V uličkách starověkého Káthmandu

Počasí v Nepálu

ÚvodDoklady a vízaZásuvky a internetPočasíStručný slovníkZajímavá místaCo s sebouBezpečnostOčkování

POČASÍ V NEPÁLU

Ve zkratce řečeno, podnebí v Nepálu se odvíjí a výrazně liší od ročního období a také nadmořské výšky. Z pohledu cestovatele je pak důležité mít především na paměti, že od začátku června do začátku září je v zemi monzunové období.

V severním Nepálu jsou léta chladná a zimy kruté, zatímco na jihu jsou léta velmi horká a zimy mírné až chladné. V jižním Nepálu letní teploty přesahují 40 °C a v některých oblastech i 45 °C, zatímco zimní teploty se pohybují od 7 °C do 23 °C. V horských oblastech, kopcích a údolích jsou léta mírná, zatímco zimní teploty mohou klesnout až hluboko pod nulu. Údolí Káthmándú má příjemné klima s průměrnými letními teplotami 20 °C – 35 °C a 2 °C – 12 °C v zimě.

Zajímavostí je, že průměrné teploty v Nepálu klesají o 6 °C na každých 1 000 m nadmořské výšky.

Himaláje působí jako bariéra proti studeným větrům vanoucím v zimě ze Střední Asie a tvoří severní hranici pro monzunové deště. Některá místa jako Manang a Mustang spadají do dešťového stínu za horami a jsou většinou suchá. Osmdesát procent všech dešťů v Nepálu spadne během monzunového období (červen - září). Zimní deště jsou výraznější v západních kopcích. Průměrné roční srážky jsou 1 600 mm, ale liší se podle klimatických pásem, jako je 3 345 mm v Pokhaře a méně než 300 mm v Mustangu. Nejvlhčejší měsíc je obecně červenec.

Cestování po Nepálu není nijak sezónně omezeno a dá se uskutečnit prakticky celoročně. Dokonce i v prosinci a lednu, kdy je zima nejkrutější, jsou turistům odměnou jasná obloha a skvělé výhledy. Stejně jako u většiny turistických oblastí v Nepálu je nejlepší doba k návštěvě však jaro a podzim, kdy se vyhnete vysokým parným dnům, monzunům a zároveň nízkým teplotám. Jaro je také obdobím kvetení rododendronů, což bývá po celé zemi překrásná podívaná. Nejjasnější obloha pak nastává po monzunech, tj. v říjnu a listopadu.

Počasí v Káthmándú, Nepál

V uličkách starověkého KáthmanduBuddhistický Bodnath v Nepálu Vyhlídkový let k Mt. EverestuSetkání se svatými muži Jezero Pokhara, Nepál  Modlitební vlaječky na vrcholkách hor Procházka po historickém městě BhaktapurNepálské spalovací rituályBodnath - největší stúpa v Nepálu Satí muži v Nepálu SEN v národním parku Chitwan Safari v jižním Nepálu Výprava za nosorožci v NP v Chitwanu Koupání slona v NP Chitwan Rafting na řece Trisuli v NepáluNepálci na místním trhu
zobrazit zájezdy do Nepálu
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací

Mám zájem o "Speciální akci" na poznávací zájezdy do celého světa se SLEVOU AŽ 35%.


Zadejte prosím váš e-mail:

Povinné pole