Turistický průvodce Jihoafrickou republikou

Hlavní město: Pretoria, Rozloha: 1 219 912 km²

Počet obyvatel: 54 milionů obyvatel

Jazyk: angličtina, afrikánština a 9 černošských jazyků

Náboženství: 68 % křesťané, 29 % animisté

Státní zřízení: parlamentní republika

Měna: 1 round (ZAR) = 100 centů

Čas: časový posun oproti ČR v zimním čase je +1 hod, v letním čase posun není.

Důležitá telefonní čísla: policie 10111, záchranná služba a hasiči 10177, tísňové volání 112

Mezinárodní předvolba: +27

 

Čti více
Základní údaje o zemiCestovní doklady a vízaPraktické informacePočasíRady na cestuStručný slovníkZajímavá místa

Jihoafrická republika je nejjižnějším státem Afriky a patří k nejvyspělejším zemím afrického kontinentu. Je často popisována jako Celý svět v jedné zemi. JAR má 2 500 km mořského pobřeží (na jihovýchodě ji omývá Indický oceán a na jihozápadě Atlantský oceán) a vysokou rozmanitost klimatických podmínek. Téměř po celé délce od Namibie po Transvaal je JAR lemována Dračími horami, které dosahují výšek až 3 500 m. V Jižní Africe stále žije velké množství divoké zvěře, avšak její výskyt ve volné přírodě je vlivem civilizačních faktorů ohrožen. Pro tyto účely bylo zřízeno celkem 13 národních parků s velmi kvalitní péčí, z nichž nejznámější jsou Krugerův NP, NP Kalahari Gemsbok a rovněž Addo Elefant v blízkosti Port Elizabeth. Největším zážitkem je tu pozorování zvířat v jejich přirozeném prostředí. Velmi známá je Stolová hora, zvedající se z moře do tisícimetrové výšky nad Kapské Město, mys Dobré naděje s krásnými výhledy či Blyde River Canyon. Uvnitř jihoafrického území leží samostatné království Lesotho.

V únoru 2018 jihoafrický parlament schválil článek 25 ústavy, který umožňuje vyvlastnit pozemky a jiný majetek bez náhrady. Současný ekonomický výkon však neodpovídá možnostem země. Čtvrtstoletí od pádu apartheidu se vrší sociální problémy, prosperita širokých vrstev zůstává jen volebním slibem vedoucí strany. Přes vyspělost své ekonomiky se JAR potýká s vysokou nezaměstnaností, kriminalitou, rasovou nesnášenlivostí, značným výskytem viru HIV, chudobou, značnou sociální nerovností, upadajícím školstvím a zdravotnictvím a vysokou korupcí. JAR má dvoukomorový parlament: Národní rada provincií s 90 členy a 400členné Národní shromáždění. Nejsilnější politická strana v Národním shromáždění formuje vládu, v jejímž čele stojí prezident republiky. Od května 2009 do února 2018 byl prezidentem republiky Jacob Zuma, který 15. 2. 2018 oznámil svou okamžitou rezignaci. Zumu provází řada korupčních skandálů. Nejzávažnější se týká renovace jeho soukromého majetku ze státní pokladny. Do funkce prezidenta Jihoafrické republiky byl Jihoafrickým parlamentem zvolen někdejší viceprezident a předseda vládní strany Africký národní kongres (ANC) Cyril Ramaphosa.

zobrazit zájezdy do JAR
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací

Proměňte vysněný zájezd za
zájezd na celý život


VSTUPTE