Srí Lanka

Hlavní město: Colombo

Rozloha: 65 610 km², Počet obyvatel: 20 milionů

Jazyk: sinhálština, tamilština, angličtina

Náboženství: 70 % buddhisté, 15 % hinduisté, 8 % křesťané, 7 % muslimové

Státní zřízení: demokratická republika

Měna: srílanská rupie (LKR). Bankomaty jsou dostupné jen v turistických lokalitách.

Čas: časový rozdíl je oproti ČR + 4,5 hodiny v době zimního času a 3,5 hodiny v době letního času.

Důležitá telefonní čísla: Policie 119, Záchranná služba 110, Národní bezpečnostní linka 118

Mezinárodní předvolba: +94

Čti více
Základní údaje o zemiCestovní doklady a vízaPraktické informacePočasíRady na cestuStručný slovníkZajímavá místa

Srí Lanka neboli Cejlon je vyhledávanou destinací. Země má celoročně výborné počasí, úžasnou historii a pláže. To vše na poměrně malém kousku země. Srí Lanka je buddhistická země s množstvím chrámů a posvátných míst stejně tak s množstvím obrovských palácových komplexů, při kterých zadržíte dech. Podle staré legendy Adam po vyhnání z ráje zanechal na hoře pojmenované po něm (Adam's Peak) obrovskou stopu lidské nohy. Přesto, je však Srí Lanka krajinou převážně buddhistickou.

Dějiny ostrova sahají do 5. století před naším letopočtem, kdy zemi dobyli Sinhálci - původem ze severní Indie. První hlavní město Anuradhapura bylo více než 1500 let duchovním centrem sinhálských kultury a náboženským centrem buddhismu. Koncem 10. století Srí Lanka nemohla odolávat mocenským tlakům z jižní Indie a dalších 200 let zde vládli Tamilové. Pak se říše rozpadla v důsledku vnitřních bojů o moc a vojenských vpádů z jižní Indie, země se rozdělila na 2, a později na 3 království, se samostatnými hlavními městy. Poslední srílanský král odolával britským kolonistům až do roku 1815. V roce 1948 získala Srí Lanka nezávislost, v roce 1972 byl Cejlon pod novým jménem Srí Lanka (v překladu "zářivý ostrov") prohlášen za republiku.

Ostrov je známý nejen díky kvalitnímu černému čaje, ale i nesčetným druhům koření, tropického ovoce, které se zde střídají podle sezóny v průběhu celého roku.

zobrazit zájezdy na Srí Lanku
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací

Proměňte vysněný zájezd za
zájezd na celý život


VSTUPTE