Turistický průvodce Islandem

Věděli jste, že:

  • Reykjavík, hlavní město Islandu, je nejsevernější hlavní město na světě.
  • Je nezákonné mít na Islandu ještěrku, hada nebo želvu.
  • Grónsko bylo kolonizováno lidmi z Islandu v roce 986.
  • Komáři na Islandu neexistují.
  • 80% plochy Islandu zůstává neobývané.
Čti více
Základní údaje o zemiCestovní doklady a vízaPraktické informacePočasíRady na cestuStručný slovníkZajímavá místa

Elektrické napětí

Napětí: 230 V
Frekvence: 50 Hz

Zásuvky používané na Islandu

C - zástrčka typu C je tvořena 2 hroty (tzv. eurozástrčka), které mají průměr 4 mm (typ CEE 7/16) nebo 4,8 mm (typ CEE 7/17). Vidlice typu C se používají pro přístroje, které mají dvojitou izolaci a nevyužívají zemní vodič. Tyto zástrčky jdou kromě Velké Británie a Irska použít v celé Evropě.

Doprava

Na Island je možné cestovat letadlem, především se společnostmi IcelandAir a nízkonákladovou Iceland Express, anebo levněji lodí, např. z Dánska či Norska, cesta v takovém případě potrvá 2 dny. Samotná plavba trajektem z Dánska na východní pobřeží Islandu trvá 48 hodin a trajekt vyplouvá jednou za týden. Pojedete přes Faerské ostrovy, kde je možné si udělat zastávku. Lístek na trajekt se vyplatí koupit s větším předstihem. Na samotném Islandu se můžeme nejsnáze přemisťovat opět letecky na vnitrostátních aerolinkách Air Iceland, které svými cenami konkurují dálkovým autobusům a jsou podstatně rychlejší.

Pokud zvolíte cestu vlastním autem, ušetříte na dopravě po Islandu. Cesty do vnitrozemí jsou s výjimkou hlavní okružní silnice sjízdné jen v létě a pěší přechody jsou dost náročné. Doprava na Islandu je řízena podle drsného terénu a nepříznivými klimatickými podmínkami. Na Islandu se stejně jako u nás jezdí vpravo. Hustota provozu je zde poměrně řídká a do dopravní zácpy se opravdu nedostanete. Síť silnic není příliš hustá, což je dáno terénem a řídkým osídlení Islandu. Okolo celého ostrova se táhne jedna hlavní silnice Route 1, jinak také nazývaná „Ring road“, která je populární mezi cestovateli, protože se po ní dá Island objet během pár dní a po cestě můžete obdivovat krásy islandské krajiny. Centrem Islandu nevede žádná asfaltová silnice, pouze štěrkové horské cesty, které bývají otevřené jen v letní sezoně.

Neexistuje zde železniční síť, a kromě měst ani autobusová doprava. Aby se daly překonat velké vzdálenosti, jsou na Islandu v provozu vzdušné taxíky-malá letadla, která si lze najmout i s pilotem. Dvě větší města Reykjavík a Akureyri spojuje hlavní okružní islandská silnice Hringvegur. Jedinými dopravními prostředky, kterými se mohou Islanďané dopravovat mimo Island, je letadlo a loď.

Strava

Hlavním pokrmem islandské kuchyně jsou ryby a mořské plody, potom jehněčí maso, brambory a mléčné výrobky. Z těch je nejznámější je to Skyr, tradiční islandský mléčný výrobek podobný jogurtu. Skyr obsahuje 12 % proteinů, 3 % sacharidů, 0,5 % tuku a hodně vápníku. Ryby a mořské plody se na Islandu připravují na nesčetně způsobů. Můžete se například setkat se sušeným rybím masem. Island je také nechvalně proslulý pro svoje národní jídlo „hákarl“ neboli kvašené žraločí maso, které se zapíjí kmínovou pálenkou. Pokud se odvážíte ochutnat, čekejte velice specifický zápach a chuť tohoto jídla. Kromě ryb se v restauracích můžete běžně setkat s jehněčím a také velrybím masem, konkrétně s plejtvákem malým.

Nyní je islandská strava velmi odlišná, zahrnuje prakticky všechny světové kuchyně. Do běžné islandské snídaně patří chléb, cereálie a ovoce. Jako jinde ve světě, i zde je rozšířený fast food. Místní kuchyně nepoužívá příliš koření a bylinek. V restauracích počítejte s vyššími cenami. Za hlavní chod většinou zaplatíte mezi 500 a 700 Kč. Za pivo v restauraci nebo baru zaplatíte zhruba 200 Kč, za sklenku vína zaplatíte ještě víc. V hotelech a penzionech jsou obvykle nabízeny snídaně, které však často nejsou součástí ceny za ubytování. Pokud se vydáte do restaurace, vybírejte z těch, kde připravují pokrmy z místních potravin.

Kultura

Islanďané jsou na svou kulturu patřičně hrdí. Literatura má na Islandu dlouhou tradici, ať už se setkáte s tisíc let starými ságami, nebo s moderní islandskou literaturou. Pro islandskou literaturu jsou typické ságy, první vznikaly již od 12. století, tj. náboženské, poté historické, poslední byly napsané v 14. století. Souběžně se literatura odvíjela od germánské a norské tradice, a také od zdejších mýtů a hrdinských písní. Nejslavnějším středověkým islandským spisovatelem a učencem byl Snorri Sturluson, autor Prozaické Eddy.

Island produkuje nejvíce hudebníků na osobu na světě a není proto divu, že hudba je pro Islanďany tak důležitá součást života. V nedávné době se islandští interpreti proslavili po celém světě, mezi nimi jmenujme například Björk a Sigur Rós. Islandská hudba je příbuzná s nordickou hudbou a zahrnuje tradiční folkovou a popovou hudbu. Mezi významné islandské interprety patří skupiny Voces Thules, The Sugarcubes, Sigur Rós (s frontmanem Jón Þór Birgissonem), Of Monsters and Men, zpěvačky Björk a Emilíana Torrini, jež se proslavila písní v jednom z dílů filmové trilogie Pán prstenů, či zpěvák Páll Óskar Hjálmtýsson.

Island má význačný filmový průmysl. Asi nejpopulárnější islandský film je komedie 101 Reykjavík z roku 2000 režírovaný Baltasarem Kormákurem. Jeho film Severní blata vyhrál na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech v roce 2007.

zobrazit zájezdy na Island
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací
ZÁJEZDY 2021 - 2022 SE SLEVOU AŽ 15 %
Lovte zážitky s CK SEN bez rizika.
Záloha pouze 5 000 Kč/osoba.  Více ZDE ➔