Turistický průvodce Indií

Věděli jste, že:

  • Více než 30 000 těl je spalováno každoročně na březích řeky Ganga, ale následující 5 typů lidí není: Děti, těhotné ženy, svatí muži, lidé s leprou a lidé, kteří zemřeli z hadího kousnutí.
  • Indie vyrábí více než 70 % světových koření.
  • Indie má 122 hlavních jazyků a 1599 dalších jazyků.
  • Pouze 2 % lidí v Indii se definuje jako ateisté.
  • Indie má největší počet krav, jejich počet skutečně překračuje počet automobilů v USA.
Čti více
Základní údaje o zemiCestovní doklady a vízaPraktické informacePočasíRady na cestuStručný slovníkZajímavá místa

Elektrické napětí

220 - 240 V. Elektrické zástrčky jsou stejné jako u nás, redukce není potřeba. Nezávisle na typu zásuvky je v celé Indii napětí 230 V a 50 Hz.

Zásuvky používané v Indii

D - Zástrčka typu D obsahuje 3 kulaté kolíky, které jsou uspořádány do rovnostranného trojúhelníku.

Zástrčka a zásuvka typu D

C - zástrčka typu C je tvořena 2 hroty (tzv. eurozástrčka), které mají průměr 4 mm (typ CEE 7/16) nebo 4,8 mm (typ CEE 7/17). Vidlice typu C se používají pro přístroje, které mají dvojitou izolaci a nevyužívají zemní vodič.

zástrčka typu C s kulatým krytem

Doprava

Z Prahy se do Indie dostanete několika pravidelnými leteckými linkami s 1 přestupem. Z Vídně je k dispozici i přímý let do Dillí. Nejvíce letů nabízí KLM, Austira airlines, Emirates, Air India, Air France. Let trvá cca 10 hodin v závislosti na délce mezipřistání. Hlavními indickými letišti jsou Mumbai, New Delhi, Kolkata a Chennai. K překonání velkých vzdáleností v Indii je nejvýhodnější využít letecké přepravy, jelikož infrastruktura je na poměrně nízké úrovni. Autobus je vhodné zvolit pouze na kratší vzdálenosti. Jízdné je sice levné, avšak ke stavu silnic není tento způsob dopravy nejpohodlnější. Zavazadla se často přepravují na střeše autobusu. Volit můžete mezi místním a turistickým autobusem, který je samozřejmě dražší, avšak komfortnější. Pronájem auta v Indii se turistům příliš nedoporučuje a to vzhledem ke zvládnutí dopravních pravidel, které vlastně ani neexistují. Lepší volbou je pronájem auta i s řidičem. V Indii se jezdí vlevo.

Pokud hledáte nejrychlejší způsob dopravy, pak volte železnici, zejména pro dlouhé přesuny, které lze překonat v noci lehátkovým vlakem. Ušetříte tak čas i peníze. Vlaky mají několik tříd a jízdenky lze zakoupit na nádraží. Od 1. a 2. třídy až po nejkomfortnější A/C class s klimatizací, kde jízdenky jsou mnohonásobně dražší. Pokud chcete cestovat dražší třídou na delší vzdálenost je nutná rezervace jízdenky několik týdnů předem.

Při prohlídce indických měst můžete využít motorikšy, cyklrikšy, ale i taxi, avšak bez použití taxametru. V Kalkatě se stále ještě setkáte s pěší rikšou. Doprava motorikšou bývá na kratší vzdálenosti hojně využívána místními i turisty. Je levnější a v dopravních zácpách mnohdy i rychlejší, ale na druhou stranu zase nebezpečnější.

Strava

Indická kuchyně je velmi rozmanitá a každý si zde přijde na své, ať už to bude kuře Tandoori, špenát Palak Paneer nebo Tikka Masala. Indická kuchyně je známá specifickým kořením jako je kari, kurkuma, chilli, šafrán, kardamon, zázvor a koriandr.

Obecně platí, že Indie je zemí vegetariánů a zdejší tradiční jídla zpravidla neobsahují maso. Na ulici během dne můžete ochutnat různá jídla, např. plněné taštičky samosa, zeleninové pakory, kebab či bhájí anebo oplatky pappadum či chléb naan.
Jedním z nejběžnějších způsobů přípravy jídel obsahujících maso je kari. Jedná se o malé kousky masa v kořeněné, většinou velmi ostré omáčce a přílohou bývá rýže. Dalšími masovými pokrmy jsou hovězí kofta, madras, skopová korma, kebab s jogurtem či vepřové vindaloo, kuře tandoori nebo kuřecí bijani. V indické kuchyni se hojně využívá skopové maso na mnoho způsobů úprav. V pobřežních oblastech se setkáte i s mořskými plody. Vegetariáni si přijdou také na své. V Indii je k dostání obrovské množství zeleniny, které zpracovávají v kari. Např. baklažán, brambory, květák, rajčata, luštěniny a dále pak oblíbený sýr paneer.

Jídelníček Indů se podle oblastí značně liší a může být až neuvěřitelně pestrý. Základ představuje hlavní zeleninový chod, zvaný obvykle sabdží. Přílohou je téměř vždy rýže a často také prosté chlebové placky. Podává se také mnoho různých zeleninových příloh, jako například saláty nebo chutney. V restauraci dostanete na stůl mnoho chodů, ze kterých si pak vybíráte dle své chuti. Indové jedí převážně rukama, cizincům ovšem bez vyzvání poskytnou příbor či alespoň lžíci. Indové často jedí z hliníkových táců či podnosů, jež mají několik oddílů pro jednotlivé chody a přílohy. Neodmyslitelnou součástí je basmati rýže, která se považuje za nejkvalitnější druh rýže. Roste hlavně na úpatí Himálaje a prodává se pokud možno co nejstarší, protože zráním získává speciální vůni a lahodnou chuť. Další hlavní přílohou jsou chlebové placky, které Indové používají i jako pomůcku při nabírání jídla. Chléb naan se připravuje ve speciální peci tak, že se nalepí na horkou stěnu. Dalšími druhy placek jsou čapátí, parata a purí. Zelenina i ovoce jsou dostupné všude, před konzumací je třeba pečlivě omýt balenou vodou. Na pití doporučujeme pouze balenou vodu, která je k dostání ve všech obchodech.

Kultura

Indie měla bohaté a unikátní kulturní dědictví a dokázala si zachovat své tradice během historie i přes přebírání nových zvyků, tradic a myšlenek zároveň od útočníků i imigrantů. Množství zvyků, jazyků a monumentů je důkazem vzájemného míchání se vlivů během staletí. Například slavný Tádžmahal nebo jiné památky jsou příkladem islámem inspirované architektury, která byla zděděna po Mughalech. Jsou výsledkem synkretické tradice, která kombinuje elementy ze všech částí země. Indické tradiční oblečení je odlišné mezi jednotlivými regiony. Značně se liší ať už barvami nebo styly. Záleží na různých faktorech jako podnebí. Nejpopulárnější oděv pro ženy se nazývá sárí a nejtradičnějším oděvem mužů je dhótí (řasená bederní rouška).

zobrazit zájezdy do Indie
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací

Proměňte vysněný zájezd za
zájezd na celý život


VSTUPTE