západní Bengálsko a bývalé hlavní město země během britské éry (1772 – 1911).

TOP zážitky

 • Ágra – město nacházející se zhruba 220 km od indické metropole ukrývá jeden z hlavní turistických cílů Indie – slavný Taj Mahal. Místo má opravdu silné genius loci.
 • Pláže v Goa – tento nejmenší a zároveň nejbohatší indický stát je domovem překrásných písečných pláží, kde můžete nerušeně relaxovat a zpracovávat všechny vizuální i duchovní vjemy, které vám Indie nabízí.
 • Sloní farma – výlet na jednu ze sloních farem a setkání se tváří v tvář s těmito fascinujícími chobotnatci patří mezi největší a celoživotní zážitky.
 • Tygří safari – setkat se s tygry, byť za zavřenými dveřmi automobilu, lze ve vícero indických rezervacích, stačí si vybrat místo a pak se připravit na zvýšení adrenalinu v krvi.
 • Jóga a meditace – pokud hledáte i spirituální stránku Indie, můžete se zde zapsat na kurzy meditace či jógy, délka záleží čistě na vás.
 • Andamany a Nikobary – toto území asi 1500 km západně od Indie je tvořeno asi šesti stovkami ostrovů a ostrůvků a je to naprosto panenský ráj na Zemi. Z pevninské Indie se sem můžete vydat lodí či letadlem a pak už si jen užívat zdejší pláže a moře, které hraje všemi odstíny modré.
 • Kumarakom hausbót – projížďka v překrásných a plně vybavených hausbótech v oblastech jako například Alleppey, Alappuzha či Kumarakom je velkým zážitkem.
 • Čajové plantáže Darjeeling – exkurze po vyhlášených indických čajových plantážích zakončená ochutnávkou vysoce kvalitního čaje se vám jistě vryje do vzpomínek.

NEJLEPŠÍ FESTIVALY

 • Navratri a Durga Pooja, září/říjen
 • Dussehra, září/říjen
 • Diwali, říjen/listopad
 • Krishna Janmashtami, srpen/září
 • Onam, srpen/září
 • Ganesh Chaturthi, srpen/září 
 • Eid-Ul-Fitr, duben
 • Mahashivratri, únor/březen
 • Gurupurab, listopad
 • Ganga Mahotsav, říjen/listopad
 • Holi, březen

INDOOROVÉ AKTIVITY 

Indie vám poskytne mnoho zážitků i tzv. „pod střechou“. Velká města (ale nejen ta) jsou doslova nabita kulturními institucemi. A když se budete cítit již znaveni, rozhodně se zastavte na svých toulkách v nějaké čajovně, kde jistě naberete síly na další kulturní vjemy a poznatky.

TOP muzea a galerie 

 • Taj Mahal, Ágra – tento skvost mughalské architektury je jedním z nejnavštěvovanějších míst v Indii a od roku 1983 je také zapsán na Seznamu světového dědictví UNESCO.
 • Victoria Memorial, Kalkata – překrásná galerie, muzeum a knihovna v památníku věnovaném britské královně Victorii.
 • National Rail Museum, Nové Dillí – toto muzeum – sen každého nadšence do železnic – představuje historii indické vlakové přepravy za posledních 170 let. Venkovní galerie představí parní, dieselové i elektrické lokomotivy, stejně jako různé druhy vagonů, od těch královských až po obrněné. 
 • Indian Museum, Kalkata – archeologické sbírky a cenné artefakty pomáhají návštěvníkům dotvářet představu o historii a vývoji Indie.
 • Gándhí Smriti, Nové Dillí – muzeum je vlastně domem, kde Gándhí strávil posledních 144 dnů před svou smrtí. Uvnitř se dozvíte vše o jeho životě a skonu.

NEJFOTOGRAFOVANĚJŠÍ MÍSTA NA INSTAGRAM

 • Taj Mahal
 • Thar
 • Palác v Jaipur
 • Khari Baoli
 • Hawa Mahal
 • Jal Mahal
 • I'timād-ud-Daulah
 • Pláže v Goa
 • Munnar
 • Řeka Ganga

DOPRAVA 

Letenky 

Dostat se do Indie lze mnoha leteckými společnostmi, letenka se dá pořídit již od 13 000 Kč například s Finnair, Qatar Airways, Turkish Airlines či LOT. Finální destinací je v Indii většinou Dillí či Bombaj. Z České republiky v současné době neexistuje žádný přímý let, počítejte proto nejčastěji s jedním mezipřistáním, někdy jsou však nutná dvě. Cesta z pražské Ruzyně do Dillí trvá minimálně 11 hodin. Rozhodně nenechávejte nákup na poslední chvíli. Ideální doba je pár měsíců před plánovaným odletem. Nejen, že budete mít dostatek společností a časů, ze kterých vybírat, ale také cena bude nižší. 

Automobil 

Pohodlnou variantou pro přepravu po Indii je rozhodně půjčení automobilu. Půjčit si jej můžete již na letišti nebo pak v hotelu či v pobočce ve městě. V Indii najdete světoznámě značky půjčoven jako například Europcar či Avis, stejně jako mnohé místní. Pozorně si však vždy přečtěte podmínky dané půjčovny, u mnohých najdete v základním tarifu pojištění s vysokou spoluúčastí (v případě nehody či odcizení). Vyplatí se připlatit si za plné krytí, obzvláště chcete - li auto plně využívat a projet i odlehlejší části a často tak i prašné nezpevněné silnice, kterých je v Indii mnoho. Při přebírání automobilu si řádně vše zkontrolujte a upozorněte pracovníka v půjčovně na veškeré oděrky a jakékoli defekty na automobilu způsobené předchozími řidiči. Vše si můžete také zdokumentovat na mobil a pracovník by si měl také vše zaznamenat do formuláře, aby pak při vracení nebyly škody na vozidle účtovány vám.

V odlehlých částech země buďte při řízení, obzvláště za šera, velice ostražití, často přes vozovku může přeběhnout divoká zvěř! 

UPOZORNĚNÍ: Řízení automobilu v Indii může být často velice náročné, panuje zde na silnicích čilý ruch a většinou i nepřehledná situace. Místní řidiči si s pravidly silničního provozu moc hlavu nelámou. Proto dobře zvažte vaše zkušenosti i odolnost proti stresu.

TIP: Automobil si lze často vypůjčit i s řidičem, což může být vhodná varianta pro ty, kteří si do indického provozu netroufnou.

Vlak

Vlaková přeprava v Indii může být často adrenalinový zážitek, ale i přes časté nehody je to nejpopulárnější způsob dopravy v Indii, jak pro místní, tak pro turisty. Každopádně železniční síť je v zemi velmi hustá a jízdenky velmi levné. Ta nejekonomičtější místa najdeme v Unreserved General Compartment (tvrdé lavice, bez rezervace, přeplněné, cestující jsou typicky nejchudší Indové), ta nejluxusnější naopak ve First Class AC (čistá uzamykatelná a klimatizovaná kupé).

Zejména v turisticky exponovaných obdobích je vždy nutné jízdenky předem rezervovat, což lze provést po vytvoření účtu například na stránkách Indian Railways.

Autobus

Přestože nejpopulárnějším dopravním prostředkem v Indii jsou vlaky, i autobus má své výhody. Například na severu země v himalájské oblasti je prakticky jedinou volbou, oblast není železniční sítí pokryta. Někdy bývá dokonce i rychlejší než vlak. V nabídce jsou státní i soukromé společnosti a mnoho různých úrovní komfortu. Vždy volte tu vyšší, základní bývají naprosto minimálně polstrované a opravdu nepohodlné.

Srovnávač vám poskytne dobrý přehled o jednotlivých nabídkách.

Letadlo 

Vzhledem k veliké rozloze země je cestování letadlem po Indii dobrou volbou. Ušetříte mnoho hodin/dnů, které byste jinak strávili cestováním „po zemi“. Letenky nebývají drahé a v indickém vzdušném prostoru operuje mnoho lowcostových aerolinek jako například IndiGo Airlines či SpiceJet.

Loď

Na Andamanské ostrovy můžete využít trajekt z města Chennai.

CESTOVÁNÍ S DĚTMI

Rodinné dovolené v Indie samozřejmě nestojí nic v cestě a zdejší pobyt a zážitky si vy a vaše děti budete jistě dlouho pomatovat. Mnohé hotely nabízejí samozřejmě i rodinné pokoje, dětské vybavení restaurací ve městech je většinou také běžné. Děti si odsud odnesou nezapomenutelné momenty a vzpomínky, jen je nutné dbát zvýšených hygienických pravidel a být ostražití například při konzumaci street food. Kohoutková voda je pak zcela tabu!

Snad všechny děti nadchne výlet na sloní farmu! Ty otrlejší mohou zavítat i na tygří safari. Nicméně málokdo odmítne projížďku na velbloudech po poušti Jaisalmer. Zážitkem, který potěší nejen děti, je přenocování v „tree house“ v oblasti Munnar. Vaše děti se zde budou cítit jako ve filmu Swiss Family Robinson od Disney. Zabavit děti můžete i během jízdy scénickým vlakem krajinou Darjeeling.

Teenageři pak jistě ocení relax na písečných plážích ve státě Goa.

CESTOVÁNÍ VE STARŠÍM VĚKU/SENIOŘI 

Do Indie se můžete samozřejmě vydat i v seniorském věku. Je však nutné zvážit svůj zdravotní stav. Vezměte v potaz také delší dobu letu z České republiky a i časově náročnější přepravu mezi jednotlivými cíli, pokud nebudete po celou dobu pouze v jedné lokalitě. Procházky po indických městech mohou být někdy velice náročné, je počítat se znečištěným ovzduším, mnoha lidmi prakticky na všech místech, ruchem a zhoršenými hygienickými návyky místních. 

Myslete rovněž na dostatečnou hydrataci a také na pravidelnou aplikaci slunečního krému. Dopřejte si proto svůj čas a často odpočívejte. Památky vám jistě neutečou! Nepijte kohoutkovou vodu a vyhýbejte se i pouličnímu stravování!

V jižním státě jménem Tamil Nadu je jedním z nejoblíbenějších útočišť nejen indických seniorů oblast Ooty s nedotčenými jezery, kaskádovými vodopády, bujnou zelení a dechberoucími horami. 

Vhodnou destinací je pak rozhodně i region Munnar, který je známý svou poklidnou atmosférou.

Ať už se vydáte na jakýkoli výlet, vždy zvažte svůj aktuální zdravotní stav a fyzickou kondici a nikdy nepřepínejte své síly! Nechoďte sami po temných a opuštěných místech a buďte obezřetní. Starší lidé se všude po světě bohužel mohou stát cílem loupežných přepadení či podvodů.

CESTOVÁNÍ S HANDICAPEM

Přestože se může zdát, že Indie nemá jako jednu z priorit právě zlepšování podmínek pro handicapované, opak může být pravdou. V roce 2018 například stát Kerala zavedl projekt

Barrier Free Tourism s cílem co nejvíce zpřístupnit místa a památky pro osoby se ztíženou pohyblivostí či jiným handicapem. V Kerale byla také již v roce 2016 vyhlášena první bezbariérová turistická památka v Indii – Kochi Fort. Rampy a nájezdy se pak rozšířily po velké části státu Kerala, stejně jako speciální toalety a dokonce i zdejší vyhlášené hausbóty.

Stát Goa se zase může pyšnit první pro vozíčkáře přístupnou pláží – Candolim Beach. V roce 2017 se na stejné pláži dokonce konal festival pro vozíčkáře! Goa vydává brožuru s přehledem snadno dostupných lokalit.

Jeden z nejpopulárnějších turistických cílů v Indii – Agra – a její ikona Taj Mahal je vybaven rampami a pro vozíčkáře je tak přístupný. 

Rovněž památky v indické metropoli včetně Qutub Minar, Humájúnovy hrobky a dalších jsou vybaveny rampami, stejně jako Muzeum indického letectva a Národní galerie moderního umění.

V Bombaji bylo dokonce v roce 2022 jako první v celé Indii zřízeno ministerstvo pro handicapované, aby byl zajištěn progres v této oblasti a postižení lidé pociťovali v budoucnu co nejméně omezení.

CESTOVÁNÍ SE PSEM

Do Indie lze přivézt pouze dva mazlíčky (kočky/psy) na osobu. Vaši mazlíčci musí mít podepsaný zdravotní průkaz s aktuální vakcinací a být naočkovaní proti vzteklině, psince, leptospiróze, leishmanióze a parvoviru. Stejně tak nesmí vykazovat známky nějakého onemocnění jako například toxoplazmózy, svrabu atd. Váš mazlíček musí být rovněž opatřen mikročipem!

Předcestovní veterinární požadavky jsou pro cestování do Indie zcela specifické. Oficiální veterinární lékař v zemi původu musí vyplnit předběžné osvědčení přibližně 5 – 7 dní před odletem ze země původu do Indie. To poté musí jít k indickým úřadům (obvykle prostřednictvím agenta na místě), které poté vydají NOC (No Objection Certificate) – což je indická verze dovozního povolení. Potom musí mít mazlíčci další veterinární kontrolu do 48 hodin od data odletu a dokončené závěrečné exportní dokumenty a právě toto osvědčení putuje s mazlíčky.

Po příletu jsou zvířata prohlédnuta karanténními úředníky a pokud nevykazují žádné známky onemocnění a vše je v pořádku, karanténa není nutná, v opačném případě následuje karanténa a další testy.

Letiště upravená pro kontrolu a příjem zvířat jsou: Bombaj, Dillí, Bengalúr, Chennai, Hyderabad a Kalkata.

V Indii došlo v roce 2022 k zákazu 11 psích plemen, která jsou vnímána jako nebezpečná, jsou to: američtí pitbulteriéři, argentinská doga, rotvajler, neapolský mastif, boerboel, cane corso, brazilská fila, kanárská doga, vlčák, bandog a americký buldok.

Mějte na paměti, že psi, jejichž hmotnost přesahuje 8 kg, musí být přepravováni dole v zavazadlovém prostoru, nikoli v kabině. Každopádně pro konkrétní podrobnosti je vždy vhodné kontaktovat vybranou leteckou společnost, se kterou do země poletíte.

LGBTQ KOMUNITA 

Práva LGBTQ komunity v Indii ještě nejsou dostatečně propracována a členové této komunity mohou zažívat často diskriminaci ze strany úřadů. Homosexualita byla legalizována teprve v roce 2018, avšak gayové stále například nemohou sloužit v armádě. Stejně tak není uzákoněné stejnopohlavní manželství, ač snahy o jeho prosazení jsou stále častější.

Páry stejného pohlaví nemohou adoptovat děti, nicméně single LGBTQ osoba ano.

Zejména ve větších městech stoupá podpora jinak sexuálně orientovaných osob, na indickém venkově jsou však lidé ve svém smýšlení stále ještě konzervativní. Proto je vhodné zdržet se jakýchkoli projevů náklonosti na veřejnosti a vyhnout se tak někdy nepříjemným pohledům.

Nicméně od roku 2008 se v indické metropoli koná každoroční průvod Delhi Queer Pride Parade, který si postupně získává stále větší oblibu a návštěvnost.

Za návštěvu stojí jistě bar a club Kitty Su v Novém Dillí.

ZDRAVOTNÍ PÉČE

Úroveň lékařské péče v Indii se velice liší. Nemocnice odpovídající západnímu standardu lze nalézt jen v největších městech. Na venkově je situace často tristní, personál nemusí být vždy plně kvalifikovaný a hygienické podmínky ne vždy striktně dodržovány. Obecně poskytují lepší péči soukromá zdravotní zařízení, která jsou však také výrazně dražší než ta státní. Ne však tolik pro turisty, Indie se v posledních letech stává žhavou destinací pro zdravotní turistiku.

Jak upozorňuje Ministerstvo zahraničí ČR resp. velvyslanectví v Dillí, systém rychlé záchranné služby, jak jej známe z ČR, v Indii nefunguje, a proto se v případě nutnosti rychlého zásahu nedoporučuje čekat na příjezd sanitky, ale naopak pacienta co nejdříve dopravit jiným způsobem na nejbližší vhodnou ambulanci.

Na většině míst v Indii je nutné za ošetření u lékaře zaplatit a teprve následně vymáhat proplacení těchto nákladů na příslušné pojišťovně, proto se rozhodně doporučuje uzavřít před odletem dobré zdravotní pojištění. Veškeré účtenky a lékařské zprávy si proto řádně uschovejte!

Veřejná zdravotní péče je zdarma pro každého obyvatele Indie. Lidé střední a vyšší třídy žijící v Indii využívají spíše veřejnou zdravotní péči méně než lidé s nižší životní úrovní. Podle indického decentralizovaného přístupu k poskytování zdravotní péče jsou za organizaci zdravotnických služeb odpovědné především státy. Kvůli vážnému nedostatku personálu a zásob ve vládních zařízeních mnoho domácností vyhledává péči u soukromých poskytovatelů a zadlužují se. Pro lidi s nízkými příjmy vláda nedávno spustila z daní financovaný národní systém ochrany zdraví (Ayushman Bharat-Pradhan Mantri Jan Arogya Yojana), který jim umožňuje získat také bezhotovostní sekundární a terciární péči v soukromých zařízeních. Existuje také několik ujednání o zdravotním pojištění pro konkrétní skupiny obyvatel, jako jsou vládní zaměstnanci a dělníci. 

CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ 

Tím, že do Indie cestujete samozřejmě mimo Evropskou unii, tak s českým zdravotním pojištěním (Evropský zdravotní průkaz) zde nepochodíte. Proto se určitě raději před cestou řádně pojistěte. Můžete se i připojistit pro nenadálé situace jako ztráta zavazadel, pojištění odpovědnosti za způsobení škody třetí osobě, na rizikové sporty atd. Pozor si však vždy dejte na smluvní podmínky a výběr konkrétního pojištění pečlivě promyslete. Informujte se o možnostech krytí těchto událostí přímo u preferované pojišťovny nebo u cestovní kanceláře, se kterou do Asie odlétáte.

STRAVOVÁNÍ 

Indická kuchyně je vyhlášená a má své příznivce po celém světě. Jen v málokteré metropoli kdekoli na Zemi nenajdete indickou restauraci. Pokud máte rádi aromatická jídla a exotické koření a nepotřebujete mít v každém chodu maso, vězte, že si indické pokrmy rozhodně zamilujete. Určitě byste měli vyzkoušet následující:

 • Vada Pav – vegetariánské jídlo, jedná se o housku naplněnou osmaženým bramborovým knedlíčkem a velkým množstvím zeleniny.
 • Pakora – lahodné smažené kousky zeleniny obalené v cizrnové mouce. Populární street food pokrm.
 • Paratha – chutné chlebové placky hodící se k mnoha pokrmům.
 • Aloo Gobi – vegetariánský pokrm, jehož základem jsou brambory, květák a směs koření.
 • Chana Masala – toto populární curry je děláno z rajčat, cizrny, cibule a koření. Výživné, zdravé a aromatické!
 • Pani Puri – menší smažené koule plněné pikantní náplní, která může sestávat například z brambor a cibule.

Nápoje 

 • Massala Chai – tradiční čaj se směsí koření, ve které nesmí chybět mj. zázvor a kardamom. Nejčastější kombinací je v Indii kromě výše uvedených ještě skořice, anýz, fenykl, pepř, muškátový oříšek a hřebíček. Čaj je zalit mlékem, většinou buvolím.
 • Lassi – jogurtový osvěžující nápoj populární zejména v severní části Indie.

TIPY

Tree House Hideaway, Bandhavgarh – domky v korunách stromů uprostřed přírody v Bandhavgarh Tiger Reserve

Indian Accent, Nové Dillí – tradiční indická kuchyně v moderním pojetí. Restaurace obsadila v roce 2022 22. místo v žebříčku 50 nejlepších restaurací v Asii.

MÍSTNÍ TRHY

 • Sarojini Market, Dillí
 • New Market, Kalkata
 • Flea Market, Arpora, Goa
 • Begum Bazaar, Hyderabad
 • Antiques Market, Jew Town, Cochin
 • Johari Bazaar, Jaipur
 • Colaba Causeway, Bombaj
 • Fashion Street, Bombaj

NEJLEPŠÍ TREKY

 • Triund Trek Loop
 • Lamadugh Natural Valley Trek
 • Sinhagad Fort
 • Ooty
 • Rajmachi Fort Trek
 • Bhagsu Nag Waterfall Trail
 • Nongriat Trek
 • Karthani – Leta Trail

NOČNÍ ŽIVOT

I když se to na první pohled nemusí zdát, v Indii najdete lokality s pestrým nočním životem. Ať už se jedná o luxusní bary, diskotéky či kluby. Někde dokonce narazíte na beach party či koncerty pod širým nebem. Zřejmě nejvíce „party“ státem je Goa, kde můžete po setmění na mnoha místech zažít opravdu vibrující atmosféru. Rozhodně zde zkuste navštívit Bar Titos! Stejně tak v Dillí po soumraku začíná pulsující noční život, nepřeberné množství restaurací a tanečních klubů vám pomůže se odreagovat po náročném dni procházek po zdejších památkách. Zavítejte například do ikonického střešního baru Cirrus 9. V Bombaji je pak jasnou volbou střešní bar Asilo a zdejší neodolatelné koktejly!

NEJLEPŠÍ VÝHLEDY

 • Darjeeling Himalayan Railway
 • Mehrangarh Fort
 • Chopta
 • Binsar
 • Kodaikanal
 • Mahabaleshwar
 • Mussoorie

SUVENÝRY

Svým přátelům či rodině (nebo sobě na památku) uděláte jistě radost například aromatickým kořením, výrobky ze santalového dřeva, zdejšími kešu ořechy, čajem, šperky či hedvábným šátkem.

KOUŘENÍ A ALKOHOL NA VEŘEJNOSTI 

Kouření je od roku 2008 zcela zakázáno na veřejných místech a pracovištích, jako jsou zdravotnická, vzdělávací a vládní zařízení a ve veřejné dopravě. Zákon však povoluje zřizování kuřáckých zón nebo prostor na letištích, v hotelech s 30 a více pokoji a v restauracích s kapacitou 30 a více míst. Pokud jde o venkovní prostory, otevřená hlediště, stadiony, nádraží, autobusové zastávky/stání, tak ta jsou s ohledem na ostatní jsou nekuřácké. Nicméně regionální jurisdikce mohou schválit zákony o zákazu kouření, které jsou ještě přísnější než národní zákony. Reklama prostřednictvím většiny forem hromadných sdělovacích prostředků je zakázána. Prodej tabákových výrobků je zakázán osobám mladším 18 let.

Zákonný věk pro pití v Indii a zákony, které regulují prodej a konzumaci alkoholu, se v jednotlivých státech diametrálně liší. V některých státech je dokonce alkohol zcela zakázán (Bihár, Gudžarát, Nagaland a Mizoram plus území Lakshadweep). V ostatních státech sice alkohol konzumovat lze, avšak zákonný věk se také lokálně liší, a to od 18 do 21 let (dříve v určitých státech byla věková hranice dokonce 25 let). V Indii také existují tzv. suché dny, což je období, kdy dočasně není povolen prodej alkoholu. Většina indických států zažívá tyto „dny na suchu“ při hlavních festivalech a národních svátcích, jako je Den republiky (26. ledna), Den nezávislosti (15. srpna) a Gandhi Jayanti (2. října), stejně jako během voleb.

PENÍZE, SPROPITNÉ, NAKUPOVÁNÍ A CENY 

V Indii se platí indickými rupiemi (1 INR = 0,26 CZK, kurz k 07/2023), na některých místech se sice dá platit i kartou, ale nelze na to rozhodně spoléhat. Nejčastěji na platební terminály narazíte v mezinárodních hotelích a obecně ve velkých městech, nicméně jinak je nutné mít u sebe dostatek peněz v hotovosti. Při problémech s penězi lze využít služeb například Western Union či American Express pro rychlé dodání finanční rezervy.

Bankomaty nebývají většinou problém ve větších městech, ve venkovských oblastech však ano.

Spropitné
Spropitné je v Indii obvyklé a očekávané. Zaměstnanci jej rádi přijmou a ocení. Nejčastěji se nechává 10 % z celkové útraty. Samozřejmě to závisí na kvalitě služeb, pokud oceníte personál vyšším procentem, jistě bude rád, platy v Indii nepatří k těm nejvyšším.

Jaké ceny čekat?

 • plnotučné mléko (1l): 67 INR (17 Kč)
 • cappuccino v kavárně: 170 INR (44 Kč)
 • Coca – Cola (2l) v supermarketu: 93 INR (24 Kč)
 • pivo (0,5 l) v restauraci: 180 INR (47 Kč)
 • láhev vína (střední kategorie) v supermarketu: 748 INR (195 Kč)
 • cigarety (20 ks): 259 INR (67 Kč)
 • večeře pro dva v běžném podniku: 1400 INR (364 Kč)
 • benzín (98): 102 INR (26 Kč)

Rozpočet

Indie je jednou z nejoblíbenějších cestovatelských lokalit, která má opravdu mnohé, co nabídnout. Zároveň však turisty potěší i nízkým rozpočtem, který je k pobytu zde nutný. Nabízí široké spektrum ubytování (od hostelů až po pětihvězdičkové hotely) i gastronomických zážitků (street foodem počínaje a restaurací na úrovni těch s michelinskou hvězdou konče). Avšak ani zmiňované luxusní hotely nejsou tak drahé jako třeba v Evropě. V Indii se dá rozhodně vyjít s málem. Ubytování, strava i doprava tvoří opravdu malou část vašeho rozpočtu na pobyt v Indii, nejdražší položkou tak zůstává letenka. Avšak i ta se dá v dostatečném předstihu sehnat za relativně nevelkou částku.

Možnosti slev pro turisty 

Pokud se chcete po Indii přemísťovat prostřednictvím železniční sítě, rozhodně byste měli využít Indrail Pass.Po jeho zakoupení můžete cestovat všemi vlaky bez jakéhokoli omezení, jediným limitem je expirace platnosti vámi zakoupené jízdenky/pasu. Tyto pasy mohou zakoupit pouze cizí státní příslušníci a platba je akceptována pouze v cizí měně (americké dolary, libry). Indrail Pass zakoupíte na všech větších železničních stanicích.

Pokud však plánujete jen kratší cesty, vyplatí se koupit lístky jednotlivě.

SIM KARTA (TELEFONNÍ SIGNÁL) 

Pokrytí telefonním signálem je obecně dobré zejména v městských oblastech. Pokud se vydáte do odlehlých částí, zejména do hor či opuštěných venkovských oblastí, signál nemusí být vždy dostupný. Na turisticky atraktivních místech, na letišti či v různých veřejných institucích bývá k dispozici také wi – fi. Proto je asi nejjednodušší a nejvýhodnější formou komunikace s ČR například email či zprávy/hovor přes aplikaci whatsapp, samotné volání a sms je do Evropy drahé. Nezapomeňte, že na rozdíl od států Evropské unie, kde platí Váš domácí tarif, jsou zde za volání a čerpání dat účtovány relativně vysoké ceny. Proto je vhodné vypnout si na svém telefonu mobilní data ještě před odletem a pak se v Indii připojovat pouze přes wi – fi. Pokud však chcete používat v Indii data i mimo wi – fi připojení, můžete si pro tento účel zakoupit virtuální sim kartu (eSIM card), ta vám umožní u operátora si aktivovat „na dálku“ tarif, aniž byste potřebovali fyzickou sim kartu. Z mobilu přitom nemusíte vaši simku odstraňovat, budou fungovat společně. Ovšem ještě před zakoupením esim karty si ověřte, zda ji váš telefon podporuje (což u starších modelů nebývá vždy zvykem)!

DOPORUČENÍ: Nezapomeňte si na svém telefonu aktivovat roaming! To můžete zkontrolovat na infolince, v aplikaci či přímo v prodejně vašeho konkrétního operátora.

POŠTOVNÍ SLUŽBY 

Hlavním poskytovatelem poštovních služeb v Indii je společnost India Post, která je zároveň největší poštovní sítí na světě. Je to státní podnik, který se věnuje zasílání pošty, převodům peněz a vnitrostátním/mezinárodním kurýrním službám a plnící funkce univerzální poštovní služby. Služby indické pošty jsou považovány za relativně spolehlivé, ač je nutné počítat s delší dobou dodání. Vhodné je využít tzv. Speed Post. Poštovní pobočky najdete v každé čtvrti indické metropole a i po celé zemi je pošt nemalé množství, celkem se jejich počet pohybuje kolem 160 000. Schránky pak uvidíte již z dálky díky jasně červené barvě (tyto jsou určeny pro zásilky mimo danou lokalitu tj. i pro mezinárodní poštu, nicméně jinak se setkáte ještě se zelenými a modrými).

SPECIÁLNÍ INFORMACE

 • Hinduistický festival Kumbh Mela je největší shromáždění lidí na světě; tak velký, že je
 • dokonce viditelný z vesmíru, kde se více než 120 milionů lidí shromažďuje, aby se koupali ve
 • svaté řece a umylo své hříchy a dostalo se o krok blíž ke spáse.
 • Indie je největším dovozcem zbraní na světě.
 • Indie má největší populaci vegetariánů na světě.
 • 64 milionů Indů žije ve slumech, což je zhruba jako celková populace Francie.
 • V Indii se každoročně narodí téměř 27 milionů dětí. 
 • Indie má více obyvatel než celá západní polokoule.
 • Indie zasadila téměř půl milionu stromů za 24 hodin v pondělí 11. července 2016, stal se z toho nový Guinnessův světový rekord.
 • Indické hospodyně drží 11 % světového zlata. To je více než rezervy USA, Švýcarska a
 • Německa dohromady.
 • Indie má největší počet krav, jejich počet skutečně překračuje počet automobilů v USA.
 • Indická letecká společnost Go Air najímá pouze letušky, protože jsou lehčí, a proto ušetří až
 • 500 000 USD ročně na palivu.
 • Indie má více mobilních telefonů než toalet.
 • Pouze 3 % Indů platí daň z příjmů. Jedno vysvětlení je, že zemědělství je osvobozeno a dvě
 • třetiny Indů žijí ve venkovských oblastech. Velká část ekonomiky je také neformální,
 • neorganizovaná práce, pro kterou je těžší vybírat daně.
 • Indie má více lidí, kteří používají internet, než celá populace USA.
 • Největší rodina světa - muž s 39 ženami, 94 dětmi a 33 vnoučaty - žije v Indii.
 • Jen asi 1 ze 100 sňatků v Indii končí rozvodem, což je jedna z nejnižších hodnot na světě.
 • Pouze 2 % lidí v Indii se definují jako ateisté.
 • Indie vyrábí více než 70 % světových koření.
 • Sexuální hračky jsou v Indii ilegální.
 • Indie má 122 hlavních jazyků a 1599 dalších jazyků.
 • Indie má největší počet uživatelů Facebooku na světě.
 • Přestože problém znečištění v Pekingu je slavnější, nejvíce znečištěné město na světě je Nové Dillí.
 • Hinduistický festival Kumbh Mela je největší shromáždění lidí na světě; tak velký, že je
 • dokonce viditelný z vesmíru, kde se více než 120 milionů lidí shromažďuje, aby se koupali ve
 • svaté řece, umyli své hříchy a dostali se tak o krok blíž ke spáse.
 • Indie je největším dovozcem zbraní na světě, ale nikdy nenapadla jinou zemi.
 • Indie má největší populaci vegetariánů na světě.
 • Indie má více obyvatel než celá západní polokoule země.
 • Indie má více mobilních telefonů než toalet.
 • Indie má 122 hlavních jazyků a 1599 dalších jazyků.
 • Zatímco problém znečištění v Pekingu je slavnější, nejvíce znečištěné město na světě je Nové
 • Dillí.
 • Více než 30 000 těl je spalováno každoročně na březích řeky Ganga, ale následujících 5 typů lidí není: děti, těhotné ženy, svatí muži, lidé s leprou a lidé, kteří zemřeli na hadí kousnutí.
Taj Mahal v IndiiZlatý chrám Amritsar Ladakh, malý Tibet Masjad Jamid - největší mešita v Dillí Jaipur, hlavní město Rajastanu Tradiční loďky Šrinagaru - šikaryPlavba lodí po řece Ganga ve Varanasi v Indii Koloniální hotel Taj v BombajiArchitektonické kvosty Jižní Indie Buddhistická jeskyně Ajanta Barevný Rajastan Prohlídka starého Dillí na cyklorikšách Ranní očista těla i duše, Varanasi Indie je zemí exotických lidíMniši v LadakhuKoření na indickém trhu
zobrazit zájezdy do Indie
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací

Mám zájem o "Speciální akci" na poznávací zájezdy do celého světa se SLEVOU AŽ 35%.


Zadejte prosím váš e-mail:

Povinné pole