Turistický průvodce Novým Zélandem

Věděli jste, že:

  • NZ je nejméně zkorumpovaný národ na světě.
  • Organizovaný komerční bungee jumping poprvé začal na Novém Zélandu.
  • Asi třetina Nového Zélandu je chráněný národní park.
  • Nový Zéland je domovem obrovského Weta, nejtěžšího hmyzu na světě. Je těžší než vrabec a vypadá jako obří šváb.
  • Ovoce kiwi nepochází z Nového Zélandu. Je z Číny, ale bylo pojmenováno po kivi.
Čti více
Základní údaje o zemiCestovní doklady a vízaPraktické informacePočasíRady na cestuStručný slovníkZajímavá místa

Elektrické napětí

230 V. Elektrické zásuvky jsou tříkolíkové a je tedy třeba si opatřit příslušný adaptér.

Zásuvky používané na Novém Zélandu

I - zástrčka typu I se používá pouze málo. Zástrčka je tvořena trojicí plochých kolíků, které mají šířku 6,5 mm. Zemnící kolík je umístěn uprostřed a má délku cca 20 mm. Fázový a nulový kolík má délku 18 mm a svírají mezi sebou úhel 60°.

Doprava

ČR odlétají na Nový Zéland linky společnosti Korean Air, Singapore Airlines, Austrian Airlines a Lufthansa. Kde budete přestupovat, záleží na vašem výběru letecké společnosti. Počítejte však s tím, že ať už letíte jakoukoliv společností, každý let z Evropy na Nový Zéland trvá přibližně 24 hodin. Taková cesta je velmi vyčerpávající. Na ostrovech budete přistávat na jednom ze tří mezinárodních letišť, v Aucklandu, Christchurchu či Wellingtonu. Letiště v Aucklandu je rovněž významnou vstupní branou pro lety do všech jihopacifických států a na toto letiště směřují téměř všechny letecké společnosti působící v této oblasti. Hlavním přepravcem zajišťujícím vnitrostátní leteckou dopravu na Novém Zélandu je společnost Air New Zealand. S jejími lety se dostanete do všech větších a provinčních měst. Existují však i další soukromé letecké společnosti zajišťující vnitrostátní či mezinárodní spojení např. Virgin Blue. Cenově výhodné přelety v rámci Nového Zélandu nabízí i společnost Jet Star. Přestože Nový Zéland není nijak velký, je letecká doprava výhodná a ušetří spoustu času.

Výbornou možností, jak projet oba ostrovy Nového Zélandu, včetně odlehlých míst, je pronajmout si auto. Umožní vám to jakousi formu nezávislosti a svobody. Velmi oblíbené jsou obytné vozy a karavany, ve kterých můžete přespávat a také si vařit. Najdete zde mnoho autopůjčoven, ze kterých můžete vybírat, např. Avis, Budget a Hertz. Nejznámější půjčovny karavanů jsou Maui, Britz, Jucy, Spaceships a Kea Campers. Budete potřebovat platný mezinárodní a český řidičský průkaz. Cena benzínu je na Novém Zélandu asi o polovinu nižší než v České republice. Je třeba si také zvyknout, že se na ostrovech jezdí vlevo, což muže být pro některé problém. Silnice jsou ve vynikajícím stavu.

Autobusová doprava má velmi hustou síť a dobře fungující systém, dostanete se díky ní i do těch nejodlehlejších oblastí. Místní dálkové autobusy bývají kvalitní, rychlé, bezpečné a spolehlivé. Hlavním železničním dopravcem na Novém Zélandu je společnost Tranz scenic. Cestovat vlakem je zde však poměrně finančně náročná záležitost, a navíc je pokrytí železniční sítí poměrně omezené. Výhodnější je tedy zvolit dopravu autobusovou.

Mezi Severním a Jižním ostrovem funguje lodní trajektové spojení mezi přístavy Wellington a Picton, jezdí několikrát denně a zajišťují ji např. společnost Bluebridge nebo Interislander. Lístky na trajekt lze zamluvit telefonicky nebo též koupit na internetu na stránkách zmíněných společností. Kromě cestujících se na nich přepravuje zboží i auta. Plavba jedním směrem trvá asi tři hodiny.


Strava

na Novém Zélandu zanechalo Britské impérium stopu i v gastronomii, typickým jídlem jsou tradiční anglické fish & chips nebo různé masové "koláče" - meat pies. Klasické hranolky někdy nahrazují hranolky ze sladkých brambor - kumara. Novozélanďané s oblibou konzumují hodně steaků, které rádi zapíjejí světlým pivem. Nejoblíbenějším druhem je jehněčí a skopové. Mezi další masité pokrmy patří hovězí, kuře, bažant, několik druhů zvěřiny pěstované na farmách a divoké prase. Jelikož je Nový Zéland ostrovním státem, v jídelníčku nesmí chybět také ryby, měkkýši a další dary moře, jako například ústřice, hřebenatky, vynikající slávky a další.

Vedle běžných druhů masa se velké oblibě těší také maso pštrosí. Všechny tyto pokrmy jsou doplněny širokou škálou čerstvého ovoce a zeleniny. Nový Zéland po Austrálii je z kontinentů nejblíže Asii, proto zde najdete množství čínských, thajských, japonských a jiných asijských restaurací. Novozélanďané nemají národní jídlo, ale pokud by nějaké takové měli, zaručeně by bylo z jehněčího, které milují. Národní dezert se jmenuje Pavlova a jedná se o dort z vaječných bílků potřený šlehačkou a zdobený ovocem – typicky jahodami a kiwi ovocem. Tradičním maori jídlem je hangi. Jedná se o maso, brambory a kumary vařené v “troubě” pod zemí. V oblasti Taupo a Rotorua jej můžete ochutnat vařené na páře z geotermálních pramenů.

Dovoz potravin na Nový Zéland je zakázán. Po příletu vám potraviny budou kontrolovat a za nepřiznané se platí pokuta, stačí mít jeden zapomenutý pomeranč či banán. Pokud jídlo zatajíte a najdou vám ho, na místě zaplatíte pokutu ve výši cca 200 novozélandských / australských dolarů. Přísná pravidla platí hlavně na maso a masné výrobky, zeleninu a ovoce.

Ceny jídel v restauracích jsou o 25 % vyšší než u nás, vždy se vyplatí vyzkoušet místní kuchyni. Na Novém Zélandu doporučujeme vyzkoušet skvělé jehněčí a jelení maso.

Kultura

novozélandskou kulturu tvoří převážné tradice původních obyvatel, Maorů. Jejich profesionální spolky udržují tradici her, zpěvů a tanců, umělci zhotovují krásné řezbářské práce. Samotná maorská kultura je nejvíce soustředěná do oblasti Rotorua, významné expozice spatříte v několika muzeích na obou ostrovech. Novozélanďané preferují užité umění. V zemi je asi 40 000 hrnčířů a keramiků. Také řezbářská tradice je stále živá. Tvorbě námětově čerpající z maorského umění se dnes věnuje více řezbářů nemaorského původu. Maorské umění se stalo předmětem obchodu. První ukázky přivezl do Evropy kapitán Cook.

Maorové patří k jedné z nejzajímavějších kultur světa. Doporučujeme navštívit Maorskou vesnici poblíž města Rotorua na Severním ostrově, kde můžete zhlédnout například maorské tance, tradice a mnoho dalšího. Ke jedné z nejznámějších kulturních tradic patří tanec haka předváděný před každým rugbyovým zápasem novozélandskými hráči. Maorské umění je kmenové umění esoterického charakteru srovnatelné například s uměním Keltů nebo Vikingů. Maoři si neolitickou kulturu kamenného věku přivezli z Polynésie a přizpůsobili si ji.

zobrazit zájezdy na Nový Zéland
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací
ZÁJEZDY 2021 - 2022 SE SLEVOU AŽ 15 %
Lovte zážitky s CK SEN bez rizika.
Záloha pouze 5 000 Kč/osoba.  Více ZDE ➔