Čajové plantáže, Srí Lanka

Elektrické zásuvky a internet

ÚvodDoklady a vízaZásuvky a internetPočasíStručný slovníkZajímavá místaOčkováníBezpečnostCo s sebou

ELEKTRICKÉ ZÁSUVKY POUŽÍVANÉ NA SRÍ LANCE

Na Srí Lance natrefíte primárně na tři typy zásuvek, tedy typ D, G a M. Zástrčka typu D má tři kulaté kolíky v trojúhelníkovém postavení, zástrčka typu G má tři obdélníkové kolíky v trojúhelníkovém postavení a zástrčka typu M je obdobou typu D, jen má širší kulaté kolíky. Elektrické napětí je pak v zemi identické jako v Česku, tj. 230 V při 50 Hz, a tak se nemusíte obávat nabíjení/používání svých elektrických zařízení. Pro jistotu si můžete zkontrolovat potřebný typ napájení svého zařízení – obvykle je uveden na nabíječce, např. ve tvaru INPUT: 100–240 V, 50/60 Hz. Cestovní adaptér si však jako Evropané přibalte – bez něj se na Srí Lance určitě neobejdete!

D – Zástrčka typu D obsahuje 3 kulaté kolíky, které jsou uspořádány do rovnostranného trojúhelníku. Velký kolík má průměr 7 mm a malé 5 mm (verze do 5 A). Tato zástrčka existuje až v šesti variantách (různý rozměr, velikost proudu).

Zástrčka a zásuvka typu D

Zástrčka a zásuvka typu D

G – Zástrčka typu G je tvořena trojicí kolíků. Kolíky mají obdélníkový průřez. Velikost fázového a nulového kolíku je 4x6,35 mm a zemnícího kolíku je 4x8 mm (zemnící kolík je o 5 mm delší a je kolmý ke zbývajícím). Zástrčky mají větší velikost, protože v sobě obsahují ochranou pojistku (3,5 nebo 13 A). Zásuvky typu G často obsahují vypínač fázového vodiče.

Zástrčka a zásuvka typu G

Zástrčka a zásuvka typu G

M - typ M je obdobou typu D. Jedná se o tzv. starý britský standard, který se ve Velké Británii již nepoužívá. Větší, zemnicí kolík má průměr 8,7 mm, dva menší kolíky průměr 7 mm. Vzdálenost kolíků od sebe je cca 27 mm (trojúhelník tvořený kolíky není zcela rovnostranný). Typ M je dimenzován na odběr proudu do 15 A.

Zástrčka a zásuvka typu M

Zástrčka a zásuvka typu M

INTERNETOVÉ PŘIPOJENÍ (WIFI) NA SRÍ LANCE

Po příletu na Srí Lanku můžete využít hned několika možností připojení k internetu:

  • Roaming: pokud budete akceptovat vyšší ceny za internet v zahraničí od svého mobilního operátora, můžete tuto variantu zvolit.
  • Srílanská SIM karta: tato varianta je zdaleka nejvýhodnější, neboť vám umožní levný internet i výhodnější SMS a volání v rámci Srí Lanky. Výhodné balíčky nabízí zejména operátoři Mobitel a Dialog. Cena za 1,5 GB dat u Mobitelu se pohybuje cca kolem 499 rupií a za 3 GB dat je to 999 rupií. Klasické SIM karty zakoupíte nejen v obchodech srílanských mobilních operátorů, ale třeba i na letišti a ve vybraných večerkách. Možné je však i zakoupení eSIM karty online přímo z domova, např. přes weby Holafly či Airalo. Váš telefon ale musí eSIM podporovat.
  • Veřejná Wifi: na Srí Lance se můžete samozřejmě připojit i k veřejné a často bezplatné Wifi. Tuto možnost nabízí celá řada hotelů, hostelů, restaurací a kaváren ve velkých městech. Při využití této varianty ale musíte leckdy počítat s nestabilním signálem i nedostatečným zabezpečením, neboť v současnou dobu síť používá více lidí.
Čajové plantáže, Srí Lanka Sigiriya – opevněný palác krále KasayapuAnuradhapura na Srí Lance Sloní sirotčinec v PinnawalaAnuradhapura, bývalé druhé hlavní město Cejlonu Buddha v PolonnaruwaRybáři při západu slunceČajové plantáže na Srí Lance Sběr celjlonského čaje na Srí LanceMístní sklízí čajové lístky CK SEN na Srí lance Typická rybářská loďka na Srí Lance Detaily hinduistických chrámůBuddhističtí mniši na Srí Lance Skalní chrám Gal Vihara v PolonnaruwaVíce jak 500 let staré fresky na Srí Lance
zobrazit zájezdy na Srí Lanku
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací

Mám zájem o "Speciální akci" na poznávací zájezdy do celého světa se SLEVOU AŽ 35%.


Zadejte prosím váš e-mail:

Povinné pole