Čajové plantáže, Srí Lanka

Bezpečnost a na co si dát pozor na Srí Lance

ÚvodDoklady a vízaZásuvky a internetPočasíStručný slovníkZajímavá místaOčkováníBezpečnostCo s sebou

BEZPEČNOST NA SRÍ LANCE

Obecně je Srí Lanka považovaná za bezpečnou destinaci pro dovolenou. V zemi byla zaznamenaná relativně nízká úroveň kriminality, v porovnání s ostatními zeměmi (jedná se primárně jen o kapesní krádeže v turistických oblastech). Největším bezpečnostním rizikem zde ale bývají zejména dopravní nehody kvůli zhoršené kvalitě silnic i bezohlednosti místních řidičů. Potenciálně riziková je Srí Lanka také z hlediska propuknutí přírodních katastrof – leží v oblasti náchylné k výskytu zemětřesení, tsunami či cyklonů. Proto je záhodno sledovat meteorologické výstrahy a dodržovat evakuační příkazy.

Teroristické útoky v roce 2019

Světem v roce 2019 otřásly teroristické bombové útoky na Srí Lance směřované na hotely a kostely. To může v některých turistech vzbuzovat obavy – nejsou však aktuálně na místě, neboť se jednalo o izolovaný incident nevystihující každodenní život Srílančanů. Tamější vláda krom jiného přijala od této nešťastné události nespočet bezpečnostních opatření, a tak se zvýšily kontroly nejen na letištích ale i na nádražích a ostatních veřejných místech.

Několik dalších bezpečnostních tipů

Abyste nepodstupovali zbytečná rizika během dovolené na Srí Lance, je vhodné se řídit i následujícími bezpečnostními tipy:

 • Vyhýbejte se občanským demonstracím na Srí Lance a akcím s vyšší kumulací lidí.
 • K výběru hotovosti volte primárně jen bankomaty v bankách anebo hotelech. Podvody s platebními kartami nejsou výjimkou. Pokud je to možné, plaťte spíše hotovostí.
 • Nekupujte pochybné zboží od pouličních překupníků.
 • Používejte při pobytu venku repelenty proti hmyzu a nechte se případně naočkovat. Můžete se tak ochránit před případnými nemocemi, které přenáší především komáři.
 • Respektujte velmi striktně srílanskou kulturu – neuctivé zacházení s budhistickými předměty či obrazy je nezákonné. Fotit byste se neměli ani před sochou Buddhy.
 • Pravidelně sledujte místní média i počasí, abyste byli srozuměni s aktuální bezpečnostní situací.
 • Nenechávejte své osobní věci bez dozoru.
 • Mějte pod dohledem své nápoje v barech a klubech, aby vás někdo neomámil.
 • Respektujte výstrahy, týkající se koupání v moři – místní proudy mohou být velmi silné a způsobit utonutí. Nezákonné je pak odhalování těla – tedy nudismus nebo opalování nahoře bez.
 • Vyhýbejte se neznámým nebo temným místům a zákoutím. Po venku se pohybujte ideálně ve skupince. Ženy by neměly, pokud možno vycházet samy ani cestovat po Srí Lance bez doprovodu.
 • Vodu pijte striktně balenou či převařenou v čaji/kávě a nedávejte si nápoje s ledem z místních vodních zdrojů.
 • Vyhněte se kouření a popíjení alkoholu na většině veřejných míst – je to nezákonné. Využijte kuřácké zóny, bary, kluby a restaurace.
 • Oblékat se můžete neformálně (ale spíše konzervativněji). V budhistických chrámech a jiných nábožensky orientovaných místech však zahalujte ideálně ramena i kolena. Někde je také nutné se před vstupem do památek a budov zouvat.

Čajové plantáže, Srí Lanka Sigiriya – opevněný palác krále KasayapuAnuradhapura na Srí Lance Sloní sirotčinec v PinnawalaAnuradhapura, bývalé druhé hlavní město Cejlonu Buddha v PolonnaruwaRybáři při západu slunceČajové plantáže na Srí Lance Sběr celjlonského čaje na Srí LanceMístní sklízí čajové lístky CK SEN na Srí lance Typická rybářská loďka na Srí Lance Detaily hinduistických chrámůBuddhističtí mniši na Srí Lance Skalní chrám Gal Vihara v PolonnaruwaVíce jak 500 let staré fresky na Srí Lance
zobrazit zájezdy na Srí Lanku
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací

Mám zájem o "Speciální akci" na poznávací zájezdy do celého světa se SLEVOU AŽ 35%.


Zadejte prosím váš e-mail:

Povinné pole