Turistický průvodce Kanadou

Věděli jste, že:

  • Prostituce je v Kanadě legální. Nákup služeb prostitutky není.
  • Kanada sní nejvíce koblih na jednoho obyvatele na světě.
  • Každé Vánoce je v Kanadě 1 milion dopisů určeno pro Santa Clause.
  • Kanada je dobře připravena na příjezd Marťanů a v roce 1967 postavila přistávací plochu UFO v St. Paul v Albertě.
  • Kanada má největší pobřeží na světě.
Čti více
Základní údaje o zemiCestovní doklady a vízaPraktické informacePočasíRady na cestuStručný slovníkZajímavá místa

Elektrické napětí

120 V, 60 Hz. Zásuvky jsou amerického typu, budete potřebovat adaptér.

Zásuvky používané v Kanadě:

A - zástrčka typu A má tvar dvojice plochých kolíků. Novější varianta této zástrčky má nulový kolík zvětšený, takže již ji není možné zastrčit opačně. Starší typ zástrček lze do nového typu zásuvky zasunout, ale opačně to nejde.

Americká zástrčka a zásuvka typu A

B – zástrčka typu B je velmi podobná typu A, ale navíc obsahuje zemnící kolík (4,8 mm). Tento zemnící kolík může mít tvar buď kulatý, nebo tvar U (tento kolík je větších rozměrů). Dva ploché kolíky jsou nejčastěji stejné velikosti, ale občas se můžete setkat i s natočenou variantou (o 90˚). Zásuvky pro typ B mohou být v několika provedení.

Zástrčka a zásuvka typu B

Doprava

Do Kanady se běžně létá jak z Prahy, tak i ze všech větších okolních letišť. Vstup na kanadské území je také možný přes pozemní přechody z USA. Vzhledem k velké rozloze Kanady je cestování letadlem nejpraktičtější, nejrychlejší a nejvýhodnější způsob překonávání velkých vzdáleností. Jelikož na severu země neexistují silnice, používají se jako dopravní prostředky malé jednomotorové letouny. Největšími aerolinkami pro cestování po Kanadě jsou Air Canada a Westjet.

Můžete využít dopravu autobusem, vlakem, městskou hromadnou dopravou a můžeme si i zapůjčit automobil. Autobusová doprava je dražší než automobilová a je velmi kvalitní, autobusem se dostaneme téměř do všech oblastí Kanady. Vzhledem k tomu, že Kanada je obklopena oceány a jejím územím protéká mnoho řek, je pro Kanaďany velmi důležitá lodní doprava. Z řek je pro obchod významná řeka sv. Vavřince, po které se zboží dopravuje až k Velkým jezerům. V Kanadě funguje dobře železniční síť, nejvýznamnější společností zajišťující dopravu je VIA Rail. Z USA se můžeme do Kanady dostat i vlakem, příjemná cesta vede například ze Seattlu do Vancouveru nebo na početných trasách z Toronta. Pokud cestujeme na větší vzdálenosti, jsou samozřejmostí čisté vagóny s lůžky i sprchou.

Velmi rozšířená je v Kanadě automobilová doprava. Kvalitní silnice a levný benzín způsobují, že v Kanadě stále více lidí používá jako dopravní prostředek osobní automobil. Kanada je protkána velmi kvalitní sítí silnic a dálnic, na nichž se nevybírá mýtné. Velká města jsou spojena mnohoproudými dálnicemi. Ceny pohonných hmot jsou výrazně nižší než v Evropě (cca 1,05 C$ za litr). V každém městě najdeme několik půjčoven automobilů, v menších městech bývá ale půjčení auta levnější. Je nutné mít u sebe nejlépe mezinárodní řidičský průkaz a kreditní kartu. Taxislužba je přijatelná především ve velkých městech, je však velmi drahá.

Strava

díky velikosti Kanady a množství etnik je kanadská kuchyně velmi rozmanitá. Základ kanadské kuchyně vytvořili první kanadští obyvatelé – Indiáni, starousedlíci a Eskymáci. Ti se živili především buvolím masem, divokou rýží a řepou a ani dnes nejsou tyto potraviny zapomenuty. Postupně byla Kanada osídlována Francouzy a Angličany, kteří velkou měrou ovlivnili i tamější kuchyni. Dnes je kanadská kuchyně ovlivňována i kuchyní americkou. Na výběr je široká nabídka kuchyní z celého světa - nejčastěji jsou mexické, italské nebo asijské restaurace.

zobrazit zájezdy do Kanady
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací

Proměňte vysněný zájezd za
zájezd na celý život


VSTUPTE