BEZPEČNOST V NEPÁLU
Nepál je obecně považován za bezpečnou zemi, nicméně i zde občas dochází k běžné kriminalitě jako jsou zejména kapesní krádeže (obezřetnost je na místě především na letišti či v autobusech, dále pak na turisticky exponovaných místech jako je třeba čtvrť Thamel či Sanepa v Káthmándú). Turisté by si však měli střežit i zavazadla a rovněž pak doklady.
Několik dalších bezpečnostních tipů
- Stejně jako například v České republice, je vhodné nenosit u sebe větší objem peněz či výrazné drahé šperky, neprovokovat okázalým oblečením, drahými kabelkami apod.
- V noci nevycházejte sami!
- Pokud možno necestujte v noci, vozovky jsou zde v ne zcela ideálním stavu.
- Vyhýbejte se tmavým a opuštěným místům.
- Než se vydáte na samostatnou pěší túru, nahlaste svůj konkrétní plán cestovní kanceláři či hotelovému personálu. V případě, že byste se ztratili, mohou vás ostatní lépe najít (lepší je v takovém momentu zůstat na stejném místě a nepřemisťovat se). Na cesty si pak nezapomeňte brát mapu, GPS nebo kompas. Mobilní telefony nemusí mít všude dostupný signál, což v horách platí dvojnásob.
- Nepál se nachází v aktivní tektonické zóně, tj. existuje zde jistá míra rizika zemětřesení. Sledujte proto případná aktuální varování.
- Více obezřetnosti vyžaduje rozhodně cestování v období monzunových dešťů, tj. od června do září.
- Ženy by měly nosit oblečení, které není provokativní a neodhaluje extrémně velkou část těla.
- Před výletem do přírody si zjistěte předpověď počasí pro konkrétní den a nechte si poradit od místních obyvatel. Rozhodně mějte vždy vhodnou obuv!
- Noste u sebe adresu hotelu, kde jste ubytováni, kdybyste se ztratili, místní vám ochotně pomohou.
- Vyhýbejte se politickým demonstracím a obecně velkým shromážděním.
- Finanční hotovost rozdělte na vícero menších částek a uschovejte na více různých místech.
- Cestovní pas, letenky a další originální doklady nechávejte během pobytu vždy uzamčené v pokoji v trezoru.
- Mějte na paměti, že místní letecké společnosti mají na svém kontě již několik nehod a obecně patří k těm nebezpečnějším, proto nákup letenek vždy dobře promyslete a nehleďte pouze na cenu.
- Důležité věci (doklady, peníze) noste například v cestovních kapsičkách, které pověsíte kolem krku a schováte pod oblečení.
- V přírodě rozhodně nesahejte na divoká zvířata, obzvláště netušíte – li, o jakého živočicha se konkrétně jedná. V Nepálu žije mnoho druhů jedovatých hadů jako například kobra monoklová, kobra královská či ploskolebec himalájský. S posledně jmenovaným se lze setkat dokonce v nadmořské výšce až 5000 m! Kromě hadího jedu je však dobré mít se na pozoru rovněž před tygry bengálskými, vlky himalájskými, irbisy či krokodýly bahenními a rovněž gaviály.
- Pokud se chystáte v Nepálu podnikat vysokohorskou turistiku, počítejte i s adekvátní dobou na aklimatizaci. Jedině tak omezíte riziko vzniku akutní horské nemoci.
- Mějte na paměti, že v Nepálu se nenachází české velvyslanectví, pouze honorární konzulát, složitější situace je pak nutné řešit přes ambasádu v indickém Dillí.
DOPORUČENÍ: před cestou je vhodné se zaregistrovat v databázi MZV – DROZD (Dobrovolná registrace občanů při cestách do zahraničí).