INFORMACE O INDII
ZÁKLADNÍ ÚDAJE O INDII
PROČ A KDY INDII NAVŠTÍVIT?
TOP TIPY PRO CESTOVATELE DO INDIE
ZÁKLADNÍ ÚDAJE O INDII
PROČ A KDY INDII NAVŠTÍVIT?
TOP TIPY PRO CESTOVATELE DO INDIE
Taj Mahal - Monumentální pomník ve městě Agra. Nechal ho vystavět indický mogul Šáhdžahán na památku své předčasně zesnulé ženy. Od roku 1983 je Tádž Mahal součástí Seznam světového dědictví UNESCO a stala se symbolem Indie. V různé denní době za různého osvětlení má zajímavé zbarvení. Ráno je barva narůžovělá, navečer mléčně bílá a zlatou se stává vždy, když na ni dopadnou měsíční paprsky. Ponořte se do historie a architektury Taj Mahalu v našem videu s virtuální prohlídkou plnou zajímavostí:
Váranási - Nejhinduističtější město světa. Město světla, město boha Šivy, město hedvábí. Město, kterým protéká známá řeka Ganga, a smrt se zde stává snem. Varanasi patří mezi nejstarší města světa, dlouhá léta ho nazývali Káší, město světel a Britové ho nazývali Benares. Je to chaotické, hlučné, špinavé město, ale je tak fascinující, že právě odsud si odnesete nejvíce zážitků. Mezi ně patří plavba po Ganze, ale i sledování všemožných rituálů od pohřebních ghátů Manikarnika či Hariščandra až po zavírání Gangy zvané Aarti. Východ slunce nad Gangou a pozorování života je něco, co vám do těla přižene husí kůži.
Nejen, že je indické Dillí hlavní město miliardové země, je zároveň i fantastickým světem, kde se setkává krása starobylé Indie, koloniálního města a chaotických bazarů, které zdá se, nemají konce. Atmosféra starého Dillí Vás překvapí. Bez Dillí bychom si dnes těžko představili dějiny Indie. Uvidíte zde slavnou Indickou bránu, divoký trh na Chandi Chowk, ale i staré město protkané stovkami uliček, které poznáte z rikši. Uvidíte ale také největší a nejkrásnější mešitu Indie a tou je Jama Masjid ze 17. století. Objevíte symbol Nového Dillí a prohlédnete si také bazar s kořením pod mešitou Fatehpur Masjed a porovnáme si ruch starého města s novými, koloniálními čtvrtěmi v okolí Connaught Place. Fascinující místo!
Centrum sikhského náboženství, kde však žije i mnoho hinduistů. Leží pouhých 32 km od Pákistánského velkoměsta Lahore. Sikhský Zlatý chrám je nejdůležitější svatyní sikhského náboženství a skutečným „srdcem“ kolem něhož se točí život v Amritsaru. Je to obrovský rozlehlý komplex budov z bílého kamene, uvnitř leží obrovská nádrž a uprostřed září samotný Harimandir - chrám pokrytý měděným plechem, který je pozlacen několika tunami zlata. Zde se ve dne nachází originál knihy Guru Granth Sahib sepsaný přímo desátým sikhským guru - Guru Gobindem Singhem. Tato posvátná kniha se každý večer přenáší na nosítkách k úschově.
Letní hlavní město indického svazového státu Džammú a Kašmír, které se rozkládá v Kašmírském údolí. Město se rozkládá na březích řeky Dželam, přítoku překy Indus. Město je proslavené jezery s plovoucími domy, největší z jezer je Dál. Šrínagar také proslavily rukodělné výrobky a sušené ovoce. 27. října 1947 (den poté, co kašmírský maharádža podepsal akt o přistoupení k Indii) dorazily do Šrínagaru letecky první oddíly indické armády, čímž začala První indicko-pákistánská válka. Šrínagar je v Indii proslulý hlavně díky svému příznivému podnebí, které je dáno jak nadmořskou výškou údolí, tak skutečností, že sem dosáhnou indické monzuny přinášející životadárnou vláhu.
Bývalé centrum království Ladakh, ve státě Džammú a Kašmír v Indii. Hlavní dominantou města jsou ruiny královského paláce, dřívějšího sídla královské rodiny v Ladakhu, částečné podobného paláci Potála v Lhase. Leh se nachází v údolí řeky Indus mezi Ladackým a Zanskarským hřbetem (obě pohoří mají nejvyšší vrcholy přes 6000 m vysoké) v nadmořské výšce okolo 3600 m. Leh je spojen 434 km dlouhou vysokohorskou silnicí s Šrínagarem na západě a 473 km dlouhou silnicí s Manali na jihu. Silnice vedou přes několik vysokých sedel (až 5300 m), které jsou v zimě zavalené sněhem a neprůjezdné.
Horský Dardžiling patří mezi nejznámější města severní Indie. Nachází se v regionu Západního Bengálska, ale sami uvidíte, že s Kolkatou nemá nic společného. Tedy kromě koloniální historie, protože Dardžiling sloužilo jako místo, kam chodila britská smetánka odpočívat a uniknout před horkem indického subkontinentu. Dardžiling je synonymem pro čaj. Ten se zde poprvé objevil v polovině 19.století díky zásluze Archibalda Campbella a dnes jsou v jeho okolí čajové plantáže s tím nejlepším čajem. Dardžiling je příjemné městečko s náměstím Chowrasta, svými čajovnami a krásnou atmosférou. Za pěkného počasí vidět Kančendžongu a jeho okolí nabízí například Tygří vrch, himálajskou železnici, ale také himalájskou ZOO s červenou pandou či horolezecký institut.
“Město jezer” je historicky hlavním městem bývalého královstvím Mevár. Jezera Pičola, Fateh Sagar, Udaj Sagar a Svarúp Sagar nacházející se ve městě jsou považována za jedna z nejkrásnějších v zemi. Udajpur je známý také paláci, obzvláště Jezerním palácem, který se rozkládá na ostrově jezera Pičola. Mnohé z paláců byly přestavěny na hotely. Udajpur byl hlavním městem království Mevár, které patřilo rádžputskému rodu Sisodia. Za zakladatele Udajpuru je považován Rána (král) Udaj Singh.
Malá indická vesnička ve státě Karnataka, která byla kdysi hlavním městem mocné Vidžajanagárské říše. Vesnice je známá především díky zdejším památkám, z nichž patří k nejznámějším chrám Virupakša. Pro svou historickou hodnotu byla zdejší oblast s památkami v roce 1986 přijata na Seznam světového dědictví UNESCO.
Jedno z nejstarších míst v celé jižní Asii. Už staří Řekové o něm věděli a nazývali jej Athény východu. Právě jeho perly, hedvábí a koření kdysi vyčerpali římskou pokladnu. Dnes město žije jednoznačně chrámovým životem. Jeho obrovský téměř stověžatý chrám Mínakší-Sundaréšwara je snad nejživějším náboženským místem jižní Indie. Každý den jeho bránami projde 15 000 věřících.
Mumbai nebo pokud chceme, koloniální Bombaj, patří mezi nejznámější města celé Indie. Mumbai má všechno. Chrámy i bary, koloniální stavby i památníky moderní Indie, dvoupatrové autobusy, stařičké taxíky, i náměstí, kde se hrává každý den kriket a nechybí zde ani luxus v podobě slavného hotelu Taj. Umíte si představit obrovskou veřejnou prádelnu pod širým nebem? Tak se na ní tedy podíváme. Podíváme se na město z pahorku, abychom viděli jeho mrakodrapy i slavnou Chowpatty Beach a nakonec se necháme unášet koloniální architekturou, kterou korunuje slavná India Gate.
Jaipur je hlavním městem královského Radžastánu a současně jedním z nejkrásnějších indických měst. Město je proslavené svými stavbami z růžového kamene, také proto je přezdívaný Růžové Město. Jaipur byl založin v roce 1727 maharádžou Sawai Jai Singh II, z jehož jména je též odvozen jeho název. Královská rodina původně žila v 11 km vzdáleném Amberu. Město je celé obehnáno vysokou obrannou zdí se sedmi hlavními bránami. Současný Jaipur již dávno překročil hranici původního města, většina historických památek se však nachází uvnitř hradeb v severovýchodní části Jaipuru. Všech sedm bran do starého města stále stojí a jedna z nich vede do Johari bazaru – proslulého tržiště s klenoty. Město samo o sobě je bludištěm fascinujících bazarů, přepychových paláců a historických památek. V uličkách potkáte motorky i velbloudy. Ze všech stran je Jaipur je obklopen neúrodnými kopci, na kterých se tyčí staré pevnosti a chrámy.
Fatehpur Sikri je perfektním příkladem toho, jaká je pomíjivost tohoto světa. Když se mocný, mughalský panovník Akbar, který vešel do dějin jako mimořádný a tolerantní šáh rozhodl, že nedaleko Agry postaví nové hlavní město země, nemohl tušit, že už za pár let bude čelit problémům, které nakonec jeho město zničí. Fatehpur Sikri nedobyla žádná silná armáda, ale jeho život protnula "banalita". Městu došla voda a lidé museli odejít. I proto se dnes Fatehpur Sikri přezdívá "město duchů" a nikdo tady nežije. Čeká tu na vás okázalá mughalská mešita s hrobkou jednoho z místních světců, ale i panovnické paláce a ukázkové stavby slavného, indického období, které se od 16.století nezměnily.
Město Agra patří k nejznámějším městům nejen Indie, ale i celé Asie. Pokud vám jeho jméno nic neřekne, je to proto, že vždy posloucháme jen o stavbě, která je duší i srdcem města. Tádž Mahal! Právě toto město dalo světu snad nejkrásnější hrobku a symbol lásky postavený z mramoru. Láska mezi Šáhem Džahánem a jeho manželkou Mumtaz byla tak silná, že po smrti své ženy nechal smutkem žalosti panovník postavit hrobku tak krásnou, jakou tento svět ještě neviděl. Vy budete soudcem a budete Tádž Mahal obdivovat z dálky, ale budete k němu tak blízko, že se vaše konečky prstů projdou po jeho stěnách. Je to krásná stavba ať už stojíte daleko nebo blízko. Věřili byste, že ji postavili už v 16. století? Součástí Agry je i obrovitánská Červená pevnost, rezidence mughalských panovníků. Trůnní sál, komnaty, prázdné paláce, zahrady a výhledy nejen na posvátnou řeku Jamunu, ale i na Tádž Mahal.
Indickou Kolkatu svět kdysi nazýval Kalkata. Je srdcem Bengálska, ale ukrývá v sobě neskutečné dědictví britského impéria a společně s Mumbaii má nejkrásnější sbírku koloniální architektury v Indii. Založil ho Job Charnook, jehož hrobka dodnes leží v nejstarším kostele města. Nejde tu jen o Británii, protože Kolkata je dnes unikátní a fantastické město, které neustále překvapuje i zkušené cestovatele. Rikši tažené pěšáky a lidskou silou, stopy Matky Terezy s její hrobkou, chrám Kalighat, kde dodnes každé ráno obětují této krvelačné bohyni kozu a obrovský památník pro královnu Viktorii, která milovala Indii, ale nikdy ji neviděla na vlastní oči. Věděli jste, že v Kolkatě stojí i socha Lenina a že je po něm pojmenována ulice? Vznešená historie versus tvrdá současnost. Rituály i moderna, to vše Vás čeká.
Aurangabad jako město panovníka Aurangzeb, posledního panovníka mughalské dynastie se pyšní polohou nedaleko Ajanty a Ellory, ale i ono samotné má co nabídnout. Nejvýraznější památkou města je hrobka Bibi qa Maqbara, kterou přezdívají "malý Tádž Mahal". Ta podoba se jí nedá upřít! V 1660 ji nechal Aurangzeb postavit pro svou manželku. Koneckonců Mumtaz Mahal pro kterou postavili Tádž Mahal byla jeho matkou, tak má podobné stavby v krvi. Oproti Agře zde však potkáte minimum turistů. Pro Aurangabad jsou typické i krásné, jemné látky Himroo, které zde mají hluboké kořeny.
Malý stát s rozlohou pouze 7214 km2. V 17. století šlo o silnou říši, pod kterou patřil velký kus dnešního Nepálu, Bhútánu a také tropické podhůří Himalájí v oblasti Dardžilingu. Prohlédnete si město Gangtok, které je hlavním centrem oblasti, ale také klášter Rumtek s dokonalou buddhistickou atmosférou. Rumtek patří mezi nejzajímavější duchovní oblasti Sikkimu. Za pěkného počasí je Kančendžonga skoro na dotek.
Malé pobřežní městečko, roztroušené kolem skupin, či jednotlivě stojících obrovských balvanů. Právě ty mu dávají jeho jedinečné kouzlo. Od rána do večera se jím rozléhá zvuk tesařských dlát – toto je, co tu lidé dělají od nepaměti. Sochařské muzeum a galerie. Jedněmi z prvních návštěvníků-zákazníků byly i staří Číňané, kteří si sem už v 5. století chodili vybírat zručné pallavské umělce. Ano, všechny ty do balvanů tesané chrámy a scény zřejmě nikdy nesloužily k uctívání, ale jako výkladní skříně!
Městečko, kterému dominuje chrám vystavěný na obrovské skále, která jako by padla z kosmu rovnou doprostřed toho všeho barevného chaosu. Kdo si ho chce vychutnat shora, musí si vyšlapat pár desítek schodů, projít vnitřními chodbami a nádvořími a může se stát, že na jednom z nich Vás požehná chrámový slon! Hned vedle města samotného se nachází další chrám, obrovský, vlastně se dá říci, že je to celé chrámové město. Zabírá plochu 60 hektarů a než se dostanete do jeho středu, projdete sedm bran! Jedno z nejposvátnějších míst všech Vajšnavistů.
Jaisalmer patří k ozdobám indického Rádžastánu a není divu, že nese honosnou přezdívku "Zlaté město". Obrovitánská pevnost nad městem z 12.století je tak unikátní, že z ní neodtrhnete oči. Do toho vás okouzlí i pouštní okolí, kde se hned za městem rozlévá poušť Thár. Dnes je pevnost zapsaná na seznamu UNESCO a když se večer rozsvítí máte pocit, že má město na hlavě zlatou korunu. Jaisalmer je místem nasáklým atmosférou, kterou pocítíte na jeho bazarech, obchodovalo se zde už před staletími a jeho dějiny jsou vepsány do starých fasád paláců či chrámů jakým je i džinistická svatyně Lodhruva plná dokonalých detailů. Toto místo patří mezi nejoblíbenější města celého Rádžastánu a díky poušti a odlehlosti si stále nese své prvenství magického města.
Mezi unikátní indická místa a památky patří bez pochyb Khajuraho, chrámový komplex z 10-11.století, který znají na celém světě. Indie má desítky krásných chrámů, vzácnějších i významnějších, a právě Khajuraho a pověst o něm se dostala za hranice země díky tomu, že na něm najdete originální a vzrušující reliéfy propletené erotikou a erotickými představami staré Indie. Kdysi zde dokonce stálo až 85 chrámů, ale do dnešních dnů jich zůstalo jen 25. Chrámy vás skutečně zaujmou, a kromě námětů si všimnete i dokonalosti tehdejšího umění, které má cca 1000 let. Nakonec se i tak necháte unést obrázky a uvědomíte si, že se červenáte. Khajuraho má tuto schopnost již několik století! Dnes jsou chrámy pod ochranou UNESCO.
Jodphur s přezdívkou "Modré město" v sobě mísí indickou eleganci se vznešeností Rádžastánských panovníků, kteří nad ním vybudovali ohromnou pevnost. Rádžasthán je zemí pevností a tato v Jodhpur patří mezi TOP místa, které zde můžete vidět. Na svou stranu si vás Jodhpur získá svým starým městem a labyrintem neskutečně fotogenických uliček, kde se prolínají barvy jako na malířské paletě. Dominuje zde modrá jako na řeckých ostrůvcích, ale najdete zde i zelené, červené či oranžové domy a pokud k tomu připočtete barevné okenice a muže v barevných turbanech, tak odsud nebudete chtít odejít, přestože máte už pár stovek fotek. Večer si krásně vychutnejte město z jedné ze střešních restauraci.
Tento park s dechberoucími scenériemi vás přenese do nitra indické divočiny. Je doslova nabitý florou a faunou a stopy lidské existence zde jsou minimalizovány. Nachází se v jižní části Indie, nejbližší město je Mysore. Je to naprostá povinnost pro všechny milovníky přírody a nadšené fotografy – Nagarhole je totiž rezervací s významným počtem tygrů bengálských a slonů indických. Ač nic není stoprocentní, je zde opravdu velká šance, že při průjezdu parkem tato zvířata spatříte. Kromě nich zde však žijí další zajímavé druhy jako například sambar indický, axis, medvěd pyskatý či leopard.
Park, který je také známý jako Rajiv Gandhi National Park, byl v roce 1999 vyhlášen 37. tygří rezervací a je v procesu posuzování ze strany UNESCO o zápis na Seznam světového dědictví.
Malé město Sárnáth se nachází na březích svaté řeky Gangy v indickém státě Uttarpradéš a od Váránasí je vzdálené asi 8 kilometrů. Pro všechny poutníky se jedná o nejuctívanější buddhistické místo v Indii, neboť právě zde měl Buddha v 6. století prvně kázat svým žákům. V roce 1998 bylo také město zapsáno do světového dědictví UNESCO jako „Starověké buddhistické naleziště“. Jednou z nejvýznamnějších městských památek je Dhamek Stupa – jde o masivní válcovou stúpu z cihel a kamenů, která měří na výšku 43 metrů a v průměru má asi 28 metrů. Za návštěvu ovšem stojí i Archeologické muzeum Sárnáth, v němž naleznete pozoruhodné starožitnosti pocházející z vykopávek. Tamější muzejní sbírka čítá více než 6 000 soch a mnoho jiných artefaktů.
Mezi další jedinečné památky města Sárnáth lze zařadit i stúpu Chaukhandi, buddhistický klášter Mulagandha Kuti Vihar, Tibetský a Thajský chrám nebo Ašókův sloup, jenž nechal ve 3. století vztyčit císař Ašóka. Tento sloup vyobrazuje čtveřici lvů stojících zády k sobě a odkazuje na jednotu a moc. Současně se stal i národním symbolem Indie a vidět ho můžete na indickém státním znaku.
Jantar Mantar v indickém Džajpuru je pozoruhodná astronomická observatoř, kterou nechal postavit roku 1734 maharadža Sawaii Jai Singh II. Pro svou zachovalost a unikátnost byla také zapsána roku 2010 do světového dědictví UNESCO. Astronomické pozorovací místo obsáhne až 19 přístrojů, které slouží k pozorování nebeských těles, výpočtu astronomických dat nebo měření času. Nejvíce pak v observatoři vynikají největší sluneční hodiny na světě Samrat Yantra, díky nimž se určuje čas s přesností na několik sekund. K prozkoumání ale svádí i přístroj k měření výšky a azimutu hvězd zvaný Rama Yantra nebo zařízení Prakash Yantra, což je dvojice polokruhových struktur používaných k navigaci nebeských těles. Fascinující na tom všem pak je, že všechny tyto úžasné přístroje jsou plně funkční, a tak se můžete směle ponořit do tajů astronomie v 18. století.
Jama Masjid neboli Džama Masdžíd je jednou z nevýznamnějších i největších indických mešit a představuje důležitý symbol někdejší mughalské éry v zemi. Postavena pak byla z červeného pískovce a mramoru v roce 1656 na popud tehdejšího císaře Šáhdžahána (ten také navrhnul slavný Tádž Mahal). Konkrétně tuto pozoruhodnou stavbu můžete hledat v samém srdci Starého Dillí a obdivovat její zajímavou architekturu, v níž se snoubí indické i islámské prvky. Nepřehlédnutelné jsou u mešity zejména velkolepé kupole či dvojice 40 metrů vysokých minaretů, které poskytují skvělé výhledy na Dillí. Za zmínku však stojí i prostorný dvůr mešity s kapacitou až pro 25 tisíc věřících – sem se uchyluje mnoho návštěvníků zejména během významných svátků. V interiéru mešity Džama Masdžíd se pak nachází vzácné islámské předměty, mezi něž lze zařadit například korán napsaný na jelení kůži.
centru Nového Dillí. Náboženská památka je zasvěcená sikhskému guruovi Har Krishanovi a nabízí nejen pohledy na úchvatnou architekturu ale i zasvěcení do historie, s níž se pojí hluboké poslání. Byl to totiž právě guru Har Krishan, který v 17. století zachránil mnoho životů během rozsáhlé epidemie neštovic a cholery v Dillí. I proto dodnes přichází do areálu chrámu (gurudwary) nespočet lidí pro duchovní a fyzickou úlevu k posvátnému jezírku. Chrám Gurudwara Shri Bangla Sahib ji je ale známý také takzvaným langarem, což je vlastně bezplatná jídelna – na jednoduché, avšak výživné jídlo mohou přijít všichni lidé bez rozdílu. Dobročinný langar řídí dobrovolníci a jeho principy vychází z ideálů sikhismu, tedy z rovnosti a služby ostatním. Památka je krom jiného centrem významných sikhských oslav, a tak se v ní pořádá například i festival Bandi Chhor Divas, jenž provází modlitby, zpěvy a duchovní aktivity.
Tato velkolepá pevnost, přezdívaná také jako Žlutá pevnost, leží na břehu uměle vybudovaného jezera Maoto zhruba 15 km od Jaipuru. V roce 2013 byla zapsána na seznam světového dědictví UNESCO a není divu, jedná se o architektonický klenot a velké lákadlo zdejšího regionu. Stavba pevnosti započala v roce 1592 pod vedením maharadži Man Singha I. a do roku 1728 byla používána jako sídlo rajasthanských maharadžů, to však poté bylo přesunuto do nedalekého Jaipuru. Pevnost se skládá z rozsáhlého palácového komplexu postaveného ze žlutého a růžového pískovce a bílého mramoru a je rozdělena do čtyř hlavních částí, z nichž každá má své vlastní nádvoří, a každá byla také využívána pro jiné účely. Najdeme zde mnoho bran, vchodů, východů, místností, nádvoří, zahrad a sálů, které podtrhují a navozují dokonalou atmosféru, která vás vezme zpět v čase.
Qutub Minar je s výškou 72,5 metrů jedním z nejvyšších cihlových minaretů na světě a nachází se v Dillí. Jeho stavba začala v roce 1199 pod vedením prvního sultána Dillíského sultanátu Kutbuddína Ajbaka a byla dokončena v roce 1236 jeho nástupcem Iltutmishem. Pro svou unikátnost byla tato památka také zapsána roku 1993 do světového dědictví UNESCO. Minaret je jinak postaven z červeného pískovce, má složité rytiny i islámskou kaligrafii a představuje symbol počátku muslimské vlády v Indii. Interiér minaretu se skládá z točitého schodiště se 379 schody, přičemž veřejnost se dnes dostane z bezpečnostních důvodů pouze do prvního patra.
Chandni Chowk neboli Čándní Čók je jednou z nejznámějších nákupních čtvrtí ve Starém Dillí, v níž to jen překypuje tržišti s různorodým zbožím. Toto rušné místo je známé svou živou atmosférou a historickým významem, a je nezbytnou zastávkou pro každého, kdo chce zažít autentickou kulturu města. Nakoupit zde můžete například tradiční indické šperky, svatební oděvy a doplňky nebo také voňavé koření, bylinky a sušené ovoce – k těmto účelům slouží ikonický a také největší asijský trh s kořením zvaný Khari Baoli.